PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με λιπος!!!Βοηθεια



Αρχαριος012
01-04-12, 21:51
Γεια σε ολους!Ειμαι 17 χρονων,1.68 υψως και 65 κιλα.Το προβλημα μου ειναι οτι εχω λιπος και δεν φενονται οι κοιλιακοι μου(αν και κανω καμια 200αρια τη μερα).Εχω ογκο(λογο κολυμβησης) και εδω και 3 μηνες εχω ξεκινησει γυμναστηρειο για να κανω γραμμωση.Τι πρεπει να κανω για να μειωθει το ποσοστο του λυπους μου?Να πω επισης οτι δεν εχω παρει μεχρι τωρα κανενα "συμπληρωμα διατροφης" αλλα το σκευτομαι σοβαρα να παρω.Τελος που μπορω να παω:turtle: να μου μετρησουν ποσο % λυπος εχω στο σωμα μου και ποσο θα κοστισει περιπου?

ares
02-04-12, 10:22
Γεια σε ολους!Ειμαι 17 χρονων,1.68 υψως και 65 κιλα.Το προβλημα μου ειναι οτι εχω λιπος και δεν φενονται οι κοιλιακοι μου(αν και κανω καμια 200αρια τη μερα).Εχω ογκο(λογο κολυμβησης) και εδω και 3 μηνες εχω ξεκινησει γυμναστηρειο για να κανω γραμμωση.Τι πρεπει να κανω για να μειωθει το ποσοστο του λυπους μου?Να πω επισης οτι δεν εχω παρει μεχρι τωρα κανενα "συμπληρωμα διατροφης" αλλα το σκευτομαι σοβαρα να παρω.Τελος που μπορω να παω:turtle: να μου μετρησουν ποσο % λυπος εχω στο σωμα μου και ποσο θα κοστισει περιπου?

Mε 1.68 υψος στα 65 κιλα κ ενω γυμναζεσαι (ειδικα με κολυμβηση) δεν εχεις μεγαλο ποσοστο λιπους.
1. Κανε κοιλιακους 3 φορες τη βδομαδα με εξτρα βαρος. Ξεχνα τα 200 τη μερα, δεν προκειται να τους στρωσεις ποτε ετσι. 3 σετακια τη φορα με λιγες επαναληψεις κανω εγω σε μηχανημα και στρωνουν μια χαρα. Περιορισε υδατανθρακα οσο περναει η μερα και πινε αρκετο νερο. Περιορισε αλατι.
2. Συμπληρωμα για ποιο λογο να παρεις και τι συμπληρωμα εννοεις?
3. Για αυτο δεν ξερω να σου απαντησω. Δωσε βαση στις αλλαγες που βλεπεις εσυ ο ιδιος επανω σου κ αν σου αρεσουν και μην μπερδευεσαι με λιπομετρησεις.

andrikos3kala
02-04-12, 11:07
Συμφωνω και εγω ρίξε υδαταν. σιγα σιγα πινε αρκετο νερο και δωσε βαση σε αεροβιο. 200 κοιλιακους δεν προκειται να φερουν αποτελεσμα ή να σε κανουν κομματια. Θυμαμαι φίλο bb μου ελεγε οι χαζοι κάνουν πολλούς κοιλιακούς. Το μυστικό ειναι στο αερόβιο και στη διατροφή. Καλη επιτυχία στο στόχο σου

ΝΑΤΑΛΙΑ
02-04-12, 17:38
καλε τι του λετε του παιδιου? 1.68 17 ετων και 65 κιλα ? να κοψει τον υδατανθρακα? και ποσα κιλα να γινει? 60?

ares
02-04-12, 17:58
καλε τι του λετε του παιδιου? 1.68 17 ετων και 65 κιλα ? να κοψει τον υδατανθρακα? και ποσα κιλα να γινει? 60?

Οχι να τον κοψει. Να τον περιορισει οσο περναει η μερα. Οσο υδατανθρακα προκειται να καταναλωσει μεσα στη μερα ας τον βαλει κυριως στο πρωινο κ σε γευμα κοντα στην προπονηση του. Οχι να πλακωσει τον υδατανθρακα του κ μετα να παει για αραλικι, κοιλιακοι ειναι το ζητουμενο του.

giannis64
02-04-12, 22:17
πρωτα ας ανεβασει την διατροφη του, και μετα την προπονηση του. ετσι δεν γινετε να παρει σημβουλες.;)

Αρχαριος012
03-04-12, 14:06
Πινω ηδη περιπου 6 λιτρα Η20 την ημερα (για να θυμομαστε και λιγο χημεια) :) , εχω λιπος γιατι μεχρι τωρα δεν προσεχα τη διατροφη μου (ξυγκι σταιλ) . Οταν λετε αεροβια εννοειτε διαδρομο,ποδηλατο,σχηνακι? Επιπλεον πως μπορω να δημιουργησω γρηγορα κοιλιακους μεχρι το καλοκαιρι?? και να ριξω το ποσοστο του λιπους μου στο 11-12! Ενας φιλος μου μου ειπε οτι εχω περιπου 15-16 % λιπος ..!Πολυ δεν ειναι???Σας ευχαριστω εκ των προταιρων για τις συμβουλες σας

giannis64
03-04-12, 20:19
αρχαριε 012 κοιτα να βοηθησεις εσυ τον εαυτο σου ποσταροντας την διατροφη σου και την προπονηση σου, και μετα ζητα συμβουλες.

ειναι σαν να λες οτι κανεις πολυ σεξ και θελεις να το κοψεις, εμεις να σου λεμε κανε αυτο για να μην σου κανει τοσο πολυ κουκου, και στο τελος οταν σε ρωτησουμε ποσες φορες το κανεις την μερα, εσυ να λες οτι το κανεις 1 φορα την εβδομαδα. γινετε?

Αρχαριος012
10-04-12, 11:35
Κολυμβηση θα σταματησω τωρα και θα ξαναξεκινησω σε 1,5-2 μηνες.Παω Δευτερα,Τριτη,Τεταρτη,Μεπτη γυμναστηριο.
Για πρωινο τρονο ενα τοστ μονο με τυρι μονο,3 μηλα,και πινω 2-3,5 λιτρα νερο.Για μεσημεριανο τρωω απο το φαγητο το οποιο εχουμε και τρωω 2 πιατα παντα για να με κρατησει μεχρι το βραδυ.Αυτο το κανω γιατι καθε μεσημερι εχω φροντ και τελειωνω αργα το απογευμα και μετα παω καπακι γυμναστηριο.Και για βραδινο ενα γαλα με coco-pops(σοκολατουχα δημιτριακα).Κατα τι διαρκια της μερα πινω και αλλα 2 λιτρα νερο.Αυτα!!!!

papajo
15-04-12, 18:07
Λοιπόν εγώ γνώστης ΔΕΝ είμαι αλλα νομίζω ότι έχεις μερικά χτυπητά πράματα που ακόμη και ένας άσχετος (σαν εμενα ) τα αναγνωρίζει...

εφόσον θέλεις να μειώσεις το λίπος κόψε το ψωμί και γενικά να αποφεύγεις ότι έχει αλεύρι....

κέλογκς πάρε τα απλά χωρίς ζάχαρη και βάλε λίγο μέλι αν οπωσδήποτε θέλεις να είναι πολύ γλυκα... και καλύτερα να μην τα τρως εντελώς βραδυ... γάλα πάρε 2% έχει και περισσότερο ασβέστιο και λιγότερες θερμίδες..

ότι σου μαγειρεύουν οι γονείς σου είναι νόστιμο αλλα μπορεί να είναι και παχυντικό (ειδικά αν προτιμούνε βούτυρο αντί για ελαιόλαδο) οποτε πρέπει να κρίνεις ποτε ένα πιάτο είναι πολύ λιπαρό και ποτε όχι από τα συστατικά του... και αναλόγως να τρως...

tolis93
15-04-12, 20:58
Λοιπόν εγώ γνώστης ΔΕΝ είμαι αλλα νομίζω ότι έχεις μερικά χτυπητά πράματα που ακόμη και ένας άσχετος (σαν εμενα ) τα αναγνωρίζει...

εφόσον θέλεις να μειώσεις το λίπος κόψε το ψωμί και γενικά να αποφεύγεις ότι έχει αλεύρι....

κέλογκς πάρε τα απλά χωρίς ζάχαρη και βάλε λίγο μέλι αν οπωσδήποτε θέλεις να είναι πολύ γλυκα... και καλύτερα να μην τα τρως εντελώς βραδυ... γάλα πάρε 2% έχει και περισσότερο ασβέστιο και λιγότερες θερμίδες..

ότι σου μαγειρεύουν οι γονείς σου είναι νόστιμο αλλα μπορεί να είναι και παχυντικό (ειδικά αν προτιμούνε βούτυρο αντί για ελαιόλαδο) οποτε πρέπει να κρίνεις ποτε ένα πιάτο είναι πολύ λιπαρό και ποτε όχι από τα συστατικά του... και αναλόγως να τρως...

εκει βρισκεται το ολο θεμα.εγω ετρωγα αραβικες πιτες καθε μερα κ δημιτριακα κ τετοια κ εχασα 35 κιλα.κ εβαλα 10 κιλα με ρυζι ολικης αλεσεως κ ζυμαρικα ολικης αλεσεως.το θεμα ειναι βρισκει τι θερμιδες εχει για συντηρηση.κοβει κανα 300αρι κ ειναι αρχοντας θα χασει.δε χανεται κ απο τη μια μερα στην αλλη.απο την αλλη το παιδι ειναι ηδη πολυ λιγα κιλα.για μενα φιλτατε αν θες να χασεις οτι εχεις παιξε λιγο γραμμωση αλλα οχι τσιτωμενα πραγματα.δλδ μειωσε λιγο θερμιδουλες κ κοψε απο υδατανθρακα ενα 30-40 κ ενα 60-70 απο λιπαρα η κοψε 50-50 οτι σε βολευει. απλα τα λιπαρα επειδη εχουν παραπανω θερμιδες κοβεις λιγοτερα κ φευγουν περισσοτερες θερμιδες.παντα σε αναλογια ποσοτητας θερμιδων ετσι? μη τρελενεσαι με 1.67 κ 65 κιλα μαλλον μυικο ογκο θα χεις.κανε κανα 2μηνακι μια ελαφρα υπο κ ξεκινα να βαζεις κιλακια μετα σταδιακα κ σωστα αν θες.μικρος εισαι εξαλου.κ αν θες ανεβασε κ καμια φωτο να δουμε σε τι κατασταση εισαι.

Αρχαριος012
18-04-12, 23:43
Εγω θελω να χασω οσο πιο πολυ λιπος γινεται χωρις να χασω τοσα πολλα κιλα(π.χ 10 κιλα κατω).Αυτο που ειπες το 30-40,50-50,60-70 τι ακριβως ειναι?Λιποτροπικα ουτε καν ετσι?................Ηστε σιγουρει οτι θελετε να ανεβασω φοτο να δειτε το σωμα μου?(το λεω γιατι μπορει να τρομαξετε)
Πως ανεβαζω φοτο?

mercy_
18-04-12, 23:51
Εγω θελω να χασω οσο πιο πολυ λιπος γινεται χωρις να χασω τοσα πολλα κιλα(π.χ 10 κιλα κατω).Αυτο που ειπες το 30-40,50-50,60-70 τι ακριβως ειναι?Λιποτροπικα ουτε καν ετσι?................Ηστε σιγουρει οτι θελετε να ανεβασω φοτο να δειτε το σωμα μου?(το λεω γιατι μπορει να τρομαξετε)
Πως ανεβαζω φοτο?

Λοιπον αγαπητε φιλε μου.......πρωτα θα φτιαξεις μια σωστη διατροφη οπως και σου ειπαν τα παιδια.....ψαξε λιγο το φορουμ εχει οτι χρειαζεσαι για την συγκεκριμενη περιπτωση...Παντα φιλικα :)