PDA

Επιστροφή στο Forum : χονδροπαθεια επιγονατιδας



crowley
08-07-08, 12:37
θελω να μου πειτε τη γνωμη σας, αν καποιος εχει αναλογη εμπειρια ή ξερει τι παιζει γενικα.εχω χονδροπαθεια επιγονατιδας εδω και 2 χρονια και τωρα θα παω να κανω την επεμβαση γιατι εκτος του οτι δε με αφηνει να γυμνασω ποδια οπως πρεπει, με ενοχλει γενικοτερα.
ειναι μια απλη επεμβαση και κραταει μονο μιση ωριτσα και για τα 2 γονατα.γινεται με λειζερ και με τοπικη ή ολικη αναισθησια.
το ερωτημα ειναι να κανω ολικη ή τοπικη?θελω τοπικη αλλα ο γιατρος μου ειπε οτι καποιοι που θελαν να κανουν τοπικη μολις αρχισε η επεμβαση αλλαξαν γνωμη....δηλαδη ποναει..αλλα καποιοι αλλοι την εχουν κανει.εχει κανει καποιος αυτη την επεμβαση?παλευεται?

Muscleboss
08-07-08, 14:06
δε μπορώ να συμβουλέψω σχετικά, αλλά θα άκουγα τον γιατρό.

καλή τύχη, νομίζω ότι θα ανάρρώσεις γρήγορα και δε θα σου στοιχίσει. :hantel:

ΜΒ

fysiotek
10-07-08, 12:02
ΦΙΛΕ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΔΕΝ ΛΥΝΕΙ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΕΞΑΝΤΛΗΣΕ ΠΡΩΤΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥς ΣΥΝΤΗΡΗΤΙΚΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ...........

ioannis1
10-07-08, 13:14
crowley, νομιζω ο ηλιας τριανταφυλου εγραψε πολλα αρθρα πανω σε αυτο.ψαχτο λίγο.

alkistis
04-07-12, 13:19
Καλησπέρα παιδιά θα χρειαστώ λίγο τις γνώσεις σας...
Πριν καμιά δεκαριά μέρες πήγα σε ορθοπεδικό και μου βρήκε χονδροπάθεια επιγονατίδας και στα 2 γόνατα.Μου είπε να σταματήσω αμέσως οποιαδήποτε άσκηση και φυσικά να αποφεύγω τις σκάλες.Εχω να ρωτήσω τα εξής :
1)Πριν την χρονδροπάθεια συνήθιζα να κάνω ποδήλατο 30' την ημέρα.Το ποδήλατο το ξεχνάω από δω και πέρα?Δεν μπορώ να το ξαναχρησιμοποιήσω?
2)Υπάρχουν ειδικές ασκήσεις που μπορούν να βοήθησουν στο πρόβλημα?
3)Το ελλειπτικό ή ο διάδρομος επιτρέπονται?

ΠανοςΒ
04-07-12, 13:37
Τα ιδια μου ελεγαν και μένα. Αλλά δεν εχει γεννηθεί ακόμα ο άνθρωπος που θα με σταματησει απο το να κάνω τα πραγματα που αγαπώ!

Παρε και μια γνώμη ενός αθλητίατρου που ειναι πιο εξειδικευμένος.

Ψάξου με το θεμα βελονισμός. Εμενα με εσωσε.

Εκανα 3-4 μήνες βελονισμό και προς το τέλος μπηκα πισίνα για αλλους 3-4 μηνες. Αργότερα συντηρητικά με βαρη για να δυναμωσω 4κεφάλους και συνδεσμους. και πλεον 2 χρόνια σχεδον μετά κάνω τα
πάντα και καλυτερα απο ποτέ.

Πάντως μεχρι να ηρεμησουν τα γόνατα σου να ξεκουραζεσαι και να αποφεύγεις οτι σε ενοχλει. Το ποδηλατο σιγουρα και ο διάδρομος. Το ελλειπτικό ειναι πιο ήπιο στα γόνατα αλλα γενικά και αυτό αστο για λίγο.

alkistis
04-07-12, 13:43
Τώρα μου έκανες την καρδιά περιβόλι! :) Πίστευα οτι έστω ενα ελλειπτικό θα μπορέσω να το κάνω κι οτι δεν θα μου πάρει καιρό μέχρι να συνέλθουν τα γόντατα....:( Σ ευχαριστώ πάντως.



Τα ιδια μου ελεγαν και μένα. Αλλά δεν εχει γεννηθεί ακόμα ο άνθρωπος που θα με σταματησει απο το να κάνω τα πραγματα που αγαπώ!

Παρε και μια γνώμη ενός αθλητίατρου που ειναι πιο εξειδικευμένος.

Ψάξου με το θεμα βελονισμός. Εμενα με εσωσε.

Εκανα 3-4 μήνες βελονισμό και προς το τέλος μπηκα πισίνα για αλλους 3-4 μηνες. Αργότερα συντηρητικά με βαρη για να δυναμωσω 4κεφάλους και συνδεσμους. και πλεον 2 χρόνια σχεδον μετά κάνω τα
πάντα και καλυτερα απο ποτέ.

Πάντως μεχρι να ηρεμησουν τα γόνατα σου να ξεκουραζεσαι και να αποφεύγεις οτι σε ενοχλει. Το ποδηλατο σιγουρα και ο διάδρομος. Το ελλειπτικό ειναι πιο ήπιο στα γόνατα αλλα γενικά και αυτό αστο για λίγο.

ΠανοςΒ
04-07-12, 13:44
Ισα ίσα που θα πρεπει να χαίρεσαι γιατί πιθανόν να υπάρχει λύση και καλή στο πρόβλημα σου!:green:

alkistis
04-07-12, 13:57
ΜΑΚΑΡΙ!!! Γιατί δεν θέλω με τίποτα να σκουριάσω!!!


Ισα ίσα που θα πρεπει να χαίρεσαι γιατί πιθανόν να υπάρχει λύση και καλή στο πρόβλημα σου!:green:

giannis64
04-07-12, 15:04
:thumbup:



Ασκήσεις για χονδροπάθεια. (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?21674-Ασκήσεις-για-χονδροπάθεια.)

ger1975
12-10-12, 23:25
Καλησπέρα

Φίλε και εγώ που έχω το ίδιο θέμα με τα δυο γόνατα κάνω κανονικά ασκήσεις στο γυμναστήριο.
Απλά απαγορεύεται το ποδήλατο , επιτρέπεται ο διάδρομος και το ελλειπτικό ακόμα καλύτερα.

Όσο αναφορά την προπόνηση με βάρη , μόνο στη άσκηση που γυμνάζεις τα πόδια (τετρακέφαλους) Leg Extension δεν λυγίζεις τα γόνατα απλά τα κρατάς ευθεία (ισομετρικές λέγονται)....

Παλιά φίλε μου πριν 10 χρόνια λόγο δουλειάς και επειδή ανεβοκατέβαινα πολλές φορές μέσα στη ημέρα σκάλες με έπιασε πολύ έντονος πόνος και στα δύο γόνατα , να φανταστείς ότι σχεδόν δεν μπορούσα να ανέβω πλέον σκάλες ...... αλλά με μια θεραπεία που μου έδωσε ο γιατρός (μια σκόνη που την διάλυα σε νερό ) μετά απο ένα Μήνα ήμουν μια χαρά.

Από τότε προσέχω γιατί αν το επιβαρύνω μπορεί ανά πάσα στιγμή να με ξαναπιάσει , αλλά όχι βέβαια να σταματήσω και την γυμναστική , αν είναι δυνατόν , αντιθέτως μάλιστα αν κάνεις σωστά κάποιες ασκήσεις ποδιών βοηθάνε κιόλας μιας και δυναμώνουν τους μύες και δεν επιβαρύνουν έτσι στην πορεία τα γόνατα....

Μάλιστα να ξέρεις ότι περίπου το 40% του πληθυσμού έχει χονδροπάθεια στα γόνατα..... οπότε μην αγχώνεσαι καθόλου..