PDA

Επιστροφή στο Forum : Γινεται να χασεις λιπος μονο με ποδηλατο?



Breena
15-03-12, 21:20
Γεια σας!
Εχω ξεκινησει ποδηλατο (κανονικο οχι στατικο) κανω περιπου 15 χμ την ημερα (δυο φορες τη μερα) και προσπαθω να κοψω το πολυ φαγητο.
Θελω να χασω 10 κιλα. Αυτα που θελω να ρωτησω ειναι τα εξης:
1)15 χιλιομετρα ποδηλατο την ημερα (συνολικα τα κανω σε μιαμισι ωρα) η 5 χιλιομετρα περπατημα ειναι πολυ λιγο?αν το κανω μακροπροθεσμα χωρις διαιτα αλλα με πιο προσεκτικη διατροφη (οχι τσιμπολογηματα κλπ) θα δω διαφορα? και αν ναι τι διαφορα? Υποθετικα....
2)ποσες θερμιδες πρεπει να παιρνω την ημερα? (28 ετων, 78 κιλα, 172 υψος)

Galthazar
15-03-12, 21:24
το ποδηλατο ειναι μια καλη μορφη αεροβικης ασκησης και γινεται αποτελεσματικοτερη οταν εναλλαζεις υψηλη ταχυτητα με κανονικο ρυθμο.. αυτο σε συνδυασμο με μια προσεγμενη διατροφη πλουσια σε πρωτεινες θα σε οδηγησει στο αποτελεσμα που θες

Breena
15-03-12, 21:34
οποτε να δωσω προτεραιοτητα στις πρωτεινες ε?
γι το διαφορες μιλαμε σε κιλα η ποντους?υποθετικα
γιατι φοβαμαι οτι χωρις γυμναστηριο τπτ δεν κανω...

rey1989
15-03-12, 22:03
οποτε να δωσω προτεραιοτητα στις πρωτεινες ε?
γι το διαφορες μιλαμε σε κιλα η ποντους?υποθετικα
γιατι φοβαμαι οτι χωρις γυμναστηριο τπτ δεν κανω...

πλάκα κάνεις έτσι ?:green: δεν υπάρχει περίπτωση να μπορεί να σου πει κάποιος πόσα κιλά θα χάσεις πόσο μάλλον πόντους ..
μην το σκέφτεσαι , αν ειναι να το κάνεις ξεκίνα οσο το δυνατών νωρίτερα και το αποτέλεσμα θα έρθει.:toast:

Galthazar
15-03-12, 22:05
κανεις δεν μπορει να σου πει ποσα θα χασεις. και την διατροφη σου να ειχαμε παλι δεν θα μπορουσαμε να σου πουμε.. ξεκινα με ορεξη χωρις να σκεφτεσαι διαρκως το χασιμο βαρους και τα αλλα θα ερθουν απο μονα τους. υπομονη χρειαζεται και ορεξη. Ειπαμε, ανεβασμενη πρωτεινη μειωμενοι υδ/κες

Breena
15-03-12, 22:23
ναι το καταλαβαινω....απλα φοβαμαι μηπως τα 15 χιλ με χαλαρους ρυθμους δεν κανουν τπτ....θα ξεκινησω ετσι και βλεπουμε!
ευχαριστω

Mcstefan7
15-03-12, 22:43
Διατροφή και ποδήλατο θα χάσεις..Με σκέτο ποδήλατο μη περιμένεις πολλά!

Breena
15-03-12, 22:51
ξεκιναω με 1200 θερμιδες την ημερα λοιπον...
1200-400 που θα χανω απο το ποδηλατο χοντρικα =800 σε συγκριση με τις 1800-2000 που επαιρνα μεχρι τωρα...

Mcstefan7
15-03-12, 23:00
ξεκιναω με 1200 θερμιδες την ημερα λοιπον...
1200-400 που θα χανω απο το ποδηλατο χοντρικα =800 σε συγκριση με τις 1800-2000 που επαιρνα μεχρι τωρα...

Πρέπει να βρείς τις θερμίδες συντήρισης σου.Δεν κάνεις δουλεία αμα τα υπολογίσεις στη τύχη

Breena
16-03-12, 01:09
δυσκολο...

rey1989
16-03-12, 06:42
γιατί δύσκολο ? (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?722-%CE%A0%CE%BF%CF%83%CE%B5%CF%82-%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%82-%CF%87%CF%81%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CE%B6%CE%BF%CE%BC%CE%B1%CE%B9-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BF%CE%B3%CE%BA%CE%BF-%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CF%89%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%85%CE%BD%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%B7):unsure:

αν δεν βρεις τις θερμίδες συντήρησης σου και πας στις 1200 στην τύχη θα κολλήσεις νωρίς και δεν θα μπορείς να πας παρακάτω τις θερμίδες γιατι οι θερμίδες σου θα είναι ήδη πολυ χαμηλές ενώ αν τις μείωνες 200 πχ κάτω απο τις συντήρησης για αρχή θα είχες ενα περιθώριο να κατεβαίνεις οταν θα κολλάς. Το σώμα μας έχει άμυνες που οταν νιώσει οτι του κόβεις απότομα το φαγητό τις ενεργοποιεί γρηγορότερα με αποτέλεσμα να σταματάς να χάνεις στην προσπάθια του οργανισμού σου να κρατήσει ενέργεια για ώρα ανάγκης ;)

το είχα κάνει και εγώ και ξέρω γιαυτό στο λέω :toast:

vaggan
16-03-12, 09:51
και βεβαια γινεται!αυτο εκανα περσυ και αυτο θα κανω και φετος.κανε 20 λεπτα για αρχη 3 φορες την εβδομαδα οσο πιο γρηγορα μπορεις βαθμιαια αυξησε σε πεντε φορες εγω το εκανα παντα πρωι με αδειο στομαχι, και με μια διατροφη πραγματικα του κ*λου εφτασα 11% σωματικο λιπος.

dimit
19-03-12, 16:49
Εγώ ξεκίνησα από τον Οκτώμβριο 2011 περίπου ποδήλατο. Έκανα γύρω στα 300 km το μήνα. Βέβαια όσο περισσότερο ποδήλατο κάνεις τόσο πιο εύκολο σου είναι και ανεβάζεις και ρυθμό και χιλιόμετρα. Αν και στόχος πρέπει να είναι περισσότερη ώρα στο ποδήλατο και όχι χιλιόμετρα.
Ταυτόχρονα πρόσεχα τι έτρωγα, και κατάφερα να χάσω 10 κιλά σε 4 μήνες.
Αν συνεχίσεις να τρως ότι έτρωγες και κάνεις και ποδήλατο μπορεί και να μην φύγει λίπος (που ουσιαστικά είναι αυτό που εννοούμε όλοι οι αρχάριοι όταν λέμε πως θέλουμε να χάσουμε βάρος)ή να φύγει πολύ αργά σε βαθμό που δε θα είναι αντιληπτό. Αν προσέχεις τι τρως και τρως λιγότερο απ'ότι έτρωγες σε συνδυασμό με το ποδήλατο σίγουρα θα δεις διαφορά.
Δες και το δικό μου θέμα που είχα ανοίξει:http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?19068-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%80%CE%AC%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%AE.

sifounas1
23-03-12, 23:11
καλησπερα και απο εμενα........αν καταλαβα καλα ειπες πως θα λαμβανεις ημερισιως 800 θερμιδες? δεν γινεται αυτο θα παθεις ζημια αμα απο τις 1800-2000 που μου φαινονται ειδη ελαχιστες και δεν ξερω πως τις υπολογισες θα πεσεις στις 800? ο οργανισμος σου δεν νομιζω να μπορει να ανταπεξελθει με τοσο λιγο φαι.......θα νιωθεις αδυναμια,πονοκεφαλο,ζαλαδες........εγω εχω να προτεινω και αν θες βλεπεις και κρατας οτι θες...........τρως οσο πιο ποιοτικα και σωστα μπορεις..........3 κυρια γευματα και 2 σνακ αφου εχεις υπολογισει σοβαρα τις θερμιδες σου .....δεν νομιζω να παιζεις κατω απο 2000 και κανεις ποδηλατο με τον ρυθμο σου ανεβαζοντας χιλιομετρα π.χ. καθε 7 μερες.........βλεπεις καθε εβδομαδα αν εχεις χασει κανενα κιλο και συνεχιζεις .........μολις φτασεις να κανεις ικανοποιητικο ποδηλατο σε ρυθμο αποσταση χιλιομετρα και τετοια[ και δεν χανεις κιλα τοτε μονο μπορεις να περιορισεις τις θερμιδες σου.............ελπιζω να βοηθησα .......καλες ανηφορες

Breena
31-03-12, 17:29
1500 ειναι οι θερμδες για να διατηρησω το βαρος μου, αρα 1200 πρεπει να παιρνω για να χασω...
vaggan εσυ ποσα κιλα εχασες και σε ποσο καιρο με ποδηλατο και απ οτι ειπες η διατροφη σου ηταν "χαλαρη"?