PDA

Επιστροφή στο Forum : διατροφη για καλυτερη συντηρηση



stavro
19-05-08, 16:56
εν οψει καλοκαιριου, και αυξημενων επαγγελματικων υποχρεωσεων θα πρεπει να αναβαλω τις προπονησεις για ενα τριμηνο.
αφου λοιπον σταματαω τις προπονησεις δημιουργηται αυτοματα η απορια τι γινεται μετην διατροφη για να κρατησω τα κερδη για τα οποια κοπιασα ολο τον χρονο.
βασικα σκεφτωμαι να ακολουθησω μια ισοθερμικη διαιτα λογο του υψιλου μεταβολισμου που εχω και λογω των αυξημενων απαιτησεων στην εργασια.
τα συμπληρωματα [whey] θα τα σταματησω
τωρα με τα γευματα μαλλον θα κρατησω την συχνοτητα και τον αριθμο οπως εχει δηλαδη 6 γευματα ανα 3ωρο διατηρωντας τα οσο δυνατον στεγνοτερα

υποθετω οτι ο ρυθμος του μεταβολισμου θα πεσει και το χειροτερο το σωμα θα αντιληφθει οτι πλεον δενχρειαζεταιτοσο μυικο ιστο αφου πλεον δενκαταπονηται απο προπονησεις και θα αρχισει το καψιμο των μυων :( :(
πειτε ρε παιδες πως κρινεται τις σκεψεις μου και αν υπαρχει κατι λαθος στο σκεπτικο. και φυσικα αν υπαρχου προτασεις

RUHL
19-05-08, 17:22
Μην μασας μια καλη τυχη να μας ξαναρθεις και να αρχησεις τα βαρη :joker: :D

stavro
19-05-08, 17:49
RUHL.ενοω προσληψη θερμιδων οσο και οι ημερησιες αναγκες
εγω σουλεω οτι σταματαω για 3μηνες τα βαρη καισυ μου λες για αεροβια πρασινα τσαια και πρασινα αλογα :spank: :spank:

RUHL
19-05-08, 18:04
:rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf:

:D :D :D :D :bowdown:

κατσε να κανω ανανεωση να σου πω τι ακριβως να κανεις επιδη πηγαινε αλου αυτο :bounce:

Muscleboss
19-05-08, 22:55
stavro θα σου πώ την αποψή μου.

Φυσικά χωρίς προπόνηση όλο αυτό τον καιρό το σώμα σου θα πέσει.

Προσωπικά θα μείωνα τις θερμίδες από υδατάνθρακες αν σταματούσα την προπόνηση τόσο καιρό, καθώς το σώμα σου δε θα τις χρειάζεται και το πιθανότερο είναι να αυξήσεις το λίπος σου. εκτός αν η εργασία που λές είναι τόσο απαιτητική ενεργειακά, που δε το νομίζω.

Την συνολική πρωτείνη πάντως δε θα πρότεινα να την ελαττώσεις πολύ. Το συμπλήρωμα της whey εφόχων δεν κάνεις προπόνση, δεν είναι πλέον τόσο σημαντικό, αλλά ίσως είναι ένας καλός τροπος να συμπληρώνεις τη καθημερινή σου διατροφή με πρπωτείνη, ή και να την χρησιμοποείς σαν ένα ρόφημα στη δουλεία αν δεν μπορείς να φάς ένα στερεό γεύμα.

Προσωπικά θα προτιμούσα αυτό το τρίμηνο να πέσω σε κιλά, παρά να αυξήσω καθώς το δεύτερο θα ήταν καθαρό λίπος και θα σε καθυστερήσει περισσότερο μετά στην επάνοδό σου.

Καλή τύχη σε ότι κ αν κάνεις, πάντως είναι σίγουρο ότι αν διατηρήσεις καθαρή τη διατροφή σου και σχετικά ψηλά σε πρωτείνες, το σώμα σου θα πέσει μεν λίγο αλλά θα επανέλθει μετά σε λιγότερο από 1 μήνα.
Μην σε ανησυχεί το βάρος που θα χάσεις και το ξεπρίσιμο των μυών σου, είναι νερά κυρίως ενδομυικά τα οποία θα τα ξανακερδίσεις σε ελάχιστο χρόνο.

ΜΒ

stavro
19-05-08, 23:21
ευχαριστω Πανο :thumbup: