PDA

Επιστροφή στο Forum : 'Ογκος-λίπος



fitman
25-06-08, 00:03
Είμαι 19 χρονών,1.95μ και 87κιλά.Παίζω μπάσκετ εδώ και καιρό αλλά με βάρη ασχολούμαι ουσιαστικά τον τελευταίο μόνο χρόνο.Θέλω απεγνωσμένα να βάλω όγκο μιας και είμαι πολύ αδύνατος,αλλά χωρίς να βάλω(όσο είναι δυνατόν φυσικά) πολύ λίπος.Παιδιά τι μου προτείνετε έστω και αν πάρει παραπάνω χρόνο? :| Ευχαριστω πολύ εκ των προτέρων.

billys15
25-06-08, 00:12
Μαθαινεις οσα περισσοτερα μπορεις για διατροφη και προπονηση.Τα εφαρμοζεις στην πραξη,και σε συνδιασμο με καλη αναρρωση θα εισαι ΟΚ.

Πιο αναλυτικα,ανεβασε σταδιακα τις θερμιδες σου,καπου στις 150-250 ανα 1-2-3 βδομαδες,αναλογως με τον ρυθμο που παιρνεις βαρος.Να κοιταξεις να παιρνεις 1.5γρ πρωτεϊνης ανα κιλο σωματικου βαρους και υδατανθρακα ξεκινα με 1.5-2γρ/kg b.w.Μην ξεχνας και το λιπος που παιζει πολυ σημαντικο στην προοδο σου και γενικα στην υγεια,θα 'λεγα να το εχεις στο 1γρ/kg.Επισης να κοιτας να τρως και ξηρους καρπους,φυστικοβουτυρο (με μετρο ολα ομως ε,αναφερομαι γενικα στις τροφες) και παιρνε και ψαρολαδο ή/και λινελαιο.

Απο προπονηση κανε 3-4 ασκησεις για καθε μυικη ομαδα,απο 3-4 σετ,βαλε βασικες για τον κορμο και τις δευτερευουσες για συμπληρωση.Επαναληψεις δοκιμασε πυραμιδα.Οσο περναει ο καιρος μπορεις να βαλεις και τεχνικες για αυξηση της εντασης,οπως π.χ. supersets ή dropsets.

Αυτα για τωρα :)