PDA

Επιστροφή στο Forum : Τρεξιμο vs Ποδηλατο



adamz
07-05-12, 13:27
καλησπερα παιδια..μιας και μπενει το καλοκαιρι και πρπ σιγα σιγα να λιωσω στο αεροβιο..μπας και βγει κανας κιλιακος :P

εχω μια απορια..ειναι το ιδιο το ποδηλατο με το τρεξιμο?
γτ δεν ξερω τι φταιει αλλα ποδηλατο μπορω να κανω και 60 λεπτα..κ να μαι οκ ..
και τρεξιμο στο 10λεπτο ''φτηνω αιμα''...

εχει λοιπον μεγαλη διαφορα το ποδηλατο αποτο τρεξιμο? ..
δλδ αν κανω μονο ποδηλατο θα καψω λιπος?

Μαρία
07-05-12, 13:35
καλησπερα παιδια..μιας και μπενει το καλοκαιρι και πρπ σιγα σιγα να λιωσω στο αεροβιο..μπας και βγει κανας κιλιακος :P

εχω μια απορια..ειναι το ιδιο το ποδηλατο με το τρεξιμο?
γτ δεν ξερω τι φταιει αλλα ποδηλατο μπορω να κανω και 60 λεπτα..κ να μαι οκ ..
και τρεξιμο στο 10λεπτο ''φτηνω αιμα''...

εχει λοιπον μεγαλη διαφορα το ποδηλατο αποτο τρεξιμο? ..
δλδ αν κανω μονο ποδηλατο θα καψω λιπος?


Μια μεγαλη διαφορα ειναι οτι με το τρεξιμο χρησιμοποιεις ολο το βαρος του σωματος σου ενω με το ποδηλατο κλεβεις.......:green:
Αλλη μια ειναι οτι με το τρεξιμο εχεις καποιους κραδασμους στα ποδια και εν μερη και λιγοι κραδασμοι ωφελουν(δεν σου λεω να τρεχεις σε ασφαλτοδρομο πρωι-μεσημερι-βεραδυ)-οστικη πυκνοτητα.
Τελος το τρεξιμο ειναι πιο φυσικη κινηση του ανθρωπινου σωματος........

Αμα σου αρεσει το ποδηλατο κανε ποδηλατο εννοειται με καθε μορφη ασκησης θα υπαρχει βελτιωση γιατι μιλαμε για ασκηση.

ΠανοςΒ
07-05-12, 15:32
Πιστευω οτι το τρεξιμο ειναι ευεργετικό για όλο το σωμα και μυικα. Αρκεί να ειναι σε καποιο ζωηρό τεμπο. Το ποδηλατο ειναι λιγο πιο "τεμπέλικο".

NASSER
08-05-12, 00:44
Προσωπικά επειδή κάνω αερόβιο και με ποδήλατο έξω, αρκεί να διατηρείς συνέχεια κάποιο ρυθμό και να μην κλέβεις στο πετάλι. Και επειδη μετραω και σφυγμους δεν πέφτω κάτω από 140. Ετσι σιγουρεύομαι πως είμαι συνέχεια σε κίνηση ικανοποιητική για αερόβια.

marvin
08-05-12, 00:56
Λενε και θεωρω οτι ισχυει πως για μια ωρα αεροβιο τρεξιμο αντιστοιχει καπου μιαμιση και......με ποδηλατο!!Αρα το ποδηλατο θελει χρονο!!!

Fratsou
08-05-12, 01:03
Το ποδηλατο καιει πιο πολυ το υποδοριο λιπος
Προσωπικα προτιμω το ποδηλατο

NASSER
08-05-12, 01:24
Λενε και θεωρω οτι ισχυει πως για μια ωρα αεροβιο τρεξιμο αντιστοιχει καπου μιαμιση και......με ποδηλατο!!Αρα το ποδηλατο θελει χρονο!!!

Συμφωνώ με αυτό. Καλό όμως είναι αν υπάρχει δυνατότητα να γίνεται συνδυασμός.

hat0rade
08-05-12, 19:03
Ανάλογα με το επίπεδο της φυσικής κατάστασης του καθενός, κάποιος που ζυγίζει 75 κιλά περίπου να περιμένει να χάσει γύρω στις 500 θερμίδες με 40 λεπτά τρέξιμο. Αντίστοιχα, για ποδήλατο γύρω στις 400 θερμίδες.

swimmer_90
08-05-12, 20:35
καλησπερα παιδια..μιας και μπενει το καλοκαιρι και πρπ σιγα σιγα να λιωσω στο αεροβιο..μπας και βγει κανας κιλιακος :P

εχω μια απορια..ειναι το ιδιο το ποδηλατο με το τρεξιμο?
γτ δεν ξερω τι φταιει αλλα ποδηλατο μπορω να κανω και 60 λεπτα..κ να μαι οκ ..
και τρεξιμο στο 10λεπτο ''φτηνω αιμα''...

εχει λοιπον μεγαλη διαφορα το ποδηλατο αποτο τρεξιμο? ..
δλδ αν κανω μονο ποδηλατο θα καψω λιπος?Με 1 ωρα κολυμπι εχεις οσο κερδος εχεις με 1μιση ωρα τρεξιμο και 3 ποδηλατο αρχηγε...:P στην προκειμενη πιστευω οτι μεταξυ των 2 πρεπει να διαλεξεις αυτο που μπορεις να κανεις για περισσοτερη ωρα...γιατι στοχος σου ειναι το καψιμο λιπους...αρα πηγαινε για ποδηλατο η γνωμη μου...

TRIANTAFYLLOU
08-05-12, 22:59
το καλύτερο είναι αυτό που μας αρέσει εφόσον την ένταση μπορούμε να την ρυθμίσουμε και επειδή το τρέξιμο είναι πιο κουραστικό μπορούμε να αυξήσουμε τον ρυθμό και την διάρκεια στο ποδήλατο ώστε στην τελική να έχουμε την ίδια καύση θερμίδων και άνοδο σφυγμών , εγω πχ που είμαι βαρυς το ποδήλατο με ευνοεί περισσότερο και δεν έχω καθόλου επιβαρυνση σε μέση και γόνατα , εφόσον βέβαια εχω ψηλά την σελα και επίσης μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν μεσο μεταφοράς και στην ουσία να κάνουμε διπλή δουλεια να συνδιάζουμε το τερπνόν μετα του οφελήμου .

σημασία έχει τις θερμίδες που θέλουμε να κάψουμε η την καρδιαγγειακή άσκηση μπορούμε μια χαρα να τα κάνουμε και στις 2 περιπτώσεις και αυτο που μας είναι πιο εύκολο να το δυσκολέψουμε λίγο αυξάνοντας την διάρκεια

ggeorge
09-05-12, 08:15
είναι λιγο δυσκολο μεσα σε πολη ή εστω και σε επαρχιακους δρόμους να είσαι μονιμα σε σχετική πιεση για να εισαι στους 130-140 παλμους...
Οσες φορες το εχω προσπαθησει παντα βρίσκω μια κατηφορα και πεφτουν, η μια ανηφορα και ανεβαίνουν στους 170...
Βεβαια αυτο δεν είναι απαραίτητα κακο απλα αλλαζει το είδος της αεροβιας...

Εγω προτιμω το τρεξιμο γιατι το ποδηλατο το χρησιμοποιώ καθημερινα για τις μετακινησεις μου 7-8 μηνες το χρόνο. Επαρχία και παλι επαρχία :green:

Μετα απο την πολυ χρήση νιωθω τα γονατα λιγακι κουρασμενα. Δεν πονανε αλλα το καταλαβαίνω οτι δε χρειαζεται αλλη πιεση...
Οποτε κανω διαδρομο με κλιση ή τρεξιμο στο σταδιο (και εδω υπαρχει καποια επιβαρυνση αλλα ειναι ωραία να τρεχεις εξω)

tyler_durden
09-05-12, 08:53
το ζητημα ειναι οτι σε διαδρομο ο ρυθμος ειναι σταθερος και καλεισαι καθε δευτερολεπτο να χεις ενα συγκεκριμενο τεμπο για να ακολουθησεις.
στο ποδηλατο/ελλειπτικο ασυναισθητα με τν παροδο του χρονου,υπαρχει το ενδεχομενο να ριξεις ρυθμο εξαιτιας της κοπωσης..
προσωπικα δεν κανω τιποτα απο τα δυο..οπου να ναι θα γραφτω κολυμβητηριο για το επομενο διμηνο..