PDA

Επιστροφή στο Forum : Αυτοσχέδιος σάκος του μποξ



olympiakosgate7
12-05-12, 23:59
Γειά σας παιδιά. Αν όλα πάνε καλά σε κανα μήνα θα αρχίζω κικ μποξ (θελω κατι ''απλο'' να ασχολουμε και οχι για αυτοαμυνα). Επειδη θα θελω να κανω και προπονηση σπιτι σκεφτηκα να εχω τον δικό μου σάκο στο σπίτι. Επειδή όμως τα φραγκα δεν παιζουν να πάρω έναν έτοιμο σκέφτηκα να το φτιάξω όλο εγω και αμα μου κατσουν κατι φραγκα που δεν θα τα εχω αναγκη θα το τσιμπησω. Αυτο που μου ρθε στο μυαλο ειναι να παρω το λουκανικο του στρατου να πατησω τα ρουχα μεσα να βαλω κι ενα βαρακι 5kg αν ειναι και να το κρεμασω στο μονοζυγο. Το δοκιμασα πριν λιγες μερες και ολα ηταν μια χαρα μεχρι που αρχισα να το βαραω. Ειναι τραχυς και τα χερια ψιλοματωνουν αν ειναι γυμνα. Εσεις εχετε καποια αλλη ιδεα ??? Οποιαδηποτε προταση/συμβουλη ευπροσδεκτη. :) :)

s0k0s
13-05-12, 00:03
Προσεχε τους καρπους σου.
Ο σακος δεν ειναι απλα παρε κ χτυπα! Θελει τεχνικη, αλλιως ευκολα τραυματιζεσαι. Γνωμη μου να πας 3-4 μηνες να μαθεις πυγμαχια τα βασικα κ μετα να αγορασεις σακο.
Υπαρχουν λυσεις κ αλλες, εχω ακουσει αλλους που το γεμιζαν ρυζι ή αλλη βαζανε πουπουλα μεχρι να φουλαρει.. τι να πω δν ξερω κατα ποσο αληθευει....

olympiakosgate7
13-05-12, 00:06
Προσεχε τους καρπους σου.
Ο σακος δεν ειναι απλα παρε κ χτυπα! Θελει τεχνικη, αλλιως ευκολα τραυματιζεσαι. Γνωμη μου να πας 3-4 μηνες να μαθεις πυγμαχια τα βασικα κ μετα να αγορασεις σακο.
Υπαρχουν λυσεις κ αλλες, εχω ακουσει αλλους που το γεμιζαν ρυζι ή αλλη βαζανε πουπουλα μεχρι να φουλαρει.. τι να πω δν ξερω κατα ποσο αληθευει....

Ευχαριστώ αδερφέ για την συμβουλή.

Ηλαπ
13-05-12, 00:16
Αν καποιος εχει την εμπειρια πως μπορει να τον φτιαξει???Ειχα διαβασει κατι που ελεγε για σακια με αμμο και ρουχα....Υπαρχει κατι καλυτερο???

s0k0s
13-05-12, 00:18
Αν καποιος εχει την εμπειρια πως μπορει να τον φτιαξει???Ειχα διαβασει κατι που ελεγε για σακια με αμμο και ρουχα....Υπαρχει κατι καλυτερο???

Και αυτο ειχα ακουσει για την αμμο ναι.. το κανουν κ σε καποιες πολεμικες τεχνες, στην παραλια στην αμμο γροθιες.

Ηλαπ
13-05-12, 00:19
Σκετη ομως???Γτ καπου ειχα διαβασει (αλλα δν ξερω αν ισχυει) οτι ειναι πλ σκληρη και μπορεις να σπασεις χερι πλ ευκολα....

olympiakosgate7
13-05-12, 00:37
Εγω εχω διαβασει πολλες εκδοχες. Αλλες λενε σκετη αμμο αλλοι λενε για πριονιδι(φουλ πατημενο) αλλοι λενε αμμο με πριονιδι αλλοι λενε με κομματια υφασμα απο ρουχα ή χαλια και άλλοι λενε ρυζι 9οπως ειπε και το παλικαρι απο πανω). Η καλυτερη λυση παντως για αρχαριο πρεπει να ειναι τα ρουχα.

s0k0s
13-05-12, 00:46
Εγω εχω διαβασει πολλες εκδοχες. Αλλες λενε σκετη αμμο αλλοι λενε για πριονιδι(φουλ πατημενο) αλλοι λενε αμμο με πριονιδι αλλοι λενε με κομματια υφασμα απο ρουχα ή χαλια και άλλοι λενε ρυζι 9οπως ειπε και το παλικαρι απο πανω). Η καλυτερη λυση παντως για αρχαριο πρεπει να ειναι τα ρουχα.

δωσε 100ευρο να παρεις ενα new, οπου θα εχει κ το γατζο του κ τα ολα του κ θα σου μεινει για "παντα". :green:

Dreiko
13-05-12, 09:38
παντως οσους αυτοσχεδιους ειχα φτιαξει απο παιδι,παντα ρουχα και γυρω γυρω εφημεριδα απο την εσωτερικη μερια των τοιχωματων,βαζαμε.
και ηταν πενα...

tolis93
13-05-12, 10:53
as dreiko said θελει απο την εσωτερικη μερια πρωτα καποιο υφασματακι κ αν παιζει κ αφρολεξ ακομα καλυτερα κ μετα μεσα πριονιδι συμπηκνωμενο η αμμο.αμμο κ απο παραλια παιρνεις.κ ουτε σακους ουτε τπτ του στρατου κτλπ 20 ευρω εχει ενας σακος αδειος...σε καθε περιπτωση ομως χρειαζονται γατζοι αλυσιδες κ βαση με ουπα για οροφη...

ares
13-05-12, 11:04
Πηγαινε σε ενα ξυλουργειο και παρε πολυ ροκανιδι και αρκετο πριονιδι. Ανακατεψε τα (οσο πιο πολυ πριονιδι βαλεις τοσο πιο βαρυς-σκληρος θα γινει ο σακος.

GEORGEXX1
13-05-12, 11:17
1)Πας σε να καταστιμα με στρατιωτικα ειδη
παραγγελνεις εναν σακο (οχι ωμου για εξοδο ετσι?):)
σακο(λουκανικο).

2)Πας σε μια βιοτεχνια και περνεις ρεταλια(υπολειμματα υφασματον).
3) Πας σε ενα επιπλοποιειο και παιρνεις πριονιδι.
4)Παιρνεις ενα- δυο τσουβαλακια ψηλη αμο.

Στον πατο του σακου βαζεις τα ρεταλια--μετα το πριονιδι--και τελος την αμο.(ΧΟΡΙΖΕΙΣ ΔΗΛΑΔΗ ΤΟΝ ΣΑΚΟ ΣΕ 3 ΕΠΙΠΕΔΑ)

ΠΡΟΣΟΧΗ:ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΠΙΠΕΔΟ ΒΑΖΕΙΣ ΕΝΑ ΝΑΥΛΟΝ ΚΑΙ ΤΑ ΤΥΛΙΓΕΙΣ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΕΡΔΕΥΤΟΥΝ ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ

ΤΕΛΟΣ ραβεις δυνατα τον σακο με σακοραφα και χοντρο σκοινι και εισαι ετοιμος..

ΚΑΛΟ ΣΚΥΣΙΜΟ..:green:

tolis93
13-05-12, 11:23
1)Πας σε να καταστιμα με στρατιωτικα ειδη
παραγγελνεις εναν σακο (οχι ωμου για εξοδο ετσι?):)
σακο(λουκανικο).20 ευρω συν 3 η βενζινη μεχρι να πας

2)Πας σε μια βιοτεχνια και περνεις ρεταλια(υπολειμματα υφασματον). αλλα 5-6 ευρω βενζινη γιατι εχει στου διαολου τη μανα απο οσο ξερω τετοιες βιοτεχνιες
3) Πας σε ενα επιπλοποιειο και παιρνεις πριονιδι. δε θες αλλα 2 ευρω μεχρι εκει?χαλαρα
4)Παιρνεις ενα- δυο τσουβαλακια ψηλη αμο. ποσο εχουν αυτα? 5 ευρω-10?

Στον πατο του σακου βαζεις τα ρεταλια--μετα το πριονιδι--και τελος την αμο.(ΧΟΡΙΖΕΙΣ ΔΗΛΑΔΗ ΤΟΝ ΣΑΚΟ ΣΕ 3 ΕΠΙΠΕΔΑ)

ΠΡΟΣΟΧΗ:ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΠΙΠΕΔΟ ΒΑΖΕΙΣ ΕΝΑ ΝΑΥΛΟΝ ΚΑΙ ΤΑ ΤΥΛΙΓΕΙΣ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΕΡΔΕΥΤΟΥΝ ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ

ΤΕΛΟΣ ραβεις δυνατα τον σακο με σακοραφα και χοντρο σκοινι και εισαι ετοιμος.. αλλα 2 ευρω το σκοινι κ αλλα τοσα η σακοραφα

ΚΑΛΟ ΣΚΥΣΙΜΟ..:green:
ε δε παιρνει ενα κενουργιο με 100 ευρω?:green:
45 ευρω συν το κοπο τ θα τ παει

GEORGEXX1
13-05-12, 11:36
ε δε παιρνει ενα κενουργιο με 100 ευρω?:green:
45 ευρω συν το κοπο τ θα τ παει

Μην γκρινιαζεις...;)

σακος --17 ευρο
ρεταλια-- δωρεαν
πριονιδι-- δωρεαν
αμος-- 6 ευρο (2 σακια)
αλυσιδα(βαμενη)+ασφαλεια --9 ευρο.

ΣΥΝΟΛΟ-- 32 ΕΥΡΟ.

ΧΡΟΝΟΣ --1 ΩΡΙΤΣΑ

ΚΟΠΟΣ-- ΜΗΔΕΝ

ΤΕΛΙΚΗ ΑΞΙΑ --ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΗ.

:P:P

tolis93
13-05-12, 11:57
Μην γκρινιαζεις...;)

σακος --17 ευρο
ρεταλια-- δωρεαν
πριονιδι-- δωρεαν
αμος-- 6 ευρο (2 σακια)
αλυσιδα(βαμενη)+ασφαλεια --9 ευρο.

ΣΥΝΟΛΟ-- 32 ΕΥΡΟ.

ΧΡΟΝΟΣ --1 ΩΡΙΤΣΑ

ΚΟΠΟΣ-- ΜΗΔΕΝ

ΤΕΛΙΚΗ ΑΞΙΑ --ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΗ.

:P:P

σε αυτο να μεινουμε;) νταξει ειμαι λιγο φαν του ετοιματζιδικου ωρες ωρες:green:

olympiakosgate7
13-05-12, 13:36
Το σκεφτηκα να παρω εναν σακο αδειο με 20€ αλλα ειμαι σιγουρος πως θα σκισει πολυ γρηγορα.

olympiakosgate7
13-05-12, 13:37
1)Πας σε να καταστιμα με στρατιωτικα ειδη
παραγγελνεις εναν σακο (οχι ωμου για εξοδο ετσι?):)
σακο(λουκανικο).

2)Πας σε μια βιοτεχνια και περνεις ρεταλια(υπολειμματα υφασματον).
3) Πας σε ενα επιπλοποιειο και παιρνεις πριονιδι.
4)Παιρνεις ενα- δυο τσουβαλακια ψηλη αμο.

Στον πατο του σακου βαζεις τα ρεταλια--μετα το πριονιδι--και τελος την αμο.(ΧΟΡΙΖΕΙΣ ΔΗΛΑΔΗ ΤΟΝ ΣΑΚΟ ΣΕ 3 ΕΠΙΠΕΔΑ)

ΠΡΟΣΟΧΗ:ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΠΙΠΕΔΟ ΒΑΖΕΙΣ ΕΝΑ ΝΑΥΛΟΝ ΚΑΙ ΤΑ ΤΥΛΙΓΕΙΣ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΕΡΔΕΥΤΟΥΝ ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ

ΤΕΛΟΣ ραβεις δυνατα τον σακο με σακοραφα και χοντρο σκοινι και εισαι ετοιμος..

ΚΑΛΟ ΣΚΥΣΙΜΟ..:green:

Πολυ κατατοπιστικος αδερφε. Αυτο θα κανω σιγουρα. Ευχαριστώ. :) :)

olympiakosgate7
13-05-12, 13:37
Μην γκρινιαζεις...;)

σακος --17 ευρο
ρεταλια-- δωρεαν
πριονιδι-- δωρεαν
αμος-- 6 ευρο (2 σακια)
αλυσιδα(βαμενη)+ασφαλεια --9 ευρο.

ΣΥΝΟΛΟ-- 32 ΕΥΡΟ.

ΧΡΟΝΟΣ --1 ΩΡΙΤΣΑ

ΚΟΠΟΣ-- ΜΗΔΕΝ

ΤΕΛΙΚΗ ΑΞΙΑ --ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΗ.

:P:P

Αμμο θαλασης δεν κανει ???

olympiakosgate7
13-05-12, 13:48
as dreiko said θελει απο την εσωτερικη μερια πρωτα καποιο υφασματακι κ αν παιζει κ αφρολεξ ακομα καλυτερα κ μετα μεσα πριονιδι συμπηκνωμενο η αμμο.αμμο κ απο παραλια παιρνεις.κ ουτε σακους ουτε τπτ του στρατου κτλπ 20 ευρω εχει ενας σακος αδειος...σε καθε περιπτωση ομως χρειαζονται γατζοι αλυσιδες κ βαση με ουπα για οροφη...


Μια εξηγηση φιλε μου. Για πιο λογο να βαλω στο εσωτερικο αφρολεξ ή εφημεριδες ή κάποιο ύφασμα ??

stelios17
13-05-12, 14:09
Αν εχεις αυλη ή γενικα κανα γκαραζ κλπ μπορεις να κανεις κατι τετοιο .


44932

olympiakosgate7
13-05-12, 15:02
Αν εχεις αυλη ή γενικα κανα γκαραζ κλπ μπορεις να κανεις κατι τετοιο .


44932

νταξει μην το παρακανουμε. :) :)

Silvester
13-05-12, 15:04
νταξει μην το παρακανουμε. :) :)

:bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:
Αυτα ειναι..οχι οκ για αυτοσχεδιο σακο ειναι μια χαρα!

jojosmj
14-05-12, 02:01
οχι αμμο αλατι το κανουν ολοι αυτο το λαθος . ολα τα αλα στα ειπε αψογα.
οχι Kick boxing κανε πυγμαχια πολλα συν εναντι του kick . η επιλογη δικη σου .

s0k0s
14-05-12, 09:58
οχι αμμο αλατι το κανουν ολοι αυτο το λαθος . ολα τα αλα στα ειπε αψογα.
οχι Kick boxing κανε πυγμαχια πολλα συν εναντι του kick . η επιλογη δικη σου .

ειτε κικ ειτε μποξ δεν εχει επιλογες απο την στιγμη που ειναι αρχαριος. και τα δυο λαθος θα τα κανει ειναι το μονο σιγουρο. καποιος πρεπει να του δειξει, στο σακο δουλευουμε την τεχνικη μας. την κανουμε πιο καλη.

olympiakosgate7
14-05-12, 10:28
ειτε κικ ειτε μποξ δεν εχει επιλογες απο την στιγμη που ειναι αρχαριος. και τα δυο λαθος θα τα κανει ειναι το μονο σιγουρο. καποιος πρεπει να του δειξει, στο σακο δουλευουμε την τεχνικη μας. την κανουμε πιο καλη.

Σ ενα μηνα θα αρχισω μαθημα σε σχολη και θελω να κανω και παραλληλη προπονηση σπιτι. Γι αυτο τον θελω τον σακο.

Lao
14-05-12, 12:25
Σ ενα μηνα θα αρχισω μαθημα σε σχολη και θελω να κανω και παραλληλη προπονηση σπιτι. Γι αυτο τον θελω τον σακο.

Εγώ πάλι θα σου λεγα, μέχρι να μάθεις τουλάχιστον κάποια βασικά και να «γράψεις μερικά χιλιόμετρα», να αποφύγεις σπιτικές προπονήσεις με σάκο και ειδικά όταν αυτός ο σάκος είναι αυτοσχέδιος.

Εκτός του ότι το χέρι σου είναι άμαθο, δεν γνωρίζεις πως να χτυπάς πραγματικά και έχεις καλές πιθανότητες να τραυματιστείς.

Άστο για αργότερα.

olympiakosgate7
14-05-12, 12:29
Εγώ πάλι θα σου λεγα, μέχρι να μάθεις τουλάχιστον κάποια βασικά και να «γράψεις μερικά χιλιόμετρα», να αποφύγεις σπιτικές προπονήσεις με σάκο και ειδικά όταν αυτός ο σάκος είναι αυτοσχέδιος.

Εκτός του ότι το χέρι σου είναι άμαθο, δεν γνωρίζεις πως να χτυπάς πραγματικά και έχεις καλές πιθανότητες να τραυματιστείς.

Άστο για αργότερα.


Μην με αποθαρρυνεις αδερφε :D :D .

morgoth
14-05-12, 12:43
Εγώ πάλι θα σου λεγα, μέχρι να μάθεις τουλάχιστον κάποια βασικά και να «γράψεις μερικά χιλιόμετρα», να αποφύγεις σπιτικές προπονήσεις με σάκο και ειδικά όταν αυτός ο σάκος είναι αυτοσχέδιος.

Εκτός του ότι το χέρι σου είναι άμαθο, δεν γνωρίζεις πως να χτυπάς πραγματικά και έχεις καλές πιθανότητες να τραυματιστείς.

Άστο για αργότερα.


ακριβως.

+ οτι σακος με αμμο θα ναι τοσο σκληρός που χαλαρα θα τραυματιστεις.

Lao
14-05-12, 12:56
Μην με αποθαρρυνεις αδερφε :D :D .

Γιατί να μην το κάνω, αν είναι για το καλό σου;

skourias
14-05-12, 14:59
Eπειδή σε κόβω να τον φτιάχνεις το σάκο,
τουλάχιστον μπαντάριζε τα χέρια.

Γιατί διαφορετικά ότι γλυτώσεις από την αγορά του
θα τα δώσεις σε αντιφλεγμονώδη.

Και στο μονόζυγο πως θα το κρεμάσει?
Μόνο direct θα βαράς?:box1:

olympiakosgate7
14-05-12, 17:04
Πλάκα κανω αδερφε. Φιλε skourias δεν ξερω αν τελικα τον φτιαξω αλλα αν το φτιαξω θα αγορασω ΣΙΓΟΥΡΑ μπανταζ και γαντια και το υλικο θα ειναι παλια κομματια ρουχων που θα τα παρω απο βιοτεχνια που ειναι κοντα στο σπιτι μου. Δεν πιστευω να τα χρεωνουν.

s0k0s
14-05-12, 17:06
Πλάκα κανω αδερφε. Φιλε skourias δεν ξερω αν τελικα τον φτιαξω αλλα αν το φτιαξω θα αγορασω ΣΙΓΟΥΡΑ μπανταζ και γαντια και το υλικο θα ειναι παλια κομματια ρουχων που θα τα παρω απο βιοτεχνια που ειναι κοντα στο σπιτι μου. Δεν πιστευω να τα χρεωνουν.

Κοιτα και τα γαντια να μην σου ειναι μεγαλα, συνηθως 10αρια παιρνουν να τους ειναι ακριβως.
Και μαθε να δενεις σωστα τα μπανταζ, κατι ειχα ακουσει πως υπαρχουν βιντεο στο youtube, δεν γνωριζω σιγουρα αλλα αμα θες ψαξε το.

friksos
14-05-12, 17:54
Οτι και να κανεις καλο ειναι το βαρος του σακου να μην ξεπερνα τα μισα σου κιλα.

olympiakosgate7
14-05-12, 22:36
Το ξερω αδερφε εχω δει μερικα βιντεακια με το πως να βαζεις σωστα τα μπανταζ. Το ειχα επιχειρησει με επιδεσμο και μπορω να πω πως ηταν ωραια η αισθηση της ''πατεντας''. :) :) :)

olympiakosgate7
14-05-12, 22:37
Οτι και να κανεις καλο ειναι το βαρος του σακου να μην ξεπερνα τα μισα σου κιλα.

Ωραια συμβουλη φιλε μου που δεν την ηξερα. Σε ευχαριστώ. :) :)

friksos
18-05-12, 17:33
Πνατως επιδη απο οτι καταλαβα δεν ξερεις να βαρας ,γνωμη μου ειναι να περιμενεις να μαθεις τα βασικα στη σχολη και μετα παρε σακο.
Κι οταν εννοω τα βασικα δεν λεω να δεις ενα βιντεακι στο ιντερνετ η να σου δειξει ενας φιλος σου.
Εννοω να εισαι σιγουρος οτι χτυπας σωστα υπο την επιβλεψη του προπονητη σου και εισαι πλκεον σιγουρος οτι το κανεις και μονος σου.
Αλλιως θα μαθεις λαθος τεχνικες και θα σου μεινουν "καουσουρια"
Ασε που τον σακο πρεπει να τον παιζεις σαν αντιπαλο πραγμα που σημαινει οτι πρεπει να ξερεις σψτα και την κινηση των ποδιων . Πραδειγμα ,οση εκρηξη και τεχνικη κι αν βαλεις στο χτυπημα σου απο τον σακο δεν πιανει τιποοτα αν δεν φευγεις πισω αμεσως μετα το χτυπημα πυ εριξες.
Ο σακος δεν βαραει!

olympiakosgate7
18-05-12, 20:26
Πνατως επιδη απο οτι καταλαβα δεν ξερεις να βαρας ,γνωμη μου ειναι να περιμενεις να μαθεις τα βασικα στη σχολη και μετα παρε σακο.
Κι οταν εννοω τα βασικα δεν λεω να δεις ενα βιντεακι στο ιντερνετ η να σου δειξει ενας φιλος σου.
Εννοω να εισαι σιγουρος οτι χτυπας σωστα υπο την επιβλεψη του προπονητη σου και εισαι πλκεον σιγουρος οτι το κανεις και μονος σου.
Αλλιως θα μαθεις λαθος τεχνικες και θα σου μεινουν "καουσουρια"
Ασε που τον σακο πρεπει να τον παιζεις σαν αντιπαλο πραγμα που σημαινει οτι πρεπει να ξερεις σψτα και την κινηση των ποδιων . Πραδειγμα ,οση εκρηξη και τεχνικη κι αν βαλεις στο χτυπημα σου απο τον σακο δεν πιανει τιποοτα αν δεν φευγεις πισω αμεσως μετα το χτυπημα πυ εριξες.
Ο σακος δεν βαραει!


Αυτό θα κανω φιλε. σε ευχαριστω για την απαντηση.

Μενελαος
17-07-12, 00:24
μπορεις να κανεις κατι καλυτερο... βρες ενα αχρηστο στρωμα κρεβατιου, κουλουριασε το, τυλιξε το με κολλητικη ταινια φαρδια(αυτες που βαζουν οι μεταφορικες εταιριες για να μη ξετυλιχτει ποτε) και πηγαινε σε καποιον που ντυνει καρεκλες, σαλονια αυτοκινητων να σου φτιαξει το περιτυλιγμα απο δερμα, να περασει μπουντουζια για κρεμασμα και ετοιμος... 1 ωρα εργασια για σενα ειναι.... και δε στοιχιζει τιποτα...

tvg5
17-07-12, 00:55
Old classic γέμισμα με άμμο και πριονίδι.
Παλιά όταν πήγαινα πυγμαχία στο γυμναστήριο είχαμε ακόμα και σάκο νερού που είναι πολύ ανώτερος απλά ΔΕΝ είναι για αρχάριους το τονίζω.

kokolakis
17-07-12, 01:21
ηξερα ενα παιδι που ειχε φτιαξει ενα με αμμο αλλα τα χερια του ηταν παντα με πληγες....

αυτο με τα 3 επιπεδα ακουγεται το καλυτερο :thumbup: (αν και νομιζω οτι τον εχει φτιαξει το παλικαρι 2 μηνες εχουν περασει)