PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναπτυξιακό πρόβλημα στον θώρακα...



Steve KinG STyLe
25-06-08, 11:35
Γεια σας για ακόμα μια φορα!!Δεν ξέρω πως να αρχίσω τώρα.
Λοιπόν παρατήρησα εδώ και καιρό ότι έχω πολύ προτεταμένο θώρακα.Έτσι πήγα σε έναν γνωστό μας γιατρό και μου είπε ότι είναι έτσι γιατί ψίλωσα πολύ απότομα και ότι είναι,και ότι ακόμα αναπτύσσομαι.

Όμως εμενα με ενοχλεί!!!Είναι και άσχημο και όταν κάνω ασκήσεις στήθους με δυσκολεύει!!!Ξέρει κάποιος ποτε στο καλο θα "φύγει"...ποίες ασκήσεις ίσως βοηθήσουν γι αυτό...Όχι τίποτα άλλο έχουμε και καλοκαίρι τώρα :P


Ευχαριστώ εκ τον προτερων και ας μην απαντήσετε



Υ.Γ για όσους δεν κατάλαβαν δεν μιλάω για γυναικομαστία...είναι κάπως έτσι(με μια πρόχειρη ζωγραφιά)

http://i32.tinypic.com/2lbyq0j.jpg

είμαι υπερβολικός αλλα δεν είμαι και "ζωγράφος"

billys15
25-06-08, 12:18
Μηπως πολυ απλα δεν καθεσαι ισια και νομιζεις κατι τετοιο? :) Εγω παντως δεν μπορω να σου πω τι να κανεις τωρα,αφου σου ειπε ο γιατρος οτι ειναι απο αποτομη αναπτυξη,αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να περιμενεις και βλεπεις μετα τι γινεται.Παντως πιστευω οτι θα στρωσει οταν τελειωσει η αναπτυξη σου,χωρις να ειμαι ειδικος :wink:

RUHL
25-06-08, 13:22
αν πω εγω οτι δεν καταλαβα τι προβλημα εχεις? βαλε καμια φωτογραφια απο το σχεδιακι βλεπω κανονικο το στηθος ετσι δεν πηγαινει?

Steve KinG STyLe
25-06-08, 14:07
αν πω εγω οτι δεν καταλαβα τι προβλημα εχεις? βαλε καμια φωτογραφια απο το σχεδιακι βλεπω κανονικο το στηθος ετσι δεν πηγαινει?


ναι είναι προτεταμένος ο θώρακας.Ενοοώ περισσότερο από ότι αλλα παιδιά τις ηλικίας μου!!!Στα περισσότερα παιδιά τις ηλικίας μου είναι πιο επίπεδος!δεν ξέρω αν είναι θετικό η αρνητικό αλλα είναι διαφορετικό...


Καποια γωμη/γνωση?

TRIANTAFYLLOU
25-06-08, 14:56
δεν μπορώ να καταλάβω απο την περιγραφή σου αλλά ενα έχω να πω πως επειδή είναι πεταγμένος προς τα έξω δεν σημαίνει οτι σωνει και καλά πρέπει να έχεις πρόβλημα οταν αυτό το ανατομικό πρόβλημα όπως λές δεν επηρεάζει κάποια λειτουργία που έχει να κάνει με το αναπνευστικό η το μυικό σύστημα η στην κίνηση .
αυτό αν είσαι στην ανάπτυξη με την προπόνηση θα ελαχιστοποιηθεί κάνοντας βέβαια σωστά τις ασκήσεις και ειδικά τις βασικές που βοηθούν στην αναπτυξη και στην διαμόρφωση του σκελετού και βάζοντας μυικό ιστο στον θώρακα θα καλυφθούν τυχόν ατέλειες .
εγω προσωπικά θα έλεγα οτι και ο δικός μου θώρακας είναι αρκετά πεταγμένος τόσο που ακόμη και να χάσω όλους τους μυς ο θώρακας είναι τόσο πεταγμενος που θα φαίνετε σαν να έχω μυς αφού οταν ήμουν κάτω απο 90 κιλά πρίν 20 χρόνια συναγωνιζόμουν σε πλάγια στήθους αθλητές ανω των 100.
γι αυτό μην το βλέπεις αρνητικά αφου είναι έτσι τι να κάνεις εφόσον δεν υπάρχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα βάζοντας μύς θα καλυφτούν τυχόν ατέλειες και αυτά πάντα με τα λεγόμενά σου γιατί δεν είμαι σίγουρος οτι επειδή διαφέρεις απο κάποιον άλλο είναι και αρνητικό πολλές φορές επειδή έχουμε κάποια πρότυπα και επειδη δεν ταιριάζουν τα χαρακτηριστικά μας με αυτά δεν σημαίνει οτι υπάρχει πρόβλημα.

slaine
11-01-09, 03:47
αν κατάλαβα καλά τι λες δεν είναι τίποτα.
έτσι ήμουν κι εγώ στο λύκειο-γυμνάσιο που είχα πολύ χαμηλά ποσοστά λίπους και το παρατηρούσα περισσότερο όταν ξάπλωνα.

Steve KinG STyLe
11-01-09, 13:16
αχχαχαχχααχχα απο τα πρωτα μου ποστ ειναι αυτο :idea: Μπραβο τροπο γραφεις που ειχα :idea: :rifle:

Δεν ειχα δει τις απαντησεις ευχαριστω πολυ :) Πλεον δεν υπαρχει καποιο προβλημα εχω γεμισει βεβαια λιγο τωρα και κατι ασχημο δεν φαινεται που ελεγα :???: Μονο προβλημα ειναι η δυσκολια να γεμισει το ανω στηθος που ακομα δεν εχω καταφερει καποια βελτιωση ισως ελαχιστη...τελος παντως ευχαριστω για τις απαντησεις :turtle:

RUHL
11-01-09, 13:44
αν κατάλαβα καλά τι λες δεν είναι τίποτα.
έτσι ήμουν κι εγώ στο λύκειο-γυμνάσιο που είχα πολύ χαμηλά ποσοστά λίπους και το παρατηρούσα περισσότερο όταν ξάπλωνα.

Ενταξη ρε μετα απο 7 μηνες νομιζω θα βελτιωθηκε το στηθος του χεχε να βαλω τωρα το "time-line" η μετα?

slaine
11-01-09, 16:02
να βαλω τωρα το "time-line" η μετα? :2guns:

Exci
20-01-09, 00:00
Στιβ, ψαξε για μια δυσμορφια του θωρακα που ονομαζεται pectus carinatum

παραδειγμα εμφανισης:
http://www.wcbl.com/images2/Brace%20pre-post%20boy(2).jpg
(η 2η φωτο ειναι μετα απο επεμβαση :P )

For the record, η συγγενης αυτης της δυσμορφιας ονομαζεται Pectus Excavatum και καποια απο αυτες τις μερες θα φτιαξω ενα thread :wave: