PDA

Επιστροφή στο Forum : Maca & Hemp Protein Powder



PEGY
13-03-12, 11:48
Είμαι σίγουρη οτι δεν έχω ποστάρει σωστά το θέμα μου,αν έχει κανείς την καλοσύνη ας το μεταφέρει.

Μιας κ βρίσκομαι σε περίοδο νηστείας ψάχνω ο,τιδήποτε εναλλακτικό σε θέμα πρωτείνης κ βρήκα τα εξής

σκόνη πρωτείνης maca

σκονη πρωτείνης hemp (κάνναβη;; )


Εντάξει, το ξέρω οτι είναι παρατραβηγμένα, αλλά κ μένα μου έκαναν εντυπωση κ θέλω πολύ να ακούσω σχόλια, ειδικά αν κάποιος έχει δοκιμάσει.

Trim Dim
13-03-12, 12:46
Έχω χρησιμοποιήσει αυτά τα 2 προϊόντα και δεν υπάρχει πρόβλημα. Είναι εύγεστα, ιδιαίτερα η μάκα. Δεν τα έχω προηθευτεί από την συγκεκριμένη επιχείρηση, της οποίας την ύπαρξη δεν γνώριζα μέχρι που διάβασα αυτό το ποστ. Σε ό,τι αφορά το περιεχόμενό τους σε πρωτείνη, αυτό είναι κάτι που δεν το έχω ψάξει, είμαι όμως σίγουροις ότι θα βρεις στοιχεία στο ίντερνετ. Τι άλλο θα σε ενδιέφερε να ξέρεις σχετικά?

Trim Dim
13-03-12, 12:58
γανΥΓ. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιος που αθλείται ακολουθεί νηστεία, η οποία είναι μάλλον για τον πολύ κόσμο που ακολουθεί τις παραδόσεις και χρειάζεται να κάνει μια σχετική αποτοξίνωση.
Νομίζω όλοι οφείλουμε να μην στερούμε τον οργανισμό μας από τη βιταμίνη Β12, η οποία λαμβάνεται μόνο από ζωικές τροφές.
Και επίσης πώς μπορεί κανείς να στερήσει τον οργανισμό του το αυγό, που είναι σχεδόν πλήρης τροφή?
Αν έχεις φροντίσει να δίνεις στο σώμα σου τα χρήσιμα στοιχεία [πρωτείνη για την ανανέωση των κυττάρων, υδατάνθρακες για ενέργεια, βιταμίνες για τη σωστή λειτουργία του] και να είσαι ενεργά αθλούμενη, μπορείς να είσαι όσο vegan θέλεις!

sTeLaKoS
13-03-12, 13:06
Πέγκυ για τη κάνναβης έχει γίνει μια συζήτηση, κοίταξε μήπως βρεις κάποιο στοιχείο. Βιολογικη πρωτεινη απο κανναβη

(http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?13441-Βιολογικη-πρωτεινη-απο-κανναβη)
Υ.Γ Αφαίρεσα τα λινκ διότι αντιβαίνουν στους κανονισμούς λειτουργίας του φόρουμ.

PEGY
13-03-12, 13:53
Υ.Γ Αφαίρεσα τα λινκ διότι αντιβαίνουν στους κανονισμούς λειτουργίας του φόρουμ.

:unsure: συγνώμη γι αυτο!

PEGY
13-03-12, 13:58
Έχω χρησιμοποιήσει αυτά τα 2 προϊόντα και δεν υπάρχει πρόβλημα. Είναι εύγεστα, ιδιαίτερα η μάκα. Δεν τα έχω προηθευτεί από την συγκεκριμένη επιχείρηση, της οποίας την ύπαρξη δεν γνώριζα μέχρι που διάβασα αυτό το ποστ. Σε ό,τι αφορά το περιεχόμενό τους σε πρωτείνη, αυτό είναι κάτι που δεν το έχω ψάξει, είμαι όμως σίγουροις ότι θα βρεις στοιχεία στο ίντερνετ. Τι άλλο θα σε ενδιέφερε να ξέρεις σχετικά?

Μπήκα στον πειρασμό κ παρήγγειλα maca. Διαβάζω όμως πως η κατανάλωση της θα πρέπει να γίνει με προσοχή κ οι
περισσότεροι συστήνουν κύκλους πχ ανα 4 μέρες, 3 μέρες να κάνουμε αποχή. Εσύ πως την έπαιρνες;

Μου φαίνεται πολύ περίεργο που υπάρχει πρωτείνη κάνναβης, stelako διάβασα το λινκ που έβαλες κ όντως δεν φαίνεται να συμφέρει;)

sTeLaKoS
13-03-12, 15:00
:unsure: συγνώμη γι αυτο! :toast:


Γράψε μας αν θες τη σύσταση της πρωτείνης maca που αγόρασες, να τη δούμε.

PEGY
13-03-12, 16:35
Ωμή βιολογική MACA , συστατικά :

60% υδατάνθρακες
9% ίνες
10% πρωτεΐνες
2.2% λιπαρά (λινολεϊκό, παλμιτικό και ολεϊκό οξύ). Περιέχει 20 αμινοξέα, ανάμεσα στα οποία 7 βασικά αμινοξέα, βιταμίνες Β1, Β2, C, Ε. Είναι πλούσιο σε Μαγνήσιο, Φώσφορο, Ασβέστιο, Νάτριο, Θείο, Σίδηρο και μεταλλικά ιχνοστοιχεία όπως Ψευδάργυρο, Ιώδιο, Χαλκό, Σελήνιο και Μαγγάνιο. Επίσης είναι πλούσιο σε στερόλες (σιτοστερόλη, καμπεστρόλη, εργοστερόλη) και γλυκοσίδιο.

Αυτά γράφει κ έχει μια μυρουδία καπουτσίνο;);)
ειδομεν! Αυριο το πρωι που θα φτιάξω χυμο, αλλά κομματάκι ακριβο μου φαίνεται....

Trim Dim
13-03-12, 16:46
Dear Peggy,

Είχα την περιέργεια να διαβάσω τό λινκ σχετικά με την πρωτίνη κάνναβης.

Αποτέλεσμα? Θα αργήσω ΠΟΛΥ να κάνω κάποια ερώτηση που με αφορά, γιατί βλέπω την ευκολία με την οποία εκφράζονται απόψεις για πράγματα που δεν γνωρίζουν οι συμφορουμίτες.

Κι αυτό γιατί παρακαλώ?
Για επίδειξη γνώσης ή για να περάσει το "δικό μας" παρόλο που το θέμα ΔΕΝ το κατέχουμε?

Λοιπόν τα προϊόντα αυτά είναι πολύ "προχώ" και για αυτό δεν είναι γνωστά.

Δεν έχουν γίνει mainstream, γι' αυτό και οι μεγάλες εταιρίες διανομής τα αγνοούν και ίσως έτσι είναι καλύτερα, γιατί υπάρχει ακόμη ποιότητα στα προϊόντα αυτά [μάκα & πρωτείνη κάνναβης.]

Χαρακτηριστική είναι η περίπτωση των Goji Berries, τα οποία ο εισαγωγέας στη Μγάλη Βρετανία -από τον οποίον τα προμηθευόμουνα- σταμάτησε να τα εισάγει, γιατί η μεγάλη τους επιτυχία είχε ως αντίκτυπο να γίνονται μαζικές καλλιέργειες στην Κίνα με χρηση φυτοφαρμάκων και ορμονών, οπότε δεν ήταν οικολογικό πλέον! Τώρα, Goji Berries βλέπει κανείς και σε διάφορα στέκια αγοράς οικολογικών προϊόντων στην Αθήνα και είναι άγνωστο αν γίνονται οι έλεγχοι πριν διοχετευθούν στο δίκτυο διανομής.

Πιστεύω ότι κάποιος που έχει καλή επαφή με το σώμα του, μπορεί να εισάγει αυτές τις νέες τροφές στον οργανισμό του σταδιακά και να παρακολουθεί την εξέλιξη. Δεν υπάρχει κίνδυνος, δεν είναι παράνομη ουσία.

PEGY
15-03-12, 09:27
Ένα θα πω : η maca ΒΡΟΜΑΕΙ!!!!!!!!!!!!!!!! μπλιαχ!
Ο μόνος τρόπος να την πιώ είναι σε χυμό που φτιάχνω το πρωί. Βάζω σπανάκι, ακτινίδιο,μπανάνα κ χυμό πορτοκάλι κ πάλι μυριζει.... Θα την συνεχίσω όμως να δω αν υπάρχει διαφορά