PDA

Επιστροφή στο Forum : Ευαισθησία στους τένοντες



Tash
27-06-08, 03:14
Γεια σας παιδια.Λοιπόν,εδω και 2 εβδομαδες εχω ενα μικροπροβλημα το οποιο φοβαμαι οτι μπορει να οδηγησει σε χειροτερες καταστασεις.Στο δεξι μου χερι,οταν κανω καποιες ασκησεις (π.χ στους πηχεις περισσοτερο αλλα και στον τρικεφαλο οταν τεντωνω το χερι στις οπισθολαιμιες με αλτηρα) νιωθω τον τενοντα εντος της παλαμης να με τσιμπαει καπως και να με τραβαει.Mαλλον θα χαλαρωσω τις ασκησεις για τους πηχεις οπου πιστευω δημιουργησαν το προβλημα (12 κιλα στο χερι πηγα κατευθειαν...).Δηλαδη το μηνα μια φορα.Εσεις τι λετε;Σημερα που εκανα στο μονοζυγο ανοιχτη λαβη για πλατη με τραβηξε για πρωτη φορα στη συγκεκριμενη ασκηση και αγχωθηκα παραπανω.Σκεφτομαι οτι σε λιγο θα εχω προβλημα σε ολες τις ασκησεις

Να προσθεσω οτι τωρα που ανεβασα τα κιλα στον δικεφαλο αρχισε να με ενοχλει και ο τενοντας του αλλου χεριου που βρισκεται στην κατω πλευρα του πηχη,και μαλιστα αυτος ποναει αρκετα,αλλα υποχωρει μετα τα 2 πρωτα σετ,αντιθετα με το δεξι χερι οπου το τσιμπιμα μπορει να το νιωσω και στο τελος της προπονησης.

Παραθετω και μια φωτο για να καταλαβετε που ακριβως ειναι το σημειο που με ενοχλει στο δεξι χερι...

http://www.imageshack.gr/files/we54ie9tmv9qk88nv15r.jpg

RUHL
27-06-08, 11:21
Περικαρπια βαζεις?

Γενικα απεφευγε ολες τις ασκησεις που επηβαρηνουν τους καρπους για λιγο καιρο πχ αρσεις θανατου δικεφαλα με μεγαλα κιλα στο μονοζυγο μπορεις να κανεις στο μοιχανημα με straps πιανει και πιο καλα ετσι επειδη δεν δουλευουν καθολου τα δικεφαλα και πιανοντε μονο φτερα

Ασκησεις προσθετες για καρπους μην κανεις (ενταξη αν σου αρεσουν κανε αλλα μετα απο καποιο διαλειμα εγω προσωπικα δεν κανω πιστευω πιανοντε αρκετα με αρσεις και αλλες ασκησεις)

Αν δεν βαζεις περικαρπια αγωρασε και βαλε εγω χωρις αυτα δεν βαζω καθολου κιλα γιατι θα καταστρεψω ολους τους συνδεμους εκει με αυτα που σηκωνω.

Οπως ειπα κανε ενα διαλημα απο ασκησης που κρατας και μετα βλεπεις αν συνεχηστη πηγαινεις και κανενα ορθοπεδικο .Μηπως εσπασες εκεινο το σημειο? τιποτα τετοιο? επειδη αυτο που εβαλες μου θυμισε εντονα μια σελιδα που διαβαζα για τραυματησμους

billys15
27-06-08, 12:03
Γιατι δεν πας σε γιατρο να σου πει ακριβως τι πρεπει να προσεξεις? Και να σου δωσει και καμια αλοιφη.

Tash
27-06-08, 14:04
Οχι περικαρπια δεν βαζω αλλα θα το κανω οπωσδηποτε,απ'οτι βλεπω χρειαζεται...!!!Θα παω να αγορασω το συντομοτερο!!

Επισης,λετε να μεινω τελειως off για καμια 'βδομαδα μηπως και ηρεμησουν καπως;Η να κανω το προγραμμα μου και μετα να τοποθετω παγο στο πονεμενο σημειο οπως διαβασα σε προηγουμενα topics;Θα μου ειναι δυσκολο παντως να κατσω παραπανω μερες εκτος προπονησεων γιατι ακομα και αυτες που εχω ξεκουραση το μυαλο μου ειναι στο να περασουν γρηγορα και να ερθει ξανα η ωρα της προπονησης!!Ειμαι αρρωστακι με τη γυμναστικη!


Δεν ξερω,τι να εχω σπασει εκει περα;Βασικα δεν ειναι πονος,απλα νιωθω σαν καψιμο ενα πραγμα,σαν τραβηγμα,αυτα δεν ειναι χαρακτηριστικα προβληματος στον τενοντα;Αν μπορεις ποσταρε τη σελιδα που το ειδες να της ριξω μια ματια!

Ο πονος που νιωθω ειναι στο αλλο χερι,στο σημειο που δειχνω στην φωτο οταν κανω αυτη την ασκηση http://www.exrx.net/WeightExercises/Biceps/DBCurl.html,αλλα μετα τα 2 πρωτα σετ εξαφανιζεται,για να εμφανιστει παλι οταν θα τελειωσω και εχω θα εχω "κρυωσει"...απο τοτε που αυξησα τα κιλα στον δικεφαλο αρχισε να συμβαινει αυτο.

Σκεφτομαι να τα μειωσω παλι,αλλα δεν θα χρειαστει να τα αυξησω ξανα καποια στιγμη;Τι θα γινει;Παλι δε θα ποναω;;!! :cursing:

Στον γιατρο θα παω,τι να κανω,αν συνεχιστει η κατασταση.Αλλα φοβαμαι μη μου πει τιποτα να σταματησω κλπ,θα ειναι οτι χειροτερο για μενα!!

http://www.imageshack.gr/files/55x0asj9s66ak087kqa9.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=55x0asj9s66ak087kqa9.jpg)

billys15
27-06-08, 15:43
Κοιταξε,αν ειναι να σου πει απο τωρα να σταματησεις,καταλαβαινεις οτι μετα ειναι σιγουρο πως θα σου το επιβαλλει.Οποτε εχεις ακομα πιθανοτητες να το προλαβεις.

Tash
27-06-08, 15:56
Κανονισα και απο βδομαδα θα παω.Αυτο γιατι συναιβει ομως,ειναι απο ευαισθησια τελικα,απο υπερπροπονηση η απο λαθος εκτελεση των ασκησεων;;!!

RUHL
27-06-08, 16:04
:rolf: :rolf: τωρα μαλιστα στην δευτερη photo ειχα και εγω πονους εκει στους καρπους ειναι απο τις ασκησεις δικεφαλων το επαθα οταν εβαζα πολλα κιλα
Συγκεκριμενα καπου στα 70kg ορθιος με μπαρα εβαζα για προπονηση αλλα τα σταματησα γιατι εκει παιζουν μονο τραυματησμοι καλυτερα να βαζεις λιγα κιλα και να κανεις πιο αργα και πιο σταθερα και συγκεντρωμενα

Καμια 1 εβδομαδα οφφ αλλα!!! αφου εισαι πρεζακιας με την γυμναστικη οπως εγω ποδια μπορεις να κανεις ανετα οποτε κανε την μια μερα μονο τετρακεφαλο 3-4 ασκησεις και μετα απο 3 μερες κανε μοιριεο δικεφαλο μονο 3-4 ασκησεις ετσι δεν θα σου κακοφανει


Περικαρπια στανταρ να αγωρασεις παρε και straps για αρσεις θανατου και αλλες ασκησεις οπως ανασηκωσεις ομων με μπαρα η αλτηρες ακομα και φτερα οπως ηδη ειπα προσεχε τους καρπους σου :greenalien:

TRIANTAFYLLOU
27-06-08, 18:46
αυτό είναι μια μορφή τενοντίτιδας η μπορεί να είναι το αρχικό στάδιο και αυτά συμβαίνουν απο κακό η ελειπές ζέσταμα η υπερκούραση και ερεθισμός των τενόντων και των θυλάκων που περνουν τα νεύρα εκεί ακριβώς που δείχνεις είναι ενα σημείο που έχει μεγάλη ευαισθησία .
θέλει ιατρική γνωμάτευση αλλά και οσο να γίνει αυτό περιορισμό στην κίνηση του καρπού ειδικά με βάρος γιατί ερεθίζετε συνεχεια το σημείο και μπορεί να κάνει και φλεγμονή. αυτό βέβαια δεν γίνετε μια και έξω η ζημιά ενοώ απλά δεν έλαβες υποψη τα σημάδια που σου έδειξε το σημείο απο τις ενοχλήσεις και συνέχησες υπάρχουν άτομα που έχουν ιδιαίτερη ευαισθησία σε αυτό το σημείο αλλά και χωρίς να έχεις πάλι το παθαίνεις.
μια περίπτωση συναδέλφου που δουλεύαμε μαζι σε μηχανουργείο έκοψε το χέρι του στην φρέζα που κανουμε τα γρανάζια και επόμενο ήταν να κάνει όλες τις δουλειές με το άλλο χέρι αφού είχε μόνο ένα, το αποτέλεσμα να νιώθει έντονο πόνο σαν κάψιμο απ ότι μου έλεγε και αφού πήγε σε γιατρό του είχε πεί πλήρη ακινησία γιατί είχε φλεγμονή και αυτός δεν γυμναζόταν απλά δούλευε μόνο με το ένα χερι με αποτέλεσμα να πάθει σαν υπεκόπωση
γι αυτό καλό θα ήταν να δένεις τον καρπό αλλά με κάτι εξειδηκευμένο και αν μετά το ζέσταμα δεν υποχωρεί ο πόνος τότε εξετάσεις για εντοπισμό του προβλήματος.

Tash
27-06-08, 21:03
Μαλλον αναφερεσαι στο προβλημα της 2ης φωτο φιλε Ηλια...ζεσταμα κανω,αρκετα καλο πιστευω και παντα πριν τα κυριως κιλα,το 1ο σετ της 1ης ασκησης το κανω με τα μισα κιλα,φυσικα με τις 2πλασιες επαναληψεις!Αρα μαλλον παραεβαλα κιλα στα επομενα σετακια χωρις να εχω και την καταλληλη προστασια με αποτελεσμα να ερεθιστει.Με τα κιλα που μου δημιουργησαν το θεμα εχω κανει 4 φορες,τις 2 πρωτες δεν υπηρξε η παραμικρη ενοχληση,τον πονο τον ενιωσα ξαφνικα την 3η φορα και την τελευταια...Οποτε μενω 1 βδομαδα εκτος,αγοραζω προστατευτικα καρπων και ξαναμπαινω με τα προηγουμενα κιλα,πριν το προβλημα.Παντως θα παω και στο γιατρο να δω τι θα μου πει.Πιστευεις οτι αν λαβω τα καταλληλα αυτα μετρα θα μπορεσω να σηκωσω και παραπανω κιλα απο εκεινα που μου δημιουργησαν το προβλημα η θα μεινω σε αυτα αναγκαστικα;(κατι που απευχομαι...)

TRIANTAFYLLOU
27-06-08, 22:10
και βέβαια πιστεύω οτι μπορείς να το ξεπεράσεις ειδικά αν το προσέξεις στο αρχικό στάδιο, αυτό που λές οτι κάνεις ζέσταμα μπορεί να ειναι αρκετό για τους μυς αλλά όχι αρκετό για τένοντες και συνδέσμους .
εκτός αυτού μπορεί να έχεις και κάποια ευαισθησία και με την κουραση να σου έβγαλε πρόβλημα γιατί οι καρποί δουλεύουν συνέχεια ότι και να κάνουμε γιατί είναι η λαβή σε όλες τις ασκήσεις, με λίγη προσοχή ξεκούραση και τα μέτρα ασφαλείας όπως δέσιμο και προσοχή όταν κάνουμε μια λαβή και νιώθουμε ενόχληση απο την αρχη τότε αποφεύγουμε και αλλάζουμε τρόπο πιασίματος ώστε αλλάζοντας θέση αποφεύγουμε το σημείο που μας ενοχλεί. ενα παράδειγμα μας ενοχλεί στην ίσια μπάρα δικεφάλων τότε δοκιμάζουμε στραβιά.

NASSER
27-06-08, 22:48
Ταsh θα σου προτεινω αμα δεν νιωθεις ενοχλησεις παρα μονο οταν κανεις προπονηση, να αγορασεις τα αναλογα προστατευτικα και να κανεις πιο χαλαρη προπονηση για καποιο χρονικο διαστημα μεχρι να ξεπεραστει το προβλημα. Να ξερεις πως και οι αλλαγες του καιρου γενικα επιρρεαζουν τοσο τους τενωντες και τους συνδεσμους. Καλο θα ειναι να επισκευτεις και ενας αθληγιατρο που τα ξερει καλυτερα να σου πει πως να το χειριστεις το προβλημα σου.

slaine
28-06-08, 01:13
συνήθως η αντιμετώπιση τραυματισμών σε τένοντεσ και μύες σε όχι σοβαρό επίπεδο είναι:
πρώτο στάδιο:
πλήρης ξεκούραση για λίγες μέρες και πάγο όσο πιο συχνά μπορείς ώστε να ηρεμήσει η φλεγμονή. επίσης μπορείς να παίρνεις ασπιρίνη που έχει αντιφλεγμονώδη δράση και 8α καταστείλει και τον πόνο.
δεύτερο στάδιο:
σταδιακά αρχίζεις ήπια γυμναστική και ήπιες διατάσεις. πολύ χαλαρά και σιγά σιγά ανεβάζεις ένταση. με την προυπόθεση ότι δεν πονάς.
αυτό με τον πήχη το έχω πάθει κι εγώ και είναι από κούραση, με ξεκούραση περνά. το άλλο παίζει... υπάρχει και πιθανότητα να είναι κάταγμα κοπόσεως αν και ψιλοχλωμό.
το πιό πιθανό είναι και τα 2 να προκαλούνται από κούραση. σίγουρα το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας σε έναν ειδικό. μπορει να σου δώσει φάρμακα, να σου πει να κάνεισ φυσιοθεραπείες ή και τίποτα απ'όλα αυτά, θα δείξει... και μην αργείς γιατί αν γίνει χρόνιο το πρόβλημα δυσκολεύουν τα πράγματα...
επίσης γενικά μετά την προπόνηση καλό είναι να βάζεις πάγο σ'αυτά τη σημεία άσχετα με το αν πονάς ή οχι...

Περαστικά σου φίλε μου

Tash
28-06-08, 04:02
Ευχαριστω παιδια...απο βδομαδα σιγουρα θα παω σε γιατρο γιατι απ'οτι βλεπω η κατασταση χειροτερευει...οσο παει πριζεται περισσοτερο το σημειο κ ποναει...αυριο παντως θα κανω προπονηση με λιγοτερα κιλα & ασκησεις που δεν τον επηρεαζουν τοσο...δεν αντεχω γιατι...και απο βδομαδα off...τι να κνω...

SOLID
28-06-08, 14:52
Ακριβως τα ιδια προβληματα ειχα μια περιοδο και εγω φιλε μου καμια φορα με ενοχλουν ακομα αλλα οχι οσο παλια!!!
Για την παλαμη του χεριου σου συγκεκριμενα εμενα με ενοχλουσε,οταν εκανα ασκησεις του τυπου μονοζυγο πους απς και δυζιγο λογω της συγκεκριμενης λαβης προφανως η ενοχληση γινοταν αισθητη και την καταλαβαινες σαν μουδιασμα!!!
Στη δευτερη περιπτωση που εχω ακουσει απο πολυ κοσμο να την εχει περασει ειναι κλασσικη μορφης τενοντιτιδας την οποια αρχισα να την εχω στο ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ σημειο που δειχνεις οταν ειχα αρχισει να χρησιμοποιω πολλα κιλα σε συγκεκριμενες ομως ασκησεις οπως(ορθιες καμψεις δικεφαλων με ΙΣΙΑ μπαρα οπως πολυ σωστα ανεφερε ο Ηλιας,ορθιες εναλλαξ καμψεις αλτηρων παλι για δικεφαλους και αρσεις ομων με γαλλικη μπαρα)ο πονος ηταν εντονος και αρχιζε με το που εκανα την πρωτη επαναληψη ειχε μια σταθερη ενοχληση σε ολη τη διαρκεια της ασκησης και αφου τελειωνα και αφηνα την μπαρα τοτε πηγαινε για καποια δευτερολεπτα στο μαξιμουμ ο πονος και μετα σταματουσε!!!!!!Οταν αλλαξα την μπαρα στους δικεφαλους απο ισια σε γαλλικη δεν ενοχλουσε τοσο αλλα επειδη δεν μπορουσα να γυμναστω ετσι πηγα σε γιατρο ο οποιος μου ειπε πως αν συνεχιζα ετσι υπηρχε εως και πιθανοτητα να κοπει τενοντας και να παει για εγχειρηση η κατασταση!!!!!!
Εκοψα για ενα μεγαλο μεγαλο διαστημα την γυμναστικη επειδη φοβηθηκα και εβαζα παγο για τον πονο διοτι απλα αν εσφιγγα τον πηχη μου ο πονος ηταν δυνατος χρησιμοποιησα και καποια αντιφλεγμονωδη χαπια στην αρχη και μετα αλοιφες.Εκανα καιρο πολυ να ξαναμπω γερα αλλα και να ηθελα δεν μπορουσα επιανα μπαρα και δεν γινοταν ουτε επαναληψη!!!Τωρα τα πραγματα ειναι οκ καμια φορα εχω καποιες ψιλοενοχλησεις αλλα οχι τιποτα το ιδιαιτερο αν με ενοχλει λιγο παραπανω αλλαζω ασκηση και μετα απεχω για 3 μερες.Αν τυχον με ενοχλησει στο μελλον θα πρεπει να δω ξανα τι παιζει γιατι οι τενοντιτηδες ειναι πολυ υπουλες!!!!!!Η αλλη ενοχληση στο χερι δεν εχει ξαναγινει αισθητη εδω και πολυ καιρο και ο γιατρος μου ειχε πει οτι προφανως καποιο νευρο ηταν!!!Γνωμη μου λοιπο να πας να το κοιταξει καποιος ειδικος!!!Μην ανυσυχεις απλως θα χρειαστει να κανεις μια παυση για καποιο διαστημα και σωστη ξεκουραση!!!Περαστικα σου!!!!!!!!!!!!

fysiotek
10-07-08, 12:12
ο πονος δικαιολογει τενοντιτιδα η ασταθεια του καρπου αλλα το μουδιασμα οχι.πωτα τον γιατρο σου αν βλεπει συμπτωματα καρπιαιου σωληνα στον καρπο σου