PDA

Επιστροφή στο Forum : Πολύτιμες συμβουλές γράμμωσης



Chris_patras
30-06-08, 00:41
Θα ήθελα τις συμβουλές σας σχετικά με την διατροφή γράμμωσης που ακολουθώ την περίοδο αυτή
1ο γεύμα: δυο γιαούρτια 2% με 2 κουταλίες μέλι
2ο γεύμα: 250γρ κρέας(κοτόπουλο,μοσχάρι) με 1 φλυτζάνι ρύζι,1 ντομάτα,1 αγγουρι(χωρίς λάδια κλπ)
πριν προπόνηση:1 κουταλία μέλι
μεταπροπονητικό:1 τόνο σε νερό(100-110γρ) και 3/4 φλυτζανιού ρύζι
5ο γεύμα:2 τόνοι(220γρ) σε νερό και 1 φλυτζάνι ρύζι
Θα έπρεπε να αλλάξει κάτι?φοβάμαι την λακτόζη του 1ου αλλα τι να τρώω πρωι πρωι αν δν χρησιμοποιώ συμπλήρωμα πρωτείνης για να παίρνω μια 30άρα γρ πρωτείνης??

Betrex
30-06-08, 01:06
Για σου φίλε.λοιπόν το πρωί καλύτερα να βάλεις κανά τοστάκι γαλοπούλας και βρώμη και γενικά να αποφεύγεις τα γαλακτοκομικά προιόντα....Αν δεν έχεις υπολογίσει τις θερμίδες που χρειάζεσαι ημερισίως,προτείνω να το κάνεις ώστε να μην βάλεις κιλά που δεν θέλεις ειδικά σε περίοδο γράμωσης.Βλέπω πολύ τόνο μέσα στην διατροφή σου και δεν ξέρω αν υπάρχει και πρόβλημα γιατί νομίζω ότι έχει πολύ ψευδάργυρο(όποιος ξέρει ασ διαφωτίσει),μπορείς να βάλεις και άλλο ψαράκι μέσα στην διατροοφη σου η να βάλεις περισότερη κότα η μοσχάρι.Αν θέλεις να προσθέσεις πρωτείνη στην διατροφή σου κάντο μεταπροπονητικά με 30γρ όπως είπες.Τέλος βάλε λίγο σαλάτα ακόμη..αυτά για τώρα γιατί νυστάζω λίγο :pale:

Υ.Γ έχω μια υποψία ότι η διατροφή σου είναι "κλεμένη" από κάποιον γνωστό σου?φιλικά πάντα :^^:

RUHL
30-06-08, 01:51
Θα ήθελα τις συμβουλές σας σχετικά με την διατροφή γράμμωσης που ακολουθώ την περίοδο αυτή
1ο γεύμα: δυο γιαούρτια 2% με 2 κουταλίες μέλι
2ο γεύμα: 250γρ κρέας(κοτόπουλο,μοσχάρι) με 1 φλυτζάνι ρύζι,1 ντομάτα,1 αγγουρι(χωρίς λάδια κλπ)
πριν προπόνηση:1 κουταλία μέλι
μεταπροπονητικό:1 τόνο σε νερό(100-110γρ) και 3/4 φλυτζανιού ρύζι
5ο γεύμα:2 τόνοι(220γρ) σε νερό και 1 φλυτζάνι ρύζι
Θα έπρεπε να αλλάξει κάτι?φοβάμαι την λακτόζη του 1ου αλλα τι να τρώω πρωι πρωι αν δν χρησιμοποιώ συμπλήρωμα πρωτείνης για να παίρνω μια 30άρα γρ πρωτείνης??

Φοβασε την λακτοζη και ακομα εχει μελι μεσα ντροπη :smash: :smash:

1ο γευμα
Οταν ξυπνας επειδη πηναει ο οργανησμος σου θες γρηγορη πρωτεινη ειτε αυτη λεγετε αυγα ειτε whey protein
To γιαουρτι ειναι αργη πρωτεινη δεν κανει

2 γευμα γιατι χωρις λαδι τι σαλατα ειναι αυτη? εχει την σημασια του το λαδι δεν ειναι θεμα γευσης αλλα καλων λιπαρων

Μακρια απο το μελι
3ο γευμα
Μετα προπονετικο αυγα η πρωτεινη whey μαζι με πατατα :idea: γρηγορος υδατανθρακας

4ο γευμα αν θελεις τονο με ριζυ + σαάτα + ΛΑΔΙ

5ο γευμα
Πριν τον υπνο μπαινει γιαουρτι και αυγα
αν θες ονομασε το αργη και γρηγορη πρωτεινη 50 -50% οποτε τρως λεμε τωρα αν εχεις 30 γραμαρια πρωτεινης 15 απο γιαουρτι και 15 απο αυγα η whey
Μαζι με καλα λιπαρα απο αμυγδαλα καρυδια φυστικοβουτυρο η λαδι για να καθυστερηση την αφωμιωση


Προσεχε οι αλλες που εκανα δεν ειναι τυχαιες και θελει δουλια το προγραμα σου

Την λακτοζη την κοβεις οταν κατεβεις σε χαμηλα ποσοστα λιπους κατεβηκες 12% η 13% εσυ?
Μην ξεχναμε μερικες τροφες εχουν οφελος πια αλλη τροφη θα σε κρατηση 7-8 ωρες την νυχτα αν δεν φας καζεινη-γιαουρτι

Πολυ τονο τρως και ο διευθνης οργανισμος προτηνει 2 την εβδομαδα η 1 κατι τετοιο οποτε βγαλτους ολους εξω δικιο εχει ο μπερτιλ

Να ξερεις αν εχεις χαμηλο ποσοστο λαμβανομενο ανα μερα λιπους θα εχεις χαμηλη τεστοστερονη οποτε προσεχε βαλε το-τα λαδια που σου ειπα

Να μαθεις να μετρας
:rolf: 5 γευματα βγαζεις η θεωρης και το 1 κουταλια μελι γευμα :rolf:
πρεπει να βαλεις ακομα ενα αμφηβαλω οτι τρως ανα 3 ωρες με 5 γευματα και ναι πρεπει να τρως αν 2,5 -3 ωρες μεχρι να πεσεις για υπνο

Αυτα απο μενα




Θα έπρεπε να αλλάξει κάτι?φοβάμαι την λακτόζη του 1ου αλλα τι να τρώω πρωι πρωι αν δν χρησιμοποιώ συμπλήρωμα πρωτείνης για να παίρνω μια 30άρα γρ πρωτείνης??

ΑΥΓΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ :bowdown:

napstor
30-06-08, 14:21
εγω κανω καλυτερη διατροφη γραμμωσης απο εσενα ruhl.θες να την ποσταρω? :nana:

RUHL
30-06-08, 14:53
Γιατι? :lol: :lol: :lol: εχω ποσταρει πουθενα την διατροφη γραμμωσης που κανω? :rolf: :rolf: στα εγγραφα μου ειναι και δεν την εχω δηξει σε κανενα :lol: :lol: :lol:


Αυτα που προτηνω ειναι τα βασηκα λαθη που βλεπω ουτε ειπα ποσους υδατανθρακες να τρωει ουτε λιπος τελος παντων εχει πολλα που πρεπει να προσεξης σε γραμμωση που αλαζουν ανα εβδομαδα αναλογως πως ειναι το σωμα σου.Αλλα ειναι πολυ μεγαλο κεφαλαιο αυτο δεν μπορω να το αναλυσω στο φορουμ εχει πολλες πληροφοριες και πρεπει ο καθενας να κανει τις δικες του ερευνες για να ενωσει το παζλ δυστυχως δεν εχει εναν οδηγο που να λεει τι ακριβος πρεπει να τροω ο καθενας εγω εσυ ο γειτονας μου απο την 1η μερα στην γραμμωση εως την τελευτεα.


Αντε βαλε και την δικη σου να δουμε τι κανεις που ξερεις ισως μαθω τιποτα :rabbit:

napstor
30-06-08, 22:44
εχεις δικιο.η καθε διατροφη ειναι φτιαγμενη για καθε ανθρωπο ξεχωριστα.συγγνωμη,ξεχασα οτι εσυ κανεις παντα ογκο. :P

RUHL
30-06-08, 23:33
πρεπει να αλαξω το σινγκ επειδη ηδη αρχησα γραμμωση απο τις 15 ιουνιου :rabbit: φτανει τοσος ογκος 8 μηνες εκατσα φετος :D
Να μην χαλαμε το τοπικ αν απαντησεις εδω
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=2045&start=425
το καλυτερο τοπικ στο φορουμ :bowdown: :bowdown: :bowdown: