PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατανάλωση κορεσμένων λιπαρών, χοληστερόλης και της συσχέτισής τους με την υγεία



average_joe
22-05-12, 15:05
Το παρόν είναι μεταφρασμένο άρθρο από τα


http://paleodietlifestyle.com/fear-of-saturated-fat-and-cholesterol/

http://www.liftbigeatbig.com/search?q=A+Failed+Theory%3A+Flaws+Of+The+Lipid+Hypothesis


και αποτελεί μια προσπάθεια ερμηνείας όλων των αρνητικών που έχουν ακουστεί γύρω από την κατανάλωση των κορεσμένων λιπαρών και κατά πόσο αυτά σύμφωνα με τους συγγραφείς στέκουν. Γενικά το βρήκα ενδιαφέρον, καταναλώνω αρκετά μεγάλες ποσότητες κορεσμένων και θα ήθελα να ακούσω και τις απόψεις άλλων.

«Όταν ψάχνουμε να βρούμε από πού ξεκίνησε το θέμα με τα κορεσμένα λιπαρά και την χοληστερόλη προκαλούν καρδιακές παθήσεις η πρώτη έρευνα που έρχεται στο προσκήνιο είναι αυτή του Αncel Keys στις 7 χώρες του 1953. Αν και αυτή η έρευνα είναι ο κύριος παράγοντας της εξίσωσης πρέπει να πάμε πίσω και πιο συγκεκριμένα το 1910 στη Ρωσία.
Εκεί οι επιστήμονες ενδιαφέρονταν να μελετήσουν ποιο θα ήταν το αποτέλεσμα στη χοληστερόλη πλάσματος στο σχηματισμό της αθηροσκλήρωσης, ένα είδος πλάκας από λίπος που σχηματίζεται στο αρτηριακό τοίχωμα που μπορεί να οδηγήσει σε καρδιακά επεισόδια εξαιτίας του μπλοκαρίσματος της αρτηρίας από θρόμβο ή από την ίδια την πλάκα. Η υπόθεση ήταν ότι η αθηροσκλήρωση αποτελεί μια φυσιολογική διαδικασία κατά την γήρανση και εφόσον βρισκόταν τρόπος καθυστέρησης της αθηροσκλήρωσης αυτό θα καθυστερούσε την γήρανση.
Είναι σημαντικό να καταλάβουμε ότι οι μελέτες έγιναν για να βρεθεί αν η υψηλή χοληστερόλη προκαλεί την αθηροσκλήρωση ανεξάρτητα αν η υψηλή χοληστερόλη προερχόταν από δίαιτα ή όχι.
Τάισαν χοληστερόλη τα κουνέλια και είδαν μια αξιοσημείωτη αύξηση της αθηροσκλήρωσης καθώς και καρδιακά επεισόδια. Επίσης, βρέθηκε ότι στα κουνέλια που τρέφονταν με τροφές χωρίς χοληστερόλη όπως είναι το ηλιέλαιο δεν παρατηρήθηκε αθηροσκλήρωση.


45893


Το κύριο μείον σε τέτοιες έρευνες είναι ότι τα κουνέλια δεν αποτελούν καλό μοντέλο για τη μελέτη του σχηματισμού της αθηροσκλήρωσης στους ανθρώπους σχετικά με τη χοληστερόλη καθώς είναι αποκλειστικά φυτοφάγα και συνήθως δεν καταναλώνουν χοληστερόλη στη δίαιτά τους. Φαίνεται για άλλη μια φορά ότι δημιουργούνται προβλήματα εφόσον κάποιο είδος ζώου τρέφεται με κάτι στο όποιο δεν είναι προσαρμοσμένο.
Τα αποτελέσματα της έρευνας που τώρα αναφέρονται ως η υπόθεση των λιπαρών (lipid hypothesis) φαίνεται να είναι εξαιρετικά αντιφατικά.

Ο Αncel Keys και η μελέτη των 7 χωρών.


Το 1953, ένας αμερικανός επιστήμονας, ο Αncel Keys δημοσίευσε μια επιδημιολογική μελέτη που συνέκρινε/ συσχέτιζε την κατανάλωση κορεσμένων λιπαρών με καρδιακές παθήσεις σε 7 χώρες. Αυτό είναι το γράφημα της μελέτης:


45894



Γράφημα 1 (7 χώρες):
Κάθετος άξονας (y) θάνατοι ανά 1000 άτομα από καρδιακές παθήσεις, οριζόντιος άξονας (x) το % των προσλαμβανόμενων θερμίδων που προέρχονται από λιπαρά.



Μελετώντας το γράφημα, φαίνεται μια έντονη και ολοφάνερη συσχέτιση μεταξύ της κατανάλωσης κορεσμένων κα των καρδιακών παθήσεων.

Δυο είναι τα μείον της συγκεκριμένης έρευνας:


1. Η συσχέτιση δεν αποτελεί αιτιώδη συνάφεια.

Επιδημιολογικές μελέτες δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν για να περγράψουν ότι ένα φαινόμενο προκαλείται από μια συγκεκριμένη μεταβλητή. Για παράδειγμα, στις χώρες όπου οι καρδιόπαθειες είναι σε έξαρση, συγχρόνως με την υψηλή κατανάλωση κορεσμένων, άλλες μεταβλητές όπως το κάπνισμα, ο μολυσμένος αέρας και το νερό, ο τρόπος ζωής και τα επίπεδα δραστηριότητας μπορούν να παίξουν ρόλο στην εμφάνισή τους. Οι επιδημιολογικές μελέτες είναι καλές για να εξαχθεί μια υπόθεση που στη συνέχεια θα μελετηθεί σε ελεγχόμενο περιβάλλον.

2. Επιλογή συγκεκριμένων αποτελεσμάτων (cherry picking data).

Είναι μια κατάσταση όπου οι ερευνητές θέλουν να αποδείξουν κάτι απεγνωσμένα και για το λόγο αυτό επιλέγουν μόνο τα στοιχεία που συμφωνούν με την υπόθεσή τους και αγνοούν όλα τα υπόλοιπα. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, της μελέτης των 7 χωρών, ο Keys είχε στην κατοχή του στοιχεία από 22 χώρες αλλά επέλεξε μόλις 7. Παρακάτω δίνεται το γράφημα και των 22 χωρών:


45895


Γράφημα 2 (22 χώρες):
Κάθετος άξονας (y) θάνατοι ανά 1000 άτομα από καρδιακές παθήσεις, οριζόντιος άξονας (x) το % των προσλαμβανόμενων θερμίδων που προέρχονται από λιπαρά.


Από αυτό το γράφημα φαίνεται πως δεν μπορεί να εξαχθεί κάποια συσχέτιση μεταξύ των καρδιακών νοσημάτων και της κατανάλωσης κορεσμένων λιπαρών. Πολίτες κάποιων χωρών όπως η Γαλλία και η Ολλανδία παρουσιάζουν λίγα περιστατικά καρδιακών νοσημάτων παρά την αυξημένη κατανάλωση κορεσμένων, ενώ άλλοι όπως οι Φιλανδοί και οι Αυστραλοί έχουν μικρή κατανάλωση κορεσμένων αλλά παρόλα αυτά υψηλή συχνότητα καρδιακών νοσημάτων.»

Σας κούρασα ε?

Ευχάριστο διάλλειμα

45896

…και αφού ξαναέχω την προσοχή σας (το βλέπω να φεύγει αυτό :green:) συνεχίζω την μετάφραση:

«Η υπόθεση δίαιτας- καρδιάς (diet- heart hypothesis)

Καθώς η συγκεκριμένη έρευνα εισέπραξε αρνητικές κριτικές, ο Keys δημοσίευσε άλλη μια μελέτη που αυτή τη φορά έδειχνε ακόμα εντονότερη συσχέτιση μεταξύ κορεσμένων λιπαρών και επιπέδων χοληστερόλης στο αίμα. Παρακάτω είναι το γράφημα με μερικά νέα στοιχεία που έχουν προστεθεί από το αυθεντικό paper (σ.μ. οι συγγραφείς ευχαριστούν τον Peter από το hyperlipid γι αυτό):


45897



Γράφημα 3:
Κάθετος άξονας (y) χοληστερόλη πλάσματος (mg/d), οριζόντιος άξονας (x) το % των προσλαμβανόμενων θερμίδων που προέρχονται από λιπαρά.


Το πρόβλημα με τα αποτελέσματα είναι ότι η lipid hypothesis των Ρώσων δεν αποδείκνυε ότι η χοληστερόλη των τροφίμων προκαλούσε καρδιακά νοσήματα σε ανθρώπους. Παρόλα αυτά ο Keys έκανε το άλμα πίστης και στην έρευνα αποφαίνεται ότι η κατανάλωση τροφών με υψηλή περιεκτικότητα σε κορεσμένα αυξάνει τη χοληστερόλη πλάσματος και συνεπώς προκαλεί καρδιακά νοσήματα.


Περιληπτικά οι δυο υποθέσεις (lipid hypothesis/ diet- heart hypothesis)

lipid hypothesis: υψηλή χοληστερόλη στο αίμα προκαλεί καρδιακά νοσήματα
diet- heart hypothesis: υψηλή κατανάλωση κορεσμένων προκαλεί υψηλή χοληστερόλη στο αίμα και συνεπώς προκαλεί καρδιακά νοσήματα.
Τα ευρήματα του Ancel Keys δεν έγιναν ολοκληρωτικά αποδεκτά και μάλιστα δέχτηκαν κριτική από κάποιους, ακόμα και από την αμερικανική καρδιολογική εταιρεία (AHA). Το 1957, το συμβούλιο του AHA ομόφωνα αποφάσισε ότι απατούνται περισσότερες έρευνες ώστε να αποδειχτεί ότι τα κορεσμένα και η πρόσληψη χοληστερόλης συσχετίζονται με καρδιακά νοσήματα και ότι η αύξηση των πολυακόρεστων σπορέλαιων μειώνουν αυτά τα περιστατικά.

Το 1961, ο AHA άλλαξε ξαφνικά γραμμή πλεύσης και πρότεινε τη μείωση των κορεσμένων λιπαρών και της πρόσληψης χοληστερόλης από τρόφιμα όπως βούτυρο, λιπαρά κρέατα, οι κροκοί των αυγών, και το πλήρες γάλα και να αντικαθίστανται από αντίστοιχες ποσότητες σπορέλαιων.
Τι άλλαξε μεταξύ 1957 και 1961?
Έγινε κάποια ελεγχόμενη δοκιμή για να αποδειχτεί η diet- heart hypothesis? Η απάντηση με λίγα λόγια είναι όχι. Είχε προγραμματιστεί μιας μεγάλης κλίμακας μελέτη αλλά ακυρώθηκε νωρίς εξαιτίας έλλειψης πόρων. Τα μόνα πράγματα που άλλαξαν μεταξύ 1957 και 1961 είναι ότι κάποια άτομα άλλαξαν από το συμβούλιο του AHA και κάποια άλλα προστέθηκαν μεταξύ αυτών και του ίδιου του Ancel Keys. Ο Keys φιγούραρε επίσης την ίδια χρονιά στο εξώφυλλο του περιοδικού Times.


45899


Από αυτό το σημείο και μετά ο AHA άρχισε να προτείνει αυτό που λένε ως ¨συνετή διατροφή¨, χαμηλή σε ολικά λιπαρά ειδικά κορεσμένα και χοληστερόλη και ψηλή σε υδατάνθρακες από δημητριακά και πολυακόρεστα λιπαρά από σπορέλαια.

Τα κορεσμένα λιπαρά και η χοληστερόλη άρχισαν σιγά σιγά να έχουν κακή φήμη τα επόμενα χρόνια με αποκορύφωμα ένα άρθρο στο περιοδικό Times.

Οι Times κατηγορούν την χοληστερόλη.


Το 1984, αναφερόμενοι σε μια δόκιμη που έγινε για τη σχέση μεταξύ διαιτητικής χοληστερόλης, της χοληστερόλης πλάσματος και τις καρδιαγγειακές ασθένειες, το περιοδικό Times δημοσίευσε ένα άρθρο που έλεγε ότι η diet- heart hypothesis επιτέλους αποδεδείχθηκε και ότι ο AHA τόσο καιρό είχε δίκιο (το εξώφυλλο είναι ιδιαίτερα χαρακτηριστικό). Το άρθρο συνέχιζε αναφέροντας ότι η σχέση μας με το φαγητό δεν θα ναι ποτέ η ίδια και γέννησε αρκετές αρνητικές ιδέες εναντίον της διαιτητικής χοληστερόλης και των κορεσμένων.
45900


Αυτό που δεν ανέφερε το άρθρο ήταν ότι είχε διενεργηθεί άλλη μια μελέτη τον ίδιο ακριβώς χρόνο που έδειχνε πως παρόλο ότι μπορεί να είναι αλήθεια ότι η αυξημένη χοληστερόλη πλάσματος συσχετίζεται με τα καρδιακά νοσήματα, μόνο η οξειδωμένη χοληστερόλη είναι που μπορεί να επιδράσει αρνητικά. Τα υψηλά επίπεδα της μη οξειδωμένης χοληστερόλης δεν αποτελούν πρόβλημα, αλλά αντίθετα δρουν προστατευτικά και είναι απαραίτητα για τη ζωή των κυττάρων. Με τα τελευταία ευρήματα αυτό που μπορούμε να σκάφτουμε είναι τι οξειδώνει την χοληστερόλη. Φαίνεται λοιπόν (σ.μ. δεν έχει αναφορά) ότι οι επικρατέστεροι παράγοντες είναι τα πολυακόρεστα λιπαρά από τα σπορέλαια και η αυξημένη πρόσληψη φρουκτόζης. Αυτές είναι ακριβώς οι τροφές που ο USDA και το AHA πρότειναν να τρώμε με σκοπό να μειωθεί η κατανάλωση κορεσμένων και χοληστερόλης.»

υ.γ.1. κατανοώ ότι αυτά που γράφονται θυμίζουν θεωρίες συνομωσίας που προσωπικά δεν με συγκινούν όποτε πάρτε τα σαν αυτό που είναι. Ένα άρθρο σε ένα blog που δεν φέρει την εγκυρότητα ενός επιστημονικού περιοδικού αλλά παρόλα αυτά δεν είναι κακό να τα χετε υπόψη.
υ.γ.2. συγχωρέστε μου τα όποια λάθη στη μετάφραση επιστημονικών όρων, δεν είμαι ούτε γιατρός ούτε διαιτολόγος/ διατροφολόγος.
υ.γ.3. παρά ότι το άρθρο προσπαθεί να ερμηνεύσει κάποια γεγονότα δεν χρησιμοποιεί βιβλιογραφία για να τα αντικρούσει.
υ.γ.4. δεν υπάρχει take home από αυτή τη προσέγγιση. Έτσι κι αλλιώς ο καθένας θα κληθεί να πιστέψει τη δίκια του αλήθεια όπως σε όλα στη ζωή. Πάντως θα πρότεινα να το έχετε υπόψην σας. Καλό είναι να γίνει και μια κουβέντα για τα κορεσμένα, ποια είναι, αν είναι όλα χρήσιμα κτλ
υ.γ.5. καλό διάβασμα!
υ.γ.6. over and out!


"The surest way to corrupt a youth is to instruct him to hold in higher esteem those who think alike than those who think differently."

Nietzsche

beefmeup
22-05-12, 18:35
πολυ ενδιαφερον αρθρο μαν!:thumbup:
ουσιαστικα μας δινει μια αλλη οπτικη για καποια πραγματα που μεχρι τωρα οι περισοτεροι ανθρωποι θεωρουσαν δεδομενα,οσον αφορα την διατροφη..
σιγουρα ισως θα φανει σαν "αιρετικο" απο καποιους,που θα το διαβασουν,αλλα η προσεγγιση του γραφοντος ειναι πολυ καλη,κ μιας δειχνει πως καποια πραγματα καμια φορα δεν ειναι τοσο απλα οσο νομιζουμε..

ευχαριστουμε για την αποδοση..:toast:

του ντεβιλ θα του αρεσει ειμαι σιγουρος:green:

NASSER
23-05-12, 01:06
Ενδιαφέρον άρθρο. Πολύ καλή δουλειά από τον average_joe (http://forum.bodybuilding.gr/member.php?10189-average_joe) :thumbup:

sTeLaKoS
23-05-12, 22:43
Ευχαριστούμε για την απόδοση του άρθρου. :toast:

Υπάρχουν κάποια οφέλη; Γιατί κάποιος να βάλει κορεσμένα λιπαρά στη διατροφή του; Ρωτάω γιατί κάποιοι δε θα ξέρουν και θα αναρωτιούνται, έτσι, για να γίνει κουβέντα :thumbup:

average_joe
23-05-12, 23:01
ευχαριστω κυριοι!

κοιτα γενικα υπαρχουν αναφορες για αυξησης της τεστοστερονης. καπου εχω βρει και για ελευθερη.

τωρα απο ενα γρηγορο ψαξιμο τσεκαρε εδω π.χ.

http://jap.physiology.org/content/82/1/49.short

με μια γρηγορη ματια που εκανα σε αυτην (μιας και δεν κραταω αρχειο να ποσταρω αβερτα links)

φαινεται πως υπαρχει θετικη συσχετιση απο την καταναλωση μονοακορεστων και κορεσμενων λιπαρων (που γι αυτα γινεται λογος εδω) σε ιδιο σχεδον βαθμο.

δυστυχως ενα paper που αναφερε καποια πραγματα δεν βρισκω το link.
εδω ποσταρισμενο στο .com απο τον heyzeus

"Research shows that reducing fat intake from around forty percent to 20-25 percent of calories decreases testosterone output. Low fat diets also increase levels of sex hormone-binding globulin (SHBG), a protein which binds to testosterone, thus reducing the amount of bioavailable, or 'free', testosterone in the body. It is free testosterone that is responsible for this hormone's favorable effects on growth, repair, sexual capacity and immune function(79-81).
Again, not just any old fat will suffice when it comes to optimizing testosterone levels. A study with weight-training men showed higher saturated fat and monounsaturated fat consumption to be positively associated with testosterone levels. In contrast, higher dietary levels of so-called "heart-healthy" polyunsaturated fats relative to saturated fats were associated with lower testosterone levels (82)."
http://www.commonvoice.com/article.asp?colid=4231
αλλα και παλι επειδη δεν ειχα το link ποτε στη διαθεση μου δεν μπορω να ξερω για την επιστημονικοτητα του.
αν το χει κανενας σε αρχειο ας το ποσταρει
θα τσεκαρω εκτενεστερα για data και θα προσθετω.

average_joe
23-05-12, 23:16
οσον αφορα αυτο απο το μεταφρασμενο


1. Η συσχέτιση δεν αποτελεί αιτιώδη συνάφεια.

Επιδημιολογικές μελέτες δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν για να περγράψουν ότι ένα φαινόμενο προκαλείται από μια συγκεκριμένη μεταβλητή. Για παράδειγμα, στις χώρες όπου οι καρδιόπαθειες είναι σε έξαρση, συγχρόνως με την υψηλή κατανάλωση κορεσμένων, άλλες μεταβλητές όπως το κάπνισμα, ο μολυσμένος αέρας και το νερό, ο τρόπος ζωής και τα επίπεδα δραστηριότητας μπορούν να παίξουν ρόλο στην εμφάνισή τους. Οι επιδημιολογικές μελέτες είναι καλές για να εξαχθεί μια υπόθεση που στη συνέχεια θα μελετηθεί σε ελεγχόμενο περιβάλλον.

εδω ο τυπος αναφερεται στο συντελεστη συσχετισης (r). οποιος ειναι μαθηματικος/ στατιστικολογος μπορει να πει δυο λογια παραπανω.

πολυ χονδρικα οσο αυξανεται ο r και φτανει πιο κοντα στον ασσο (1) τοσο πιο θετικη συσχετιση υπαρχει αναμεσα στις δυο μεταβλητες.
αντιθετα οσο πιο κοντα στο -1 τοσο μικροτερη συσχετιση εχουν.

τωρα, αυτες οι μεταβλητες δεν μελετηθηκαν στις πειραματικες διαδικασιες οποτε ασφαλη συμπερασματα για την αρνητικη σχεση που δειχνουν τα γραφηματα δεν μπορει να εξαχθει χωρις να εχεις ελαχιστοποιησει τους αλλους παραγοντες. αυτο στον ανθρωπο κατα την προσωπικη μου γνωμη δεν μπορει να γινει γιατι πρεπει να βρει "ιδανικα" μοντελα μελετης οποτε παμε σε ζωα.
ποια ζωα? υποθετω καποιο παμφαγο που καταναλωνει εκ φυσεως κορεσμενα λιπαρα (αν μου πει καποιος "βαλε κανα σαρκοφαγο μωρε το ιδιο ειναι" δεν θα μπορουσα να πω οτι εχει αδικο :))

απλα αναφερω tον r γιατι μπορει για καποιον να μην φαινεται αμεσα ποσο στεκει το παραπανω επιχειρημα οποτε για να δωσω μια ιδεα το γραφω.

κατι αλλο, ο συντελεστης αυτος (r) αναφερεται στο πρωτο link που βαλα στο προηγουμενο post οποτε απο καταλαβαινετε πως η μελετη εχει ενα βαθμο αξιοπιστιας και απο εκει καταλαβαινεις την θετικη συσχετιση που αναφερω παραπανω.


αλλο, @sTeLaKoS το μονο που μπορω να προτεινω ειναι γενικα καποιος να πειραματιστει.
εφοσον ας πουμε καποιος αποφευγει τα κορεσμενα γιατι ειναι ανθυγιεινα μπορει να αυξησει για κανα μηνα την καταναλωση τους εις βαρος των αλλων και να δei αν θα εχει καποιες αλλαγες.
δεν ειναι απιθανο εφοσον ισχυουν αυτα που αναφερονται να δει αλλαγη π.χ. στην libido.
τωρα ποιου ειδους κορεσμενα και αν ειναι ολα το ιδιο?
αν με ρωταγε καποιος πριν κανα διμηνο θα ελεγα οχι παλμιτικο.
πηγες τσεκαρετε wiki.
σημερα δεν μπορω να πω οτι ειμαι σιγουρος πανω σε αυτο.
οποτε ας πει και κανας αλλος τι εχει δει απο data και το μιλαμε.

edit. το παραδειγμα που αναφερω με την libido εχω δει αναφορες νομιζω και εδω μεσα οτι δεν συνδεεται ευθεως με την τεστοστερονη. οποτε αυτο παρτε το with a grain of salt.

beefmeup
24-05-12, 19:24
μαν πολυ ωραια ποστ,που δειχνουν πως εχεις κανει μια καλη ερευνα πανω στο θεμα,κ εχεις την δυνατοτητα να αξιολογησεις τα δεδομενα..
πολυ θα ηθελα να διαβαζα περισοτερα τετοια ποστ απο μελη εδω μεσα..:clap::clap:

aepiskeptis
27-05-12, 18:52
πω πω.... ωραια δουλεια!

ρεσπεκτ!

average_joe
27-05-12, 19:04
@beef thanks!

να γραψω κατι ακομα, για το συντελεστη συσχετισης γιατι δεν ξερω αν το εχω θεσει σωστα.

περαν των οσων γραφω, ο συντελεστη συσχετισης μελετα δυο μεταβλητες εχοντας πρωτα θεσει ολες τις αλλες μεταβλητες που μπορει να παιξουν ρολο σε ελεγχο δηλ. τα αποτελεσματα να ναι ανεξαρτητα αυτων και να σχετιζονται αποκλειστικα με τις δυο υπο μελετη μεταβλητες χωρις να διαχωριζει ποια ευθυνεται για την αλλαγη της αλλης.
ο συντελεστης οταν ειναι στο ευρος 0.80- 1.00 τα αποτελεσματα θεωρουνται αμεσα συνδεδεμενα.

στην ερευνα ο r ειναι ισος με 0.79 για τα μονοακορεστα και 0.77 για τα κορεσμενα.

@aepiskeptis :)
για δωσε τπτ.

θα ποσταρω και μερικες ερευνες ακομα εδω μεσα με μια πιθανη ερμηνεια τους.

Tasos Green
27-05-12, 19:23
Joe απλα respect για ολη την δουλειά σου..! :clap:

Οποτε καλο ειναι να μην ειμαστε δογματικοί για το τι ειναι καλο και τι κακο στην διατροφη... αυτο εχω καταλάβει.

Παρολα αυτα κραταω τις επιφυλάξεις μου πανω στα κορεσμένα.

gym
27-05-12, 21:47
ευχαριστουμε τον average joe για το αρθρο!:clap::clap:

ενδιαφεροντα τα οσα γραφονται αν και εγω παραμενω επιφυλακτικη!

καποια στιγμη ομως μπορει να το δοκιμασω (με εξετασεις πριν και μετα)και να δω αν τελικα τα κορεσμενα διαμονοποιουνται αδικως...

joe εχεις καποια προσωπικη εμπειρια πανω στο θεμα με εξετασεις για να δεις αν υπηρξε οντως καποια διαφορα

βλεπω το εχεις ψαξει γενικοτερα το θεμα...:clap:

average_joe
27-05-12, 22:12
@Tasos Green, @gym ευχαριστω!

κατανοω την επιφυλακτικοτητα σας και δεν παει να πει οτι τις ιδεες αυτου του αρθρου πρεπει καποιος να τις υιοθετησει ελαφρα την καρδια (κυριολεκτικα :green:).

κοιτα να δεις @gym γενικα πως εχει το πραμα.
δεν εχω ιστορικο καρδιοπαθειας στην οικογενεια μου, επισης οι HDL, LDL παντα ηταν μεσα στα φυσιολογικα ορια. οποτε το τελευταιο εξαμηνο που η καταναλωση των λιπαρων ειναι στο 50% των ημερησιων θερμιδων μου και τα κορεσμενα σταθερα σε ενα 20- 25% των συνολικων θερμιδων μου (δηλ. κοντα στα μισα των λιπαρων μου ειναι κορεσμενα).

φυσικα, κορεσμενα δεν μπορεις να "πιασεις" ευκολα με τα λιπαρα που χρησιμοποιουμε οποτε εγω εχω βαλει coconut oil edit: τωρα αν απο αυτα ο αλλος καταλαβαινει να τρωει κρεμα γαλακτος/ τυρια καθε μερα, νομιζω οτι δεν θα με εβρισκε συμφωνο, εγω τα χω μια φορα τη βδομαδα each.

παράλληλα, χρησιμοποιω ω3 (φετος πρεπει να τα σταματησα κανα μηνα) που εχω δει αναφορες οτι καλο ειναι να χρησιμοποιουνται οταν εχεις ψηλα κορεσμενα. τελος η δραστηριοτητα μου ειναι αυξημενη μεσα στη μερα, γυμναζομαι κτλ.

εξετασεις ατυχησες.
το σωστο ειναι αυτο που γραφεις και συ να χεις δηλ. τιμη- μαρτυρα για να μπορεσεις να κανεις συγκριση αποτελεσματων.

απλα εγω κανω προληπτικα και μονο 1 φορα το ετος συνηθως αυγουστο, εφοσον τοτε συνηθως κανω υποθερμιδικη και τοτε με ενδιαφερει να δω που κινουμαι.

να σου πω την αληθεια, αναμενω οταν κανω μια αυξηση στην HDL πραγμα το οποιο αν ισχυει δεν το βρισκω ασχημο.

εχε υποψην να τσεκαρεις και μια ερευνα του harvard που ανεφεραν χθες στα ΜΜΕ για αυτα τα θεματα και πως πιθανον η γονιδιακα εξαρτωμενη ανεβασμενη HDL παιζει σημαντικο ρολο για τις καρδιοπαθειες.