PDA

Επιστροφή στο Forum : Γαμπες - leg Curls - Leg extetions



georgekomv
02-06-08, 20:59
καλησπερα,θα ηθελα βοηθεια με το θεμα των γαμπων..οπως κ να τις δουλεψω δεν εχω αναπτυξη..υπαρχει μηπως συγκεκριμενο σετ που πρεπει να ακολουθησω?η σωστη τεχνικη?επισης αν μπορειτε να μου εξηγεισετε τι ειναι η ασκηση leg Curls κ Leg extetions.εννοω πως ακριβως παιζονται..μου το προτεινατε απο εδω κ δεν τις γνωριζω..ευχαριστω

RUHL
02-06-08, 21:36
Aυτες οι 2 ασκησεις νομιζω ειναι για δικεφαλο στο ποδι και τετρακεφαλο

Τωρα για τις γαμπες τι να πω και εγω το ιδιο προβλημα εχω δεν περνουν οσο τα αλλα σωματικα τμηματα τι προγραμα εχεις για γαμπες? ανα εβδομαδα

Muscleboss
02-06-08, 22:42
georgekomv,

Γάμπες: Το σημείο αυτό είναι πολύ δύσκολο να αναπτυχθεί αν δεν έχεις γεννετικά. Ωστόσο μπορείς να προεθέσεις μέγεθος, αλλά η φιλοσοφία που πρέπει να τις προπονήσεις διαφέρει από τα υπόλοιπα σημεία. Θα πρότεινα να τις γυμνάζεις 2 και περισσότερες φορές την εβδομάδα, χρησιμοποιώντας σε κάθε προπόνηση πολλά σετ 15+, τόσο με πολλά κιλά και λίγες επαναλήψεις, αλλά και λιγότερα κιλά κ πολλές επαναλήψεις. η γάμπες έχουν φανταστική αντοχή λόγω μυικών ινών και πρέπει να τις σκίσεις για να την ακούσουν. Ετοίμάσου να νιώθεις τις γάμπες σου να καίγονται ...και να συνεχίζεις.... μόνο έτσι μπορείς να κάνεις κάτι. αν δεν αντέχεις τον πόνο στο σημείο, τότε πέρα από σχήμα και κόψιμο εναι πολύ δυσκολο να κάνεις κάτι άλλο.
Δούλεψε ποικιλία ακήσεων και άλλαξε τη γωνιά που πατάει το πόδι σου σε κάθε σετ. Ακόμη δοκίμασε γιγαντοσέτ 30+ επαναλήψεις και σούπερ-σετ για να ξαφνίασεις τους μύες τις γάμπας.
Δεν είναι κάτι εύκολο γενικά κ θέλη επιμονή, υπομονή και αντοχή στο πόνο...

leg curls: ειναι κάμψεις για μηριαίο δικέφαλο. Μπορείς να τις κάνεις ξαπλωτός σε ειδική μηχανή ή όρθιος ή κ καθιστός, ανάλογα με τον εξοπλισμό του γυμναστηρίου. ρώτα το γυμναστή σου να σου δείξει τις κάμψεις δικεφάλων και θα καταλαβεις. τα δικέφαλα των ποδιών μπορείς να τα γυμνάσεις στην μηχανή κάμψεων δικεφάλων γυμνάζοντας ένα πόδι κάθε φορα, δηλαδή τα δύο πόδια εναλλάξ, πρώτα το ένα και αμέσως το άλλο για ένα σετ.

leg extentions: εκτάσεις τετρακεφάλων. άκσηση για τον τετρακέφαλο που γίνεται σε αντίστοιχο μηχάνημα που δε λείπει από κανένα γυμναστήριο.

μεχρι το τέλος του καλοκαιριού θα γράψω ένα άρθρο για προπόνηση ποδιών, έχε το νού σου να μη το χάσεις.

ΜΒ

georgekomv
04-06-08, 02:13
thanks..εγω RUHL εκανα 4 σετ των 10 ,ενας προπονητης μου ειχε πει 5χ5 με αυξανομενα κιλα..αλλα σεν ειδα αποτελεσματα,θα δοκιμασω τωρα αυτο που ειπε ο Muscleboss.

RUHL
24-09-08, 20:28
μεχρι το τέλος του καλοκαιριού θα γράψω ένα άρθρο για προπόνηση ποδιών, έχε το νού σου να μη το χάσεις.

ΜΒ

http://i277.photobucket.com/albums/kk50/RUHL_2008/desktop_autum.jpg

slaine
24-09-08, 20:47
καλά τι ξέθαμα κάνεις σήμερα?

πάντως όσον αφορά τις γάμπες εγώ δουλεύω και πολλά κιλά-λίγες επαναλήψεις και λίγα κιλά-πολλές επαναλήψεις στην ίδια προπόνηση. και πολύ γρήγορα και πολύ αργα οι επαναλήψεις και γίνονται τούμπανο αν και δεν νομίζω ότι έχω ιδιαίτερα γεννετικά για τις γάμπες και για μέρες είναι πιασμένες. :green:

peris
24-09-08, 20:48
καλά τι ξέθαμα κάνεις σήμερα?

πάντως όσον αφορά τις γάμπες εγώ δουλεύω και πολλά κιλά-λίγες επαναλήψεις και λίγα κιλά-πολλές επαναλήψεις στην ίδια προπόνηση. και πολύ γρήγορα και πολύ αργα οι επαναλήψεις και γίνονται τούμπανο αν και δεν νομίζω ότι έχω ιδιαίτερα γεννετικά για τις γάμπες και για μέρες είναι πιασμένες. :green: :awesome: :awesome: :awesome:

RUHL
25-09-08, 14:06
πάντως όσον αφορά τις γάμπες εγώ δουλεύω και πολλά κιλά-λίγες επαναλήψεις και λίγα κιλά-πολλές επαναλήψεις στην ίδια προπόνηση. και πολύ γρήγορα και πολύ αργα οι επαναλήψεις και γίνονται τούμπανο αν και δεν νομίζω ότι έχω ιδιαίτερα γεννετικά για τις γάμπες και για μέρες είναι πιασμένες. :green:

Δεν μας νιαζει :lol: :lol: :green:


and bump again

Steve KinG STyLe
25-09-08, 14:21
Συμφωνα με ενα βιβλιο π διαβαζω τωρα.Οπως οι κοιλιακοι ετσι και οι γαμπες δινετε το ερεθισμα στις πολλες επαναληψεις!(π.χ 20) Με την διαφορα οτι με τις γαμπες πρπ να παιζουμε και με πολλα κιλα!!!Και 3φορες την εβδομαδα να της γυμναζουμε ακομα καλυτερα!!!!(δεν εχουν προβλημα υπερπροπονησης οποως και οι κοιλιακοι) :)

peris
25-09-08, 15:05
Συμφωνα με ενα βιβλιο π διαβαζω τωρα.Οπως οι κοιλιακοι ετσι και οι γαμπες δινετε το ερεθισμα στις πολλες επαναληψεις!(π.χ 20) Με την διαφορα οτι με τις γαμπες πρπ να παιζουμε και με πολλα κιλα!!!Και 3φορες την εβδομαδα να της γυμναζουμε ακομα καλυτερα!!!!(δεν εχουν προβλημα υπερπροπονησης οποως και οι κοιλιακοι) :) ναι οντως ετσι ειναι 20-30 επαναληψεις σε κοιλιακους και γαμπες πιστευω ειναι καλα :weights:

gym mind
25-09-08, 15:49
Oπως τα ειπε o boss ειναι...Θελουν σκισιμο οι γαμπες με πολλες επαναληψεις-κιλα 3 φορες την βδομαδα...Εμεις που δεν τις εχουμε γενετικα πρεπει να ξεσκιστουμε κανονικα..Εγω εκανα ενα χειμωνα ετσι δυνατα αλλα το αποτελεσμα ηταν κατω απο το μετριο..Επισης στην οικογενεια ουτε ο πατερας μου ουτε ο αδερφος μου εχουμε καμια γαμπα τις προκοπης..Αντιθετα ενας γνωστος μου,αυτος ο αδερφος του κ ο πατερας εχουν τις υπερβολικα μεγαλες κ ασχημες γαμπες χωρις να κανουν κ τπτ το σοβαρο..