PDA

Επιστροφή στο Forum : η διατροφη μου



the_big_litho
13-06-08, 18:38
ξεκινησα με μια περιοδο 2 εβδομαδων μειωνοντας καθημερινα την ποσοτητα υδατανθρακων περιπου 15γραμ
το προγραμμα που κανω τωρα ειναι το εξης
09.00 2 λιποδιαλυτες, καρνιτινη
9.30 αεροβια προπονηση (νηστικος)
10.30 δυο τοστ γαλοπουλα απαχο τυρι και ψωμι ολικης, 4 κουταλιες βρωμη, 300ml γαλα 0% με ενα scoop whey(25γραμμ πρωτ.)
11.00 3 αμινοξεα βραδειας απελευθερωσης
12.00 1 scoop mix πρωτ. (καζεινη,whey,αυγα) με νερο
12.45 νιτρικο οξυ, 2 λιποδιαλυτες, καρνιτινη
13.00 προπονηση
14.15 μεταπροπονητικο ροφημα (whey,μαλτο,δεξτρο,γλουταμινη)
15.00 1 μπριζολα 250gr απο εληα μοσχαριου με μαρουλι και μηλοξυδο και μια κουτ λαδι
16.00 3 αμινοξεα βραδειας απελευθερωσης
17.30 1 φιλετο κοτοπουλο στηθος 250gr με μπροκολο
19.30 φιλετο σολωμου 200gr, 3 αμινοξεα βραδειας απελευθερωσης, 2 λιποδιαλυτες
22.00 φιλετο κοτοπουλου 200gr
23.00 1 scoop mix πρωτ. (καζεινη,whey,αυγα) με νερο
24.00 2 scoop gaba σε νερο

αυτο ειναι το προγραμμα που κανω και καποιες μερες εφαρμοζω μικρες παραλλαγες (πχ. γαλοπουλα αντι κοτοπουλο, τονος αντι σωλομου). επισης ανα 10 -15 μερες ανεβαζω τους υδατανθρακες( με καστανο ρυζι και γλυκοπατατες) μια μερα και την επομενη συνεχιζω κανονικα. αυτο το κανω για μην συνηθησει το σωμα μου στους χαμηλους υδατανθρακες και προσαρμοστει. βαρη κανω καθημερινα εκτος πεμπτης και κυριακης, στο αεροβιο κομματι τωρα κανω δευτερα τριτη πεμπτη και παρασκευη το πρωι με αδειο στομαχι. ξεκινησα την πρωτη εβδομαδα στα 30 λεπτα, 2 εβδ στα 35 και τωρα ειμαι στα 40 απου και θα σταματησω εκει χρονικα αλλα θα βαλω δευτερη απογευματινη αεροβια τριτη και παρασκευη οπου θα κανω ρεπο απο τα βαρη. αυτο το προγραμμα ειναι συστηρα προσωπικο βαση του σωματος μου(μεταβολισμος, γενετικα χαρακτηριστικα,εμπειρια) και μπορει να μην δουλεψει σε αλλους. περιμενω συμβουλες αλλα και και να λυσω αποριες αν μπορω
φιλικα

dreads
13-06-08, 20:35
Ωραιος κ με προσοχη στην λεπτομερεια , αυτα ειναι :awesome:

RUHL
13-06-08, 20:58
καλα ρε τρως ψωμια γαλατα δεξροζες και εισαι ετσι? LOL :green: που να τα κοψεις κιολας :P

Ανα μερα ποσες θερμιδες βγαζει? (πρωτεινη /υδατανθρακας/λιπος)

οι λιποδιαλυτες τι ειναι? :idea:





Το Gaba τι λεει εχεις καλυτερους υπνους?κανε ενα ρεβιου




Με μια προχηρη ματια βλεπω οτι δεν εχεις καλα λιπαρα μεσα no good fat=no testo
Και θα πρωτημουσα να βγαλεις το λιπος το λαδι απο το μετα την προπονηση γευμα και να το βαλεις στο τελευταιο θα καθυστερησει την αφωμιωση της πρωτεινης και θα αντεξη πιο πολλες ωρες στο υπνο με πρωτεινη

dreads
13-06-08, 21:36
καλα ρε τρως ψωμια γαλατα δεξροζες και εισαι ετσι? LOL :green: που να τα κοψεις κιολας :P

Ανα μερα ποσες θερμιδες βγαζει? (πρωτεινη /υδατανθρακας/λιπος)

οι λιποδιαλυτες τι ειναι? :idea:





Το Gaba τι λεει εχεις καλυτερους υπνους?κανε ενα ρεβιου




Με μια προχηρη ματια βλεπω οτι δεν εχεις καλα λιπαρα μεσα no good fat=no testo
Και θα πρωτημουσα να βγαλεις το λιπος το λαδι απο το μετα την προπονηση γευμα και να το βαλεις στο τελευταιο θα καθυστερησει την αφωμιωση της πρωτεινης και θα αντεξη πιο πολλες ωρες στο υπνο με πρωτεινη



ειπε οτι εχει γρηγορο μεταβολισμο ο ανθρωπος στις φωτος που ειχε ανεβασει!!
Συμφωνω με τα λιπαρα και εγω!

RUHL
13-06-08, 22:38
που κολαει ρε γιωργο ο μεταβολισμος σε αυτα που ειπα εγω?

billys15
14-06-08, 11:49
Στο οτι αναφερθηκες σε ψωμια,γαλατα και δεξτροζη.

RUHL
14-06-08, 12:59
ξαναλεω ρε Μ** τουτττττ βιλλ :lol: :green: (εχει να γηνει στους αγωνες:smash: ) ας εχεις σουπερ μεταβολισμο που κολαει?

Αν τα κοψει αυτα θα χασει και αλλα νερα απο το σωμα του και θα φενετε ακομα ποιο κοματια απο οτι ειναι ηδη

αυτα οπως (ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ :spank: μην πεις καμια δικαιολογια μετα :spank: ) κατακρατανε νερα στο σωμα μπορει οχι τεραστεια ποσοστα αλλα οσο νανε για μας τους natural :^^:

billys15
14-06-08, 16:01
Θα γινω κακος τωρα,αλλα ΓΙΑΤΙ να μην ευχαριστηθει γενικα φαγητο,αφου δεν βαζει ευκολα λιπος και ειναι ηδη ευχαριστημενος με την γραμμωση που εχει?? :sneaky:

dreads
14-06-08, 18:12
Θα γινω κακος τωρα,αλλα ΓΙΑΤΙ να μην ευχαριστηθει γενικα φαγητο,αφου δεν βαζει ευκολα λιπος και ειναι ηδη ευχαριστημενος με την γραμμωση που εχει?? :sneaky:

ruhl να αυτο ακριβως εννοω :), αν οντως κατεβενει σε αγωνες τοτε συμφωνω με την αποψη σου και εχεις απολυτο δικιο :)

φιλικα παντα :)):):)

RUHL
14-06-08, 18:26
Θα γινω κακος τωρα,αλλα ΓΙΑΤΙ να μην ευχαριστηθει γενικα φαγητο,αφου δεν βαζει ευκολα λιπος και ειναι ηδη ευχαριστημενος με την γραμμωση που εχει?? :sneaky:

αχαχαχχααχ με τοσο χαμηλο υδατανθρακα μαλον εχει αλλες προθεσεις εγω νομιζω αν ηταν ικανοειημενος δεν θα συνεχηζε την γραμμωση για κανενα μηνα ακομα


Τελος παντων ας μας πει το παιδι εγω παντα κοιταω μπορεις μπορει να ειναι καποιος καλυτερος εστω και 0,001% :green: για αυτο εκφραζω τετοιες γνωμες (να μην ερθουν μετα απο καιρο και μας πουν γιατι δεν μου τα ειπες αυτα βλεπε πικολο :lol: :lol: :lol: :lol: ) :joker: :chinese:

the_big_litho
15-06-08, 19:41
ας αρχισω με τους λιποδιαλυτες, ειναι το lipo6 που σε μια εβδομαδα θα το συνδυασω με fat blocker. οσο για το gaba μου προσφερει λιγη παραπανω ξεκουραση αλλα μην φανταστειτε τιποτα ιδιαιτερο. στα της διατροφης τωρα, θα ανεβασω αργοτερα ενα πινακα με τις ακριβεις ποσοτητες γραμμαριων και θερμιδων. το σωμα μου γενικα δεν λιπωνει και χανω σχετικα ευκολα κιλα. συμφωνω απολυτα με τον μαρκους (σε πιο αγωνιστικα πλαισια βεβαια) αλλα προσπαθω να εχω ισορροπια στο προγραμμα ωστε οπως σωστα αναφερθηκε να ευχαριστιεμαι και το φαγητο, (πχ το μαρουλι χωρις εστω λιγο ελαιολαδο δεν μ αρεσει. ξερω οτι το ψαρολαδο ειναι πολυ καλυτερο αλλα πραγματικα το σιχαινομαι) αλλα και να εχω τα αποτελεσματα που θελω. οσο για τι προθεσεις μου ειναι να στεγνωσω κι αλλο αλλα δεν εχω σκοπο να πεσω σε παραπανω στερηση. καλυτερα καπως ετσι το προγραμμα και να στεγνωσω πληρως τελη ιουλιου παρα να μπω σε αυστηροτερη διαδικασια και να μαι σε 20 μερες στεγνος. και στην τελικη ετσι οπως ειμαι τωρα να μεινω δεν με πειραζει ιδιαιτερα...
φιλικα,

RUHL
15-06-08, 20:16
με το λιπος τι θα κανεις πολυ λιγο εχεις συνολικα ανα μερα?


fat blocker ποιο προιον λες? αν και αχρηστο στην περιπτωση σου αν δεν κανεις cheat meals και δεν εχεις γευματα με πολυ υδατανθρακα αντιθετως γνωμη μου μην παρεις

ενω θα σου πρωτηνα μα βαλεις πρασινο τσαι σηγουρα μεσα πριν την αεροβια η την προπονηση αυτο οντως δουλευει με ερευνες,δικη μου εμπειρια,πειραμτα πανω σε αλλους :thumbup:

Το λιπο 6 εχει και gougle steroles οποτε προσοχη το θεμα ειναι οτι οχι αν θα δουλεψει η κατι τετοιο αλλα ανεβαζει χοληστερηνες και εχει και αλλα τετοια ενα εχω να πω πηρα ενα κουτακι σκετο μετα διαβασα μερικα πραγματα και δεν ξερω σε ποιον να το δωσω τωρα το κουτακι με τα gugule steroles :green: κλειστο ειναι φυσικα ακομα :green:

Και βαλε μεσα ψαρολαδο η καψουλες ομεγα 3 2-3 καψουλες η 120+ γραμαρια σολομο την ημερα φτανει και κανει καλο για χασημο λιπους βαση ερευνων παντα περιληψη εδηναν σε 2 ομαδες που εκαναν διετα σε μια εδηναν και σε αλλη οχι και μετα απο 3 μηνες διετας στην ομαδα που δηνανε κατα μεσο ορο εχασε 2 κιλα παραπανω ενω κανανε τα ιδια με την αλλη μονο το ψαρολαδο προστεθηκε

the_big_litho
18-06-08, 20:18
σολωμο τρωω σχεδον καθε μερα. χρειαζεται να παρω και εξτρα ω3 η ω6? οσο για χοληστερινη κανω σχεδον καθε μηνα εξετασεις οποτε θα δειξει αν υπαρχει προβλημα. πρασινο τσαι πινω το απογευμα, παιζει ιδαιτερο ρολο? γιατι ειναι λιγο το λιπος? ειναι περιπου 50 με 70 γραμμαρια τη μερα με 250-300 πρωτεινη και 150-200 υδατανθρακα

RUHL
18-06-08, 23:16
μπα το λιπος τιποτα ιδιαιτερο μονο την τεστοστερονη ανεβαζει η μειωνει και εχεις καμια 10αρια δυσλητουργειες στο σωμα αν τρως πολυ λιγο

αμφηβαλω αν θα βγαζεις 50 σε συνολο και ολο ειναι εκτος απο 2-3 γραμ απο ψαρι το αλλο δεν ειναι καλης ποιοτητας
"καλα λιπαρα" ωμεγα 3-6-9
πρωτηνω 1 ανα κιλο το λιπος το περισσοτερο απο καλα λιπαρα

λιπος απο καλες πηγες δεν εχεις καθολου κατα την γνωμη μου βαλε
οτι θες κανε :inandout:

D_Mantziotis
07-08-08, 21:04
Χωρίς καμιά υπερβολή νομίζω είναι αν οχι το ιδανικότερο ενα απο τα ποιοτικότερα πλάνα διατροφής που διάβασα ποτέ. με τη γράμμωση που ειδα στο σώμα του εμπνευστή του στην ανάλογη κατηγορία με τις φωτογραφίες αποδεικνύετε απερίφραστα η αποτελεσματικότητα του.

απορώ πάντως πως τα καταφέρεις και βολεύεις ενα τόσο απαιτητικό πρόγραμμα ανάμεσα σε σπουδές/εργασία/υποχρεώσεις η οτι άλλες ασχολίες έχεις.
εγώ για να έχω σίγουρα τα 3-4 μεσαία γεύματα όπως τα θέλω με έχω πετύχει και 2 το βράδυ να καθαρίζω πατάτες για 2κιλη πατατοσαλάτα, να βράζω φιλέτα ψαριού/κοτόπουλο κτλ ασε που κακά τα ψέματα είναι κατι μέρες, όχι και τοσο σπάνια μιας και μου τυχαίνει 6-8 φορές το μήνα, που μπορεί να είναι 3 το μεσημέρι περιμένοντας μέσα στο άγχος σε κανέναν διάδρομο να δώσω μάθημα η κάναν έλεγχο! εκεί και τα ταπερ πανε περίπατο και η δίαιτα και όλα...

ρώταγα λοιπόν είναι δυνατόν να ακολουθεί κάποιος καθολικά και στο ακέραιο ένα τέτοιο πλάνο?

τι κόστος έχουν μερικά χαμένα γεύματα κάθε τόσο απο τέτοιο πρόγραμμα? με λίγα λόγια πόσο αυστηρή είναι η διατήρηση τησ συχνότητας αυτής?

KaKoFoNiX
08-08-08, 03:18
Φίλε μου, γνώμη μου είναι ότι στο γεύμα στις 15:00 μπορείς να βάλεις και λίγο υδατάνθρακα καθώς πρόκειται για το πρώτο στερεό γεύμα μετά τη προπόνηση.Επομένως καλό θα ήταν να βάλεις κάποια ποσότητα υδατάνθρακα έτσι ώστε να έχεις μια ομαλή αναπλήρωση του μυικού γλυκογόνου

the_big_litho
20-08-08, 00:36
Χωρίς καμιά υπερβολή νομίζω είναι αν οχι το ιδανικότερο ενα απο τα ποιοτικότερα πλάνα διατροφής που διάβασα ποτέ. με τη γράμμωση που ειδα στο σώμα του εμπνευστή του στην ανάλογη κατηγορία με τις φωτογραφίες αποδεικνύετε απερίφραστα η αποτελεσματικότητα του.

απορώ πάντως πως τα καταφέρεις και βολεύεις ενα τόσο απαιτητικό πρόγραμμα ανάμεσα σε σπουδές/εργασία/υποχρεώσεις η οτι άλλες ασχολίες έχεις.
εγώ για να έχω σίγουρα τα 3-4 μεσαία γεύματα όπως τα θέλω με έχω πετύχει και 2 το βράδυ να καθαρίζω πατάτες για 2κιλη πατατοσαλάτα, να βράζω φιλέτα ψαριού/κοτόπουλο κτλ ασε που κακά τα ψέματα είναι κατι μέρες, όχι και τοσο σπάνια μιας και μου τυχαίνει 6-8 φορές το μήνα, που μπορεί να είναι 3 το μεσημέρι περιμένοντας μέσα στο άγχος σε κανέναν διάδρομο να δώσω μάθημα η κάναν έλεγχο! εκεί και τα ταπερ πανε περίπατο και η δίαιτα και όλα...

ρώταγα λοιπόν είναι δυνατόν να ακολουθεί κάποιος καθολικά και στο ακέραιο ένα τέτοιο πλάνο?

τι κόστος έχουν μερικά χαμένα γεύματα κάθε τόσο απο τέτοιο πρόγραμμα? με λίγα λόγια πόσο αυστηρή είναι η διατήρηση τησ συχνότητας αυτής?

φιλε μαντζιωρη,
δεν απαντησα νωριτερα γιατι εκει που ημουν δεν υπηρχε internet...
ειναι δυσκολο και κουραστικο να ακολουθεις προγραμματα αυστηρης διαιτας και σιγουρα δεν το τηρεις 100% παντα. ομως τετοιου ειδους προγραμματα δεν διαρκουν πολυ καιρο και με τη βοηθεια του οραματος που εχεις βαλει και τους στοχους σου μενεις οσο μπορεις προσκολημενος σ αυτο. σιγουρα παιζει ρολο και το τι ειδους υποχρεωσεις εχει στη ζωη σου αλλα οπως προειπα, το οραμα σε βοηθα να κουβαλας ταπερακια στη σχολη η στη δουλεια, να σηκωνεσαι στις 8 για να βαζεις στον ατμομαγειρα ολα τα γευματα της ημερας και να εχεις μαθει ολες τις υπαλληλους του σουπερ μαρκετ με τα μικρα τους απο τις φορες που πας....
στην δικια μου περιπτωση, καταφερα να αντεξω σωματικα και ψυχικα 2 μηνες περιπου αλλα για μενα η σωστη διατροφη δεν σταματα οταν κοβεις την εντονη διαιτα απλως χαλαρωνεις λιγο σε καποιους τομεις...
φιλικα,

D_Mantziotis
20-08-08, 01:11
για μενα η σωστη διατροφη δεν σταματα οταν κοβεις την εντονη διαιτα απλως χαλαρωνεις λιγο σε καποιους τομεις...


+1!!

αυτο ειναι πολυ σημαντικό.. ακομα και τα cheat meals οφειλουν να έχουν ποιότητα. Πολες φορές απλα απλα ειναι κατι σε μεγαλύτερη ποσότητα αλλά ποτέ σαβούρα..