PDA

Επιστροφή στο Forum : διατροφη γραμμωσης



nikos_ag90
23-05-08, 17:01
ειμαι 1.80 83 κιλα..πρεπει να εχω καπου στο 22-25% λιπος κ θελω να πεσω καπου στο 18...διαβασα το αρθρο γραμμωσης αλλα ρε παιδια χανομαι εκει μεσα..εδω ειναι η διατροφη μου:
1ο γευμα=1 scoop whey αμεσως μετα το ξυπνημα
2ο γευμα=συνηθως ειναι το μεσημεριανο γιατι αργω να ξυπνησω,2 μπριζολες η 3 μπιφτεκια η κοτοπουλο(ψητα ολα)
3ο γευμα=1-2 φρουτα
4ο γευμα=αν εχω κανει προπονηση 1 scoop whey αλλιως ενα τοστ(τυρι απαχο,γαλοπουλα,ψωμι σικαλεως)
5ο γευμα=μια σαλατα(τονος,μαρουλι,ντοματα,αγγουρι,παξιμαδια,μια κουταλια λαδι κ ξυδι)
6 γευμα=1 scoop whey λιγο πριν τον υπνο

απο συμπληρωματα μονο whey καθαρη...αεροβια 3-4 φορες την βδομαδα αμεσως μετα τα βαρη.
τι χρειαζεται διορθωση? ολες οι αποψεις δεκτες....

Vlado
23-05-08, 23:58
Για το βράδυ προτίμισε την καζείνη (πρωτεινη). Μετά την προπόνηση χρειάζεσαι και υδατάνθρακα, προτείνω να χτυπήσεις ένα φρούτο αμέσως μετά την προπόνηση και μετά από 20΄ περίπου χτύπα την πρωτεινη.

RUHL
24-05-08, 00:07
Προταση γευματον αμα την δει κανενας αλλος "λαθος" καπου ας πει

Να μαθεις να μετρας ποσοτητες εχει αρκετες σελιδες με θερμιδομετριτες αυτα θα τα κανεις εσυ και οχι εμεις μονος σου μετρας τις ποσοτητες και αγωραζεις ζυγαρια!!!!!

Ναι ειναι copy paste :green:

Λοιπον πρωινο

Πρωτεινη whey η ασπαρδια αυγων το ιδιο πραμα ειναι
Βρωμη πολυ σημαντικο (δεν θα αναλυσω γιατι τα βρησκης στο φορουμ)
+λιγα λιπαρα η ψαρολαδο η καψουλες ομεγα 3 η 2 κροκους αυγων η λαδι ποσοτητα παλι την μετρας μονος σου

Πολυ ευκολα πετας βρωμη πρωτεινη και λιγο λαδι μεσα στο μπλεντερ και σε 2 λεπτα μεσα εχεις πιει το πρωινο σου

2ο γευμα πριν την προπονηση σημαντικο
Γαλοπουλα
+ ρυζι

3ο γευμα μετα προπονετικο
πρωτεινη whey
+ πατατα

4ο(30-40 λεπτα μετα το 3ο)
Γαλοπουλα η κοτοπουλο στηθος η ψαρι
με την μιση ποσοτητα υδατανθρακα απο το πρωιγουμενο γευμα
+σαλατα

5ο γευμα
Γαλοπουλα η κοτοπουλο στηθος η ψαρι
Μικρη ποσοτητα ρυζιου η πατατας
+ σαλατα με λαδι λιναροσπορο ειναι πολυ καλο και το ψαρολαδο

6ο γευμα
Γαλοπουλα η κοτοπουλο στηθος η ψαρι
+ σαλατα

7ο γευμα πριν τον υπνο ακριβως
Γιαουρτι 2% + λαδι η αμυγδαλα η καρυδια η φυστικοβουτυρο(καλα λιπαρα δλδ για καθυστερηση αφωμιωσης της πρωτεινης)

Οσο για τα γευματα πρεπει να τρως καθε 2,5 με 3 ωρες

και ενα 2ο copy paste :green:

πρωτεινη 3 ανα βαρος (πολυ νερο να πινεις 3 τουλαχιστον λιτρα)
Λιπος 1-0,9 ανα βαρος
Υδατανθρακες οσους εχεις σταδιακα κοβεις εφοσον δεν χανεις βαρος και ποτε δεν πας κατω απο 100 ανα μερα
αμινο bcaa προστατευτικα μυικης μαζας
πολυβιταμινη
Ψαρολαδο αμα δεν τρως ψαρια 2-3 φορες την εβδομαδα
σαλατες(μπροκολο,μαρουλι) πολυ σημαντικο για τις ινες και αλλα

και αεροβια ανεβαζεις σταδιακα 20 λεπτα χ 3 αν δε χανεις 30 χ 3-4 κτλ κτλ δεν περνας την 1 σηνεχομενη ποτε αμα θες σε 2 δοσεις αμα κανεις πανω απο 1 ωρα

τα καλυτερα φυσικα συμπληρωματα με ερευνες και 1002 πραγματα πρασινο τσαι + καφεινη πριν την αεροβια η προπονηση
:inandout: