PDA

Επιστροφή στο Forum : συνδυασμος στιβος 100μ-κικ μποξ-βαρη



LeVeL1
05-04-12, 19:38
Γεια και χαρα, εχω αρκετο καιρο να γραψω στο φορουμ αλλα ειπα να επανελθω δριμυτερος. Με βαρη ασχολουμε αρκετα χρονια, τωρα ειμαι 1.83 83 κιλα. Εχω ασχοληθει και με στιβο αλλα και με κικ μποξ.

Θα ηθελα να ρωτησω πως μπορω να συνδυασω αυτα τα 3 πραγματακια και τι προπονηση μπορω να κανω στο γυμ ωστε να μην με καθυστερει-δυσκολευει στις προπονησεις του κικ μποξ.

Απο προσωπικη εμπειρια οταν εβαζα πολλα κιλα στο γυμ στους ωμους
τοτε στις προπονησεις του κικ κοβοντουσταν τα χερια μου.

Θα μου πειτε που θελω να ριξω το περισσοτερο βαρος, θα ελεγα στο κικ μποξ.

Σκεφτομουν για ΔΕ ΤΕ ΠΑ ΓΥΜ, ΤΡΙ ΠΕ ΣΑ κικ μποξ και την επομενη βδομαδα να αλλαζω το γυμ με στιβο η να τα κανω μιξη το ενα μετα το αλλο αμα δω οτι αντεχω.

Για ριξτε καμια γνωμη.

exkaliber
05-04-12, 21:13
το κικ μποξ με τα βαρη συνδιαζεται ανετα

με τον στοιβο προπονηση δεν εχω ιδεα

προσωπικα τα σαββατα τρεχω στο σταδιο τα πρωινα και το απογευμα κικ προπονηση

για καθε μερα δεν ξερω πως συνδιαζεις δυο αεροβιες

destroyerody94
05-04-12, 22:39
100m sprints, μόνο αερόβιο δεν είναι πάντως.
Ο στόχος σου με τα βάρη είναι καθαρά η βελτίωση του σώματός σου, ή των αθλητικών σου επιδόσεων κυρίως?
Γιατί άλλη προσέγγιση θέλει το μεν, άλλη το δε.
Πάντως και στις 2 περιπτώσεις τα πόδια στο γυμν δεν θα τα χτυπάς όπως θα τα χτυπούσες αν δεν έκανες στίβο.

LeVeL1
05-04-12, 22:52
Λοιπον, εχουμε και λεμε, τα 100 μ μονο αεροβια δεν ειναι οπως ειπε και ο φιλος ποιο κατω, ειναι πολυ ζορικο αθλημα και το κανω για γενικη αντοχη, φοβερη εκγυμναση λογω απειρων συνδυασμων και εκρηξη στο κικ μποξ.

Μαζι με τα 100μ μπορεις να κανεις και βαρη συγκεκριμενα πραγματακια σε πολυ μετρια ενταση κατευθειαν μετα το γηπεδο.

Τωρα πρεπει να βρω και τι ασκησεις να κανω στο γυμ ωστε να ευνοουν το κικ και να μην με γυρνανε πισω.

exkaliber
05-04-12, 23:45
αναεροβια ειναι
αεροβια θεωρω το τρεξιμο που κανω εγω τα σαββατο,
κεκτημενη ταχυτητα




Μαζι με τα 100μ μπορεις να κανεις και βαρη συγκεκριμενα πραγματακια σε πολυ μετρια ενταση κατευθειαν μετα το γηπεδο.

Τωρα πρεπει να βρω και τι ασκησεις να κανω στο γυμ ωστε να ευνοουν το κικ και να μην με γυρνανε πισω.

ε τοτε γτ ρωτησες πως να τα συνδιασεις?

LeVeL1
06-04-12, 00:10
αναεροβια ειναι
αεροβια θεωρω το τρεξιμο που κανω εγω τα σαββατο,
κεκτημενη ταχυτητα




ε τοτε γτ ρωτησες πως να τα συνδιασεις?

αμα τα κανω οπως εγραψα μαζι το γυμ με το στιβο, τοτε θα κουραζομαι πολυ και δεν θα βγαινει με τπτ, το εχω ξανακανει, ασε που αποσκοπει σε κατι εντελως διαφορετικο απο αυτο που θελω να πετυχω :P

chro
06-04-12, 01:06
Τωρα πρεπει να βρω και τι ασκησεις να κανω στο γυμ ωστε να ευνοουν το κικ και να μην με γυρνανε πισω.
Αναγκαστικα Ολυμπιακές άρσεις, που όχι μόνο δε θα σε πάνε πίσω αλλά θα σου προσφέρουν θεαματικά αποτελέσματα στο κικ. Με αυτές τις ασκήσεις, τα άκρα των κινητήριων νεύρων απελευθερώνουν ένα μεγάλο ποσό νευροδιαβιβαστών, για να προσληφθεί ένας μεγάλος αριθμός από μυϊκές ίνες σύσπασης. Επίσης οι μεταβατικές ίνες αρχίζουν να ανταποκρίνονται σαν να είναι ταχείας συστολής ίνες. Πρακτικά θα σημαίνει ταχύτητα δύναμη και καλύτερα αντανακλαστικά.

Σου προτείνω να εντάξεις:
power clean from hang
power snatch from hang
clean pulls
clean pulls on block
Push press
Jerk

Keirox
06-04-12, 11:56
Αναγκαστικα Ολυμπιακές άρσεις, που όχι μόνο δε θα σε πάνε πίσω αλλά θα σου προσφέρουν θεαματικά αποτελέσματα στο κικ. Με αυτές τις ασκήσεις, τα άκρα των κινητήριων νεύρων απελευθερώνουν ένα μεγάλο ποσό νευροδιαβιβαστών, για να προσληφθεί ένας μεγάλος αριθμός από μυϊκές ίνες σύσπασης. Επίσης οι μεταβατικές ίνες αρχίζουν να ανταποκρίνονται σαν να είναι ταχείας συστολής ίνες. Πρακτικά θα σημαίνει ταχύτητα δύναμη και καλύτερα αντανακλαστικά.

Σου προτείνω να εντάξεις:
power clean from hang
power snatch from hang
clean pulls
clean pulls on block
Push press
Jerk

+1000

Καθώς επίσης και high pulls απο hang.

Μόλις είσαι κομπλέ με τα hangs γύρισε τα στο έδαφος και κάντες κανονικά. Όπως λέει και ο φίλος chro θα δεις φοβερά αποτελέσματα.

LeVeL1
06-04-12, 13:56
Αυτες ειναι καθαρα ασκησεις ολυμπιακων αρσεων και το γνωριζω οτι δινουν πολυ εκρηξη και δυναμη. Το θεμα ειναι οτι δεν τις ξερω πολυ καλα σαν εκτελεση και πρεπει να εχεις καποιον απο πανω σου για να σου δειξει πως γινονται αλλα θες και γυμναστηριο οπου μπορεις να τα κανεις αυτα.

Μπορω να ξεκινησω και να προσπαθησω, σε τι επαναληψεις προτεινεται να γινονται αυτες οι ασκησουλες και με τι ξεκουραση? Επισης στο youtube ειδα οτι Push press και push Jerk ειναι ιδιες ουσιαστικα ασκησεις, δεν βλεπω τη διαφορα αλλα και τα clean pulls με τα clean pulls on block.

Θα ξεκινησω με τα βασικα και βλεπουμε αμα ειναι, δηλαδη

power clean from hang
power snatch from hang
clean pulls
Push press

Τα σκουωτ και οι αρσεις θανατου βοηθανε επισης ετσι?

Keirox
06-04-12, 15:12
Ναι αυτό κάνε αλλα δές στο exrx την σειρά που πρέπει να μάθεις της ασκήσεις και πως της βάζεις σε προγράμματα.. αν αρχίσεις και κάνεις ότι νάνε χωρίς προγραμματισμό και περιοδικότητα δεν θα έχεις αποτελέσματα και το πιο πιθανό είναι να χτυπήσεις σοβαρά.

http://www.exrx.net/Lists/OlympicWeightlifting.html

http://www.exrx.net/WeightTraining/Weightlifting.html

Ναι εννοείτε πως τα squat και τα deadlifts πρέπει να τα κάνεις πάντα τουλάχιστον σαν 3χ5 δυο φορές την εβδομάδα για τα πρώτα και 1χ5 για τα δεύτερα 1 φορά την εβδομάδα (μην κάνεις παραπάνω ειδικά όταν αρχίζεις και πηγαίνεις βαριά - 120-130κιλά). Επίσης βάλε και ένα pendlay row στον προγραματισμό σου.

---
ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Δεν ξέρω σε τι επίπεδο είσαι και σε τι θέλεις να πάς αλλά το progression είναι τραγικά μεγάλο πολύπλοκο και θέλει προπονητή.. αν δεν έχεις σοβαρό προπονητή μείνε στης power εκδόσεις των ασκήσεων.

ΠΧ για το clean and jerk είναι

- Progression A
Deadlift
Full Squat
Front Squat
- Progression B
Shrug
Hang Jump Shrug
Jump Shrug
- Progression C
Hang Pull
Romanian Deadlift
High Pull
- Progression D
Hang Clean
Clean
- Progression E
Military Press
Push Press
Split Jerk
- Clean and Jerk

LeVeL1
06-04-12, 15:47
Βασικα επειδη ειμαι σχετικα δυνατος σκουωτ 3χ5 120 κιλα και αρσεις θανατου 110 τα ιδια περιπου σιγουρα θα μεινω στις power εκδοσεις γιατι μπορει να γινει τπτ χονδρο, μαλιστα θα κατεβασω και το σκουωτ μου στα 100 κιλα οσες επαναληψεις βγαινουν αλλα και τις αρσεις σε καμια 90αρα.



για τι επαναληψεις μιλαμε στις ολυμπιακες αρσεις, 8αρες?

και στο καθε progression αμα πω οτι θα κανω 8αρες κανω το πρωτο χ8 Shrug μετα 8χ Hang Jump Shrug και μετα 8χ Jump Shrug επειτα διαλειμμα κανα δυο λεπτα και ξανα τα ιδια επι 3?

Μπορω να ξεκινησω να πηγαινω στο οακα για προπονησεις βασικα, κανουν αρση βαρων δωρεαν μαλιστα.

Keirox
06-04-12, 16:04
Βασικα επειδη ειμαι σχετικα δυνατος σκουωτ 3χ5 120 κιλα και αρσεις θανατου 110 τα ιδια περιπου σιγουρα θα μεινω στις power εκδοσεις γιατι μπορει να γινει τπτ χονδρο, μαλιστα θα κατεβασω και το σκουωτ μου στα 100 κιλα οσες επαναληψεις βγαινουν αλλα και τις αρσεις σε καμια 90αρα.



για τι επαναληψεις μιλαμε στις ολυμπιακες αρσεις, 8αρες?

και στο καθε progression αμα πω οτι θα κανω 8αρες κανω το πρωτο χ8 Shrug μετα 8χ Hang Jump Shrug και μετα 8χ Jump Shrug επειτα διαλειμμα κανα δυο λεπτα και ξανα τα ιδια επι 3?

Μπορω να ξεκινησω να πηγαινω στο οακα για προπονησεις βασικα, κανουν αρση βαρων δωρεαν μαλιστα.

5x3 στην καλύτερη άλλα μεταξύ των 3 reps θα σταματάς και θα ξαναφτιάχνεις το grip σου στην μπάρα.. και θα παίρνεις 1-2 ανάσες..

Το progression δεν είναι έτσι απλό.. (δες το 2ο link που σου έδωσα.) και δεν το κάνεις σε ένα workout..θέλεις αρκετούς μήνες ή και χρόνια για να μάθεις να κάνεις ολόκληρο c&j/snatch με καλό φορμ. Ένας φίλος φίλος με κάνει προπονήσεις 1 χρόνο με προπονητή και 4 προπονήσεις την εβδομάδα και ακόμα το form του δεν είναι καλό..

Η άρση βαρών είναι φοβερή.. να πας αν μπορείς και αν σε δεχτούνε (γιατί μερικές φορές δεν δέχονται κόσμο λόγω ηλικίας - αναλόγως το club βέβαια)!

LeVeL1
06-04-12, 16:15
Θα κοιταξω να παω, εχει και στο ζυρινειο, οπου εκανα παλια αλλα πεφτει λιγο μακρυα, τεσπα θα το προσπαθησω. Σε ευχαριστω πολυ..

chro
06-04-12, 22:19
Θα ξεκινησω με τα βασικα και βλεπουμε αμα ειναι, δηλαδη

power clean from hang
power snatch from hang
clean pulls
Push press

Τα σκουωτ και οι αρσεις θανατου βοηθανε επισης ετσι?Ναι ξεκίνα με αυτές. Άρσεις θανάτου δε χρειάζεται τόσο, καθώς έχεις τα clean pulls, που θα σου προσφέρουν πιο πολλά, σύμφωνα με τις ανάγκες σου, λόγω της έκρηξης στο τελείωμα της άσκησης.

squat θεωρώ αυτονόητο ότι όλοι έχουν στις προπονήσεις τους, γι' αυτό δεν την ανέφερα.

Προσπάθησε να αποφύγεις κλασικές ασκήσεις γυμναστηρίου, όπως δικέφαλα, γιατί θα φτιάξεις ωραίο χέρι για τον καθρέφτη, αλλά η μπουνιά σου θα είναι πιο αργή και από χελώνα. Λογικά θα σου έχει πει και ο προπονητής του κικ μποξ.

friksos
10-04-12, 14:33
Αν το κικ ειναι αυτο που σε ενδιαφερει περισσοτερο θα εβαζα


Πρωι σπριντ απογευμα κικ την μια μερα και πρωι σπριντ απογευμα βαρη.


Αν δεν μπορεις 2 φορες την ημερα προπονηση ,3-5 κικ μποξ μα ασκησεις δυναμης στο τελος (π.χ μονοζυγο,βυθισεις κλπ)Θα εχεις καλα αποτελεσματα στο κικ μποξ αλλα οχι στιβο.

LeVeL1
10-04-12, 19:21
Αν το κικ ειναι αυτο που σε ενδιαφερει περισσοτερο θα εβαζα

Πρωι σπριντ απογευμα κικ την μια μερα και πρωι σπριντ απογευμα βαρη.

Αν δεν μπορεις 2 φορες την ημερα προπονηση ,3-5 κικ μποξ μα ασκησεις δυναμης στο τελος (π.χ μονοζυγο,βυθισεις κλπ)Θα εχεις καλα αποτελεσματα στο κικ μποξ αλλα οχι στιβο.

Κατσε ρε συ, 2 προπονησεις τη μερα προυποθετουν και το να μην δουλευεις.

Αυτο που θα κανω τελικα ειναι ολυμπιακες αρσεις-αρση βαρων ουσιαστικα με κικ μποξ και μπορει μετα τις προπονησεις στην αρση βαρων σπριντακια κτλ μιας και θα ειναι διπλα το γηπεδο. Αυτος πιστευω οτι ειναι ο καλυτερος συνδυασμος, τωρα αναλογα την κουραση θα βγαλω και τις προπονησεις.

Ευχαριστω για τις συμβουλες σας.