PDA

Επιστροφή στο Forum : Alive! Women's Multi Vitamin & Mineral (Nature's Way)



marvin
12-03-12, 13:58
41892

41893

41894

Θα ηθελα τη γνωμη σας για την συγκεκριμενη πολυβιταμινη και τις ελλειψεις που τυχον εντοπιζετε!!!!Με κριτηριο την ηλικια μου και σωματικες αναγκες αυτης!!!

Lao
12-03-12, 23:32
Δεν είναι άσχημο προϊόν, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν θα μπορούσε να είναι καλύτερο.

Το μεγαλύτερο μειονέκτημα, είναι η D2.

marvin
13-03-12, 00:08
Δεν είναι άσχημο προϊόν, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν θα μπορούσε να είναι καλύτερο.

Το μεγαλύτερο μειονέκτημα, είναι η D2.

Βασικα ψαχνω κατι που να μην με βαζει στη λογικη να καταναλωνω αλλα 30 χαπια ακομα για να καλυπτομαι απο τα βασικα.Απο οτι διαβασα και αν καταλαβα καλα η D2 παρολο την χρησιμοτητα της ερχετε 2η σε σχεση με το ρολο που παιζει η D3 η κανω λαθος;Εχεις να προτινεις κατι καλυτερο απο αυτη η τη θεωρεις οτι καλυπτει γιατι η απαντηση σου μου θυμιζει πυθια:unsure:!!

Lao
13-03-12, 00:28
Βασικα ψαχνω κατι που να μην με βαζει στη λογικη να καταναλωνω αλλα 30 χαπια ακομα για να καλυπτομαι απο τα βασικα.Απο οτι διαβασα και αν καταλαβα καλα η D2 παρολο την χρησιμοτητα της ερχετε 2η σε σχεση με το ρολο που παιζει η D3 η κανω λαθος;Εχεις να προτινεις κατι καλυτερο απο αυτη η τη θεωρεις οτι καλυπτει γιατι η απαντηση σου μου θυμιζει πυθια:unsure:!!

Χαχαχα μου άρεσε αυτό με την Πυθία :P

Κοίτα, για λόγους απορρόφησης, είμαι της άποψης ότι μια multi με 2 και 3 servings την μέρα. είναι καλύτερη από κάποια του στυλ «μία ταμπλέτα την μέρα».

Σε ότι αφορά την σύγκριση D2 vs D3, οι περισσότερες αναφορές καταλήγουν στο ότι η D3 είναι πιο αποτελεσματική, καθώς δεν χρειάζεται να μετατραπεί όπως η D2, επομένως έχουμε μεγαλύτερη βιοδιαθεσιμότητα.

Τώρα, το τι είναι «καλύτερο» είναι πολύ υποκειμενικό. Εγώ π.χ. θεωρώ ότι επίσης καλές είναι η Eve της NOW, η Opti-Women της ΟΝ καθώς και η γυναικεία της Source Naturals, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και άλλα, επίσης καλά προϊόντα.

Στην τελική, το τι είναι καλύτερο για σένα, θα το δεις στην πράξη. :toast:

marvin
13-03-12, 00:38
Χαχαχα μου άρεσε αυτό με την Πυθία :P

Κοίτα, για λόγους απορρόφησης, είμαι της άποψης ότι μια multi με 2 και 3 servings την μέρα. είναι καλύτερη από κάποια του στυλ «μία ταμπλέτα την μέρα».

Σε ότι αφορά την σύγκριση D2 vs D3, οι περισσότερες αναφορές καταλήγουν στο ότι η D3 είναι πιο αποτελεσματική, καθώς δεν χρειάζεται να μετατραπεί όπως η D2, επομένως έχουμε μεγαλύτερη βιοδιαθεσιμότητα.

Τώρα, το τι είναι «καλύτερο» είναι πολύ υποκειμενικό. Εγώ π.χ. θεωρώ ότι επίσης καλές είναι η Eve της NOW, η Opti-Women της ΟΝ καθώς και η γυναικεία της Source Naturals, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και άλλα, επίσης καλά προϊόντα.

Στην τελική, το τι είναι καλύτερο για σένα, θα το δεις στην πράξη. :toast:

Κοιτα οτι θα το δω στην πραξη ειναι σιγουρο,το θεμα ειναι να μην τπληρωσω ακριβα αυτη την πραξη μεχρι να βρω το σωστο.Συγκρινα Eve με Women's Multi Vitamin & Mineral και αν και ασχετη με αυτα την βρηκα καλυτερη τουλαχιστον σε ποσοτητες σε αρκετα την δευτερη.
Το προβλημα μου δεν ειναι αν θα καταπινω 2η 3χαπια πολυβιταμινης αλλα αν θα καταπινω και αλλα απο σιδηρο....μαγνησιο..κ.λ.π για να ειμαι οκ!!

Roid Rage
13-03-12, 00:40
Γιατι να ψαχνετε για "γυναικειες" multi και να μην παρετε ενα cap απο την Super 2 daily της Carlson ή ενα ΑDAM;

Lao
13-03-12, 00:57
Κοιτα οτι θα το δω στην πραξη ειναι σιγουρο,το θεμα ειναι να μην τπληρωσω ακριβα αυτη την πραξη μεχρι να βρω το σωστο.Συγκρινα Eve με Women's Multi Vitamin & Mineral και αν και ασχετη με αυτα την βρηκα καλυτερη τουλαχιστον σε ποσοτητες σε αρκετα την δευτερη.
Το προβλημα μου δεν ειναι αν θα καταπινω 2η 3χαπια πολυβιταμινης αλλα αν θα καταπινω και αλλα απο σιδηρο....μαγνησιο..κ.λ.π για να ειμαι οκ!!

Καλή multi, δεν είναι μόνο οι ποσότητες αλλά και το ποια υλικά χρησιμοποιούνται.

Τυπικό παράδειγμα, είναι το μαγνήσιο. Πολλές multies - ίσως οι περισσότερες - το έχουν ως «oxide», μορφή δηλαδή που δεν είναι και ό,τι καλύτερο για να το απορροφήσεις. Μπορεί π.χ. να δεις μια να έχει 200 mg ως oxide και από αυτά τα απορροφάς τα 20.

Από την άλλη, υπάρχουν multies που δίνουν μαγνήσιο ως «chelated». Μιας και δεν υπάρχει λόγος να κάνουμε βαθιά ανάλυση, μπορεί επίσης να δεις μια να έχει 100 mg ως chelated και να απορροφάς τα 50, που λέει ο λόγος.

Άρα, όπως καταλαβαίνεις, μεταξύ των άνω 2 multies, καλύτερη είναι εκείνη που σου δίνει λιγότερο μαγνήσιο μεν, πιο βιοδιαθέσιμο, δε.

Τα ίδια ισχύουν και με άλλα πράγματα, όπως η B6 και η Β12. Οι συνηθισμένες μορφές είναι για την B6 η pyridoxine HCL και για την Β12 η cyanocobalamin. Υπάρχουν όμως αντίστοιχα και η P-5-P και η methylcobalamin, οι οποίες είναι πιο «ενεργές».

Παρόλαυτά, όπως αντιλαμβάνεσαι, το που σταματάει η αλήθεια και το που ξεκινάει το marketing, είναι αρκετά δυσδιάκριτο...


Γιατι να ψαχνετε για "γυναικειες" multi και να μην παρετε ενα cap απο την Super 2 daily της Carlson ή ενα ΑDAM;

Άλλες δοσολογίες, ύπαρξη σιδήρου, to name a few...

marvin
13-03-12, 01:01
Ακριβως για ολα αυτα που εγραψες και που δεν εχω αποψη και γνωση,ρωταω για το ποια προτινεις ως καλυτερη καθως δειχνεις να εχεις αρκετες γνωσεις!!:welcome:

exkaliber
13-03-12, 01:05
Το μεγαλύτερο μειονέκτημα, είναι η D2.

γιωργο μηπως εχει αλλαξει και αυτην και δεν το εχουν ανανεωσει?

exkaliber
13-03-12, 01:06
Άλλες δοσολογίες, ύπαρξη σιδήρου, to name a few...


εγω λεω να παρει εξτρα σιδηρο
εκτος και αν το παιρνει απ την διατροφη της

Lao
13-03-12, 01:08
Ακριβως για ολα αυτα που εγραψες και που δεν εχω αποψη και γνωση,ρωταω για το ποια προτινεις ως καλυτερη καθως δειχνεις να εχεις αρκετες γνωσεις!!:welcome:



Τώρα, το τι είναι «καλύτερο» είναι πολύ υποκειμενικό. Εγώ π.χ. θεωρώ ότι επίσης καλές είναι η Eve της NOW, η Opti-Women της ΟΝ καθώς και η γυναικεία της Source Naturals, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και άλλα, επίσης καλά προϊόντα.

Σου απάντησα ήδη.

Να προσθέσω μόνο ότι αν θες μια multi ΑΠΟΛΥΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ σε σχέση με όλες τις άλλες, δεν θα την βρεις. Κάθε μία έχει τα δικά της συν και πλην. ;)

marvin
13-03-12, 01:09
εγω λεω να παρει εξτρα σιδηρο
εκτος και αν το παιρνει απ την διατροφη της

Να παρει!!!!:turtle:

Lao
13-03-12, 01:12
γιωργο μηπως εχει αλλαξει και αυτην και δεν το εχουν ανανεωσει?

Πρόσφατα είδα στο site του Vitamin D Council ότι τελικά δεν έχει τόσο μεγάλη διαφορά η D2 από την D3, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι η D3 δεν εξακολουθεί να θεωρείται καλύτερη.

Μύλος... :P


εγω λεω να παρει εξτρα σιδηρο
εκτος και αν το παιρνει απ την διατροφη της

Είναι και αυτό μια λύση.

Παρόλαυτά, είμαι της άποψης ότι επειδή όλα αυτά αλληλεπιδρούν μεταξύ τους, υπάρχει πάντοτε ο κίνδυνος αυτό το επιπρόσθετο στοιχείο που βάζουμε να ακυρώσει κάτι άλλο ή να ακυρωθεί από κάτι άλλο.

Γενικά, σε πολλές περιπτώσεις, οι βιταμίνες και τα μέταλλα είναι κάτι σαν «πέτρα-ψαλίδι-χαρτί» :green:

Χρειάζονται αρκετές γνώσεις για τον χρονισμό λήψης, τις αναλογίες, τα είδη κτλ. Αν κάποιος δεν ξέρει, είναι πιο πιθανό να ζημειωθεί παρά να ωφεληθεί.

marvin
13-03-12, 01:16
Σου απάντησα ήδη.

Να προσθέσω μόνο ότι αν θες μια multi ΑΠΟΛΥΤΑ ΚΑΛΛΥΤΕΡΗ σε σχέση με όλες τις άλλες, δεν θα την βρεις. Κάθε μία έχει τα δικά της συν και πλην. ;)

Κοιτα αυτο το καταλαβα.Εχω μπει στη λογικη μιας και δουλευω σε χωρο νοσοκομειου να κανω εξετασεις, ετσι και αλλιως θα εκανα γενικες και βιοχημικες και μαζι με αυτες να κανω D3 ( ειχα διαβασει πως η εξεταση λεγεται D25,αν θυμαμαι καλα ,αλλα ρωτησα στο βιοχημικο και εμεις κανουμε την πρωτη η οποια θεωρηται ιδια)μαζι με εξετασεις για οποια τυχον ελλειψη μπορω να βρω σε θεμα βιταμινων και λοιπων αποτελεσματων!!Ετσι μετα τα αποτελεσματα να προτιμησω καποια που καλυπτει τις πιο σημαντικες ελλειψης μου ωστα να μην χαπακονομαι τσαμπα.:green:
Ελπιζω να μην θεωρειται χαζη σκεψη ολο αυτο!!

Roid Rage
13-03-12, 01:17
Αφου οι πολυβιταμινες ειναι τοσο διαφορετικες μεταξυ τους και δεν υπαρχει καποια απολυτα καλυτερη απο αλλη και αφου οι formulators ξερουν τι κανουν (με τις αναλογιες) και το ενα συστατικο να δουλευει σωστα με το αλλο, τοτε γιατι ειναι τοσο διαφορετικες μεταξυ τους;
Τοο much attention bro..

Lao
13-03-12, 01:18
Κοιτα αυτο το καταλαβα.Εχω μπει στη λογικη μιας και δουλευω σε χωρο νοσοκομειου να κανω εξετασεις, ετσι και αλλιως θα εκανα γενικες και βιοχημικες και μαζι με αυτες να κανω D3 ( ειχα διαβασει πως η εξεταση λεγεται D25,αν θυμαμαι καλα ,αλλα ρωτησα στο βιοχημικο και εμεις κανουμε την πρωτη η οποια θεωρηται ιδια)μαζι με εξετασεις για οποια τυχον ελλειψη μπορω να βρω σε θεμα βιταμινων και λοιπων αποτελεσματων!!Ετσι μετα τα αποτελεσματα να προτιμησω καποια που καλυπτει τις πιο σημαντικες ελλειψης μου ωστα να μην χαπακονομαι τσαμπα.:green:
Ελπιζω να μην θεωρειται χαζη σκεψη ολο αυτο!!

Καθόλου χαζή σκέψη, ίσα-ίσα που αυτός και ο μόνος αντικειμενικός τρόπος να ξέρει κανείς που βρίσκεται.

Αν και... ακόμα και στα τεστς, αρκετές φορές τα όρια αναθεωρούνται προς τα πάνω ή προς τα κάτω, νέα τεστς που μετράνε κάτι άλλο θεωρούνται πιο ενδεικτικά κτλ κτλ κτλ...:P

Πάρε για παράδειγμα την D. Πριν καμιά 10ρια-20ρια χρόνια, η ΣΗΔ ήταν 200 IU. Μετά πήγε στα 400, τώρα στις ΗΠΑ είναι στα 600 και πολλοί προτείνουν τουλάχιστον 1000-2000 IU την μέρα.

Και όχι μόνο αυτό, αλλά η τιμή που μετράει την επάρκεια της D, αν θυμάμαι καλά ήταν στο 25, κάποιοι άλλοι λένε για 30 και άλλοι για 50...

Μύλος, είπαμε...

Lao
13-03-12, 01:27
Αφου οι πολυβιταμινες ειναι τοσο διαφορετικες μεταξυ τους και δεν υπαρχει καποια απολυτα καλυτερη απο αλλη και αφου οι formulators ξερουν τι κανουν (με τις αναλογιες) και το ενα συστατικο να δουλευει σωστα με το αλλο, τοτε γιατι ειναι τοσο διαφορετικες μεταξυ τους;
Τοο much attention bro..

Γιατί πολύ απλά οι multies ως προϊόντα είναι εκ φύσεως πολυσύνθετα.

Σκέψου το απλό: υποτίθεται ότι σε μια ταμπλέτα ο κατασκευαστής βάζει 834593845 πράγματα, τα οποία θεωρητικά δουλεύουν καλά μεταξύ τους και κάθε τι απελευθερώνεται στην ώρα του και χωρίς να ακυρώσει κάτι άλλο.

Όμως, δεν είναι μόνο το παραπάνω το οποίο είναι θέμα τεχνολογίας, βιοχημικής κτλ, είναι και το marketing.

Εύκολα μπορώ να φανταστώ τον... κατακαημένο επιστήμονα να προσπαθεί να φτιάξει κάτι καλό στο lab της NOW ας πούμε, και να έρχεται ο Χ manager και να του λέει ότι πρέπει να γίνουν οι Χ αλλαγές λόγω κόστους, καλύτερης πιθανότητας πώλησης, ανταγωνισμού κτλ κτλ κτλ

Με λίγα λόγια, δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Για μένα, το καλύτερο που έχει να κάνει ο καθένας, είναι να ξεχωρίσει 3-4 εταιρείες με καλό όνομα και that's all.

exkaliber
18-03-12, 20:05
οπως το υποψιαζομουν,αλλαξε και αυτην,την κανανε max potency
την βρισκω πολυ τουμπανο,καλυτερη απο την eve





42113





Serving Size: 3 Tablets Amount/Serving %DV
Calories 5
Total Carbohydrate 1g <1%**
Dietary Fiber <1g 2%**
Vitamin A (30% [3,000 IU] as retinol palmitate and 70% [7,000 IU] as beta carotene) 10,000IU 200%
Vitamin C (ascorbic acid) 300mg 500%
Vitamin D (as cholecalciferol) 1,000IU 250%
Vitamin E (d-alpha tocopheryl succinate) 100IU 333%
Vitamin K (as phytonadione) 100mcg 125%
Thiamin (as thiamin mononitrate) 25mg 1,667%
Riboflavin (Vitamin B2) 25mg 1,471%
Niacin (as niacinamide) 100mg 500%
Vitamin B6 (as pyridoxine HCl/pyridoxal 5-phosphate) 100mg 5,000%
Folic Acid 800mcg 200%
Vitamin B12 (as cyanocobalamin) 225mcg 3,750%
Biotin 600mcg 200%
Pantothenic Acid (as d-calcium pantothenate) 50mg 500%
Calcium (from Aquamin® calcified mineral source Red Algae Lithothamnion sp. [whole plant]) 400mg 40%
Iron (from amino acid chelate) 18mg 100%
Iodine (from pacific kelp powder, as potassium iodide) 150mcg 100%
Magnesium (from Aquamin® calcified mineral source Red Algae Lithothamnion sp. [whole plant], as citrate/oxide) 200mg 50%
Zinc (as amino acid chelate) 15mg 100%
Selenium (as L-selenomethionine) 250mcg 357%
Copper (as amino acid chelate) 2mg 100%
Manganese (as amino acid chelate) 5mg 250%
Chromium (as chromium picolinate) 250mcg 208%
Molybdenum 75mcg 100%
Sodium 15mg 1%
Potassium (as amino acid chelate) 50mg 1%
Green Food/Spirulina Blend
Spirulina (microalgae): Kelp (whole thallus); Alfalfa (leaf, stem); Barley Grass (grass); Dandelion (leaf); Wheat Grass (grass); Melissa (leaf); Lemon Grass (grass); Nettle (leaf); Blessed Thistle (stem, leaf, flower); Chlorella (broken-cell microalgae); Plantain (leaf); Blue Green Algae (microalgae); Cilantro (leaf); 400mg *
CranRx® Urinary Anti-Adherence 100% Whole Cranberry fruit solids (Early Black variety) standardized to PACs (proanthocyanidins) 100mg *
Hair, Skin & Nail Blend with MSM
Horsetail grass (stem, leaf); Methylsulfonylmethane (MSM); Tru-OPCs™ grape seed extract standardized to 95% antioxidants (65% oligomeric procyanidins [OPCs], 30% other polyphenols) 100mg *
Flax Lignan Blend with SDG Lignans
High lignan flax fiber (seed); Flax lignan extract (seed hulls) standardized to 25% secoisolariciresinol diglycoside (SDG) lignans 100mg *
Orchard Fruits™ Blend
Pomegranate (seed); Acai Extract (whole palm fruit); Juice Powders; Grape; Plum; Cranberry; Blueberry; Strawberry; Blackberry; Bilberry; Cherry; Apricot; Papaya; Orange; Pineapple 100mg *
Garden Veggies™ Juice Powder Blend:
Parsley; Kale; Spinach; Wheat Grass; Brussels Sprout; Asparagus; Broccoli; Cauliflower; Beet; Carrot; Cabbage; Garlic 100mg *
Organic Mushroom Defense Blend
Cordyceps; Reishi; Shiitake; Hiratake; Maitake; Yamabushitake; Himematsutake; Kawaratake; Chaga; Zhu Ling; Agarikon; Mesima 100mg *
Digestive Enzyme Blend:
Concentrated Enzyme formula: (Protease I, Protease II, Peptizyme SP, Amylase, Lactase, Invertase, Lipase, Cellulase, Alpha Galactosidase); Betaine HCl; Bromelain (from pineapple); Papain (from papaya) 100mg *
Inositol 50mg *
Choline (as choline bitartrate) 30mg *
Citrus Bioflavonoid Complex (from lemon, orange, grapefruit, lime, tangerine) providing; Hesperidin, Naringin, Narirutin, Eriocitrin, Flavonols and Flavones 30mg *
Rutin 25mg *
Boron (as amino acid chelate) 1mg *
Lutein (from marigold) 500mcg *

Lao
18-03-12, 22:37
οπως το υποψιαζομουν,αλλαξε και αυτην,την κανανε max potency
την βρισκω πολυ τουμπανο,καλυτερη απο την eve

Καθόλου άσχημη φόρμουλα. :thumbup:

marvin
18-03-12, 22:53
Καθόλου άσχημη φόρμουλα. :thumbup:

Ναι ε;Αν δεν κανω λαθος ομως δεν εχει μεγαλη δοση βιταμινης Α σε σχεση με αυτο που αναφερατε με την Δ;

Lao
18-03-12, 22:59
Ναι ε;Αν δεν κανω λαθος ομως δεν εχει μεγαλη δοση βιταμινης Α σε σχεση με αυτο που αναφερατε με την Δ;

O COBRA το ανέφερε αυτό που λες, και ήδη έχω απαντήσει εκεί.

Εάν, παρόλαυτά, πιστεύεις ότι καλό είναι να μην πάρεις κάτι που να έχει ρετινόλη μέσα, πας για Opti-Women ή κάτι ανάλογο.;)

marvin
18-03-12, 23:01
O COBRA το ανέφερε αυτό που λες, και ήδη έχω απαντήσει εκεί.

Εάν, παρόλαυτά, πιστεύεις ότι καλό είναι να μην πάρεις κάτι που να έχει ρετινόλη μέσα, πας για Opti-Women ή κάτι ανάλογο.;)

Αρα να σκεφτω οτι δεν το ασπαζονται ολοι κατι τετοιο.Αυριο θα ξερω δια στοματος γιατρου σε τι εχω πραγματικα αναγκη.αν εχω...και θα μπω στην διαδικασια να καταληξω!!:welcome: