PDA

Επιστροφή στο Forum : Καλώς σας βρήκα (!)



Μπάκας
07-07-08, 21:49
Χαιρετώ την όμορφη παρέα σας και το πολύ καλό forum σας. Πριν γίνω μέλος έχω διαβάσει αρκετά post που έχετε κάνει και κάποια είναι αρκετά αξιόλογα. Είμαι 30 ετών δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με το bodybuilding και ούτε μου αρέσουν οι πολύ "φουσκωτοί" όπως συμφωνώ και με τον MuscleBoss σε προηγούμενο topic. Όμως πάντα μου άρεσε (όπως σε όλους φαντάζομαι) ένα σωστά γυμνασμένο ή γραμμωμένο σώμα, όχι μόνο από θέμα υγείας αλλά και όπως σωστά λέγεται "η πρώτη εντύπωση μετράει". Φυσικά καμία κοπέλα δεν έχει πει όχι σε καλοσχηματισμένους κοιλιακούς ενός άνδρα(!). Η φύση μου αλλά και τα γονίδια μου με βοήθησαν εν μέρη μιας και ποτέ δεν ήμουν ποτέ κακοσχηματισμένος. Εγώ δεν γνώριζα τίποτα περί μεσόμορφων, ενδόμορφων κλπ το μόνο που έκανα ήταν να μπασκετάκι και 3 σουβλάκια με διπλή το μεσημέρι (τα κάνουμε και λίγο μεγάλα εδώ στην επαρχία). Ποτέ δεν πρόσεχα την διατροφή μου, πάντα ήμουν απρόσεκτος όμως κατά καιρούς γραφόμουν στο γυμναστήριο στο οποίο περισσότερο μπλα-μπλα έκανα παρά γυμναστική. Αυτά μέχρι την ηλικία των 25-26 περίπου. Από εκεί και πέρα άρχισα να συνειδητοποιεί το σώμα μου την ηλικία μου (όχι προς Θεού δεν είπα ότι είμαι μεγάλος) όμως δεν ήμουν πλέον 18-20 και το σώμα μου άρχισε να συσσωρεύει λίπος. Βέβαια επαναλαμβάνω ότι ποτέ δεν ήμουν "φέτες" απλά ίσως κάπως, καλοσχηματισμένος. Έτσι ξαφνικά βρέθηκα "χοντρός" στα 27-28 μου και με κοιλιά, χωρίς να το καταλάβω μιας και ακόμαι και οι δικοί μου, η κοπέλα μου μου έλεγαν "Έλα μωρέ καλός είσαι!". Αποφάσισα λοιπόν και είπα φτάνει κάποια στιγμή. Δεν ξέρω πως μου ήρθε η αναλαμπή, νομίζω ότι είδα μία φώτο που είχαμε τραβήξει σε ένα γάμο (ξέρετε αυτές οι χαμογελαστές - ζευγαράκια) και ήμουν οπτικά σαν τον χοίρο (τα μάγουλα ετοιμα να εκραγούν!). Για να μην πολυλογώ πως έφτασα πλέον σε αυτό το σημείο πάλι, εν ολίγης ξεκίνησα πέρσι τον Μαϊο 2007, καθημερινά αερόβια 30 λεπτά περίπου (με ένα πρόγραμμα κοιλιακών του Billy Blanks) και 4 σετ με 45 επαναλήψεις push-ups και 4Χ12 σετ με βαράκια. Χωρίς πολλές περικοπές μιας και πάλι δεν πρόσεχα την διατροφή μου. Μέσα σε 6 μήνες είδα μεγάλη βελτίωση και ήρθα πάλι στα "ίσα" μου μιας και έχω σχεδόν το ίδιο σώμα όπως πριν 10 χρόνια. Ο προβληματισμός μου είναι ότι μετα τους 6 μήνες ο οργανισμός μου προφανώς συνήθισε το πρόγραμμα γυμναστικής και τεμπέλιασε, με αποτέλεσμα να μένω στάσιμος. Ξεκίνησα να διαβάζω άρθρα στο internet, e-book (Burn the fat feed the muscle) και έβγαλα συμπέρασμα ότι αν θες ένα γραμμωμένο (ripped look) σώμα θα πρέπει να κάνεις διατροφή. Ξεκίνησα λοιπόν σιγά σιγά και προσπάθησα να ακολουθήσω ένα υποτυπώδες πρόγραμμα, χωρις όμως να είμαι με την ζυγαριά στο χέρι και μόνο με το μνημονικό. Ξεκίνησα να πέρνω και κάποια συμπληρώματα διατροφής (δεν είχα πάρει ποτέ) - όμως τελικά μου φαίνεται αποτυχημένη η προσπάθεια μου. Όσο και να προσπαθώ δεν μπορώ να αντισταθώ στο παγωτάκι μετά το μεσημεριανό και φυσικά στο να καταβροχθήσω ότι βρω μπροστά μου μέσα σε ένα γεύμα (πόσα γεύματα είπατε 4-5???) - Εν κατακλείδι χρειάζομαι λίγο τα φώτα σας και την βοήθεια σας και πόση δουλειά χρειάζομαι ακόμα για αυτό το ripped look. Σας παραθέτω δύο φώτο για να μου πείτε την άποψη σας.
http://img356.imageshack.us/img356/6316/bb2vn9.jpg (http://imageshack.us)
http://img356.imageshack.us/img356/6316/bb2vn9.143d5a7852.jpg (http://g.imageshack.us/g.php?h=356&i=bb2vn9.jpg)http://img230.imageshack.us/img230/4411/bb1az7.jpg (http://imageshack.us)
http://img230.imageshack.us/img230/4411/bb1az7.da9c5e9a5c.jpg (http://g.imageshack.us/g.php?h=230&i=bb1az7.jpg)

billys15
07-07-08, 22:04
Καλως μας βρηκες φιλε! Πολυ καλα κανεις που ασχολεισαι και μην αγχωνεσαι για τις γνωσεις,θα 'ρθουν σταδιακα :D
Εισαι σχηματισμενος και τωρα πρεπει να βαλεις ογκο πανω σου.Αν διαβασεις το φορουμ θα δεις καποια στανταρ που εχει η διατροφη και η προπονηση για αυτον τον σκοπο,οπως π.χ. να κανεις βασικες ασκησεις και να επικεντρωνεσαι περισσοτερο σ'αυτες,δεν λεω ομως οχι και στις αλλες.Απο διατροφη,θα παιρνεις 1.5-2.5γρ πρωτεϊνης για καθε κιλο σωματικου βαρους σου κλπ (με σταδιακη αυξηση).

Καλη συνεχεια σου ευχομαι! :thumbup:

napstor
07-07-08, 22:28
καλωσηρθες και απο μενα.ελπιζω να σε βοηθησουν ολα αυτα που θα διαβασεις εδω και να πετυχεις τους στοχους σου.

TRIANTAFYLLOU
07-07-08, 22:35
το μπάκας μάλον δεν σε χαρακτηρίζει είσαι σε πολύ καλό επίπεδο έτσι όπως είσαι με βασικές γνώσεις που μπορείς να πάρεις και απο το φόρουμ κάνεις ότι θέλεις με το σώμα σου γιατί βρίσκεσε και σε καλά ποσοστά λίπους αλλά και εχεις καλό σωματότυπο οπότε δεν θα αγχωθείς και πολύ να πετύχεις τα μέγιστα αποτελέσματα. :thumbsup:

Muscleboss
07-07-08, 23:51
καλωσήρθες! θα πρότεινα να αλλάξεις το avatar... θα κάνω εμετό :puke: :green:

ΜΒ

SOLID
08-07-08, 04:45
Καλως ηρθες φιλε!!!Συμφωνω με τους προλαλησαντες εχεις καλα ποσοστα λιπους και το σωμα σου εχει καλη κατασκευη μπορεις να το φτασεις σε ακομα καλυτερα επιπεδα αναλογα παντα με το τι θες φυσικα!!!!!Αν θες γραψε μας την διατροφη σου οποια και αν ειναι αυτη και το προγραμμα σου!!!

ioannis1
08-07-08, 09:58
καλως τον.πολυ καλες προδιαγραφες.αρχισε συστηματικα. :awesome:

Μπάκας
08-07-08, 23:22
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για το θερμό καλωσόρισμα!! Το ψευδώνυμο "μπάκας" ξεκίνησε από αστείο και ίσως είναι το κίνητρο για να ξεκινήσω την γυμναστική πριν 1 χρόνο. "Μπάκα" με ανέβαζε, "μπάκα" με κατέβαζε ο κολλητός μου... έτσι έμεινε. Το avatar ίσως το άλλαξω αφού προκαλεί αηδία(!) :green: Δεν ακολουθώ κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα διατροφής όμως θα σας περιγράψω στο περίπου τι τρώω πάνω κάτω μέσα σε μία εβδομάδα. Οι ποσότητες είναι στο πολύ περίπου μιας κ δεν είμαι με την ζυγαριά στο χέρι.

Δ
8:30 Πρωϊνό (Κουάκερ 100γρ+250γρ 1%Φάρμα+ 1 scoop American Whey
9:00 - 14:00 Εργασία
14:30 Μπανάκι στην θάλασσα (30' περίπου κολύμπι)
15:00 Μοσχάρι κοκκινιστό με πατάτες βραστές ή κοτόπουλο στον φούρνο με πατάτες ή χοιρινό μαγειρευό με ρύζι, Χωριάτικη με λίγη φέτα, χόρτα, παξιμάδι ολικής ή άσπρο ψωμί - επιδόρπιο παγωτό
19:00 1 scoop American Whey
20:00 Αεροβική 30' + 200-250 pushups + 70-80 reps βαράκια
22:00 1 scoop A.W.
23:00 Σαλάτα (Ντομάτα - τόνος σε νερό - αγγούρι - ελαιόλαδο) και παξιμάδι ολικής ή ψωμί ολικής
02:00-02:30 Ύπνος

Τ
8:30 Πρωϊνό (Κουάκερ 100γρ+250γρ 1%Φάρμα+ 1 scoop American Whey
9:00 - 14:00 Εργασία
14:30 1 Scoop Α.Whey
15:00 Αεροβική 30'
16:30 Η σαλάτα της Δευτέρας ή κατεψ. Σολωμός Lidl με ντομάτα, αγγούρι κ λίγο ελαιόλαδο και τρικαλινό ή μακαρόνια ολικής 22% πρωτεϊνης αλατίνη (θα τα βρείτε στα βιολογικά μαρινόπουλου) με λίγο κέτσαπ χωρίς ζάχαρη (βιολ)
18:00 - 21:00 Εργασία
21:30 1 Scoop A.W. (καμιά φορά και μετά την άσκηση)
22:00 200-250 pushups + 70-80 reps βαράκια
23:00 3-4 Ασπράδια αυγών ή τηγανητά (στα τηγανητά 1-2 κρόκοι) με ελάχιστο ελαιόλαδο και Σαλάτα (Ντομάτα - αγγούρι - ελαιόλαδο)
02:00-02:30 Ύπνος

Τ
Περίπου τα ίδια με Δευτέρα χωρίς το παγωτάκι (ίσως αλλάζει το μαγειρευτό)

Π
Τα ίδια με Τρίτη ίσως πάρω και λίγο ψητό κοτόπουλο να φάω αντί για σολωμό

Π
Τα ίδια με Τρίτη

Σ
Τα ίδια με Δευτέρα

Κ
14:00 Ξύπνημα + 1 Scoop A.W.
15:00 Μπανάκι ή μάσα (περίπου τα μενού της Δευτέρας ίσως και φιλέτο σχάρας κοτόπουλο με μπασμάτι)
19:00-20:00 Αερόβια 30' (αν δεν έχω πάει για μπάνιο) και 200-250 pushups + 70-80 reps βαράκια
22:00 1 Scoop A.W.
22:30 Σαλάτα Δευτέρας


Αυτά στο πολύ περίπου (είναι ίσως η μοναδική φορά που τα έγραψα κάτω τι τρώω και πότε) αλλά και πότε γυμνάζομαι. Δυστυχώς το ωράριο της εργασίας μου δεν μου επιτρέπει άφθονα γεύματα, αλλά και όπως θα δείτε δεν μπορώ να ετοιμάζω του κεφαλιού μου διότι δεν τρώω μόνος μου. Αυτά είναι τα ποιο συνηθισμένα που τρώω. Συνήθως κάνω καθημερινά γυμναστική. Τώρα εγώ αναζητώ περισσότερη γράμμωση όχι φούσκωμα και θέλω να χάσω αυτό το τελευταίο-τελευταίο σωσιβιάκι....


Παιδιά με επιείκεια τα σχόλια ξέρω ότι είναι τρελό το πρόγραμμα μου...
:spank:

RUHL
09-07-08, 00:10
δεν εχεις last meal το γευμα που τρως ακριβως πριν τον υπνο

Μπάκας
09-07-08, 21:07
δεν εχεις last meal το γευμα που τρως ακριβως πριν τον υπνο

Τι εννοείς? Να το παίρνω νωρίτερα?

RUHL
09-07-08, 21:22
1 λεπτο και 36 δευτερολεπτα και 3/10ατα :lol: ακριβως πριν τον υπνο πρεπει να κανεις το τελευτεο σου γευμα στην κατασταση που βλεπω στην φωτογραφια cotage η γιαουρτι με μερικα αυγα δεν θα σε χαλουσαν με λιγα καρυδια η αμυγδαλα

μην ξεχνας οσο πιο πολυ απεχεις απο το επομενο γευμα σου τοσο μεγαλυτερος κινδηνος για τους μυεις σου (δεν μηλαω για 3-4 ωρες η 7-8 ωρες που κοιμασε) αλλα οπως υπολογησα προχειρα 23:00-08:30 =9 ,5 ωρες και κοιμασε 3 ωρες αργοτερα απο το τελευτεο σου γευμα

περισσοτερη αναλυση δεν θελει εγω προτηνω αυτο με το bold

SOLID
10-07-08, 01:21
+1

SOLID
10-07-08, 01:44
Εκτος απο πους απς τι αλλες ασκησεις κανεις???Αυτες οι επαναληψεις με τους αλτηρες που λες πανω σε τι ασκησεις ειναι????