PDA

Επιστροφή στο Forum : Atkins diet - CKD



GOMI
20-05-08, 00:26
Καλησπέρα!

Θέλω την γνώμη σας σε κάτι το οποίο θέλω να εφαρμόσω για ένα μικρό διάστημα, ενός μηνός περίπου.

Βάρη έκανα αρκετά χρόνια κ όπως πολλοί φαντάζομαι από το συγκεκριμένο φόρουμ κάθε τέτοια εποχή, έκανα μια 3μηνη δίαιτα σε συνδυασμό πάντα με βάρη κ αεροβική.

Φέτος ένα σοβαρό πρόβλημα στη μέση με έβγαλε από τους στόχους μου κ αφού έμεινα περίπου 4 μήνες σε ακινησία στο κρεβάτι το μόνο που άφησε, εκτός των άλλων, ήταν 6-7 κιλά τα οποία όπως ήταν φυσικό εγκαταστάθηκαν γύρω από την μέση.
Χωρίς να θέλω να κουράσω όμως παραπάνω, εδώ και ένα περιπόυ μήνα που είμαι κάπως καλύτερα, προσπαθώ μόνο να σουλουπώσω λίγο την περιοχή που υπάρχει το πρόβλημα.

Το θέμα είναι όμως ότι η διατροφή που έκανα πάντα αυτό τον καιρό, δηλαδή κοτόπουλο, βρώμη, μαύρο ρύζι , πατάτα κλπ δεν αποδίδει καθόλου όσο κ αν αυξομείωσα ποσότητες και φαντάζομαι ότι ο λόγος είναι πως δεν μπορώ να την συνδυάσω με αεροβική αφού ακόμα τουλάχιστον δεν μπορώ να τρέξω ή να κάνω ποδήλατο αλλά και το ότι από βάρη κάνω μόνο 2 φορές την βδομάδα (περισσότερο για ψυχολογικούς λόγους) και αυτά πολύ χαλαρά με λίγα κιλά και φυσικά καθόλου πόδια.

Ο γυμναστής μου είπε πως θα με βοηθούσε πολύ μια παραλλαγή της δίαιτας atkins που λέγεται CKD.

Μου τα είπε όμως πολύ γενικά..δηλαδή ότι μπορώ να τρώω άφοβα και σε ότι ποσότητες θέλω κρέατα , αυγά, τυρία, ακόμα κ τηγανητά, ξηρούς καρπούς φυστικοβούτηρο ελαιόλαδο κλπ..και μία ή δύο φορές την βδομάδα να αναπληρώνω υδατάνθρακες.

Κάνοντας ένα search στο φόρουμ δυστυχώς δεν βρήκα πολλά πράγματα ή έστω κάποιο πρότυπο της συγκεκριμένης δίαιτας ώστε να μπορέσω να προσαρμόσω κ γω ένα ανάλογο πλάνο..

Προφάνώς δεν την προτιμάτε...απλά θεωρώ πως εφόσον δεν χρειάζομαι ιδιαίτερη ενέργεια μιας κ δεν μπορώ να κάνω έντονες προπονήσεις ίσως ήταν η ιδανική για ένα διάστημα ώστε να μαζέψω λίγο τα ασυμμάζευτα..

Sorry για το μεγάλο πόστ κ ελπίζω κάποιος από τους πλεόν έμπειρους να με διαφωτίσει.

Από συμπληρώματα παίρνω μόνο μια πολυβιταμίνη με Q10, C, και whey - καζείνη.

RUHL
20-05-08, 01:34
τι να πω ψυχολογος δεν ειμε δεν μπορω να σου λησω τα ψυχολογικα σου

Δυστιχως η το χασημο λιπους αποτελειτε απο 3 κοματια με αυτη τη σειρα Διατροφη,αεροβια, προπονηση με βαρη

Αν δεν αποδιδης στα 2 τελευτεα τοτε μην περιμενεις τιποτα καλο απο το πρωτο γιατι αντι για 3 μηνες(ετσι ενα γενικο πλανο) θα κανεις 6 και 8 μηνες γραμμωση γιατι να σπαταλας τοσο καιρο?

Μαζεψου συνελθε κανε κανονικη προπονηση οπως ελεγε ο αρνοντ οτι και να γινει και βομβα να εκραγει εξω ,να μου κλεψουν το αμαξι εμενα δεν με νοιαζει δεν θα χασω την προπονηση μου για αυτο ουτε το προγραμα μου

Οσο για την διετα που ειπς με τυρια τυγανητα κτλ κτλ θα εχεις αντιθετα αποτελεσματα(κατα γενικο κανονα μην εμπειστευεστε τον γυμναστη σας @@ ξερουν-μην τους βαζουμε ολους στο ιδιο σακι αλλα οσα εχω ακουσει η πληοψηφια ειναι οτι νανε )

Εγω προτηνω διατροφη by muscle boss η αν θες κατι ποιο σκληρο ποιο προς το atkins(πρωτεινες) καπου εχω ποσταρει την διατροφη γραμμωσης του dave palubo (δεν την συνηστω και τοσο αλλα μερικοι ορκιζοντε πανω σε αυτην)


και αεροβια αρχηζεις 3 χ 20 και σταδιακα ανεβαζεις(φτανεις εως 1 ωρα χ 5-6) εφοσον δεν χανεις λιπος (ανεβασμα γινετε καθε εβδομαδα εφοσον δεν χανεις)



Ασε τα ψυχολογικα στην ακρη και επιθεση στα βαρη

:box1: :box1:

toula_nomikou
20-05-08, 18:17
Συμφωνω με τον ruhl σιγουρα κατι δεν εκανες καλα κ δεν εχασες δεν προσεχες τη ποσοτητα?αν αρχισεις να τρως τυρια κ ξηρους καρπους σιγουρα θα παχυνεις...προσπαθησε να πηγαινεις τακτικοτερα γυμναστηριο κ ας μην κανεις βαρια προπονηση...γενικα δεν ειναι καλο να μαθεις το στομαχι σου να τρωει μεγαλες ποσοτητες,ζυγιζε κ καθε δυομισι τρεις ωρες τρωγε..εγω διαφωνω πολυ με αυτη τη διαιτα και στη κανονικη της μορφη και ιδιαιτερα στην παραλλαγη της...

GOMI
20-05-08, 21:48
ok..θα κάνω μια προσπάθεια ακόμα αφαιρώντας τους υδατάνθρακες από τα απογευματινά γεύματα κ μετά..

1850 θερμίδες...σε τι αναλογίες πρωτείνης υδατάνθρακα κ λίπους είναι καλό να διαμοιραστούν?

Το βάρος μου είναι 80kg κ μέχρι στιγμής έπαιρνα περίπου 2,5 γρ. πρωτείνης ανά κιλό βάρους...
Μήπως ήταν υπερβολικό?

RUHL
20-05-08, 22:05
1850 θερμίδες

γυναικα εισαι? :inandout: :inandout: :inandout:

GOMI
20-05-08, 22:53
1850 θερμίδες

γυναικα εισαι? :inandout: :inandout: :inandout:


http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=1162


ΜΕΘΟΔΟΣ 4η

1) Πολ/στε το βαρος σας με 24.2

2) Πολ/στε το παραπανω αποτελεσμα με το <<ειδος>> του μεταβολισμου σας (*)

- Για <<αργο>> μεταβολισμο, δηλαδη βαζετε ευκολα βαρος, αλλα χανετε δυσκολα, πολ/ζετε με 30%

- Για <<μετριο>> μεταβολισμο,δηλαδη αν βαλετε σαν στοχο την αυξηση βαρους ή την απώλεια, το πετυχαινετε, πολ/ζετε με 40%

- Για <<γρηγορο>> μεταβολισμο, δηλαδη βαζετε βαρος δυσκολα ενω χανεται βαρος πιο ευκολα, πολ/ζετε με 50%

3) Για να βρειτε ποσες θερμιδες χρειαζεστε για να διατηρησετε το βαρος σας, προσθετετε το (1) και το (2)

4) Για να χασετε βαρος (<γραμμωση>) αφαιρειτε απο το παραπανω αποτελεσμα το 500

5) Για να βαλετε βαρος (<ογκο>), προσθεσετε στο (3) το 500

(*) τα παραπανο ποσοστα ισχυουν για ηλικιες κατω απο 30 ετων, γιατι οπως ειναι γνωστο .... οσο μεγαλονουμε τοσο πεφτει ο μεταβολισμος


1) 24.2*80= 1936

2) 1936 *25% = 2420 - 500 = 1920 περίπου


Είμαι 33χρ...που βλέπεις να κάνω λάθος?

RUHL
20-05-08, 23:23
Δεν ξερω λιγες μου φενοντε εμενα παντως για ατομο που ειναι 80 κιλα :? :? :? ας πουν και οι αλλοι αν αρχησεις με τετοιες θερμιδες μετα θα φτασεις σιγουρα το γυναικειο οριο στο μισα και βαλε της γραμμωσης :rabbit: