PDA

Επιστροφή στο Forum : Body Power προγραμμα



Steve KinG STyLe
20-06-08, 13:29
Χτες έκανα για πρώτη φορα ένα πρόγραμμα γυμναστικής που λέγεται Body Power(στο γυμναστήριο).Περιλαμβάνει ασκήσεις με βάρη(μπάρα) για δικέφαλο,τρικέφαλο :hantel: ,πλάτη :squat: ,στήθος,ωμους...μετά κάναμε ασκήσεις με βαράκια :weights: για τα ίδια πάνω κάτω,κοιλιακούς κτλ.

Έχει κάποιος κάποια γνώμη για το συγκεκριμένο πρόγραμμα?Εμενα πάντως με ξετρέλανε


:bodybuilder2:

panagiotisf
20-06-08, 17:54
ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ που πηγαινω το λενε body pump
ειναι αεροβια με βαρη και κανεις ασκησουλες για τις περισσοτερες μυικες ομαδες
προσωπικα το θεωρώ πολυ καλο για μια φορα την εβδομαδα μολις τελιωσω απο ολες τις μυικες ομαδες
στο τελος της εβδομαδας μπαινω μια ωρα

the_big_litho
20-06-08, 20:40
εξασταται απο τον στοχο που εχεις βαλει. δηλαδη τι θες να πετυχεις στο σωμα σου? αυτο το στυλ εκγυμνασης χρησιμοποιω στην δουλεια μου μαζι με διαδρομο και ελλειπτικο κυριως σε γυναικες που θελουν να χασουν λιγα κιλα .κανουν ουσιαστικα ενδυναμωση εχοντας σε λειτουργια τον αεροβιο μηχανισμο καυσης που εχει κυρια πηγη καυσιμου το λιπος. αυτο εχει σαν αποτελεσμα την μειωση του σωματικου λιπους αλλα ελαχιστη μυικη αυξηση
φιλικα

panagiotisf
21-06-08, 00:35
ναι οπως ειπα πριν αεροβια με βαρη δεν ειναι καθαρη αεροβια
που σκοπος καθε αεροβιας ειναι καψιμο λιπους
αλλα βοιθαει στην μυικη τονοση

Steve KinG STyLe
21-06-08, 11:36
α αλήθεια?Εγώ δεν έχω σκοπό να χάσω λίπος,δεν έχω και τίποτα να χάσω.Εγώ θέλω στην ηλικία μου,να έχω ένα αρκετά γραμμωμένο σώμα!!!Οποτε τι προτείνεται?Να συνεχίσω κανονικά τις ασκήσεις μου?

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας :thumbsup:

the_big_litho
21-06-08, 12:08
για να κανεις ενα γραμμωμενο σωμα πρεπει να εχεις καποιο ογκο πανω σου. απ οτι καταλαβαινω θελεις να φτιαξεις ενα μυωδες σωμα για την ηλικια σου. μεινε στις βασικες ασκησεις στα μηχανηματα, μην φοβασαι τα ελευθερα βαρη αλλα δωσε εμφαση στην τεχνικη!!! και οχι στα κιλα μεχρι να την μαθεις καλα και να φτιαξεις την απαραιτητη μυικη υποδομη απεφυγε προς το παρων ασκησεις που επιβαρυνουν την σπονδυλικη(πχ.αρσεις θανατου, στρατιωτικες πιεσεις), να ξεκουραζεσαι καλα, να τρως σωστα και δεν χρειαζονται βιασυνες
φιλικα