PDA

Επιστροφή στο Forum : Αρχάριος - Παρακαλώ δώστε μου μια γνώμη



dargirisd
03-04-12, 18:54
Είμαι αρχάριος στα βάρη και ξεκίνησα με σκοπό την απώλεια λίπους.

Από το γυμναστήριο μου έχουν χωρίσει τις μυικές ομάδες ως εξής:
Μέρα 1:Πόδια
Μέρα 2:Δικέφαλοι,Τρικέφαλοι, Ώμοι
Μέρα 3:Στήθος,πλάτη.

Η ερώτηση μου αφορά τη 2η μέρα όπου η άσκηση επικεντρώνεται στα χέρια.
Κανονικά δεν πρέπει οι δικέφαλοι και οι τρικέφαλοι να ασκούνται σε διαφορετικές μέρες μιας και είναι ανταγωνιστικοί μύες;
Είναι δηλαδή σωστό να ασκώ αυτές τις μυικές ομάδες μαζί;

BlooDdeaD_MefiSt
03-04-12, 19:06
Είμαι αρχάριος στα βάρη και ξεκίνησα με σκοπό την απώλεια λίπους.

Από το γυμναστήριο μου έχουν χωρίσει τις μυικές ομάδες ως εξής:
Μέρα 1:Πόδια
Μέρα 2:Δικέφαλοι,Τρικέφαλοι, Ώμοι
Μέρα 3:Στήθος,πλάτη.

Η ερώτηση μου αφορά τη 2η μέρα όπου η άσκηση επικεντρώνεται στα χέρια.
Κανονικά δεν πρέπει οι δικέφαλοι και οι τρικέφαλοι να ασκούνται σε διαφορετικές μέρες μιας και είναι ανταγωνιστικοί μύες;
Είναι δηλαδή σωστό να ασκώ αυτές τις μυικές ομάδες μαζί;

Δεν υπάρχει πρόβλημα..;) Και το στήθος με την πλάτη ανταγωνιστικοί μύες είναι, μια χαρά δουλεύουν μαζί όμως:green:

exkaliber
03-04-12, 19:10
στηθος πλατη μαζι πολυ μου φαινεται

GeoDask
03-04-12, 20:17
Φίλε μου, στην φάση που βρίσκεσαι είναι καλύτερα να ξεκινήσεις με ένα full body workout, 3 φορές την εβδομάδα.

Silvester
03-04-12, 20:50
Φίλε μου, στην φάση που βρίσκεσαι είναι καλύτερα να ξεκινήσεις με ένα full body workout, 3 φορές την εβδομάδα.

+φωνω....

dargirisd
03-04-12, 22:00
Φίλε μου, στην φάση που βρίσκεσαι είναι καλύτερα να ξεκινήσεις με ένα full body workout, 3 φορές την εβδομάδα.

Full body workout τι σημαίνει;

GeoDask
03-04-12, 22:47
Full body workout τι σημαίνει;

προπόνηση για ολόκληρο το σώμα.

dargirisd
03-04-12, 23:01
Φίλε μου, στην φάση που βρίσκεσαι είναι καλύτερα να ξεκινήσεις με ένα full body workout, 3 φορές την εβδομάδα.

Αν εννοείται η κυκλική χρήση όλων των οργάνων και των μυικων ομαδων σε μια ημέρα έχω ήδη περάσει απο αύτη την περίοδο και ο γυμναστής μου ειπε να προχωρήσω στόν διαχωρισμο που ανέφερα παραπάνω.εφόσον βεβαία δεν είναι κακό να κάνω δικεφαλους και τρικεφαλους μαζι τότε ολα τέλεια.συνεχίζω κανονικά...

humanoid
03-04-12, 23:53
ριξε μια ματια κ σε αυτο αν θες http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?977-Προπόνηση-με-επίπεδα-(Levels)-by-BRaWNy


το λιπος θα το ριξεις με την διατροφη και αεροβιο

dargirisd
04-04-12, 23:14
ριξε μια ματια κ σε αυτο αν θες http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?977-Προπόνηση-με-επίπεδα-(Levels)-by-BRaWNy


το λιπος θα το ριξεις με την διατροφη και αεροβιο

Το πρόγραμμα που έχω προς το παρών έχει 3 φορές την εβδομάδα βάρη με πολλά σετ (4x20 για κάθε άσκηση) και 2 φορές αεροβική.
Το πρόγραμμα αυτό δε θα βοηθήσει για καύση λίπους;
Μου είπε ο γυμναστής ότι καλά είναι να μην παρατήσω τελείως τα βάρη για να διατηρήσω μέρος της μυικής μου μάζας...

Konstantinos!
04-04-12, 23:22
Το πρόγραμμα που έχω προς το παρών έχει 3 φορές την εβδομάδα βάρη με πολλά σετ (4x20 για κάθε άσκηση) και 2 φορές αεροβική.
Το πρόγραμμα αυτό δε θα βοηθήσει για καύση λίπους;
Μου είπε ο γυμναστής ότι καλά είναι να μην παρατήσω τελείως τα βάρη για να διατηρήσω μέρος της μυικής μου μάζας...


Γιατί σου έβαλε τόσες πολλές επαναλήψεις; Και τι εννοείς να παρατήσεις τα βάρη; Για ποιο λόγο να τα παρατήσεις; Τη μυική σου μάζα τη διατηρείς αφενός με την εκγύμναση και αφετέρου (και κυριότερα) από τη σωστή διατροφή πλούσια σε πρωτείνες (τουλάχιστον 2χ το σωματικό σου βάρος)!

Τέλος, θα σε συμβούλευα να γυμνάζεις εναλλάξ άνω-κάτω κορμό και να μη διαχωρίσεις τις ομάδες, επειδή στο επίπεδο που βρίσκεσαι, πιστεύω θα σε βοηθήσουν περισσότερο προπονήσεις τέτοιου τύπου.

dargirisd
05-04-12, 00:37
Γιατί σου έβαλε τόσες πολλές επαναλήψεις; Και τι εννοείς να παρατήσεις τα βάρη; Για ποιο λόγο να τα παρατήσεις; Τη μυική σου μάζα τη διατηρείς αφενός με την εκγύμναση και αφετέρου (και κυριότερα) από τη σωστή διατροφή πλούσια σε πρωτείνες (τουλάχιστον 2χ το σωματικό σου βάρος)!

Τέλος, θα σε συμβούλευα να γυμνάζεις εναλλάξ άνω-κάτω κορμό και να μη διαχωρίσεις τις ομάδες, επειδή στο επίπεδο που βρίσκεσαι, πιστεύω θα σε βοηθήσουν περισσότερο προπονήσεις τέτοιου τύπου.

Κάποιος παραπάνω με συμβούλεψε να επικεντρωθώ στην αεροβική και στη διατροφή, και όχι στα βάρη, για αυτό και ρωτάω γιατί να μην ασχοληθώ και με βάρη.
Για πόσο διάστημα πρέπει να κάνω εναλλάξ πάνω και κάτω κορμό?

Konstantinos!
05-04-12, 11:38
Κάποιος παραπάνω με συμβούλεψε να επικεντρωθώ στην αεροβική και στη διατροφή, και όχι στα βάρη, για αυτό και ρωτάω γιατί να μην ασχοληθώ και με βάρη.
Για πόσο διάστημα πρέπει να κάνω εναλλάξ πάνω και κάτω κορμό?


Θα σου έλεγα να ξεκινήσεις το παρακάτω πρόγραμμα, το οποίο έχει τις πιο βασικές ασκήσεις και σίγουρα δουλεύει

πρόγραμμα




α (http://bodybuilding.gr/forum/showthread.php?18194-%CE%A0%CF%81%CF%8C%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1-%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B1%CF%81%CE%AF%CF%89%CE%BD-Starting-Strenght-Mark-Ripetoe&highlight=starting+strength)λλά το θέμα είναι πως πρέπει να κάνεις τις ασκήσεις σωστά.
Η απάντηση στην ερώτηση σου περί του χρόνου που πρέπει να κάνεις το πρόγραμμα είναι όσο βλέπεις βελτίωση στη δύναμη σου.

dargirisd
05-04-12, 12:04
Θα σου έλεγα να ξεκινήσεις το παρακάτω πρόγραμμα, το οποίο έχει τις πιο βασικές ασκήσεις και σίγουρα δουλεύει

πρόγραμμα




α (http://bodybuilding.gr/forum/showthread.php?18194-%CE%A0%CF%81%CF%8C%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1-%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B1%CF%81%CE%AF%CF%89%CE%BD-Starting-Strenght-Mark-Ripetoe&highlight=starting+strength)λλά το θέμα είναι πως πρέπει να κάνεις τις ασκήσεις σωστά.
Η απάντηση στην ερώτηση σου περί του χρόνου που πρέπει να κάνεις το πρόγραμμα είναι όσο βλέπεις βελτίωση στη δύναμη σου.


Ευχαριστώ πραγματικά για τις συμβουλές.
Πραγματικά πάντως το θέμα των προπονήσεων από το λίγο που έψαξα είναι ένα χαώδης κόσμος.
Υπάρχουν άπειρες διαφορετικές απόψεις πάνω στα θέματα άσκησης και διατροφής σε όλα τα στάδια εξέλιξης του εκγυμναζόμενου.
Είναι εύκολος κάποιος να μπερδευτεί και να μην ξέρει τελικά ποιο είναι το σωστό...

morgoth
05-04-12, 12:13
σωστά ειναι τα περισσοτερα.

ξεκινα με απλά πραγματα και οχι εξειδικευμενα προγραμματα και ασκησεις. απλά καθε τοσο κανεις μερικες αλλαγες στο προγραμμα και στις ασκησεις για να μη τεμπελιαζει το σωμα.

η γνωμη μου ειναι πως καλο ειναι να συνδυαζεις μια μεγαλη μυική ομαδα με μια μικρη
πλατη-τρικεφαλα ή δικεφαλα
στηθος-δικεφαλα ή τρικεφαλα
ωμους
ποδια.

κλασσικα πραγματα.

GeoDask
05-04-12, 13:33
Ευχαριστώ πραγματικά για τις συμβουλές.
Πραγματικά πάντως το θέμα των προπονήσεων από το λίγο που έψαξα είναι ένα χαώδης κόσμος.
Υπάρχουν άπειρες διαφορετικές απόψεις πάνω στα θέματα άσκησης και διατροφής σε όλα τα στάδια εξέλιξης του εκγυμναζόμενου.
Είναι εύκολος κάποιος να μπερδευτεί και να μην ξέρει τελικά ποιο είναι το σωστό...

Φίλε μου ξεκίνα με βασικά πράγματα. Το πρόγραμμα που σου έδωσε ο Κωσταντίνος είναι πολύ σωστό για κάποιον που βρίσκεται στο ξεκίνημα του.