PDA

Επιστροφή στο Forum : Αερόβια στο σπίτι? Σκοινάκι, steppers, ή κάτι άλλο?



giorgos v
29-06-08, 02:47
Geia sas paidia!
Eimai kainourios sto forum (http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=2885), kai "kainourios" stin athlisi genikotera!

Kano gymnastki spiti mou, kai thelo na rotiso kati gia tin aerovia.
Gia mesa sto spiti, poia einai i pio kali aerovia gymnastiki?

Ego skeftomai na agoraso skoinaki. Ti lete? Einai OK?
Ayta ta steppers kanoun katholou douleia? h mipos na kano apla skoinaki? (einai kai akrivoutsika kiolas!)

Kserei kapoios na proteinei kati allo?

Episis, na rotiso kati allo:
Se mia sizitisi pou eixa shmera me enan filo mou, mou eipe oti an thelo na xaso pio poly lipos, otan kano tin aerovia, na tyligo ta meri tou somatos pou thelo na xaso to lipos me ena nailon, sedoni, i kati allo, oste na idroso pio poly, ki etsi na epitaxyno to xasimo tou lipous.
Ayto isxyei?

Eyxaristo ek ton protairon :D

RUHL
29-06-08, 12:08
Mια που εισαι καινουριος κανε edit ξαναγραψτα στα ελληνικα γιατι δεν βγαζω ακρη

Αλλα για να απαντησω στον τιτλο που διαβασα για το σπιτι αν ειχα επιλογη θα επερνα το κατι αλλο επιλογη οπως ενα στατικο ποδηλατο το οποιο εχω στον σπιτι και κανω πρωινες αεροβιες(ναι μπηκα στην γραμμωση :lol: :lol: )
Και δεν χρειαζετε να δηνεις 100-200-500 ευρω δεν εχουν τιποτα παραπανω απο τα απλα ποδηλατα εκτος απο μερικα νουμερα οπως ποση υγρασια εχει το δωματιο σου θερμοκρασια και τετοια :rolf: :rolf:

Η επομενη επιλογη θα ηταν στεμπερ αλλα δεν νομιζω να κρατησει αν εχεις και καποια κιλα πανω σου :green: αν και ειναι κουραστικο

Steve KinG STyLe
29-06-08, 12:36
""""Γεια σας παιδιά!
Είμαι καινούριος στο forum, και "καινούριος" στην άθληση γενικότερα!

Κάνω γυμναστική σπίτι μου, και θέλω να ρωτήσω κάτι για την αερόβια.
Για μέσα στο σπίτι, ποια είναι η πιο καλή αερόβια γυμναστική?

Εγώ σκέφτομαι να αγοράσω σκοινάκι. Τι λέτε? Είναι OK?
Αυτά τα steppers κάνουν καθόλου δουλειά? η μήπως να κάνω απλά σκοινάκι? (είναι και ακριβούτσικα κιόλας!)

Ξέρει κάποιος να προτείνει κάτι άλλο?
Επίσης, να ρωτήσω κάτι άλλο:
Σε μια συζήτηση που είχα σήμερα με έναν φίλο μου, μου είπε ότι αν θέλω να χάσω πιο πολύ λίπος, όταν κάνω την αερόβια, να τυλίγω τα μέρη του σώματος που θέλω να χάσω το λίπος με ένα νάιλον, σεντόνι, η κάτι άλλο, ώστε να ιδρώσω πιο πολύ, κι έτσι να επιταχύνω το χάσιμο του λίπους.
Αυτό ισχύει?

Ευχάριστο εκ τον προτερων!!!"""""


Edit:σορρυ δεν ειχα οτι εχει και αλλο

RUHL
29-06-08, 13:37
μετα τι λεει :rolf: :rolf: :banghead: :geek:

giorgos v
29-06-08, 14:37
Βασικά φίλε RUHL στην αρχή έγραψα με ελληνικούς χαρακτήρες, αλλά μετά επειδή έβαλα το link, μου εμφάνιζε κάτι ακαταλιβίστικα πράματα :shock: , και γι' αυτό έγραψα με λατινικούς.

Thanx για την συμβουλή, αλλα αυτήν τη στιγμή δεν παίζουν money για να πάρω ποδήλατο, γι' αυτό σκεφτόμουν κάτι πιο φθηνό κι αποτελεσματικό.

Αν υποθέσω από τους γέλωτες σου, λογικά δεν θα ισχύει αυτό με το σεντόνι, νάιλον κλπ! Τι να κάνω, όπως είπα, καινούριος είμαι, άρα δικαιολογούνται και κάποιες βλακείες! :D

Thanx πάντως!

RUHL
29-06-08, 15:25
Οχι το ποστ μου απευθηνοταν στον απο πανω :lol: τον King :green: :greenalien:


Aυτο με σεντονια σακουλες ρουχα και τετοια δεν εχει καμια λογικη υδρωνεις ε και? τι εγινε? χανεις νερακι δεν χανεις παραπανω θερμιδες αν βαλεις την σακουλα ενω το νερακι που θα χασεις θα το πιεις παλι
Ειναι οπως μπαινεις σε μια σαουνα υδρωνεις εκει μεσα χανεις νερα μετα απο λιγη ωρα αφου τελιωσεις τα ξαναπηνεις.
Λιπος χανεις μονο με παραπανω θερμιδες

Ωσω για το ποδηλατο καπου ειχα δει στο alex pak με 50 ευρω ενα :idea: :green: ποιος ειπε οτι πρεπει να ξοδευτεις αλλα αν δεν εχεις ουτε τοσα παλι δεν τρεχει τιποτα επειδη τα γηπεδα δεχοντε ατομα για τρεξιμο :lol: ειναι δωρεαν :idea:

giorgos v
29-06-08, 16:47
Αχαχαχα :rolf: ΟΚ τότε!

Δεν το ξερα ότι αρχίζουν από τόσο χαμηλή τιμή τα ποδήλατα!!! Ουάου! :thumbsup: :clapping:
Θα το τσεκάρω standar!!!

Thanx!!!

RUHL
29-06-08, 17:24
Δεν θα σου βγαλουν 5 χρονια χρησης ομως δεν ξερεις τι θα σκεφτεσε μετα απο 5 χρονια για το bodybuilding

billys15
29-06-08, 17:54
Καλωσορισες!

RUHL
29-06-08, 18:00
Καλωσορισες!

Λαθος τοπικ :banghead: :banghead: :banghead: :banghead: :jason: :1laugh:

billys15
30-06-08, 01:43
Sorry,εχεις δικιο :oops:

RUHL
30-06-08, 01:53
στην πυρα τον billy :evil2: :evil2: :rifle: :spank:

:lol: :lol: :lol:

giorgos v
30-06-08, 20:05
Δεν θα σου βγαλουν 5 χρονια χρησης ομως δεν ξερεις τι θα σκεφτεσε μετα απο 5 χρονια για το bodybuilding

Ναι όντως, αυτό που λες είναι σωστότατο!
Anyway, θα το σκεφτώ και θα πράξω αναλόγως....

Thanx παρα πολύ ρε RUHL, κι εσένα Steve KinG STyLe που έκανες τον κόπο να γράψεις με ελληνικούς χαρακτήρες αυτά που έγραψα! :thumbsup:

Steve KinG STyLe
30-06-08, 23:01
Δεν κανει τιποτα μωρε σιγα!!!Εγω θα προτινα για χασιμο λιπους τρεξιμο!!!Πανε σε κανα γηπεδο και ξεσκισου,αλλιως κολυμπι!!!Δικια σου η αποφαση!!! :shifty:

TRIANTAFYLLOU
01-07-08, 00:09
συμφωνώ με τον ρούλ και έχω να προσθέσω καλύτερη μορφή αεροβικής είναι αυτή που σ αρέσει,
εφ όσον μπορείς να κάνεις σε διάρκεια και δεν χρειάζετε να δώσεις περιουσία σίγουρα όμως ο διάδρομος ξεφεύγει σε τιμή το σκοινάκι όπως λές καλό είναι αλλά πρέπει να μπορείς να κάνεις διάρκεια και να έχεις και καλή τεχνική εγώ αν κρίνω απο μένα όταν κάνω σκοινάκι μπορεί να γκρεμίσω και το πάτωμα.

nEEd4wEEd
01-07-08, 01:59
http://www.bodystyle.gr/eshop/index.php?target=products&product_id=29969

έχει και μέτρηση heart rate για να μπορείς και hiit και απόλα.
πάρτο, στήστο μπροστά στην TV και λιώσε :D

RUHL
01-07-08, 02:18
βγαλε το λινκ δεν επιτρεπετε :box1: :box1: :box1:




Τιμή: ?155.00 :rolf: :rolf: εγω παντως δεν δηνω τοσα για ποδηλατο καλυτερα τρεξιμο στην φυση :idea:

napstor
01-07-08, 18:01
εγω παω για τρεξιματακι στον στιβο και ειμαι αρχοντας.

καλα ruhl εσυ για να γλιτωσεις λεφτα σε βλεπω να τρεχεις χαρουμενος στα παρκα και στις παιδικες χαρες. :rolf:

RUHL
01-07-08, 19:11
Προτημω να αγωραζω συμπληρωματα με τα περησια λεφτα 8) (βρες το τοπικ διατροφης μου+συμπληρωματα :lol: )

napstor
01-07-08, 21:13
και εγω ξερω να αγοραζω χρησιμα πραγματα.μονο πρωτεϊνη και δεξτροζη παιρνω.(οχι οτι εχω και περισσοτερα λεφτα για επιπλεον αγορες :geek: )
sorry για το offtopic

giorgos v
03-07-08, 00:59
Χα χα :rolf: κι εγώ αν κάνω σχοινάκι μέσα στο σπίτι παίζει να βγω από κάτω! χαχα

Τελικά μάλλον θα προτιμήσω το τρέξιμο. Ένα φιλαράκι μου τώρα αυτες τις μέρες άρχισε και πηγαίνει στο γήπεδο της Καλλιθέας και τρέχει.
Κι έτσι θα χω και παρέα! :thumbsup: :thumbsup:

Θα πάρω όμως και σχοινάκι, ούτως ή άλλως φθηνό είναι, δεν χάνω τίποτα είτε τελικά το χρησιμοποιήσω, είτε όχι. :D

giorgos v
03-07-08, 01:26
Α, και κάτι άλλο που ξέχασα!
Είμαι πολύ χαρούμενος!
Σημερα πήγα στη διαιτολόγο για το καθιερωμένο ραντεβού, και μου έκανε και λιπομέτρηση.

Δείτε τα στοιχεία της προηγούμενης και της νέας λιπομέτρησης μου.

Πρώτη λιπομέτρηση (7/5/2008)

Βάρος: 101,3 kg
Ύψος: 1,72 m
Δ.Μ.Σ.: 34,2 kg/m2 (φυσιολογικά όρια 18,5 - 25 %)
Λίπος: 27,5 % ----> 27,9 kg (φυσιολογικά όρια για άντρες 10-20 %)
Νερό: 48,9 % ----> 49,5 lt (φυσιολογικά όρια 50 - 60 %)
Άλιπη - Άνυδρη Μάζα Σώματος: 23,9 kg

Δεύτερη λιπομέτρηση (2/7/2008)

Βάρος: 92,4 kg
Ύψος: 1,72 m
Δ.Μ.Σ.: 31,2 kg/m2 (φυσιολογικά όρια 18,5 - 25 %)
Λίπος: 21,6 % ----> 20 kg (φυσιολογικά όρια για άντρες 10-20 %)
Νερό: 53,1 % ----> 49,1 lt (φυσιολογικά όρια 50 - 60 %)
Άλιπη - Άνυδρη Μάζα Σώματος: 23,3 kg

Πράγμα που σημαίνει ότι απ' τα 8,9 kg που έχασα τα 7,9 kg είναι λίπος! Μονάχα 0,4 lt νερού έχασα και 0,6 kg μυών!
Κι όλα αυτά χάρη στην γυμναστική που έκανα τον τελευταίο 1 μήνα!
Γιατί, όπως μου είπε και η διαιτολόγος, αν δεν έκανα γυμναστική θα είχα χάσει πολύ περισσότερη μυική μάζα!

Γουστάρωωωωωωωω!!!!!!!
:thumbsup: :D :clap: :army2: :clapping: :thumbup: :turtle:

RUHL
03-07-08, 02:03
Tωρα θα γινω ο κακος :lol: :lol: αυτες οι λιπομετρισεις δεν ειναι αληθινες εχουν πιθανοτητα ποσο +-8 η +-5 %
με τι μεθοδο μετρηθηκες?
με δερματοπτυχο κατι γηνετε αλλα παλι εχει ενα ποσοστο

αν σου εβαλε παντως κατι καλωδια η καποια ζηγαρια ενταξη :rolf: :rolf: και εγω ζυγηστικα με τετοιο τροπω ειχα λιπος 24,5% με 6 εμφανης κοιλιακους :lol: :lol: :lol: πολυ μεσα επεσε :lol: :lol:

giorgos v
03-07-08, 14:23
Δεν ξέρω τι είναι το δερματόπτυχο! :???:
Βασικά έβγαλα το δεξί μου παπούτσι κ κάλτσα, ξάπλωσα σ'ένα κρεβάτι, μου έβαλε 2 αυτοκολητάκια στο πόδι και άλλα 2 στο χέρι και σύνδεσε τα καλώδια του μηχανήματος με αυτά και πήρε 1 μέτρηση.

Πάντως, εφόσον η λιπομέτρηση έγινε και τις 2 φορές με το ίδιο μηχάνημα, άρα θα έχουμε και τις 2 φορές το ίδιο σφάλμα. Άρα, άσχετα απ' το αν οι μετρήσεις σε αυτό το μηχάνημα είναι οι πραγματικές ή όχι, τελικά οι 2 αυτές μετρήσεις μεταξύ τους θα εκφράζουν κάτι που ισχύει. Δηλαδή, το ποσοστό του λίπους που έβγαλε το μηχάνημα μπορεί να μην είναι το πραγματικό, αλλά η διαφορά που βγήκε μέσα απ'αυτές τις 2 λανθασμένες μετρήσεις να είναι η πραγματική, ή έστω να πλησιάζει στην πραγματική. :idea: :idea:

Πςςςςςςς! Τι σκέφτηκα ο άνθρωπος!
(και τώρα χειροκρότημα!χαχαχαχα) :rolf:
:clap: :clapping: :clap: :clapping: :clapping: :clap: :clapping:

RUHL
03-07-08, 14:28
οχι ακριβως αν αλαξεις τα δεδομενα :lol: :lol: αλαζουν και τα νουμερα οποτε δεν ειναι αξιοπιστες πες την αλλη φορα που θα πας να σε βαλει υψος 160 και να βαλει αλλο βαρος 100 κιλα αν σου βγαλει παλι τα ιδια ποσοστα λιπους τοτε καλως αν οχι τοτε πεστου να αγωρασει κανενα πιο ακριβο μηχανημα η να μαθει να σε μετραει με δερματοπτυχο

Με τοση ακριβια πχ οτι εχασες μονο 0,6 μυικο ιστο δεν λενε ουτε τα καλυτερα μηχανημα που δεν εχουν προσβαση το ευρη κοινο

giorgos v
03-07-08, 17:25
Ναι όντως ισχύει αυτό που λες! Θα της το πω να το κάνει την επόμενη φορά να δούμε!

Το δερματόπτυχο τι είναι ακριβώς;

RUHL
03-07-08, 17:37
http://www.bodybuilding.com/fun/drwilley1.htm

Steve KinG STyLe
29-07-08, 15:31
Αυτο που ελεγες με τ ζελατινα ισως υσχηει για τ χασιμο κιλων.Διοτι οταν υδρωνεις με την γυμναστικη,αποβαλονται νατριο και νερα οποτε χανεις κιλα...δοκιμασετο δεν εχεις να χασεις τιποτα νομιζω :???:

Καλη σου συνεχεια!!!

billys15
29-07-08, 16:09
Το θεμα ομως ειναι αυτο,οτι χανεις νερα.Οποτε ναι μεν χανεις καποια γραμμαρια,αλλα στην ουσια δεν κερδιζεις και κατι,ετσι πιστευω.

RUHL
29-07-08, 16:15
Αυτο που ελεγες με τ ζελατινα ισως υσχηει για τ χασιμο κιλων.Διοτι οταν υδρωνεις με την γυμναστικη,αποβαλονται νατριο και νερα οποτε χανεις κιλα...δοκιμασετο δεν εχεις να χασεις τιποτα νομιζω :???:

Καλη σου συνεχεια!!!
Πηνης 1 ποτηρι νερο και ξαναερχοντε τα χαμενα κιλα :rolf: :rolf:

deluxe
10-01-11, 03:52
Γινεται αεροβια στο σπιτι ή οχι; Χωρις καποιο ποδηλατο ή διαδρομο. Εχω σχοινακι, αλλα θα ενοχλει αρκετα τους κατω.

Ramrod
10-01-11, 04:01
Γινεται αεροβια στο σπιτι ή οχι; Χωρις καποιο ποδηλατο ή διαδρομο. Εχω σχοινακι, αλλα θα ενοχλει αρκετα τους κατω.

Για το σπίτι δεν ξέρω αλλά γίνεται απ εξω. Αθλητικά, mp3 και γυρω γυρω το τετραγωνο, ή το παρκο για τους φυσιολάτρες! Ευκαιριά να πάει και ο σκύλος βόλτα... :green:

thedon
10-01-11, 04:03
περασε το σχοινακι μια φορα απ τον ενα σου καρπο για να μην ακουμπαει κατω ;)

deluxe
10-01-11, 06:05
Οταν λεω ενοχλει, εννοω απο τα πηδηματα που κανω. Παρκο κοντα μου δε εχω. Εδω στο παλιο σπιτι που ειχα και πηγαινα σπανια. Εχω να κανω αεροβια μηνες!!

eri_87
10-01-11, 18:35
Εγώ μερικές φορές κάνω αερόβια με βηματάκια επι τόπου, πέρα δώθε, μπρος πίσω... σαν το aerobic που βλέπαμε παλια στα πρωινάδικα, αρκεί να βρεις το ρυθμό που σε κάνει να έχεις τους παλμούς που θες! Έχω κάνει και 40λεπτα έτσι... δοκίμασε!
Αν το κάνεις, φόρα παπούτσια, όχι ξυπόλητος και γυμνάζονται και οι γάμπες!

steg
10-01-11, 19:23
@ruhl οι σημερινοί λιπομετρητές τύπου ζυγαριάς δεν πέφτουν πολύ έξω αν τηρήσεις τις προϋποθέσεις που αναφέρουν ρητά στο εγχειρίδιο χρήσης. Αυτό το μηχάνημα με τα αυτοκόλλητα που λέει ο giorgos πρέπει να μετράει με παρόμοια μέθοδο (βιοηλετρική εμπέδηση). Εκτός αυτού, αυτό που έχει σημασία είναι η τάση (οι διαφορές μεταξύ των διαδοχικών μετρήσεων) και όχι η απόλυτη ακρίβεια σε κάθε μέτρηση.

@giorgos έχεις 72+ κιλά άλιπη μάζα σε ύψος 1.72; Πρέπει να δείχνεις μια χαρά στον καθρέφτη. Διαφορετικά, η λιπομέτρηση είχε σοβαρό σφάλμα.

xristoforos P
04-01-12, 15:43
γεια σας..θα ηθελα να ρωτησω κατι..οταν κανω σχοινακι νιωθω να γυμναζονται οι γαμπες .. αυτο μπορει να επιρεασει τη γυμναστικη για τα ποδια αμα κανω καθε μερα σχοινακι????8α επιρεασουνε μηπως το αποτελεσμα???

συγνωμη π ανοιγω αυτο το θεμα γτ ανοιγω σχεδον καθε μερα κ ετσι ισως εχει γινει λιγο ενοχλητικο..

gym
04-01-12, 16:02
το αποτελέσμα σου ποιο θες να ειναι?να γυμναστεις...αρα γυμναζεσαι ναι...;)

στα ποδια σου τι θες να κανεις?να χασεις λιπος?να τα τουμπανιασεις?τι?

xristoforos P
04-01-12, 16:06
δν ενοω αυτο..βασικα εγω γυμναζω ποδια 2 φορες τη βδομαδα..αμα κανω σχοινακι καθε μερα θα ειναι σα να γυμναζω καθε μερα τα ποδια μου...γιατι αμα τα γυμναζω καθε μερα πιστευω πως δεν ειναι σωστο

gym
04-01-12, 16:07
το σκοινακι ποση ωρα το κανεις δηλαδη?

xristoforos P
04-01-12, 16:16
κανα μισαωρο..αλλα κανω πρωτα ενα τεταρτο 3 λεπτα διαλυμμα και μετα αλλο ενα τεταρτο

gym
04-01-12, 16:18
οποτε κρατα το σαν αεροβιο...αν δεν θες αεροβιο μην το κανεις αλλα δεν σε επηρεαζει τοσο η μια φορα σχοινακι την εβδομαδα..

εξαρταται ομως κ απο το σωματοτυπο σου....χανεις τρελα?βαζεις ευκολα?ολα εξαρτωνται απο το σωμα σου κ τι θες να κανεις με αυτο...

xristoforos P
04-01-12, 16:23
τρωω πολυ καλα οποτε να χασω δεν υπαρχει καμια περιπτωση....και ουτε θελω να χασω...αλαλ εγω ηπα αμα κανω ΚΑΘΕ μερα αν θα με επηρεασει,...και ναι το σχοινακι το θελω σαν αεροβιο..

gym
04-01-12, 16:41
χριστοφορε μου εσυ δεν εσισαι μικρος ετσι?13 αν θυμαμαι καλα η κανω λαθος?

xristoforos P
04-01-12, 16:47
σωστα θυμασαι :P :P

gym
04-01-12, 16:50
ωραια...συνεχισε το σκοινακι κ ασε ολα τα αλλα λεμε...κανε γυμναστικουλα σου!:turtle::turtle:

xristoforos P
04-01-12, 16:53
ok:shock:

koulara!
25-01-12, 12:29
για αεροβιο προτιματε τι πιστευετε οτι ειναι καλυτερο το σκοινακι η διαδρομος?και γτ?

marvin
25-01-12, 12:31
για αεροβιο προτιματε τι πιστευετε οτι ειναι καλυτερο το σκοινακι η διαδρομος?και γτ?

Και τα δυο ειναι εξαιρετικα καλα κατα την ταπεινη μου γνωμη,απλα το σκοινακι για να εχει διαρκεια χρειαζεται καλη φυσικη κατασταση παραπανω απο οτι ο διαδρομος.

gym
25-01-12, 12:37
για αεροβιο προτιματε τι πιστευετε οτι ειναι καλυτερο το σκοινακι η διαδρομος?και γτ?

με το σκοινακι επειδη ανεβαζεις γρηγορα παλμους φτανεις σε σημειο να μην γινεται κ τοσο αεροβια η προπονηση σου κ να ξεφευγει...

εκτος κ αν εισαι σε καλη φυσικη κατασταση και μπορεις να το δουλεψεις για αρκετη ωρα εστω ενα 20λεπτο με παlμους γυρω 120 με 150...
ειδαλλως το δουλευεις σε χιτ καταστασεις οπου ανεβαζεις και παλμους...;)

ενω τον διαδρομο τον χειριζεσαι πιο ευκολα ειδικα για αρχαριο...

sTeLaKoS
25-01-12, 12:39
Αναζήτηση :moderator:

katerina.
25-01-12, 12:46
οποτε κρατα το σαν αεροβιο...αν δεν θες αεροβιο μην το κανεις αλλα δεν σε επηρεαζει τοσο η μια φορα σχοινακι την εβδομαδα..

εξαρταται ομως κ απο το σωματοτυπο σου....χανεις τρελα?βαζεις ευκολα?ολα εξαρτωνται απο το σωμα σου κ τι θες να κανεις με αυτο...


το σχοινακι κανει κακο στα γονατα...εγ που εχω προβλημα μπορω να το κανω???;)

gym
25-01-12, 12:47
το σχοινακι κανει κακο στα γονατα...εγ που εχω προβλημα μπορω να το κανω???;)

ΟΧΙ:green: