PDA

Επιστροφή στο Forum : Πανελλήνιες και Γυμναστήριο



Pka
19-04-12, 12:52
Καλημέρα! Φέτος είναι η χρονιά των Πανελληνίων για μένα και ως γνωστόν πέφτει πολύ διάβασμα οπότε ο χρόνος λιγοστός για γυμναστήρια. Ειδικά από εδώ και πέρα Θεού θέλοντος θα καταφέρνω να πηγαίνω μόλις 2 φορές την εβδομάδα. Θα ήθελα να μου προτείνετε τι μπορώ να κάνω ώστε να έχω το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα με αυτές τις 2 προπονήσεις, κάποιες ασκήσεις και γιατί όχι ένα διαμορφωμένο πρόγραμμα. Ξέρω πως δεν γίνονται πολλά και δεν μπορώ να κάθομαι σαφώς 3 ώρες στο γυμναστήριο όμως δεν μπορώ να αφήσω τον εαυτό μου λίγο πριν το καλοκαίρι...εν τέλει "νους υγιής εν σώματι υγιές";)

leftis
19-04-12, 13:00
Καλημέρα! Φέτος είναι η χρονιά των Πανελληνίων για μένα και ως γνωστόν πέφτει πολύ διάβασμα οπότε ο χρόνος λιγοστός για γυμναστήρια. Ειδικά από εδώ και πέρα Θεού θέλοντος θα καταφέρνω να πηγαίνω μόλις 2 φορές την εβδομάδα. Θα ήθελα να μου προτείνετε τι μπορώ να κάνω ώστε να έχω το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα με αυτές τις 2 προπονήσεις, κάποιες ασκήσεις και γιατί όχι ένα διαμορφωμένο πρόγραμμα. Ξέρω πως δεν γίνονται πολλά και δεν μπορώ να κάθομαι σαφώς 3 ώρες στο γυμναστήριο όμως δεν μπορώ να αφήσω τον εαυτό μου λίγο πριν το καλοκαίρι...εν τέλει "νους υγιής εν σώματι υγιές";)

http://www.bodybuilding.com/fun/jamesst2.htm
Δες αυτό, λέει ένα πρόγραμμα όπου προπονείσαι μια φορά την εβδομάδα. Αν δουλεύει δεν ξέρω αλλά μπορεί να σου φανεί χρήσιμο.

Αντωνης
19-04-12, 13:03
Δεν μπορεις να το κανεις 3 φορες?
Anyway,με 2 φορες την βδομαδα εγω θα εκανα μια μερα upper body και μια lower

Kαπως ετσι:
Upper μερα:
Οριζοντιος παγκος/στρατιωτικες πιεσεις
Μονοζυγο
Βυθισεις
και αλλες 2-3 βοηθητικες ασκησεις(καμψεις δικεφαλων,γαλλικες πιεσεις κτλ)...

Lower μερα:
Squat
Deadlifts
Leg curl
Γαμπες
και καμια αλλη βοηθητικη

Μην περιμενεις και παρα πολλα με 2 μερες παντως....Στην χειροτερη απλα θα κρατηθεις σε φορμα,στην καλυτερη ισως βαλεις και λιγους μυς παραπανω στο διαστημα ενος χρονου...

Pka
19-04-12, 13:19
Leftis , το πρόγραμμα που μου έδειξες μου φαίνεται λίγο υπερβολικό...έχει το πολύ στο σύνολο 7 σετ σε κάθε προπόνηση και συμπληρώνει όλες τις μυικές σε ένα μήνα :/ δεν νομίζω να μου κάνει. Thnx πάντως.

Αντώνη, όλο το χρόνο το πάλευα και ήμουν με το ζόρι στις τρεις όμως τώρα δεν γίνεται. Ούτως ή άλλως αυτή η κατάσταση θα διαρκέσει το πολύ 2 μήνες μέχρι να τελειώσει η εξεταστική οπότε κι εγώ στοχεύω απλά να κρατηθώ σε καλή κατάσταση και να κερδίσω έστω λίγη σύσφιξη, γράμμωση ή δεν ξέρω κι εγώ τι μπορώ να κερδίσω...στις βοηθητικές του upper είναι καλύτερα να βάλω στήθος ή χέρια;

Αντωνης
19-04-12, 13:22
στις βοηθητικές του upper είναι καλύτερα να βάλω στήθος ή χέρια;

Οτι θες,δεν εχει και μεγαλη σημασια...Μπορεις να κανεις μια για τρικεφαλους,μια για δικεφαλα,και για τελος τιποτα ανοιγματα ή crossover...Και οι πλαγιες εκτασεις ωμων ειναι μια καλη βοηθητικη

lonsdale
19-04-12, 13:33
Γιατι δεν σταματας το γυμναστηριο για 2 μηνες?

Pka
19-04-12, 13:45
Οκ θα το δοκιμάσω αν πάω σήμερα...

Το έχω σκεφτεί κι εγώ να το σταματήσω αλλά κατά βάθος δεν θέλω να το κάνω. Είναι και ένας τρόπος να αλλάζεις παραστάσεις, να κινείσαι και να ανανεώνεσαι για περισσότερο διάβασμα. Περισσότερο κακό μου κάνει ο υπολογιστής παρά το γυμναστήριο...