PDA

Επιστροφή στο Forum : Σταύρος Τριουλίδης Αφιέρωμα & Συνέντευξη Μάϊος 2012



Polyneikos
16-05-12, 14:21
Έχουμε την χαρά ως Bodybuilding.gr να κανουμε μια συνέντευξη - παρουσίαση σε έναν πολύ αξιόλογο αθλητή , τον Σταύρο Τριουλίδη.
Εχει ήδη προκαλέσει αίσθηση με τις συμμετοχές του και τις συνεχόμενες νίκες του στην κατηγορία Βody Fitness όπου αγωνίζεται, έχοντας μάλιστα στην τροπαιοθήκη του ένα Πανευρωπαϊκό τίτλο και μια 3η θέση σε Παγκόσμιο !


45441


Bodybuilding.gr : Σταύρο καλησπέρα καταρχήν!
Να σε ευχαριστήσουμε εκ των προτέρων για την συνέντευξη που μας παραχωρείς.
Οι αναγνώστες του Bodybuilding.gr ενδιαφέρονται να είναι κοντά και να μαθαίνουν νέα από τους αθλητές – παλαιότερους και νεότερους - οι οποίοι πρωταγωνιστούν και έχουν προκαλέσει το ενδιαφέρον του κοινού με την αγωνιστική τους παρουσία .

Σταύρος Τριουλίδης: Να ευχαριστήσω και εγώ από την μεριά μου που μπήκατε στην διαδικασία να μου κάνετε αυτή την συνέντευξη . Η χαρά είναι επίσης και δικιά μου.


Bodybuilding.gr : Πες μας Σταύρο εισαγωγικά κάποιες πληροφορίες για εσένα:
Καταρχήν πως ξεκίνησες το bodybuilding και ιδιαιτέρα το αγωνιστικό. Είχες κάποια επαφή με κάποιο άλλο άθλημα;Γενικά πόσα χρόνια γυμνάζεσαι με βάρη;


Σ.Τ. : Ο λόγος που ξεκίνησα να κάνω βάρη δεν είχε καμία σχέση με το αγωνιστικό bodybuilding που έχω ακολουθήσει .
Έπαιζα ποδόσφαιρο ,Δ’ Εθνική, όπου κάποια στιγμή έσπασα το πόδι μου και πήγα σε ένα γυμναστήριο να κάνω ενδυνάμωση του τετρακεφάλου .
Πάντα μου άρεσε από μικρό παιδί η γυμναστική, η σωστή διατροφή, η υγεία ,δεν μου άρεσε να πίνω ή να καπνίζω, μου άρεσε να γυμνάζομαι εντατικά και πίστεψε με δεν μετάνιωσα ποτέ που από μια αποκατάσταση ενός τραυματισμού που πήγα να κάνω ενδυνάμωση στον τετρακέφαλο μου, προέκυψε το bodybuilding.
Αυτό συνέβη το 1995,σε ηλικία των 20 ετών.


Bodybuilding.gr : Το αγωνιστικό bodybuilding πως προέκυψε; Είχες κάποιους ανθρώπους που γνώρισες και σε ώθησαν;

Σ.Τ. : Είχα την χαρά και την τιμή να γνωρίσω έναν μεγάλο αθλητή ,τον Αλέκο Σιατραβάνη που έτυχε να είναι ο πρώτος μου προπονητής και ήταν ο πρώτος αθλητής που είχα ως ίνδαλμά μου.
Ήμασταν στην ίδια περιοχή και κατέβαινε σε αγώνες εκείνη την εποχή σε τρομερή κατάσταση και κάπως έτσι μου κόλλησε το αγωνιστικό «μικρόβιο»
Χρωστάω πάρα πολλά σε αυτόν τον άνθρωπο, ακόμα και μετά από 10-15 χρόνια είναι πάντα δίπλα μου, με συμβουλεύει, πάντα με προσέχει και με καθοδηγεί σωστά.

Bodybuilding.gr : Πως το αποφάσισες τελικά; Πότε ήταν ο πρώτος σου αγώνας;

Σ.Τ. : Ήταν το καλοκαίρι το 2009 όταν ήμουν σε πολύ καλή κατάσταση.
Γυμναζόμουν πολύ εντατικά την τελευταία 5ετία ,είχα μάλιστα πρόσφατα ανοίξει το γυμναστήριο μου.
Γυμναζόμουν με τον Αλέκο και μεταξύ σοβαρού και αστείου μου λέει: «Γιατί δεν κατεβαίνεις κάποια στιγμή σε αγώνες;
Γυρνώντας από διακοπές του λέω ότι αποφάσισα ότι θέλω να αγωνιστώ.
Κάπως έτσι ξεκίνησε αυτή η όμορφη περιπέτεια, συμμετέχοντας για πρώτη φορά στο Κύπελλο της WABBA,τον Νοέμβριο του 2009,όπου μάλιστα βγήκα πρώτος.


WABBA Κύπελλο Νοέμβριος 2009 ,1η θεση

45438



Bodybuilding.gr : Αγωνίζεσαι σε μια ιδιαίτερη κατηγορία, την Βody Fitness.
Θες να μας πεις τα κριτήρια και τις απαιτήσεις της κατηγορίας ; Ποια είναι τα στατιστικά σου;

Σ.Τ. :Καταρχήν είναι μια κατηγορία που απαιτεί πολύ καλή συμμετρία. Παράλληλα θα πρέπει να είσαι μυώδης αλλά και γραμμωμένος.
Τα κριτήρια είναι μια αναλογία ύψους/βάρους.
Εγώ που είμαι 1.78 πρέπει στην ζύγιση να είμαι εως 82 κιλά (+4 κυλά από το ύψος)
Στην WABBA στο εξωτερικό έχουν χωρίσει τις κατηγορίες στις -1.75 και + 1,75 με το περιθώριο των κιλών.
Στην άλλη ομοσπονδία που με ενδιαφέρει να αγωνιστώ, στην IFBB, τα πράγματα είναι λίγο πιο συγκεκριμένα:
Μέχρι 1,76 είναι η πιο κοντή κατηγορία,η μεσαία είναι για τα ύψη 1,76-1,80 και η ψηλή είναι από 1,80 και άνω, με περιθώριο +4 κιλων.
Η ΙFBB την ονομάζει Classic Bodybuilding την κατηγορία.

Bodybuilding.gr : Να κανω μια αναφορά στις διακρίσεις σου:

- WABBA Κύπελλο Νοέμβριος 2009 1ος
- WABBA Μr Eλλάς Ιούνιος 2010 1ος
- WABBA Πανευρωπαϊκό Ιούνιος 2010 1ος
- WABBA Κύπελλο Νοέμβριος 2010 1ος
[Κρίθηκε ότι είσαι εκτός συναγωνισμού για το Πανελλήνιο κάνοντας guest και προκρίθηκες απευθείας στο Παγκόσμιο]
- WABBA Παγκόσμιο Δεκέμβριος 2010 7ος
- WABBA Μr Eλλάς Μαϊος 2011 1ος
- WABBA Μr Στερεά Eλλάς Ιουνιος 2011 1ος
- WABBA Παγκόσμιο Ιούνιος 2010 3ος


WABBA Πανευρωπαικο Ιουνιος 2010 Ρωσία 1η θεση

45430

45431


Bodybuilding.gr : Επόμενοι στόχοι Σταύρο; Σκοπεύεις να αλλάξεις κατηγορία καποια στιγμή;

Σ.Τ. :Ο στόχος μου είναι να κάνω αργά και σταθερά βήματα.
Από εκεί και πέρα σκοπεύω να αλλάξω κατηγορία μετά από 1 χρόνο ώστε να είμαι «ψημένος» που λέμε και πιο έτοιμος ως αθλητής και να παίζω στην κατηγορία Bodybuilding -85 κιλά.
Δεν θέλω να λέω μεγάλα λόγια, στόχος μου είναι να κατεβαίνω πάντα ακόμα καλύτερος και οι κριτές να βλέπουν κάθε φορά κάτι καινούργιο πάνω μου και γενικά μου αρέσει να δουλεύω χωρίς να μιλάω πολύ.

Bodybuilding.gr : Σε βλέπω σε κατάσταση αγώνων. Θα παίξεις αυτή την περίοδο;

Σ.Τ. :Έχω προγραμματίσει να κατέβω για τελευταία φορά στην WABBA στο Mr Ελλάς στις 27 Μαϊου στο Νοβοτέλ.
Εν συνεχεία να αλλάξω ομοσπονδία και να κατεβαίνω πλέον στην ΙFBB.
Οπότε θα συμμετάσχω στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της IFBB στην Στυλίδα στις 9 Ιουνίου και αν πάρω πρόκριση για την επόμενη ημέρα στο Μεσογειακό της IFBB, επίσης στην Στυλίδα.
Μιλάμε για την κατηγορία Classic Bodybuilding
Αν όλα πάνε καλά και είμαι σε καλή κατάσταση, σκέφτομαι να συμμετάσχω στο Παγκοσμιο Classic Bodybuilding της IFBB ή να διαγωνιστώ στο Arnold Classic Amateur που θα γίνει στην Μαδρίτη.

Σταυρος Τριουλίδης προαγωνιστική περίοδος Μαϊος 2012

45433


45432

Bodybuilding.gr : Όταν ανεβαίνεις στην σκηνή δείχνεις ότι έχεις δουλέψει στην προετοιμασία.Κάθε φορά καλύτερος, σκληρός αθλητής, πάντα σε πολύ καλή κατάσταση..
Όταν ξεκινάς την προετοιμασία σου, κάποιους μήνες πριν τον αγώνα, ποιο είναι το γενικό σου πλάνο; Off season σε τι επίπεδα κινείσαι;

Σ.Τ. :Και να μην ήθελα να είμαι σε καλή κατάσταση, δεν θα μου το επέτρεπε ο δάσκαλός μου Αλέκος Σιατραβάνης.
Είναι της άποψης πως ένας αθλητής γίνεται καλύτερος όταν τελειώσουν οι αγωνες, να αποκομίσει ο αθλητής ότι έχει αποκομίσει και εν συνεχεία να βάλει το κεφάλι κάτω και αρχίσει να δουλεύει συστηματικά τα αδύναμα σημεία του.
Εκεί πιστεύω γίνεται όλος ο προγραμματισμός, όπου έχεις το βαθος χρόνου και την ηρεμία ,δεν έχεις το άγχος ότι πλησιάζει ο αγώνας.
Όταν τελειώσει λοιπόν ένας αγώνας, πάντα πρέπει να υπάρχει μια ξεκούραση 10-15 ημέρες ,να «αναπνεύσει» το σώμα, να χαλαρώσει ο αθλητής λίγο την διατροφή του γιατί η αγωνιστική διατροφή είναι παρά πολύ σκληρή.
Αυτό που βλέπει ο κόσμος πάνω στην σκηνή για να βγει θέλει προσπάθεια που δεν είναι διαστήματος της τάξεως 2-3 μηνών, ειναι δουλειά ετών.
Πρέπει σιγά σιγά να δουλεύεις και να βελτιώνεσαι, να «χτίζεις» πάνω στο σώμα σου.

Bodybuilding.gr : Προπονητικά τι μεθόδους ακολουθείς; Τι στυλ προπόνησης έχεις;

Σ.Τ. :Έχει να κάνει με τι διατροφή κάνω.
Μετά από έναν αγώνα που θα έχω ηρεμήσει, θα έχω χαλαρώσει, με μια πλούσια σωστή διατροφή, με γεύματα ανά 3-4 ώρες, κοτόπουλο, μοσχάρι, σολομό, ρύζι, μακαρόνια ολικής αλέσεως, φρούτα, τα συμπληρώματα μου, τότε εκεί προπονούμαι πολύ βαριά και με περισσότερες επαναλήψεις.
Όταν όμως είμαι σε δίαιτα αγώνων που προσπαθώ να σκληρυνω και να στεγνώσω, τοτε ναι μεν παίζω πάλι σκληρά αλλά προσέχω να μην έχω τραυματισμούς και με πάει πίσω στην προετοιμασία μου.

Bodybuilding.gr : Τι πιστεύεις πρέπει να έχει κάποιος για να προχωρήσει; Προσπάθεια, επιμονή, πειθαρχία, γενετικά χαρακτηριστικά;

Σ.Τ. :Βασικά πρέπει να τον βοηθάει λίγο και το σώμα του. Να έχει ένα σχήμα δηλαδή.
Από εκεί και πέρα με επιμονή, υπομονή και όταν θέλει κάποιος κάτι πάρα πολύ και δουλέψει πολύ σκληρά ,τότε τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο.
Τα ψυχικά αποθέματα και η θέληση παίζουν ρόλο στο να διακριθεί κάποιος και να γίνει καλύτερος από ότι ήταν.

WABBA Μr Eλλάς Μαϊος 2011 1η θεση

45436

45440



Bodybuilding.gr : Ελληνικό Αγωνιστικό Bodybuilding.Σημειώνονται αρκετές διεθνείς διακρίσεις.
Υπάρχει το έδαφος να συνεχιστούν; Γενικά χτίζεται κάτι πάνω στο οικοδόμημα που λέγεται Ελληνικό BB;
Υπάρχει δηλαδή μια συστηματική άνοδος ή είναι απλά κάποιες μεμονωμένες επιτυχίες που διαρκούν εφήμερα;

Σ.Τ. :Μετά λύπης μου θα πω ότι δεν υπάρχει η κατάλληλη βοήθεια από τις ελληνικές ομοσπονδίες αλλά ούτε και από τις εταιρίες να μπορούν να στηρίξουν κάποια νέα παιδιά που έχουν το ταλέντο αλλά δεν έχουν την οικονομική άνεση στο να κάνουν ένα βήμα παραπάνω.


Bodybuilding.gr : Πως συνδυάζεται ο πρωταθλητισμός με τις επαγγελματικές σου υποχρεώσεις;

Σ.Τ. :Είναι δύσκολα τα πράγματα καθώς δεν υπάρχει πολύ ελεύθερος χρόνος.
Το γυμναστήριο μου μαζί με κάποια personal training, συν τις προσωπικές υποχρεώσεις και τις προπονήσεις μου ,περιορίζουν αρκετά το ωράριο μου.
Αλλά επειδή υπάρχει μεράκι και αυτό που κάνω το αγαπάω, πάντα βρίσκω χρόνο να συνδυάσω δουλειά και άθλημα.

Bodybuilding.gr : Προετοιμάζεις και αθλητές, πέρα από τα personal;

Σ.Τ. :Πέρυσι είχα προετοιμάσει τον Γιώργο Ρετσινά, νικητή στο Mr Οδύσσεια στους Juniors και 2ο στο Παγκόσμιο.
Αυτή την εποχή προετοιμάζω τον Λεύτερη Σιδηρόπουλο για το Mr Ελλάς στην WABBA , που πιστεύω θα πάει πολύ καλά.
Τον παρακολουθώ στενά και διακρίνω ότι γυμνάζεται πολύ σωστά και συστηματικά και είναι πολύ καλός αθλητής.


WABBA ΜR Στερεά Ελλάς Ιούνιος 2011 1η θέση

45443


WABBA Παγκόσμιο Ιούνιος 2011 3η θέση

45437


Bodybuilding.gr : Σε νέους αθλητές που θέλουν να ξεκινήσουν τι θα τους έλεγες να προσέξουν;

Σ.Τ. :Τα πράγματα είναι πολύ απλά:
Ένας νέος αθλητής θα πρέπει πρώτα να δουλέψει σκληρά και να μάθει πως λειτουργεί και αντιδρά το σώμα του με τις τροφές, τα συμπληρώματα και την προπόνηση.
Όσο καλύτερα μαθαίνεις το σώμα σου, τόσο καλύτερος αθλητής θα γίνεις.
Μετά θα πρέπει να δουλέψει πάνω στο σχήμα του και στις αδυναμίες του και όταν έρθει η στιγμή ή θα πρέπει να συμβουλευτεί κάποιον πιο έμπειρο ή να κάνει μονός του μια προσπάθεια αγωνιστική, αναγνωριστικά χωρίς να έχει απαραίτητα στόχο την διάκριση, για να πάρει την εμπειρία της σκηνής.

Bodybuilding.gr : Σταύρο ποια είναι τα άμεσα σχέδια σου;

Σ.Τ. :Αγωνιστικά θα ήθελα να φτάσω σε όσο πιο υψηλό επίπεδο είναι εφικτό..
Παράλληλα θέλω κάποια στιγμή να φτιάξω έναν ειδικό χώρο εκγύμνασης για αγωνιστικούς αθλητές ή για ανθρώπους που έχουν πιο υψηλές απαιτήσεις από την προπόνηση τους ,που θέλουν δηλαδή ένα πολύ καλό αποτέλεσμα.

Bodybuilding.gr : Ποιοι αθλητές σου έχουν αρέσει γενικά, Έλληνες, ξένοι;

Σ.Τ. :Από Έλληνες αν πάω σε ποιους μου αρέσουν από παλαιότερους, για την χαμηλή κατηγορία είναι ο Γιάννης Κούκος, στην μεσαία ο Αλέκος Σιατραβάνης και στην ψηλή-βαριά κατηγορία ο Σπύρος Μπουρνάζος, ένας από τους καλύτερους αθλητές όλων των εποχών, που σέβομαι απεριόριστα και εκτιμώ αφάνταστα..
Από πιο πρόσφατους ο Γιώργος Παπαδάκης είναι πολύ καλός, ο Λευτέρης Σιδηρόπουλος, συμμετρικός και με ωραία μπαλαρίσματα ,ο Γιώργος Ρουμπάνης, ένας άλλος καλός αθλητής και φίλος είναι ο Θανάσης Αττιλάκος, έχει πάρει Παγκόσμιο στην ψηλή κατηγορία το 2010
Ένας άλλος επίσης ελπιδοφόρος αθλητής είναι ο Νίκος Καυγάς που αγωνίζεται στην ψηλή κατηγορία με πολλά προσόντα.
Μεγάλος αθλητής θεωρώ ότι είναι ο Τάσος Κολιγκιώνης, ο οποίος είναι φοβερός αλλά έκανε το λάθος της αποχής από αγώνες για περίπου 10 χρονιά.
Αν δεν είχε γίνει αυτή η αποχή ,θα μπορούσε να ήταν επαγγελματίας στην IFBB,θεωρώ..
Επίσης ο Φώτης Πλευρίτης, ο Πάνος Σιώτης και πολλοί άλλοι καλοί αθλητές .
Ζητώ συγνώμη αν έχω ξεχάσει κάποιους, δεν το κάνω εσκεμμένα.

WABBA MR Ελλάς Μαϊος 2010,1η θεση

45439

Bodybuilding.gr : Από επαγγελματίες;

Σ.Τ. :Από επαγγελματίες θα βάλω πρώτο τον Μιχάλη Κεφαλιανό ,ο οποίος θα πάει για τρίτη φορά στο Μr Οlympia.
Είναι κάτι το ανεπανάληπτο αυτό που έχει πετύχει.
Νομίζω όλοι πρέπει να σταθούμε δίπλα του γιατί εκτός από φοβερός αθλητής είναι και πολύ καλός άνθρωπος.
Αισθάνομαι μεγάλη τιμή που ενώ χωρίς να με ξέρει στο παρελθόν μου έδωσε μερικές συμβουλές.
Από παλαιότερους κλασσικά ο Αrnold ,o Coleman,από τους τωρινούς ο Ηeath και ο Cutler.
Eίναι πολλοί οι καλοί αθλητές, θα μπορούσα να αναφέρω πολλούς.

Bodybuilding.gr : Κάποια πρόβλεψη για το φετινο Mr Olympia;Ποιος θα το πάρει πιστεύεις;

Σ.Τ. :Νομίζω ότι ο Heath έχει και φέτος το προβάδισμα. Έχει το «πακέτο» που λέμε…

Bodybuilding.gr : Σταυρό σε ευχαριστούμε για την ομολογουμένως απολαυστική συνέντευξη.
Θα πεις κάτι για το τέλος; Στους αναγνώστες που θα διαβάσουν την συνέντευξη;

Σ.Τ. :Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την συνέντευξη που μου κάνατε, τα θετικά σχόλια που έχετε κάνει στο παρελθόν και εύχομαι όλα να πάνε όσο το δυνατόν καλύτερα για την ιστοσελίδα σας.

Bodybuilding.gr : Καλή επιτυχία λοιπόν στους στόχους σου και στους προσεχείς αγώνες σου! Θα τα πούμε από κοντά!

Σ.Τ. :Σας ευχαριστώ πολύ, να είστε καλά !


Η συνέντευξη παραχωρήθηκε στο γυμναστήριο του Σταύρου Τριουλίδη, Body Shape, το οποίο βρίσκεται στο κέντρο της Αθήνας, Ψαρών 38.

45434

45435

Διακογιαννης Γιαννης
16-05-12, 14:51
Ο Σταυρος διαθετει ,ισως,το σκληροτερο σωμα στο Ελληνικο bodybuilding.Ετσι ,χωρις να ειναι πολυ βαρυς, εντυπωσιαζει φοβερα και πληρoί τα προσοντα και των δυο κατηγοριων.
Ειμαι σιγουρος ,οτι εχει να προσφερει παρα πολλα ακομα,και για πολλα χρονια.

RAMBO
16-05-12, 14:54
Ολες οι εμφανισεις του ειναι σε αριστο επιπεδο:clap:

Dreiko
16-05-12, 15:06
Tρομερη σκληραδα,και παντα πολυ καλα προετοιμασμενος!
Ωραια συνεντευξη!:clap:

sTeLaKoS
16-05-12, 22:55
Ο Τριουλίδης έχει πολύ ωραία σχήματα και πάντα καταφέρνει να πιάσει εξαιρετική φόρμα. Καλή συνέχεια στη προσπάθεια του και καλή επιτυχία στο ερχόμενο Μεσογειακό.
Για τα ελληνικά πρωταθλήματα δε λέω τίποτα, στη κατηγορία του απλά δεν έχει αντίπαλο! :thumbup:
Χρειαζόταν ένα αφιέρωμα, είναι πολλά υποσχόμενος αθλητής αλλά και σώμα πρότυπο για μένα :clap:

TRIANTAFYLLOU
17-05-12, 00:54
μπράβο στο Σταύρο έχει αθλητική παιδεία ίσως να βοήθησε και το ποδόσφαιρο που είχε ασχοληθεί , πάντα κατεβαίνει φορμαρισμένος αλλα και ανεβασμένος κάθε χρόνο , έχει τύχει να παρακολουθήσω σχεδόν όλους τους αγώνες του και σαν κριτής μερικούς και ομολογώ είναι ξεκάθαρος νικητής , γιατι πέρα απο σχήμα και μάζα η σκληράδα μετράει και δείχνει πάνω στα φώτα της σκηνής :clap::clap:

NASSER
17-05-12, 00:57
Κάποιος που θα έρθει σε επαφή με αυτόν τον αθλητή δεν θα αργήσει να καταλάβει πως έχουμε έναν ηθικό, σεμνό και πραγματικό εργατικό Αθλητή!
Μιλάει με σεβασμό στο άθλημα τους μεγάλους παλιούς αθλητές και για τον προπονητή του, ενώ παράλληλα και ο ίδιος είναι προπονητής.
Εύχομαι να του πάνε όλα καλά, γιατί πραγματικά μπορεί να προσφέρει στο ελληνικό ββ και να αποτελέσει πρότυπο! :thumbup:

marvin
17-05-12, 01:31
Πολυ καλος αθλητης και φαινεται απο το στησιμο του την ηρεμια και την σιγουρια που εκπεμπει πανω στην σκηνη.Τον ειχα δει περισυ το Μαιο και μου ειχε κανει μεγαλη εντυπωση.

Σημειο αναφορας για εμενα αυτο στη συνεντευξη του..


Σ.Τ. :Και να μην ήθελα να είμαι σε καλή κατάσταση, δεν θα μου το επέτρεπε ο δάσκαλός μου Αλέκος Σιατραβάνης.
Είναι της άποψης πως ένας αθλητής γίνεται καλύτερος όταν τελειώσουν οι αγωνες, να αποκομίσει ο αθλητής ότι έχει αποκομίσει και εν συνεχεία να βάλει το κεφάλι κάτω και αρχίσει να δουλεύει συστηματικά τα αδύναμα σημεία του.
Εκεί πιστεύω γίνεται όλος ο προγραμματισμός, όπου έχεις το βαθος χρόνου και την ηρεμία ,δεν έχεις το άγχος ότι πλησιάζει ο αγώνας.

Πολλα μπραβο και απο εμενα!!!

ΜrΚommatias
17-05-12, 10:22
Μπραβο στο Σταυρο:clap::clap::clap:κατεβαινει παντα στο maximum και ειναι πολυ πιο μπροστα απο τους υπολοιπους της κατηγοριας του!

Qlim4X
17-05-12, 11:46
Για μενα ο καλυτερος Ελληνας αθλητης!

Ειναι το ειδωλο μου. πραγματικα καταφερνει με λιγα κιλα να δειχνει τεραστιος και συμμετρικος με απιστευτη σκληραδα που δεν βγαζει σχεδον κανεις.

Εχω την χαρα να τον γνωριζω προσωπικα και πραγματικα ειναι ενας σεμνος και ειλικρινεστατος ανθροπος.

για να δουμε σους ερχομενους αγωνες ποιος θα μπορεσει να σταθει διπλα του...

vaggan
17-05-12, 11:57
ωραιος αθλητης μου αρεσει πολυ εχει ομως μια ασυμμετρια στον αριστερο τετρακεφαλο στα ποσα κιλα κατεβαινει?

Qlim4X
17-05-12, 12:02
κοντα στα 83 κατεβαινει

goldenera
17-05-12, 12:32
Ωραία συνέντευξη Πολυνέικος! Πολύ καλός ο Κος Τριουλίδης!

Polyneikos
17-05-12, 20:30
Η δική μου εικόνα από τον Σταυρο είναι πως είναι ένας σεμνός αθλητής ,άμεσος ως ανθρωπος καθώς και πολυ συστηματικός αλλά και γνωστης του αθλήματος.
Ως αθλητή τον ήξερα πολυ περισσότερο καιρό,δεν ξερω οι φωτογραφίες απο τους αγωνες πόσο καλα φαίνονται αλλά η σκληράδα που βγάζει το σώμα του είναι κατι το ανεπανάληπτο,πιστευω πως θα εχει την ίδια επιτυχία και στις Bbing κατηγορίες .

Μερικες φωτογραφίες ακόμα από την προσφατη φωτογράφηση που του καναμε παράλληλα με την συνεντευξη.



45549


45550

45552


45551

Polyneikos
17-05-12, 20:30
59206

59211


59212

Diomidis Mavroudis
18-05-12, 02:20
Πολυ καλος και συμμετρικος αθλητης,χωρις αδυναμα σημεια.Πιστευω πως αν βαλει κι αλλη μαζα μπορει να κυνηγησει επαγγελματικη καρτα στο μελλον.Καλη επιτυχια σε ολους τους στοχους του !!!

BODYMPAL
18-05-12, 14:16
φοβερός πραγματικό άγαλμα!!!!! ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥ!!!

Polyneikos
03-06-12, 19:29
Καποιες φωτογραφίες από την πρόσφατη συμμετοχή του Σταύρου Τριουλιδη στο Mr Ελλάς της WABBA.
Ανακυρήχτηκε νικητής στην κατηγορια Body Fitness



47382

47383

47384

47385


47386


Eπόμενος αγωνιστικός του στόχος,το 25ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της IFBB-EΟΣΔ στις 9 Ιουνίου στην Στυλίδα καθως και στο 29ο Μεσογειακό Πρωτάθλημα, την επομένη .Θα διαγωνιστεί στην κατηγορία Classic Bodybuilding +1.75.
Kαλή επιτυχία λοιπόν στον Σταύρο :thumbup:

marvin
03-06-12, 19:50
Πολλα μπραβο και παλι για την εμφανιση του αυτη!!!Πιστευω οτι εχει στιγματισει θετικα την κατηγορια Body Fitness!!!!:clap::clap:

giannis64
03-06-12, 19:53
εντυπωσιακος αθλητης, που ξερει να δειχνει αυτο που εχει επανω στην σκηνη.. αθλητης πανω απολα με ηθος..:thumbup:

καλη του τυχη στο μεσογειακο..:toast:

RAMBO
08-06-12, 21:37
Πολυ ωραια η φωτογραφιση στο γυμναστηριο,Καλη επιτυχια στο Μεσογειακο..περιμενουμε φωτο με το σωμα απο γρανιτη:bowdown:

goldenera
27-06-12, 15:43
Χθες που είδα τον Σταύρο Τριουλίδη από κοντά, και σε ποζάρισμα, μου άρεσε πάρα πολύ. Δεν ήταν ο υπερβολικός ο υπερφυσικός, που θα τον δεις παραλία ας πούμε και θα πεις 'α να ένας φουσκωτός'. Το σώμα του είχε καλαισθησία και αρμονία και πιστεύω ότι αν ρωτούσες ένα άτομο που δεν έχει σχέση με το χώρο θα το χαρακτήριζε όμορφο. Κανένα σημείο του δεν ήταν υπερβολικό. Όλος μαζί είχε συμμετρία σαν αυτή που αναφέρουμε όταν θέλουμε για παράδειγμα να περιγράψουμε κορμιά σαν του Frank Zane. Και όλα αυτά συνδυαζόμενα με πολύ αρρενωπό πρόσωπο. Όταν δε, 'πάταγε' τις πόζες εεεεεε ο διαχωρισμός των μυών ήταν πεντακάθαρος. Μπράβο του:clap:

50435

Dreiko
27-06-12, 16:08
golden σου μετεφερα το ποστ εδω...νομιζω οτι αρμοζει καλυτερα...:thumbup:

goldenera
27-06-12, 16:12
Όντως Dreiko, ευχαριστώ:thumbup:

john23
27-06-12, 16:27
πολυ καλο σωμα:bowdown: εντυπωσιακος

Polyneikos
22-12-12, 23:42
Ο Σταυρος Τριουλίδης αισίως, ολοκλήρωσε την σειρά εμφανίσεων του για το 2012.
Αγωνίστηκε σε αρκετους αγώνες,προσπαθώντας για το καλύτερο αποτέλεσμα..
Όσοι τον γνωρίζουν από κοντά , ξερουν την μεθοδικότητά του και την πειθαρχία του,όσον αφορά τους στόχους που θέτει...

Αναφερω τους αγώνες του 2012 του Τριουλίδη, με χρονολογική σειρα :

WABBA MR EΛΛΑΣ 2012
1η θεση BODY FITNESS

59200




IFBB-ΕΟΣΔ 25ο Πανελληνιο Πρωταθλημα Στυλίδα
1 θεση Classic BB -1.80 & Overall Winner


59201

ΙFBB-ΕΟΣΔ 29ο Mεσογειακο Πρωτάθλημα Στυλιδα
1 θεση Classic BB -1.80 & 2η θέση στο Overall


59202

Arnold Classic Amateur 2012,Iσπανία


59203


IFBB-ΕΟΣΔ Πανελληνιο Κύπελλο
1 θεση Classic BB -1.80 & Overall Winner

59204


Τελος, τον Νοέμβριο αγωνίστηκε στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Classic BodyBuilding της IFBB,στην Σόφια.


Ως επιστέγασμα αυτής του της προσπάθειας, ηρθε η συμφωνία με τα Bodybuilding Club (αφοι Παναγιωτόπουλοι) και την εταιρία Mucletech,όπου υπογραφηκε συμφωνία χορηγίας-συνεργασίας για 1 χρόνο...


59205


Σταυρο συγχαρητηρια, οι κόποι σου ανταμείβονται...Και εις ανώτερα :clap:

Polyneikos
05-10-13, 14:21
Μια φωτογράφηση με τον φακό του Bodybuilding.gr του Σταύρου Τριουλίδη, μια εβδομάδα πριν το Arnold Classic Amateur 2013 (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?26947-Arnold-Classic-Europe-Amateur-2013-(11-13.10-Madrid-Spain)&p=747480#post747480) !
O Σταύρος σε εξαιρετική φόρμα !


72796


72797


72798

72800

72799

No Fear
05-10-13, 14:56
Eξαιρετικος ο Σταυρος οπως ειναι και εκτος προετοιμασιας.

Polyneikos
06-10-13, 20:11
72871


72870


72872


72873

goldenera
07-10-13, 17:22
Φανταστικός, γήινο χτίσιμο, όλα τα σημεία δένουν αρμονικά στο κορμί του Κου Τριουλίδη. Ευχαριστούμε Κώστα:thumbup:

DIMITROS
25-11-13, 22:31
IFBB 1st Elite Grand Prix 2013

Polyneikos
22-05-14, 11:50
Την Παρασκευή 23/05 στις 09:00 το πρωί οι Πρωταθλητές Bodybuilding και μέλη της αθλητικής ομάδας BODYBUILDING CLUB Athletes Team, Λευτέρης Σιδηρόπουλος και Σταύρος Τριουλίδης θα βρίσκονται live στον αέρα του μεγαλύτερου αθλητικού ραδιοφώνου NOVA ΣΠΟΡ FM 94,6 και στην εκπομπή “Καμένοι στο ζέσταμα” με τους Πέτρο Πολυχρονίδη & Μάνο Σπανόπουλο

83479

Χρήστος Τριανταφύλλου
26-07-15, 23:30
Βολτα σημερα το Βραδυ για παγωτακι στην Ν. Σμυρνη με την κορη μου;) ,κ ωπα...βλεπω μια ''χτιστη'' πλατη ,οχι τεραστια αλλα ''χτιστη'';)
Ηταν ο Σταυρος Τριουλιδης κ φαινοταν οτι ηταν σε πολυ καλη κατασταση μεσα στο μπλουζακι του ,σιγουρα κατι ετοιμαζει μετα το Καλοκαιρι!;)
Ο Σταυρος παντα προθυρος να δωσει συμβουλες εστω κ λιγο χρονο να εχει (μην λιωσουν κ τα παγωτα που ειχε στην σακουλα!:P) με τις γνωστες τεραστιες γνωσεις του (μην ξεχναμε ποιανου προπονητης ειναι κ οχι μονο) ,αλλα κυριως για την αγαπη που εχει για το αθλημα που υπηρετει.
Φυσικα δεν θα εχανα την ευκαιρια να βγω μια φωτο μαζι του!;)
Καλη συνεχεια με δυναμη Σταυρο κ Καλοκαιρι.:welcome:

96800

goldenera
27-07-15, 21:35
Είστε και οι δύο σούπερ Χρήστο!

Polyneikos
27-07-15, 21:40
Ωραιος ο Σταύρος ,ετοιμάζεται για τους αγώνες της IFBB τον Νοέμβριο και είναι ήδη φορμαρισμένος :thumbup:

Χρήστος Τριανταφύλλου
27-07-15, 22:54
Είστε και οι δύο σούπερ Χρήστο!
Ευχαριστω Γιαννη ,ναι κ εγω ειχα ποιο ωραια βερμουδα!:P

Ωραιος ο Σταύρος ,ετοιμάζεται για τους αγώνες της IFBB τον Νοέμβριο και είναι ήδη φορμαρισμένος :thumbup:

Κ απ οτι μου ειπε Κωστα δεν εχει ξεκινησει ακομη σοβαρη προετοιμασια ,παγωτα θα ετρωγε σε λιγο.;)

Polyneikos
03-09-15, 21:59
Ο Σταυρος Τριουλίδης, μετά από 2 χρόνια αποχής, ανακοίνωσε την συμμετοχή του στο 21ο Πανελλήνιο Κύπελλο της IFBB, το οποίο θα πραγματοποιηθεί τον Οκτώβριο, στην κατηγορία που έχει πρωταγωνιστήσει, την Οlympic (Classic) BB.
Καλή επιτυχία στον Σταύρο!


http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=97394&stc=1

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=97395&stc=1

Nive
04-09-15, 10:23
Εγώ του βγάζω το καπέλο, όποτε τον βλέπω είναι πάντα σε καλή φόρμα, τρόπος ζωής πλέον σίγουρα αλλά και γνώστης του αντικειμένου. :thumbup:
καλή του επιτυχία, φοβερός αθλητής. :clap:

Polyneikos
22-11-15, 15:02
Φωτογράφηση του Σταύρου Τριουλίδη , Overall Classic BB της IFBB, με τον αθλητή του, Aλέξανδρο Μπελεγρη, NAC Overall Winner.

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=99871&stc=1

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=99872&stc=1


http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=99873&stc=1


http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=99874&stc=1

TRIANTAFYLLOU
23-11-15, 02:29
ωραίοι και οι δύο και άξιοι νικητές του αγώνα :thumbup:

goldenera
23-11-15, 19:57
Φανταστικοί!!!!

Polyneikos
06-07-16, 15:29
O Σταύρος Τριουλίδης , πολυνίκης αθλητής της Classic BB, προετοιμάζεται απ΄οτι μαθαίνουμε για το Diamond Cup της Αθήνας τον Νοέμβριο!


http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=107521&stc=1

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=107522&stc=1

Polyneikos
22-09-16, 21:24
Συνεργασία Σταύρου Τριουλίδη – Γιώργου Ματράκου


Ο Σταύρος Τριουλίδης, ανακοινώνει την συνεργασία του με τον αθλητή Γιώργο Ματράκο, τον οποίο θα προετοιμάσει με στόχο την συμμετοχή του στους αγώνες της IFBB.
Το αγωνιστικό τους πλάνο θα ανακοινωθεί σε σύντομο χρονικό διάστημα.

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=109314&stc=1

Polyneikos
27-09-16, 15:15
Ανακοινώθηκε σήμερα η συνεργασία του Γιώργου Ρετσίνα (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?28547-%CE%93%CE%B9%CF%8E%CF%81%CE%B3%CE%BF%CF%82-%CE%A1%CE%B5%CF%84%CF%83%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CF%82&p=759759#post759759)με τα BBCLUB και τον Σταύρο Τριουλίδη ως προπονητή του, για την επόμενη αγωνιστική προετοιμασία .
Το πιο πιθανόν είναι να αγωνιστεί τον Μάιο του 2017!

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=109586&stc=1

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=109587&stc=1

COBRA_STYLE
27-09-16, 15:29
Ωραια νεα:bbbiceps::bbbiceps:

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
27-09-16, 19:37
Μεγάλο και ελπιδοφόρο ταλέντο,με άριστες προοπτικές και όμορφο σχήμα.

Polyneikos
12-01-18, 22:18
To αγωνιστικό comeback του Σταύρου Τριουλίδη στο Amateur Cup Dr Rafael Santonja (https://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?36267-IFBB-Amateur-Cup-quot-Dr-Rafael-Santonja-quot-2018-(22-24-M%CE%B1%CF%81%CF%84%CE%AF%CE%BF%CF%85-%CE%9D%CE%AC%CF%85%CF%80%CE%BB%CE%B9%CE%BF)&p=895023&viewfull=1#post895023) της IFBB , που θα διεξαχθεί στις 23 Μαρτίου ανακοινώθηκε με μια καινούργια συνεργασία στη διατροφική καθοδήγηση και την σωματομετρική αξιολόγηση απο τους FLEXEAT Δημήτρη Οικονομάκη και Στέφανο Ανυφαντάκη.
Επίσης οι πληροφορίες λένε οτι ο Σταύρος Τριουλίδης ξανασμίγει προπονητικά με το έτερο μέλος του FLEXEAT Team , Λευτέρη Σιδηρόπουλο (https://bodybuilding.gr/forum/showthread.php?12971-%CE%9B%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%AD%CF%81%CE%B7%CF%82-%CE%A3%CE%B9%CE%B4%CE%B7%CF%81%CF%8C%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%BF%CF%82-A%CF%86%CE%B9%CE%AD%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%B1-%CE%A3%CF%85%CE%BD%CE%AD%CE%BD%CF%84%CE%B5%CF%85%CE%BE%CE%B7-%CE%94%CE%B5%CE%BA%CE%AD%CE%BC%CE%B2%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%82-2014&p=322445&viewfull=1#post322445) με στόχο την αγωνιστική επαναφορά του Λευτέρη το 2018!

120769

Polyneikos
28-01-18, 21:25
Ο Σταύρος είναι ήδη στο 5% σωματικό λίπος, , περίπου 2 μήνες πριν τον αγώνα του!


120922

Χρήστος Τριανταφύλλου
29-01-18, 01:37
Απο μια φωτογραφια φυσικα δεν μπορεις να βγαλεις κ ασφαλη συμπερασματα ,εκτος του οτι ειναι σε πολυ καλη φορμα.
Δεν ξερω ....αλλα σαν να βλεπω κατι διαφορετικο πανω του (θετικο φυσικα) που μου αρεσει.
Λετε να δουμε κανενα Frank Zane :) σε δυο μηνες πανω στη σκηνη; Θα δειξει.;)

Polyneikos
09-02-18, 20:46
Φωτογραφίες αποκλειστικά για το site του Βodybuilding.gr!
O Σταύρος Τριουλίδης, μετά από 2 μήνες συνεργασίας στην διατροφική υποστήριξη με την ομαδα του Flexeat, Δημήτρη Οικονομάκη και Στέφανο Ανυφαντάκη , βρίσκεται στις τελευταίες 6 εβδομάδες πριν τον διεθνή αγώνα Amateur Cup Dr Rafael Santonja .
Ζυγίζει 86,5 κιλά και ο στόχος του είναι η συμμετοχή του στην κατηγορία Classic Bodybuilding -1.80!
Ο ίδιος δηλώνει ιδιαίτερα ικανοποιημένος από την προετοιμασία του αλλά και απο την συνεργασία του με το Flexeat Team!

121034

121035


121036

Muscleboss
13-02-18, 17:53
6 εβδομάδες πριν τον αγώνα και είναι έτσι...;; :shock:

Για τη δουλειά και τη συνέπεια που έχει ο Τρίουλίδης, (για να μην αναφέρω τη γενικότερη προσφορά με καθοδήγηση αθλητών) αξίζει επαγγελματική κάρτα. Καλή επιτυχία στον αγώνα

Polyneikos
13-02-18, 19:46
Εχουμε δρομολογήσει μια μινι συνέντευξη του Σταύρου, ενόψει των αγώνων του Μαρτίου, οπότε θα μας τα πεί και από κοντα!
Απ΄οτι έχω ενημερωθεί και από πελάτες του Σταύρου, έχει αλλάξει ολοσχερώς το γυμναστήριο του και έχει γίνει σούπερ, οποτε θα ειναι και μια καλή ευκαιρία ξενάγησης!
Φήμες λένε οτι υπάρχουν πιέσεις να επαναληφθεί μια προπόνηση όπως του 2014 (https://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?29281-1%CE%BF-%CE%9Ceet-amp-Pump-by-Bodybuilding-gr-(K%CF%85%CF%81%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AE-23-%CE%9C%CE%B1%CF%81%CF%84%CE%AF%CE%BF%CF%85-2014-Body-Shape-Gym)&p=774250&viewfull=1#post774250)Bros vs Pros και είναι καλή ευκαιρία να ενισχύσεις το team του forum, μιας και είσαι Ελλάδα!:weights:

TRIANTAFYLLOU
14-02-18, 02:58
Όπως πάντα η φόρμα του Σταύρου Τριουλίδη θα είναι τέλεια , αλλα και οι επιτυχίες των αθλητών του αυτό μαρτυρούν !!
Καλή επιτυχία να έχει στους επόμενους αγώνες του:clap:

Polyneikos
21-04-18, 22:16
Έτοιμος για την συμμετοχή του στο Aγαθοκλέους Grand Prix στην κατηγορία -90 που γίνεται αύριο, 22 Απριλίου, o Kύπριος Χρήστος Ελευθερίου, αθλητής του Σταύρου Τριουλίδη.

122076


122077


122078

Οι πρόσφατες συμμετοχές του Χρήστου Ελευθερίου

2015 Αγαθοκλέους Grand Prix 4η θέση
2015 WABBA Cyprus Men BB Tall 1η θέση & Οverall
2015 WABBA World Championships Catania Men BB Tall 5η θέση
2015 ΝABBA Cyprus Men BB Tall 1η θέση & Οverall
2016 Αγαθοκλέους Grand Prix 3η θέση

Polyneikos
23-05-18, 12:12
Έτοιμος ο Σταύρος Τριουλίδης για την 2η συμμετοχή του την αγωνιστική season του 2018!

Αγωνίζεται στην κατηγορία Classic BB -1.80cm στο 31ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της Ε.Ο.Σ.Δ, στις 27 Μαϊου στο Βελλίδειο Θεσσαλονίκης.
H Διατροφική καθοδήγηση και αθλητική αξιολόγηση είναι υπό την επιμέλεια του Οικονομάκη Δημήτρη και Ανυφαντάκη Στέφανου αντίστοιχα , FleXeat Team.


122923

122924

122925

122926



Oι λήψεις είναι από πρόσφατη παραγωγή που έγινε στο γυμναστήριο του ,Body Shape, 7 ημέρες πριν τον αγώνα!
Photoshoot and Directed by Michael Klioumis

Mesilikas
29-07-22, 22:03
139169
Απίστευτος ο κύριος Τριουλίδης!

Muscleboss
01-08-22, 10:53
Πράγματι σε αγωνιστική φόρμα. Σημαντικό αυτό και για την έμπνευση των αθλητών που ετοιμάζει :clap:

TRIANTAFYLLOU
02-08-22, 03:01
Ετσι είναι πάντα ο προπονητής εμπνέει τον αθλητη όταν είναι σε φόρμα , χωρίς να είναι βέβαια πάντα απαραίτητο αν ξέρει να εμπνεει και να μπαίνει στο μυαλό του αθλητη και να καθοδηγεί , αλλα πάντα η εικόνα μετράει όπως και να το κάνουμε
άλλωστε έχει δείξει πολλα δείγματα γραφής ο Σταύρος Τριουλίδης αγωνιστικά