PDA

Επιστροφή στο Forum : Cellbonol (Vens Nutrition)



Dimitris1988
18-05-12, 22:42
45633
45634
Based on current findings the protein synthesis in the muscle cell is dependent to a large extent on the water content in the muscle cell - cell biology Häussinger effect

For this reason it is useful to selectively supply the body with nutrients which stabilize the water content of the muscle cell under sporting activity by way of the osmotic effect:

Water-soluble waxy corn starch, which promotes the formation of cellular glycogen ...
Creatine, which as such and in its phosphated form osmotically binds water in the muscle cell...
Glutamine, the most important free amino acid in the muscle cell ...
Taurine, which as second most important osmolyte binds water in muscle cell...
Arginine form which the body can produce more glutamine, so that more water can be bound in the cells...

Moreover, all these substances have their own nutritional benefits in the areas of cellular energy metabolism or cellular protein balance. This also applies to HMB, which as the fourth catabolism of the amino acid leucine represents an anticatabolic nutritional benefit, without disturbing the balance among the branched-chain amino acids (BCAAs).

It is still important that the absorption by the body of waxy maize starch due to its high molecular weight is delayed and thereby benefiting the efficient conversion into glycogen.

At the same time excessive blood sugar levels are avoided, which would favor the conversion of glucose into fatty acids.

beefmeup
19-05-12, 12:51
δεν λεει..εχει 14γρ γλουταμινη/αργινινη,κ 2.5γρ κρεατινη..
μουφα..

Dimitris1988
19-05-12, 14:43
δεν λεει..εχει 14γρ γλουταμινη/αργινινη,κ 2.5γρ κρεατινη..
μουφα..

Εμενα ανθρωπος του χωρου εμπειρος μου ειπε οτι ειναι απο τα καλητερα post.
Παρολα αυτα θα το δοκιμασω και θα πω για εμενα

beefmeup
19-05-12, 18:50
ηταν του χωρου λες ε??
μαστα...
καλη δοκιμη ευχομαι..

Dimitris1988
20-05-12, 00:08
ηταν του χωρου λες ε??
μαστα...
καλη δοκιμη ευχομαι..

ναι ηταν, κατεβενε σε αγωνες και προπονουσε αθλητες του χωρου.

average_joe
20-05-12, 01:44
απο τα καλυτερα post με 7γρ πρωτεινης (εφοσον παρεις 50γρ γιατι αν παρεις 100 ο υδατανθρακας ξεφευγει και η πρωτεινη συνεχιζει να παραμενει τραγικα χαμηλα) δεν θα το ελεγα.

υποτιθεται οτι οταν κανεις μια διατροφη που περιλαμβανει μεταπροπονητικο ροφημα, πρεπει να περιεχει μεγαλη ποσοτητα πρωτεινων.

ενας μεσος ασκουμενος με μια "τυπικη" διατροφη στο μεταπροπονητικο του εχει καμια 40γρ πρωτεινη καθως ειναι η στιγμη της ημερας που χρειαζεται περισσοτερη ποσοτητα απο δαυτη. με αυτο το προιον δεν νομιζω να εκμεταλλευεται κατι απο αυτα που υποσχεται ενα μεταπροπονητικο ροφημα.

επιπλεον οπως λεει και ο @beefmeup εχει επιπλεον γλουταμινη/αργινινη που γενικα εχουν ψιλοξεπεραστει σαν αποψη (ειδικα το δευτερο).

τα 2.5γρ κρεατινης ειναι λιγα συμφωνα με τα πρωτοκολλα ληψης της (εντωμεταξυ ειναι πρωτο συστατικο σε εκεινο το mini blend πραγμα που σημαινει οτι θα πρεπε να ναι περισσοτερη αλλιως δεν βγαινουν τα νουμερα :unsure:). Το blend κλεινει με HMB, ταυρινη που ειτε υπηρχαν ειτε οχι δε λεει και τιποτα.

καλη πηγη για μεταπροπονητικο υδατανθρακα (waxy maize) τωρα κατα ποσο χρειαζεται σε ενα μεταπροπονητικο γευμα ειναι μεγαλη ιστορια.

τελος, γλυκαντικη εχει acesulfam που απο οσα εχω δει μονο θετικα δεν λενε αλλα με το τελευταιο δεν εχω πολυ ψαξει μιας και δεν εχω χρησιμοποιησει προιον που να την περιεχει.

Dimitris1988
20-05-12, 02:24
απο τα καλυτερα post με 7γρ πρωτεινης (εφοσον παρεις 50γρ γιατι αν παρεις 100 ο υδατανθρακας ξεφευγει και η πρωτεινη συνεχιζει να παραμενει τραγικα χαμηλα) δεν θα το ελεγα.

υποτιθεται οτι οταν κανεις μια διατροφη που περιλαμβανει μεταπροπονητικο ροφημα, πρεπει να περιεχει μεγαλη ποσοτητα πρωτεινων.

ενας μεσος ασκουμενος με μια "τυπικη" διατροφη στο μεταπροπονητικο του εχει καμια 40γρ πρωτεινη καθως ειναι η στιγμη της ημερας που χρειαζεται περισσοτερη ποσοτητα απο δαυτη. με αυτο το προιον δεν νομιζω να εκμεταλλευεται κατι απο αυτα που υποσχεται ενα μεταπροπονητικο ροφημα.

επιπλεον οπως λεει και ο @beefmeup εχει επιπλεον γλουταμινη/αργινινη που γενικα εχουν ψιλοξεπεραστει σαν αποψη (ειδικα το δευτερο).

τα 2.5γρ κρεατινης ειναι λιγα συμφωνα με τα πρωτοκολλα ληψης της (εντωμεταξυ ειναι πρωτο συστατικο σε εκεινο το mini blend πραγμα που σημαινει οτι θα πρεπε να ναι περισσοτερη αλλιως δεν βγαινουν τα νουμερα :unsure:). Το blend κλεινει με HMB, ταυρινη που ειτε υπηρχαν ειτε οχι δε λεει και τιποτα.

καλη πηγη για μεταπροπονητικο υδατανθρακα (waxy maize) τωρα κατα ποσο χρειαζεται σε ενα μεταπροπονητικο γευμα ειναι μεγαλη ιστορια.

τελος, γλυκαντικη εχει acesulfam που απο οσα εχω δει μονο θετικα δεν λενε αλλα με το τελευταιο δεν εχω πολυ ψαξει μιας και δεν εχω χρησιμοποιησει προιον που να την περιεχει.

Γενικα συμφωνω με οσα λες.
στα 100γρ αυτο εχει
Carb 68gr
Protein 14gr
L-Glutamine 7gr
L-Arginine 7gr
Creatine 5gr
Taurine +
HMB +
και σε ρωταω ενα καλο post τι πρεπει να εχει και σε τι δοσολογιες???

deluxe
20-05-12, 02:25
ναι ηταν, κατεβενε σε αγωνες και προπονουσε αθλητες του χωρου.Με στεροειδη και πιτσα να φας, φτιαχνεις σωμα..

Πολυ μουφα το συμπληρωμα btw.

Dimitris1988
20-05-12, 02:38
Με στεροειδη και πιτσα να φας, φτιαχνεις σωμα..

Πολυ μουφα το συμπληρωμα btw.

αφου ειναι τοσο μουφα, πες μου τι θα πρεπει να περιεχει και σε τι δοσολογιες ενα καλο post

average_joe
20-05-12, 03:14
και σε ρωταω ενα καλο post τι πρεπει να εχει και σε τι δοσολογιες???


η μονη σιγουρη απαντηση ειναι μια ικανη ποσοτητα πρωτεινης.
το ικανη μεταφραζεται αναλογα με τη διατροφη που κανεις, ποσα γευματα εχεις, τι αναλογιες εχουν αυτα, και ποση ωρα μετα θα φας στερεο γευμα εφοσον εχεις μεταπροπονητικο ροφημα.

οποτε αν εχεις ροφημα και μετα απο καμια ωρα γευμα παρε ενα scoop πρωτεινης (τωρα αν θα παρεις concentrate ή isolate ή blend δε νομιζω οτι θα σου κανει διαφορα αλλα τεσπα. προσωπικα χρησιμοποιω iso οποτε εχω πρωτεινη σε σκονη αλλα πολυ ευκολα μεθαυριο θα κανω την αλλαγη σε concentrate εφοσον με συμφερει οικονομικα)


τωρα γιατι λεω ενα scoop?
γιατι μετα θα ξαναφας και υποθετω πως εχεις πολλα γευματα μεσα στη μερα οποτε και το αμεσως επομενο του μεταπροπονητικου σου θα περιχει πρωτεινη.
τωρα ποση θα περιεχει?
αυτο εχει να κανει με τους πειραματισμους και τις αλλαγες που εχουν επιφερει αυτοι στο σωμα σου.


αν εισαι πιο ψαγμενιλα μπορεις να βαλεις και καμια λευκινη παραπανω.
και την κρεατινη σου εφοσον πιστευεις οτι ο χρονισμος της μεσα στη μερα ειναι σημαντικος για σενα.

τωρα αν ρωτας τι κανω εγω...ειναι εντελως διαφορετικο το πρωτοκολλο που χρησιμοποιω εδω και ενα εξαμηνο οποτε δε νομιζω οτι κολλαει στην κουβεντα. υπολογιζε παντως οτι το μεταπροπονητικο μου εχει καμια 120γρ πρωτεινης για να ξαναρθω στο πρωτο που σου κανα bold.

Dimitris1988
20-05-12, 11:57
η μονη σιγουρη απαντηση ειναι μια ικανη ποσοτητα πρωτεινης.
το ικανη μεταφραζεται αναλογα με τη διατροφη που κανεις, ποσα γευματα εχεις, τι αναλογιες εχουν αυτα, και ποση ωρα μετα θα φας στερεο γευμα εφοσον εχεις μεταπροπονητικο ροφημα.

οποτε αν εχεις ροφημα και μετα απο καμια ωρα γευμα παρε ενα scoop πρωτεινης (τωρα αν θα παρεις concentrate ή isolate ή blend δε νομιζω οτι θα σου κανει διαφορα αλλα τεσπα. προσωπικα χρησιμοποιω iso οποτε εχω πρωτεινη σε σκονη αλλα πολυ ευκολα μεθαυριο θα κανω την αλλαγη σε concentrate εφοσον με συμφερει οικονομικα)


τωρα γιατι λεω ενα scoop?
γιατι μετα θα ξαναφας και υποθετω πως εχεις πολλα γευματα μεσα στη μερα οποτε και το αμεσως επομενο του μεταπροπονητικου σου θα περιχει πρωτεινη.
τωρα ποση θα περιεχει?
αυτο εχει να κανει με τους πειραματισμους και τις αλλαγες που εχουν επιφερει αυτοι στο σωμα σου.


αν εισαι πιο ψαγμενιλα μπορεις να βαλεις και καμια λευκινη παραπανω.
και την κρεατινη σου εφοσον πιστευεις οτι ο χρονισμος της μεσα στη μερα ειναι σημαντικος για σενα.

τωρα αν ρωτας τι κανω εγω...ειναι εντελως διαφορετικο το πρωτοκολλο που χρησιμοποιω εδω και ενα εξαμηνο οποτε δε νομιζω οτι κολλαει στην κουβεντα. υπολογιζε παντως οτι το μεταπροπονητικο μου εχει καμια 120γρ πρωτεινης για να ξαναρθω στο πρωτο που σου κανα bold.

σ'ευχαριστω γιαυτα που γραφεις ειναι αρκετα ενδιαφερον.
αυτο που κανω εγω ειναι
αμεσως μετα την προπονηση
60γρ υδατ γρηγορο 5γρ κρεατινη 60γρ πρωτεινη 5γρ γλουταμινη σε σεικερ
μετα απο 30-45λεπτα στερεο 60γρ πρωτεινη 10-20γρ υδατ αργο
πριν τον υπνο 30-60γρ πρωτεινη σε νερο σεικερ η 500γρ γιουρτη 1,5%λιπαρα 50γρ πρωτεινη υδατανθρακα περιπου 20-30γρ