PDA

Επιστροφή στο Forum : bench press



mathiteuomenos
06-07-08, 19:11
στον παγκο την μπαρα να την κατεβαζω στο λαιμο, στο κατω η στο πανω στηθος? ποιο ειναι πιο σωστο?

RUHL
06-07-08, 21:27
Πολυ καλη ερωτηση σκεφτομουν να το ρωτησω και εγω αυτο παντα για ισιο παγκο μηλαμε.

Οπως ειδα στις προτασεις του Charles Glases(προπονητης πρωταθλητων) ελεγε οτι πρεπει να την φερνουμε στο λαιμο για να δουλευει περισσοτερο στηθος παρα τρικεφαλοι και ομοι
Ενω αν το φερνεις στο Κατω στηθος κατω απο την ρογα δουλευουν ποιο πολυ οι τρικεφαλοι και δελτοειδης τετοια τεχνικη χρησημοποιον στο power lifting

Tωρα τι κανω εγω κατι ενδιαμεσο φερνω την μπαρα ακριβως στην μεση της περιμετρου του στηθους μου δεν ξερω αν ειναι 100% σωστο αλλα απο την πρωτη μερα που μπηκα στο γυμναστηριο εκει το φερνω .
Αλλα δεν εχω προβλημα με την αναπτυξη στο στηθος ειναι ενα απο τα καλυτερα σωματικα τμηματα μου.Αν ομως εφερνα την μπαρα στο λαιμο τοσα χρονια πραγματικα δεν ξερω :green: μεχρι που θα πηγαινε το στηθος :green:

Αλλα θα ηθελα να πουν και οι πιο εμπειροι ηλιας γιαννης πανος να παρουμε καμια αποψη

mathiteuomenos
06-07-08, 22:07
σε ενα site με ασκησεις παντως την εχει σαν διαφορετικη ασκηση οταν κατεβαζουμε τη μπαρα στο λαιμο αλλα σε ολες τις παραλαγες του bench press σαν κυριο μυ που γυμναζουν λεει τον pectoralis major.

KATERINI 144
08-07-08, 16:14
εγώ θα έλεγα καλύτερα είναι να φέρνεις τη μπάρα εκεί που νιώθεις να δουλεύει περισσότερο το στήθος σου :idea:
αλλάζει απο άνθρωπο σε άνθρωπο η κίνηση, δεν νομίζω να υπάρχει κάτι στάνταρ.