PDA

Επιστροφή στο Forum : Supersetting...



swimmer_90
14-05-12, 18:03
Θα ηθελα τα φωτα σας σχετικα με κατι...1ον οσον αφορα τα ποδια θεωρητε οτι τα σουπερσετ λειτουργουν για ογκο η περισσοτερο για shaping?και 2ον αν οντως λειτουργουν για ογκο,ποιο ειδος σουπερσετ θα βοηθουσε καλυτερα λετε?pre,post η opposing???

CapoFighter
14-05-12, 19:25
Θα ηθελα τα φωτα σας σχετικα με κατι...1ον οσον αφορα τα ποδια θεωρητε οτι τα σουπερσετ λειτουργουν για ογκο η περισσοτερο για shaping?και 2ον αν οντως λειτουργουν για ογκο,ποιο ειδος σουπερσετ θα βοηθουσε καλυτερα λετε?pre,post η opposing???

Supersetting??? Τι ειναι αυτο ρε!:green: Superset λεγεται...

Μαθε το σωμα σου και δες τι δουλευει πανω σου... Τι και αν δουλευει το superset πανω μου? Αυτο δεν σημαινει οτι θα δουλευει και πανω σου.Κανε μια περιοδο superset και αν εισαι ευχαριστημενος απο τα αποτελεσματα τοτε κρατα το. Δεν υπαρχει pre - post - opposing και οτι αλλο.

Υπαρχει ενα superset(2 ασκησεις συνεχομενες για διαφορετικες μυικες ομαδες):thumbup:

swimmer_90
14-05-12, 20:46
Supersetting??? Τι ειναι αυτο ρε!:green: Superset λεγεται...

Μαθε το σωμα σου και δες τι δουλευει πανω σου... Τι και αν δουλευει το superset πανω μου? Αυτο δεν σημαινει οτι θα δουλευει και πανω σου.Κανε μια περιοδο superset και αν εισαι ευχαριστημενος απο τα αποτελεσματα τοτε κρατα το. Δεν υπαρχει pre - post - opposing και οτι αλλο.

Υπαρχει ενα superset(2 ασκησεις συνεχομενες για διαφορετικες μυικες ομαδες):thumbup:Θεωριτικα το ρημα του superset,supersetting δε θα ειναι :P?αλλα εκτος απο αυτο εγω ξερω για 3 ειδη του...στα 2 χτυπας την ιδια μυικη ομαδα και στο αλλο 2 διαφορετικες,συνηθως αντιθετες πχ στηθος-πλατη κτλ...δεν ειναι ετσι...:unsure:???

johny_8
14-05-12, 20:48
ετσι είναι. τώρα αν το πεις σουπερσετ ή διισετ its up to you

johny_8
14-05-12, 20:51
στην ερώτηση σου. Δε θα έκανα σουπερ σετ στα πόδια επειδή τα πόδια είναι η μιο δυνατή και ζορική μυική ομάδα. σε αντίθεση με το πάγκο που αν μαγκώσεις μάγκωσε στη πρέσσα πχ μπορείς να πάρεις 2 ανάσες και να κάνεις κ άλλες επαναλήψεις. αν το πας μέχρι πλήρης πλήρης κόπωσης το πιθανότερο είναι ότι δεν θα μπορείς να κάνεις σουπερ σετ ουτε με γελοία κιλα απο άλλε άσκηση.

Madd_Chadd
17-05-12, 02:51
Οπως εγραψε ο johny-8 δε θα σου προτεινα να κανεις σουπερσετ στα ποδια ουτε δισετ.

2 ασκησεις οπως εκτασεις τετρακεφαλου πρεσσα για τετρακεφαλο,καμψεις μηριαιου ορθιος και μπρουμυτα για μηριαιο δικεφαλο και τελος γαμπες ορθιος και καθιστος.

Κανε σε ολες τις ασκησεις ενα ζεσταμα 15-18 επαναληψεων με πολυ λιγα κιλα και μετα 3χ12 σωστες επαναληψεις πανω απο ολα και με τα κιλα που μπορεις.

Βεβαια παιζει ρολο και η διατροφη σου,αμα τρως λιγο καλυτερα κανε τις επαναληψεις 10 κ το ζεσταμα 15αρι.

swimmer_90
17-05-12, 13:02
Οπως εγραψε ο johny-8 δε θα σου προτεινα να κανεις σουπερσετ στα ποδια ουτε δισετ.

2 ασκησεις οπως εκτασεις τετρακεφαλου πρεσσα για τετρακεφαλο,καμψεις μηριαιου ορθιος και μπρουμυτα για μηριαιο δικεφαλο και τελος γαμπες ορθιος και καθιστος.

Κανε σε ολες τις ασκησεις ενα ζεσταμα 15-18 επαναληψεων με πολυ λιγα κιλα και μετα 3χ12 σωστες επαναληψεις πανω απο ολα και με τα κιλα που μπορεις.

Βεβαια παιζει ρολο και η διατροφη σου,αμα τρως λιγο καλυτερα κανε τις επαναληψεις 10 κ το ζεσταμα 15αρι.Βασικα τωρα κανω 5 σετ σκουωτ 12-6,3 σετ πρεσσα 15-12,3 σετ leg curls 10-8 και γαμπες...και ενα 10λεπτο ζεσταμα πριν ξεκινησω,διατασεις κτλ...απλα παρ'οτι τα ποδια μου ειναι δυνατα δεν εχουν το μεγεθος που θα ηθελα...και ψαχνω καινουργιους τροπους να τα επιβαρυνω...μπας και...

Madd_Chadd
17-05-12, 13:29
Ωραια αλλαξε ασκησεις βαλε προβολες και καθισματα στο smith,καμψεις μηριαιου καθιστος και ορθιος,γαμπες εχεις 3 επιλογες να διαλεξεις 2 ασκησεις που δε κανεις αυτη τη περιοδο,ορθιος-καθιστος-πρεσσα.

Σωστος οσο αφορα διατασεις,για μενα καλυτερα να κανεις 3χ12 σωστα-δυνατα και σε σημειο οι τελευταιες 2 να βγαινουν με το ζορι.Τωρα δε μπορω να ξερω αν ο λογος που δε παιρνουν τα ποδια ειναι μηπως κανεις λαθος τις ασκησεις,δηλαδη στησιμο η μιση κινηση.

Επισης μηπως δε καταναλωνεις τη ποσοτητα πρωτεινης-υδατανθρακων που χρειαζεσαι καθημερινα?

Ultra_b
17-05-12, 22:05
Αν θες ογκο στα ποδια παιξε ελευερο σκουατ πολλα σετ. Ετσι γινετε ο ογκος στα ποδια, δεν γιεντε στα μηχανήματα. Για μενα? κανε 3 σετ πρεσσα , 6-7 σετ σκουατ , δικεφαλο στο μηχάνημα βρούμητα 4 σετ και 4 σετ και 3-4 σετ προβολές ή ρομαικες αρσεις. και γαμπες.

οι επαναληψεις να κυμένοντε απο 6 μεχρι 12.

swimmer_90
17-05-12, 22:48
Ωραια αλλαξε ασκησεις βαλε προβολες και καθισματα στο smith,καμψεις μηριαιου καθιστος και ορθιος,γαμπες εχεις 3 επιλογες να διαλεξεις 2 ασκησεις που δε κανεις αυτη τη περιοδο,ορθιος-καθιστος-πρεσσα.

Σωστος οσο αφορα διατασεις,για μενα καλυτερα να κανεις 3χ12 σωστα-δυνατα και σε σημειο οι τελευταιες 2 να βγαινουν με το ζορι.Τωρα δε μπορω να ξερω αν ο λογος που δε παιρνουν τα ποδια ειναι μηπως κανεις λαθος τις ασκησεις,δηλαδη στησιμο η μιση κινηση.

Επισης μηπως δε καταναλωνεις τη ποσοτητα πρωτεινης-υδατανθρακων που χρειαζεσαι καθημερινα?Προβολες εκανα μεχρι πριν ενα μηνα...αλλα εβαλα την πρεσσα στη θεση τους γιατι οι προβολες με κουραζαν τρομερα και ενα 3μηνο που τις εκανα δεν ειδα τρελη διαφορα...χωρια οτι η πρεσσα ειναι περισσοτερο για ογκο ενω οι προβολες για σχηματισμο του ποδιου μου φαινεται...τωρα απο φαγητο θεωρω οτι κανω την καλυτερη διατροφη που γινεται να κανει καποιος που δεν παιρνει συμπληρωματα...μιλαμε για απειρο φαι!!και ποιοτικο...το αστειο ειναι οτι τα ποδια μου ειναι δυνατα!!δηλ κανω μαξ σχεδον 2 φορες το βαρος μου στο σκουωτ...και παρ'οτι δεν τα λες καλαμια,δεν ειναι οσο τουμπανο τους αξιζει με τοση κουραση που τραβανε...:P

Madd_Chadd
18-05-12, 12:30
Οι προβολες ειναι βασικη ασκηση για αναπτυξη για εμενα προσωπικα πολυ καλυτερη απο καθισματα,ολες οι ασκησεις δινουν σχηματισμο.;)

Απειρο φαγητο δε χρειαζεται γιατι αμα τρως παραπανω απο το κανονικο θα πηγαινεις και 2-3 φορες τη μερα τουαλετα για χοντρο.:P

Μετα παιζουν ρολο και τα γονιδια,μπορει να εισαι απο αυτους που τα ποδια του γεμιζουν αργα,επισης δε χρειαζεται να τα ξεφτιλιζεις στη προπονηση κανοντας πολλα σετ-ασκησεις-επαναληψεις.Δοκιμασε ολα τα προγραμματα ανα 2μηνο και θα δεις ποιος συνδιασμος σε πιανει καλυτερα.

Σε εμενα π.χ δουλεουν 12-15αρες 3σετ 2-3ασκησεις.

swimmer_90
18-05-12, 13:02
Οι προβολες ειναι βασικη ασκηση για αναπτυξη για εμενα προσωπικα πολυ καλυτερη απο καθισματα,ολες οι ασκησεις δινουν σχηματισμο.;)

Απειρο φαγητο δε χρειαζεται γιατι αμα τρως παραπανω απο το κανονικο θα πηγαινεις και 2-3 φορες τη μερα τουαλετα για χοντρο.:P

Μετα παιζουν ρολο και τα γονιδια,μπορει να εισαι απο αυτους που τα ποδια του γεμιζουν αργα,επισης δε χρειαζεται να τα ξεφτιλιζεις στη προπονηση κανοντας πολλα σετ-ασκησεις-επαναληψεις.Δοκιμασε ολα τα προγραμματα ανα 2μηνο και θα δεις ποιος συνδιασμος σε πιανει καλυτερα.

Σε εμενα π.χ δουλεουν 12-15αρες 3σετ 2-3ασκησεις.Δε ξερω πως το μαντεψες αλλα 2 παω στανταρ τουαλετα τη μερα και πολυ συχνα 3...:green:πιστευω πως τα προπονω σωστα,δεν παω πανω απο 15 σετ την προπονηση...μαζι με τις γαμπες...και ποτε πανω απο 50λεπτα με 1 ωρα...τι να πω...και επαναληψεις αλλαζω συνεχεια για να δω τι με πιανει...αλλα δεν εχω καταληξει...νομιζω οτι μετα τα βαρια σκουωτ (110-115 κιλα χ 5 επαναληψεις) τα ποδια μου ειναι καλυτερα πρησμενα απ'οποιαδηποτε αλλη ασκηση...και εχω και το πιο βαρβατο πιασιμο την αλλη μερα...τωρα αυτο παιζει ρολο...?:unsure:

Apollonas
18-05-12, 13:27
Οι προβολες ειναι βασικη ασκηση για αναπτυξη για εμενα προσωπικα πολυ καλυτερη απο καθισματα,ολες οι ασκησεις δινουν σχηματισμο.;)

Απειρο φαγητο δε χρειαζεται γιατι αμα τρως παραπανω απο το κανονικο θα πηγαινεις και 2-3 φορες τη μερα τουαλετα για χοντρο.:P

Μετα παιζουν ρολο και τα γονιδια,μπορει να εισαι απο αυτους που τα ποδια του γεμιζουν αργα,επισης δε χρειαζεται να τα ξεφτιλιζεις στη προπονηση κανοντας πολλα σετ-ασκησεις-επαναληψεις.Δοκιμασε ολα τα προγραμματα ανα 2μηνο και θα δεις ποιος συνδιασμος σε πιανει καλυτερα.

Σε εμενα π.χ δουλεουν 12-15αρες 3σετ 2-3ασκησεις.

Συμφωνώ 100%:thumbup: Εγώ που έπαιζα μπάσκετ κάναμε καθίσματα για βελτίωση του άλματος...10 επαναλήψεις 100 κιλά και τα πόδια μου ήταν λές και δεν έκανα ποτέ γυμναστική. Δεν θα πρηστούν; Όλοι έχουν τετρακέφαλα κι εγώ τίποτα; κι όμως κάρφωνα την μπάλα στη μπασκέτα λές και πετούσα, η ποικιλία είναι αυτή που θα δείξει τι σε γεμίζει...βάθος χρόνου και υπομονή...!!!

Madd_Chadd
18-05-12, 13:51
Δε ξερω πως το μαντεψες αλλα 2 παω στανταρ τουαλετα τη μερα και πολυ συχνα 3...:green:πιστευω πως τα προπονω σωστα,δεν παω πανω απο 15 σετ την προπονηση...μαζι με τις γαμπες...και ποτε πανω απο 50λεπτα με 1 ωρα...τι να πω...και επαναληψεις αλλαζω συνεχεια για να δω τι με πιανει...αλλα δεν εχω καταληξει...νομιζω οτι μετα τα βαρια σκουωτ (110-115 κιλα χ 5 επαναληψεις) τα ποδια μου ειναι καλυτερα πρησμενα απ'οποιαδηποτε αλλη ασκηση...και εχω και το πιο βαρβατο πιασιμο την αλλη μερα...τωρα αυτο παιζει ρολο...?:unsure:

1 φορα τη μερα ειναι το καλυτερο γιατι σημαινει πως το φαγητο που τρως το απορροφα ο οργανισμος σου και συνηθως μολις ξυπνησεις σου ερχεται το πρωτο σετ.:green: Απο εκει και περα 2 φορες μπορει να πηγαινεις γιατι το στομαχι σου ειναι ετσι ωστε να αδειαζει συνεχεια(οπως ο κολλητος μου που τρωει οσο πρεπει αλλα παει τουαλετα 2 φορες τη μερα γιατι δε μπορει να αντεξει το στομαχι του,ειναι ενας λογος που δε βαζει σωματικο βαρος),3 ειναι υπερβολη που σημαινει στανταρ οτι τρως παραπανω απο οσο πρεπει και οργανισμος σου το στελνει τουαλετα γιατι δε μπορει να το απορροφήσει.


15-12αρες και ποτε πανω απο 50 λεπτα 1 ωρα ειναι πολυ καλα γιατι τοσο χρειαζεται,εμενα οι 5 μου φαινοντε λιγες αλλα για να σε πιασουν και να αιματωνονται καλυτερα τα ποδια σου οπως λες συνεχισε το ετσι.Δοκιμασε ομως να κανεις και 12αρια με 50-60 κιλα βαζοντας και στην θετικη και στην αρνητικη αντισταση στο τετρακεφαλο,αν απομονώνεις καλα τη δυναμη-αντισταση που βαζεις στο τετρακελο κατα τη διαρκεια των επαναληψεων οι 12αρες θα σε τεντωσουν τα ποδια με τερμα αιματωση.;)

Οπως το λεει ο Απολλωνας.:toast: