PDA

Επιστροφή στο Forum : Γιώργος Καπετανάκης



Polyneikos
14-03-11, 17:30
Θα ηθελα να παρουσιάσω έναν αθλητή παλιό, που νεότεροι έχουν προλάβει να τον δουν σε διάφορες θεσεις, του Προέδρου της ΠΕΣΔ (Πανελλήνια Ένωση Αθλητών Σωματικής Διάπλασης), κριτική επιτροπή, αρθρογράφο σε περιοδικά όπως MuscleMag ,ιδιοκτήτη γυμναστηρίου, προπονητή αθλητών, εκφωνητή αγώνων...
Πολύπλευρη η δράση του Γιώργου Καπετανάκη, αλλά το πιο βασικό χαρακτηριστικό είναι ότι παραμένει ενεργός στον χώρο πολλά χρόνια βοηθώντας τον άθλημα που τον ανέδειξε..:clap:


Μr ΟΔΥΣΣΕΙΑ 1995

23020



23022



WABBA-ΠΕΣΔ Πανελληνιο Κυπελλο 1995


23021

Muscleboss
16-03-11, 13:20
Ο Γιώργος Καπετανάκης πραγματικά μπορεί να χαρακτηριστεί σαν ο εργάτης του ελληνικόύ bodybuilding, με πολυτιμη προσφορά από τα πολλά ποστα που έχει περάσει. :clap:

Απόλυτα δικαιολογημένη και η τιμητική πλακέτα που έλαβε από τη σελίδα μας.

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=3309&stc=1&d=1246113833

vaggan
20-03-11, 14:25
ο γιωργος καπετανακης αποτελεσε πηγη εμπνευσης για εμενα για να ξεκινησω μποντυμπιλντινγκ πριν απο 16 χρονια.το σχετικα μικροκαμομενο του για μποντυμπιλντινκ,αλλα καλα γραμμωμενο σωμα του με εκανε και εμενα τοτε που ημουν ενα κοκκαλιαρικο 15χρονο να θελω να του μοιασω.θεωρωντας την διαπλαση του ακρως ρεαλιστικη και επιτευξιμη.μπορουμε να εχουμε ενα ιστορικο με αγωνες που ελαβε μερος παλιες φωτο του απο αγωνες και διακρισεις του?ε φανταστικοι μοντερειτορς::P

Polyneikos
22-03-11, 23:25
ο γιωργος καπετανακης αποτελεσε πηγη εμπνευσης για εμενα για να ξεκινησω μποντυμπιλντινγκ πριν απο 16 χρονια.το σχετικα μικροκαμομενο του για μποντυμπιλντινκ,αλλα καλα γραμμωμενο σωμα του με εκανε και εμενα τοτε που ημουν ενα κοκκαλιαρικο 15χρονο να θελω να του μοιασω.θεωρωντας την διαπλαση του ακρως ρεαλιστικη και επιτευξιμη.μπορουμε να εχουμε ενα ιστορικο με αγωνες που ελαβε μερος παλιες φωτο του απο αγωνες και διακρισεις του?ε φανταστικοι μοντερειτορς::P

ο Καπετανακης αγωνιζόταν στις κατηγορίες -80,-75 κιλα,είχε παρει πρωτιες στην κατηγορία του και γενικα πλασαριζοταν σε καλες θεσεις.Τωρα πλήρη ιστορικο δεν είμαι σε θεση να σου εχω,καποιες από αυτες είναι(μου διαφευγουν αρκετες σίγουρα):



1989 Πανελληνιο Κυπελλο WABBA-ΠΕΣΔ -75κ. 1η θεση
1991 Πανελληνιο Πρωταθλημα WABBA-ΠΕΣΔ -75κ. 2η θεση
1995 Μρ Οδυσσεια -75κ. 1η θεση
1995 Πανελληνιο Κυπελλο WABBA-ΠΕΣΔ 3η θεση

(Καποιες φωτογραφίες που θα ξυπνησουν ωραιες αναμνησεις σε καποιους)

1991 Πανελληνιο Πρωταθλημα WABBA-ΠΕΣΔ

Από αριστερα προς τα δεξια ,όπως κοιταμε
Κατηγορία -75κιλα
Στελιος Μπουντουλης 3η θεση-Παναγιωτης Αναστασόπουλος 1η θεση-Γιωργος Δαλιανης- 4η θεση-Καπετανακης Γιωργος 2η θεση


23301


1989 Πανελληνιο Κυπελλο WABBA-ΠΕΣΔ

Καπετανακης-Αραθυμος-Γκινής-Τσιλιγκούδης-Κοπαρίδης


23310


23311



23312

Polyneikos
10-03-12, 09:39
Μερικες φωτογραφίες του Γιωργου Καπετανακη,ο vaggan τις είχε ζητησει στο παρελθόν.

MR OΔΥΣΣΕΙΑ 1988
Kατέλαβε την 7η θεση,αγωνιζόμενος όμως με πολυ βαρύτερους και ογκοδέστερους αθλητες (Γκίνη,Ζαχείλα,Κοπαρίδη,Μωρο)


41805


41804

Polyneikos
10-03-12, 09:39
WABBA-ΠΕΣΔ Πανελλήνιο Κυπελλο 1989
Νικητής της -75κ.

78528


78529

78530



Μια ωραία κλασσική ποζα από τον Καπετανάκη


78527

TRIANTAFYLLOU
12-03-12, 22:47
ο Γιώργος καπετανάκης μου άρεσε πολύ σαν αθλητής , χωρίς να είναι πολύ ογκώδης κέρδιζε ογκοδέστερους με την συμμετρία του και την ποιότητα του όταν έπιανε καλή φόρμα .
σώματα σαν του καπετανάκη είναι κοινώς αποδεκτά απο περισσότερο κοινό γιατι δεν έχουν στοιχεία υπερβολής :clap::clap::clap:

vaggan
12-03-12, 22:57
+απειρο:toast:ηλια ξερεις στα ποσα ακριβως κιλα αγωνιζοταν?ξερω οτι επαιζε συνηθως στην -75 με εξαιρεση τον πρωτο του αγωνα που ηταν βαρυτερος

ΜrΚommatias
14-03-12, 12:40
Ολα τα λεφτα :clap::clap::clap:

Polyneikos
14-03-12, 17:53
2 κλασσικές πόζες


41952


41953

Mr Οδύσσεια 1989

Νικητης της ελαφριάς κατηγορίας

41954

41955


41956


41957


41958

vaggan
15-03-12, 01:43
τον γιωργο παντα τον διεκρινε η καλη γραμμωση και η συμμετρια οπως ειπε ο ηλιας ξερουμε ποιος ειναι ο αθλητης με τα τατου αρχικα τον περασα για τον κατσιβελο αλλα δεν νομιζω να ειχε τατου.επισης στη φωτο με την μοστ μασκουλαρ ξερουμε τον διπλα του?

NASSER
15-03-12, 02:45
Ο Γιώργος Καπετανάκης πραγματικά μπορεί να χαρακτηριστεί σαν ο εργάτης του ελληνικόύ bodybuilding, με πολυτιμη προσφορά από τα πολλά ποστα που έχει περάσει. :clap:

Απόλυτα δικαιολογημένη και η τιμητική πλακέτα που έλαβε από τη σελίδα μας.



Σωστός :thumbup:

Polyneikos
16-03-12, 17:32
τον γιωργο παντα τον διεκρινε η καλη γραμμωση και η συμμετρια οπως ειπε ο ηλιας ξερουμε ποιος ειναι ο αθλητης με τα τατου αρχικα τον περασα για τον κατσιβελο αλλα δεν νομιζω να ειχε τατου.επισης στη φωτο με την μοστ μασκουλαρ ξερουμε τον διπλα του?

Καπετανακης - Μιχάλης Μιχαλίτσος - Στελιος Αραθυμος

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=41955&d=1331736113


Αυτός ειναι ο Μανωλης Τσουγκαρακης,αγωνιζόταν εκεινα τα χρόνια και ο αδερφός του,Λευτερης.

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=41956&d=1331736113

vaggan
16-03-12, 20:18
τον τσουγκαρακη τον ηξερα αλλα δεν μοιαζει σε αυτη τη φωτο τον αλλον ουτε καν

vaggan
20-03-12, 14:44
σημερα μιλησα με τον γιωργο στελνει τους χαιρετισμους του και μου εδωσε καποιες κασσετες απο αγωνες παλιους δικους του οπως το μιστερ οδυσσεια του 95.πιστευω να καταφερω να τους κανω dvd και μετα να τους ανεβασω και στην ενοτητα ελληνικο μποντυμπιλντινγκ

Χρήστος Τριανταφύλλου
20-03-12, 17:07
σημερα μιλησα με τον γιωργο στελνει τους χαιρετισμους του και μου εδωσε καποιες κασσετες απο αγωνες παλιους δικους του οπως το μιστερ οδυσσεια του 95.πιστευω να καταφερω να τους κανω dvd και μετα να τους ανεβασω και στην ενοτητα ελληνικο μποντυμπιλντινγκ

Αναμενουμε! :thumbup:;)

goldenera
05-09-12, 22:51
Είχα την τιμή και χαρά να γνωρίσω σήμερα από κοντά τον Γιώργο Καπετανάκη. Με αφορμή ένα άρθρο που δημοσίευσε το μέλος Vaggan του forum για το Γιώργο και με ενέπνευσε, και λόγω του ότι το κατάστημα του με τα συμπληρώματα διατροφής καθώς και το γυμναστήριο του βρίσκονται κοντά στο σπίτι μου, αποφάσισα να πάω να τον δω από κοντά. Και σίγουρα δεν απογοητεύτηκα σχετικά με την εικόνα που είχα σχηματίσει από αυτά που έχω διαβάσει. Σεμνός, ταπεινός με ήθος, το άτομο που θα χαρακτηρίζαμε ως άνθρωπο της διπλανής πόρτας. Του μίλησα για το bodybuilding.gr, και του έδωσα συγχαριτήρια για την πορεία του και τα επιτεύγματα του στο Ελληνικό ΒΒ, και πόσο πολλοί φίλοι εδώ τον εκτιμούν σαν αθλητή αλλά και σαν προσωπικότητα. Κοκκίνησε σαν να ντράπηκε που άκουγε τα λόγια μου, δείγμα του ήθους που τον διακρίνει. Μου μίλησε με ζεστα λόγια και ένα τόνο νοσταλγίας για τα παλιά χρόνια όταν πρωτοξεκινούσε, για την συντροφικότητα και αλληλοβοήθεια που επικρατούσε τότε μεταξύ των αθλούμενων στο γυμναστήριο και πως αισθάνονταν σαν σπίτι του σε εκείνο το περιβάλλον. Μου μίλησε με θαυμασμό και σεβασμό για τους μεγάλους Έλληνες πρωταθλητές συναγωνιστές του, σαν ο ίδιος να ήταν 16 χρονών παιδί που τώρα ξεκινάει, και εκεί κατάλαβα ότι είναι ένας πραγματικά αγνός φίλαθλος που λατρεύει το άθλημα. Μου είπε πως αγαπάει τα νέα παιδιά, και μου έδειξε με θαυμασμό φωτογραφίες τους από το γυμναστήριο του στο οποίο τους γυμνάζει. Μου έδειξε με περηφάνια άρθρα του που έχουν δημοσιευθεί σε περιοδικά, και μου μίλησε για την μεγάλη του αγάπη που είναι το γράψιμο. Των ρώτησα αν θα έγραφε ένα βιβλίο σχετικά με το άθλημα, και χωρίς δισταγμό μου απάντησε πως ναι θα ήθελε πολύ και πως έχει σκεφτεί και πώς θα ήθελε να είναι. Με παρότρυνε να παρακολουθήσω αγώνες καθώς όπως είπε αυτοί αποτελούν την πεμπτουσία του αθλήματος αφού εκεί φαίνεται το επιστέγασμα της δουλειάς του κάθε αθλητή. Μου ανέφερε ξανά και ξανά τον Άρνολντ ο οποίος ήταν ο αγαπημένος του ξένος αθλητής. Του είπα πως έχω φτιάξει ένα δικό μου χώρο και εκεί γυμνάζομαι και στο τέλος αφού τον χαιρέτησα μου είπε ότι όποτε θέλω να πάω στο γυμναστήριο του να γυμναστώ δωρεάν για να αλλάξω όπως είπε και λίγο περιβάλλον. Τόσο μεγαλόκαρδος!!! Και όταν σηκώθηκε κάποια στιγμή έστω και με τα ρούχα αμέσως μου τράβηξε την εντύπωση η συμετρία του η μικρή του μέση οι όμορφες κνήμες και οι φαρδείς ώμοι:thumbup: Του ζήτησα να 'τραβήξω' και κάποιες φωτό τις οποίες και σας παραθέτω.

5304353044530455304653047

Polyneikos
05-09-12, 22:59
Σε ευχαριστουμε για την αναφορά και τις φωτογραφίες του Γιώργου Καπετανάκη!
Τα αρθρα του στα περιοδικά αλλά και οι λόγοι του στους αγώνες,δίνουν πάντα μια νότα νοσταλγίας,αυθεντικότητας της παλαιάς εποχής του Bodybuilding,τότε που οι αθλητές εχωντας ως εφόδιο την δίψα για προπόνηση και αγώνες και λιγότερο την τεχνογνωσία,κατάφερναν πολυ καλες σωματικές διαπλασεις,ανάμεσα σε αυτούς και ο Γιώργος Καπετανάκης.
Το ωραίο του παρουσιαστικο που συνδυαζόταν με τον γραμμωμένο του σώμα,του εξασφαλισαν αρκετες φωτογραφήσεις..
Οταν θα βρω χρόνο,θα δημοσιεύσω ένα του άρθρο για την κατασταση που επικρατουσε στα γυμναστήρια,τόσο απολαυστικό,που όσες φορές και να το διαβάσω,το απολαμβανω...:clap:

goldenera
05-09-12, 23:06
Και ο ίδιος μου είπε πως θέλει όταν βρει χρόνο να σκανάρει άρθρα του (από περιοδικά που διατηρεί με ευλάβεια στη συλλογή του), και να τα δημοσιεύσει στο διαδίκτυο, οπότε αν γίνει θα τα παρουσιάσουμε και εδώ;)

vaggan
05-09-12, 23:58
ο γιωργος ειναι φοβερο ατομο και σε λιγες μερες με την βοηθεια του κωστα θα εχουμε την χαρα να παρακολουθησουμε υλικο απο θρυλικους αγωνες με μεγαλους αθλητες απο το προσωπικο αρχειο του γιωργου καπετανακη:thumbup:

Stavros76
06-09-12, 03:55
Πολυ καλος αθλητης με μεγαλο του ατου την γραμμωση, ειχα την τυχη να τον προλαβω στους αγωνες.Θυμαμαι οτι προτιμουσα να καθομαι στα αποδυτηρια μεσα κ να τον βλεπω απο κοντα που εκανε ζεσταμα για να ανεβει στην σκηνη.Μου εκανε εντυπωση για την εποχη η ιδιαιτερη γραμμωση που ειχε!
Επισης αξιζουν πολυ απο θεμα καλαισθησιας οι ασπρομαυρες φωτο που ειχε κανει με την Ε.Πετρουλακη!

D.ANTONIADIS
06-09-12, 11:48
MASTER of POSING :bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:

Polyneikos
02-01-14, 17:37
Παραθέτω στο αφιέρωμα του Γιώργου Καπετανάκη,μια παλιά συνέντευξη,την οποία μας προσέφερε το μελος rorocoleman ,αξιζει να την διαβάσετε


συνεντευξη Γιωργου Καπετανακη περιοδικο FLEXXUS ΤΕΥΧΟΣ 2ο - ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ 1994 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ 1995

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=78492



http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=78493




http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=78494



http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=78495




http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=78496

goldenera
02-01-14, 22:02
Ευχαριστούμε το μέλος rorocoleman, και εσένα Κωστή για την δημοσίευση της πολύ καλής συνέντευξη του σπουδαίου αθλητή και ανθρώπου Γιώργου Καπετανάκη. Είχα την τύχη και τη χαρά να γνωρίσω τον Κο Καπετανάκη πριν λίγο καιρό, και εντυπωσιάστικα από τον ευθύ του χαρακτήρα, τον ορθό και νοσταλγικό λόγο του και τη βαθειά του γνώση για το άθλημα. Αρσενικό παλαιάς κοπής, ντόμπρος, ευγενικότατος και πολύ φιλικός. Έχω επίσης την τύχη να διαμένω πολύ κοντά στο γυμναστήριο-σιδεράδικο που διατηρεί και μια μελοντική προπόνηση εκεί (ίσως με το φίλο vagg που είναι μεγάλος του θαυμαστής;)), είναι μέσα στα σχέδια μου.

ΥΓ αν δεν κάνω λάθος στην πρώτη φωτό με το Γιώργο είναι η νεότατη τότε αθλήτρια-μοντέλο, που αργότερα χαρακτηρίστηκε και ως Εθνική μας γυμνάστρια Ελένη Πετρουλάκη.

vaggan
02-01-14, 22:22
Ευχαριστούμε το μέλος rorocoleman, και εσένα Κωστή για την δημοσίευση της πολύ καλής συνέντευξη του σπουδαίου αθλητή και ανθρώπου Γιώργου Καπετανάκη. Είχα την τύχη και τη χαρά να γνωρίσω τον Κο Καπετανάκη πριν λίγο καιρό, και εντυπωσιάστικα από τον ευθύ του χαρακτήρα, τον ορθό και νοσταλγικό λόγο του και τη βαθειά του γνώση για το άθλημα. Αρσενικό παλαιάς κοπής, ντόμπρος, ευγενικότατος και πολύ φιλικός. Έχω επίσης την τύχη να διαμένω πολύ κοντά στο γυμναστήριο-σιδεράδικο που διατηρεί και μια μελοντική προπόνηση εκεί (ίσως με το φίλο vagg που είναι μεγάλος του θαυμαστής;)), είναι μέσα στα σχέδια μου.

ΥΓ αν δεν κάνω λάθος στην πρώτη φωτό με το Γιώργο είναι η νεότατη τότε αθλήτρια-μοντέλο, που αργότερα χαρακτηρίστηκε και ως Εθνική μας γυμνάστρια Ελένη Πετρουλάκη.ναι φιλε οταν ερθω θα παμε.:weights: στον ουρανο την γυρευα στην γη την βρηκα αυτη την συνεντευξη σταθμος για εμενα για την ενασχοληση μου με το σιδερενιο αθλημα ετσι αρεννωπο και μυωδη που τον εβλεπα ηθελα να του μοιασω..ευχαριστω το μελος rorocoleman απεραντα που την εβαλε για χαρη μου και να του πω πως εχει τρομερη συλλογη και οτι εχει να προσφερει πολλα στο φορουμ:bowdown::bowdown::bowdown:

Polyneikos
02-01-14, 22:39
Eνα μινι αφιέρωμα στον Γιώργο Καπετανάκη,με καποια στιγμιότυπα από εμφανίσεις του...



http://www.youtube.com/watch?v=Zp8PHN5sY5w&feature=youtu.be

TRIANTAFYLLOU
03-01-14, 01:03
Ο Γιώργος Καπετανακης έχει προσφέρει σαν αθλητής και σαν παράγοντας στο χώρο και μόνο θετικά μπορει να αξιολογηθεί Το σώμα του ήταν κοινά αποδεκτό επειδη δεν ήταν ποτε υπερβολικός αλλα εκπροσωπούσε την καλαισθησια και αισθητική , γιατι πολλές φορές ειδικα τα τελευταία χρονια το ββ εντυπωσιάζει με την υπερβολή στη μάζα .Ο Γιώργος έδειξε όπως και πολλοί κορυφαίοι επαγγελματίες ότι στο ββ με την ποιότητα και αισθητική μπορείς να διακριθεις χωρίς να αγγιξεις την υπερβολή

Muscleboss
03-01-14, 01:51
Πολύ ωραία συνέντευξη και βίντεο. :clap:

Γιώργος Καπετανάκης, κλασσικός ποζέρ, αθλητής με στυλ και συναίσθημα. Παράλληλα δυνατή πένα που έχει τιμήσει αρκετούς από εμάς με τις περιγραφές στα άρθρα του, ειδικά στο περιοδικό Bodybuilding & Fitness των εκδόσεων Αθλητής που αποτέλεσε συνεργάτη για αρκετά χρόνια.

Χρήστος Τριανταφύλλου
03-01-14, 02:36
Τρελαινομαι :drunken: για τετοια video!:bowdown:

vaggan
03-01-14, 02:39
μπραβο κωστα καταπληκτικο ποτ πουρι απο διακρισεις του γιωργου:clap::clap::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:

vaggan
19-01-15, 20:59
ενα βιντεο απο τον νικο μαλιατση με καποιες χαρακτηριστικες φωτο απο αγωνες του γιωργου


https://www.youtube.com/watch?v=l1y4xdphjnU&spfreload=10

Polyneikos
04-08-17, 14:49
Δύο φωτογραφίες που πέτυχα του Γιώργου Καπετανάκη, τέλη της δεκαετίας του ΄80!

117405

117406

Polyneikos
15-10-17, 12:38
Μια ωραία φωτογραφία από τα παλιά, με στελέχη και αθλητές της WABBA και της ΠΕΣΔ, την οποία ανέρτησε ο Γιώργος Καπετανάκης


118866


υ.γ. Έχει κανείς το 15/15; :green:

Nive
15-10-17, 15:13
Πισω αιρστερα ειναι ο Σιατραβανης?
Ο Πεφανης σε φωτο...αυτο ειναι ειδηση, θα του την στειλω

TRIANTAFYLLOU
16-10-17, 00:53
το 13/15 έχω στάναρ δυο άτομα με διαφεύγουν :unsure:

Polyneikos
17-10-17, 11:25
Πισω στο φόντο αριστερα, Αλέκος Σιατραβανης με Τασία Κυριακού.
Απο αριστερά όπως κοιτάμε Κωστας Σαρρηγιάννης, Νικος Σιγάλας, Μαρία Λάβδα, Γιώργος Καπετανακης, σκυμένος ο Ξενοφώντας Μπραούνος, Νικος Αντωνόπουλος, Ανδρέας Ζαπατίνας, Βασίλης Γρίβας, Νίκος Βουτσίνος, Σάκης Πεφάνης, Λεωνίδας Ρηγούτσος, Τάσος Ζαχαρόπουλος και Βασίλης Σερέτης.
Η φωτογραφία ειναι στο γυμναστήριο του Γιάννη Κούκου, στην πλ. Βικτωρίας.:thumbup:

DIMITROS
18-10-17, 14:29
:shock::shock::shock::clap::clap::clap::clap::clap::clap::thumbup:

Polyneikos
16-02-20, 12:20
Έφυγε σήμερα από την ζωή -απ΄ότι ενημερωνόμαστε και έχουμε διασταυρώσει απο τον κύκλο του- μια εμβληματική φιγούρα του Ελληνικού Bodybuilding, ο Γιώργος Καπετανάκης.
Πρωταθλητής τις δεκατίες του 1980 και 1990, με πολύπλευρη δράση και πάντα ενεργός στο σιδερένιο άθλημα.
Πρόεδρος της ΠΕΣΔ (Πανελλήνια Ένωση Αθλητών Σωματικής Διάπλασης) που δημιουργήθηκε απο αθλητές το 1989 με πλούσια δράση, αντιπρόεδρος της WABBA International, πρόεδρος της κριτικής επιτροπής, αρθρογράφος σε περιοδικά όπως το MuscleMag ,ιδιοκτήτη του γυμναστηρίου AΔΩΝΙΣ και καταστήματος συμπληρωμάτων διατροφής, προπονητής αθλητών, εκφωνητής αγώνων, είναι τα κομμάτια που συμπληρώνουν το παζλ του πολυσχιδούς Γιώργου Καπετάνακη με πολυτιμη προσφορά από τα πολλά πόστα που έχει περάσει.

Για όσους όμως τον γνώριζαν καλύτεραν και ήξεραν τον άνθρωπο Γιώργο, ρομαντικός, ονειροπόλος με ιδιαιτερες ευαισθησίες για την ζωή αλλά και το άθλημα που τον ανέδειξε και ο ίδιος εκπροσώπησε.
Από σήμερα το Ελληνικό Bodybuilding είναι πιο "φτωχό". Ο Θεός να τον αναπαύσει, καλή δύναμη στην οικογένειά του. R.I.P.+


«Τραγούδια έγραψα για φίλους που από λογής κατοπτρισμούς μέσα στους άξαφνους στροβίλους, χάθηκαν σαν τους ναυαγούς.
Μα για αυτούς που στο πλάι μας συνεχίζουν, ψάχνω ακόμα τους ρυθμούς που θα τους αξίζουν."
Με αγωνιστικούς χαιρετισμούς, αντίο Γιώργο Καπετανάκη.

131441

Bourlokas george
16-02-20, 12:33
Καλό ταξίδι δάσκαλε οι φωτογραφίες σου με έκαναν να ονειρευτώ πριν 27 χρόνια που μπήκα πρώτη φορά στο γυμναστήριο μου, συληπητηρια στην οικογένεια σου.

morou
16-02-20, 14:24
καλημερα. ειμαι κορη του Τασου Μωρου.εμαθε για την απωλεια του Γιωργου κ προσπαθει να βρει πληροφοριες για την κηδεια αλλα δεν ξερει να διαχειριζεται υπολογιστη.μηπως γνωριζετε εσεις κατι?ευχαριστω

Polyneikos
16-02-20, 14:39
Καλησπέρα, θα ενημερωθούμε και θα τα ανακοινώσουμε.

TRIANTAFYLLOU
16-02-20, 15:27
Τραγική είδηση ο χαμός του Γιώργου Καπετανάκη ενός αξιαγάπητου ανθρώπου πρώτα απ όλα κ ενός ανθρώπου που ήταν εμβληματική μορφή στο χώρο του Ελληνικού ΒΒ που το όνομα του έχει συνδεθεί σαν αθλητής αρχικά κ σαν παράγοντας ως το τέλος με μεγάλη προσφορά
Κ σκεπτόμενο κ φιλοσοφημένο άτομο με άποψη
Ας είναι ελαφρύ το χώμα κ καλή ανάπαυση φίλε Γιώργο !

Χρήστος Τριανταφύλλου
16-02-20, 15:49
Τοσο ξαφνικα...τοσο κριμα:(:(.
Καλο παραδεισο ,συλληπητηρια στην οικογενεια του:(

Δημητρης 1924
16-02-20, 18:35
Ας είναι ελαφρύ το χώμα καλό παράδεισο συλλυπητήρια στην οικογένεια του R.I.P

NASSER
17-02-20, 02:03
Δεν υπάρχουν λόγια να περιγράψουν την θλίψη για τον αποχωρισμό του Γιώργου, ενός ανθρώπου του χώρου του αθλήματος μας, που τον ζήσαμε τον θαύμάσαμε, τον σεβαστήκαμε και τον εκτιμήσαμε για τη προσφορά του και το ήθος του. Παράδειγμα προς μίμηση για όσους θέλουν να υπηρετήσουν το άθλημα του bodybuilding στην Ελλάδα. Νιώθω πως μαζί με τον Γιώργο φεύγει...τελείωσε η ρομαντική εποχή του αθλήματος στην αίθουσα εκδηλώσεων του ξενοδοχείου Νοβοτελ. Τον ευχαριστώ για την προσφορά του και για όσα μοιράστηκε μαζί μας.
Τα θερμά συλλυπητήρια στην οικογένεια του, να είναι ελαφρύ το χώμα που θα τον σκεπάσει.

Muscleboss
17-02-20, 19:52
Πραγματικά τραγική είδηση...
Ανιδιοτελής εργάτης του αγαπημένου μας αθλήματος ο Γιώργος Καπετανάκης, είτε ως αθλητής είτε ως παράγοντας. Αγαπητός από όλους, πάντα με αγνές προθέσεις, και με προσφορά που ποτέ δεν είχε προσωπικό όφελος. Κατά τη γνώμη μου η παρουσία του και μόνο στους σημερινούς αγώνες έφερνε πίσω λίγο από το χαμένο ρομαντισμό των προηγούμενων δεκαετιών.

Θα ήθελα να σταθώ όμως και την αρθρογραφία του στα περιοδικά Bodybuilding & Fitness και τις αγωνιστικές καλύψεις που έκανε σε μια εποχή χωρίς ιντερνετ που η μοναδική πληροφόρηση και σχολιασμός των αθλητών προερχόταν από τα περιοδικά.

Η πένα του Γιώργου ήταν η μοναδική μας ενημέρωση σχετικά με την έκβαση των αγώνων, και πραγματικά διαβάζαμε τόσες πολλές φορές τα άρθρα του που τελικά σχεδόν τα αποστηθίζαμε. Ο λόγος του με βαρύτητα σχετικά με τα δυνατά σημεία των αθλητών και την εξέλιξή τους, τα comparison, σχολιασμός του κάθε αθλητή ξεχωριστά, και αν σου έκανε κάποιο κομπλιμέντο μετρούσε πολύ γιατί ήξερες ότι και κρίση είχε και ότι ήταν ειλικρινής (τόσο ειλικρινής που δε δίσταζε να εκφράσει ανοιχτά τις διαφωνίες του με τα αποτελέσματα όπου αυτό συνέβαινε). Προσωπικά δε θα ξεχάσω ποτές τις λίγες προτάσεις που μου είχε αφιερώσει στο στο άρθρο του για δικό μου αγώνα το 2003 και είμαι βέβαιος ότι το ίδιο ισχύει και για άλλους αθλητές.

Tο ελληνικό bodybuilding είναι από σήμερα φτωχότερο.

Καλό ταξίδι Γιώργο

Polyneikos
19-02-20, 17:36
Παρασκευή, 21 Φεβρουαρίου - 15:30, στο 3ο Νεκροταφείο Νικαιας η νεκρώσιμη ακολουθία για τον Γιώργο Καπετανάκη.

131479

vaggan
21-02-20, 22:15
αντιο καπτεν γιωργο θα σε θυμαμαι παντα...

Polyneikos
22-02-20, 19:55
Αποχώρησε από τα επίγεια ένας ΩΡΑΙΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ.
28.03.1961-16.02.2020
R.I.P.+

131492

Levrone
23-02-20, 01:59
Ελαφρύ το χώμα για αυτόν τον άνθρωπο που δεν τον ήξερα , αλλά για να λέτε όλοι τόσο καλά λόγια σίγουρα θα ήταν άξιος και σωστός.

goldenera
03-07-20, 07:57
Καλησπέρα σε όλη τη παρέα....ελπίζω να είστε καλά όλοι οι φίλοι. Τυχαία πληροφορήθηκα από ένα φίλο πριν λίγες μέρες την αναπάντεχη απώλεια αυτού του σπουδαίου αθλητή και ανθρώπου. Πριν μήνες,ίσως και κοντά ημερομηνιακά με το χαμό του, συνάντησα τυχαία το Γιώργο σε τράπεζα της περιοχής. Του μίλησα,του υπενθύμισα ότι πριν χρόνια είχα βρεθεί στο κατάστημα με είδη διατροφής που διατηρούσε.... έψαχνα τότε να βρω παλιά περιοδικά..... χάρηκε, ευγενικός, πρόσχαρος.... μιλήσαμε λίγα λεπτά για τη σημερινή κατάσταση του αθλήματος. Τότε ο Γιώργος με ένα συμβολικό ποσό μικρής αξίας μου είχε δώσει αρκετά περιοδικά,και το έκανε με χαρά όπως μου είχε πει γατί μάλλον κατάλαβε την αγάπη και τον ενθουσιασμό μου για το άθλημα της σωματοδόμησης. Ας είναι ελαφρύ το χώμα που τον σκεπάζει...θα τον θυμάμαι πάντα με μια γλυκιά νοσταλγία.

Polyneikos
11-07-20, 16:41
Από το περιοδικό Super Fitness (Εκδόσεις Τσολάκης) ο αξέχαστος Γιώργος Καπετανάκης

132327


Εξώφυλλο στο SuperMan


132330

Polyneikos
16-02-21, 12:11
Ένας χρόνος πέρασε (16-02-2020) από την ημέρα που αποχώρησε από τα επίγεια μια εμβληματική φιγούρα του Ελληνικού Bodybuilding, ο Γιώργος Καπετανάκης.
ENAΣ ΩΡΑΙΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ.

Πρωταθλητής τις δεκατίες του 1980 και 1990, με πολύπλευρη δράση και πάντα ενεργός στο σιδερένιο άθλημα.
Πρόεδρος της ΠΕΣΔ (Πανελλήνια Ένωση Αθλητών Σωματικής Διάπλασης) που δημιουργήθηκε απο αθλητές το 1989 με πλούσια δράση, αντιπρόεδρος της WABBA International, πρόεδρος της κριτικής επιτροπής, αρθρογράφος σε περιοδικά όπως το MuscleMag ,ιδιοκτήτη του γυμναστηρίου AΔΩΝΙΣ και καταστήματος συμπληρωμάτων διατροφής, προπονητής αθλητών, εκφωνητής αγώνων, είναι τα κομμάτια που συμπληρώνουν το παζλ του πολυσχιδούς Γιώργου Καπετάνακη με πολυτιμη προσφορά από τα πολλά πόστα που έχει περάσει.
Για όσους όμως τον γνώριζαν καλύτερα και πιο προσωπικά ήξεραν τον άνθρωπο Γιώργο, ρομαντικός, ονειροπόλος με ιδιαιτερες ευαισθησίες για την ζωή αλλά και το άθλημα που τον ανέδειξε και ο ίδιος εκπροσώπησε.

«Τραγούδια έγραψα για φίλους που από λογής κατοπτρισμούς μέσα στους άξαφνους στροβίλους, χάθηκαν σαν τους ναυαγούς.
Μα για αυτούς που στο πλάι μας συνεχίζουν, ψάχνω ακόμα τους ρυθμούς που θα τους αξίζουν."

Οι άνθρωποι φεύγουν μόνο όταν τους διώχνουμε από την σκέψη μας και όταν τους βγάζουμε από την καρδιά μας.
Αυτό δεν έχει συμβεί με σένα Γιώργο Καπετανάκη!


133932

TRIANTAFYLLOU
17-02-21, 00:36
Σαν ψέματα! πέρασε ένας χρόνος απο τον χαμό του Γιώργου Καπετανάκη κι όμως αξεχαστος γιατι ήταν έντονη η παρουσία του στο χώρο μας και πολυπλευρική η ενασχόληση του στο άθλημα απο όλες τις δυνατές θέσεις και το κυριότερο αξιαγάπητος άνθρωπος για όσους τον γνώριζαν προσωπικα
Σήμερα το ετήσιο μνημόσυνό του !Αιωνία η μνήμη του και οι άνθρωποι πεθαινουν πραγματικα όταν τούς ξεχνάμε !

vaggan
21-02-21, 14:46
Πραγματικά λείπει ο Γιώργος..