PDA

Επιστροφή στο Forum : Hello παιδες! Καλώς σας βρήκα!



giorgos v
23-06-08, 14:26
Γεια χαρά παιδιά! Τι κάνετε; Καλώς σας βρήκα!

Με λένε Γιώργο και είμαι 20 χρονών. Έχω ύψος 174cm και βάρος 94kg.
Όπως καταλαβαίνετε, έχω αρκετό λίπος πάνω μου! Τους τελευταίους 2 μήνες και κάτι, έχω αρχίσει δίαιτα με τη βοήθεια διαιτολόγου, κι έχω χάσει 12 κιλά (πριν ήμουν 106kg!!). Βέβαια χρείαζεται να χάσω πολλά περισσότερα για να πω ότι είμαι σε ένα φυσιολογικό βάρος.
Είχα πάει και πιο παλιά γυμναστήριο για κανα μήνα, αλλά μετά το σταμάτησα. Αυτή τη στιγμή δεν παίζουν money για γυμναστήριο καθώς δεν δουλεύω κι έχω και τρεχάματα με εξεταστικές κλπ! :(

Έτσι προσπαθώ τις τελευταίες 2 βδομάδες να γυμνάζομαι μόνος μου στο σπίτι, αλλά ρε γαμ*το εκτός του ότι είμαι αρκετά αγύμναστος, δεν έχω και γνώση για κάποιες ασκήσεις.
Ο εξοπλισμός που έχω σπίτι μου είναι: μονόζυγο, δύο βαράκια που συνολικά φτάνουν τα 10 kg, και 2 χειρολαβές (δεν ξέρω αν τις λέω σωστά. αυτες που έχουν ελατήριο και τις σφίγεις, για να γυμνάσεις το χέρι).

Έτσι έχω φτιάξει ένα δικό μου προγραμματάκι γυμναστικής, ξεκινάω με λίγα push-ups (αναγκαία η εκγύμναση του στήθους καθώς απ'το πάχος έχω κάνει βυζί), κοιλιακούς, δικέφαλους, τρικέφαλους, γάμπες, ώμους, τετρακέφαλους, ψαράκια, πλάτη (στο μονόζυγο δεν μπορώ να κάνω ούτε 1!!!), και χερολαβές.

Το βασικό πρόβλημά μου είναι ότι θέλω να κάνω κάποιες ασκήσεις για εκγύμναση στήθους (για να μου φύγουν επιτέλους βυζούμπες!), και να καταφέρω να κάνω καμιά σωστή άσκηση για την πλάτη, και για τους τετρακέφαλους (και γενικά για τα πόδια) αλλά δεν ξέρω τι να κάνω!
Επίσης σκεφτομαι σοβαρά να πάρω κανα ποδηλατάκι, και να αρχίσω σιγά σιγά να κυκλοφορώ με αυτό στην πόλη, να χάσω και λίγο λίπος.

Τι λέτε; Ακούω γνώμες! :D

Fotis_Patra
23-06-08, 15:04
Author καλως ηρθες στο :bodybuildinggr:

Ολα αυτα που γραφεις καλα ειναι απο το τιποτα :sneaky: Θα σου πρωτεινα να διαβαζες λιγο τα ποστ με τις διατροφες για να παρεις μια ιδεα πανω κατω τι παιζει και να κανεις πολυ αεροβεια και ολα αυτα για βυζακια και κοιλιτσες θα φυγουν ως δια μαγειας.

Flexy
23-06-08, 15:35
Καλησπερα . Καλη επιτυχια στους στοχους σου . Για αρχη αφου λες οτι δεν εχεις χρονο θα σου προτινα να κοιταξεις την διατροφη σου γιατι ειδικα στις εξετασεις ολοι τρωμε παραπανο . Κοιτα την διατροφη σου και μολις τελιωσεις καλο ειναι να ξεκινησεις γυμναστηριο βαρη και αεροβια . Τα βαρη θα σε βοηθησουν να αλλαξεις τον μεταβολισμο σου και να μεγαλωσεις τους μυς σου (αν κανεις σωστη διατροφη και σωστη προπονηση) και τα καλυτερα λιποδιαλιτικα για το σωμα μας ειναι οι μυς .
Καλη αρχη .

billys15
23-06-08, 16:08
Καλωσηρθες και συγχαρητηρια για την μεχρι τωρα προοδο.Να θυμασαι,επιμονη και υπομονη!

Doctorg
23-06-08, 19:08
Καλώς ήρθες συνονόματε :thumbsup: Όπως είπαν και τα παιδιά διαβάζοντας στο forum και αρχίζοντας διατροφή και πρόπονηση σε γυμναστήριο θα αρχίζεις να βλέπεις καλά αποτελέσματα. :bodybuilder1:

giannis64
23-06-08, 19:39
καλως ηρθες. αφου εχεις οικονομηκο προβλημα κανε προς το παρον μια καλη διατροφη και βρες ενα μερος στο οποιο να μπορεις να τρεχεις. (αν ειναι δυνατον οχι ασφαλτο.) ασχολησου και με τα βαρακια που εχεις. αλλα σαν το γυμναστηριο δεν εχει. καλο κουραγιο!

ioannis1
23-06-08, 19:54
καλως το παιδι. :wave:

NASSER
23-06-08, 20:57
καλως ορισες Γιωργο. Οι στοχοι σου δεν ειναι ενα αφταστο ονειρο. Αν εχεις υπομονη και πειθαρχια, διαβασε τα καταλληλα ποστ στο forum εφαρμοσε οσο το δυνατον μπορεις και ολα θα ερθουν απο μονα τους. Προς το παρον επικεντρωσου στη διατροφη και στην αεροβικη που ειναι το 60% απο οσα πρεπει να ξερεις. Κουραγιο και θα τα καταφερεις.

RUHL
23-06-08, 22:22
καλως ορισες Γιωργο. Οι στοχοι σου δεν ειναι ενα αφταστο ονειρο. Αν εχεις υπομονη και πειθαρχια, διαβασε τα καταλληλα ποστ στο forum εφαρμοσε οσο το δυνατον μπορεις και ολα θα ερθουν απο μονα τους. Προς το παρον επικεντρωσου στη διατροφη και στην αεροβικη που ειναι το 60% απο οσα πρεπει να ξερεις. Κουραγιο και θα τα καταφερεις.
+1

TRIANTAFYLLOU
23-06-08, 23:33
καλώς 'ηρθες γιωργο στο φόρουμ συμφωνώ με τους προλαλήσαντες

+1 :thumbup:

giorgos v
24-06-08, 18:52
Ευχαριστώ πολύ ρε παιδιά για τις συμβουλές! Θα προσπαθήσω να τις κάνω πράξη! :thumbsup:
Τα λέμε!

Antonio
25-06-08, 11:13
:welcome: