PDA

Επιστροφή στο Forum : Απο 5-6 γευματα στα 3-4...



embrance
20-05-08, 16:29
καλησπερα!Φετος απο την αρχη της χρονια εκαν καπιες βασικες ασκησεις με καλη πιστευω διατροφη και περνοντας ενα μονο συμπληρομα.
Ετρογα 5-6 φορες την ημερα σε ποσοτιτες μικροτερης της μεριδας,χωρις να τροω τιποτα απο εξω(ντελιβερι κτλ).Το πρωτο μηνα πηρα ενα 5κιλο,και στον 2ο αρχισα να σφιγκο πιο πολυ κτλ(προφανος στα 5 κιλα τα 3 θα ηταν λιπος).

Δεν ακολουθουσα συγκεκριμενη διατροφη,απλα φροντιζα να τροω προτεινες,πολλα φρουτα,λαχανικα κτλ ετσι ωστε να μην λειπει τιποτα απο τον οργανισμο.Το προβλημα ειναι οτι τωρα δεν εχω τον χρονο να ειμαι σπιτι και να τροω 6 γευματα.Σκεφτομουν το εξης λοιπον:Να κανω 3 γευματα με κρεας(κοτοπουλο,γαλοπουλα,βοδινο,τονο)+2-4 φρουτα την ημερα+ενα μικρο γευμα με λαχανικα+καποιο συμπληρομα.

Εχει κανεις να κανει καποια προαση σε σχεση με αυτο?
Ευχαριστω εκ των προτερων!

Εντιτ:Κιλα 70,υψος 1,70 και κατι,ηλικια 20 8)

Antonio
20-05-08, 17:05
Τσέκαρε αυτό http://www.forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=2370
οτι πρέπει για κολατσιο! :food:

RUHL
20-05-08, 17:46
μονοδρομος ειναι μπορεις να κανεις κατι τετοια κολπακια οπως το ποστ απο πανω να το περνεις μαζι σου η να αγωρασεις πρωτεινη σκονη πολλων πηγων πρωτεινης(5+) για αντικατασταση γευματος αλλα αυτα δεν ειναι εξησου καλα και αποτελεσματικα οσο ενα γευμα

Παντως η λογικη σου δεν μου αρεσει τροω οτι νανε αρκει να ειναι απ ολα και να εχει πρωτεινη μεσα ετσι δεν θα εχεις αυτο που χρειαζεσε για αυτο και τον πρωτο μηνα πηρες 3 κιλα λιπος και 1,5 νερο(υποθετικα υπολογισμενες ποσοτητες)

Ταπερακι η καλυτερη λυση :thumbup:

embrance
21-05-08, 21:28
Φιλε μου εχω διαβασει αυτο:
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=1956
και θα ελεγα οτι ειναι ενα προγραμμα που μπορω να κανω.Ωστοσω μιας και βασιζετε σε ατομο 100 κιλων(και εγω ειμαι 70 με στοχο τα 75)κανω καποιες διαφοροποιησεις και θα ηθελα την γνωμη σας.

ΠΡΩΤΟ ΓΕΥΜΑ
70 γρ βρώμη
3 αυγα ολοκληρα
+1 σκουπ γουει
(ή -1 αυγο,+1 φρουτο)

ΔΕΥΤΕΡΟ ΓΕΥΜΑ
130 γρ γαλοπούλα(οχι σαλάμι)
80 γρ μακαρόνια

ΤΡΙΤΟ ΓΕΥΜΑ
130 γρ κότα
50 γρ ρύζι
1 φρουτο

ΤΕΤΑΡΤΟ ΓΕΥΜΑ
150 γρ μοσχρίσιο φιλέτο
250 γρ πατάτα

ΠΕΜΠΤΟ ΓΕΥΜΑ (ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΑΜΕΣΩΣ)
σαντουιτς κοτοπουλο,μαρουλι,cottage,και λιγη μαγιονεζα
+1 σκουπ γουει

ΕΚΤΟ ΓΕΥΜΑ
50 γρ βρώμη
2 αυγα+1 σκουπ γουει

Πως ειναι αυτο?Βασικα να απο τα προβληματα μου ειναι οτι μου φαινοντε καπως ανοσα τα πιο πολλα απο αυτα(εχω δοκιμασει τετοια διατροφη).Τι θα μπορουσα να κανω?Πχ θα πειραζε αν στο ρυζι πεταγα μεσα κανα κυβο κνορ για γευση?

RUHL
21-05-08, 21:49
Μαθε να μετρας θερμιδες δεν βαζουμε στην τυχη 110 γραμ βρωμη η 80 η 135 η 230 πατατα αμα πας στα τυφλα και οτι νανε θα την παθεις στα σιγουρα

copy paste απο τα σημεια που πρεπει να διορθωσεις

Μετά το ξύπνημα άμεσα 20 γρ Whey +φρουτο

1ο γεύμα

ΠΡΩΤΟ ΓΕΥΜΑ
70 γρ βρώμη
3 αυγα ολοκληρα

ΔΕΥΤΕΡΟ ΓΕΥΜΑ
130 γρ γαλοπούλα(οχι σαλάμι)
80 γρ μακαρόνια (αμα ειναι ολικης οκ αλλιως ΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ )
+αμυγδαλα η καρυδια η καλα λιπαρα ποσοτητες μετριμενες πανω σου


ΤΡΙΤΟ ΓΕΥΜΑ
130 γρ κότα
50 γρ ρύζι
1 φρουτο

εδω το φρουτο δεν χρειαζεται(καλυτερα βαλτο 15 λεπτα πριν την προπονηση) το ρυζι ειναι πολυ λιγο + σαλατα


ΠΕΜΠΤΟ ΓΕΥΜΑ (ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΑΜΕΣΩΣ)
σαντουιτς κοτοπουλο,μαρουλι,cottage,και λιγη μαγιονεζα
+1 σκουπ γουει

φτωχο γευμα-οτι νανε καλυτερα βαλε δεξροζη εκει και 1,5 whey


ΕΚΤΟ ΓΕΥΜΑ
50 γρ βρώμη
2 αυγα+1 σκουπ γουει
ΟΧΙ

θα φας ενα κανονικο γευμα 30 λεπτα μετα αφου πιεις την whey 100 ρυζι 100 κρεας+ σαλατα με λιγο λαδι

Γευμα 7
Ακριβως πριν τον υπνο καζεινη(γιαουρτι) + καλα λιπαρα φυστικοβουτυρο,αμυγδαλα καρυδια κτλ κτλ

Antonio
21-05-08, 21:58
Στο 5ο χρειάζεσαι μόνο πρωτείνη υδατάνθρακα για άμεση αφομοίωση. Προτείνω ασπράδια πατάτα. Οπωςδ΄ήποτε αφείρεσαι οτι δήποτε καθηστερεί την αφομοίωση τους π.χ. λίπος λαχανικά

Στο 6ο βάλε πρωτείνη με καλά λιπαρά και ελάχιστο υδατάνθρακα.