PDA

Επιστροφή στο Forum : Είναι ορθό;



libadatarious
27-03-12, 20:53
Για τρεις εβδομάδες ακολουθούσα το πρόγραμμα τoυ Scooby για εφήβους. Ο πατέρας μου χωρίς να με ενημερώσει αγόρασε ένα όργανο, που περιλαμβάνει μονόζυγο, δίζυγο και θέση με την οποία μπορώ να γυμνάσω τους κάτω κοιλιακούς, νομίζοντας ότι έχω πειράξει τα βάρη της στραβόμπαράς του. Από τότε έχω αλλάξει το πρόγραμμα προπόνησης και κάνω το εξής:

κάμψεις 15 tempo 202
βυθίσεις 5
έλξεις με ανοιχτή λαβή 2
ραχιαίοι 30 (σε όσα δεν αναφέεται tempo εννοείται 101)
κοιλιακοί 30
κάτω κυοιλιάκοι 15
έλξεις με κλειστή λαβή 4
αρνητικές βυθίσεις 8
x2 κύκλοι

Το ερωτήματά μου είναι(αφού δε βρήκα απάντηση στο forum):

Είναι σώστό το παρόν πρόγραμμα;
Αποδίδει εξίσου ή και περισσότερο απ' το προηγούμενο ή λιγότερο;
Να επιστρέψω στο προηγούμενο ή όχι; Να προσθεσω στο προηγούμενο τους ραχιαίους και την άσκηση για τους κάτω κοιλιάκούς(τους οποίους νομίζω πως δε γυμνάζει);
Να ακολουθήσω κάποιο από αυτά που αναφέρονται στο forum;

Όργανα γυμναστικής έχω, ούτε πιστεύω πως υπάρχει κίνδυνος τραυματισμού αν εκτελώ σωστά τις ασκήσεις που θα μου προτείνετε, συνεπώς αυτο που με ενδιαφέρει είναι η απόδοση κάθε προγράμματος ανάλογα με τις ικανότητές μου. Ελπίζω να μη σας κούρασα με τις συνεχείς ερωτήσεις μου και να αποσπάσω όσο το δυνατόν λιγότερο απ' το χρόνο σας, όμως θεώρησα αναγκαίο να ρωτήσω όλα τα παραπάνω καθώς δεν υπήρχε κάποιος άλλος ο οποίος θα ήμουν σίγουρος ότι θα απαντούσε σωστα.

GeoDask
28-03-12, 01:45
ωραίο είναι αλλά καντο ως εξής :

push-ups
έλξεις με νορμάλ λαβή, όχι πολύ ανοιχτή δλδ όπως γράφεις.
push-ups με τα πόδια σου πιο ψηλά, στο κρεβάτι π.χ ή σε μια καρέκλα.
έλξεις με ανάποδη λαβή, οι παλάμε κοιτάνε το πρόσωπο δλδ.
αρνητικές έλξεις με νορμάλ λαβή, ανεβαίνεις κλέβοντας στο μονόζυγο και κατεβαίνεις αργά.
κοιλιακους
ραχιαίους

Τώρα όσον αφορά τις επαναλήψεις θα σου έλεγα να πάς μεχρι αποτυχίας σε όλα ή θέσε καποιες επαναλήψεις σαν στόχο και μόλις τις πιάσεις ανέβαζε.

libadatarious
28-03-12, 15:41
Αυτό το πρόγραμμα αποδίδει περισσότερο από του Scooby και των άλλων προγραμμάτων του forum; Θα γυμνάσει όλο το σώμα; Αυτές τις ασκήσεις που αφαίρεσες να μην τις κάνω; Όταν γράφεις ψηλότερα τα πόδια περίπου πόσο εννοείς και νόρμαλ είναι η λαβή στο άνοιγμα των ώμων με τα χέρια να μην κοιτούν προς εμένα; Τέλος, να το εκτελώ σε κύκλους; Συγγνώμη για τις συνεχόμενες ερωτήσεις αλλά δε θέλω να κάνω κάτι λάθος.

GeoDask
28-03-12, 17:55
Αυτό το πρόγραμμα αποδίδει περισσότερο από του Scooby και των άλλων προγραμμάτων του forum; Θα γυμνάσει όλο το σώμα; Αυτές τις ασκήσεις που αφαίρεσες να μην τις κάνω; Όταν γράφεις ψηλότερα τα πόδια περίπου πόσο εννοείς και νόρμαλ είναι η λαβή στο άνοιγμα των ώμων με τα χέρια να μην κοιτούν προς εμένα; Τέλος, να το εκτελώ σε κύκλους; Συγγνώμη για τις συνεχόμενες ερωτήσεις αλλά δε θέλω να κάνω κάτι λάθος.

Το τι αποδίδει πάνω σου θα το κρίνεις εσύ.

Η δομή που σου έχω δώσεί είναι push-pull, μπορείς να το γυρίσεις και σε pull-push αν θές στις 4 πρώτες βασικές.

Τα πόδια σου μπορείς να τα βάζεις στο ύψος μιας καρέκλας.

Μπορείς να εκτελείς σε κύκλους ναι.

Νορμάλ λαβή είναι αυτή στο άνοιγμα των ώμων. Κανονικές έλξεις μονόζυγου.

Θα σου πρότεινα επίσης να βάλεις κάτι και σε πόδια ή να πέζεις μια μέρα έτσι και μια μέρα πόδια αντίστοιχες ασκήσεις ελεύθερες. Δεν ξέρω βέβαια τι εξοπλισμό διαθέτεις.

libadatarious
28-03-12, 20:53
Ο εξοπλισμός μου πιστεύω πως είναι πλήρης. Διαθέτω 4 αλτήρες με προσαρμοζόμενο βάρος, 1 μπάρα, 1 στραβόμπαρα, πάγκο, παράλληλους ζυγούς, μονόζυγο, βαράκια ποδιών και διάδρομο. Όμως, 4 φορές την εβδομάδα παίζω μπάσκετ συν έναν αγώνα, άρα δεν έχω πρόβλημα με τα πόδια. Μολαταύτα, δε θα έλεγα όχι π.χ. να κάνω καθίσματα( ίσα ίσα θα δυναμώσουν παραπάνω). Στους κοιλιάκους περιλαμβάνεις την άσκηση και για τους άνω και για τους κάτω; Και τέλος, βυθίσεις δε χρειάζεται να κάνω;