PDA

Επιστροφή στο Forum : Τελικα προβλημα ΚΑΙ στη μεση!!



Tash
03-07-08, 15:34
Παιδια μια προσφατη εξεταση στη μεση μετα απο εντονους πονους 3ων ημερων εδειξε τα εξης

*Εκφυλιση μεσοσπονδυλιου δισκου στα διαστηματα Ο4-05 και Ο5-Ι1
*Περιορισμενης εκτασης αλλοιωσεις Modic I στην ΔΕ πλαγια επιφανεια της ανω τελικης πλακας του Ι1 σπονδυλου
*Ο3-Ο4 Ηπιο διαχυτο bulging του μεσοσπονδυλιου δισκου με επιπεδωση του προσθιου υπεραχνοειδη χωρου
*Ο4-Ο5 Διαχυτο bulging του μεσοσπονδυλιου δισκου με πιεση επι του σκληριαιου σακου
*Ο5-Ι1 Κεντρικη κηλη του μεσοσπονδυλιου δισκο χωρις πιεστικα φαινομενα επι των ριζων

Εχω απογοητευτει πολυ.Ξερει κανεις αν θα μπορεσω να το σωσω;Κοιλιακους και ραχιαιους εκανα ΠΑΝΤΑ μετα το τελος της προπονησης.Υποπτευομαι λαθος θεση κατα τη διαρκεια των ασκησεων αλλα και λογω μια δουλειας που βρισκομουν για ενα διαστημα και η οποια ταλαιπωρουσε τη μεση μου!Παντως η ενοχληση που ενιωσα ηταν η πρωτη και περαν αυτης δεν ειχα κανενα αλλο συμπτωμα εκτος απο μικρα πιασηματακια την επομενη μερα της προπονησης!!

fysiotek
10-07-08, 12:06
αυτα τα ευρηματα δεν γινονται απο την μια μερα στην αλλη.το οτι εχεις κηλες δεν σημαινει οτι σταματας τα παντα.σωστη τεχνικη και ασκησεις για core stability θα δωσουν στη μεση σου αντοχη και ευλυγισια.

isis
10-07-08, 22:14
επιπλέον θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις και υαλουρονικό οξύ , το οποίο κυκλοφορεί ως συμπλήρωμα σε μορφή ταμπλέτας ή κάψουλας , δε θυμάμαι ακριβώς. Αν όμως θέλεις να δεις πραγματικά αποτελέσματα σε μυοσκελετικές παθήσεις με υαλουρονικό οξύ , το οποίο έχει αξιοσημείωτα αποτελέσματα , κοίταξε να το βρεις ενέσιμο , αν και είναι πανάκριβο σε ενέσιμη μορφή.

fysiotek
11-07-08, 10:11
και τι κανει το υαλ.οξυ στις κηλες μεσοσπονδυλιου δισκου και το προτεινεις?

isis
11-07-08, 13:55
Χρησιμοποιείται για αρθρώσεις , συνδέσμους , οστεοαρθρίτιδα κ.τ.λ και μειώνει τιις φλεγμονές. Σχετικό το παρακάτω άρθρο:

Ερευνα σε 158 αθλητές με υαλουρινικό οξύ

Δύο ενέσεις με υαλουρονικό οξύ, μια φυσική ουσία, η οποία βοηθάει να απορροφούνται, να αποσβέννυνται οι συνέπειες διαστρέμματος και να λιπαίνονται οι αρθρώσεις, μπορούν να απαλύνουν τον πόνο και να επιταχύνουν την ανάρρωση ύστερα από διάστρεμμα του αστραγάλου, ανακοινώνουν Καναδοί ερευνητές.

Αθλητές στους οποίους έγιναν ενέσεις ύστερα από διάστρεμμα των αστραγάλων τους, μπόρεσαν να επιστρέψουν στο άθλημά τους σε 11 ημέρες, κατά μέσον όρο, σε σύγκριση με 17 ημέρες για εκείνους οι οποίοι έλαβαν ενέσεις ψευδοφαρμάκου. Ανακοίνωσαν επίσης λιγότερο πόνο με το σήκωμα βαρών ή με βάδισμα και ήταν περισσότερο ικανοποιημένοι με τη θεραπευτική αγωγή. Αστράγαλοι οι οποίοι έχουν πάθει διάστρεμμα αντιμετωπίζονται τυπικώς με τον συνδυασμό τον καλούμενο «RICE» –rest, ice, compression and elevation– που σημαίνει ξεκούραση, πάγο, συμπίεση και ανασήκωμα και που μπορεί να περιορίσει τον πόνο, το πρήξιμο, αλλά που δεν επιδρά στο χρονικό διάστημα ανάρρωσης, είπε στο Reuters Health ο δρ Robert J. Petrella του Πανεπιστημίου του Δυτικού Ontario στο Ανατολικό Λονδίνο και επικεφαλής συγγραφέας. «Τίποτα από αυτά δεν επιδρούν στην πραγματικότητα στη θέση του τραυματισμού».

Ενώ μη στεροειδή αντιφλεγμονώδη φάρμακα, όπως το ιμπουπροφέν και το ναπροξέν, ανακουφίζουν το πρήξιμο και μπορούν να περιορίσουν την αναπηρία, πρόσθεσε, ότι έχουν μερικές πιθανές παρενέργειες όπως αιμορραγία στο γαστρεντερικό σύστημα και βλάβες στα νεφρά και στην καρδιά.

Οι γιατροί χρησιμοποιούν τώρα υαλουρονικό οξύ για την αντιμετώπιση των πόνων των αρθρώσεων και της δυσκαμψίας σε ασθενείς με ρευματοειδή αρθρίτιδα, επισήμανε ο Petrella. Το υλικό είναι μοναδικό, πρόσθεσε, επειδή μεταβάλλει τη δομή του σε απόκριση στις φυσικές ανάγκες του σώματος. Για παράδειγμα, μετατρέπεται σε μια ελαστική μορφή στην άρθρωση του γονάτου, ενώ λειτουργεί περισσότερο σαν λιπαντικό στις αρθρώσεις.

Αυτός και οι συνεργάτες του με τυχαίο τρόπο όρισαν 158 αθλητές, οι οποίοι υπέφεραν από διάστρεμμα των αστραγάλων, να λάβουν ενέσεις υαλουρονικού οξέος ή ψευδοφάρμακο.

Οι ασθενείς έλαβαν την πρώτη ένεση όταν ενεγράφησαν στη μελέτη και τη δεύτερη τέσσερις μέρες αργότερα. Ολα τα άτομα υπέστησαν στάνταρντ αγωγή RICE με υποστήριξη ή με ελαφρό κτύπημα στον αστράγαλο.

Ο Petrella και η ομάδα του παρακολούθησαν τους ασθενείς επί 90 ημέρες.

Οι αθλητές, οι οποίοι έλαβαν υαλουρονικό οξύ, ανέφεραν σημαντικώς λιγότερους πόνους ή καθόλου πόνο κατά το βάδισμα και το σήκωμα βάρους ύστερα από οκτώ, 30 και 90 ημέρες, σε σύγκριση προς την ομάδα ψευδοφαρμάκου. Ενενήντα τοις εκατό των αθλητών, οι οποίοι έλαβαν υαλουρονικό οξύ επέστρεψαν στο άθλημά τους ύστερα από οκτώ ημέρες σε σύγκριση προς 71% αυτών, οι οποίοι έλαβαν ψευδοφάρμακο.

Αυτοί στους οποίους δόθηκε υαλουρονικό οξύ ανέφεραν ότι ήταν περισσότερο ικανοποιημένοι με την αγωγή παρά οι ασθενείς με ψευδοφάρμακο. Μη σοβαρές παρενέργειες παρατηρήθηκαν σε κάποιους από τους συμμετέχοντες στη μελέτη.

Οι ενέσεις πιστεύεται ότι λειτουργούν σχηματίζοντας ένα είδος καλουπιού γύρω από τους συνδέσμους του τραυματισμένου αστραγάλου, είπε ο Petrella.

Το υαλουρονικό οξύ είναι επίσης γνωστό ότι δεσμεύει ελεύθερες ρίζες, τα παραπροϊόντα του μεταβολισμού του οξυγόνου που προκαλούν βλάβες στους ιστούς, οι οποίοι συμβάλλουν στη φλεγμονή.

Προσπάθειες ευρίσκονται τώρα σε εξέλιξη στις ΗΠΑ, στον Καναδά και αλλού για την αναζήτηση κανονιστικής έγκρισης από την κυβέρνηση για το υαλουρονικό οξύ στη θεραπευτική αγωγή διαστρεμμάτων αστραγάλων, είπε ο δρ Petrella.

Πηγή: Reuters Clinical Journal of Sports Medicine

RUHL
11-07-08, 14:20
υαλουρονικό οξύ WTF is this? speak English

fysiotek
11-07-08, 15:29
τι σχεση εχει αυτο με τις κηλες?το υαλορ.οξυ βοηθαει σε καποιες περιπτωσεις οστεοαρθριτιδας.το τοπικ ειναι για πονο στη μεση!!!!!!!!!!!

isis
11-07-08, 15:53
τι σχεση εχει αυτο με τις κηλες?το υαλορ.οξυ βοηθαει σε καποιες περιπτωσεις οστεοαρθριτιδας.το τοπικ ειναι για πονο στη μεση!!!!!!!!!!!

Τι σχέση έχει? Μεγάλη! Μεταξύ των δίσκων υπάρχει ένα υγρό , δε θυμάμαι πως λέγεται , το οποίο υπάρχει μόνο και μόνο για να εμποδίζει τους δίσκους να έρχονται σε επαφή μεταξύ τους και να εκφυλίζονται . Τώρα με κάθε μετατόπιση ή εκφυλισμό δίσκου , συνήθως αυτό το υγρό μειώνεται ή πάει περίπατο. Το υαλουρονικό οξύ δημιουργεί ένα είδος "καλουπιού" γύρω από το δίσκο και εμποδίζει περαιτέρω εκφυλισμό , εφόσον καθήσεις μερικές ημέρες ακινησία και ο δίσκος επανέλθει στη θέση του και οι κήλες μειωθούν - απορροφηθούν. Αυτά δε τα έβγαλα από το μυαλό μου , γιατρός μου τα είπε και τα μεταφέρω , όσο θυμάμαι καλύτερα. Τώρα αν βρείτε ενέσιμο υαλουρονικό οξύ, πείτε μου και εμένα :lol: :lol:

RUHL
11-07-08, 16:52
υαλουρονικό οξύ WTF is this? speak English+1 :turtle:

fysiotek
11-07-08, 17:36
ΠΩΣ ΘΑ ΒΑΛΕΙ ΤΟ ΥΓΡΟ ΣΤΟ ΔΙΣΚΟ?ΠΑΠΑΡΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ..................ΤΟ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΦΑΡΜΟΣΙΜΟ

isis
11-07-08, 17:58
ΠΩΣ ΘΑ ΒΑΛΕΙ ΤΟ ΥΓΡΟ ΣΤΟ ΔΙΣΚΟ?ΠΑΠΑΡΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ..................ΤΟ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΦΑΡΜΟΣΙΜΟ

δε το έχω δοκιμάσει , για να σου πω την αλήθεια , εντούτοις γιατρός είναι , κάτι παραπάνω από εμας θα ξέρει , έτσι δεν είναι? :D :D

fysiotek
11-07-08, 18:01
ΕΒΑΛΕς ΕΡΕΥΝΑ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΑΣΤΡΑΓΑΛΟ ΓΙΑ ΜΕΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ?ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ....................

isis
11-07-08, 18:27
ΕΒΑΛΕς ΕΡΕΥΝΑ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΑΣΤΡΑΓΑΛΟ ΓΙΑ ΜΕΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ?ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ....................

Για παράδειγμα την έβαλα , για να καταλάβει όποιος το διαβάσει πως λειτουργεί αυτή η ουσία. Τώρα αν δε πείθεσαι , δε μπορώ να κάνω τίποτα γι'αυτό. :lol:

Peace! :D

fysiotek
11-07-08, 18:42
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΠΕΙΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΕΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΗ ΜΕ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΠΕΙΘΟΜΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΕΡΕΥΝΕΣ

isis
11-07-08, 20:12
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΠΕΙΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΕΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΗ ΜΕ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΠΕΙΘΟΜΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΕΡΕΥΝΕΣ

ok , relax , δε προσπαθώ να σε πείσω , ούτε χρειάζεται να εκνευρίζεσαι. Θα ήταν φρόνιμο όμως , να ξεκολλήσεις το πλήκτρο caps lock από τον υπολογιστή σου , γιατί στη γλώσσα του internet , όταν γράφεις κεφαλαία , αυτό σημαίνει ότι ουρλιάζεις στο συνομιλητή του! :lol:

Peace! :thumbsup:

Tash
12-07-08, 16:13
Πηγα στον γιατρο,σε γενικες γραμμες μου ειπε να κανω,αλλα με πολυ προσοχη απο 'δω και περα + να φοραω ζωνη.Αρχικα βεβαια μου προτεινε να μην σηκωνω καθολου βαρη,αλλα του την απεκλεισα τελειως αυτη την περιπτωση.Παντως πονο δεν νιωθω καθολου,μονο εκεινες τις 3 μερες,μετα περασε.Οποτε συνεχιζω κανονικα αλλα με περισσοτερη προσοχη!!