PDA

Επιστροφή στο Forum : Αρθροσκόπηση Ώμου-Ρηξη υπερακανθιου



Rantaplan
02-06-12, 05:43
Γεια σας παιδια...Επειτα απο 2η μαγνητικη που εβγαλα στον ωμο εδειξε οτι εχω μερικη ρηξη στον υπερακανθιο 0,5εκ και τεντονοπαθεια...2 γιατροι μου ειπαν πως πρεπει να χειρουργηθει και ενας 3ος μ ειπε πως πρεπει απλα καλο ειναι να περιμενω κανα μηνα ακομα....περιμενω ηδη 5 μηνες οποτε το αποτελεσμα δεν θα αλλαξει κατα 99%..Θελω να ρωτησω αν καποιος εχει υποβληθει σε τετοιοθ ειδους επεμβαση και αν υπαρχουν τα επιθημητα αποτελεσματα...Με ενδιαφερει το χερι να γινει οπως πριν και να μπορω να συνεχισω την γυμναστικη και τις προπονησεις μου..Ο γιατρος με καθισιχασε λεγοντας μου πως ειναι επεμβαση ρουτινας 2 ωρων και πως αν κανω κατα γραμμα οτι μου πει αυτος και ο φυσικοθεραπευτης το χερι μου θα ειναι και καλλητερα απο πριν που λεει ο λογος...Οπιος γνωριζει κατι ας με φωτισει..


Υ.Γ απειρα ορθογραφικα αλλα τωρα αρχισα τα ελληνικα στο pc ...

chro
02-06-12, 19:56
Εξαρτάται τι είδους γυμναστική κάνεις και πως πιστεύεις ότι έγινε η ζημιά? Κάνεις κάποιου είδους περιστροφικές κινήσεις?

skourias
02-06-12, 20:26
Aπ' οτι ξέρω επέμβαση γίνεται σε περίπτωση ολικής ρίξης.

Οι γιατροί λεφτά θέλουν και η αβίαστη για αυτούς λύση είναι το νυστέρι.
Δεν ρωτάς και κανά φυσικοθεραπευτή μήπως υπάρχει τρόπος αποθεραπείας- αποκατάστασης?

Ο αδερφός μου είχε πάθει μετατόπιση κλείδας.
Το έπαιζε δυνατός στους υπόλοιπους στο σιδεράδικο...:banghead:
Δυο γιατροί του είπα για επέμβαση.
Ο τρίτος (δεν ξέρω αν μπορώ να αναφέρω όνομα αλλά είναι ο κορυφαίος σε αθλητικές κακώσεις και ειδικά από βάρη)
του έδωσε αποθεραπεια και μετά απο 4 μήνες ήταν μια χαρα.

Για ψαχτο λίγο ακόμα...

Rantaplan
02-06-12, 23:07
Εχω παει σε πολλους γιατρους ως τωρα και εχω καταλαβει πως μια ρηξη και ειδικα στον τενοντα δεν φτιαχνει μονη της...Το θεμα μ ειναι αν μετα την επεμβαση θα εχω τα επιθιμητα αποτελεσματα και αν το χερι μ θα ειναι 100%καλα....

Polyneikos
03-06-12, 15:10
Exω παθει στο παρελθον ρηξη υπερακανθιου μυος.Η γνωμάτευση μέσα σε όλα έγραφε ότι ειχαν αποσπαστεί μικρά μυικά τεμάχια από τον υπερακάνθιο τα οποιά εμπόδιζαν την σωστή κινηση και ο ώμος μου δεν με αφηνε σε βαθμό που και στον υπνο ξυπναγα για να αλλαξω πλευρο,αν τυχαινε και στηριζόμουν στο πλαι από αυτη την πλευρά.
Στην δικια μου περίπτωση,που δεν την παραλληλίζω απόλυτα και απαραίτητα με την δικια σου,δεν με βοηθουσε τίποτα.
Το αφηνα 1 μηνα,όταν εμπαινα προπονηση με επιανε ο ίδιος πόνος.Χαπια και τετοια τίποτα.Σε εναν ορθοπεδικό από τους πολλούς που είχα παει,γιατι ειχα μεινει καποιους μηνες εκτός και ψαχνόμουν, μεχρι και ενεση κορτιζόνης μου είχε κανει,κατι για το οποίο σε όσους επόμενους το είπα,τον κράξανε.
Η ουσία εινια ότι δυσκολευτηκα να βρω γιατρό να με κατευθυνει γιατι οι περισσότεροι δνε αντιλαμβανονται ότι το μέλημα μας ειναι η αποκατασταση για να επανελθουμε στις βαριες προπονήσεις,προφανως δεν ειναι εξοικιωμενοι με αθλητικές κακωσεις ή δεν εγκρίνουν το γεγονός εναν επιρρεπή σε τραυματισμους μυ,να τον στρεσσαρουμε τακτικα .
Εν ολίγοις,να μην στα πολυλογώ,εκανα αρθροσκόπηση ,αποκαταστασεις κτλ. και τελικά ξεπεράστηκε το θέμα.
Ισως τους πρωτους μηνες μετά την εγχείριση και όταν δοκιμαζα να κανω καποιες βαριες προπονησεις για να τεστάρω την αποδοση του να το κουραζε λίγο και με μια μικρή απώλεια δύναμης αλλα με τον καιρό ουτε καν αυτα τα συμπτώματα.
Αυτη ειναι η δικιά μου εμπειρία.

Rantaplan
04-06-12, 04:34
Exω παθει στο παρελθον ρηξη υπερακανθιου μυος.Η γνωμάτευση μέσα σε όλα έγραφε ότι ειχαν αποσπαστεί μικρά μυικά τεμάχια από τον υπερακάνθιο τα οποιά εμπόδιζαν την σωστή κινηση και ο ώμος μου δεν με αφηνε σε βαθμό που και στον υπνο ξυπναγα για να αλλαξω πλευρο,αν τυχαινε και στηριζόμουν στο πλαι από αυτη την πλευρά.
Στην δικια μου περίπτωση,που δεν την παραλληλίζω απόλυτα και απαραίτητα με την δικια σου,δεν με βοηθουσε τίποτα.
Το αφηνα 1 μηνα,όταν εμπαινα προπονηση με επιανε ο ίδιος πόνος.Χαπια και τετοια τίποτα.Σε εναν ορθοπεδικό από τους πολλούς που είχα παει,γιατι ειχα μεινει καποιους μηνες εκτός και ψαχνόμουν, μεχρι και ενεση κορτιζόνης μου είχε κανει,κατι για το οποίο σε όσους επόμενους το είπα,τον κράξανε.
Η ουσία εινια ότι δυσκολευτηκα να βρω γιατρό να με κατευθυνει γιατι οι περισσότεροι δνε αντιλαμβανονται ότι το μέλημα μας ειναι η αποκατασταση για να επανελθουμε στις βαριες προπονήσεις,προφανως δεν ειναι εξοικιωμενοι με αθλητικές κακωσεις ή δεν εγκρίνουν το γεγονός εναν επιρρεπή σε τραυματισμους μυ,να τον στρεσσαρουμε τακτικα .
Εν ολίγοις,να μην στα πολυλογώ,εκανα αρθροσκόπηση ,αποκαταστασεις κτλ. και τελικά ξεπεράστηκε το θέμα.
Ισως τους πρωτους μηνες μετά την εγχείριση και όταν δοκιμαζα να κανω καποιες βαριες προπονησεις για να τεστάρω την αποδοση του να το κουραζε λίγο και με μια μικρή απώλεια δύναμης αλλα με τον καιρό ουτε καν αυτα τα συμπτώματα.
Αυτη ειναι η δικιά μου εμπειρία.

Να σου πω την αληθεια η ρηξη που εχω ειναι στον τενοντα δεν ειναι στον μυ..Και προηλθε απο ατυχημα ειχα μια πτωση και στραπατσαριστικα ;p Γενικα μετα απο μια αρθροσκοπηση το χερι επανερχεται οπως πριν η παντα σου αφηνει μια ευαισθησια...Ο γιατρος μ ειπε πως αν το προσεξω και κανω καλη αποθεραπεια θα γινει 120% καλα π λεει ο λογος..

iron maiden
06-06-12, 16:31
εγω εχω κανει στο δεξι ομο αλλα το χερι δεν εγινε ποτε οπωσ ηταν πριν. ειχα μια κατα 70 % αποκατασταση και αρκετεσ ασκησεισ που αποφευγω να κανω στο τζιμ.τωρα εχω μια ρηξη στον αριστερο υπερακανθιο 7.5 χιλιοστα (την ειχα απο το 2006 και ηταν μικροτερη και την ειχα παει συντιριτικα και εκανα κανωνικα τζιμ ) για να αποφυγω το χειρουργειο κανω μια θεραπεια που λεγεται προλοθεραπεια αν μπεισ στο ιντερνετ θα την δεισ αυτη υποσχεται αυτοιαση μετα απο 2-4 ενεσεις εγω εχω κανει την 1 και σε λιγεσ ημερσ την 2 και θα δουμε αν κανει αυτα που υποσχεται (προσ το παρων δε βλεπω φωσ).α ξεχασα να σου πω κοστοσ θεραπεισ 170 την φορα .

iron maiden
15-08-12, 00:56
εχω τελειωσει και την 3 ενεση και περιμενω να περασουν αλλεσ 15 ημερεσ για να ξεκινησω ασκησεισ αποκαταστασης .δεν το νιωθω καλα αλλα σε λιγεσ μερεσ θα ξερω αν εγινε κατι με την θεραπεια αυτη η παω για χειρουργειο.υπαρχει καποιωσ αλλος να εχει κανει προλοθεραπεια σε ωμο?

SHRED
16-08-12, 19:20
εγω εχω κανει στο δεξι ομο αλλα το χερι δεν εγινε ποτε οπωσ ηταν πριν. ειχα μια κατα 70 % αποκατασταση και αρκετεσ ασκησεισ που αποφευγω να κανω στο τζιμ.τωρα εχω μια ρηξη στον αριστερο υπερακανθιο 7.5 χιλιοστα (την ειχα απο το 2006 και ηταν μικροτερη και την ειχα παει συντιριτικα και εκανα κανωνικα τζιμ ) για να αποφυγω το χειρουργειο κανω μια θεραπεια που λεγεται προλοθεραπεια αν μπεισ στο ιντερνετ θα την δεισ αυτη υποσχεται αυτοιαση μετα απο 2-4 ενεσεις εγω εχω κανει την 1 και σε λιγεσ ημερσ την 2 και θα δουμε αν κανει αυτα που υποσχεται (προσ το παρων δε βλεπω φωσ).α ξεχασα να σου πω κοστοσ θεραπεισ 170 την φορα .

Έχει έρθει η προλοθεραπεία στην Ελλάδα? μπορείς να μου πεις απο που είσαι και σε ποιες πόλεις της Ελλάδας γίνεται εαν γνωρίζεις? Προσωπικά η προλοθεραπεία μου φέρνει λίγο στην οζονοθεραπεία με ενέσεις τα οποία τα θεωρώ και τα 2 κοροιδία και πεταμένα λεφτά. Μπορεί να είμαι και προκατηλημένος βέβαια...

iron maiden
16-08-12, 20:01
αθηνα ειμαι.πριν την κανω το ειχα ψαξει αρκετα απο αμερικη και ακουγα καλα λογια ειδικα για περιπτωσεισ ωμου .σε 15 20 ημερες θα ξερω αν κανει κατι .αν πατησεισ ιατρειο πονου θα δεισ που την εκανα αλλα περιμενε λιγο ακομα να σου πω αν πραγματικα αξιζει .

SHRED
17-08-12, 16:03
Ευχαριστώ θα περιμένω νέα. Ένα διάστημα έψαχνα κι εγώ τις συγκεκριμένες μεθόδους αλλά όπως κατάλαβα οι περισσότεροι δεν είχαν γνώση πάνω στο θέμα και ήθελαν απλά να πειραματιστούν πάνω μου. Οπότε προτίμησα το χειρουργείο και τις κλασσικές φυσικοθεραπείες :P

iron maiden
21-10-12, 21:51
μετα απο 2 μηνες ασκησεισ και 5 απο την αρχη των 3 θεραπειων προλοθεραπειασ δεν εχω καταφερει να περασω τα 3 κιλα και σε καποιεσ ασκησεισ ουτε αυτα.για εμενα δεν αξιζει ,δεν κανει απολυτοσ τιποτα .οποτε παμε για αθροσκοπιση που λογο υποχρεωσεων θα γινει αρχεσ 2013 προσ το παρων ακησεισ για το δεξι χερι και οτι δεν πονα στο αριστερο και ο θεος βοηθος .

SHRED
23-10-12, 00:01
μετα απο 2 μηνες ασκησεισ και 5 απο την αρχη των 3 θεραπειων προλοθεραπειασ δεν εχω καταφερει να περασω τα 3 κιλα και σε καποιεσ ασκησεισ ουτε αυτα.για εμενα δεν αξιζει ,δεν κανει απολυτοσ τιποτα .οποτε παμε για αθροσκοπιση που λογο υποχρεωσεων θα γινει αρχεσ 2013 προσ το παρων ακησεισ για το δεξι χερι και οτι δεν πονα στο αριστερο και ο θεος βοηθος .

Δεν είδες καμια διαφορά τελικα απο τότε που τις ξεκινησες? Πόσες προλοθεραπείες έκανες συνολικά? Στις καθημερινές δραστηρίοτητες σε ενοχλεί?

billys15
23-10-12, 04:52
Φιλε ελπιζω να σου περασει με την επομενη θεραπεια που σκοπευεις να κανεις,γιατι φαινεται ζορικο...

iron maiden
23-10-12, 07:36
εκανα 3 απο 170ε η μια και δεν ειδα βελτιωση παροτι η γιατροσ που μου τισ εκανε εβλεπε βελτιωση στον υπερηχο χωρισ βεβαια να μετρα το μεγεθος της ρηξης του πριν και του μετα .θα κανω εναν υπερηχο αλλου για να το εχω και σαν εικονα οτι δεν εχει μικρυνη η ρηξη .σε ηρεμια δεν ποναω κατι ειναι και αυτο.χθες εκανα πιεσεισ στηθους με αλτηρες με 3κιλο . . .και δικεφαλα με 2κιλο και πλατη πρωτη μερα στο 15 στην τεχνοτζιμ κοπιλατικη εκανα ρεκορ:bowdown:.και ασκησεις για τους στροφεισ με 1 και 1,5κιλο και τρικεφαλα με λαστιχο και σε τροχαλια με 1,25 κιλα, επειδη εχω ξανακανει την αποκατασταση 2 φορες μια οταν εκανα το χειρουργειο στο δεξι και το 2006 οταν με ειχε ξαναπιασει το αριστερο βλεπω οτι δεν περνει μπροσ με τιποτα .ασε που στο τζιμ με αυτα που κανω με κοιτουν λες και ειμαι απο τον αρη.

giannis22
31-10-12, 23:52
καλησπερα παιδια..3 μηνες ξεκουραση και φυσικοθεραπεια και χαπια αλλα δεν γινοταν τιποτα.στισ 3/1/2010 εκανα την πρωτη επεμβαση ριξη στροφικου πετελου αρθροσκοπηκα και την δευτερη στις τον σεμπτεβριο του 2010
ειχα προβλημα οταν εκανα προβολες ωμου πιεσεις στηθους και οταν εκανα δικεφαλο...
παντως θελει πολυ προσοχη στη αποκατασταση

iron maiden
02-11-12, 01:22
στο ιδιο χερι και οι δυο? και αν ναι γιατι χρειαστικε και δευτερη?πεσ μου κατα ποσο εχει αποκατασταθει η ζημια και αν γυμναζεσαι κανωνικα.

giannis22
02-11-12, 10:15
ΣΤΟ ΔΕΞΙ ΩΜΟΥ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΕΓΩ.ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΜΟΥ ΕΒΑΛΑΝ ΚΑΤΙ ΑΠΟΡΟΦΗΣΙΜΕΣ ΑΓΚΥΡΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑ ΤΕΝΟΤΝΟΔΕΣΗ (SLAP)
ΚΟΙΤΑ ΠΡΟΒΟΛΕΣ ΩΜΩΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟΖΥΓΟ ΚΑΝΩ ΑΡΕΑ ΚΑΙ ΠΟΥ ΑΛΛΑ ΤΟ ΑΠΟΦΕΥΓΩ ΛΙΓΟ.ΓΕΝΙΚΑ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΔΙΚΕΦΑΛΟ ΠΡΟΣΕΧΩ ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΜΕ ΒΑΡΗ.ΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΣΟΥΝ ΤΟ ΣΟΥΤΙΕΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ.ΤΟ ΧΕΡΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΤΟΣΟ ΠΙΣΩ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΥΤΟ.

Thespys
17-02-13, 23:54
καλησπερα παιδες πηγα σε ορθοπεδικο και απο οτι μου ειπε εχω ρηξη υπερακανθιου, εκανα μαγνητικη και θα του την παω την τεταρτη, το θεμα ειναι παιδες οτι αρχιζε και μου ελεγε οτι δεν φτιαχνετε και αλλα τετοια και με λιγα λογια οτι δεν θα ξανακανω γυμναστικη ποτε όπου μου χαλασε απιστευτα την ψυχολογια,το θεμα ειναι οτι εχω 4 φιλους που που επαθαν τον ιδιο τραυματισμο και οι 2 ιδικα απο τους 4 δεν εχουν ξανα νιωσει τετοιο πονο ενω εγω αυτην την στιγμη δεν ποναω καθολου μονο αν παω να σικοσο τπτ βαρι,εiχει κανεις κανενα παρομοιο τραυματισμο?

ελμερ
18-02-13, 00:30
Μερική ρήξη του υπερακάνθιου και του ελάσσων στρογγυλού (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?13023-%CE%9C%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CF%81%CE%AE%CE%BE%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%85%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B1%CE%BA%CE%AC%CE%BD%CE%B8%CE%B9%CE%BF%CF%85-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B5%CE%BB%CE%AC%CF%83%CF%83%CF%89%CE%BD-%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%B3%CE%B3%CF%85%CE%BB%CE%BF%CF%8D&highlight=%CE%A1%CE%B7%CE%BE%CE%B7+%CF%85%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B1%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CE%B8%CE%B9%CE%BF%CF%85)

Αρθροσκόπηση Ώμου-Ρηξη υπερακανθιου (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?21308-%CE%91%CF%81%CE%B8%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%BA%CF%8C%CF%80%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%8F%CE%BC%CE%BF%CF%85-%CE%A1%CE%B7%CE%BE%CE%B7-%CF%85%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B1%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CE%B8%CE%B9%CE%BF%CF%85&highlight=%CE%A1%CE%B7%CE%BE%CE%B7+%CF%85%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B1%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CE%B8%CE%B9%CE%BF%CF%85)

Δες αυτα τα θεματα φιλε που εχουν να κανουν με το προβλημα που αναφερεις...περαστικα....:welcome:

HIAB XS
18-02-13, 00:34
Καλα οι γιατροι μπορει να ειναι κ υπερβολικοι καμοια φορα....Εγω το ειχα παθει κ με πονουσε οτι κ να εκανα!εκοψα να γυμναζομαι απο την μεση κ πανω για 4 μηνες! τον 5ο μηνα γυμναζομουνα με γυναικεια κιλα κ τον 6ο αρχισα να μπαινω σιγα σιγα κ με αφησε ο πονος!

chro
18-02-13, 00:42
Να πας σε πολλούς γιατρούς όχι μόνο σε ένα. Μόνο μία περίπτωση ξέρω που δε μπόρεσε να κάνει γυμναστική επειδή του έβγαινε ο ώμος από τη θέση.
Ξέρω άτομο με τη μισή ζημιά από εμένα και έκανε εγχείρηση και δε κάνει πια γυμναστική.
Εγώ δεν εκανα τίποτα και μια χαρά κάνω ασκήσεις και με πολλά κιλά.

Thespys
18-02-13, 20:28
ευχαριστω παιδια για την υποστήριξη ρωτησα τους γνωστους μου που σας έλεγα και μου ειπαν οτι εκαναν λίγη ξεκούραση και μετα αρχισαν με λιγα κιλα και εν τελει τους περασε, εμένα πάντως παιδιά με ενδιαφερει να μπορεσω να αναρωσω τελειως και να μπορω να γυμναζομαι οπως γυμναζομαι και πριν

Thespys
23-02-13, 02:57
λοιπον παιδες θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας στο προβλημα μου ειμαι 21 χρονων και γυμναζομαι με βαρη συστηματικά τα τελευταια 4 χρονια δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τον ωμο αλλα πριν μηνες εκανα μια ασκηση στο γυμναστικη(βυθισεις στο διζυγο για στηθος) και κατα λαθος εκανα υπερεκταση και τραυματισα τον ώμο μου, πηγα σε διαφορους ορθοπεδικους μεχρι που το αφησα 1 μηνα χωρις καμιa σοβαρη βελτιωση ωστε να μπορεσω να ξανα αρχισω προπονησης με βαρη και ετσι εκανα μαγνητικη για να δω τι εχω,ευτυχως δεν ειχα καμια ριξει στο μυοτενοντιο-στροφικο πεταλο της αρθρωσης του ομου,ουτε υγρο το πορισμα ομως ελεγε οτι
1)προς τα πλαγια και κατω κλιση του ακρωμιο τυπου 3.Τα ευρηματα προκαλουν ελαττωση του μεσαρθριου διαστηματος,καθως και παρουσια οστικου οιδηματος στις παρακειμενες αρθρικες επιφανειες του ακρωμιου και της κλειδας
2)οστεοαρθριτικες αλλοιωσεις στην ακρωμιοκλειδικη αρθρωση με σχετικη ελαττωση του μεσαθριου διαστηματος,καθως και παρουσια οστικου οιδηματος στης παρακειμενες αρθριτικες επιφανειες του ακρωμιου και της κλειδας.

εχει τυχει σε κανενα κανα παρομοιο περιστατικο να μου πει την γνωμη του?