PDA

Επιστροφή στο Forum : ΣΠΙΤΙΚΕΣ ΜΠΑΡΕΣ ΠΡΩΤΕΙΝΗΣ



Miss Fit
25-05-12, 22:01
Δοκίμασα διάφορα μέχρι να καταλήξω σε αυτήν την συνταγή. Τις βρήκα αρκετά νόστιμες:

ΥΛΙΚΑ: 70γρ βρώμη
2 σκουπ πρωτεΐνη (εγω εχω γευση σοκολάτα)
1 κ. Σούπας μέλι (30 γρ)
1 κ σούπας ταχίνι (25γρ)
5 κ σούπας γάλα 2% ( 50 γρ)
Λιγα καρύδια - αμυγδαλα....

Εκτέλεση: Στο μουλτι αλέθω την βρώμη και την κάνω σκόνη. Την ανακατεύω μαζί με την πρωτεΐνη και έπειτα προσθέτω μέλι - ταχίνι και γάλα ανακατεύοντας συνέχεια. Εδω ίσως χρειαστεί να βάλετε χεράκι γιατί το μείγμα πρέπει να γίνει αρκετά σφιχτό σαν ζυμάρι. Προσθέτω αν θέλω ξυρούς καρπούς.
Μόλις ανακατευτεί καλά βάζω το μείγμα πάνω σε λαδόκολλα του δίνω σχήμα τετράγωνο και το τυλίγω σφικτά σαν πακετάκι μέσα στην λαδόκολλα.
Βάζω στο ψυγείο για 5-6 ώρες, ξετυλίγω και κόβω στα 2 και τυλίγω την κάθε μια σε αλουμινόχαρτο.

Μέσα στο ψυγείο διατηρούνται μερικές μέρες.

46168

koukoutsaki
25-05-12, 22:03
εγραψες :clap::clap::clap:

Miss Fit
25-05-12, 22:07
εγραψες :clap::clap::clap:

Όταν βρείς χρόνο φτιάξε και πές μου;)

leftis
25-05-12, 22:14
Αντί για ταχίνι, μπαίνει φυστικοβούτυρο?

Miss Fit
25-05-12, 22:21
Αντί για ταχίνι, μπαίνει φυστικοβούτυρο?


Ναι μπαινει γιατι η υφή τους ειναι περίπου ίδια, τώρα και απο γευση φανταζομαι καλό θα βγαίνει. Δεν έχω φυστικοβούτυρο αλλιως θα το δοκίμαζα.

Stella
25-05-12, 22:25
Μπράβο βρε φετόνι...έσκισες!!!
Μπαίνει στο αρχείο η συνταγη για μετά....:green:

koukoutsaki
25-05-12, 23:38
εγω την περασα ηδη στα αγαπημενα

eli_din3
26-05-12, 21:14
Αντί για ταχίνι, μπαίνει φυστικοβούτυρο?

χαχαχα ιδια σκεψη μολις ειδα την λεξη ταχινι :green::green::turtle::turtle:

Miss Fit
29-05-12, 00:35
Λοιπόν μετα απο 3 ημέρες σε αλουμηνοχαρτο στο ψυγειο μπορώ να πω πως ηταν πολύ καλή, σε γευση και υφη κάτι σαν το γλυκό καριόκα. Ενα μειονέκτημα: κολλάει λιγο στα δόντια :green:

takisrs
13-09-12, 23:16
Τα έφτιαξα προχθές, λούζοντάς τα και με κουβερτούρα μαύρης σοκολάτας 8-)

Πολύ ωραία βγήκαν, μπράβο για τη συνταγή.:clap:

Θεμιστοκλης
13-09-12, 23:41
Μόλις βρήκα με τι θα απασχολησω το πρωινό μου αύριο!
Ελπίζω να είναι τόσο ωραίες όσο φαίνονται!

Miss Fit
14-09-12, 12:11
Τα έφτιαξα προχθές, λούζοντάς τα και με κουβερτούρα μαύρης σοκολάτας 8-)

Πολύ ωραία βγήκαν, μπράβο για τη συνταγή.:clap:

Ευχαριστω, και εγω τις φτιάχνω συνέχεια πλέον:)


Μόλις βρήκα με τι θα απασχολησω το πρωινό μου αύριο!
Ελπίζω να είναι τόσο ωραίες όσο φαίνονται!

Για πες- για πες!!!Τρώγονται;;;:welcome:

koukoutsaki
20-09-12, 21:54
τωρα που πηρα κ ταχινι θα φτιαχτουν κι αυτες .... :turtle::turtle::turtle:

koukoutsaki
21-09-12, 22:29
δεν εβαλα ξηρους καρπους μονο ολα τα αλλα
δοkιμασα λιγο με το κουταλακι πριν το βαλω ψυγειο

μις φιτ ..ονειρικό .....:bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown: :food:

Miss Fit
21-09-12, 22:37
Τυλιξε το αν εχεις σε λαδοκολλα και βαλτο στο ψυγειο. Αυριο θα εχει κοκκαλωσει. Μετα το βγαζεις απο την λαδοκολλα , το κοβεις σε μπαρες ( 2 ή 3 μου βγαινουν εμενα) και βαζεις σε αλουμηνοχαρτο και παλι ψυγειο. Βολευουν πολυ καθ οδον:)

koukoutsaki
21-09-12, 22:39
αυτο θα κανω ...το θελω για αυριο ...καθ οδον !! :thumbup:
σε 3 θα το κοψω :green:

ω ρε τι εχανα τοσον καιρο :rolf:

aqua_bill
22-09-12, 00:17
εχουμε διατροφικη αξια? καιρο εψαχνα να βρω κατι τετοιο αλλα χωρις φυστικοβουτηρο.:thumbup:

tasos2
22-09-12, 01:19
Ειναι καλο να τρωμε την σκονη πρωτεινης χωρις να εχει αναμειχθει με νερο? :unsure:

jim-jimakos
22-09-12, 09:33
δοκίμασα και εβαλα και λίγες σταφιδες μεσα, και εγινε μούρλια....
αλλα με ενα πρόβλημα... όταν πάγωσε στο ψυγειο, και το πηρα μαζι μου.. μετα απο καμια ωρα.. ξεπαγωσε και δεν ξεκολαγε απο το αλουμινοχαρτο, με αποτελεσμα να το "ξεκολάω" με το κουταλάκι..

Miss Fit
23-09-12, 22:36
δοκίμασα και εβαλα και λίγες σταφιδες μεσα, και εγινε μούρλια....
αλλα με ενα πρόβλημα... όταν πάγωσε στο ψυγειο, και το πηρα μαζι μου.. μετα απο καμια ωρα.. ξεπαγωσε και δεν ξεκολαγε απο το αλουμινοχαρτο, με αποτελεσμα να το "ξεκολάω" με το κουταλάκι..

Δοκιμασε να βάλεις λιγο παραπάνω βρωμη. Το μειγμα θα πρεπει να ανακατευεται πολυ δυσκολα, να γινει πολυ σφιχτο. Τοτε ειναι οκ. Εγω το καλοκαιρι την αφηνα και μεσα στο αμαξι και πάλι δεν μου κολλαγε. Κοιτα και το μελι μην σου επεσε παραπάνω... αλλα λογικα θες περισσοτερη βρωμη για να τραβηξει ολα τα υγρα.:toast: Ωραια φαση και με σταφιδες:thumbup:

Rsm19008
24-09-12, 21:55
Kalispera poli orea i syntagh sou tin ekana kai egw molis kai anamenw to apotelesma me agwnia bebea to parakana ligo me tin brwmh ala ntax mou fanike orea geustika kai poli pixto nomizw auto einai kalo

ZAGLI
04-01-13, 17:34
επειδη δεν εχω πρωτεεινη θα μπορουσα να το φτιαξω χωρις πρωτεινη και να βαλω λιγο παραπάνω βρώμη ισως μεσα???

Miss Fit
04-01-13, 21:06
Τότε δεν θα ειναι "μπαρες πρωτεινης" αλλα κανονικές μπαρες δημητριακων περισσότερο δηλ για ενέργεια. Εκει εχω δοκιμάσει καλητερη συνταγη : Κεκακια / Μπαρες Βρωμης σε 10'

jam
17-05-13, 00:13
διατροφικη αξια ? τι περιεχει ? ακουγεται αρκετα ωραια θα το δοκιμασω σιγουρα! :awesome:

navagio09
05-06-13, 23:58
καλησπέρα σε όλους! Έχει κάτσει κανείς να υπολογίσει την διατροφική αξία;

Angelo.
10-06-13, 15:15
Το δοκιμασα χωρις του ξηρους καρπους ομως.
Πολυ γευστικο για να ειμαι ειλικρινης αλλα δεν μασιοταν με τιποτα.. Σαν να προσπαθεις να φας βανιλια υποβρυχιο.. Ακριβως ιδια ηταν η υφη. Παλευα το μπαρακι ενα τεταρτο τη στιγμη που το πιτογυρο το εχω καθαρισει στο πενταλεπτο.. :P
Anyway, προσωπικα δεν με βολεψε πολυ.. Γουστα ειναι αυτα.

jam
13-06-13, 23:36
μολις το'κανα αυριο πρωι πρωι θα πω αποτελεσματα ! :green:

Miss Fit
17-06-13, 22:03
Το δοκιμασα χωρις του ξηρους καρπους ομως.
Πολυ γευστικο για να ειμαι ειλικρινης αλλα δεν μασιοταν με τιποτα.. Σαν να προσπαθεις να φας βανιλια υποβρυχιο.. Ακριβως ιδια ηταν η υφη. Παλευα το μπαρακι ενα τεταρτο τη στιγμη που το πιτογυρο το εχω καθαρισει στο πενταλεπτο.. :P
Anyway, προσωπικα δεν με βολεψε πολυ.. Γουστα ειναι αυτα.

:rolf::rolf::rolf: λοιπον εδω 2 πραγματα μπορει να φταινε:
1. εβαλες παραπάνω βρωμη και λιγοτερο γαλα
2. η πρωτεινη σου ειναι απ αυτες που οταν ενωθουνε με υγρο πηζουν καπως περισσοτερο...(το εχω παθει κι εγω με καποια) εκει απλα βαζεις λιγο περισσοτερο υγρο (γαλα)

COBRA_STYLE
17-06-13, 22:07
Aστο ρε Δωρα,δε το σωζεις με τιποτα,τους εχεις στουπωσει...τον εχεις πεθανει τον κοσμο με τις συνταγες σου:turtle::P (ο θεος να τις κανει)

Miss Fit
17-06-13, 22:11
:rifle:
Οταν σε καλεσω να σου κανω το τραπεζι ΜΗΝ ΕΡΘΕΙΣ!!!:P

Linuxmaniac
05-06-15, 14:01
Προσπαθώ λοιπόν να φτιάξω δικές μου μπάρες πρωτεΐνης http://www.mydiatrofi.gr/syntages/athlitikes/bara-proteinis-me-sokolata-banana

αντί για πρωτεϊνη ορού γάλακτος (whey) τι μπορώ να βάλω; Σε κάποια άλλη συνταγή κάποιος έλεγε κακάο αντί για αυτό. Παίζει;

fazer
25-10-15, 23:05
πειραματιστηκα και εγω για τις μπαρες πρωτεινης και το αποτελεσμα με δικαιωσε,καθως βγηκαν πεντανοστιμες!!!
ενα μικρο tip για να μην κολανε ειναι το πασπαλισμα στο τελος με τριμενη βρωμη.(βαζουμε τριμενη βρωμη σε ενα πιατο και μια μια μπαρα την "βουταμε" ,ωστε να κολησει η βρωμη πανω και να σταθεροποιηθει)
επειτα με την ιδια διαδικασια την βουταμε σε λιωμενη κουβερτουρα,την βαζουμε στη λαδοκολα και μετα στο ψυγειο για κανα διωρο.
εγω εβαλα τριμενη βρωμη,φυστικοβουτυρο,μελι,πρωτεινη,γαλα,και καβουρντισμενα αμυγδαλα+κουβερτουρα στο τελος.

σοβαρόςμεταβάρη
27-10-15, 00:49
επειτα με την ιδια διαδικασια την βουταμε σε λιωμενη κουβερτουρα,την βαζουμε στη λαδοκολα και μετα στο ψυγειο για κανα διωρο.
εγω εβαλα τριμενη βρωμη,φυστικοβουτυρο,μελι,πρωτεινη,γαλα,και καβουρντισμενα αμυγδαλα+κουβερτουρα στο τελος.
Ψήσου να ανοιξουμε ενα ζαχαροπλαστειο να κλασουμε στο τάληρο

mco
14-11-15, 21:37
πειραματιστηκα και εγω για τις μπαρες πρωτεινης και το αποτελεσμα με δικαιωσε,καθως βγηκαν πεντανοστιμες!!!
ενα μικρο tip για να μην κολανε ειναι το πασπαλισμα στο τελος με τριμενη βρωμη.(βαζουμε τριμενη βρωμη σε ενα πιατο και μια μια μπαρα την "βουταμε" ,ωστε να κολησει η βρωμη πανω και να σταθεροποιηθει)
επειτα με την ιδια διαδικασια την βουταμε σε λιωμενη κουβερτουρα,την βαζουμε στη λαδοκολα και μετα στο ψυγειο για κανα διωρο.
εγω εβαλα τριμενη βρωμη,φυστικοβουτυρο,μελι,πρωτεινη,γαλα,και καβουρντισμενα αμυγδαλα+κουβερτουρα στο τελος.

Kαλησπέρα
Κουβερτούρα κάνει να βάλουμε?
Αν δεν καβουρδίσουμε τα αμύγδαλα υπάρχει πρόβλημα?

Mimis26
25-11-15, 19:57
Δεν είναι ότι καλυτερο οι μπάρες με πρωτείνη, να ρωτήσω κάτι; Γράφει κάπου πάνω στη συσκευασία πως μπορείς να ψήσεις τη σκόνη κ να έχει τις ίδιες ιδιοτητες; Γιατί εμένα η δικιά μου δίνει οδηγίες πως να την ανακατέψεις με νερό ή χυμό σε σεικερ. Πως ξέρουμε ότι δε χαλά η σύστασή της;

Να τι κάνω εγώ:
Βάζω στο μίξερ μπανάνα, φυστικοβούτυρο 2 σκουπ whey, 2 ποτηρια γάλα κ μπαμ μπομπα.

Μην κανετε πράγματα από το μυαλό σας, καλό θα ηταν να στείλετε καποιο mail στην εταιρία να ρωτήσετε αν επιτρεπεται να το ψήνεις

fazer
27-11-15, 00:16
μα δε μιλησα(εγω τουλαχιστον) για ψησιμο.ανακατεμα και στο ψυγειο για μερικες ωρες.