PDA

Επιστροφή στο Forum : Λιστα με σχολες για πολεμικες τεχνες/μαχητικα αθληματα



Ηλαπ
05-06-12, 00:29
Ρε παιδια ξερετε που μπορω να βρω καποια λιστα που να εχει ολες τις σχολες πτ/μαχητικων αθληματων και τι πτ/ΜΑ κανουν εκει???
Εγω κυριως ενδιαφερομαι για εξαρχεια αλλα δν θα ειχα προμπ αν εχει και για αλλες περιοχες.....Εγω δλδ τρ πηγαινω για προπο στην καλλιθεα αλλα λογω πανελληνιων κυριοως του χρονο θα μου ειναι πλ δυσκολο να πηγαινω μεχρι εκει....

Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων^^

exkaliber
05-06-12, 02:18
στα εξαρχεια κανουν βομβινγ κυριως
αν και πλεον εχει πεσει το επιπεδο σε σχεση με παλαια


υπαρχουν κατι διαφημιστικα βιβλια,σαν τον χρυσο οδηγο,που εχουν ολες τις σχολες στην ελλαδα

Ηλαπ
05-06-12, 02:37
Εχω ψαξει στην ηλεκτονικη μορφη και δν βρηκα κατι....>Ειναι πλ μπερδεμενο......Ασε που απ οτι ξερω για να μπεις στον χρυσο οδηγο πρεπει να πληρωσεις...

exkaliber
05-06-12, 02:41
ρε οχι στον χρυσο οδηγο
ενα βιβλιο σαν τον χρυσο οδηγο,ιδιο σχημα και ιδια δουλεια
ε ναι θα πληρωνουν,διαφημηση κανουν

ειχα δει εναν στο περιπτερο εξω απο τα τρενα στην θεσσαλονικη

spartan77
05-06-12, 13:24
υπαρχει κ αυτο

http://www.polemikes-texnes.gr/

εχει αρκετες σχολες παντως και λεει σε ποιες περιοχες!
ριξε μια ματια κ αποφασιζεις :thumbup:

Ηλαπ
05-06-12, 13:28
Htan απο τα πρωτα σιτε που ειδαα....Ειναι ομως πλ ελλιπες!!!

exkaliber
06-06-12, 01:20
εχεις καταληξει τι θελεις να κανεις?

Ηλαπ
06-06-12, 01:32
Κοιτα επειδη ξερω οτι δν μπορω να τα εχω ολα θα συμβηβαστω με κατι...Εγω θελω ΜΜΑ να συνεχισω...Αλλα δν θα ειχα προμπ να κανω μονο μποξ ή κικ ή μαι ται ή γκραπλινγ ή εστω μπραζιλιαν....

Εσυ απ οτι θυμαμαι κανεις κικ ε??

exkaliber
06-06-12, 01:42
κικ και τζουντο


πατα λοιπον χολες μμα στα εξαρχεια στο γοογλε,ή βοξ,ή οτι θελεις τεσπα
τι να κανεις τον οδηγο ολων τωβ αθληματων

Ηλαπ
06-06-12, 01:43
Εχω πατησει και δν μου βγαζει κατι...Εχω βαλει σχολες πτ στα εξαρχεια....Ε αμα υπηρχε και κατι αλλο για κανα χρονο που θα εχω θεμα με τις ωρες θα το σκεφτομουν....

exkaliber
06-06-12, 01:49
δφεν μπορει να μν βγαζει τπτ
κατσε να δω

exkaliber
06-06-12, 01:52
για δες εδω

http://www.martialartsforum.gr/

Ηλαπ
06-06-12, 01:56
Χμμμμ....Θελει αρκετο ψαξιμο...Σε ευχαριστω πολυ παντως!!!

exkaliber
06-06-12, 01:57
τι αρκετο ψαξιμο ρε?
μια αναζητηση θα πατησεις

Ηλαπ
06-06-12, 01:59
Υπαρχει τετοιο πραγμα??? :P Μαλλον θα χρειαστει να γραφτω....

Ηλαπ
06-06-12, 02:05
Τελικα το εψαξα δεν εχει κατι...Πλ αδιο το φορουμ....

Lao
06-06-12, 12:12
@Ηλαπ, για πολλούς και διάφορους λόγους, γενικά ο χώρος των ΠΤ και των ΜΑ στην Ελλάδα δεν έχει τόσο μεγάλη σχέση με το Internet όσο θα περίμενε κανείς.

Το να βρεις μια καλή Σχολή ή έναν καλό Σύλλογο ή ένα καλό προπονητήριο και, ακόμα περισσότερο, έναν σωστό Δάσκαλο / Εκπαιδευτή, είναι σε μεγάλο βαθμό... Λόττο.

Το καλό με την περίπτωσή σου, απ'όσο καταλαβαίνω, είναι ότι δεν θες κάτι απαιτητικό οπότε θεωρώ ότι δεν θα δυσκολευτείς να βρεις κάτι που να σου αρέσει.

Ηλαπ
06-06-12, 12:23
Στην καλλιθεα ειχα βρει αυτο που εψαχνα και ολα ηταν οκ αλλα λογο κοστους και λογω δυσκολιας μετακινησης θα πρεπει να το αφησω (μαλλον) τουλαχιστον για του χρονου.....


Δυστηχως του χρονου δν θα εχω και πλ χρονο οποτε θελω να ειναι κατι απαιτητικο που να μπορω ομως να πηγαινω 3ις φορες την εβδομαδα και να τα δινω ολα.....
Ακουσα για μια σχολη μαι ται εδω κοντα μου αλλα "φοβαμαι" λιγο γιατι εχω ακουσει διαφορα γαι τον δασκαλο(υπαρχουν τιμωριες που σε χτυ[αει λεει στο στομαζι λεει με ενα ραβδι απο μπαμπου και γενικα πεφτει πλ ξυλο) οποτε δν ξερω τι θα κανω.......Εχθες βρηκα και μια σχολη κραβ μανγκα σχετικα κοντα (κανα τεταρτακι με τα ποδια) οποτε μπορει να παω να δω εκει.......
Αλλα δν ξερω αν το κραβ μανγκα ειναι αυτο που θελω....

exkaliber
06-06-12, 12:26
ειχα δει μια φορα στην τηλεοραση ενα αφιερωμα για μια π.τ. με ακροβατικα

σκεφτειτε κατι σαν καρατε με κολοτουμπες σαν του μελισανιδη,ας πουμε
πολυ ψαρωτικο,αν ημουν αθηνα θα θελα να το κανω

Ηλαπ
06-06-12, 12:28
Καποειρα λες???


http://www.youtube.com/watch?v=Z8xxgFpK-NM

exkaliber
06-06-12, 12:30
:green:
οχι,δεν ηταν καποειρα

Ηλαπ
06-06-12, 12:32
Μηπως ηταν κανα ταικ βοντο γτ και αυτο ωρες ωρες μιαζει με χωρο :P

exkaliber
06-06-12, 12:33
Μηπως ηταν κανα ταικ βοντο γτ και αυτο ωρες ωρες μιαζει με χωρο :P

δεν ειναι τυχαιο οτι τους λεμε και μπαλαρινες του ταεκβοντιστες :turtle::turtle::turtle:

ρε δεν ειμαι τοσο ασχετος:turtle::turtle::turtle::turtle:σε λιγο θα ρωτησεις αν ηταν μποξ

εχω κανει και ταεκβοντο κατι μηνες:bbbiceps:

Lao
06-06-12, 12:37
ειχα δει μια φορα στην τηλεοραση ενα αφιερωμα για μια π.τ. με ακροβατικα

σκεφτειτε κατι σαν καρατε με κολοτουμπες σαν του μελισανιδη,ας πουμε
πολυ ψαρωτικο,αν ημουν αθηνα θα θελα να το κανω

Το Kung Fu πάντως, έχει πολλά ακροβατικά...

Δεν φαντάζεσαι πόσο δυσκολεύτηκα για να μάθω να τα κάνω (λόγω ύψους) :green:

Ηλαπ
06-06-12, 12:37
Πλακα σου εκανα ρε :P

Παντως για κραβ μανγκα που ειπα πιο πανω δν ειμαι και τελιως σιγουρος γτ μου φιανετε λιγο μουφα και ιστοριαα.....Τεσπα μαλλον θα παω να ριξω μια ματια..δν χανω κατι...Αν ηταν λιγο καλυτερη η σχολη κοντα μου θα πηγαινα σε αυτη με το μαι ται...Αλλα δν ξερω ανησυχω λιγο....

Lao
06-06-12, 12:39
Στην καλλιθεα ειχα βρει αυτο που εψαχνα και ολα ηταν οκ αλλα λογο κοστους και λογω δυσκολιας μετακινησης θα πρεπει να το αφησω (μαλλον) τουλαχιστον για του χρονου.....


Δυστηχως του χρονου δν θα εχω και πλ χρονο οποτε θελω να ειναι κατι απαιτητικο που να μπορω ομως να πηγαινω 3ις φορες την εβδομαδα και να τα δινω ολα.....
Ακουσα για μια σχολη μαι ται εδω κοντα μου αλλα "φοβαμαι" λιγο γιατι εχω ακουσει διαφορα γαι τον δασκαλο(υπαρχουν τιμωριες που σε χτυ[αει λεει στο στομαζι λεει με ενα ραβδι απο μπαμπου και γενικα πεφτει πλ ξυλο) οποτε δν ξερω τι θα κανω.......Εχθες βρηκα και μια σχολη κραβ μανγκα σχετικα κοντα (κανα τεταρτακι με τα ποδια) οποτε μπορει να παω να δω εκει.......
Αλλα δν ξερω αν το κραβ μανγκα ειναι αυτο που θελω....

Καλό είναι ο Δάσκαλος να δίνει και καμιά ψιλή, που και που...:green:

Αυτές τις μεθόδους τις υποστηρίζω και εγώ, old school που λέμε :spank:

Ηλαπ
06-06-12, 12:42
Χμμμ αρα να το κοιταξω ε????
Κοιτα σν εχω θεμα να χτυπησω αρκει να μην αφησει σημαδι στο προσωπο γιατι θα ακουσω διαφορα στο σπιτι :P Το μονο που μου ειχαν πει οταν πρωτοξεκινησα (καλα πααααααααρα πλ μου ειχα πει αλλα αυτο που εμεινε ηταν) να μην γυρισω σπιτι χτυπημενος....Οποτε δν θα ηθελα να γυρισω και να εχχω καμια μελανια απο τον λεμο και πανω γιατι φαινετε :P

Lao
06-06-12, 12:47
Χμμμ αρα να το κοιταξω ε????
Κοιτα σν εχω θεμα να χτυπησω αρκει να μην αφησει σημαδι στο προσωπο γιατι θα ακουσω διαφορα στο σπιτι :P Το μονο που μου ειχαν πει οταν πρωτοξεκινησα (καλα πααααααααρα πλ μου ειχα πει αλλα αυτο που εμεινε ηταν) να μην γυρισω σπιτι χτυπημενος....Οποτε δν θα ηθελα να γυρισω και να εχχω καμια μελανια απο τον λεμο και πανω γιατι φαινετε :P

Ηλαπ, αν κάποιος θέλει να μάθει πραγματικά μια ΠΤ, τότε θα πρέπει να συμβιβαστεί με το ότι και χτυπήματα θα φάει, και μελανιές θα αποκτήσει, και γδαρσίματα εδώ και κει θα έχει, και συχνά-πυκνά θα πονάει σε όλο το σώμα.

Καλώς ή κακώς, είναι μέσα στην φύση του όλου πράγματος. :toast:

Ηλαπ
06-06-12, 12:48
Εγω το καταλαβαινωω!!Και ισα ισα που εχω αρχισει και το συνηθιζω...... :P Το θεμα ειναι τι θα κανω με τους συγγενεςι που φοβουνται μην παθει τπτ το παιδακι τους -,-

Lao
06-06-12, 12:54
Εγω το καταλαβαινωω!!Και ισα ισα που εχω αρχισει και το συνηθιζω...... :P Το θεμα ειναι τι θα κανω με τους συγγενεςι που φοβουνται μην παθει τπτ το παιδακι τους -,-

Έχεις τις εξής επιλογές:

Α) Πας στα Hondos και παίρνεις ένα καλό σετ μακιγιάζ
Β) Τους λες ότι συνέχεια πέφτεις σε πόρτες / πινακίδες / κλαδιά / whatever
Γ) Τους καθησυχάζεις, λέγοντάς τους ότι μέχρι να παντρευτείς θα σου έχουν περάσει όλα

:rolf::rolf::rolf:

spartan77
06-06-12, 12:57
ισα ισα που πρεπει να τρως καμια (ψιλη) απο τον δασκαλο, για να ξερεις και πως θα ναι!
αλλωστε μαθαινεις τεχνικες και κινησεις ...να μην ξερεις ποσο και που πονανε? :green:

κ γω υποστηριζω αυτες τις μεθοδους παντως! μαθαινεις καλυτερα!

Ηλαπ
06-06-12, 12:57
Έχεις τις εξής επιλογές:

Α) Πας στα Hondos και παίρνεις ένα καλό σετ μακιγιάζ
Β) Τους λες ότι συνέχεια πέφτεις σε πόρτες / πινακίδες / κλαδιά / whatever
Γ) Τους καθησυχάζεις, λέγοντάς τους ότι μέχρι να παντρευτείς θα σου έχουν περάσει όλα

:rolf::rolf::rolf:

Α)Το σετ με τα πουπουλα και τα φτερα και το εισητηριο για μυκονο θα μου το δωσουν δωρο???? :P
Β)Το πιο πιθανο :P
Γ)Φακ τους ειχα πει ο βλακας οτι δν το βλεπω να παντρευομαι :P

Ηλαπ
06-06-12, 13:02
ισα ισα που πρεπει να τρως καμια (ψιλη) απο τον δασκαλο, για να ξερεις και πως θα ναι!
αλλωστε μαθαινεις τεχνικες και κινησεις ...να μην ξερεις ποσο και που πονανε? :green:

κ γω υποστηριζω αυτες τις μεθοδους παντως! μαθαινεις καλυτερα!


Aλλο να τρως καμια απο τον δασκαλο και αλλο να σου λεει κατσε ορθιος και μην κουνηθεις ενω εγω σε χτυπαω στο στομαχι με δυναμη με αυτο το ραβδι απο μπαμπου.....

Lao
06-06-12, 13:04
Γ)Φακ τους ειχα πει ο βλακας οτι δν το βλεπω να παντρευομαι :P

Ρε συ, ακόμα δεν έχεις μάθει ότι δεν λέμε τέτοια πράγματα στους γονείς; Τσκ τσκ τσκ... :P

Anyway, για να σου πω κάτι πιο σοβαρό, αν πέσεις σε σωστό Δάσκαλο και του δείξεις ότι πραγματικά θέλεις να μάθεις, τότε θα διαπιστώσεις ότι όντως καλό είναι να πονάς και λίγο ώστε και να μην φοβάσαι τόσο, αλλά και να μαθαίνεις πρακτικά που και πως πρέπει να βαράς, αλλά και να μαθαίνεις καλύτερα το σώμα σου.

Δεν φαντάζεσαι τι εκπαιδευτική αξία έχει ο πόνος...:P


Aλλο να τρως καμια απο τον δασκαλο και αλλο να σου λεει κατσε ορθιος και μην κουνηθεις ενω εγω σε χτυπαω στο στομαχι με δυναμη με αυτο το ραβδι απο μπαμπου.....

Μην αγχώνεσαι, άμα στην ρίξει με το πλάι πιο πολύ θα σε τσούξει παρά θα πονέσεις. Με την μύτη μην στην ρίξει... :rolf:

Ηλαπ
06-06-12, 13:09
Το ξερω οτι εχει μεγαλη αξια γιατι ετσι σκληραγωγησε κιολας!!! Εμενα δν με φοβιζει ο πονος ισα ισα που τον κυνηγαω για να μπορεσω να γινω καλυτερος και δυνατοτερος!!!
Οπως και να χει θα παω να δω και οτι γινει......Θα τους πω αν ειναι για αρχη να μην βαρανε πλ στο κεφαλι :P

Lao
06-06-12, 13:12
Το ξερω οτι εχει μεγαλη αξια γιατι ετσι σκληραγωγησε κιολας!!! Εμενα δν με φοβιζει ο πονος ισα ισα που τον κυνηγαω για να μπορεσω να γινω καλυτερος και δυνατοτερος!!!
Οπως και να χει θα παω να δω και οτι γινει......Θα τους πω αν ειναι για αρχη να μην βαρανε πλ στο κεφαλι :P

You are my man!

Αν προσφέρεσαι, ψάχνουμε για ανθρώπινο σάκο... Θα σε πληρώσουμε, μη νομίζεις, ε... :P:P:P

Ηλαπ
06-06-12, 13:15
You are my man!

Αν προσφέρεσαι, ψάχνουμε για ανθρώπινο σάκο... Θα σε πληρώσουμε, μη νομίζεις, ε... :P:P:P
Οζι ενταξει δν ειμαι και μαζοχα :P Αλλα ξερω οτι αμα θελω να μαθω να αντεχω στα χτυπηματα πρεπει πρωτα να πονεσω πολυυυυυυ....Τι να κανουμε και αυτο στο προγραμμα ειναι...

vaggan
06-06-12, 13:24
Οζι ενταξει δν ειμαι και μαζοχα :P Αλλα ξερω οτι αμα θελω να μαθω να αντεχω στα χτυπηματα πρεπει πρωτα να πονεσω πολυυυυυυ....Τι να κανουμε και αυτο στο προγραμμα ειναι...σημασια δεν εχει τι ξυλο δινεις σημασια εχει τι ξυλο μπορεις να αντεξεις :welcome:

Ηλαπ
06-06-12, 13:33
Ε και τα δυο ειανι εξισου σημαντικα γτ δν εχει νοημα να εισαι ανθρωπινος σακος μονο (που λεει και ο λαο :P )

vaggan
08-06-12, 08:48
Ε και τα δυο ειανι εξισου σημαντικα γτ δν εχει νοημα να εισαι ανθρωπινος σακος μονο (που λεει και ο λαο :P )δεν καταλαβες τι ειπα...εσυ αποοτι διαβαζω θες να μαθεις μια τεχνη χωρις να ανοιξει ρουθουνι..ε με αυτο το τροπο ημιτελες ειναι πασαλημα κανεις στην ουσια δεν μαθαινεις.

Spyrous
08-06-12, 08:56
Ρουθουνι?Οχι ρε βαγγελη ο αδερφος μου πηρε πανελληνιο πυγμαχια και ουτε αιμα ειδε ουτε τιποτα και ουτε φυσικα στις προπονισεις...Το καλητερο αθλημα κατεμε (περα απο το bodybuilding)ειναι η πυγμαχια το λεγομενο box γιατι με 1,2 χτυπηματα δεν εχεις ριξει κατω και οσο για το kick box που βλεπω κα8ε μερα σχεδον στο eyrosport μονο ποδια δουλευουν χερια σαν να μην εχουν και αυτου που τα δουλευουν παλιοτερα ηταν πυγμαχοι βλεπε ζαμπιδι..Τελος παντων μια απο τις καλητερες σχολες box στην ΕΛΛΑΔΑ ειναι της κοζανης του καλαμαρα..

vaggan
08-06-12, 09:52
Ρουθουνι?Οχι ρε βαγγελη ο αδερφος μου πηρε πανελληνιο πυγμαχια και ουτε αιμα ειδε ουτε τιποτα και ουτε φυσικα στις προπονισεις...Το καλητερο αθλημα κατεμε (περα απο το bodybuilding)ειναι η πυγμαχια το λεγομενο box γιατι με 1,2 χτυπηματα δεν εχεις ριξει κατω και οσο για το kick box που βλεπω κα8ε μερα σχεδον στο eyrosport μονο ποδια δουλευουν χερια σαν να μην εχουν και αυτου που τα δουλευουν παλιοτερα ηταν πυγμαχοι βλεπε ζαμπιδι..Τελος παντων μια απο τις καλητερες σχολες box στην ΕΛΛΑΔΑ ειναι της κοζανης του καλαμαρα..κατσε κατσε πυγμαχος και δεν εφαγε ουτε μια?πως τον λενε τον αδερφο σου γιατι και εγω ασχολουμαι με πυγμαχια ερασσιτεχνικα βεβαια

Spyrous
08-06-12, 09:58
Ονομα δεν 8α σου πω πμ ναι, κοιτα εφαγε δεν γινεται να μην φας απλα αιμα ως τωρα δεν ετρξε απο προσωπο, αυτος ναι ανοιξε σε αγωνα μυτη,α μονο στα κοκκαλα πανω μερικες φορες ετρεξε απο τα χτυπηματα(και μενα με ετρεχαν της πρωτες βδομαδες)47910

Ηλαπ
08-06-12, 14:37
δεν καταλαβες τι ειπα...εσυ αποοτι διαβαζω θες να μαθεις μια τεχνη χωρις να ανοιξει ρουθουνι..ε με αυτο το τροπο ημιτελες ειναι πασαλημα κανεις στην ουσια δεν μαθαινεις.

Ρε βαγγελη απο αυτο εδω
Οζι ενταξει δν ειμαι και μαζοχα :P Αλλα ξερω οτι αμα θελω να μαθω να αντεχω στα χτυπηματα πρεπει πρωτα να πονεσω πολυυυυυυ....Τι να κανουμε και αυτο στο προγραμμα ειναι...
Καταλαβες οτι δν θελω να ανοιξω ουτε ρουθουνι????????Αυτο που ειπα ειναι οτι θα προτημουσα να μην μου αφησει καποιο σημαδι στο προσωπο γιατι υπαρχει πολυ γκρινια στο σπιτι!!!!!!!!

exkaliber
08-06-12, 16:30
You are my man!

Αν προσφέρεσαι, ψάχνουμε για ανθρώπινο σάκο... Θα σε πληρώσουμε, μη νομίζεις, ε... :P:P:P

κι οτι εψαχνα καλοκαιρινη δουλεια

μονο μν βαρατε δυνατα
γτ θα σπασετε τα κοκαλα σας

Ηλαπ
13-06-12, 21:10
Λοιπον ενα γρηγορο απντατε.....Εψαξα πλ στον νετ και δν βρηκα τπτ.......Ρωτησα κατι παιδια και τελικα βρηκα καποια ακρη....Εδω κοντα υπαρχει μια σχολη μαι ται. μια σχολη κικ μποξινκ και αλλη μια με κραβ μαγκα(αυτη ειναι στο γκυζι).....Αμα θελετε πληρ στειλτε μου σε πμ γτ δν θελω να γραψω ακριβης διευθυνση γιατι νμζω οτι δν επιτρεπεται....
Παντως πληροφοριακα πηγα και μιλησα και με τις 3ις σχολες και την χειροτερη εντυπωση μου την εκανα στα μαι ται....Ηταν λες και εκανα αγγαρια που μου μιλησαν....