PDA

Επιστροφή στο Forum : θα πώ το φαεί ...φαγάκι...



venia
02-05-12, 16:56
Να σας πω τον πόνο μου. Έχω ένα θέμα με τα νεφρά μου και ο γιατρός μου είπε να προσέχω ιδιαίτερα την διατροφή μου και λέγοντας την διατροφή μου εννοούσε : κρέας μονό μοσχάρι 1 φόρα κάθε 15 μέρες, ψάρι, κοτόπουλο χωρίς πέτσα 1 φόρα την εβδομάδα, από όσπρια μονό γίγαντες. Και συνεχίζουμε ΟΧΙ φράουλες , πορτοκάλια, σολομό,σαρδέλες, σπανάκι, σοκολάτες και ότι έχει καφεΐνη…. και γενικά ότι τροφές περιέχουν οξαλικά οξέα και ασβέστιο.
ΠΙΚΡΑΑΑΑΑΑ…. δεν ξέρω τι να φάω πια!!!!!

RAMBO
02-05-12, 17:00
Kαλησπερα και καλη αντοχη,ο τιτλος τα λεει ολα

Ακολουθεις και καποια αγωγη?

Eddie
02-05-12, 17:51
Τι προβλημα εχεις ακριβως?Μια φιλη μου ανεβασε κρεατινινη 3.1 στα καλα καθουμενα και ο γιατρος της απαγορεψε τα πολλα κρεατικα..αλλα αυτο με σενα παραπαει,ακομα και φραουλες?τι να πω..κουφο πραγμα,αλλα αν εχεις υπομονεις μπορεις να βρεις πολλες εναλλακτικες τροφες.

venia
02-05-12, 18:34
Kαλησπερα και καλη αντοχη,ο τιτλος τα λεει ολα

Ακολουθεις και καποια αγωγη?

φάρμακα δεν παίρνω, κάνω συντηρητική αγωγή. 3 λίτρα νερό την ημέρα και την διατροφή. ο θεός να την κάνει...

venia
02-05-12, 18:39
Τι προβλημα εχεις ακριβως?Μια φιλη μου ανεβασε κρεατινινη 3.1 στα καλα καθουμενα και ο γιατρος της απαγορεψε τα πολλα κρεατικα..αλλα αυτο με σενα παραπαει,ακομα και φραουλες?τι να πω..κουφο πραγμα,αλλα αν εχεις υπομονεις μπορεις να βρεις πολλες εναλλακτικες τροφες.

Κανώ πέτρες στα νεφρα και το καλοκαίρι εκανα επέμβαση στο ενα μου νεφρό...το γλίτωσα στο παρα πέντε....

Stella
02-05-12, 18:50
Κανώ πέτρες στα νεφρα και το καλοκαίρι εκανα επέμβαση στο ενα μου νεφρό...το γλίτωσα στο παρα πέντε....
Περαστικά σου...μεγάλο λούκι περασες!
Νομίζω πως ο κατάλληλος για να σε συμβουλέψει για τη διατροφή σου είναι ο γιατρος και σίγουρα κάποιος κλινικός διαιτολογος που θα σου βγάλει κάποια διατροφή σε συνεργασία με το γιατρό σου και γενικά θα σε κατευθύνει τον πρώτο καιρο μέχρι να συνηθήσεις και να μάθεις να κάνεις μόνη σου διαφορους συνδιασμους για να έχεις μια θρεπτική διατροφή με ποικιλία τροφών.

PEGY
02-05-12, 18:59
Υπάρχει τόσο μεγάλη αφθονια στη φύση και τόσες εναλλακτικές που σίγουρα θα μπορείς να τρως με ποικιλία.
Στην αρχή θα δυσκολευτείς λιγάκι κ περισσότερο λόγω της άτιμης της συνήθειας, στη συνέχεια όμως δεν θα ξέρεις τι να πρωτοφας! Χωρίς υπερβολές!
Η υγεία προέχει κ αυτός που μπορεί κ προσαρμόζεται εύκολα σίγουρα βγαίνει νικητής;)