PDA

Επιστροφή στο Forum : Pole Dancing



jelena
02-04-12, 17:11
Kαλησπερα σε ολους και όλες!!!:) Θα ήθελα ν ανοιξω αυτο το τοπικ για το αθλημα του Pole Dancing που εχει γινει ευρεως γνωστο στην Ελλαδα τα 3 τελευταια χρονια!
Προσωπικα, ασχολουμαι με το αθλημα εδω και 4 μηνες,δηλαδη τελειωνω 2ο επιπεδο(εχει αλλα 3:P)
Αυτο που πρεπει να γινει ξεκαθαρο πλεον ειναι οτι το Pole Dancing ειναι αθλημα που εχει τις απαρχες του στην Αρχαια Κινα ακομη και δεν ειναι ο χορος που βλεπουμε σε κακοφημα μπαρ.Ειναι ακροβατικο,χορευτικο αθλημα που επωφελει το σωμα,το ενδυναμωνει και ειναι ειδος αεροβιας ασκησης.

jelena
02-04-12, 17:15
Η ιστορία του Pole Dancing ξεκινάει πριν από 2 χιλιάδες χρόνια με γυναίκες που χόρευαν για γυναίκες, σε ένα Ινδικό άθλημα που ονομαζόταν Mallakhamb, στο Κινέζικο Pole καθώς επίσης και σε χορογραφίες σε στύλους σε διάφορα τσίρκα και προσφάτως σε "Gentleman's Clubs".

H Sheila Kellev, στο βιβλίο της "The S Factor" γράφει: «Αν και η ακριβής ημερομηνία δεν είναι γνωστή, είναι σίγουρο ότι τα αισθησιακά χορευτικά εκείνης της εποχής δεν γίνονταν για να ευχαριστήσουν τους άνδρες αλλά σαν έκφραση της γυναικίας δύναμης και για να αυξήσουν την γονιμότητα τους. Στους αρχαίους μητριαρχικούς πολιτισμούς, ο χορός προοριζόταν από γυναίκες προς γυναίκες.» Το Mallakhamb Pole, καθώς και το Κινέζικο Pole, ήταν κατά κύριο λόγο ανδρικά αθλήματα. Παρόλο που μοιάζουν το Mallakhamb Pole με το Κινέζικο Pole, είναι αρκετά διαφορετικά από τον Δυτικό Pole. Ο Mallakhamb Pole είναι φτιαγμένος απο ξύλο, είναι φαρδύτερος σε διάμετρο και έχει μια ξύλινη στρόγγυλη κορυφή. Ο Κινέζικος Pole εκτελείται συνήθως σε δύο στύλους ύψους 6 μέτρων. Οι άνδρες λόγω της δύναμης τους μπορούν και μεταπηδούν από στύλο σε στύλο και εκτελούν πολλές κινήσεις που "αψηφούν" την βαρύτητα.

Η ιστορία του Pole dancing στην δύση είναι πολύ διαφορετική από αυτή του Ινδικού Mallakhamb. Το δυτικό Pole dancing πρωτοεμφανίστηκε περίπου το 1920 στην ακμή της Αμερικάνικης "κατάθλιψης" εκείνης της εποχής. Οι θίασοι πηγαίναν από πόλη σε πόλη διασκεδάζοντας τα πλήθη. Μέρος των θίασων περιλάμβανε διάφορες εμφανίσεις σε μικρές σκηνές που υπήρχαν γύρω από την κεντρική σκηνή. Σε μια από αυτές υπήρχαν γυναίκες που χορεύαν επιδεικτικά σε μια μικρή σκηνή μπροστά σε πλήθη "ενθουσιασμένων" ανδρών. Η σκηνή του Pole έγινε γνωστή ως Dance Pole (Χορός σε στύλο) όπως και σήμερα είναι γνωστό.

Το Pole dancing άρχισε να εμφανίζεται από τις σκηνές εκείνες σε διάφορα μπαρς την δεκαετία των '50. Αργότερα στην δεκαετία των '80 οι στριπτιζερς ασπάστικαν το Pole dancing και έγινε δημοφηλές στον Καναδά και μετέπειτα στις Η.Π.Α. Μετά το 1990, η Fawnia Mondey Dietrich, ξεκίνησε να διδάσκει το Pole dancing σε κάθε ενδιαφερόμενη γυναίκα. Παρουσίασε το πρώτο DVD εκμάθησης της τέχνης του Pole dancing ως αθλητική και χορευτική δραστηριότητα.

Stella
02-04-12, 17:16
Συμφωνώ!
Πολύ ωραιο αθλημα!:thumbup:
Πες μας λίγο μιας και έχεις κάνει.
Χρειάζεται μεγάλη μυική δυναμη για να κρατηθείς πάνω στην μπάρα ή είναι πιο πολύ θέμα τεχνικής;

jelena
02-04-12, 17:20
Συμφωνώ!
Πολύ ωραιο αθλημα!:thumbup:
Πες μας λίγο μιας και έχεις κάνει.
Χρειάζεται μεγάλη μυική δυναμη για να κρατηθείς πάνω στην μπάρα ή είναι πιο πολύ θέμα τεχνικής;

Καλησπερα Στελλα:) Πιο πολυ θα ελεγα ειναι θεμα ισορροπιας δυναμης και βαρους.και θεμα συνεχους εξασκησης απο 'κει και περα.Η δασκαλα μου για να καταλαβεις ειναι λεπτουλα,οποτε και ελαφρυτερη για να σηκωσει το βαρος της.

SHRED
02-04-12, 17:26
Είδα ότι είσαι απο Θεσσαλονίκη υπάρχουν ειδικές σχολές εδώ που διδάσκουν αυτό το άθλημα? Η γίνεται σε γυμναστήρια σαν έξτρα πρόγραμμα? Ρωτάω γιατι δε το εχω δει πουθενά εδώ

RAMBO
02-04-12, 17:29
πολυ ωραιο:clap:

jelena
02-04-12, 17:30
Περσι που το εψαχνα δεν υπηρχε καμια σχολη στην Θεσσαλονικη,μονο στην Αθηνα.Φετος τον Οκτωβριο ανοιξε η πρωτη σχολη και γραφτηκα.Προσφατα ανοιξε και δευτερη σχολη στην Θεσσαλονικη.Σε γυμναστηρια δεν εχω υποψην μου αν υπαρχουν σχετικα προγραμματα.:unsure:

jelena
02-04-12, 17:32
http://www.youtube.com/watch?v=lvw99pxpJsE

Stella
02-04-12, 17:34
Η κοπέλα του βιντεο είναι η γυμναστριά σου;;;:shock::bowdown:

SHRED
02-04-12, 17:36
Ελπίζω μόνο να είναι καλές οι δασκάλες και να δινουν στο μάθημα την κατάλληλη βαρύτητα. Μην πέσει καμιά αρχάρια απο το στύλο και σπάσει τπτ όπως αυτη τη διαφήμιση που δίχνει στην TV :P

jelena
02-04-12, 17:38
Η κοπέλα του βιντεο είναι η γυμναστριά σου;;;:shock::bowdown:

χαχαχα οχι:green:!Αυτη ειναι η Ζoraya Judd,ξενη αθλητρια!

Αυτη ειναι ομως η δασκαλα μου :)


http://www.youtube.com/watch?v=iVynRQn6m5Q

jelena
02-04-12, 17:41
Ελπίζω μόνο να είναι καλές οι δασκάλες και να δινουν στο μάθημα την κατάλληλη βαρύτητα. Μην πέσει καμιά αρχάρια απο το στύλο και σπάσει τπτ όπως αυτη τη διαφήμιση που δίχνει στην TV :P

χεχεχε:P εχουμε στρωματα απο κατω γι αυτον ακριβως τον λογο!

Stella
02-04-12, 17:42
Όντως πολύ αδυνατούλα η δασκάλα σου, αλλα και πολύ καλή!:thumbup:
Καλά αυτή η ξένη αθλητρια φοβερό κορμί!:bowdown::bowdown::bowdown:

RAMBO
02-04-12, 17:44
να ρωτησω..εχω δει που το κανουν και με υφασμα(σαν σεντονι μαζεμενο και κρεμασμενο απο το ταβανι),μαθαινετε και τετοιο ?:unsure:

SHRED
02-04-12, 17:48
χαχαχα οχι:green:!Αυτη ειναι η Ζoraya Judd,ξενη αθλητρια!

http://www.youtube.com/watch?v=iVynRQn6m5Q Αυτη ειναι ομως η δασκαλα μου :)

Πω καλά στο 1:07 όταν έκανε αυτή τη βούτα τρόμαξα...λέω θα τα φάει τα μούτρα της χαχαχ. Καλα και αυτή η Ζoraya Judd δεν παίζεται :shock: Να σε ρωτήσω κι εγώ πρέπει να φοράτε το συγκεκριμένο outfit για να κάνετε πολ? με πιο πολλά ρούχα δε γίνεται? πχ φόρμα? (αν και δε με συμφέρει αυτό που ρωτάω :P)

jelena
02-04-12, 17:50
Όντως πολύ αδυνατούλα η δασκάλα σου, αλλα και πολύ καλή!:thumbup:
Καλά αυτή η ξένη αθλητρια φοβερό κορμί!:bowdown::bowdown::bowdown:

:thumbup: καλα εχει πολλες στο εξωτερικο που το εχουν συνδυασει με το fitness και ειναι φοβερα κορμια.

Stella
02-04-12, 17:51
Ναι όντως...εγώ τη Fawnia είχα δει στο νετ πριν μερικά χρίνια και από τότε λάτρεψα το σώμα της και ασχολήθηκα με τα βάρη!
Ηταν από τις πρώτες που θαυμαζα!!!:thumbup:

jelena
02-04-12, 17:52
Πω καλά στο 1:07 όταν έκανε αυτή τη βούτα τρόμαξα...λέω θα τα φάει τα μούτρα της χαχαχ. Καλα και αυτή η Ζoraya Judd δεν παίζεται :shock: Να σε ρωτήσω κι εγώ πρέπει να φοράτε το συγκεκριμένο outfit για να κάνετε πολ? με πιο πολλά ρούχα δε γίνεται? πχ φόρμα? (αν και δε με συμφέρει αυτό που ρωτάω :P)

Το δερμα πρεπει να εφαπτεται στον στυλο για να κολλαει και να βγαινουν οι κινησεις.:green:

jelena
02-04-12, 17:55
Ναι όντως...εγώ τη Fawnia είχα δει στο νετ πριν μερικά χρίνια και από τότε λάτρεψα το σώμα της και ασχολήθηκα με τα βάρη!
Ηταν από τις πρώτες που θαυμαζα!!!:thumbup:

Ω ναι φοβερη ειναι η ατιμη!!:clap: εγω την Οονα Κivela ειδα κ λεω πρεπει ν αρχισω το αθλημα http://www.youtube.com/watch?v=U-kRaR8yfqg για τα βαρη παλι την Λαρισα ρεις ειχα δει:P:P

Stella
02-04-12, 17:56
Πωπωωωω τέλειο είναι...ζηλευω τωραααααα.....:mad:

Stella
02-04-12, 17:58
Εντάξει από ένα επίπεδο και μετα φαίνεται να απαιτείται και σημαντική μυικότητα...θέλει δύναμη...όχι αστεια...:thumbup:

jelena
02-04-12, 17:59
να ρωτησω..εχω δει που το κανουν και με υφασμα(σαν σεντονι μαζεμενο και κρεμασμενο απο το ταβανι),μαθαινετε και τετοιο ?:unsure:

Αν δεν κανω λαθος αυτο πρεπει να ειναι aerial acrobatics,δηλαδη ακροβατικα που κανουν με υφασματα.εχω μια συγχορευτρια στη σχολη που διδασκει. οχι μονο χορο σε στυλο κανουμε προς το παρον :)

jelena
02-04-12, 18:01
Εντάξει από ένα επίπεδο και μετα φαίνεται να απαιτείται και σημαντική μυικότητα...θέλει δύναμη...όχι αστεια...:thumbup:

:thumbup:Κι εγω ετσι πιστευω.αν και η δασκαλα μου ειδες ειναι αδυνατουλα και κανει τρελα πραγματα κι αυτη.:unsure:

lila_1
02-04-12, 18:59
Αυτή η Zoraya judd είναι κ γαμώ..
Την είχα ανακαλύψει πριν κανα 2 χρονο κ μου χε κανει τρομερή εντύπωση
Γαμάτο σώμα, γαμάτο στυλ

Polyneikos
02-04-12, 19:09
Το ωραίο είναι που το κανουν να φαίνεται πολύ εύκολο....:clap:

dorita
02-04-12, 19:13
μου αρεσουν παρα πολυ τα κορμια που κανουν pole dancing το εχω ξαναπει!!! :thumbup::thumbup:
ειναι κατι που θα 'θελα πολυ να κανω!!!!!

jelena
02-04-12, 19:25
Αυτή η Zoraya judd είναι κ γαμώ..
Την είχα ανακαλύψει πριν κανα 2 χρονο κ μου χε κανει τρομερή εντύπωση
Γαμάτο σώμα, γαμάτο στυλ

Eιναι πραγματικα υπεροχη!Και ασχολειται και σοβαρα με το γυμναστηριο περα απ'το Pole!

jelena
02-04-12, 19:26
Το ωραίο είναι που το κανουν να φαίνεται πολύ εύκολο....:clap:

:thumbup::thumbup:

jelena
02-04-12, 19:29
μου αρεσουν παρα πολυ τα κορμια που κανουν pole dancing το εχω ξαναπει!!! :thumbup::thumbup:
ειναι κατι που θα 'θελα πολυ να μπορουσα να το κανω!!!!!

Ειναι δυσκολο η αληθεια ειναι αλλα αυτο το κανει τοσο μοναδικο,και μολις καταφερεις μια κινηση που δεν σου εβγαινε,ειναι πανεμορφο το συναισθημα :)

dorita
02-04-12, 19:38
Ειναι δυσκολο η αληθεια ειναι αλλα αυτο το κανει τοσο μοναδικο,και μολις καταφερεις μια κινηση που δεν σου εβγαινε,ειναι πανεμορφο το συναισθημα :)

το γνωριζω εχει ξεκινησει μια φιλη μου στην θεσ/νικη!!!! θελει πολυ δυναμη κ εξασκηση!!
μου αρεσει πολυ που το κανουν να φαινεται πιο καλλιτεχνικα κ διαγωνιζονται πανω σε αυτο!!

jelena
02-04-12, 19:43
το γνωριζω εχει ξεκινησει μια φιλη μου στην θεσ/νικη!!!! θελει πολυ δυμαμη κ εξασκηση!!
μου αρεσει πολυ που το κανουν να φαινεται πιο καλλιτεχνικα κ διαγωνιζονται πανω σε αυτο!!

:thumbup::thumbup: για πες ονομα μπορει να ειμαστε στην ιδια σχολη:P:P:P,εκτος κι αν πηγαινει στην δευτερη σχολη που ανοιξε!ναι κι εμενα αυτο μ αρεσει,η αθλητικη διασταση που εχει πλεον.

sifounas1
02-04-12, 20:07
καλη αρχη σε ολες .........και οντως πιστευω πως προαπαιτει τεχνικη και αντοχη που προφανως με τον καιρο και τις προπονησεις μπορουν να υπαρξουν πολυ καλα αποτελεσματα

TRIANTAFYLLOU
02-04-12, 20:09
δεν ξέρω για την ιστορία του αθλήματος αλλα είναι ωραίο και μας αρέσει και εφόσον έγινε και άθλημα που διδάσκετε καλό αυτό και δεν θα παρεξηγούμαστε όταν πηγαίνουμε καμια φορά να δούμε επιδείξεις και αγώνες σε μαγαζιά , ειδικα η θεσσαλονίκη ήταν πρωτοπόρα όταν απο το 91 είχε ανοίξει ενα μαγαζί με αυτοκρατορικό όνομα "καλιγούλας " γιατι κακά τα ψέματα αυτη η μόδα απο κεί ξεκίνησε :P:P

σημασία έχει πως εκτός απο την αισθητική γυμνάζει πάρα ΄πολύ όλο το σώμα και απαιτει και δεξιοτεχνία και τεχνική κατάρτηση

jelena
02-04-12, 21:23
καλη αρχη σε ολες .........και οντως πιστευω πως προαπαιτει τεχνικη και αντοχη που προφανως με τον καιρο και τις προπονησεις μπορουν να υπαρξουν πολυ καλα αποτελεσματα

Aκριβως ειναι λιγες οι κοπελες και εχω συγχορευτριες βεβαια που προχωρησαν πιο γρηγορα κ μπορουσαν σε ελαχιστο χρονο να φερουν σε περας δυσκολες κινησεις.για τους περισσοτερους απο εμας απλα θελει χρονο και επιμονη!αλλα αξιζει!!!

jelena
02-04-12, 21:29
δεν ξέρω για την ιστορία του αθλήματος αλλα είναι ωραίο και μας αρέσει και εφόσον έγινε και άθλημα που διδάσκετε καλό αυτό και δεν θα παρεξηγούμαστε όταν πηγαίνουμε καμια φορά να δούμε επιδείξεις και αγώνες σε μαγαζιά , ειδικα η θεσσαλονίκη ήταν πρωτοπόρα όταν απο το 91 είχε ανοίξει ενα μαγαζί με αυτοκρατορικό όνομα "καλιγούλας " γιατι κακά τα ψέματα αυτη η μόδα απο κεί ξεκίνησε :P:P

σημασία έχει πως εκτός απο την αισθητική γυμνάζει πάρα ΄πολύ όλο το σώμα και απαιτει και δεξιοτεχνία και τεχνική κατάρτηση

:thumbup: ακριβως!!!απλα δεν θα πρεπει να μενουμε σ'αυτην μονο την προσεγγιση,δηλαδη στο χορευτικο κομματι που ειναι πραγματι και αισθησιακο τις περισσοτερες φορες,αλλα και στο σημαντικοτερο την αθλητικη του διασταση!
Η αληθεια ειναι οτι καποια στοιχεια αισθησιασμου εχουν μεινει ακομη δεμενα μ'αυτο το αθλημα.πολλα κοριτσια και στη σχολη ακομη, κι εγω το χω κανει:green: ,φορανε ψηλα τακουνια η και μποτες για να κολλανε στο στυλο.απλα αυτο το κομματι ειναι μονο μια πλευρα του αθληματος!

Ηλαπ
02-04-12, 21:48
Οντως ειναι φοβερο αθλημα!!
Αχχ τι καλα που θα ηταν αντι για την χαζογυμναατικη τα κοριτσια να εκαναν τετοιο!!!

exkaliber
02-04-12, 23:55
ξερεται πως τις λενε αυτες που κανουν αυτο το αθλημα
να μν πω εγω την λεξη,δεν κανει




Αχχ τι καλα που θα ηταν αντι για την χαζογυμναατικη τα κοριτσια να εκαναν τετοιο!!!

βρισκεις?

Miss Fit
03-04-12, 00:28
Γειά σου jelena:welcome: Ωραίο άθλημα, πολύ εντυπωσιάστηκα!!!Καλά και η δασκάλα σου φοβερή, αλλα και η ξένη κοπέλα απιστευτη!!!:shock:Πώς τα κάνουν αυτά τα σώματα βρε μ@μωτο!!!!

gym
03-04-12, 00:33
αχ τι ωραιο θεμα καλε που ανοιξες!

λοιπον περσυ γερμανια (το ειχα ξαναανφερει περσυ νομιζω χεχε) ειχα κανει γερμανια...δυστυχως οχι για πολυ γιατι τελικα δεν ανοιξε το κεντρο στην πολη μου αλλα τεσπα δοκιμασα κ ηταν σουπερ...


θεσσαλονικη ειχα ψαξει αλλα διδασκε μια καπως σκυλου κ δεν ηθελα να παω...

η δικια σου η δασκαλα ομως φαινεται νορμαλ η κοπελα κ καμια σχεση με το αλλο...:green:

πρεπει να καταλαβουν καποιοι οτι δεν ειναι στριπτιζ αυτο το αθλημα...
πλεον εχει προχωρησει σε αλλο επιπεδο...το θελετε δεν το θελετε.,..

κ αντι να το κατακρινετε λεω εγω να πεισετε τις κοπελες σας(οσοι εχετε)να ξεκινησουν γιατι αν μη τι αλλο τα αγορακια να θελουν μια κοπελα που να ειναι τερμα ευλυγιστη κ να κανει τετοια ακροβατικα...αντε πια!


λοιπον ε...με ψηνεις σιγα σιγα να ερθω κ εγω προς τα εκει!να δω ποτε θα τα προλαβω ολα...χοχοχο

ας βαλω κ εγω αυτο το βιντεακι που ειδα σημερα απο καποια...:green:


http://www.youtube.com/watch?v=xqj3OSbQQrw&feature=share

τωρα αν αυτο σας φαινεται στριπτιζ μαλλον πρεπει να ξαναδειτε ακριβως τι κανει η κοπελα κ τη μελωδια...;)

exkaliber
03-04-12, 00:52
γελοιοτητες..

gym
03-04-12, 01:02
γελοιοτητες..

exkaliber θα θεωρησω τα σχολια σου σπαμ αν συνεχισεις να σχολιαζεις με τετοιο τροπο ενα αθλημα και αυτη τη στιγμη,το συγκεκριμενο οταν προσπαθουμε να εξηγησουμε την ιστορια του,το πως ξεκινησε κ το πως εξελιχθηκε...

μπορεις κ αλλιως να εκφερεις την αποψη σου αλλα οχι με τετοιο λεξιλογιο...

jelena
03-04-12, 01:50
Γειά σου jelena:welcome: Ωραίο άθλημα, πολύ εντυπωσιάστηκα!!!Καλά και η δασκάλα σου φοβερή, αλλα και η ξένη κοπέλα απιστευτη!!!:shock:Πώς τα κάνουν αυτά τα σώματα βρε μ@μωτο!!!!

Καλημερα:):) ναι ειναι φοβερα σωματα οι περισσοτερες κ κανουν τρομερα κολπα..ειδικα αυτη η Ζoraya Judd ειναι το κατι αλλο!και η δασκαλα μου φυσικα χεχε:green::green:

jelena
03-04-12, 01:56
γελοιοτητες..

γελοιοτητες..εχεις δικιο


http://www.youtube.com/watch?v=QZopYMn4rz0&feature=related

jelena
03-04-12, 02:04
αχ τι ωραιο θεμα καλε που ανοιξες!

λοιπον περσυ γερμανια (το ειχα ξαναανφερει περσυ νομιζω χεχε) ειχα κανει γερμανια...δυστυχως οχι για πολυ γιατι τελικα δεν ανοιξε το κεντρο στην πολη μου αλλα τεσπα δοκιμασα κ ηταν σουπερ...


θεσσαλονικη ειχα ψαξει αλλα διδασκε μια καπως σκυλου κ δεν ηθελα να παω...

η δικια σου η δασκαλα ομως φαινεται νορμαλ η κοπελα κ καμια σχεση με το αλλο...:green:

πρεπει να καταλαβουν καποιοι οτι δεν ειναι στριπτιζ αυτο το αθλημα...
πλεον εχει προχωρησει σε αλλο επιπεδο...το θελετε δεν το θελετε.,..

κ αντι να το κατακρινετε λεω εγω να πεισετε τις κοπελες σας(οσοι εχετε)να ξεκινησουν γιατι αν μη τι αλλο τα αγορακια να θελουν μια κοπελα που να ειναι τερμα ευλυγιστη κ να κανει τετοια ακροβατικα...αντε πια!


λοιπον ε...με ψηνεις σιγα σιγα να ερθω κ εγω προς τα εκει!να δω ποτε θα τα προλαβω ολα...χοχοχο

ας βαλω κ εγω αυτο το βιντεακι που ειδα σημερα απο καποια...:green:


http://www.youtube.com/watch?v=xqj3OSbQQrw&feature=share

τωρα αν αυτο σας φαινεται στριπτιζ μαλλον πρεπει να ξαναδειτε ακριβως τι κανει η κοπελα κ τη μελωδια...;)

;);) χαχαχα..θα συμφωνησω σε ολα,ενα προς ενα!Ειναι αθλημα με την κυριολεκτικη εννοια του ορου,κι εγω το προτεινω ανεπιφυλακτα σε ολα τα κοριτσια και σε αγορια γιατι οχι..αλλωστε στην Κινα αντρες αθλουνταν σε ξυλινους στυλους:green:

Υπεροχο βιντεο το ειδα πολλες φορες πρεπει να πω.;);)
Η δασκαλα μου ευτυχως ειναι πολυ καλη και καταπληκτικη εκπαιδευτρια,οποτε οσες πιστες προσελθετε στην Θεσσαλονικη:P:P μας εκανε και η μητερα της πριν αρχισουμε 2 σεμιναρια yoga και ευλιγισιας καθως ειναι δασκαλα της yoga και βοηθησε πολυ:)

Ελατε να γινουμε πολλες απ το φορουμ:green::green:

http://www.youtube.com/watch?v=QZopYMn4rz0&feature=related Εμεινα με την ερμηνεια της.....!!!!:shock:

gym
03-04-12, 02:14
;);) χαχαχα..θα συμφωνησω σε ολα,ενα προς ενα!Ειναι αθλημα με την κυριολεκτικη εννοια του ορου,κι εγω το προτεινω ανεπιφυλακτα σε ολα τα κοριτσια και σε αγορια γιατι οχι..αλλωστε στην Κινα αντρες αθλουνταν σε ξυλινους στυλους:green:

Υπεροχο βιντεο το ειδα πολλες φορες πρεπει να πω.;);)
Η δασκαλα μου ευτυχως ειναι πολυ καλη και καταπληκτικη εκπαιδευτρια,οποτε οσες πιστες προσελθετε στην Θεσσαλονικη:P:P μας εκανε και η μητερα της πριν αρχισουμε 2 σεμιναρια yoga και ευλιγισιας καθως ειναι δασκαλα της yoga και βοηθησε πολυ:)

Ελατε να γινουμε πολλες απ το φορουμ:green::green:

http://www.youtube.com/watch?v=QZopYMn4rz0&feature=related Εμεινα με την ερμηνεια της.....!!!!:shock:

ανεφερες aerial yoga νομιζω?αν ναι,τοτε ξερω την κοπελα που το κανει...;)

τελεια...πρεπει να ειναι οργανωμενα κ αυτο θα ελεγα τωρα οτι γερμανια υπηρχαν ειδικα ωρες για ευλυγισια κ μονο,πιλατες κ γιογκα...ολο το πακετο...ετσι ειναι!
αυτα να τα βλεπουν οσοι δεν πιστευουν οτι μυς κανεις κ χωρις βαρη!;)
και ναι μπορεις να εχεις μυικοτητα κ χωρις αποκλειστικα βαρη αρκει να δινεις το ερεθισμα(αναφερομαι σε γυναικες...μπρατσα εσεις οι αντρες ετσι οπως τα θελετε χωρις βαρακια δεεεεεν :green:)


υ.γ. περιμενω πμ με αντρες κ ινφο!:green:

jelena
03-04-12, 02:23
ανεφερες aerial yoga νομιζω?αν ναι,τοτε ξερω την κοπελα που το κανει...;)

τελεια...πρεπει να ειναι οργανωμενα κ αυτο θα ελεγα τωρα οτι γερμανια υπηρχαν ειδικα ωρες για ευλυγισια κ μονο,πιλατες κ γιογκα...ολο το πακετο...ετσι ειναι!
αυτα να τα βλεπουν οσοι δεν πιστευουν οτι μυς κανεις κ χωρις βαρη!;)
και ναι μπορεις να εχεις μυικοτητα κ χωρις αποκλειστικα βαρη αρκει να δινεις το ερεθισμα(αναφερομαι σε γυναικες...μπρατσα εσεις οι αντρες ετσι οπως τα θελετε χωρις βαρακια δεεεεεν :green:)


υ.γ. περιμενω πμ με αντρες κ ινφο!:green:


:thumbup: ειναι αληθεια αυτο!!! εχω δει κοπελες που ειναι χορευτριες και πχ η πλατη,οι δικεφαλοι μηριαιοι,γαμπες διαγραφονται τελεια οι μυες και λες μετα εγω που κανω βαρη ποτε θα τα δω αυτα τ αποτελεσματα:green::green:

Οσο για τα μαθηματα ναι ειναι πολυ οργανωμενα ολα,παραπονο δεν εχω:)

http://www.youtube.com/watch?v=P9UpV281fgU&feature=related Καπως ετσι:green:

Eddie
03-04-12, 02:34
:thumbup: ειναι αληθεια αυτο!!! εχω δει κοπελες που ειναι χορευτριες και πχ η πλατη,οι δικεφαλοι μηριαιοι,γαμπες διαγραφονται τελεια οι μυες και λες μετα εγω που κανω βαρη ποτε θα τα δω αυτα τ αποτελεσματα:green::green:

Οσο για τα μαθηματα ναι ειναι πολυ οργανωμενα ολα,παραπονο δεν εχω:)

http://www.youtube.com/watch?v=P9UpV281fgU&feature=related Καπως ετσι:green:

Ε,ειπαμε...αντε,οι γυναικες που ειναι τοσο επιδειξιομανεις,καλα κανουν και το κανουν..αλλα και οι αντρες τετοιο πραγμα??Σορυ,αλλα εγω σε μερικα πραγματα ειμαι παραδοσιακος.Τα χουμε ισωπεδωσει ολα..να δω τι αλλη ξενοφερτη μ@λακια θα κουβαλησουν στην Ελλαδα,σε μια χωρα που γεννησε τον Λεωνιδα,τους Σπαρτιατες και τοσους αλλους αντρες με αφρυδια!!

Αν μου λεγε ο γιος μου οτι θελει να παει να μαθει να κανει σβουρες με το σωβρακο γυρω απο μια σωληνα..θα τον εσφαζα στο γονατο!!

gym
03-04-12, 02:43
παιδια ακροβατικη ειναι αυτο...οπως ειναι κ εκει χορευτες ειναι κ εδω απλα το εχετε συδνυασει με αυτα τα μπαρ...

ακροβατης ειναι ο ανθρωπος καλε...αμαν αμαν!:green:

jelena
03-04-12, 02:44
Ε,ειπαμε...αντε,οι γυναικες που ειναι τοσο επιδειξιομανεις,καλα κανουν και το κανουν..αλλα και οι αντρες τετοιο πραγμα??Σορυ,αλλα εγω σε μερικα πραγματα ειμαι παραδοσιακος.Τα χουμε ισωπεδωσει ολα..να δω τι αλλη ξενοφερτη μ@λακια θα κουβαλησουν στην Ελλαδα,σε μια χωρα που γεννησε τον Λεωνιδα,τους Σπαρτιατες και τοσους αλλους αντρες με αφρυδια!!

Αν μου λεγε ο γιος μου οτι θελει να παει να μαθει να κανει σβουρες με το σωβρακο γυρω απο μια σωληνα..θα τον εσφαζα στο γονατο!!

Χαχαχα τον καημενουλη:green::green:

Κοιτα το συγκεκριμενο βιντεο πιο πολυ για πλακα το ανεβασα στην Gym.Aν το δουμε αλλιως ηταν ατυχης η επιλογη μου σαν δειγμα αντρικης προπονησης γιατι ο συγκεκριμενος φαινεται και λιγο κουνιστος μεταξυ μας:P

Σε οτι αφορα την αποδοχη της συμμετοχης των αντρων στο αθλημα αποψεις ειναι αυτες και ειναι ολες σεβαστες.
Προσωπικα δεν εχω καποιο προβλημα μ' αυτο,και θα με χαρακτηριζα επισης παραδοσιακη να φανταστεις:P:P

http://www.youtube.com/watch?v=1lmejPu2CPk&sns=fb ισως αυτο να ειναι πιο αντιπροσωπευτικο,ελπιζω δηλαδη...
αν και θα επρεπε να το δουμε σαν αθλητικο χορο πιστευω,δεν ειναι ολοι οι χορευτες λατιν η τανγο κουνιστοι πχ..εξαρταται βεβαια και απ' αυτον που το κανει.

TRIANTAFYLLOU
03-04-12, 02:56
;);) χαχαχα..θα συμφωνησω σε ολα,ενα προς ενα!Ειναι αθλημα με την κυριολεκτικη εννοια του ορου,κι εγω το προτεινω ανεπιφυλακτα σε ολα τα κοριτσια και σε αγορια γιατι οχι..αλλωστε στην Κινα αντρες αθλουνταν σε ξυλινους στυλους:green:

Υπεροχο βιντεο το ειδα πολλες φορες πρεπει να πω.;);)
Η δασκαλα μου ευτυχως ειναι πολυ καλη και καταπληκτικη εκπαιδευτρια,οποτε οσες πιστες προσελθετε στην Θεσσαλονικη:P:P μας εκανε και η μητερα της πριν αρχισουμε 2 σεμιναρια yoga και ευλιγισιας καθως ειναι δασκαλα της yoga και βοηθησε πολυ:)

Ελατε να γινουμε πολλες απ το φορουμ:green::green:

http://www.youtube.com/watch?v=QZopYMn4rz0&feature=related Εμεινα με την ερμηνεια της.....!!!!:shock:

σίγουρα είναι ενδιαφέρον και κάθε μορφή άσκησης καινούρια που ξεφεύγει απο τα στερεότυπα είναι ενδιαφέρον , θυμάμε παλια μια σουηδική γυμναστική υπήρχε και η τζέην φόντα με το αερόμπικ , αργότερα οι εναλακτικές μορφές άσκησης έφεραν περισσότερο κόσμο στα γυμναστήρια και γυναίκες .

σίγουρα αυτη η ιδέα ξεκίνησε απο τα γνωστα σε μας μπαράκια με τις σωλήνες που ειδικα παλια με ενδιαφέρον επισκεπτόμασταν και είμασταν φίλαθλοι:P:P , οπότε και να υπάρχει στοιχείο αισθησιασμού δεν είναι κακό ούτε κάτι αποτρεπτικό για μια κοπέλα το αντίθετο μάλιστα , αφού προσφέρει εκγύμναση ευλυγισία αλλα και νευρομυική συναρμογή και δεξιοτεχνία που αυτη μαθαίνετε στα μαθήματα .

απλα για τούς άντρες δεν ενδείκνυτε τουλάχιστον για όλους , κάποιους που τους βοηθάει ο σωματότυπος ίσως , αλλα και πάλι επειδη παραπέμπει αλλού δεν κολάει :eleph:, ειδικα εμένα δεν θα μπορούσα να με φανταστώ να κάνω σβούρες στη σωλήνα γιατι η σωλήνα θα στράβωνε και θα γινόταν σαν σκοτωμένο φίδι:P:P

είπαμε καλα είναι αλλα ας αφήσουμε και κάτι για σας μην τα κάνουμε όλα πια και εμείς , τόσες μορφές άθλησης υπάρχουν για τούς άντρες και ενδυνάμωσης κι αυτο πρέπει να το κάνουμε :turtle::turtle:

TRIANTAFYLLOU
03-04-12, 03:01
παιδια ακροβατικη ειναι αυτο...οπως ειναι κ εκει χορευτες ειναι κ εδω απλα το εχετε συδνυασει με αυτα τα μπαρ...

ακροβατης ειναι ο ανθρωπος καλε...αμαν αμαν!:green:

πολυ καλα τα λέμε Ελένη μια χαρα και σωστός ο συσχετισμός με τα μπάρ εφόσον εκεί γαλουχηθήκαμε "καλιγούλας" "πλάτινουμ " και μάλιστα το είπες μόλις ο άνθρωπος ακροβάτης ήταν , οπότε άντε αυτός ακροβάτης είναι εμείς απο πού κι ώς πού , τι να πώ εγω έκανα παλια ενόργανη? τι δουλεια έχει η αλεπού στο παζάρι:P:P:eleph::eleph::eleph:

lila_1
03-04-12, 08:48
Ε,ειπαμε...αντε,οι γυναικες που ειναι τοσο επιδειξιομανεις,καλα κανουν και το κανουν..αλλα και οι αντρες τετοιο πραγμα??Σορυ,αλλα εγω σε μερικα πραγματα ειμαι παραδοσιακος.Τα χουμε ισωπεδωσει ολα..να δω τι αλλη ξενοφερτη μ@λακια θα κουβαλησουν στην Ελλαδα,σε μια χωρα που γεννησε τον Λεωνιδα,τους Σπαρτιατες και τοσους αλλους αντρες με αφρυδια!!


Η αλήθεια είναι ότι τα αφρύδια εμποδίζουν πολύ σβούρες στο στύλο...αουτς!

Πάντως αν κατατάσεις τις πολ ντανσερς στους επιδειξίες, τότε κάθε είδος χορού ή αθλητικού θεάματος είναι εξίσου επιδεικτικό

jelena
03-04-12, 11:28
Η αλήθεια είναι ότι τα αφρύδια εμποδίζουν πολύ σβούρες στο στύλο...αουτς!

Πάντως αν κατατάσεις τις πολ ντανσερς στους επιδειξίες, τότε κάθε είδος χορού ή αθλητικού θεάματος είναι εξίσου επιδεικτικό


:clap: Συμφωνώ!Επισης,προφανως και δεν προοριζονται ολοι οι αντρες γι'αυτο το αθλημα!!!Και ειναι κυριως ακροβατικο αθλημα για τους αντρες που ασχολουνται σοβαρα και εχουν και τον αναλογο σωματοτυπο φυσικα!

jelena
03-04-12, 11:30
Ο χορός στον στύλο, γνωστό πλέον ως Pole Dancing έχει παίξει σημαντικό ρόλο σε πολλών ανθρώπων τις ζωές. Έχει αλλάξει τη ζωή πολλών ανθρώπων. Δυναμώνοντας το σώμα και αυξάνοντας την αυτοπεποίθηση, βοηθά αφενός μεν τις γυναίκες να ανακαλύψουν και να αυξήσουν την θυληκότητα τους και αφετέρου τους άντρες σε μια δυναμική σωματική εκτόνωση και έκφραση.



Υπάρχουν τρεις πτυχές στην εκμάθηση της τέχνης του Pole Dancing. Εξωτικός χορός - Ενδυνάμωση σώματος - Ασκήσεις στο στύλο. Οι άνθρωποι αποφασίζουν να ξεκινήσουν το άθλημα αυτό για διαφορετικούς λόγους. Πολλές γυναίκες έχουν αγαπήσει αυτό το είδος χορού ως έναν τρόπο να βελτιώσουν την αυτοπεποίθηση και αυτοεκτίμηση τους, “χτίζοντας” ταυτόχρονα τη δύναμη και τη θηλυκότητα τους. Το Pole Dancing είναι ενδυναμωτικός, ελεύθερος και διασκεδαστικός χορός, που χαρίζει υγεία, ευεξία και δημιουργική διάθεση.

Το Pole Dancing περιλαμβάνει στοιχεία από όλα τα είδη χορού, μπαλέτο, γυμναστική εδάφους, ακροβατική γυμναστική, παράλληλα και με όλες τις μορφές εξωτικού χορού. Το στυλ που ταιριάζει καλύτερα στον κάθε χορευτή, είναι απόφαση του χορευτή του ιδίου. Για αυτόν το λόγο το Pole Dancing σήμερα δεν ασκείται μόνο από εξωτικές χορεύτριες αλλά και από την καθημερινή γυναίκα (και άντρες!) σε όλο τον κόσμο! Είτε είναι για λόγους άσκησης, είτε για θεατρικούς σκοπούς είτε ως μορφή προσωπικής έκφρασης, είτε απλά για επίδειξη ικανοτήτων, κομψότητας, αισθησιασμού, δύναμης…

Ο χορός στον στύλο, γνωστό πλέον ως Pole Dancing έχει παίξει σημαντικό ρόλο σε πολλών ανθρώπων τις ζωές. Έχει αλλάξει τη ζωή πολλών ανθρώπων. Δυναμώνοντας το σώμα και αυξάνοντας την αυτοπεποίθηση, βοηθά αφενός μεν τις γυναίκες να ανακαλύψουν και να αυξήσουν την θυληκότητα τους και αφετέρου τους άντρες σε μια δυναμική σωματική εκτόνωση και έκφραση.

jelena
03-04-12, 11:32
The Benefits Of Pole Dancing



Με την εξάσκηση στον στύλο σταδιακά πετυχαίνουμε μυϊκή ενδυνάμωση. Ακόμη αυξάνει την αυτοπεποίθηση και το αίσθημα της ευεξίας. Το pole dancing είναι αποδεκτό και αναγνωρισμένο ως μορφή άσκησης. Χρησιμοποιείται για αεροβική γυμναστική, για ενδυνάμωση και τόνωση. Η άσκηση στον στύλο αυξάνει τους μύες παντού, ιδιαίτερα όμως στα χέρια, στους μηρούς και στους γλουτούς. Βοηθάει και αυξάνει την ευλυγισία, βελτιώνει την στάση του σώματος, με ευχάριστο και διασκεδαστικό τρόπο.



Όταν ξεκινάει κάποιος δεν χρειάζεται να έχει ευλυγισία και δύναμη, σταδιακά με την άσκηση μπορεί να τα αποκτήσει. Είναι κατάλληλο για κάθε σωματότυπο και κάθε ηλικία. Τα σχόλια που έχουμε λάβει, από όσους έχουν δοκιμάσει το pole dancing, είναι ότι το βρίσκουν ως έναν πιο διασκεδαστικό τρόπο για να μένουν σε ‘φόρμα’ και να καίνε θερμίδες. Οι στατιστικές λένε ότι σε ένα εντατικό μάθημα μπορεί να κάψει το σώμα μέχρι 400 θερμίδες την ώρα. Επίσης υπάρχουν στοιχεία τα οποία δείχνουν ότι η άσκηση στον στύλο, κάνει τον εγκέφαλο να απελευθερώσει ενδορφίνη και σεροτονίνη, που δημιουργούν το συναίσθημα της ευτυχίας και της ευφορίας. Οι ορμόνες αυτές είναι γνωστές και ως τα φυσικά παυσίπονα του σώματος μας.

COBRA_STYLE
03-04-12, 12:44
Συμφωνω απολυτα με τον Βασιλη πιο πανω σε ολα.

Προσωπικα,δε θα ηθελα η κοπελα μου να εκανε αυτο το πραγμα.Ημιγυμνη πανω σε αυτη την παπατζα να κανει τετοιες φιγουρες και με κοινο απο κατω,lol.Οι αλλες ας κανουν ο,τι θελουν.

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι θεωρειται αυτο το "πραμα" αθλημα...hello? Και βασικα ποιος το εκανε "αθλημα"?

Οντως εχουν ισοπεδωθει ολα.:thumbup:

jelena
03-04-12, 14:13
Συμφωνω απολυτα με τον Βασιλη πιο πανω σε ολα.

Προσωπικα,δε θα ηθελα η κοπελα μου να εκανε αυτο το πραγμα.Ημιγυμνη πανω σε αυτη την παπατζα να κανει τετοιες φιγουρες και με κοινο απο κατω,lol.Οι αλλες ας κανουν ο,τι θελουν.

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι θεωρειται αυτο το "πραμα" αθλημα...hello? Και βασικα ποιος το εκανε "αθλημα"?

Οντως εχουν ισοπεδωθει ολα.:thumbup:

Ολες οι αποψεις ειναι σεβαστες κατ΄εμε!
Απλα αυτο το "πραγμα" ,οπως το κατονομαζεις ΕΙΝΑΙ ΑΘΛΗΜΑ δυστυχως!!!!
Αν κι εγω που συμμετεχω σ αυτο οφειλω να σου πω οτι δεν κυκλοφορω μισογυμνη,ειμαι με μπλουζα και σορτσακι που φτανει μεχρι το γονατο.Αλλα και με τοπακι και θεοκοντο σορτσακι να ημουνα παλι θα το εκανα,γιατι ειναι ΑΘΛΗΜΑ.

http://www.youtube.com/watch?v=ktr_HZs1JUM Αν δεις αυτο το βιντεο και παλι νομιζεις οτι κανουμε στριπτιζ και κουνιομαστε γυρω γυρω απ τη μπαρα.ε τοτε τι να πω το εχουμε χασει δυστυχως!!!!!!!!!

Ikos
03-04-12, 15:13
The Benefits Of Pole Dancing

Όταν ξεκινάει κάποιος δεν χρειάζεται να έχει ευλυγισία και δύναμη, σταδιακά με την άσκηση μπορεί να τα αποκτήσει. Είναι κατάλληλο για κάθε σωματότυπο και κάθε ηλικία. Τα σχόλια που έχουμε λάβει, από όσους έχουν δοκιμάσει το pole dancing, είναι ότι το βρίσκουν ως έναν πιο διασκεδαστικό τρόπο για να μένουν σε ‘φόρμα’ και να καίνε θερμίδες. Οι στατιστικές λένε ότι σε ένα εντατικό μάθημα μπορεί να κάψει το σώμα μέχρι 400 θερμίδες την ώρα??. Επίσης υπάρχουν στοιχεία τα οποία δείχνουν ότι η άσκηση στον στύλο, κάνει τον εγκέφαλο να απελευθερώσει ενδορφίνη και σεροτονίνη, που δημιουργούν το συναίσθημα της ευτυχίας και της ευφορίας. Οι ορμόνες αυτές είναι γνωστές και ως τα φυσικά παυσίπονα του σώματος μας.

Ελαααααα..οι ποιες το λενε?..Ισως αμα η κοπελα γινει ανεμιστηρας..πανω απο 200-250 θερμιδες την ωρα δε παιζει.

Αντιστοιχα με ενα ελλειπτικο στο χαλαρο χανεις 600, με διαδρομο 500, με ενα αερομπικ μαθημα 500 κτλ.

Αλλωστε τα σουπερ σωματα που βλεπω τα γυμνασαν με χρονια χορο και γυμναστικη.

Την επικινδυνοτητα αυτου του πραγματος δεν την ανεφερε κανεις. Το κολαρο θα φορεθει πολυ,ιδιως με τα αναποδα που κανουν.

Το παλουκαρι στο βιντεο δε λεω ωραιος, θα σου στειλω ενα κιλο χοντρο πιπερι που εχω να μου το τριψει.


http://www.youtube.com/watch?v=bbD-r7Pe0tQ

jelena
03-04-12, 15:41
Ελαααααα..οι ποιες το λενε?..Ισως αμα η κοπελα γινει ανεμιστηρας..πανω απο 200-250 θερμιδες την ωρα δε παιζει.

Αντιστοιχα με ενα ελλειπτικο στο χαλαρο χανεις 600, με διαδρομο 500, με ενα αερομπικ μαθημα 500 κτλ.

Αλλωστε τα σουπερ σωματα που βλεπω τα γυμνασαν με χρονια χορο και γυμναστικη.

Την επικινδυνοτητα αυτου του πραγματος δεν την ανεφερε κανεις. Το κολαρο θα φορεθει πολυ,ιδιως με τα αναποδα που κανουν.

Το παλουκαρι στο βιντεο δε λεω ωραιος, θα σου στειλω ενα κιλο χοντρο πιπερι που εχω να μου το τριψει.


http://www.youtube.com/watch?v=bbD-r7Pe0tQ

Kατ'αρχην καλησπερα:welcome:!

Αρχικα να ξεκαθαρισω οτι κι εγω με τα βαρη ασχολουμαι,απλα παραλληλα με αλλες ασχολιες μου οπως ο χορος και το κολυμβητηριο, ασχολουμαι και με το pole.Δεν ειχα καμια προθεση να κανω συγκριση με την αεροβικη και τα βαρη,ουτε πιο ειναι πιο λειτουργικο και αποτελεσματικο, μια παραθεση εκανα!
Δευτερον ξαναλεω αποψεις ειναι αυτες.εγω για να καψω λιπος πχ μετα την καθαρη διατροφη θα προτιμησω αεροβικη και μετα pole dancing συμπληρωματικα!!!!
Τριτον ενδεχεται να γινει επικινδυνο συμφωνοι.Αλλα γι αυτο υπαρχουν οι καταλληλοι εκπαιδευτες και εχουμε και στρωματα,περικαρπια για την αποφυγη ατυχηματων.Σαφως θελει προσοχη..αλλα γι αυτο ειναι η δασκαλα διπλα για να μην συμβει το ατυχημα!

κι αυτον θα στον στειλω να του κανεις ενα μασαζ να χαλαρωσουν οι καλοσχηματισμενοι μυες του γιατι θα εχει κουραστει απο την προπονηση!!!


http://www.youtube.com/watch?v=ktr_HZs1JUM

exkaliber
03-04-12, 19:04
exkaliber θα θεωρησω τα σχολια σου σπαμ αν συνεχισεις να σχολιαζεις με τετοιο τροπο ενα αθλημα και αυτη τη στιγμη,το συγκεκριμενο

μπορεις κ αλλιως να εκφερεις την αποψη σου αλλα οχι με τετοιο λεξιλογιο...



εφοσον μου εγινε συσταση εδω το βρισκω λογικο να απαντησω εδω
εαν μεταφερθει στα οφ τοπικ αυτο το κοματι το σωστο θα ηταν να μεταφερθει και το μνμ στην παραθεση


καπου παραπανω γραφτηκαν οι λεξεις :και γαμω,γαματο(2 φορες)
και δεν παρεξηγηθηκε κανενας μοδ
το γελιοτητες ηταν η ασχημη λεξη?



στο θεμα τωρα,γενικα οταν απλα δεν μου αρεσει κατι αδιαφορω,το συγκεκριμενο ομως,πιθανως,να επηρεασει και εμενα αρνητικα,οποτε το κρινω


οποτε..
το πως αρχισε δεν εχει σημασια,και η ηρωινη ξεκινησε σαν φαρμακο για τον βηχα

το οτι θεωρειται αθλημα με προσβαλει σαν αθλητη

λεν οτι γυμναζει,νταξει,οποιαδηποτε μορφη κινησης μπορει να θεωρηθει οτι γυμναζει το σωμα οποτε δεν ειναι αυτος ο λογος που το κανει καποια


το οτι κανει καλο στο σωμα κτλ. το βλεπω σαν μια προφαση/δικαιολογια για την ενδιαφερομενη να ασχοληθει μ αυτο
να το δικαιολογησει στους γυρω της και στον εαυτο της με καποιον τροπο,χωρις να παραδεχτει την αληθεια

οτι δλδ παει εκει για να νιωσει "γυναικα",να εκφρασει/εκτονωσει την σεξουαλικοτητα της
πραγμα λαθος για μια ωριμη ηλικιακα και σεξουαλικα γυναικα
για μια εφηβη που ειναι μες την ανασφαλεια παει κι ερχεται,αλλα για μια ενηλικη βρισκω οτι την μειωνει σαν ανθρωπο,
οχι αυτο καθε αυτο,αλλα το οτι αντι να λυσει ενα προβλημα που εχει(ανασφαλεια,χαμηλη αυτοεκτιμηση) προσπαθει να το καλυψει



αν και αμφιβαλω οτι και αυτος ο στοχος θα εχει αποτελεσμα μακροπροθεσμα,ποσο sexy να νιωσει καποια χωρις αντρικη προσοχη!
φανταζομαι οτι μονο γυναικες θα ειναι στην αιθουσα


το βασικοτερο που με ανησυχει,εαν τυχον γινει μοδα αυτο, ειναι οτι το πιθανοτερο ειναι οι γυναικες θα εκτονωνονται κατα καποιο τροπο εκει
και στην ζωη τους θα ειναι πιο,ας το πω κομψα,ηρεμες
οπως καποιος που κανει ΠΤ ειναι λιγοτερο οξυθυμος σε σχεση με αν δεν εκανε

προσωπικα αν γνωριζα καποια και μου ελεγε οτι κανει αυτο,θα ελεγα οτι εχει ανασφαλειες με την αυτοπεποιθηση και την σεξουαλικοτητα της
που ειναι κακο σημαδι


πρακτικα τωρα αυτο τι οφελος μπορει να εχει?
θα γινει η κυρια το κοριτσι λαστιχο και θα σωσει την σχεση της?
προφανως και η μεση ελληνιδα(απ οσο μπορω να ξερω) μια χαρα ειναι σ αυτον τον τομεα

για στιπ τιζ το συζηταμε,αν και δεν νομιζω οτι στυλος ειναι απαραιτητος
και ειμαι σιγουρος οτι καμια γυναικα δεν θα παραδεχοταν οτι μαθαινει να χορευει σε στυλο για αυτον τον λογο

αλλα επειδη παντα υπαρχει ενα αλλα,απο το να πηγαινει καποια για να προκαλεσει σεξουαλικα και να αυτεπιβεβαιωθει ως γυναικα,στην αιθουσα με τα βαρη
δημιουργωντας προβλημα,χιλιες φορες στον στυλο

dorita
03-04-12, 19:31
exkaliber....εχουν ποσταρει τοσα βιντεο εδω...αν εσυ εχεις κολλησει ακομη στο sexy κ οτι καποια ξεκιναει αυτο το πραγμα για να τονωσει την αυτοπεποιθησή της εισαι πολυ λαθος!!!! υπαρχουν χιλιαδες πραγματα καθημερινα που κανουμε για να τονωσουμε την σεξουαλικοτητα μας κ απο ενα απλο κραγιον!!! δεν περιμεναμε το στηλο!!!

εγω προσωπικα ασχολουμαι με το συγχρονο χορο!!! εχω δει παρα πολλες παραστασεις χορου οπου ο στηλος ή τα σχοινια είναι ενα μεσο για να κανεις το παραπανω ή να επιδειξει καποιος τα ακροβατικα κ τι ειναι ενα σωμα ικανο να κανει!!!!

σχετικα με αυτο που ειπες ''οτι δλδ παει εκει για να νιωσει "γυναικα",να εκφρασει/εκτονωσει την σεξουαλικοτητα της
πραγμα λαθος για μια ωριμη ηλικιακα και σεξουαλικα γυναικα
για μια εφηβη που ειναι μες την ανασφαλεια παει κι ερχεται,αλλα για μια ενηλικη βρισκω οτι την μειωνει σαν ανθρωπο,
οχι αυτο καθε αυτο,αλλα το οτι αντι να λυσει ενα προβλημα που εχει(ανασφαλεια,χαμηλη αυτοεκτιμηση) προσπαθει να το καλυψει''

ολες οι γυναικες σε ολες τις ηλικιες θελουν να αρεσουν κ να νιωθουν ποθητες!!!
τωρα τι κολλημα εχεις με τις ανασφαλειες κ την χαμηλη αυτοεκτιμηση;;;;θα κανεις προφανως παρεα μόνο με ατομα που εχουν πολυυυυ αυτοπεποιθηση!!!! κ μην μιλας μονο για τις γυναικες γιατι οι αντρες ειστε χειροτεροι οσον αφορα την αυτοπεποιθηση!!!

jelena
03-04-12, 19:37
εφοσον μου εγινε συσταση εδω το βρισκω λογικο να απαντησω εδω
εαν μεταφερθει στα οφ τοπικ αυτο το κοματι το σωστο θα ηταν να μεταφερθει και το μνμ στην παραθεση


καπου παραπανω γραφτηκαν οι λεξεις :και γαμω,γαματο(2 φορες)
και δεν παρεξηγηθηκε κανενας μοδ
το γελιοτητες ηταν η ασχημη λεξη?



στο θεμα τωρα,γενικα οταν απλα δεν μου αρεσει κατι αδιαφορω,το συγκεκριμενο ομως,πιθανως,να επηρεασει και εμενα αρνητικα,οποτε το κρινω


οποτε..
το πως αρχισε δεν εχει σημασια,και η ηρωινη ξεκινησε σαν φαρμακο για τον βηχα

το οτι θεωρειται αθλημα με προσβαλει σαν αθλητη






λεν οτι γυμναζει,νταξει,οποιαδηποτε μορφη κινησης μπορει να θεωρηθει οτι γυμναζει το σωμα οποτε δεν ειναι αυτος ο λογος που το κανει καποια


το οτι κανει καλο στο σωμα κτλ. το βλεπω σαν μια προφαση/δικαιολογια για την ενδιαφερομενη να ασχοληθει μ αυτο
να το δικαιολογησει στους γυρω της και στον εαυτο της με καποιον τροπο,χωρις να παραδεχτει την αληθεια

οτι δλδ παει εκει για να νιωσει "γυναικα",να εκφρασει/εκτονωσει την σεξουαλικοτητα της
πραγμα λαθος για μια ωριμη ηλικιακα και σεξουαλικα γυναικα
για μια εφηβη που ειναι μες την ανασφαλεια παει κι ερχεται,αλλα για μια ενηλικη βρισκω οτι την μειωνει σαν ανθρωπο,
οχι αυτο καθε αυτο,αλλα το οτι αντι να λυσει ενα προβλημα που εχει(ανασφαλεια,χαμηλη αυτοεκτιμηση) προσπαθει να το καλυψει



αν και αμφιβαλω οτι και αυτος ο στοχος θα εχει αποτελεσμα μακροπροθεσμα,ποσο sexy να νιωσει καποια χωρις αντρικη προσοχη!
φανταζομαι οτι μονο γυναικες θα ειναι στην αιθουσα


το βασικοτερο που με ανησυχει,εαν τυχον γινει μοδα αυτο, ειναι οτι το πιθανοτερο ειναι οι γυναικες θα εκτονωνονται κατα καποιο τροπο εκει
και στην ζωη τους θα ειναι πιο,ας το πω κομψα,ηρεμες
οπως καποιος που κανει ΠΤ ειναι λιγοτερο οξυθυμος σε σχεση με αν δεν εκανε

προσωπικα αν γνωριζα καποια και μου ελεγε οτι κανει αυτο,θα ελεγα οτι εχει ανασφαλειες με την αυτοπεποιθηση και την σεξουαλικοτητα της
που ειναι κακο σημαδι


πρακτικα τωρα αυτο τι οφελος μπορει να εχει?
θα γινει η κυρια το κοριτσι λαστιχο και θα σωσει την σχεση της?
προφανως και η μεση ελληνιδα(απ οσο μπορω να ξερω) μια χαρα ειναι σ αυτον τον τομεα

για στιπ τιζ το συζηταμε,αν και δεν νομιζω οτι στυλος ειναι απαραιτητος
και ειμαι σιγουρος οτι καμια γυναικα δεν θα παραδεχοταν οτι μαθαινει να χορευει σε στυλο για αυτον τον λογο

αλλα επειδη παντα υπαρχει ενα αλλα,απο το να πηγαινει καποια για να προκαλεσει σεξουαλικα και να αυτεπιβεβαιωθει ως γυναικα,στην αιθουσα με τα βαρη
δημιουργωντας προβλημα,χιλιες φορες στον στυλο

Διαβασες κανενα απο τα παραπανω ποστ?Μπηκες στον κοπο να δεις εστω κι ενα απο τα βιντεο??Ειμαι σιγουρη πως οχι.
Το κωμικοτραγικο της υποθεσης ειναι οι παντες εχουν αποψη για τα παντα και χωρις οχι και καμια εμπεριστατωμενη γνωση,αλλα χωρις απλα στοιχειωδεις πληροφοριες?!?!?
Και γιατι δηλαδη σε προσβαλλει σαν αθλητη δεν καταλαβα....!
Με τα βαρη δεν ασχολουμαστε ολοι εδω μεσα??

Αντιπαρερχομαι τα σχολια περι σεξουλικοτητας και μειωμενης αυτοεκτιμησης,καταντα αστειο νομιζω.....!
Ειναι ειδος αθλητικου και ακροβατικου χορου,που για αλλους μπορει να ειναι αισθησιακος,αλλα για τους περισσοτερους απο εμας που ασχολουμαστε μας αρεσει αθλητικη του διασταση και πιστεψε με το τελευαταιο που μ ενδιεφερει οταν κρεμομαι
αναποδα απο τον στυλο ειναι το ποσο ωραια φαινομαι.Αυτα.

Eddie
03-04-12, 20:04
Η αλήθεια είναι ότι τα αφρύδια εμποδίζουν πολύ σβούρες στο στύλο...αουτς!

Πάντως αν κατατάσεις τις πολ ντανσερς στους επιδειξίες, τότε κάθε είδος χορού ή αθλητικού θεάματος είναι εξίσου επιδεικτικό

Μαλλον οι περισσοτεροι θα ναι ευνουχοι..θα τα χουν κοψει απ τη ριζα :turtle:

Αλικαρα μου..καλως η κακως ο κοσμος συγχεει το pole dancing με την κωλομπαροσωληνα!!Δε μπορει απ τη μια να μου λετε μερικες στα hot braves οτι ο αλλος που ειναι μοντελο και πουλαει στην ψυχρα το κορμι του για τα λεφτα οτι ειναι επιδειξιομανεις η ψωνιο η η η η...και την αλλη να βλεπετε λογικο το να ανεβαινουν γυναικες αλλα και αντρες πανω στη σωληνα και να κανουν σβουρες...και μαλιστα οτι ειναι αθλημα ολο αυτο!!Ποιος το λεει?Ποιος το εβγαλε οτι ειναι αθλημα?Που ειναι η αθλητικη αμιλλα,η παιδεια?Ποιος ειναι ο συναγωνισμος εδω,ποιος θα κανει τις καλυτερες σβουρες χωρις να παιξει?Για το τσιρκο καλα ειναι..μετα τις αρκουδες που χορευουν,οτι πρεπει ειναι κι αυτο..να τρως ποπ κορν και να λες,ωρε τι κανει ο φουστης και δε πεφτει!!!Εκει ναι..και θα πληρωσω και για να τον δω!!!Αλλα οχι να το βαφτιζουμε και αθλημα..ελεος.

Επισης για το τελευταιο που λες,δεν ακουσα κανεναν μα κανεναν να πει "αα κοιτα αυτη...κανει 400αρι" αλλα αν γινει πιο γνωστο το "αθλημα" και συμμετεχουν περισσοτερες "αθλητριες",θα ακους.."να ρε,κοιτα αυτη..τη βλεπεις?κανει μαθηματα κωλομπαροσωληνας,και τα σκαει και χοντρα...θα χει μελλον αυτη!!Τυφλα να χει η demi moore.


Συμφωνω απολυτα με τον Βασιλη πιο πανω σε ολα.

Προσωπικα,δε θα ηθελα η κοπελα μου να εκανε αυτο το πραγμα.Ημιγυμνη πανω σε αυτη την παπατζα να κανει τετοιες φιγουρες και με κοινο απο κατω,lol.Οι αλλες ας κανουν ο,τι θελουν.

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι θεωρειται αυτο το "πραμα" αθλημα...hello? Και βασικα ποιος το εκανε "αθλημα"?

Οντως εχουν ισοπεδωθει ολα.:thumbup:

Αθλημα ρε..τι λες τωρα!!!Δεν εχει τυχει να ακουσεις κανεναν να λεει "αθλουμαι πολλα χρονια κι εχω διακρισεις και χρυσα μεταλια στην σωληνα! :turtle:

thegravijia
03-04-12, 20:28
ω στη σωληνα και να κανουν σβουρες...και μαλιστα οτι ειναι αθλημα ολο αυτο!!Ποιος το λεει?Ποιος το εβγαλε οτι ειναι αθλημα?Που ειναι η αθλητικη αμιλλα,η παιδεια?Ποιος ειναι ο συναγωνισμος εδω,ποιος θα κανει τις καλυτερες σβουρες χωρις να παιξει?

to ιδιο μπορεις να πεις για τον kick boxing το bobybuilding..την ενοργανη..

Eddie
03-04-12, 20:35
to ιδιο μπορεις να πεις για τον kick boxing το bobybuilding..την ενοργανη..

Το οτι οι πολεμικες τεχνες εγιναν αθλημα ειναι αλλο καπελο..πολεμικες τεχνες ηταν,επιβιωση και πατροπαραδωτα εθιμα πολυ αρχαιων λαων..αλλα εδω που τα λεμε ουτε και για το ββ υποστηριζω οτι ειναι αθλημα,απλως δεν εχω γραψει στο συγκεκριμενο τοπικ γιατι υπηρχε πολλη ενταση.Η ενοργανη ρε φιλε οντως εχει κοινα με το πολ,γιατι κανεις τις κωλοτουμπες σου και 3-4 ατομα σε κρινουν..αν δεν υπηρχε ολο αυτο με τα κακοφημα μπαρ πιθανον να μην ειχα την ιδια αντιλειψη,τωρα που υπαρχουν ομως την εχω,αυτη ειναι η αποψη μου και δε την αλλαζω.

jelena
03-04-12, 20:41
to ιδιο μπορεις να πεις για τον kick boxing το bobybuilding..την ενοργανη..

ακριβως!:clap:

Eddie
03-04-12, 21:17
ακριβως!:clap:

Κοπελια (μαρια αν θυμαμαι καλα,ε?) δεν εχω κατι με σενα ουτε με τα αλλα ατομα που γουσταρουν και επικροτουν το πολ..να ξεκαθαρισω,η αντιδραση μου ειναι γενικη :thumbup:

end of spam

TRIANTAFYLLOU
03-04-12, 21:21
εγω το 'έγραψα και πιο πάνω και εξήγησα πως στην πορεία μπορεί να βγούν πολλές διαφορετικές μέθοδοι προπόνησης εκτός τις γνωστές παραδοσιακές , μια άλλη μόδα που την είχα ενα φεγγάρι στο γυμναστήριο είναι και το οριενταλ , αυτό δεν ξεκίνησε σαν άθλημα αλλα σαν χορός αισθησιακός ανατολίτικος ,απο τα χαρέμια των πασάδων , εμάς γιατι να μην μας αρέσει βέβαια εφόσον αναδεικνύει την θηλυκότητα μ'έσα απο την κίνηση .

θα πούν πάλι ένας χορός είναι αθλητικός και το ζειμπέκικο χορός είναι αλλα καμία σχέση άλλο το 'ένα άλλο το 'άλλο , στον άντρα μπορεί να δείχνει ωραία ενω όταν το χορεύει γυναίκα είναι αηδία , εκτός κάτι παλιές μαγκιτισες που το χουν και τις εκφράζει.

ο χορός λοιπόν στην σωλήνα (ενω δεν είμαι ειδικός θα πώ με την απλή λογική) δεν ξεκίνησε σαν άθλημα αλλα σαν αισθησιακός χορός και οι χορεύτριες εκτ'ός του ότι χορεύουν αισθησιακά , έχοντας σαν στήριγμα την σωλήνα , άσχετο με το στριπτίζ δηλαδή και να μην βγάλουν όλα τα ρούχα , οι στάσεις που παίρνουν και το στύλ , είναι ερωτικές πόζες που εξάπτουν την φαντασία , είτε θέλουμε να το παραδεχτούμε είτε όχι , αλλα δεν γίνετε να κάνει τα ακροβατικα και να μην προσφέρει θέαμα στο μάτι .

ενα άλλο πολύ σημαντικό είναι ότι μπορεί να πεί κανείς ποιός ο λόγος να ξεκίνησε το στριπτίζ στην σωλήνα και μετα μετεξελίχτηκε σαν άθλημα , αυτό είναι απλό η σωλήνα αφήνει σεξουαλικά υπονοούμενα , γι αυτό άλλωστε και οι χορεύτριες στριπτίζ την χρησιμοποιούν σαν υποκατάστατο και όλες οι κινήσεις κάτι υπονοούν.

σε κάθε περίπτωση 'όμως εμάς μας αρέσει να βλέπουμε γυναίκες σ αυτο το άθλημα όπως και στο ελλάδα έχεις ταλέντο μια ρωσίδα που χόρεψε και έμειναν όλοι άφωνοι , έκανε δύσκολες ασκήσεις και εντυπωσιακές , αλλα τώρα ένας άντρας να γυρνάει με χάρη γύρω απο την σωλήνα και με νάζι δεν είναι κι ότι αισθητικά καλύτερο , αν βέβαια αρέσει στις γυναίκες να το βλέπουν δικαίωμά τους και καλά κάνουν , αλλα νορμάλ άντρας εκεί δεν πάει , άλλο το μονόζυγο η η ενόργανη και άλλο μουσική και γύρω γύρω και πάνω κάτω στην μπάρα :eleph::eleph::eleph:

Polyneikos
03-04-12, 21:58
Το θεμα πιστευω ξεκιναει γιατι οι περισσότεροι αντρες εχουμε συνδυασει τον σωληνα με strip show.Προφανως αυτη ειναι η πρωτη μας εικονα,αντε και απο κανενα πυροσβεστικο σωμα που κατεβαινουν από εκεί.:P
Ο νοων νοείτω,μην το αναλυσω αλλο,περισσότερο αστειευομαι μεσω αυτων των παραδειγματων για να δείξω τι εννοω.
Οκ,και εγω θα δυσκολευτω να το θεσω ως αθλημα,αλλα να πω ότι με προσβαλλει και ως αθλουμενο ή πρωην αθλητη δεν νομίζω,το ίδιο μπορεί να πει καποιος με την σειρα του για την δοκό,ή για τους κρίκους,μονόζυγο κτλ,ότι ας πουμε ειναι ανιαρο ή επικίνδυνο ή χωρις νοημα να κρεμιεσαι και να κανεις κωλοτούμπες,αλλα να που περασαν και αυτα ως αθλήματα.Εδω βγαίνουν κατι κοπελες με κορδέλες και κανουν χορευτικες επιδείξεις και υπάρχουν ανθρωποι που συναρπάζονται,τι να λεμε τωρα.
Εξαλλου από τις σαλες της αεροβικής των γυμναστηριων εχουν περάσει πολλες μόδες κατα καιρους,που ο βασικος στόχος είναι η εκτόνωση και η διοχέτευση της ενεργειας των ατομων που συμετέχουν.
Αν μιλήσουμε για το bbing από ποσους εχω ακουσει ότι ειμαστε ναρκισσοι όσοι ασχολουμαστε,εγωκεντρικοίς,ματαιοδοξοι,μεχρι και αδερφές αυτοι που καθονται από κατω ως κοινο να χειροκροτανε αντρες που τους ποζαρουν με μαγιό πανω στην σκηνη.
Ακομα και αν καλοσκεφτείτε ότι ατομα βγαίνουν με το εσώρουχο στο νετ για να τους πουνε οι αλλοι την γνωμη τους,για πολλους θεωρείται too much.
Μην περιμενετε όλοι να εγκρίνουν τα θελω σας.
Δεν θα κάτσω να αιτιολογηθώ στον καθενα τους τι συναρπαστικο βρίσκω στα δικα μου θελω,αλλοι την βρίσκουν με το ψάρεμα,αλλοι με το ταβλι,εντάξει,δεν χρειάζεται νομίζω να κρινουμε την ψυχολογία του αλλου ή τις ορέξεις του και την ψυχοσύνθεση του πίσω από την καθε του δραστηριότητα ,αλλα ίσως δεν είμαστε και σε θεση.

jelena
03-04-12, 23:43
Κοπελια (μαρια αν θυμαμαι καλα,ε?) δεν εχω κατι με σενα ουτε με τα αλλα ατομα που γουσταρουν και επικροτουν το πολ..να ξεκαθαρισω,η αντιδραση μου ειναι γενικη :thumbup:

end of spam

(ναι σωστα:P)ουτε κι εγω εχω καποιο προβλημα και ολες οι αποψεις ξαναλεω ειναι σεβαστες:thumbup:..Δεν αποποιουμαι την αισθησιακη πλευρα του "αθληματος",η αθλητικου χορου αν θελεις, απλα επειδη ασχολουμαι με αυτο κι εχω δει πως γινεται,και ναι υπαρχουν κινησεις που ειναι σεξυ, αισθησιακες οπως λενε,αλλα και κινησεις ακρως δυσκολες και ακροβατικες (που βοηθαει αν εχεις ασχοληθει με ενοργανη,κρικουσ κ λπ). κι εγω δινω εμφαση εκει!
Σε οτι αφορα τους αντρες ειναι μεγαλο ζητημα.Αλλοι εινα γελοιοι οταν τους βλεπω στο στυλο γιατι προσπαθουν να μιμηθουν γυναικιες κινησεις,ισως ειναι κ ομοφυλοφιλοι καποιοι:green::green:
Αλλα εχω δει αλλους που ειναι ακροβατες οπως στην ενοργανη η στους κρικους και μου φαινονται καταπληκτικοι!

Αλλα ειπαμε γνωμες ειναι αυτες:green:

eli_din3
10-04-12, 01:52
ειναι πολυ δυσκολο ε?

gym
10-04-12, 04:33
ελινακι μου δεν ειναι δυσκολο...ειναι και αυτο οπως ολα θεμα εξασκ;)ησης...

vaggan
10-04-12, 09:42
με τον τροπο που το κανουν αυτες οι κοπελες δεν βλεπω το λογο να μην ειναι αθλημα

jelena
10-04-12, 16:39
ελινακι μου δεν ειναι δυσκολο...ειναι και αυτο οπως ολα θεμα εξασκ;)ησης...

:thumbup:

Ειναι στο μεγαλυτερο ποσοστο θεμα εξασκησης,εχει δικιο η Gym.
Θελω να μοιραστω μαζι σας το γεγονος οτι την προηγουμενη εβδομαδα εφαγα την πρωτη μου βουτα..:green::green:επεσα
απο τον στυλο φαρδια πλατια(ευτυχως εχουμε στρωματα:P) αλλα το καταχαρηκα γιατι εβγαλα μια δυσκολη κινηση που
προσπαθουσα καιρο:)

friksos
13-04-12, 11:11
προσωπικα αν γνωριζα καποια και μου ελεγε οτι κανει αυτο,θα ελεγα οτι εχει ανασφαλειες με την αυτοπεποιθηση και την σεξουαλικοτητα της
που ειναι κακο σημαδι
Ανασφαλεια με την σεξουαλικοτητα και την αυτοπεποιθηση θα ειχες εσυ στην προκειμενη περιπτωση γιατι δειχνεις να μην αποδεχεσαι την γυναικια Θηλυκοτητα .
Ειναι σαν να γνωριζει καποια εναν κικ μποξερ η εναν τησ αρσης βαρων και να νομιζει οτι ολη η προπονηση εχει σκοπο να τον θαυμασουν οι γυναικες....

Eddie
13-04-12, 15:03
Ανασφαλεια με την σεξουαλικοτητα και την αυτοπεποιθηση θα ειχες εσυ στην προκειμενη περιπτωση γιατι δειχνεις να μην αποδεχεσαι την γυναικια Θηλυκοτητα .
Ειναι σαν να γνωριζει καποια εναν κικ μποξερ η εναν τησ αρσης βαρων και να νομιζει οτι ολη η προπονηση εχει σκοπο να τον θαυμασουν οι γυναικες....

Εχεις δικιο..ο κικ μποξερ οταν ανεβαινει στο ρινγκ στα δινει στο πιατο οπως κανουν οι πολ..ε?Οχι.
Κι αν θελαν να το περασουν ως αθλημα για επιδειξη ικανοτητων και οχι ως αισθησιακο χορο,ας φορουσαν αθλητικες φορμες οπως κανουν και σε τοσα αλλα αθληματα.. IMO

jelena
13-04-12, 16:16
Εχεις δικιο..ο κικ μποξερ οταν ανεβαινει στο ρινγκ στα δινει στο πιατο οπως κανουν οι πολ..ε?Οχι.
Κι αν θελαν να το περασουν ως αθλημα για επιδειξη ικανοτητων και οχι ως αισθησιακο χορο,ας φορουσαν αθλητικες φορμες οπως κανουν και σε τοσα αλλα αθληματα.. IMO

Δεν προκειται να ξαναπαρεμβω γιατι απ'οτι βλεπω κανεις δεν κανει την αυτονοητη προσπαθεια να βγει για λιγο απο τον μικροκοσμο του και τις προσωπικες του αποψεις,και ν'ακουσει και μια αλλη αποψη η να γνωρισει κατι αλλο.Απλα ενημερωτικα δεν φοραμε αθλητικες φορμες γιατι το δερμα πρεπει να κολλαει στον στυλο για να βγαινουν οι κινησεις,διαφορετικα γλιστραει το σωμα.:thumbup:

gym
13-04-12, 16:30
ρε σεις ξεκολληστε πια...ακροβατικη ειναι ελεος...χορος...

αν θεωρειτε τον χορο κατι απαραδεκτο,τοτε παω πασο...γνωμες ειναι αυτες...βλεπετε εκει εναν στυλο και νομιζετε οτι ειναι παλιομπαρο..


ακροβατικη ειναι σε συνδυασμο με κινηση...χορος...


αμαν πια...εξω αυτες οι αποψεις δεν παιζουν παντως...κ αυτη ειναι η διαφορα μας...δεν πειραζει μωρε jelena...ο καθενας με τις αποψεις τους...

βαλε κανενα βοντεακι εσυ...ξερεις...;)εχει και καινουρια...;)

jelena
13-04-12, 16:47
ρε σεις ξεκολληστε πια...ακροβατικη ειναι ελεος...χορος...

αν θεωρειτε τον χορο κατι απαραδεκτο,τοτε παω πασο...γνωμες ειναι αυτες...βλεπετε εκει εναν στυλο και νομιζετε οτι ειναι παλιομπαρο..


ακροβατικη ειναι σε συνδυασμο με κινηση...χορος...


αμαν πια...εξω αυτες οι αποψεις δεν παιζουν παντως...κ αυτη ειναι η διαφορα μας...δεν πειραζει μωρε jelena...ο καθενας με τις αποψεις τους...

βαλε κανενα βοντεακι εσυ...ξερεις...;)εχει και καινουρια...;)

:):)

δεν ειναι καινουργιο αλλα ηταν το πρωτο βιντεο που ειχα δει..Αφιερωμενο στην Gym!!!;)



http://www.youtube.com/watch?v=BwNpaxkhefI

Υ.Γ ποτε θα κανεις περασμα απο την σχολη;;:green:

gym
13-04-12, 16:49
:bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:

μολις χαλαρωσω λιγο απο διαφορα θα ερθω...τι να κανω γαμωτο...δεν μου φτανουν οι ωρς της μερας για ολα...:turtle::turtle:

θα φερω κ καλο κοσμο μαζι μου...;)

jelena
13-04-12, 17:06
:bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:

μολις χαλαρωσω λιγο απο διαφορα θα ερθω...τι να κανω γαμωτο...δεν μου φτανουν οι ωρς της μερας για ολα...:turtle::turtle:

θα φερω κ καλο κοσμο μαζι μου...;)

αντε ωραια,να γινουμε πολλες;);)

επισης οταν τελειωσουμε το επιπεδο εχουμε παρουσιαση,οποτε θα ερθεις!! :green::green:

Eddie
13-04-12, 17:15
Δεν προκειται να ξαναπαρεμβω γιατι απ'οτι βλεπω κανεις δεν κανει την αυτονοητη προσπαθεια να βγει για λιγο απο τον μικροκοσμο του και τις προσωπικες του αποψεις,και ν'ακουσει και μια αλλη αποψη η να γνωρισει κατι αλλο.Απλα ενημερωτικα δεν φοραμε αθλητικες φορμες γιατι το δερμα πρεπει να κολλαει στον στυλο για να βγαινουν οι κινησεις,διαφορετικα γλιστραει το σωμα.:thumbup:


Ενταξει λοιπον,ασε εμενα τον οπισθοδρομικο παλιομοδιτη κλειστομυαλο μικροαστο να ζω στο μικροκοσμο μου και κλεισε τ αυτια σου σε καθε αντιθετη αποψη απο τη δικη σου..κλεισε και τα ματια για να μη βλεπεις σε ποια κοινωνια και ποια χωρα ζεις επισης.




αμαν πια...εξω αυτες οι αποψεις δεν παιζουν παντως...κ αυτη ειναι η διαφορα μας...δεν πειραζει μωρε jelena...ο καθενας με τις αποψεις τους...


Ελενιτσα,αστο γιατι μπορω να σου αναφερω πολλα πραγματα που κανουν στο εξωτερικο τα οποια στην ελλαδα δε παιζει να τα δουμε ουτε σε 100 χρονια,γιατι ειμαστε οπισθοδρομικοι και καθε τι καινουργιο μας ξενιζει και το κατακρινουμε.Αν θυμασαι εσυ η ιδια ειχες πει παλια οτι αν κανεις pole θα το κανεις στη γερμανια επειδη δε σε ξερει κανεις κ ειναι μια πιο ανοιχτομυαλη χωρα και οχι στην ελλαδα.Τωρα προφανως επειδη κινειται αυτο το ρευμα περισσοτερο,σκεφτεσαι να το κανεις..οκ,καντο..και μετα πηγαινε στο χωριο σου στην πλατεια να κανεις μια επιδειξη,ετσι με τα εσωρουχα..να δουμε τι θα πει ο κοσμος.

Λιγο προσωπικο βεβαια,αλλα θα θεσω ακομα ενα παραδειγμα..σου ειχα πει παλια οτι η αδερφη μου ασχολειται χρονια με το χορο με αλυσιδες,κορδελες κ φωτιες και σκεφτεται να χορεψει σε κλαμπακια και μου ειχες πει "εγω την αδερφη μου δε θα την αφηνα" και οντως δε την αφηνω..απο τοτε τι αλλαξε?Για χορο μιλουσαμε και τοτε.. ;)

exkaliber
13-04-12, 17:22
^περιμενεις λογικη απαντηση τωρα?



λοιπον,κοριτσια,καντε οτι θελετε
ομως μν προσβαλετε την νοημοσυνη οσων διαβαζουν αυτα που γραφεται εδω

jelena
13-04-12, 17:27
Ενταξει λοιπον,ασε εμενα τον οπισθοδρομικο παλιομοδιτη κλειστομυαλο μικροαστο να ζω στο μικροκοσμο μου και κλεισε τ αυτια σου σε καθε αντιθετη αποψη απο τη δικη σου..κλεισε και τα ματια για να μη βλεπεις σε ποια κοινωνια και ποια χωρα ζεις επισης.





Ελενιτσα,αστο γιατι μπορω να σου αναφερω πολλα πραγματα που κανουν στο εξωτερικο τα οποια στην ελλαδα δε παιζει να τα δουμε ουτε σε 100 χρονια,γιατι ειμαστε οπισθοδρομικοι και καθε τι καινουργιο μας ξενιζει και το κατακρινουμε.Αν θυμασαι εσυ η ιδια ειχες πει παλια οτι αν κανεις pole θα το κανεις στη γερμανια επειδη δε σε ξερει κανεις κ ειναι μια πιο ανοιχτομυαλη χωρα και οχι στην ελλαδα.Τωρα προφανως επειδη κινειται αυτο το ρευμα περισσοτερο,σκεφτεσαι να το κανεις..οκ,καντο..και μετα πηγαινε στο χωριο σου στην πλατεια να κανεις μια επιδειξη,ετσι με τα εσωρουχα..να δουμε τι θα πει ο κοσμος.

Λιγο προσωπικο βεβαια,αλλα θα θεσω ακομα ενα παραδειγμα..σου ειχα πει παλια οτι η αδερφη μου ασχολειται χρονια με το χορο με αλυσιδες,κορδελες κ φωτιες και σκεφτεται να χορεψει σε κλαμπακια και μου ειχες πει "εγω την αδερφη μου δε θα την αφηνα" και οντως δε την αφηνω..απο τοτε τι αλλαξε?Για χορο μιλουσαμε και τοτε.. ;)


Αρχικα οπως θα ειδες κι εσυ ειμαι πολυ ευγενικη στις παρεμβασεις μου κι αν ψαξεις στις πισω σελιδες θα δεις πως απαντουσα σε καθε ποστ ξεχωριστα για να διευκρινισω καποιες αποψεις η να γραψω κι αλλες πληροφοριες σε ποστ που ηταν αρνητικα,οποτε δεν κλεινω τ'αυτια μου.
Δευτερον δεν ειχα προθεση να σε χαρακτηρισω και δεν θα το εκανα σε κανεναν,το αποφευγω γενικως,απλα παρατηρω αυτην ταση που εχουμε ολοι μας,οπως ειπες κι εσυ να κλεινουμε τ' αυτια μας στο διαφορετικο.
Τριτον,τα ειπαμε ξανα και ξανα και ξανα για την αισθησιακη πλευα του αθληματος.μην ξαναλεμε τα ιδια!!!:bowdown:
Kαι δεν φοραμε οι περισσοτερες εσωρουχα για να κανουμε pole!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

jelena
13-04-12, 17:33
^περιμενεις λογικη απαντηση τωρα?



λοιπον,κοριτσια,καντε οτι θελετε
ομως μν προσβαλετε την νοημοσυνη οσων διαβαζουν αυτα που γραφεται εδω

Excaliber επειδη και οι προηγουμενες παρεμβασεις σου ηταν ιδιου τυπου,δηλαδη χωρις διαθεση για συζητηση και ανταλλαγη αποψεων πανω σ'ενα θεμα,απλα μια ατοπη και αγενης παραθεση γνωμης,αν δεν σου αρεσει το θεμα μπορεις να σχολιασεις αλλο thread.:thumbup:

exkaliber
13-04-12, 17:44
εφοσον συνεχιζεις να προσβαλεις την νοημοσυνη μου και δεν σου αρεσουν αυτα που γραφω εδω μπορεις να διαβασεις τους σχολιασμους μου αλλων θεματων :thumbup:

beefmeup
13-04-12, 17:46
ελα μην το ξηλωνουμε τωρα..

δεν παει ετσι το θεμα ομως εξ..
αν δεν σου αρεσει ενα θεμα,τοποθετεισαι,οπως κ εκανες,κ την κανεις..δεν μπαινεις μεσα καθε λιγο κ λιγακι να ποσταρεις τα ιδια κ τα ιδια..
το εγραψες,οκ το καταλαβαμε..δεν υπαρχει λογος επαναληψης εκτιμω..

exkaliber
13-04-12, 17:49
σαφως και ετσι ειναι

απλα γραψανε τα ιδια,και ειπα να τα ξαναγραψω κι εγω:green:

gym
13-04-12, 17:51
Ελενιτσα,αστο γιατι μπορω να σου αναφερω πολλα πραγματα που κανουν στο εξωτερικο τα οποια στην ελλαδα δε παιζει να τα δουμε ουτε σε 100 χρονια,γιατι ειμαστε οπισθοδρομικοι και καθε τι καινουργιο μας ξενιζει και το κατακρινουμε.Αν θυμασαι εσυ η ιδια ειχες πει παλια οτι αν κανεις pole θα το κανεις στη γερμανια επειδη δε σε ξερει κανεις κ ειναι μια πιο ανοιχτομυαλη χωρα και οχι στην ελλαδα.Τωρα προφανως επειδη κινειται αυτο το ρευμα περισσοτερο,σκεφτεσαι να το κανεις..οκ,καντο..και μετα πηγαινε στο χωριο σου στην πλατεια να κανεις μια επιδειξη,ετσι με τα εσωρουχα..να δουμε τι θα πει ο κοσμος.

Λιγο προσωπικο βεβαια,αλλα θα θεσω ακομα ενα παραδειγμα..σου ειχα πει παλια οτι η αδερφη μου ασχολειται χρονια με το χορο με αλυσιδες,κορδελες κ φωτιες και σκεφτεται να χορεψει σε κλαμπακια και μου ειχες πει "εγω την αδερφη μου δε θα την αφηνα" και οντως δε την αφηνω..απο τοτε τι αλλαξε?Για χορο μιλουσαμε και τοτε.. ;)

ναι ρε συ...τι παει να πει αυτο?θα πω στην γιαγια μου κανω πολε η ξερει ο παππους οτι γυμναζω κοσμο?κ αυτο φαινεται περιεργο ακομα να φανταστεις...τι να γινει...

αλλα το ενα δεν αναιρει το αλλο...

εγω το βλεπω σαν ακροβατικη καθαρα...ακομη κ με πανια το εχω ψαξει...το οτι ειναι στυλος δεν μου λεει κατι...
εχω δει χορογραφιες που ειναι για παλιομπαρα κ εχω δει χορογραφιες που ειναι ΤΕΧΝΗ...

απλα βλεπετε ενα στυλο κ κολλατε...

σου ειχα πει για την αδερφη σου γιατι ειναι χορος εξω κ εκει εχω την ενστανση μου...τα χουμε πει αυτα...

ειπα εγω ρε συ θα βγω σε μπαρ με τον στυλο?

κ αν θεωρειται αθλημα ειναι λογω της ακροβατικης κ τιποτε παραπανω...αν η αλλη βγαλει κατι το ''πονηρο'' σιγουρα δεν ανηκει σε αυτον τον χωρο αλλα σε ενα αλλο ''στυλ'' ,το οποιο δεν μας αφορα...

οπως και να χει...εχει μεγαλη σημασια το ΠΩς παρουσιαζεις κατι ...

αν ειστε αρνητικοι οκ...γνωμη σας και αποψη σας κ καλα κανεις κ το γραφεις αλλα σχολια του τυπου υποτιματε την νοημοσυνη που ειδα παρακατω,δεν τα δεχομαι...

θελετε συζητηση οκ....ας συζητησουμε αν κ εγω ειπα οτι ειχα να πω πανω στο θεμα...

Eddie
13-04-12, 18:02
Οκ..επειδη χαλαω το θεμα εδω μιας και ειναι γι αυτους που γουσταρουν pole και οχι για τους αλλους,εγω δε ξανατοποθετουμαι,οτι ειχα να πω (κακως) το ειπα :welcome:

skourias
13-04-12, 18:29
Και ο χορός στα τραπέζια απαιτεί φυσική κατάσταση (μηριαιοι, γλουτιαιοι κτλ),
να τον βαφτίσουμε και αυτόν αθλημα?

beefmeup
13-04-12, 18:39
μαγκες δειτε λιγο εδω..

υπαρχει ενα ολοκληρο θεμα το οποιο εχει τιτλο

Bodybuilding: Aθλημα η όχι?? (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?17051-Bodybuilding-A%CE%B8%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CE%B7-%CF%8C%CF%87%CE%B9)

κ μεσα υπαρχουν ενα σωρο διαφωνειες πανω σε αυτο..
εδω δεν τα βρισκουμε πανω στο θεμα αυτο,εσεις πατε να περασετε μια αποψη για το pole που ειναι τελειως υποκειμενικη..
τι ακρη περιμενετε να βγει δλδ..?:unsure:

ας κανει ο καθενας οτι γουσταρει για τον λογο που γουσταρει κ ας μεινουμε εκει,χωρις πολλες πολλες αναφορες για τραπεζια κλπ..

gym
17-04-12, 15:26
43340:turtle::turtle::turtle:

vagg
17-04-12, 16:15
ασχοληθητε με το τι κανετε εσεις και μην εχετε για ολα γνωμη

jelena
19-04-12, 22:41
43340:turtle::turtle::turtle:
χαχαχα..τελειο:turtle::turtle:

Adinamos
20-04-12, 14:59
Eνδιαφέρον θέμα.
Εγώ πάντος δε πιστεύω πως οι θαμώνες στα στριπτιτζάδικα πάνε για να δούνε αθλήτριες... Ούτε καν χορεύτριες.
Επίσης δε πιστεύω οτι το pole dancing θα υπήρχε αν δεν υπήρχαν τα strip shows. Από εκέι γεννήθηκε εξάλλου.

gym
20-04-12, 15:05
Eνδιαφέρον θέμα.
Εγώ πάντος δε πιστεύω πως οι θαμώνες στα στριπτιτζάδικα πάνε για να δούνε αθλήτριες... Ούτε καν χορεύτριες.
Επίσης δε πιστεύω οτι το pole dancing θα υπήρχε αν δεν υπήρχαν τα strip shows. Από εκέι γεννήθηκε εξάλλου.

μα ποιος ειπε οτι στα στριπτιτζαδικα ειναι αθλητριες και τοι οι γυναικες που κουνιουνται εκει ειναι χορευτριες η πρωταθλητριες σε ακροβατικη/ενοργανη οπως πολλες κοπελες που ασχολουνται με το πολε?;)

αλλο το ενα αλλο το αλλο...μην τα συγχεουμε αυτα επειδη υπαρχει ο στυλος...καλως η κακως για καποιους ειναι μια νεα μοδα....
οπως πολλα αλλα...;)

Xefteris
21-04-12, 16:15
Ναι το Pole Dancing είναι άθλημα όσο είναι και το streap tease... :P

gym
21-04-12, 16:18
Ναι το Pole Dancing είναι άθλημα όσο είναι και το streap tease... :P

καλα...το τι ειναι αθλημα και το τι δεν ειναι...αστο...μεγαλη συζητηση...;)

vaggan
24-04-12, 09:46
UJam6DMjWjkπρωταθλημα ανδρων!!!!!με αφορμη ενα ποστ του eddie sto 28 που κουναει το υποθετικα βυζια του απλα ελιωσα

COBRA_STYLE
24-04-12, 17:08
Πρωταθλημα "αντρων" θες να πεις.Απλα τραγικος και αυτος και το βιντεο...ωω ρε που παμε...πφφ

sTeLaKoS
24-04-12, 17:27
^^Λίγα τα λόγια σου για το Άθλημα Κόμπρα. :green:


Αλήθεια από που είναι εμπνευσμένο; Η ιστορία του; Πότε έγινε ο πρώτος διαγωνισμός; Πριν το πρώτο στριπ σόου ή μετά; Προφανώς δεκαετίες αργότερα ;)
Για του λόγου το αληθές:

Before the mid 2000s, pole dance mainly took place in strip clubs (http://en.wikipedia.org/wiki/Strip_club). Since then, promoters of pole dance fitness competitions have been trying to change peoples’ perception of pole dance and to promote it as a legitimate form of dance and acrobatics
http://en.wikipedia.org/wiki/Pole_dance
(http://en.wikipedia.org/wiki/Pole_dance)
Μια μόδα εμπνευσμένη από τα σπριπτιτζάδικα είναι βρε παιδιά, όχι άθλημα. Αν θέλατε ακροβατικό άθλημα υπάρχουν οι δοκοί ισορροπίας, ασύμμετροι δοκοί, τραμπολίνο, κρίκοι κλπ.

Θέλει εξάσκηση και έχει μεγάλο βαθμό δυσκολίας δε το αμφισβητώ όμως αυτά δεν αρκούν για να το σεβαστώ και να το αναγνωρίσω.

gym
24-04-12, 17:35
UJam6DMjWjkπρωταθλημα ανδρων!!!!!με αφορμη ενα ποστ του eddie sto 28 που κουναει το υποθετικα βυζια του απλα ελιωσα

δεν νομιζω οτι θελει κ πολλη σκεψη οτι αυτος δεν ειναι αντρας...;)

jelena
25-04-12, 01:56
http://www.youtube.com/watch?v=4Jx1S7dNQ9c


Oταν η τεχνη του ακροβατικου χορου συνανταει τον στυλο,τοτε μονο θαυματα μπορουν να γινουν!Εξαιρετικη:clap::clap: Gym δες τις σβουρες στο 2.13.

jelena
25-04-12, 02:08
http://www.youtube.com/watch?v=4Jx1S7dNQ9c


Oταν η τεχνη του ακροβατικου χορου συνανταει τον στυλο,τοτε μονο θαυματα μπορουν να γινουν!Εξαιρετικη:clap::clap: Gym δες τις σβουρες στο 2.13.



Αν ειδε καποιος απο εσας αυτο το βιντεο και διεκρινε εστω και ενα ιχνος χυδαιου ερωτισμου,ας μου το πει,να ξερω τουλαχιστον οτι μου εχει στριψει εντελως!!!!!:turtle::turtle::turtle:

vaggan
25-04-12, 09:38
δεν νομιζω οτι θελει κ πολλη σκεψη οτι αυτος δεν ειναι αντρας...;)και εσυ που το ξερεις?ακου οι αλλες πως ξελαρυγγιαζονται απο κατω για παρτυ του...αντρας η οχι ειναι αθλητης pole dancing.ετσι δεν ειναι?

magdaline
05-05-12, 14:59
Με ένα γρήγορο search στο google βρήκα 3 σχολές εδώ στην Αθήνα. Έχει κανείς να μου προτείνει καμία; Λέω να ξεκινήσω 1-2 φορές τη βδομάδα.

TRIANTAFYLLOU
05-05-12, 18:15
Με ένα γρήγορο search στο google βρήκα 3 σχολές εδώ στην Αθήνα. Έχει κανείς να μου προτείνει καμία; Λέω να ξεκινήσω 1-2 φορές τη βδομάδα.

μου φαίνετε με τόσο ζήτηση που έχει αύριο θα φωνάξω ενα φίλο μου υδραυλικό να βάλουμε στην αίθουσα αερόμπικ κανα δυό σωλήνες και μάλιστα ανοξείδωτες να ξεκινήσουμε τμήματα και να προσφέρω και κοινωνικό έργο , δηλαδή συνδιασμός εκγύμνασης με αισθησιαμό και έτσι δεν θα χρειάζετε οι άντρες να πηγαίνουν σε μαγαζιά με σωλήνες , στα πόδια τους όλα :P:P:P:P

COBRA_STYLE
05-05-12, 20:32
Ηλια πλακα πλακα θα προσελκυσεις μπολικο επιπλεον κοσμο στανταρ:thumbup:

TRIANTAFYLLOU
05-05-12, 20:59
Ηλια πλακα πλακα θα προσελκυσεις μπολικο επιπλεον κοσμο στανταρ:thumbup:

πιστεύω πως ναι και δεν είναι τίποτε μια απλή υδραυλική εγκατάσταση , χώρος υπάρχει , αλλα άντρες θα απαγορεύετε μην το ξεφτυλίσουμε κιόλας και τούς κάνουμε εναερήτες , οι άντρες είναι να ανεβαίνουν στις κολώνες της ΔΕΗ να αλλάζουν τις λάμπες :P:P:P:P

COBRA_STYLE
05-05-12, 21:40
μονο εσυ θα μπαινεις σε εκεινο το χωρο...και ολες οι υπολοιπες γυναικες...αυτα ειναι:green::turtle::turtle::turtle:

αναμενουμε εξελιξεις τοτε:banana::P

magdaline
06-05-12, 13:16
μου φαίνετε με τόσο ζήτηση που έχει αύριο θα φωνάξω ενα φίλο μου υδραυλικό να βάλουμε στην αίθουσα αερόμπικ κανα δυό σωλήνες και μάλιστα ανοξείδωτες να ξεκινήσουμε τμήματα και να προσφέρω και κοινωνικό έργο , δηλαδή συνδιασμός εκγύμνασης με αισθησιαμό και έτσι δεν θα χρειάζετε οι άντρες να πηγαίνουν σε μαγαζιά με σωλήνες , στα πόδια τους όλα :P:P:P:P
:P
Aντε και θα έχω και μέρος για εξάσκηση όταν έρθω πάνω :P

TRIANTAFYLLOU
06-05-12, 18:05
:PAντε και θα έχω και μέρος για εξάσκηση όταν έρθω πάνω :P Εννοείται Μαγδαλινη ότι θα μπορείς να εξασκηθεις και θα την έχω και μεγάλη την μπαρα λόγω του ότι η αίθουσα του αερόμπικ έχει αρκετό ύψος και θα μπορείς να κανεις αρκετές φιγούρες σε όλο το μήκος μέχρι να κατέβεις στο πάτωμα. Ενώ τα χαμηλοταβανα είναι για αρχαριες και δεν επιτρέπουν διάρκεια στις φιγούρεςΑλλα θέλει κι ο γιαννης απο την καβαλα να εξασκηθει και τον Λεω δεν θα επιτρέψω σε σένα αυτο το σπορ όσο και να σου αρέσει

magdaline
06-05-12, 18:29
Εννοείται Μαγδαλινη ότι θα μπορείς να εξασκηθεις και θα την έχω και μεγάλη την μπαρα λόγω του ότι η αίθουσα του αερόμπικ έχει αρκετό ύψος και θα μπορείς να κανεις αρκετές φιγούρες σε όλο το μήκος μέχρι να κατέβεις στο πάτωμα. Ενώ τα χαμηλοταβανα είναι για αρχαριες και δεν επιτρέπουν διάρκεια στις φιγούρεςΑλλα θέλει κι ο γιαννης απο την καβαλα να εξασκηθει και τον Λεω δεν θα επιτρέψω σε σένα αυτο το σπορ όσο και να σου αρέσει

χαχαχχαχαχαχαχ:bowdown:

vaggan
06-05-12, 18:45
Εννοείται Μαγδαλινη ότι θα μπορείς να εξασκηθεις και θα την έχω και μεγάλη την μπαρα λόγω του ότι η αίθουσα του αερόμπικ έχει αρκετό ύψος και θα μπορείς να κανεις αρκετές φιγούρες σε όλο το μήκος μέχρι να κατέβεις στο πάτωμα. Ενώ τα χαμηλοταβανα είναι για αρχαριες και δεν επιτρέπουν διάρκεια στις φιγούρεςΑλλα θέλει κι ο γιαννης απο την καβαλα να εξασκηθει και τον Λεω δεν θα επιτρέψω σε σένα αυτο το σπορ όσο και να σου αρέσειγια τι ειδους μπαρες μιλας ηλια?:rolf::rolf::rolf:

TRIANTAFYLLOU
06-05-12, 19:24
για τι ειδους μπαρες μιλας ηλια?:rolf::rolf::rolf: Ρε πονηροπαιδα αυτές που εννοούν τα κορίτσια μιλάω. Γιατι να είμαι τόσο απνηρευτος και να μη καταλαβαίνω;

Yiannis 1989
03-06-12, 01:29
αν το ξερε η κοπέλα μου θα ήμουν χαρούμενος...... :P

dorita
25-11-12, 23:48
http://www.youtube.com/watch?v=DCIMUOcWSzg&feature=related

TRIANTAFYLLOU
26-11-12, 00:08
χάρμα οφθαλμών :shock:όμορφα πράματα κάνει η κοπέλα τι να λέμε τωρα :clap::clap:

just chris
26-11-12, 10:18
ωραιο αθλημα αλλα κ οι αθλητριες ειναι φετες!
μερικες σχολες με πολλα αξιωματα ειναι το ''lido''-''alcatraz''-''baby o''
τελος το σπαμαρισμα! παντως αθλημα ΔΕ ΤΟ ΛΕΣ. αν μου το ελεγες αισθησιακο χορο θα το δεχομουν κ θα σε υποστηριζα κιολας
αλλα οχι αθλημα!

cuntface
26-11-12, 19:41
ωραιο αθλημα αλλα κ οι αθλητριες ειναι φετες!
μερικες σχολες με πολλα αξιωματα ειναι το ''lido''-''alcatraz''-''baby o''
τελος το σπαμαρισμα! παντως αθλημα ΔΕ ΤΟ ΛΕΣ. αν μου το ελεγες αισθησιακο χορο θα το δεχομουν κ θα σε υποστηριζα κιολας
αλλα οχι αθλημα!

της εχω επισκεφθει ολες της σχολες που γραφεις τα κοριτσια περασαν με αριστα ολες τους :green::green::green::green:

just chris
27-11-12, 20:31
:thumbup::thumbup::thumbup:

TRIANTAFYLLOU
27-11-12, 21:54
της εχω επισκεφθει ολες της σχολες που γραφεις τα κοριτσια περασαν με αριστα ολες τους :green::green::green::green:

Και γω παλια επισκεπτόμουν τέτοιες σχολές αρχές της δεκαετείας του 90 μάλιστα η πρώτη είχε ανοίξει θεσσαλονίκη με αυτοκρατορικό όνομα "Καλλιγούλας" λεγόταν και επειδη ο διευθυντης ήταν φίλος , πήγαιναμε παρέα αργα όταν τελειωνε το πρόγραμμα μας στην διασκέδαση να κλείσει η βραδυα με καλλιτεχνικό θεμα και για να είμαι και στο κλίμα με φέρναν και ενα δίσκο με φρούτα σταφύλια κυρίως , επειδη είμαστε και της υγιεινής διατροφής :P:P:turtle::turtle:

just chris
27-11-12, 22:50
βλεπω ηλια κ συ ξερεις απο καλες σχολες pole dancing οπως κ ο φιλος μου πιο πανω!!!

TRIANTAFYLLOU
28-11-12, 00:11
ε να μαθαίνουμε και κατι καινούριο σ αυτη τη ζωή!! μην ήρθαμε βόδια και φύγουμε μοσχάρια και κάθε καλή προσπάθεια πρέπει να την στηρίζουμε και να επικροτούμε :P:turtle:

chili
28-11-12, 00:36
Και γω παλια επισκεπτόμουν τέτοιες σχολές αρχές της δεκαετείας του 90 μάλιστα η πρώτη είχε ανοίξει θεσσαλονίκη με αυτοκρατορικό όνομα "Καλλιγούλας" λεγόταν και επειδη ο διευθυντης ήταν φίλος , πήγαιναμε παρέα αργα όταν τελειωνε το πρόγραμμα μας στην διασκέδαση να κλείσει η βραδυα με καλλιτεχνικό θεμα και για να είμαι και στο κλίμα με φέρναν και ενα δίσκο με φρούτα σταφύλια κυρίως , επειδη είμαστε και της υγιεινής διατροφής :P:P:turtle::turtle:
απιστευτος χαχααχ:bowdown:

just chris
28-11-12, 10:02
ε να μαθαίνουμε και κατι καινούριο σ αυτη τη ζωή!! μην ήρθαμε βόδια και φύγουμε μοσχάρια και κάθε καλή προσπάθεια πρέπει να την στηρίζουμε και να επικροτούμε :P:turtle:

:thumbup: ετσι!!!!

dorita
25-01-13, 16:36
http://www.youtube.com/watch?v=fFYD2YSLdqI

η κοπελα ειναι απιστευτη!!!......

Gorillas
25-01-13, 17:15
ωραίο τραγούδι! :green:

εντάξει δεν υπάρχει η κοπέλα είναι απίστευτη

να προσθέσω κ εγώ στο θέμα ένα "ατελείωτο" κάγκελο


http://vimeo.com/45170769

HD quality full screen RecommendeD!!!

vaggan
25-01-13, 17:23
οποια μου λεει οτι κανει poll dancing για γυμναστικη της λεω οτι και εγω παω σε κωλομπαρα για τους ξηρους καρπους:cool::turtle:

dorita
25-01-13, 17:27
εισαι εκτος θεματος...

vaggan
25-01-13, 17:32
ειναι η προσωπικη μου αποψη ΕΠΙ του θεματος

lila_1
25-01-13, 17:34
ποια προσωπική σου ρε, που έχω δεί την ατάκα αυτή γραμμένη και σε φορουμ ποδηλασίας :turtle::turtle:

vaggan
25-01-13, 17:37
ποια προσωπική σου ρε, που έχω δεί την ατάκα αυτή γραμμένη και σε φορουμ ποδηλασίας :turtle::turtle:εγω δεν ξερω τιποτα απο τον τριανταφυλλου την εκλεψα στο fb:turtle::turtle:

dorita
10-02-13, 14:19
.........:bowdown::bowdown:


http://www.youtube.com/watch?v=b_CH9ubAk4c

COBRA_STYLE
28-03-13, 15:27
Τι μου λετε τωρα εσεις.Αμα πιασει το ξανθο,τυφλα να'χει το μελαχρινο.Απιστευτη,προσωπαρα και κορμαρα...θες κατι αλλο?Δε θες.ΝΑΙ ΣΕ ΟΛΑ,ΥΠΕΡΨΗΦΙΣΤΗΚΕ!:bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:


http://www.youtube.com/watch?v=KcHAXXozU64&sns=em

Metalhead|T|
28-03-13, 15:45
AAAAAAX νιωθω ενα σφαχτη στην καρδια :army2::army2:

Gorillas
30-03-13, 16:52
Unπιστεύταble!!!!

Βάλια
30-03-13, 17:22
Kατ'αρχην καλησπερα:welcome:!

Αρχικα να ξεκαθαρισω οτι κι εγω με τα βαρη ασχολουμαι,απλα παραλληλα με αλλες ασχολιες μου οπως ο χορος και το κολυμβητηριο, ασχολουμαι και με το pole.Δεν ειχα καμια προθεση να κανω συγκριση με την αεροβικη και τα βαρη,ουτε πιο ειναι πιο λειτουργικο και αποτελεσματικο, μια παραθεση εκανα!
Δευτερον ξαναλεω αποψεις ειναι αυτες.εγω για να καψω λιπος πχ μετα την καθαρη διατροφη θα προτιμησω αεροβικη και μετα pole dancing συμπληρωματικα!!!!
Τριτον ενδεχεται να γινει επικινδυνο συμφωνοι.Αλλα γι αυτο υπαρχουν οι καταλληλοι εκπαιδευτες και εχουμε και στρωματα,περικαρπια για την αποφυγη ατυχηματων.Σαφως θελει προσοχη..αλλα γι αυτο ειναι η δασκαλα διπλα για να μην συμβει το ατυχημα!

κι αυτον θα στον στειλω να του κανεις ενα μασαζ να χαλαρωσουν οι καλοσχηματισμενοι μυες του γιατι θα εχει κουραστει απο την προπονηση!!!


http://www.youtube.com/watch?v=ktr_HZs1JUM

απίστευτο!!!πάρα πολύ ωραίο....:clap::clap::clap:

jannous44
31-03-13, 23:26
οποια μου λεει οτι κανει poll dancing για γυμναστικη της λεω οτι και εγω παω σε κωλομπαρα για τους ξηρους καρπους:cool::turtle:

κ εγω παω για να πιω ενα απλο ποτο 8-)

Gorillas
04-04-13, 02:08
In Love!!! :love:


http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=IQCsP6JWCPw#!

dorita
15-04-13, 23:10
η αγαπημενη μου zoraya, κορμαρα κουκλαρα κ ιδιαιτερο στυλ...

65072
65073
65074
65075
65076
65077

TRIANTAFYLLOU
15-04-13, 23:17
τωρα που την είδα και μενα αγαπημενη μου έγινε , αφού την αρέσουν και τα φίδια :P:P

αλλα το μυστικό είναι στα ανοίγματα και στην βοήθεια και υποστήριξη, για να βγάζει πρόγραμμα , την τεντωσε καλα ο τύπος για να μην έχει τραυματισμούς :turtle::turtle:

dorita
15-04-13, 23:25
τα φιδια ειναι τα κατοικιδια της κ φυσικα κανουν κ αυτα pole...

65078

k o τυπος ειναι ο συζηγος παρακαλω(παιδαρος κ αυτος) κ εχουν κ 2 παιδια...

65079

65080

φανταστικη φωτο ειναι αυτη, βγαλμενη απο αλλη εποχη....

COBRA_STYLE
15-04-13, 23:28
Αυτος γιατι δεν κανει pole dancing?Δε ζηλευει?:unsure:

dorita
15-04-13, 23:36
Αυτος γιατι δεν κανει pole dancing?Δε ζηλευει?:unsure:

τοσα κιλα που ειναι ο ανθρωπος τωρα , παλια ηταν πιο αδυνατος κ γραμμωμενος κ εκανε κ αυτος ,,,προπονητης ειναι κ πηγαινουνε παντου μαζι!

TRIANTAFYLLOU
15-04-13, 23:39
δεν σημαίνει επειδη είναι ζευγαρι πρέπει κι αυτος να γυρνοβολάει στην μπάρα , είναι κορμί για μπάρα ο σύζηγος? ο άνθρωπος έχει το εκτόπισμά του θα θελει κολώνα της δεη όχι μπάρα , αυτα η σε τσίρκο πρέπει να δουλεύει κάποιος σαν ακροβατης , η σε ειδικο μπαρ, γιατι η αισθητικη και χάρη του χορού στην μπάρα ταιριαζει περισσότερο με το γυναικείο κορμί , άλλωστε όλο το σκηνικο είναι ενα υπονοούμενο .

μιλάω και γω σαν απο τους πρώτους που είχαν επαφη στην Ελλάδα με το αντικε'ίμενο , δεν είμαι άσχετος άσχετα αν τα τελευταια χρόνια έγινε μπαναλ πλέον και δεν υπάρχει ποιότητα , παλια υπήρχε πιο μερακλήδικο κοινό :toast::toast:

dorita
15-04-13, 23:51
k gια να μιλαμε με αποδειξεις...:green:

65081

ουαου...

COBRA_STYLE
15-04-13, 23:54
Παιδαροςς οχι αστεια

TRIANTAFYLLOU
15-04-13, 23:57
είναι αυτο που λέω αν τα βρίσκουν σαν ζευγαρι όλα τ άλλα είναι περιτα , αλλιως τι να δούμε εμείς μια αρκούδα να χορεύει στην μπάρα άντε ακροβατικα σε τσίρκο τα κοιτας με θαυμασμό , αλλα στο γυναικείο κοινό μπορει να είναι αλλιώς , εγω πάντως και στην αμερικη ενω είδα σε τετοια κλάμπ να χορεύουν και άντρες όχι σε μπάρα με την ένοια του χορου όπως η γυναίκα , όχι πως δεν είναι αξιόλογο η δεν είναι δύσκολο απλα αδιάφορο για μας

s0fia
19-06-13, 09:38
Το δικο μου αγαπημενο video!!!
Δεν ειναι ακατορθωτα αυτα που κανει οπως αλλες..
Ωστοσο ειναι τοσο ομορφος ο τροπος που χορευει και το εκφραζει τελεια!!!Προτυπο για μενα!!!Natasha Wang!:thumbup:

http://www.youtube.com/watch?v=8QJkf4Vpvss

TRIANTAFYLLOU
12-07-13, 00:48
Άσχετο με άθληση αλλα είναι αισθητικά όμορφο και αισθησιακο να κάνει ασκήσεις μια γυναίκα στη σωλήνα ! Να τα λέμε κι αυτα

70438

Nikolas_mk2
12-07-13, 00:51
Ετσι ειναι Ηλία! :thumbup:

TRIANTAFYLLOU
12-07-13, 01:22
εσύ να μη χάσεις πονηρέ Νικόλα αμέσως να συμφωνήσεις :P:P:turtle::turtle:

και ξέρεις απο τα πρώτα στην Ελλαδα γυμναστήρια με σωλήνες που έγιναν ήταν ο αυτοκράτορας Καλιγούλας εκεί κοντα στο αεροδρόμιο Σαλονίκη το 90 πρέπει να ήταν και μια φορα είμασταν με το συχωρεμένο τον Βλάση Μπονάτσο όλη η παρέα πρώτο τραπέζι .
ωραίο άθλημα πάντως και επειδη δεν υπήρχε κρίση , υπήρχε ποιότητα αθλητριών :P

Αλέξανδροςς
13-08-13, 19:36
πολυ τα γουστραω τα ρωσακια

Polyneikos
14-08-13, 21:28
I :love::love: Pole Dancers


71244

Alex3a
18-08-13, 14:02
νταξει δν μπορω να πω,ενδιαφερον αθλημα ειναι...
71322

πολυυυ ενδιαφερον...

TRIANTAFYLLOU
21-08-13, 00:36
εμείς μπορει να μην έχουμε προδιαγραφές να το εξασκήσουμε το άθλημα αλλα είμαστε φίλαθλοι και με λίγη φαντασία μπορούμε να δώσουμε ιδέες και με παρεμβάσεις χρήσιμες να βρούμε πολλες εφαρμογές του σπορ στην καθημερινότητα :P:P:turtle:

*TheSmileyOne*
13-10-13, 17:25
Γεια σου, Zelena!
Το θέμα που έθιξες με ενδιαφέρει ιδιαίτερα, γι' αυτό είπα ν' αφήσω κι εγώ το στίγμα μου εδώ :welcome:
Αρχικά, να πω ότι είμαι 14, βρίσκομαι στο 5ο επίπεδο (Intermediate) :wink::lol: Επίτρεψέ μου σε παρακαλώ να .. εκφράσω μια μικρή διαφωνία σχετικά με το ότι το Pole έχει μόνο 5 επίπεδα ;) Το 5ο επίπεδο είναι το Intermediate, υπάρχει όμως και το Advance, το Intermediate 2, 3... Γενικά, το pole dancing δεν τελειώνει ποτέ! Πάντα θα μπορείς να βρίσκεις και να φτιάχνεις και μόνη σου κινήσεις, απ' ό,τι ξέρω τουλάχιστον :awesome: Τώρα, όσο για το ότι το pole είναι ένα τουλάχιστον αξιοπρεπέστατο άθλημα που δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από άλλα είδη χορών και γυμναστικής, εκεί ναι, θα συμφωνήσω :smash: Και, μάλιστα, πιστεύω ότι και:toast::toast::toast:
Ολυμπιακό άθλημα θα έπρεπε να γίνει

just chris
13-10-13, 19:22
^
αρχισαμεεεεε,παλι τα ιδια θα λεμε...

*TheSmileyOne*
13-10-13, 21:24
^
αρχισαμεεεεε,παλι τα ιδια θα λεμε...
Γιατί καλέ, να μην εκφράσω τη γνώμη μου; Τώρα είναι πολύ αργά για να το παρατήσω το άθλημα, οπότε μόνο να το υπερασπιστώ μπορώ! Χαχα! :thumbup:

just chris
13-10-13, 21:30
το λεω γιατι ενα σεβαστο ποσοστο εδω μεσα μαζι κ γω βεβαιως βεβαιως,ΔΕΝ το θεωρουμε αθλημα.

*TheSmileyOne*
14-10-13, 15:06
το λεω γιατι ενα σεβαστο ποσοστο εδω μεσα μαζι κ γω βεβαιως βεβαιως,ΔΕΝ το θεωρουμε αθλημα.

Ένας κατακόρυφος στύλος, δηλαδή, που μεσολαβεί είναι αυτός που το αποκλείει από το να θεωρείται άθλημα; Και το μονόζυγο; Αυτό σίγουρα είναι άθλημα, επειδή προφανώς... ο στύλος είναι οριζόντιος; :cool:

just chris
14-10-13, 17:40
εισαι 14 χρονων κ τα επιχειρηματα μου ειναι λιγο ''προχωρημενα'',δεν προκειται να ερθω σε αντιπαραθεση μαζι σου.
παω πασο.παντως απο ειρωνεια μια χαρα πας βλεπω...

*TheSmileyOne*
14-10-13, 18:26
Αρχικά, να ξεκαθαρίσουμε ότι το γεγονός ότι είμαι 14 δεν με εμποδίζει να καταλάβω γιατί δεν το θεωρείς άθλημα. Ωστόσο, το pole dancing εμπνέεται από ένα παραδοσιακό ινδικό άθλημα, το Mallakhamb. Στο δυτικό κόσμο, δυστυχώς, παραπέμπει στον χορό του στριπτίζ. Εγώ προτιμώ να το συνδυάζω με το Mallakhamb.
Όσο για την ειρωνεία, ειλικρινά δεν είχα πρόθεση να σε προσβάλλω. Ήταν απλό αστείο, άλλωστε δεν σε ανακάτεψα με αυτό, απλά εξέφρασα τη γνώμη όλων όσων δεν
βλέπουν το pole dancing ως άθλημα με έναν άλλο τρόπο. Δεν μου απάντησες, όμως, αν ημίγυμνες γυναίκες έκαναν αισθησιακές κινήσεις στο μονόζυγο, μετά κάποια γυναίκα η οποία απλά εξασκείται κάνοντας απλά ακροβατικά στο μονόζυγο, δεν θα είχε την ευκαιρία να θεωρηθεί "αθλήτρια";

just chris
14-10-13, 18:40
μα τι σοι αισθησιακα ακροβατικα θα κανει μια ημιγυμνη στο μονοζυγο???
μονο αισθησιακο δε θα'ναι.ποιο πολυ σε μαιμου με στρινγκ θα παραπεμπει....

TRIANTAFYLLOU
14-10-13, 23:17
νομίζω ότι σ αυτο το θέμα το έχουμε αναλύσει και είπαμε απόψεις και συμπεράσματα και ειλικρηνα κανείς δεν πρέπει να παρεξηγείτε , ούτε αυτοί που το θεωρούν άθλημα η ένα είδος άθλησης , ούτε αυτοι που το θεωρούν αισθησιακό και ερωτικό χορό
όλοι απο τον αισθησιακό χορό το μάθαμε δεν το μάθαμε απο τούς ινδούς και το Mallakhamb αν είναι δυνατόν και μάλιστα την άλλη βδομάδα μετα τούς αγώνες το παγκόσμιο στη θεσσαλονίκη θα πάμε και μετα το τέλος των αγώνων και να παρακολουθήσουμε παραδοσιαό ινδικό χορό Mallakhamb:turtle:

ακόμη και αυτες οι αθλήτριες που βάζουμε εδω στις φωτο θέλοντας και μη τούς άντρες που έχουν αίμα στις φλέβες και όχι αριάνι τούς αρέσει το θέαμα αισθησιακά και ερωτικα
επίσης η σωλήνα στις χορεύτριες η κάθετη έχουμε πεί ότι παραπέμπει κάπου αλλού , ενω στην οριζόντια όπως το μονόζυγο εκτός τού ότι είναι διαφορετική η ενδυμασία όπως όλοι γνωρίζουμε απο την ενόργανη , αν ήταν ακόμη και ημίγυμνες πάλι δεν έχει τον αισθησιασμό της κάθετης

αλλα όλα αυτα είναι διαφορετικές προσεγγίσεις και οπτικές γωνίες που ο καθένας μπορεί να στηρίξει και ούτε αμφισβητείτε ότι χρειάζετε τεχνική και φυσική κατάσταση για να γίνουν όλες αυτες οι φιγούρες που πραγματικα εντυπωσιάζουν , απλα ένας άντρας ακόμη και γυναίκα θα το δεί και απο την ερωτική του πλευρα και πολύ καλα θα κάνει

Dim0s
20-03-21, 22:30
ΔεΝ είναι ακατάλληλο

https://www.youtube.com/watch?v=3_E7vC2VcRY

Levrone
20-03-21, 22:54
Δήμο μου την άλλη φορά όμως να είναι ακατάλληλο σε παρακαλώ!

Απλά βάλε το με μεγάλα γράμματα να μην το ανοίξει ο κουμπάρος μου ο Ηλίας και πάθει σοκ, γιατί γενικά με αυτά τα θεάματα είναι πολύ ευαίσθητος , τα αποφεύγει , και τις προάλλες σε μια παρέα με φίλους που μπήκε ένα τέτοιο βίντεο άρχισε και φώναζε και έγινε έξω φρενών.
Τον καταλαβαίνω. :P:turtle::rolf:

Dim0s
20-03-21, 23:14
xaxaxaxa xaxaxaxaxa

TRIANTAFYLLOU
20-03-21, 23:51
Βέβαια το συγκεκριμένο βίντεο όχι μόνο δεν είναι ακατάλληλο αλλα μπορει να παίξει και στην πρωινή ζώνη , ακόμη και μετα τα παιδικά και θα προτιμούσα ο γιός μου μικρός να βλέπει τετοια αθλητικά βίντεο:P παρα ένα σωρο άλλες αηδίες και να έχει σαν αγόρι κάποια πρότυπα ομορφιάς αναλογιών κορμιού και χάρη στην κίνηση πάνω στο γυναικείο φύλο
Επίσης εμείς έτσι κι αλλιώς ενήλικες είμαστε και μάλιστα μερικοι παραωριμασμένοι ώστε να αντέξουμε και πικάντικα θεάματα , αλλα επειδη το φόρουμ είναι ανοιχτο στο ευρύ κοινό πρέπει να είμαστε τύποι και υπογραμοί
Απλά ο Κουμπάρος υπενθυμίζει γιατι ξέρει πόσο ευαισθητος είμαι στα πικάντικα θεάματα , μην νιώσω κάποιο αποτροπιασμό :rolf: