PDA

Επιστροφή στο Forum : Ληψη σιβιριανου ginseng(Eleuthero),κ επιπτωση σε αθλουμενους.



beefmeup
29-05-12, 20:20
απλα κ ωραια,οι ερευνητες χορηγησαν σε 9 ατομα,αθλουμενους ποδηλατες,μια ημερισια δοση των 800μιλι απο Ελευθεροκοκο,για μια περιοδο 8 εβδομαδων..

οι αθλουμενοι εκαναν ποδηλασια 2 φορες στο 75% του VO2max τους,μεχρι εξαντλησης..
στην μια περιπτωση επερναν εικονικο συμπληρωμα για 2 μηνες,ενω στην αλλη επερναν Ελευθεροκοκο..
μετα την χορηγηση του συμπληρωματος οι αθλουμενοι καταφεραν να κανουν ποδηλασια για 23% περισοτερο,σε σχεση με οταν επερναν το εικονικο συμπληρωμα..αυτο μαλλον οφειλεται στο οτι κατα την ληψη του συμπληρωματος,εκαιγαν περισοτερο λιπος κ λιγοτερη γλυκοζη,κατα το πρωτο μισο του τεστ..
το σκιαγραφημενο μερος απο κατω μας δειχνει τι επιπεδο του respiratory exchange ratio (RER)[ειναι ενδειξη του τι ακριβως καιμε σαν ενεργεια,υ/α η λιπος]
http://www.ergo-log.com/plaatjes/sibginsengendur.gif

ενω εδω περα βλεπουμε τις τιμες του που με την ληψη του συμπληρωματος ειναι στο 0.90,ενω χωρις αυτο ανεβαινουν κοντα στο 1.
http://www.ergo-log.com/plaatjes/sibginsengendur2.gif

να σημειωσουμε πως κατα το πρωτο μισο της ασκησης(30 λεπτα) η τιμη του rer,κυμαινεται γυρω στο 1,πραγμα που σημαινει πως το σωμα εκει καιει ενα μιγμα απο υ/ες κ λιπος,ενω κατω απο 0.80 καιει λιπος κ πανω απο 1 καιει υ/ες..

αποτελεσματα..
παρατηρηθηκε αυξηση του επιπεδου VO2 κατα 12%
αυξηση του επιπεδου αντοχης κατα 23%.
αυξηση στο επιπεδο πλασματος των λιπαρων οξεων,ενω μειωθηκε το επιπεδο της γλυκοζης στο αιμα..

----------------------

με λιγα λογια οντως αυτο το πραγμα κανει δουλεια..απλα οι μηχανισμοι που το κανει πρεπει να μελετηθουν περισοτερο,παρολο που υπηρξαν κ καποιες αλλες ενδειξεις στο παρελθον..αυτη εδω ειναι η καλυτερη ερευνα,κ πιο αεροστεγης πανω στο συμπληρωμα,κ δεν χρηματοδοτηθηκε απο εταιρια συμπληρωματων.

καποιου εδω μεσα γελανε κ τα μουστακια του,ενω ο ντεβιλ εχει φαει τα δικα του..:P
την μετεφρασα μιας κ το ελευθερο ειναι απο τα αγαπημενα συμπληρωματα του φορουμ...:turtle:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21793317

dio32
29-05-12, 20:48
πολυ καλο αθρο μπραβο μαν.
λαο βγηκες σωστος εχει πεσει πολυ ελευθερο μιλαμε:turtle:

gym
29-05-12, 20:55
μπραβο μπιφ ωραιος...

οντως κ εγω οταν το ειδα τον λαο σκεφτηκα...α ρε λαο ελευθεροκοκκολατρη...

δεν εχω παρει ποτε μου παντως και τωρα το σκεφτομαι να πω την αληθεια...(τι σου κανει μια ερευνα ε?:turtle::turtle::turtle:)

average_joe
29-05-12, 21:31
nice find!
@beef αναφερεται σε αεροβιο, εχεις καμια αναφορα σε ασκησεις με βαρη?

εδω επαιξαν στα 800μιλι οποτε η suggested use θα ναι στα 2 caps αν παιρνει καποιος το της now.
εχεις δει και με παραπανω?

beefmeup
29-05-12, 21:34
με παραπανω οχι..
αεροβια,αλλα οι ποδηλατες ειναι πολυ ζορι αθλημα..
απο κει κ περα εχεις δικο,για βαρη κυριως υποθεσεις κανουμε μιας κ δεν εχουμε δει αντικτυπο σε δυναμη..

average_joe
29-05-12, 21:43
ε καλα παντα στα σκουταδια κινουμαστε :green:

δεν το χω δοκιμασει αλλα ισως καποια στιγμη να γινει κι αυτο με τον ντορο που χει!

spartan77
29-05-12, 22:09
που σαι ρε Lao? :green:
σε λιγες μερες κλεινω 2 μηνες που παιρνω ελευθερο ,

κανω πολεμικες και βαροι, η αντοχη εχει αυξηθει,ειδικα στις προπονησεις των πολεμικων τεχνων που γινεται ενα σερι ασκησεων αρκετα εξαντλητικων και κουραστικων! :turtle:


ωραιο αρθρο αυτο που βρηκες beef :toast:

sTeLaKoS
29-05-12, 22:21
Το χρησιμοποιώ εδώ και κανένα μήνα. Η αρχή της λήψης του συνέπεσε με την αρχή της δίαιτας οπότε δε μπορώ να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα.
Φτηνό είναι μωρέ, θα το ξαναβάλω στο καλάθι μου! :thumbup:

beefmeup
29-05-12, 23:13
παιδες σημαντικο..
αφησαν περιοδο washout του συμπληρωματος αναμεσα στις δοκιμες 4 βδομαδες..

Lao
29-05-12, 23:57
Με φωνάξατε; :green:

Εγώ είμαι αυτός που γελάνε και τα μουστάκια του, I guess... :P

Πολλά credits στον master beef που βρήκε την έρευνα. :toast:

billys15
30-05-12, 03:50
Μ'αρεσε η ερευνα! :) Να πω την αληθεια δεν εχω ασχοληθει με το ελευθερο,φαινεται ομως οτι αξιζει!

Σχετικα με αυξηση δυναμης μεσω της αντοχης στα βαρη,το λογικο ειναι να ισχυει.Οποιος το εξακριβωσει ας πει! :)

Devil
30-05-12, 05:09
με λιγα λογια οντως αυτο το πραγμα κανει δουλεια..απλα οι μηχανισμοι που το κανει πρεπει να μελετηθουν περισοτερο,παρολο που υπηρξαν κ καποιες αλλες ενδειξεις στο παρελθον..αυτη εδω ειναι η καλυτερη ερευνα,κ πιο αεροστεγης πανω στο συμπληρωμα,κ δεν χρηματοδοτηθηκε απο εταιρια συμπληρωματων.

καποιου εδω μεσα γελανε κ τα μουστακια του,ενω ο ντεβιλ εχει φαει τα δικα του..:P
την μετεφρασα μιας κ το ελευθερο ειναι απο τα αγαπημενα συμπληρωματα του φορουμ...:turtle:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21793317

για τσεκ δις αουτ...

This study was funded by the Council of Agriculture,
Executive Yuan of Taiwan, for the Health food
research project 92AS-5.1.3-FDZ1 (16). We thank
Prof. Mei-Chich Hsu at the National College of Physical
Education and Sports for her technical assistance
and extend our deep appreciation to all participating
subjects for their dedication to this study.

και...

All subjects were free of any
cardiovascular or orthopedic condition that would
influence exercise testing or training.

βαλε και εναν ασσο μπροστα απο το 76 στον πινακα στο HR στα 30'... πρεπει να τον ξεχασαν...:green:

οταν βρεις καλητερη μελετη θα σου στειλω ενα μπουκαλακι δωρο.... χνιεχ...:P:green:

Lao
30-05-12, 11:51
για τσεκ δις αουτ...

This study was funded by the Council of Agriculture,
Executive Yuan of Taiwan, for the Health food
research project 92AS-5.1.3-FDZ1 (16). We thank
Prof. Mei-Chich Hsu at the National College of Physical
Education and Sports for her technical assistance
and extend our deep appreciation to all participating
subjects for their dedication to this study.

και...

All subjects were free of any
cardiovascular or orthopedic condition that would
influence exercise testing or training.

βαλε και εναν ασσο μπροστα απο το 76 στον πινακα στο HR στα 30'... πρεπει να τον ξεχασαν...:green:

οταν βρεις καλητερη μελετη θα σου στειλω ενα μπουκαλακι δωρο.... χνιεχ...:P:green:

Ουφφφφφφ... πολλοί άπιστοι έχουν μαζευτεί εδώ μέσα... :P

Madd_Chadd
30-05-12, 12:05
Ωραια ερευνα οπως παντα Διονυση αλλα δε τρελενομαι για το συγκεκριμενο,πιο πολυ εκστασιαστικα με την ερευνα "Καψτε περισοτερο λιπος,πινοντας 2 ποτηρια νερο πριν απο γευματα.." αυτο με αφησε αδιαφορο.:toast:

beefmeup
30-05-12, 16:21
για τσεκ δις αουτ...

This study was funded by the Council of Agriculture,
Executive Yuan of Taiwan,

ναι και??:unsure:

σαν να λεει πως την χρηματοδοτησε το υπουργειο γεωργιας..

deluxe
30-05-12, 17:01
Εγω παντως δε θα συνεχισω το eleuthero. Θα περιμενω να τελειωσει το κουτι και τελος. Δε εχω δει απολυτως τιποτα. Οχι πως με τις βιταμινες βλεπω, αλλα αυτες ειναι απαραιτητες.

Devil
30-05-12, 20:18
ναι και??:unsure:

σαν να λεει πως την χρηματοδοτησε το υπουργειο γεωργιας..

αυτο ακριβως.... ειναι σαν να χρηματοδοτισε το υπουργειο γεωργιας της ελλαδας ερευνα για το ελαιολαδο...:green:

eleuthero εκει κατω παραγουν κυριως.... λογικο και να το στηριξουν και με ερευνα απο πισω....:green:

beefmeup
30-05-12, 21:49
κααααλα...
αλλη φορα θα φερω τον Τσιπρα να την χρηματοδοητησει..:turtle::turtle: