PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανάλυση της αποτελεσματικότητας κ ασφάλειας διαφόρων μορφών κρεατίνης



Tasos Green
18-04-12, 14:04
H κρεατίνη έχει γίνει ένα από τα πιο δημοφιλή διατροφικά συμπληρώματα στην αγορά της αθλητικής διατροφής.
Η φόρμουλα της κρεατίνης που είναι η πιο εκτενώς μελετημένη και πιο πολυχρησιμοποιημένη στον τομέα των συμπληρωμάτων διατροφής είναι η μονοϋδρικη κρεατίνη (CM).
Έρευνες έχουν επανειλημμένα δείξει ότι η CM ως συμπλήρωμα αυξάνει την κρεατίνη στους μυς αλλά και τις συγκεντρώσεις της φωσφοκρεατίνης περίπου κατά 15-40%, βελτιώνει την αναερόβια ικανότητα στην άσκηση και αυξάνει τον όγκο της προπόνησης οδηγώντας έτσι σε μεγαλύτερη κέρδη σε δύναμη και μυϊκή μάζα.
Μερικά πιθανά θεραπευτικά οφέλη έχουν αποδεδειχθεί επίσης σε μεγαλο κλινικό πληθυσμό. Έρευνες έχουν δείξει ότι η CM δεν είναι υποβαθμισμένη κατά την κανονική πέψη και ότι σχεδόν το 99% της CM (από κατάποση στην στοματική κοιλότητα) είτε λαμβάνεται από τον μυ ή αποβάλλεται στα ούρα.
Επιπλέον, καμιά ιατρικώς σημαντική παρενέργεια δεν έχει αναφερθεί σε βιβλιογραφία.
Παρόλα αυτά, οι κατασκευαστές συμπληρωμάτων εισάγουν συνεχώς νεότερες μορφές κρεατίνης στην αγορά. Αυτές οι νεότερες μορφές έχουν δήθεν καλύτερες σωματικές και χημικές ιδιότητες, βιοδιαθεσιμότητα, αποτελεσματικότητα, ή/και προφίλ ασφαλείας από την CM. Ωστόσο, υπάρχουν λίγα αποδεικτικά στοιχεία ότι οι νεότερες μορφές κρεατίνης είναι πιο αποτελεσματικές ή/και ασφαλέστερες από ό, τι αν γίνει η κατάποση της CM μόνη της ή/και σε συνδυασμό με άλλα θρεπτικά συστατικά.
Επιπλέον, ενώ η ασφάλεια, η αποτελεσματικότητα, και η ρυθμιστική κατάσταση της CM ορίζεται με σαφήνεια σε όλες σχεδόν τις παγκόσμιες αγορές, η ασφάλεια, η αποτελεσματικότητα, και η ρυθμιστική κατάσταση των άλλων μορφών κρεατίνης που είναι παρούσες στη σημερινή αγορά ως διαιτητικό ή συμπλήρωμα διατροφής είναι λιγότερο σαφής.

Η ανάλυση αυτή αποτελεί μια συστηματική ανασκόπηση της βιβλιογραφίας σχετικά με τις διάφορες μορφές της κρεατίνης που είναι διαθέσιμες στην παγκόσμια αγορά ως συμπληρώματα διατροφής, ή φυσικά προϊόντα υγείας.
Στην έρευνα αυτή έγινε αναζήτηση των επιδόσεων των διαφόρων μορφών κρεατίνης (π.χ., διαλυτότητα, σταθερότητα, βιοδιαθεσιμότητα, επιδόσεις). Τα αποτελέσματα της αξιολόγησης, ανάλυση και ερμηνεία, με τα αποτελέσματα των σχετικών μελετών των διαφόρων μορφών κρεατίνης παρουσιάζονται στον παρακάτω πίνακα.

43394

Είναι φανερό στον πίνακα ότι οι επιδόσεις των διαφόρων μορφών κρεατίνης υστερούν της μονοϋδρικής.


Creatine ethyl ester (CEE) Vs Creatine monohydrate (CM)

Η Creatine ethyl ester δήθεν αποτελεί μια ανώτερη μορφή κρεατίνης σε σύγκριση με τη CM.
Ωστόσο, προηγούμενες μελέτες έχουν δείξει ότι υποβιβάζεται πολύ γρήγορα όταν εκτεθεί σε χαμηλά επίπεδα pH, όπως το pH που υπάρχει στο στομάχι. Θεωρητικά, αυτό θα μειώσει τη βιοδιαθεσιμότητα της κρεατίνης. Για να ελεγχθει αυτή η υπόθεση σε σύγκριση με τα αποτελέσματα οι ερευνητές δημιούργησαν 3 ομάδες οπού για 42 μέρες προπονήσεων θα χρησιμοποιούσαν τα αντίστοιχα συμπληρώματα κρεατίνης (placebo, CM, και CEE) η κάθε μια. Η συνολική περιεκτικότητα σε κρεατίνη στους μυς αξιολογήθηκε πριν και μετά από 6, 27, και 48 ημέρες.
Οι ερευνητές διαπίστωσαν ότι τα επίπεδα ορού κρεατίνης ήταν σημαντικά αυξημένα στην ομάδα της CEE μετά τις 6, 27, και 48 ημέρες μετά τη συμπλήρωση αναφέροντας λιγότερο αποτελεσματική βιοδιαθεσιμότητα. Παράλληλα ενώ η CEE προωθούσε μια μικρή αύξηση της συγκέντρωσης της κρεατίνης στους μυς, το group της CM παρουσίαζε ακόμα υψηλοτέρα επίπεδα συγκέντρωσης κρεατίνης. Τα ευρήματα αυτά αντικρούουν άμεσα αυτά που υποστηρίζονται για την CEE ότι είναι πιο αποτελεσματική στην αύξηση αποθήκευσης κρεατίνης στους μυς.

43393

Διάγραμμα: Αλλαγές σε συνολική περιεκτικότητα κρεατίνης στους μυς στα group με το εικονικό φάρμακο (PLA), μονοϋδρική κρεατίνη (CRT), και κρεατίνη εστέρα (ethyl CEE).


Link: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3080578/

Devil
18-04-12, 14:13
ωραιος ο Τασος:thumbup:

μπραβο μαν... πολυ καλη δουλεια...:clap::clap::clap:

Dreiko
18-04-12, 14:15
ωραιος τασο!!:clap:
για αλλη μια φορα,λοιπον,φαινεται οτι το φθηνο δεν ειναι παντα και κατωτερης ποιοτητας...

sTeLaKoS
18-04-12, 14:22
Stick to basics, για ακόμη μια φορά. :thumbup:

billys15
18-04-12, 16:16
Ωραιος Τασο.Προσπαθουν να εντυπωσιασουν με τα "orotate,gluconate" κλπ,αλλα εφαγαν τα κεφαλια τους.

Tasos Green
18-04-12, 16:35
οπως ειπε και ο βαγγελης το φτηνότερο ειναι και το αποδοτικότερο... παλι καλα οσον αφορα την κρεατίνη δεν εχω δώσει λεφτα περαν της μονουδρικής. η συγκεκριμενη ερευνα ειναι απο τις καλυτερες που εχω διαβασει κανανε πολυ σωστη δουλεια.

janinis
18-04-12, 16:54
ΤΗΝ ΜΟΝΟΥΔΡΙΚΗ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΣΕ ΝΕΡΟ Η ΟΠΩΣ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΣΕ ΚΑΤΙ ΜΕ ΛΙΓΟ ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΑ{ΧΥΜΟ ΚΛΠ}.ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΡΩΤΑΩ ΑΛΛΑ Η ΑΠΟΧΗ ΧΡΟΝΩΝ ΑΠΟ ΤΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ ΒΛΕΠΕΙΣ...

*γραφε με μικρους χαρακτηρες.ειναι κανονας του φορουμ κ στη γλωσσα του νετ ειναι σαν να φωναζεις.mods team*

billys15
18-04-12, 17:07
Φιλε υπαρχει τοπικ κρεατινης με πολλες σελιδες που αναφερονται διαφορα μεσα ;)

GeoDask
18-04-12, 17:24
Stick to basics, για ακόμη μια φορά. :thumbup:

+1 :thumbup:

Ωραία έρευνα, μπράβο Τάσο :turtle:

demaio13
18-04-12, 17:42
ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΔΕΡΦΕ,ΜΠΡΑΒΟ
ΤΟ ΟΤΙ Η CM ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΒΑΣΕΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ ΤΟ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΥΚΟΛΑ,ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩΝΤΑΣ ΤΗΝ.
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ,ΠΕΡΑ ΑΠΟ CM ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΑΛΛΕΣ ΚΡΕΑΤΙΝΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΟΓΟ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ.Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΧΕΣΗ ΤΙΜΗΣ-ΠΟΣΟΤΗΤΑΣ-ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΑΝΑΜΦΙΒΟΛΑ:bowdown:

Madd_Chadd
18-04-12, 18:50
Μπραβο ρε Τασο,ηθελα μια τετοια ερευνα να την τριψω σε κατι μουτρα του κυκλου μου!!!:clap::thumbup:

beefmeup
18-04-12, 18:55
παιδια μην περνετε κρεατινη..
χαλαει τα νεφρα,κραταει νερα κ γενικα κανει κακο..:green:
να την δινετε σε μενα που ειμαι βιονικος πλεον..:turtle:

ωραιος τασσο..:clap:

Keirox
18-04-12, 19:28
Πολύ.. πάρα πολύ καλό! :clap::clap:

lila_1
18-04-12, 20:54
Τι διάολο, μόνο πάνω μου δε δουλεύει η κρεατίνη...??? :turtle:
Και monohydrate σημειωτέον....

vaggan
18-04-12, 21:03
ωραιος τασο και για μενα η κρετινη ειναι το μονο εργογονο συμπληρωμα που δουλευει πανω μου σε οποιαδηποτε μορφη

SHRED
18-04-12, 21:11
Τι διάολο, μόνο πάνω μου δε δουλεύει η κρεατίνη...??? :turtle:
Και monohydrate σημειωτέον....

Πολύ ενδιαφέρον η έρευνα
lila_1δεν παρατηρείς καμία διαφορά στην δύναμη όταν την χρησιμοποιείς? Ούτε καλύτερα πρηξίματα όπως λένε κατα την διάρκεια της προπόνησης? :unsure:

lila_1
19-04-12, 11:30
Όχι τίποτα από τα 2. Ούτε σε δύναμη ούτε σε πρηξίματα.
Μόνο μία φορά παρατήρησα αξειοσημείωτη άυξηση στη δύναμη μέσα σε ένα χρονικό διάστημα 1μηνός, που ακόμα δεν είμαι σίγουρη αν οφείλεται στη κρεατίνη. Γιατί με το που την έκοψα όχι μόνο δεν έπεσα στα κιλά, αλλά συνέχισα να ανεβαίνω.

Και κάνω και φόρτωμα 5 ημερών.

Νot sure....

vaggan
19-04-12, 12:58
Όχι τίποτα από τα 2. Ούτε σε δύναμη ούτε σε πρηξίματα.
Μόνο μία φορά παρατήρησα αξειοσημείωτη άυξηση στη δύναμη μέσα σε ένα χρονικό διάστημα 1μηνός, που ακόμα δεν είμαι σίγουρη αν οφείλεται στη κρεατίνη. Γιατί με το που την έκοψα όχι μόνο δεν έπεσα στα κιλά, αλλά συνέχισα να ανεβαίνω.

Και κάνω και φόρτωμα 5 ημερών.

Νot sure....διολου απιθανο απο πολλους εχω ακουσει οτι δεν τους πιανει και μαλιστα παλιοτερα ειχα διαβασει σε ενα περιοδικο του χωρου -μην φανταστεις καμια επιστημονικη ερευνα-οτι αυτο συμβαινει σε ενα ποσοστο 30%παντως αυτο που λες με παραξενευει γιατι εχω ακουσει οτι τα αποθεματα της κρεατινης διαρκουν μεσα στους μυες και ενα μηνα μετα τη διακοπη της(σε αυτο ισως να οφειλεται η αυξηση της δυναμης και μετα την διακοπη της)εγω αν την ξανα δουλεψεις παντως θα σε συμβουλευα να την βαλεις για κανα τριμηνο χωρις υπερφορτωση, και αναλογα με τα κιλα σου να καθορισεις την ημερησια ποσοτητα (εγω παιρνω 8 με 10 γραμμαρια:green:) επισης εχω παρατηρησει επειδη εχω πιει αφθονη κρεατινη στη ζωη μου, οτι μου τα σκαει καλυτερα οταν βαζω και αρκετους υδατανθρακες και παιζω στο γυμναστηριο 6 με 8 επαναληψεις ανα σετ μεχρι κοπωση. οταν εκανα φτωχη διατροφη σε υδατανθρακες δεν εβλεπα και εγω τιποτα ιδιαιτερο

lila_1
19-04-12, 13:10
An είναι να αυξάνεις υδατάνθρακες, χαίρω πολύ, ούτως ή άλλως θα βλεπες διαφορά στη δύναμη από τα καρμπς. Το θέμα είναι να σου κάνει τη διαφορά με σταθερούς τους ελεγχόμενους παράγοντες...

Αυτό που λές πως κάποιους δεν τους πιάνει το έχω διαβάσει, αλλά δεν έχω μάθει ακόμα το γιατί...

Στα διάφορα πρωτόκολλα λήψης είχα διαβάσει (για γυναίκες) γύρω στα 0,03γρ ανά κιλό σωματικού βάρους ανά μέρα.
Το δοκίμασα,@@... αύξησα ποσότητα στα 5γρ ανά μερα, πάλι παπακια....δοκίμασα φόρτωμα και είδα επιτέλους κάτι να γίνεται αλλά ήταν αυτό το συγκυριακό που ανέφερα από πάνω..

Δεν ξέρω μήπως φταίει ότι τη χρησιμοποιώ αρκετά συχνά, με τα οφφ μου να ναι μικρότερα από 2μηνο...
Οχι ότι είναι απαραίτητο το οφφ, απλά ενδεχομένως να μην μπορεί να γίνει σε μένα αντιληπτή η διαφορά στην απόδοση...
Χου νόουζ

vaggan
19-04-12, 13:48
βλεπω και εσυ με το φτυαρι την παιρνεις:toast:κοιτα ομως να δεις οι υδατανθρακες εχουν συνεργιστικη δραση με την κρεατινη αυτο δεν πρεπει να το αμφισβητουμε και οταν λεω ποσοτητα υδατανθρακων μην φανταστεις κατι τρομερο γυρω στα 250 με 300 γραμμαρια για αντρα 90 κιλων δεν ειναι και κατι τρομερο .παντως καλοκαιρι δεν εβλεπα διαφορες και αυτο ειναι ευλογο αν σκεφτεις την διαιτα και την μεγαλη εφιδρωση

vaggan
19-04-12, 14:28
επισης δεν ξερω αν χωριζεις την προπονηση και την διατροφη σου σε περιοδο ογκου η γραμμωσης εψαξα να βρω λογκ σου αλλα μπα:green::green:παντως θυμαμαι κατι φωτο σου καπου εδω που ησουν αρκετα γραμμωμενη και ισως λογω του οτι κανεις υποθερμιδικη -γιατι χωρις υποθερμιδικη κοιλιακοι δεν-να μην βλεπεις καλα αποτελεσματα απο την κρεατινη (αυτα ειναι δικες μου υποθεσεις ξερωντας οτι οι γυναικες ειναι πιο ψειρες με τις θερμιδες και προσεχουν παραπανω την γραμμη τους οποτε σκεφτηκα οτι ισως εισαι υποθερμιδικα για μεγαλο χρονικο διαστημα):welcome:

xgiwrgos
19-04-12, 15:30
Τι διάολο, μόνο πάνω μου δε δουλεύει η κρεατίνη...??? :turtle:
Και monohydrate σημειωτέον....


Δοκίμασε κάποιο νιτρικό που περιέχει κρεατίνη, το ξαδερφάκι μου παίρνει και μου λέει οτι κάνει πολύ καλή δουλειά.

SHRED
19-04-12, 23:29
Δοκίμασε κάποιο νιτρικό που περιέχει κρεατίνη, το ξαδερφάκι μου παίρνει και μου λέει οτι κάνει πολύ καλή δουλειά.
Πράγματι τα νιτρικά απ'ότι έχω ακούσει δίνουν καλά πρηξίματα πόσο μάλλον σε mix με κρεατίνη αλλά έχω αμφιβολίες για το πόσο ασφαλή είναι :unsure:
και κάτι άλλο lila_1 ποιος ο λόγος να κάνεις φόρτωμα? Μπορείς να την παίρνεις για καιρό όπως σου είπε ο vaggan σε κάποιες σταθερές ποσότητες εγώ έτσι θα έκανα

lila_1
19-04-12, 23:39
Eγώ πάλι διάβασα προχθές μία έρευνα που τα βγαλε σκάρτα εντελώς τα νιτρικά...:turtle:

vaggan
20-04-12, 10:01
με αφορμη τα νιτρικα να πω οτι παντα φορμουλες κρεατινης νιτρικων και καφεινης βαζω τα τελευταια χρονια με πολυ καλυτερα αποτελεσματα απο την εποχη που εβαζα μια απλη μονουδρικη.αν θες κανε μια δοκιμη:thumbup:

lila_1
20-04-12, 10:57
Πράγματι τα νιτρικά απ'ότι έχω ακούσει δίνουν καλά πρηξίματα πόσο μάλλον σε mix με κρεατίνη αλλά έχω αμφιβολίες για το πόσο ασφαλή είναι :unsure:
και κάτι άλλο lila_1 ποιος ο λόγος να κάνεις φόρτωμα? Μπορείς να την παίρνεις για καιρό όπως σου είπε ο vaggan σε κάποιες σταθερές ποσότητες εγώ έτσι θα έκανα

O λόγος που κάνω φόρτωμα είναι ότι εάν δεν κάνω, δεν παίζει να δουλέψει η κρεα.
Οχι ότι έτσι βλέπω διαφορά.

Βασικά κάποιες φορές βλέπω, κάποιες άλλες όχι. Νομίζω πως τις φορές που βλέπω είναι το πλασίμπο που δουλεύει:turtle:

Για καιρό την παίρνω πάντα και σε σταθερές ποσότητες.

vaggan
20-04-12, 11:25
O λόγος που κάνω φόρτωμα είναι ότι εάν δεν κάνω, δεν παίζει να δουλέψει η κρεα.
Οχι ότι έτσι βλέπω διαφορά.

Βασικά κάποιες φορές βλέπω, κάποιες άλλες όχι. Νομίζω πως τις φορές που βλέπω είναι το πλασίμπο που δουλεύει:turtle:

Για καιρό την παίρνω πάντα και σε σταθερές ποσότητες.πινεις αρκετο νερο με την κρεατινη?

lila_1
20-04-12, 11:27
Παίζει να πηγαίνω 15 φορές τη μέρα για κατούρημα....:turtle::turtle:

vaggan
20-04-12, 11:34
ενταξει αυτη ηταν ερωτηση να χουμε να λεμε γιατι εγω ιδιαιτερα νερο δεν πινω πεντε ποτηρια το χειμωνα και αν (συμπεριλαμβανονται στα πεντε και αυτα που ανακατευω την κρεατινη)και ομως βλεπω αποτελεσμα παντως πιστευω οτι εισαι πολυ φιτ απο φωτο που ειδα :thumbup::thumbup::bbbiceps:

lila_1
20-04-12, 11:52
Στεγνή είμαι εκεί που με είδες...
Και μιας και ρώτησες πιο πίσω για την υποθερμιδική, το μεγαλύτερο διάστημα του χρόνου είμαι υπερθερμιδικά ή ισοθερμιδικά...και η κρεα πάλι δε δουλεύει..

Βέβαια παίζει και το σενάριο να δουλεύει αλλά να έχω εγώ υπερβολικές προσδοκίες....
Πάντως όσον αφορά τα πρηξίματα, εκεί σίγουρα δε βλέπω διαφορά..

sobral
20-04-12, 11:52
Λίλα μάλλον ανήκεις στους non responders της Cr.Mono. Συμβαίνει σε ένα αρκετά μεγάλο ποσοστό ανθρώπων. Ίσως ανήκω κ εγώ εκεί. Μετά από μία αποτυχημένη (όχι πλήρως αλλά...τίποτα ιδιαίτερο) προσπάθεια με CM, δοκίμασα το μπλεντ κρεατινών της Musclepharm κ εξεπλάγην.;) Χωρίς πρηξίματα πάντως (δεν είχα πολλά ποτέ) αλλά με μεγάλη αύξηση στη δύναμη. Παρά την ανωτερότητα της CM, η οποία είναι αδιαμφισβήτητη, μάλλον τα υπόλοιπα είδη είναι για εμάς χεχε:green: αρχίζω να πιστεύω κ σε μερικά άλλα είδη όπως η creatine hydrochloride.

lila_1
20-04-12, 12:02
Γιατί να δουλέψει μία άλλη μορφή κρεατίνης σε έναν non responder?
Aφού είναι γενικά non responder στη κρεατίνη...

Πρέπει να το τσεκάρω αυτό :turtle::turtle:


AAAAaa...μπορεί να φταίει ο πολύς καφές και το τσάι....αλλά και πάλι δεν τα συνδιάζω ποτέ...την κρεατίνη τη πίνω με μία διαφορά 4-5 ωρών από τη κατανάλωση καφείνης...

vaggan
20-04-12, 12:06
Στεγνή είμαι εκεί που με είδες...
Και μιας και ρώτησες πιο πίσω για την υποθερμιδική, το μεγαλύτερο διάστημα του χρόνου είμαι υπερθερμιδικά ή ισοθερμιδικά...και η κρεα πάλι δε δουλεύει..

Βέβαια παίζει και το σενάριο να δουλεύει αλλά να έχω εγώ υπερβολικές προσδοκίες....
Πάντως όσον αφορά τα πρηξίματα, εκεί σίγουρα δε βλέπω διαφορά..το να εχεις υπερβολικες προσδοκιες ισως να παιζει,οπως και να κανει δουλεια απλα να μην γινεται αντιληπτο.οσο αφορα τα πρηξιματα με blend κρεατινης νιτρικου παρατηρησα καλυτερο πρηξιμο σε σχεση με την καθαρη μονουδρικη.αλλα να σου πω την αληθεια την μεγαλυτερη διαφορα την βλεπω στη ζυγαρια μου δηλαδη απο εκει που ειμαι 92 οταν βαζω κρεατινη φτανω τα 95 μεσα σε δυο βδομαδες χωρις να εχω μεταβαλλει τις θερμιδες μου.πιστευω ομως οτι αυτο θα κανεις και εσυ.
εντιτ: με τον καφε μην το παρακανεις αν και εγω παιρνω μπλεντ με καφεινη

beefmeup
20-04-12, 17:36
βασικα υπαρχουν διαφορες εμπειρικες(κυριως)αναφορες πανω σε χρηση κρεατινης κ non respondancy..
σε ατομα που παρατηρουν οτι δεν τους πιανει,εκει θα πρεπει να δοκιμαστουν διαφορα προτοκολα ληψης..
ακομα κ με 20γρ φορτωμα την μερα για 5 μερες,η 10γρ ανα μερα σπαστα σε 5 δοσεις..
μετα μπορει να πειραματιστει καποιος κ με τις διαφορες μορφες..εχει παρατηρηθει απο εμπειρικες παλι αναφορες οτι διαφορες μορφες λειτουργησαν καλυτερα σε ατομα που με απλη μονουδρικη δεν εβλεπαν αποτελεσματα..
το καλο ειναι πλεον οτι η κρεατινη σε ολες τις μορφες της ειναι φτηνη,οποτε αν καποιος ενδιαφερεται μπορει να κανει πειραματισμους..
το ββ.κομ εχει αρκετα θρεντ πανω σε αυτο,κ αρκετες αναφορες για βελτιωση της αποδοσης μετα απο χρηση διαφορων μορφων κρεατινης,ενω η κλασσικη μονο δεν δουλευε αρχικα..

μετα ενα αλλο θεμα ειναι κ το τι περιμενει κανεις απο την κρεατινη..
πολυ νομιζουν οτι θα γινουν ντουκια,η θα σκανε απο δυναμη με την χρηση της..σαφως κ τα πραγματα δεν ειναι ετσι..μια διαφορα σε δυναμη υπαρχει,αλλα καμια φορα,ο κοσμος καπου την παρεξηγει κ την αποδιδει σε κατι που θα γινοταν ετσι κ αλλιως..
κ περιμενοντας να δει θεαματικα αποτελεσματα,απογοητευεται..

vaggan
20-04-12, 19:57
βασικα υπαρχουν διαφορες εμπειρικες(κυριως)αναφορες πανω σε χρηση κρεατινης κ non respondancy..
σε ατομα που παρατηρουν οτι δεν τους πιανει,εκει θα πρεπει να δοκιμαστουν διαφορα προτοκολα ληψης..
ακομα κ με 20γρ φορτωμα την μερα για 5 μερες,η 10γρ ανα μερα σπαστα σε 5 δοσεις..
μετα μπορει να πειραματιστει καποιος κ με τις διαφορες μορφες..εχει παρατηρηθει απο εμπειρικες παλι αναφορες οτι διαφορες μορφες λειτουργησαν καλυτερα σε ατομα που με απλη μονουδρικη δεν εβλεπαν αποτελεσματα..
το καλο ειναι πλεον οτι η κρεατινη σε ολες τις μορφες της ειναι φτηνη,οποτε αν καποιος ενδιαφερεται μπορει να κανει πειραματισμους..
το ββ.κομ εχει αρκετα θρεντ πανω σε αυτο,κ αρκετες αναφορες για βελτιωση της αποδοσης μετα απο χρηση διαφορων μορφων κρεατινης,ενω η κλασσικη μονο δεν δουλευε αρχικα..

μετα ενα αλλο θεμα ειναι κ το τι περιμενει κανεις απο την κρεατινη..
πολυ νομιζουν οτι θα γινουν ντουκια,η θα σκανε απο δυναμη με την χρηση της..σαφως κ τα πραγματα δεν ειναι ετσι..μια διαφορα σε δυναμη υπαρχει,αλλα καμια φορα,ο κοσμος καπου την παρεξηγει κ την αποδιδει σε κατι που θα γινοταν ετσι κ αλλιως..
κ περιμενοντας να δει θεαματικα αποτελεσματα,απογοητευεται..εγω διονυση τη βαζω οταν τη δουλευω σοβαρα πριν και μετα την προπονηση και πραγματικα με τουρμπιζει οταν ειχα παρει σκετη μονουδρικη δεν ειχα δει τιποτα ιδιαιτερο

SHRED
20-04-12, 21:12
Παιδιά οι υπόλοιπες μορφές κρεατίνης δεν έχουν μελετηθεί τόσο όσο η monohydrate μπορείτε να εγγυηθείτε υπεύθυνα για την ασφάλειά τους? Αν ναι τότε κανένα πρόβλημα δοκιμάστε τις όλες και δείτε σε ποιες ανταποκρίνεστε καλύτερα
edit: by the way έχω διαβάσει μια έρευνα για την κρεατίνη απο την Mayo Clinic σύμφωνα με την οποία όσοι παίρνουν είναι με το ένα πόδι στον τάφο λολ :turtle:

vaggan
20-04-12, 21:28
Παιδιά οι υπόλοιπες μορφές κρεατίνης δεν έχουν μελετηθεί τόσο όσο η monohydrate μπορείτε να εγγυηθείτε υπεύθυνα για την ασφάλειά τους? Αν ναι τότε κανένα πρόβλημα δοκιμάστε τις όλες και δείτε σε ποιες ανταποκρίνεστε καλύτερα
edit: by the way έχω διαβάσει μια έρευνα για την κρεατίνη απο την Mayo Clinic σύμφωνα με την οποία όσοι παίρνουν είναι με το ένα πόδι στον τάφο λολ :turtle:να σου πω κατι ολοι αυτοι οι επιστημονικοι ερευνητες λενε ο καθενας το μακρυ τους και το κοντο τους, φασκουν και αντιφασκουν για χρονια και στο φιναλε αν ειναι να πεθανουμε ας πεθανουμε τουλαχιστον δυνατοι :P:P

beefmeup
22-04-12, 12:03
Παιδιά οι υπόλοιπες μορφές κρεατίνης δεν έχουν μελετηθεί τόσο όσο η monohydrate μπορείτε να εγγυηθείτε υπεύθυνα για την ασφάλειά τους?

μαν τι ειμαστε η siemens..?:turtle:

βασικα ολες την μονουδρικη εχουν βαση..οποτε ολες ασφαλεις ειναι..