PDA

Επιστροφή στο Forum : προγραμμα ενδυναμωσης - γραμμωσης.



georgekomv
30-05-08, 18:32
καλησπερα χρειαζομαι ενα προγραμμα ενδυναμωσης-γραμμωσης για ολο το σωμα για κοπελα που ειναι αθλητρια volley,υποψην οτι εκανε επεμβαση μινησκου κ εχει ατροφησει το εγχειρισμενο ποδι,εχει να γυμναστει γενικα πανω απο μηνα..αλλα τρεχει κανονικα.αν μπορειτε να μας συμβουλεψετε οπως επισης αν χρειαζεται καποια προσοχη σε καποιες ασκησεις.δεν εχει παντως κανενα προβλημα στο ποδι της πλεον.

Billy
30-05-08, 18:45
γιά αυτήν την περίπτωση η καλύτερη άσκηση είναι τα Leg-Curls γιατί ενδυναμώνουν όλους τους μυς στο γόνατο.
Καλά θα είναι στήν αρχή να την κάνει ισοστατικά με σχετικά μικρά βαρη.

Αλλά καλυτερα να ρωτήσεις Φυσιοθεραπευτή ή τον γιατρό της.

georgekomv
30-05-08, 19:02
Ευχαριστω φιλε μου,δεν ξερω ομως τι ειναι τα leg-curs,ισοστατικες ασκησεις εκανε ,πλεον το ποδι ειναι μια χαρα,ο γιατρος εχει πει οτι μπορει να ξεκινησει κανονικα,απλα δεν εχει ασκηθει πολυ τελευταια κ θελουμε ενα προγραμμα ενδυναμωσης για ολο το σωμα με ιδιαιτερη βαση στα ποδια,επισης που θα μπορουσα να βρω να συνδιασω ενα προγραμμα διατρωφης για γραμμωση?υψος 1.87 70κιλα 23 ετων.ευχαριστω

RUHL
30-05-08, 19:16
που θα μπορουσα να βρω να συνδιασω ενα προγραμμα διατρωφης για γραμμωση?

http://www.bodybuilding.gr/bodybuilding/index.php?option=com_content&task=view&id=67&Itemid=57

απο προπονηση δεν μπορω να προτηνω κατι για διαφορους λογους οπως επειδη εκανε ενχυρηση, και ειναι γυναικα δεν ξερω τι ακριβως χρειαζετε και τι να προσεχει

για ποδια θα ελεγα σκουωτ και προβολες αλλα με τα απο πανω δεν βαζω το χερι στην φωτια ας πουν οι ποιο παλιοι στο αθλημα

georgekomv
30-05-08, 19:21
ευχαριστω φιλε μου να σαι καλα

Billy
30-05-08, 19:55
κοίτα φίλε μου,
η κοπελιά δέν είναι boybuilder οπότε το θέμα της διατροφής είναι σοβαρό μέν αλλά όχι καί σε βαθμό που απασχολεί έναν BBer οπότε άν κάνει μία καλή ισοροπημένη διατροφή με χαμηλά λιπαρά, λίγο αυξημένες πρωτεϊνες καί προσοχή στούς Υδατάνθρακες θα είναι μιά χαρά.

Σχετικά με το workout νόμισα ότι εννοείς μόνο γιά το γόνατο γι'αυτό σου έγραψα για leg-curls πού είναι αυτά.

http://www.exrx.net/AnimatedEx/Quadriceps/LVLegExtension.gif

Γιά ένα πιό γενικό workout ρίξε μία ματιά πιό κάτω,
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=2174

Antonio
30-05-08, 20:32
Όχι σκουότ και προβολές ακόμα.
Θα έχει ενοχλήσεις και ίσως είναι και λίγο επικίνδυνο.
Εκτάσης τετρακεφάλων ή leg curl (το ίδιο είναι) όπως πρότεινε ο Billys είναι η καλύτερη άσκηση για αρχή.
Μετά από κανένα δύμηνο ας ξεκινήσει χακ σουότ το οποίο επιβαρύνει λιγότερο τα γόνατα από το ελεύθερο.
Παθόν και μαθόν! 8)

RUHL
30-05-08, 22:29
εμεις δεν εχουμε χακ σκουωτ στο γυμναστηριο μου :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

georgekomv
31-05-08, 08:56
ευχαριστουμε φιλε μου.καλα που μας ειπες για τις προβολες κ τα σκουτ γιατι θα ξεκινουσαμε ετσι.. :clown2:

Vlado
01-06-08, 00:52
Παιδιά, το Leg-Curls ειναι για τους δικεφάλους, ενώ η κοπέλα έχει ανάγκει να δυναμώσει τον μηρό-τετρακάφαλους, άρα θα χρειστεί να κάνει το Leg-Εξτεσιον.................... :D
Σε καμιά περίπτωση μην ξεκινήσεις να κάνεις το σκουότ..........