PDA

Επιστροφή στο Forum : Υπεριδρωσία!



isis
02-07-08, 23:25
Ρε παιδιά πάσχει κανείς από υπεριδρωσία ή είμαι ο μόνος στο πλανήτη γη? Αν ναι , πως την αντιμετωπίζετε , εκτός από το να μπλέξετε με καθυστερημένους γιατρους?

giannis64
03-07-08, 22:02
υπαρχουν πολλοι με αυτο το προβλημα.(αν το πουμε προβλημα). μην δινεις σημασια και συνεχησε γιατι ο μονος τροπος ειναι με χειρουργικη επεμβαση, η αν μπορεις να κρατας τους παλμους σου χαμηλα. πραγμα που ειναι ως ακατορθοτω.

Muscleboss
03-07-08, 22:38
isis,

νομίζω ότι δεν είναι ακριβώς πρόβλημα αλλά φυσική συνέπεια της έντονης γυμναστικής και της αυξημένης μυικής μάζας. προσωπικά ιδρώνω πολύ και ίδρωνα πολύ περισσότερο παλιότερα που είχα περισσότερα κιλά στο σώμα μου. νομίζω ότι πρέπει να μάθεις να ζέις με αυτό, ο ιδρώτας απομακρύνει τοξίνες και γενικά επιπεβεώνει τη σωστή λειτουργεία του συστήματος σου. απλά πίνε πολύ νερό για την αναπλήρωση των χαμέμνων υγρών αλλά και φρόντιζε για τη ληψη μετάλλων/ηλετρκολυτών. γενικά όσο περισσότερη μυική μάζα (ή γενικά βάρος) έχεις τόσο περισσότερο θα ιδρώνεις.
:bblifthard:

αν πάλι υπεριδρωσία είναι κάτι ακραίο και περισσότερο από αυτό που έχω υπόψην μου, τότε δε γνωρίζω και ίσως πρέπει να απευθυνθείς σε ειδικούς.

ΜΒ

RUHL
03-07-08, 23:35
μηπως φταιει τιποτα αλλο για τον πολυ υδρωτα περα απο την μεγαλη μαζα που λεει ο πανος^^
κανενα "συμπληρωμα" η το ειχες και πριν πιασεις τα βαρη?

NASSER
04-07-08, 11:42
Συμφωνω απολυτα με τον Muscleboss.
Το φαινομενο δεν ειναι ακραιο. Ισως τωρα το καλοκαιρι εχεις αυξημενη υπερδρωσια και αυτο λογο ζεστης. Καλο ειναι να αυξανουμε μαζι με την ληψη νερου και λιγο το αλατι στην διατροφη μας οπως και μεταλλα και ηλεκτολυτες.
Απο συμπληρωματα μονο οι λυποδιαλυτες και παρομοιες ουσιες για λυποδιαλυση μπορουν να το προκαλεσουν... Θελει μεγαλη προσοχη σαυτη τη περιπτωση!

isis
04-07-08, 13:35
.................................

RUHL
04-07-08, 14:23
Εγω νομιζω απο τα πραγματακια ειναι :green:

isis
04-07-08, 14:40
..................................

RUHL
04-07-08, 14:46
Σιγα τον υδρωτα βαζεις rexona οπως λεει στην διαφημηση :lol: :lol: ομως ποσα αλλα σωματικα οφελη περνεις απο τα πραγματακια :green: :D

isis
04-07-08, 18:54
σωστός ο παίκτης! :thumbsup: :clapping:

nickcompact
19-09-08, 13:19
οντως ειναι πολυ ενοχλητικο το να ιδρωνεις στα καλα καθουμενα ποσο μαλλον οταν κανεις βαρη...εμενα ιδρωνουν χερια και πατουσες χειμωνα-καλοκαιρι...κανω δεν κανω βαρη.. :lift2hand: ..ισως να παιζει ρολο και το κλιμα που επικρατει στην περιοχη που ζει ο καθενας απο εμας....
π.χ ειχα παει διακοπες στην κερκυρα και ιδρωτας δεν ηρθε ποτε εκει για μενα..... :o

Steve KinG STyLe
19-09-08, 14:40
Και εγω μια απο τα ιδια.... :roll: Απλα rexona οπως λεει και ο αγαπητος.... :lol:

billys15
19-09-08, 14:45
Guys τα αποσμητικα προσωπικα βλεπω οτι δεν "δουλευουν".Τα καλυτερα για μενα ειναι τα roll-on's,αλλα το κακο ειναι οτι αφηνουν σημαδια.Οποτε βαζω,περιμενω κανα 10λεπτο και το σκουπιζω.Ετσι δουλευει μια χαρα :D.Βεβαια μετα απο αυτο ριχνω και αποσμητικο ετσι για καλυτερα :geek:

isis
20-09-08, 14:18
.............................

peris
20-09-08, 14:21
Guys τα αποσμητικα προσωπικα βλεπω οτι δεν "δουλευουν".Τα καλυτερα για μενα ειναι τα roll-on's,αλλα το κακο ειναι οτι αφηνουν σημαδια.Οποτε βαζω,περιμενω κανα 10λεπτο και το σκουπιζω.Ετσι δουλευει μια χαρα :D.Βεβαια μετα απο αυτο ριχνω και αποσμητικο ετσι για καλυτερα :geek: αυτο ειναι αναλογα ετσι και το σομα πχ εγο πριν παω γιμναστηριο βαζω λιγο αποσμητικο και τη παιρνει τη μθρωδια του ιδροτα :awesome:

chr04
23-05-09, 20:46
Πριν 5-6 χρόνια είχα δοκιμάσει ένα αποσμητικό (ίσως rexona) σε σπρευ, το οποίο με ένα μαγικό τρόπο δεν σε άφηνε να ιδρώσεις καθόλου. Το θέμα όμως ήταν ότι έβρασα μέσα μου όλη μέρα γιατί δεν ίδρωσα καθόλου και με τον ιδρώτα δεν μπόρεσε να δροσιστεί καθόλου το σώμα.

pharmacist
23-05-09, 22:59
Αυτη την εποχη χρησιμοποιω εναν κρυσταλλο απο Ammonium Alum, το Salt of the earth.
Βασικα το εφερα στο μαγαζι προς πωληση και πηρα ενα να το δοκιμασω.
Πριν 4 μηνες.
Ακομα στην αρχη ειναι!
Οι κρυσταλλοι γενικως περα απο το οτι ειναι φυσικοι και δεν περιεχουν ενα σωρο χημικα, δε μυριζουν, δε λεκιαζουν και οπως ειπα δεν τελειωνουν κιολας.
Κραταει πανω απο ενα χρονο καθημερινης χρησης απ'οσο ξερω.
Παλια ειχα δει και αλλον ενα στην αγορα, δεν ξερω ποσες εταιριες βγαζουν αλλα εμενα με εχει ικανοποιησει το αποτελεσμα.
Και η γυναικα μου εχει "προβλημα" υπεριδρωσιας και μου διαμαρτυρεται εντονα να της βρω μια λυση γιατι νιωθει αβολα.
Την αγνοω εντελως γιατι δε το θεωρω προβλημα, σιγουρα οχι τετοιο που να χρηζει φαρμακευτικης αγωγης!

kyriakos23
24-05-09, 04:09
η νιβεα εχει ενα που ειναι ασημενιο το μπουκαλι δεν θιμαμε πως ονομαζετε.
κανει χρυση δουλεια!!
δοκιμασα κ πανακριβα τπτ δεν κανουν.

billys15
24-05-09, 13:40
Η λυση που βρηκα εγω ειναι Old Spice High Endurance σε κρεμα,ΟΧΙ σε στικακι γιατι δεν μου κανε τιποτα.

periklis86
24-03-10, 13:05
Η υπεριδρωσία χωρίζεται σε πρωτοπαθής και σε δευτεροπαθής. Η δευτεροπαθής υπεριδρωσία είναι η κατάσταση στην οποία υπάρχει αυξημένη παραγωγή ιδρώτα λόγω εμμηνόπαυσης, στρες, υπερθυρεοειδισμού ή λόγω άλλων παθολογικών καταστάσεων.
Η πρωτοπαθής υπεριδρωσία είναι μια ιδιοπαθής κατάσταση που αφορά στο 1% του πληθυσμού. Εμφανίζεται σε υγιή άτομα, λόγω υπερδιέγερσης του συμπαθητικού συστήματος και αυξημένης λειτουργίας των ιδρωτοποιών αδένων. Σε ορισμένα άτομα υπάρχει αυξημένη εφίδρωση είτε σε όλη τη διάρκεια του έτους είτε κατά τους καλοκαιρινούς μήνες. Η αυξημένη εφίδρωση μπορεί να παρουσιάζετε στα πέλματα, στις παλάμες, στις μασχάλες ή στο πρόσωπο. Το πρόβλημα μπορεί να αφορά μόνο σε ένα σημείο ή σε περισσότερα σημεία.
Η υπεριδρωσία μπορεί να δημιουργήσει σωματικά προβλήματα (μυκητιάσεις ή βακτηριδιακές μολύνσεις στο δέρμα και στα νύχια) και ψυχολογικά προβλήματα (άγχος, ντροπή, κατάθλιψη και δυσκολία στην ένδυση). Για αυτό και οι περισσότεροι ασθενείς προσπαθούν να επιλύσουν αυτό το πρόβλημα. Μέχρι τώρα έχουν χρησιμοποιηθεί κάποια φάρμακα τα οποία όμως δεν έχουν καλό αποτέλεσμα.
Κάποιες απλές συμβουλές βοηθούν χωρίς όμως να λύνουν το πρόβλημα: κάντε ντους και αλλάξτε ρούχα 1-2 φορές την ημέρα, χρησιμοποιείστε αποσμητικό, μην αθλείστε εάν κάνει πολύ ζέστη, φοράτε άνετα και βαμβακερά ή μάλλινα ρούχα (όχι συνθετικά), φροντίστε με προσοχή τα πόδια σας για να προλάβετε τις μολύνσεις κλπ.
Σήμερα υπάρχουν ουσιαστικά δύο λύσεις: η χειρουργική επέμβαση ή οι εγχύσεις με αλλαντοτοξίνη (Botox). Η χειρουργική αντιμετώπιση είναι η θωρακική συμπαθεκτομή, χειρουργείο το οποίο γίνεται με γενική νάρκωση και έχει μόνιμα αποτελέσματα. Αυτή η τακτική συνιστάται μόνο σε δύσκολες και σοβαρές περιπτώσεις, οι οποίες δεν μπορούν να αντιμετωπιστούν διαφορετικά και οι οποίες προκαλούν σοβαρά προβλήματα στην καθημερινότητα του ατόμου. Αυτή η τεχνική πράγματι μπορεί να βοηθήσει στο πρόβλημα της υπεριδρωσίας σε ένα σημείο του σώματος αλλά μπορεί να προκαλέσει και επιπλοκές: αυξημένη εφίδρωση σε άλλο σημείο του σώματος, σύνδρομο Horner (πτώση βλεφάρου και σμίκρυνση της κόρης του οφθαλμού) ή ακόμη και θάνατο. Αν ενδιαφέρεστε για αυτό το χειρουργείο καλό είναι να επισκεφθείτε έναν εξειδικευμένο Θωρακοχειρουργό, ο οποίος θα μπορέσει να σας εξηγήσει όλες τις λεπτομέρειες αυτής της επέμβασης.
Οι εγχύσεις με αλλαντική τοξίνη είναι εγκεκριμένες από τον Ελληνικό Οργανισμό Φαρμάκων για τη θεραπεία της υπεριδρωσίας στις παλάμες, στα πέλματα και στις μασχάλες. Η τεχνική αυτή γίνεται στο ιατρείο, με έγχυση Botox με πολύ λεπτή βελόνα και με τοπικό αναισθητικό. Η διαδικασία διαρκεί περίπου 15-20 λεπτά και η μείωση της εφίδρωσης επιτυγχάνεται σε περίπου 4-5 ημέρες. Οι ενέσεις αλλαντικής τοξίνης μειώνουν παροδικά τη λειτουργία των ιδρωτοποιών αδένων και την έκκριση ιδρώτα. Το μόνο αρνητικό είναι ότι το αποτέλεσμα διαρκεί για περίπου 7-8 μήνες, το οποίο σημαίνει ότι η θεραπεία πρέπει να επαναλαμβάνεται δύο φορές το χρόνο. Βέβαια σε ορισμένες περιπτώσεις οι ασθενείς έχουν πρόβλημα μόνο κατά τους καλοκαιρινούς μήνες και τότε η θεραπεία γίνεται μία φορά την άνοιξη. Για περισσότερες λεπτομέρειες για αυτήν την τεχνική καλό θα είναι να επισκεφθείτε είτε έναν εξειδικευμένο Δερματολόγο είτε έναν Πλαστικό Χειρουργό.
Από αυτά καταλαβαίνετε ότι δεν υπάρχει εύκολη λύση για αυτό το πρόβλημα και θα πρέπει να είστε πολύ προσεκτικοί και να σκεφθείτε ποια είναι η κατάλληλη θεραπεία για εσάς.




Tο παραπανω κειμενο εχει γραφτει απο πλαστικο χειρουργο.Παιδια η υπεριδρωσια ειναι προβλημα.Δεν ειναι τοσο απλο.Αλλο να ιδρωνεις φυσιολογικα και αλλο να εχεις υπεριδρωσια...το εχω κι εγω και ξερω πως ειναι.Ιδρωνω υπερβολικα ολο το χρονο χωρις λογο.Ειναι σπασιμο νευρων.Οπως θα ειδατε και απο πανω μια καλη λυση πλεον ειναι το μποτοξ,αλλα κραταει περιπου 7 μηνες και δεν γνωριζω ποσο στοιχιζει.Υπαρχει και χειρουργικη λυση που λενε οτι ειναι μονιμο αλλα σε ελαχιστες περιπτωσεις υπαρχουν και καποιες "παρενεργειες".Εγω παντως πρεπει να κανω κατι αμεσα γιατι μου εχει σπασει τα νευρα!!!
(θα μου πειτε που το ξεθαψα το θεματακι...να τι κανει το googling)

katrin 21
27-04-11, 12:29
Καλημέρα και χρόνια πολλά, μετά απο αρκετό καιρό που με βασανιζε η υπερβολική εφίδρωση βρήκα αποτελεσματική αντιμετώπιση με το βελονισμό. Έχω τελειώσει τις συνεδρίες εδώ και 2 μήνες περίπου και τα αποτελεσματα ειναι εντυπωσιακά. Για περισσότερες πληροφορίες www.cosmeticacupuncture.gr

jannous44
27-04-11, 15:26
να κανω μια ερωτηση ετσι. οπως το σκευτομαι εγω. και εγω ιδρωνω αρκετα ειδικα οταν κανω αεροβια ποταμι οχι αστεια. απο την αλλη το σκευτομαι ετσι κ θα μου πειτε αν κανω λαθος. αυξημενη καρδιακοι παλμοι λογο ασκησεις= ιδρωτας =αυξημενος μεταβολισμος= καυση. αρα οσο περισσοτερος ιδρωτας τοσο περισσοτερη καυση τωρα το τι καυση ειναι αυτη ειναι αλλο θεμα εξαρτατε απο τις θερμιδες που παιρνεις. την ιδια δουλεια δεν κανουν και τα λιποδιαλιτικα? σου ανεβαζουν τους παλμους τις καρδιας οστε να ιδρωνεις και να καις με τι σειρα λιπος.? η λαθος συμπερασμα ειναι αυτο? και μονος μου χερομαι επειδη κανω μπανιο σε καθε προπονηση απο τον ιδρωτα μου? κιλα.90:unsure:

tasos2
29-04-11, 11:39
isis,

νομίζω ότι δεν είναι ακριβώς πρόβλημα αλλά φυσική συνέπεια της έντονης γυμναστικής και της αυξημένης μυικής μάζας. προσωπικά ιδρώνω πολύ και ίδρωνα πολύ περισσότερο παλιότερα που είχα περισσότερα κιλά στο σώμα μου.
γενικά όσο περισσότερη μυική μάζα (ή γενικά βάρος) έχεις τόσο περισσότερο θα ιδρώνεις.
ΜΒ

Κι ομως δεν ισχυει απολυτα αυτο που λες. Εγω ιδρωνα πολυ περισσοτερο τοτε που ημουν 70 κιλα απο τωρα που ειμαι 80 και κανω πολυ πιο σκληρες προπονησεις. Τωρα ειδικα το χειμωνα ιδρωνω ελαχιστα στην προπονηση.

Αφου λεει υπεριδρωσια σιγουρα δεν ειναι η λογικη εφιδρωση που εχουμε ολοι με τη σωματικη ασκηση ειναι πολυ πιο εντονο το προβλημα.

Εγω παντως ειχα μια γνωστη που ειχε τετοιο προβλημα και της ειχαν πει οι γιατροι οτι φταιει το ορμονικο της περιβαλλον

Kazmaier
29-04-11, 12:09
ευτυχως δλδ που παμε σε διαφορετικα γυμναστηρια με τοσους καταρακτες ιδρωτα εδω μεσα :green:

sofos
01-05-11, 01:01
παιδια προσωπικα εγω δε το θεωρω καν προβλημα αυτο,σταζω με το κιλο ιδρωτα απ την ανοιξη κ μετα,οταν ξεκιναω να γυμναζομαι,περπαταω κ σταζει κατω,κανω @τανα το γυμναστηριο :green: ενω ο κολλητος μου για να ιδρωσει χρειαζεται τουλαχιστον 20 λεπτα αεροβιας,αυτα δεν ειναι καν προβληματα,αν καποιος το θεωρει προβλημα αυτο τοτε τι να πουν κ αυτοι μ αληθινα προβληματα υγειας λολ

Spyros1993
01-05-11, 01:49
Εγώ δεν ξέρω, προσωπικά όταν ήμουν 83 κιλά, έσταζα ιδρώτα, όταν έτρεχα.
Και τώρα έχω ιδρώτα, αλλά όχι τόσο πολύ.
Βέβαια έχω παρατηρήσει, ότι μπορεί π.χ την μία ημέρα να κάνω ελλειπτικό 25 λεπτά και να ιδρώσω λίγο και άλλες φορές από τα πρώτα 10 λεπτά να ρέει απίστευτος ιδρώτας...
:)

ελμερ
01-05-11, 06:47
καλημερα....ιδρωνω και γω υπερβολικα και ειχα ανησυχησει ...πηγα εκανα μια εξεταση για θυρωειδη,ημουν οκ και μου πε ο γιατρος "μην ανησυχεις και γω ιδρωνω πιο πολυ απ το μεσο ορο...εισαι μια χαρα..." και ηρεμησα....:welcome:

deluxe
07-05-11, 17:47
Αλλο το να ιδρωνεις ενω γυμναζεσαι, και αλλο το να ιδρωνεις ενω καθεσαι σπιτι και βλεπεις τηλεοραση, χωρις να κανει ιδιαιτερη ζεστη..

sofos
07-05-11, 17:49
Αλλο το να ιδρωνεις ενω γυμναζεσαι, και αλλο το να ιδρωνεις ενω καθεσαι σπιτι και βλεπεις τηλεοραση, χωρις να κανει ιδιαιτερη ζεστη..

αυτο ναι ισως ειναι καποιο προβλημα,αν δεν εχει ζεστη και καθεσαι και ιδρωνεις,αλλα υπαρχουν και ατομα που γυμναζονται εντονα και ιδρωνουν ελαχιστα,αλλοι παλι σταζουν λιμνη ιδρωτα ....