PDA

Επιστροφή στο Forum : Γόνατο βίδες και λάμες



msdmn
01-07-08, 12:09
Χαιρετώ το φόρουμ
είχα ένα ατύχημα πριν 1 μήνα περίπου με ιστιοπλοικό και δυστυχώς εκτός από τα σοβαρότερα έσπασε και η άρθρωση στο δεξί μου γόνατο οπότε χειρουργήθηκα και μου βάλαν βίδες και λάμες... έχει κανείς παρόμοια εμπειρία;
Ο γιατρός μου πε ότι θα μπορώ να σηκώνω κανονικά βάρη όταν γίνω καλά και το πατήσω κλπ... :weights:

billys15
01-07-08, 12:19
Δεν εχω παρομοια εμπειρια,αλλα θελω να σου ευχηθω περαστικα. :|

Muscleboss
01-07-08, 12:33
msdmn,

έχω εμπερία από τραυματισμούς σε πόδια αλλά όχι από κάτι τέτοιο. από την πλευρά μου μπορώ να σου πώ να δείξεις υπομονή και να δώσεις στο πόδι σου το χρόνο που χριεάζεται να αναρρώσει και θα μπορέσεις ξανά να το γυμνάσεις.

νομίζω ότι ο Ηλίας Τριανταφύλλου είχε πάθει παρόμοιο τραυματισμό στο γόνατο, οπότε περίμενε τη συμβουλή του.

καλή δύναμη!

ΜΒ

RUHL
01-07-08, 13:12
Nαι ο ηλιας σιγουρα θα ξερει περαστικα.
Εγω στην θεση σου θα εκανα ολες τις ξαπλοτες καθηστες ασκησεις για ανω σωμα μεχρι να γηνει καλα το ποδι οχι ορθιες ασκησεις

msdmn
01-07-08, 14:26
ευχαριστώ για τα περαστικά :)
θα κάνω ασκήσεις για το πάνω σώμα όταν βγάλω την οστεοσύνθεση από το αριστερό χέρι [κάταγμα στο καρπό] και όταν γίνουν οκ τα ράμματα στη κοιλιά από τη ρήξη του ύπατος :cyclops:
ξανά απτην αρχή το bb, δε πειράζει όμως εμείς να μαστε καλά

RUHL
01-07-08, 14:43
Πωπω ζημιες περαστικα φιλε μου το ββινγκ ειναι το καλυτερο αθλημα επειδη ποτε δεν ειναι αργα ακομα και στα 60 και 70 οποτε ο καθενας μπορει να το κανει σε οποια ηλικια θεληση κανε το διαλημα σου :wink:

Antonio
01-07-08, 18:05
Περαστικά φίλε.
Είχα πολύ χειρότερη εμπειρία πριν 2 χρόνια και με άφησε 1 χρόνο με πατερίτσες και 1 1/2 χρόνο οφ από βάρη (τουλάχιστον στα πόδια)
Σπασμένη επιγονατίδα και συντριπτικό στην κνήμη με μόνη λύση την οστεοσύνθεση (αλλα μιλάμε για ΠΟΛΥ επιμήκυνση).
Θα αναρρώσεις σίγουρα. Υπομονή.

TRIANTAFYLLOU
01-07-08, 20:27
έχω γράψει σε κάποιο τόπικ ακριβώς του τι είχα πάθει περιληπτικά κάταγμα κνήμη περόνη δεξιού ποδιού εξάρθρωση δεξιού όμου κόπηκαν οι συνδεσμοι και κόπηκε τελείως το αριστερό γόνατο και έμεινε πάνω στο αμάξι που με χτύπησε δηλαδή η επιγονατίδα ο τένοντας του τετρακέφαλου ο χόνδρος απο το γόνατο και ένα κομάτι μυς τα οποία τα βγάλαν περίσευμα αν δείτε φοτο το αριστερό γόνατο φαίνετε και η τομη παρ όλο το μεικ απ και αυτά έγιναν το 89 παραμονή πρωτοχρονιάς.
εκείνα τα χρόνια όμως δεν ήταν τόσο εξελιγμένη η ιατρική επιστήμη και παρ όλα αυτά κατάφερα και όχι μόνο ξανακατέβηκα αλλά κέρδιζα και πρωτιές ποτέ όμως δεν ξανάγινα όπως πρίν ειδικά τα πόδια ήταν το αδύνατο σημείο μου από το δυνατότερο.
τώρα στην δική σου περίπτωση αν έσπασε η αρθρωση χωρίς να ξέρω λεπτομέρειες μπορείς να γίνεις τελείως καλά αν κάνεις σωστή αποκατάσταση το κάταγμα χρειάζετε λίγο χρόνο παραπάνω αλλά αν έχουν βάλει την άρθρωση στο σωστό σημείο και πιστεύω πως έγινε θα ξανακολήσει όπως ήταν αφού έχεις και βίδες καί αν δεν έχουν πειραχτεί χόνδροι και τένοντες δηλαδή σοβαρά τότε δεν πρέπει να χάσεις χρόνο και όταν πρέπει να αρχίσεις το σπάσιμο της αγγύλωσης με φυσιοθεραπεία και κινησιοθεραπεία όσο πιο γρήγορα και συστηματικά τόσο καλύτερα και όσο αρχίζει να αποκτάει ελαστικότητα και να δυναμώνει ο τετρακέφαλος και μηριαίος τόσο καλύτερα θα νιώθεις το γόνατο στην αρχή ισομετρικές ασκήσεις και μασαζ και όταν αρχίσεις φυσιοθεραπείες να μήν αρκείσε μόνο σ αυτές και να κάνεις και μόνος τις ασκήσεις αποκατάστασης (εγω τα έκανα 3 χρόνια ασταμάτητα για να καταφέρω να λυγίσω το πόδι μου)
ειδικά το καλοκαίρι βοηθάει ο ηλιος το μασάζ και η θάλασα ασκήσεις μέσα στο νερό η αντίσταση του νερού βοηθάει στο δυναμωμα ενώ συγχρόνως αποτρέπετε το πρίξιμο της αρθρωσης.
δηλαδη πρέπει να πιστέψεις οτι θα γίνεις καλά και να μην βαριέσαι να κάνεις αυτά που πρέπει και μην ξεχνάμε απο το 89 μέχρι τώρα έχει εξελιχτεί η ιατρική επιστήμη σε μένα έγιναν λάθη τραγικά που δεν είναι αναστρέψιμα.

msdmn
01-07-08, 20:45
ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, είχα διαβάσει και παλιότερα σε ένα άλλο ποστ που έλεγες για το ατύχημα
για καλή μου τύχη εμένα δεν είναι τόσο σοβαρά τα πράγματα
απ'ότι ξέρω είχε σπάσει το κόκκαλο στην άρθρωση (κάτι με κονδύλους; κάτι τέτοιο) και ένα κομμάτι απτο κόκκαλο είχε φύγει εντελώς (το κολλήσαν-βιδώσαν δε ξέρω γω τι κάναν στη θέση του)
κάτι μου χε πει ο γιατρός για τους χόνδρους αλλά δε θυμάμαι λεπτομέρειες... άμα είναι όταν ξαναπάω θα ρωτήσω καλύτερα
όσον αφορά την αποκατάσταση ήδη κάνω φυσιοθεραπείες κλπ
το γόνατο είναι σε νάρθηκα, όχι γύψο και ΠΡΕΠΕΙ να το τεντώνω (έχω ένα κηδεμόνα-νάρθηκα που αποτρέπει τις 'κακές' πλάγιες κινήσεις)
οπότε 1-2 φορές τη μέρα το τεντώνω σχεδόν εντελώς και το αφήνω λίγο και μετά πάλι λυγίζω κλπ

TRIANTAFYLLOU
01-07-08, 20:48
ωραία τα πράγματα θα γίνουν 100% καλά ,αν μάθεις κάτι παραπάνω λεπτομέρειες πές μας.

msdmn
03-07-08, 18:14
το κάταγμα τελικά είναι στο γόνατο στον έσω μηριαίο κόνδυλο

TRIANTAFYLLOU
03-07-08, 18:20
που σημαίνει αν δεν είναι συντριπτικό και κολήσει σωστά τότε δεν υπάρχει πρόβλημα στο να γίνει καλά 100%.
συνήθως τα κατάγματα που τοποθετούνται σωστά τα σπασμένα μέλη πρίν την συγκόληση δεν έχουν προβλήματα ,στην δική σου περίπτωση αφού στερέωσαν με βίδες το σπασμένο κομάτι και δεν έπαθε αλοίωση ο χόνδρος τότε είναι θέμα χρόνου και σωστής αποκατάστασης.

perastikos
03-07-08, 23:08
Φίλε να σου ευχηθώ περαστικά και καλή ανάρρωση.Σε καταλαβαίνω απόλυτα.Το Δεκέμβριο είχα σπάσει και εγω την επιγονατίδα.
Εμεινα περίπου 2+μιση μήνες εκτός.Άρχισα γυμναστήριο τον Μάρτιο με αρκετό λίπος(ξέσπασα στο φαί+την ακινησία).Τώρα μετά από 4 μήνες με σωστό προγραμμα και διατροφή έίμαι στην καλύτερη μου κατάσταση.Μην ανησυχείς το σωμα μπορεί να μας ταλαιπωρει μερικές φορές αλλά έχει ενα τεράστιο καλό.ΜΝΗΜΗ.Καλή δύναμη.

msdmn
12-08-08, 02:37
που σημαίνει αν δεν είναι συντριπτικό και κολήσει σωστά τότε δεν υπάρχει πρόβλημα στο να γίνει καλά 100%.
συνήθως τα κατάγματα που τοποθετούνται σωστά τα σπασμένα μέλη πρίν την συγκόληση δεν έχουν προβλήματα ,στην δική σου περίπτωση αφού στερέωσαν με βίδες το σπασμένο κομάτι και δεν έπαθε αλοίωση ο χόνδρος τότε είναι θέμα χρόνου και σωστής αποκατάστασης.

τελικά δυστυχώς ήταν συντριπτικό το κάταγμα
μερικά κομματάκια του κοκκάλου έχουν γίνει θρύψαλα και είχαν φύγει από τη θέση τους και κάπου μέσα στο πόδι χύμα είναι όπως έδειξε η τελευταία αξονική

επίσης, ένα οστεοχόνδρινο κομμάτι είχε φύγει και το στερέωσαν με ένα καρφί

ο γιατρός μ πε για περπάτημα σε κανά μήνα
με πατερίτσες είμαι ακόμα και φουλ φυσικοθεραπεία
έχω λίγο πρόβλημα στο λύγισμα, το πόδι πάει λίγο παραπάνω απτις 90 μοίρες και μετά έχω πολύ πόνο και δε πάει... οπότε προσπαθώ με τις φυσικοθεραπείες να το βελτιώσω σιγά σιγα
με το τέντωμα τα πράγματα είναι καλύτερα

θα δούμε...

slaine
12-08-08, 04:55
περαστικά και από μένα φίλε μου! έχω σπάσει κι εγώ τον αριστερό καρπό και μετά από λίγο καιρό μπορώ και φορτώνω κανονικότατα πάλι.
επίσης ένας φίλος μου έσπασε σε αγώνα ράγκπυ και τα δυο του τα γόνατα (δεν ξέρω λεπτομέρειες αλλά πρέπει αν θυμαμαι καλά να του βγήκαν από την πίσω πλευρά) και τώρα μπορεί και σηκώνει τρελά κιλά και μάλιστα κατέβηκε και σε αγώνες και βγήκε και πρώτος!!!
υπομονή και θα θα δεις τρομερή βελτίωση με τον καιρό...

billys15
12-08-08, 11:28
Μην απελπιζεσαι και εχε υπομονη :wink:

napstor
12-08-08, 12:12
περαστικα και απο μενα.θα περασει :thumbup:

msdmn
01-10-08, 23:39
hello, έχω 3 βδομάδες που περπατώ και έχω επιστρέψει στις προπονήσεις (ποδιών ήρεμα και με πολύ λίγα κιλά)
η γάμπα και ο τετρακέφαλος του δεξιού ποδιού έχουν ατροφήσει σχεδόν εντελώς οπότε έχω επικεντρωθεί κυρίως σ'αυτά όσον αφορά ασκήσεις ποδιών

έχει κανείς να προτείνει τπτ σχετικά με το θέμα; (πχ Ηλίας Τριανταφύλλου :idea: )

ευχαριστώ :)

slaine
02-10-08, 00:06
καλή αρχή φίλε μου!!! δε μπορώ να σε συμβουλεύσω πάνω σε κάτι τέτοιο παρά μόνο υπομονή... :awesome:

billys15
02-10-08, 12:09
Εννοειται οτι δεν απογοητευεσαι! Απλα τρως,γυμναζεσαι και επανερχεσαι! :wink: