PDA

Επιστροφή στο Forum : μια μικρη απορια.



nasos
15-06-08, 20:26
ενταξει μπορει να ειναι λιγο αστεια ρε παιδια αλλα προβληματιζομαι λογω αγνοιας κ θελω τα φωτα σας.
βασικα επικεντρωνεται στο εξης.
αν γυμναζω με βαρη μονο χερια κ παιρνω natural πρωτεινες ακα ρυζακι,γαλοπουλα,μαυρο ψωμι κοκ,
θα παρουν ογκο μονο οι μυς που γυμναζω η θα κανω κοιλιτσες-σαμπρελιτσες κοκ?
δηλ αναρωτιεμαι μηπως παχυνω στη μεση που εχω κ την ταση.
θελω εν ολιγοις τουλαχιστον προς το παρων να παρω σε χερια-στηθος κ απο σεπτεβρη ξεκινω κατι καλυτερο.
απλα φοβαμαι μην παχυνω ενω προσπαθω να αυξησω μυικη μαζα σε στηθος-χερια.
δηλ ο οργανισμος μπορει να δωσει τις λαμβανομενες πρωτεινες μονο στην περιοχη που γυμναζω-κουραζω η θα τις κατανειμει
σε ολοκληρο το σωμα?
thanks a million! :D

RUHL
15-06-08, 20:52
σε ολοκληρο το σωμα πηγαινουν
τωρα :lol: μπορεις να προπονεις μονο χερια αλλα δεν το προτηνω αλλα παντα ειχα αυτη την απορια τι θα γηνοταν αν προπονουσα μονο ενα σωματικο τμημα ποσο αναπτυξη θα ειχε σε σχεση με την γενικη :green:


Λιπος μπορεις να παρεις ακομα και αν τρως κρεας ολη μερα δλδ πρωτεινη δεν εχει σημασια .
αν τρως παραπανω απο οσο χρειαζετε οτι θερμιδες και νανε θα παρεις λιπος 100% σιγουρα

μετα αν κανεις ογκο και τρως οτι νανε η εχτρα θερμιδες ναι θα παρεις μπολικο λιπος αν τρως στεγνα και καθαρα χωρις να κλεβεις θα παρεις ελαχιστο λιπος

γενικα στον ογκο περνεις λιπος δεν την γλυτωνεις το μονο που γλυτωνεις ειναι ποσο θα βαλεις 0,5 κιλα η 15 :lol: κιλα


Παντως προτηνω να γυμναζεις ολο το σωμα α η αναπτυξη που θα παρεις τωρα θα ειναι μονο στα χερια δεν θα παει σε αλλο σωματικο τμημα αν συνεχησεις με χερια προτηνω να κανεις 4 φορες την εβδομαδα προπονηση
παραδειγμα
δευτερα τρικεφαλο=66% της μαζας τον χεριων αν θες μεγαλα χερια να προσεχεις
τριτη δικεφαλο
διαλειμα
πεμπτη διαλειμα
παρασκευη τρικεφαλο
σαβατο δικεφαλο
κυριακη διαλειμα

super programa εγω παντως αυτο θα εφτιαχνα αν προπονουσα μονο χερια 8) :shifty:

nasos
15-06-08, 21:02
ευχαριστω ρε συ,κατανοητα ολα! :)
απλα λογω οτι επαιζα μπαλιτσα κ λογω σωματοτυπου τα ποδια ειναι οκ.
υστερω στα χερια-στηθος κ λογω καλοκαιριου κ νυχτερινης εργασιας αδυνατω να δωσω κ πολλα γκαζια.
ωραιο το προγραματακι παντως για τις υπολοιπες 90μερες καθως παιζει κ καμποσο κολυμπι λογω θερινης κατοικιας.
απλα καποιοι της γυρας με ειχαν μπερδεψει κ γι αυτο ποσταρα.
μου ελεγαν οτι αν γυμναζω μονο χερια για χ διαστημα κ εφοδιαζα τον οργανισμο με πρωτεινες,
αυτος θα τις εδινε στα σημεια που εξασκω κ μονο. :unsure:

RUHL
15-06-08, 21:43
βασηκα μυικη αναπτυξη θα εχεις μονο σε εκεινα τα σημεια δεν θα εχεις στην πλατη σου πχ η στο στηθος αν κανεις μονο χερια

Εχεις καποιο δικιο οτι ολη η μυικη αναπτυξη θα πηγαινει εκει οχι η πρωτεινη :^^: πρωτεινη μεχρι και τα μαλια και τα νυχια χρειαζοντε τι να λεμε για το υπολοιπο σωμα :green: το που παει

Ομως πιστευω και εγω σε αυτη τη λογικη οτι θα εχεις καλυτερη μυικη αναπτυξη αν κανεις μονο ενα σωματικο τμημα παρα αν εκανες ολο το σωμα για συμετρια ουτε κουβεντα μιλαμε για 1 σωματικο τμημα τωρα :green:

απλα arms workout VS full body + arms workout πιστευω κερδιζουν τα arms σκετα αλλα απο συμετρια θα εισαι :thumbdown: :smash: :geek:
γενικα μου θυμισες εναν τυπο που πετουσε ακοντιο απο το αστεριη και οβελιξ :lol: εκει στους 12 αθλους που τους εβαλε ο καισαρας ειχε χερι σαν το αβαταρ μου :lol: και σωμα σαν του αδερφου μου :lol: :lol: :lol: :rolf: :rolf:

Vson
15-06-08, 22:26
RUhl αυτο περι συμμετριας ... ειναι ΚΑΠΩΣ ακυρο, και εξηγουμαι: για να γινει κατι τετοιο πρεπει ενα ατομο να κανει υπερβολικες απομονωσεις και πολυ μακροπροθεσμα.

ενας τενιστας για παραδειγμα εχει το χερι που παιζει κυριως παντα πιο πρισμενο αλλα μετα απο πολλα χρονια , και παρολλο που γινεται αυτο και το αλλο του ΧΕΡΙ μεγαλωνει και πριζεται απλως οχι οσο το βασικο του.

Αυτο ομως ειναι υπερβολικο γιατι οι τενιστες παιζουν χρονια για να συμβει το παραπανω και υπαρχει μεγαλη πιεση στο ενα χερι.

οσο για τον κανονικο ανθρωπο,ενα ατομο που δεν ανηκει στην παραπανω κατηγορια (απομονωση μακροετης και εντονη μαλιστα) τοτε η συμμετρια ειναι κατι πολυ πιο ευκολο για αυτον.

δεν υπαρχει περιπτωση να χαλασεις τη συμμετρια σου ευκολα, αυτο κυριως φαινεται στους body builders επειδη αυτοι οι ανθρωποι γυμναζονται χρονια κ η παραμικρη λεπτομερια για αυτους κανει τη διαφορα, ενας ομως κανονικος χομπιστας body builder δεν εχει τα ιδια συμπτωματα.

επισης για να αναπτυχθει ενας μυς ειδικα τα χερια που αποτελουνται απο μικρους μυς (δικεφαλοι ωμοι) δεν χρειαζονται εντονη εκγυμναση για να ανπτυχθουν, αυτα ειναι αηδιες, μικρη μυικη ομαδα ειναι γυμναζεται ευκολα, τωρα το ποσο μεγαλα ειναι τα χερια ειναι 100% θεμα ανατομιας το καθε ατομου, αν εισαι απο τη φυση σου στενος στους ωμους δεν μπορεις να τους αλλαξεις τη φυση με νορμαλ τροπους, το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να τους αναδειξεις στο καλυτερο τους δυνατο, και αυτο γινεται με:

προπονεις ΟΛΟ το σωμα το ιδιο , οταν παρεις μια γερη βαση μπορεις να προχωρησεις στις λεπτομεριες και σε ενα τετοιο επιπεδο μπορεις να προσθετεις ογκο κλπ πολυ ευκολα επειδη το σωμα σου θα ακουει πιο ευκολα κ θα ανταποκρινεται καλυτερα σε μυικες αλλαγες, αν ομως τωρα εισαι αγυμναστος και θες να κανεις τεραστια χερια τοτε καλη τυχη, μπορει να τα πριξεις για 2 βδομαδες κ να φανουν τουμπανα αλλα αυτο θα φυγει, το θεμα ειναι να κανεις οτι μπορει να μεινει κ να ειναι πραγματικα καλο.

ολα τα νευρα ειναι συνδεμενα στο σωμα και επισης και οι μυες , δεν μπορεις να εχεις πλατες πηρου δημα και ποδια μακαρονια, αυτο πρωτα απ ολα θα σημαινε διαστροφη σωματικη.

και αν κανεις τις αποκλισεις αυτες συνηθεια θα χαλασεις τη λειτουργια του σωματος σου, το πιο βασικο

με λιγα λογια το σωμα ειναι κατι ενιαιο δεν υπαρχει αποκλειω ποδια κ κανω φουλ πλατες, πρεπει παντου να δινεις σημασια, οσο πιο δυνατο το σωμα συνολικα τοσο και καλυτερα αποτελεσματα

TRIANTAFYLLOU
15-06-08, 23:07
εχω να πώ παιδια πως δεν είναι σωστό να γυμνάζουμε μόνο χέρια και να εξηγήσω γιατί.
1ον τα χέρια είναι οι μικρότεροι μύς πάνω στο σωμα οπότε για να έχουμε σωστή ανάπτυξη λέμε οτι το μαξιμουμ είναι δυο φορές την εβδομάδα αντε να τα κάνουμε απο 40 λεπτά την κάθε φορά, δεννομίζω να λέμε οτι γυμναζόμαστε κατ αυτόν τον τρόπο ουτε να έχουμε φυσική κατάσταση.
2ον αν τα κάνουμε πχ κάθε μέρα όπως θα μπορούσε να πει κάποιος ουτε αυτο γινετε γιατί θα εχουμε το φαινόμενο της υπερπροπόνησης και μάλον αντίθετα αποτελέσματα θα έχουμε.
3ον αν δεν γυμνάζουμε κάποιες βασικές μυικές ομάδες τότε δεν θα μπορούμε να δυναμώσουμε πραγματικά και να κάνουμε υποδομή ,ουτε θα μπορουμε να χρησιμοποιήσουμε βαρια κιλα σε κάποιες βασικές ασκήσεις χεριών και επιπλέον θα υπάρχει κίνδυνος τραυματισμού .
4ον αν δεν γυμνάζουμε βασικές μυικές ομάδες τότε δεν θα έχουμε όλα αυτά τα οφέλη στην σωστή διάπλαση, στην καύση θερμίδων που θα έχουμε και μείωση του λίπους γενικότερα που αυτό συνεπάγετε με την σωστή διατροφή , ουτε θα έχουμε αυτή την διέγερση παραγωγής ορμονών που συμβαίνει όταν γυμνάζουμε μεγάλες μυικές ομάδες γι αυτό αν κάποιοι έχετε ακούσει ότι πολλοι μεγάλοι αθλητες έκαναν σκουώτ όχι για να μεγαλώσουν τα πόδια τους αλλά για να ευεργετήσουν το υπόλοιπο σώμα τους .
και όλα αυτά που προανέφερα υσχύουν περισσότερο σε αθλητές που δεν χρησιμοποιούν αας γιατί στην προπόνηση γενικότερα συμβαινουν μια σειρά απο αντιδράσεις που συμβάλουν στην ανάπτυξη οπως στον μεταβολισμό στο ορμονικό σύστημα κτλ που αυτά δίνουν το ερέθισμα και κατόπιν με την διατροφή χτίζουμε τους μυς .
για αυτούς και ένα σωρο αλλους λόγους που θέλει ώρα να αναλύσω η προπόνηση για να έχουμε σωστό αποτέλεσμα και οπτικά αλλά και επι της ουσίας σωστη υποδομή, πρέπει να είναι ολοκληρωμένη απλά τα τυχόν αδύνατα σημεία τα γυμνάζουμε πιο εξυπνα και πειραματιζόμαστε στο τι μας ταιριάζει στον δικό μας σωματότυπο γιατί απο την εμπειρία μου εχω δει αθλητές στην προσπάθεια να βελτιώσουν ένα αδύνατο σημείο στο τέλος να έχουν εντελώς αντίθετα αποτελέσματα.