PDA

Επιστροφή στο Forum : Κεκάκια / μπαρες βρώμης σε 10'



Miss Fit
04-04-12, 12:41
Νοστιμότατη, ευκολη και γρήγορη συνταγη χωρίς λιπαρά!!!

Παραθέτω την μισή δόση (αλλίως μου βγαίνει μεγάλη η ποσότητα)

Υλικά για 9 μικρα κεκάκια / 5 μπάρες:

175 γρ νιφάδες βρώμης
125 γρ μήλο τριμμένο (1 μήλο περίπου)
75 γρ γάλα εβαπορέ
35 γρ μέλι
35 γρ ζάχαρη μαυρη
1 κγ κοφτή κανέλα
1 κγ κοφτή baking
ξηροι καρποι, σταγόνες σοκολάτας, αποξ φρουτα (αν θέλουμε)

Εκτέλεση:

Ανακατευουμε το γάλα με την ζάχαρη και το μέλι και προσθέτουμε και όλα τα υπολοιπα υλικά. Ανακατευουμε καλά μέχρι να ποτίσει καλά η βρώμη.
Σχηματιζουμε μπάρες πάνω σε λαδοκολλα (δεν πλάθετε ευκολα) ή βουτηρώνουμε φορμάκια και βάζουμε το μείγμα μέσα.
Ψήνουμε για 15' στους 170 βαθμούς η 5 λεπτά παραπάνω αν τις θέλουμε πιο τραγανες

Πηγή: Γλυκές Αλχημείες (παραλαγή της συνταγής)

spartan77
04-04-12, 12:50
:clap::clap::clap:
ειμαι fun στις μπαρες με βρωμη και φτιαχνω πολυ συχνα!

αλλη μια συνταγη καταχωρήθηκε ;)

johny_8
04-04-12, 12:59
ευχαριστουμε για τη συνταγη. Αν σου είναι ευκολο ποσταρε και τις αναλογιες σε υδατ/πρωτ

Miss Fit
04-04-12, 13:00
:clap::clap::clap:
ειμαι fun στις μπαρες με βρωμη και φτιαχνω πολυ συχνα!

αλλη μια συνταγη καταχωρήθηκε ;)

θα μοσχομυρίσει όλο το σπίτι μέλι!!!! Βέβαια είναι γυναικιες οι μεριδούλες....:unsure: ;) Ισως χρειαστείς ολόκληρη την δόση.

spartan77
04-04-12, 13:03
θα μοσχομυρίσει όλο το σπίτι μέλι!!!! Βέβαια είναι γυναικιες οι μεριδούλες....:unsure: ;) Ισως χρειαστείς ολόκληρη την δόση.

ειμαι σιγουρος για την μυρωδια! :toast:
;) τις δοσεις τις ξερω απ την κοπελα μου και για μενα βαζω 2πλες ;)

koukoutsaki
04-04-12, 13:10
Πωπω φαινεται σουπερ!

aggeliki
04-04-12, 14:09
θα την φτιαξω και γω χωρις την ζαχαρη ...ισως να εβαζα και πρωτεινη μεσα ..χμχμμ να δω τι θα βγει!!:P τελεια φαινονται!!! μιαμ μιαμ

s0k0s
04-04-12, 18:33
Σημερα θα το κανω! Για βραδυνο και ενδιαμεσα τον γευματων ειναι οτι πρεπει πιστευω. Ευχαριστω :)

Miss Fit
04-04-12, 22:16
ευχαριστουμε για τη συνταγη. Αν σου είναι ευκολο ποσταρε και τις αναλογιες σε υδατ/πρωτ

Δεν ξέρω καθόλου, σόρρυ. Αν κάποιος άλλος γνωρίζει...

sifounas1
04-04-12, 22:19
ετοιμαζω τα υλικα για να δω τι μου λειπει να παω να το αγορασω και σ/κ να δοκιμασω την συνταγη αυτη........ευχαριστουμε....

amst
04-04-12, 22:24
:clap::clap::clap:
ειμαι fun στις μπαρες με βρωμη και φτιαχνω πολυ συχνα!

αλλη μια συνταγη καταχωρήθηκε ;)

έχεις ανεβάσει κάπου τις δικές σου συνταγές?

Stella
04-04-12, 22:25
Τις εφτιαξα τις μπάρες και δε μου αρέσανε...:(
Πάρα πολύ γλυκές και γενικώς ήταν κάπως...λιγουριάρικες.
Τη δοκίμασα ζεστή ίσως αν κρυώσουν γίνουν καλύτερες...
Δε νομίζω να τις φάω τις υπόλοιπες και δε θα ξάναφτιάξω μπάρες...όσες συνταγες και αν δοκίμασα τις έφαγαν τα σκουπίδια...:evil:
Κρίμα γιατί είναι βολικές στο κουβάλημα εκτος σπιτιου.
Καλό είναι και το πιτάκι τελικά! :)

spartan77
04-04-12, 22:29
έχεις ανεβάσει κάπου τις δικές σου συνταγές?

οχι αλλα επιφυλασομαι στο αμεσο μελλον να τις ανεβασω γτ εχω αρκετες

Konstantinos!
04-04-12, 22:31
Τις εφτιαξα τις μπάρες και δε μου αρέσανε...:(
Πάρα πολύ γλυκές και γενικώς ήταν κάπως...λιγουριάρικες.
Τη δοκίμασα ζεστή ίσως αν κρυώσουν γίνουν καλύτερες...
Δε νομίζω να τις φάω τις υπόλοιπες και δε θα ξάναφτιάξω μπάρες...όσες συνταγες και αν δοκίμασα τις έφαγαν τα σκουπίδια...:evil:
Κρίμα γιατί είναι βολικές στο κουβάλημα εκτος σπιτιου.
Καλό είναι και το πιτάκι τελικά! :)

Βρε και εσύ ας μην έβαζες τη ζάχαρη...

Stella
04-04-12, 22:36
Βρε και εσύ ας μην έβαζες τη ζάχαρη...
Ε που να ξερα ρε συ...είπα να κάνω τη συνταγή ακριβώς, γιατί οποτε κάνω αλχημιες χαλια βγαίνουν, αλλά και πάλι.....:(

Konstantinos!
04-04-12, 22:43
Ε που να ξερα ρε συ...είπα να κάνω τη συνταγή ακριβώς, γιατί οποτε κάνω αλχημιες χαλια βγαίνουν, αλλά και πάλι.....:(


Εγώ θα έλεγα να κάνεις και μια ακόμα απόπειρα χωρίς τη ζάχαρη. Είμαι σίγουρος πως θα βγούν πολύ καλύτερες. Εξάλλου όλα τα υλικά από ότι είδα είναι μια χαρούλα και "αγνά" , εκτός τη ζάχαρη που δεν ψιλοκολλάει κατά τη γνώμη μου πάντα. Οπότε... :welcome:

Stella
04-04-12, 22:45
Εγώ θα έλεγα να κάνεις και μια ακόμα απόπειρα χωρίς τη ζάχαρη. Είμαι σίγουρος πως θα βγούν πολύ καλύτερες. Εξάλλου όλα τα υλικά από ότι είδα είναι μια χαρούλα και "αγνά" , εκτός τη ζάχαρη που δεν ψιλοκολλάει κατά τη γνώμη μου πάντα. Οπότε... :welcome:
Μπαααα δεν πειράζει...μπορώ να ζήσω και χωρίς μπάρες...:green:
Σ΄ευχαριστώ πάντως!:toast:

sTeLaKoS
04-04-12, 23:07
ευχαριστουμε για τη συνταγη. Αν σου είναι ευκολο ποσταρε και τις αναλογιες σε υδατ/πρωτ


Εδώ είναι τα μάκρος παιδιά :thumbup:
Στις ποσότητες που δόθηκαν απ τη συνταγή. Αν τη διπλασιάσετε υπολογίστε. Βάζω ξεχωριστά το κάθε υλικό σε περίπτωση που κάποιος αφαιρέσει κάτι.

42776

johny_8
05-04-12, 00:00
nice job stelakos:thumbup:

Stella
05-04-12, 06:27
Λοιπόν σήμερα το πρωί έφαγα μια κρύα.
Καμια σχεση με χτες που δοκίμασα ζεστή μόλις βγήκε από το φούρνο.
Είναι πολύ καλύτερες κρυες τρώγονται άνετα και έχουν πολυ ωραία υφή!
Και δεν έχουν τόσο γλυκιά αισθηση όπως όταν είναι ζεστες.
Τελικά είναι οι καλύτερες που έχω φτιάξει μεχρι στιγμης γιατί γινονται και σκληρες.
Δοκιμάστε τη συνταγή και με ζάχαρη και χωρίς και δειτε πως σας αρέσει καλύτερα!
Θα τις ξαναδοκιμάσω και χωρίς ζάχαρη και θα βάλω και λίγη γουει μέσα!

Miss Fit
06-04-12, 23:40
Λοιπόν σήμερα το πρωί έφαγα μια κρύα.
Καμια σχεση με χτες που δοκίμασα ζεστή μόλις βγήκε από το φούρνο.
Είναι πολύ καλύτερες κρυες τρώγονται άνετα και έχουν πολυ ωραία υφή!
Και δεν έχουν τόσο γλυκιά αισθηση όπως όταν είναι ζεστες.
Τελικά είναι οι καλύτερες που έχω φτιάξει μεχρι στιγμης γιατί γινονται και σκληρες.
Δοκιμάστε τη συνταγή και με ζάχαρη και χωρίς και δειτε πως σας αρέσει καλύτερα!
Θα τις ξαναδοκιμάσω και χωρίς ζάχαρη και θα βάλω και λίγη γουει μέσα!


Χαίρομαι Στελλάκι!:welcome:

amst
07-04-12, 09:58
Νοστιμότατη, ευκολη και γρήγορη συνταγη χωρίς λιπαρά!!!

Παραθέτω την μισή δόση (αλλίως μου βγαίνει μεγάλη η ποσότητα)

Υλικά για 9 μικρα κεκάκια / 5 μπάρες:

175 γρ νιφάδες βρώμης
125 γρ μήλο τριμμένο (1 μήλο περίπου)
75 γρ γάλα εβαπορέ
35 γρ μέλι
35 γρ ζάχαρη μαυρη
1 κγ κοφτή κανέλα
1 κγ κοφτή baking
ξηροι καρποι, σταγόνες σοκολάτας, αποξ φρουτα (αν θέλουμε)

Εκτέλεση:

Ανακατευουμε το γάλα με την ζάχαρη και το μέλι και προσθέτουμε και όλα τα υπολοιπα υλικά. Ανακατευουμε καλά μέχρι να ποτίσει καλά η βρώμη.
Σχηματιζουμε μπάρες πάνω σε λαδοκολλα (δεν πλάθετε ευκολα) ή βουτηρώνουμε φορμάκια και βάζουμε το μείγμα μέσα.
Ψήνουμε για 15' στους 170 βαθμούς η 5 λεπτά παραπάνω αν τις θέλουμε πιο τραγανες

Πηγή: Γλυκές Αλχημείες (παραλαγή της συνταγής)


Καλημέρα!
Τις έφτιαξα και εγώ, πολύ ωραίες!! Πολύ όμως! Καμμία σχέση με αυτές που αγοράζω..
Όμως, έβαλα όλη την ποσότητα και τη χώρισα σε 5μπάρες. Μάλλον βλακεία, εννοούσες 10μπάρες,ε? Τώρα η καθεμιά μου βγήκε 70+γρ και απ'ότι βλέπω 200+ θερμίδες :shock:

Α! Δεν έβαλα ζάχαρη, απλά όταν της έβγαλα απ'το φούρνο και ήταν ζεστές, πήρα ένα κομμάτι κουβερτούρα (25γρ.) και της πέρασα όλες, οπότε η μια πλευρά είχε βάση σοκολατένια!

Stella
07-04-12, 10:44
Καλημέρα!
Τις έφτιαξα και εγώ, πολύ ωραίες!! Πολύ όμως! Καμμία σχέση με αυτές που αγοράζω..
Όμως, έβαλα όλη την ποσότητα και τη χώρισα σε 5μπάρες. Μάλλον βλακεία, εννοούσες 10μπάρες,ε? Τώρα η καθεμιά μου βγήκε 70+γρ και απ'ότι βλέπω 200+ θερμίδες :shock:

Α! Δεν έβαλα ζάχαρη, απλά όταν της έβγαλα απ'το φούρνο και ήταν ζεστές, πήρα ένα κομμάτι κουβερτούρα (25γρ.) και της πέρασα όλες, οπότε η μια πλευρά είχε βάση σοκολατένια!

Δε νομιζω. Η δοσολογία είναι για 5 μπάρες. Σωστά τα έκανες!
Καλό το κόλπο με τη σοκολάτα, αλλά λέω να το αφήσουμε για την ώρα εμεις που έχουμε λιπάκι να χάσουμε!;)
Τις δοκίμασα και γω χωρίς ζάχαρη με 40γρ μέλι. Νομίζω καλύτερες έγιναν την πρώτη φορά με κανονικά τα υλικά της συνταγής.
Με εβαπορέ λαιτ μου βγήκαν κάτι λιγότερο από 200 θερμίδες η μια. Τρως μια όμως με ένα ποτ. γάλα ή 1 scoop whey και χορταίνεις!
Θα παίξουν πολύ από Δευτέρα στη νηστεια. Θα τις φτιάξω με γάλα σόγιας!;)

Μπράβο βρε Miss Fit! Mπράβο!
Είναι που δε μ΄αρεσαν κιολας στην αρχή!:green::green::green:

amst
07-04-12, 16:51
Δε νομιζω. Η δοσολογία είναι για 5 μπάρες. Σωστά τα έκανες!
Καλό το κόλπο με τη σοκολάτα, αλλά λέω να το αφήσουμε για την ώρα εμεις που έχουμε λιπάκι να χάσουμε!;)
Τις δοκίμασα και γω χωρίς ζάχαρη με 40γρ μέλι. Νομίζω καλύτερες έγιναν την πρώτη φορά με κανονικά τα υλικά της συνταγής.
Με εβαπορέ λαιτ μου βγήκαν κάτι λιγότερο από 200 θερμίδες η μια. Τρως μια όμως με ένα ποτ. γάλα ή 1 scoop whey και χορταίνεις!
Θα παίξουν πολύ από Δευτέρα στη νηστεια. Θα τις φτιάξω με γάλα σόγιας!;)

Μπράβο βρε Miss Fit! Mπράβο!
Είναι που δε μ΄αρεσαν κιολας στην αρχή!:green::green::green:

Την επόμενη θα κάνω τις διπλάσιες, δηλαδή με τα ίδια υλικά θα κάνω 10μπάρες, οπότε ένα κατοστάρικο θερμίδες :green:

Στέλλα, δεν έβαλα 35γρ.ζάχαρη και συνολικά χρησιμοποίησα ούτε 25γρ.κουβερτούρα. Όχι πως θα πάθω κάτι αν δε φάω σοκολάτα, αλλά το ίδιο δεν είναι?

Miss Fit
08-04-12, 14:10
Την επόμενη θα κάνω τις διπλάσιες, δηλαδή με τα ίδια υλικά θα κάνω 10μπάρες, οπότε ένα κατοστάρικο θερμίδες :green:

Στέλλα, δεν έβαλα 35γρ.ζάχαρη και συνολικά χρησιμοποίησα ούτε 25γρ.κουβερτούρα. Όχι πως θα πάθω κάτι αν δε φάω σοκολάτα, αλλά το ίδιο δεν είναι?

Κορίτσια και χωρίς την ζάχαρη ίσως με λίγη φρουκτόζη και γάλα ελαφρύ θα ειναι σίγουρα καλές. Εμένα μου αρέσουν πολύ και επειδή τις τρώω σπάνια δηλ. στις δύσκολες μέρες, μόνο πρίν την προπόνηση και γενικότερα ειναι το cheat μου , τις απόλαμβάνω.

Αμστ ώραια η ιδέα με την σοκολάτα! Τις έχω κάνει και με cranberries μέσα με κομματακια δαμάσκηνα πάλι σουπερ.

Stella
08-04-12, 15:43
Κορίτσια και χωρίς την ζάχαρη ίσως με λίγη φρουκτόζη και γάλα ελαφρύ θα ειναι σίγουρα καλές. Εμένα μου αρέσουν πολύ και επειδή τις τρώω σπάνια δηλ. στις δύσκολες μέρες, μόνο πρίν την προπόνηση και γενικότερα ειναι το cheat μου , τις απόλαμβάνω.

Αμστ ώραια η ιδέα με την σοκολάτα! Τις έχω κάνει και με cranberries μέσα με κομματακια δαμάσκηνα πάλι σουπερ.

Ντάξει λέμε να αποφευγουμε τη ζάχαρη και το πολύ μέλι...αλλά δεν είναι και τσιτ μωρε....
Αν βγάλουμε τη ζάχαρη μια χαρά χωράει και καθημερινά στη διατροφή μας!

Alexakos3
30-06-12, 23:28
Καλησπέρα παιδιά! Θέλω να τισ φτιάξω αύριο αυτές τις μπάρες αλλα θέλω να βάλω και πρωτείνη μέσα ίσως και λίγη κρεατίνη... Θα έχω πρόβλημα που αυτά θα ψηθούν στον φούρνο?

GeoNosX
14-09-12, 23:26
Εδώ είναι τα μάκρος παιδιά :thumbup:
Στις ποσότητες που δόθηκαν απ τη συνταγή. Αν τη διπλασιάσετε υπολογίστε. Βάζω ξεχωριστά το κάθε υλικό σε περίπτωση που κάποιος αφαιρέσει κάτι.

42776

ayto einai kapio programa kai ipologizei tis thermides....k.a???