PDA

Επιστροφή στο Forum : Λιπος



rafaella
13-06-12, 00:13
Γεια σας! ειμαι καινουρια στην παρεα!ειμαι 1.70 και 63.5 κιλα περιπου...Εχω λιπος ομως 25.4% και θελω να παω 60 κιλα με μειωση λιπους...ειμαι αθλητρια σε ομαδικο αθλημα... η διατροφη μου ειναι η μεσογειακη..με φρουτα λαχανικα και ολα...πρωινο τρωω βρωμη με ζεστο γαλα και κανελα(δε ξερω ποση βρωμη πρεπει να βαζω)...τι πρεπει να κανω για να μειωσω κατα πολυ το λιπος..?

marvin
13-06-12, 00:21
Γεια σας! ειμαι καινουρια στην παρεα!ειμαι 1.70 και 63.5 κιλα περιπου...Εχω λιπος ομως 25.4% και θελω να παω 60 κιλα με μειωση λιπους...ειμαι αθλητρια σε ομαδικο αθλημα... η διατροφη μου ειναι η μεσογειακη..με φρουτα λαχανικα και ολα...πρωινο τρωω βρωμη με ζεστο γαλα και κανελα(δε ξερω ποση βρωμη πρεπει να βαζω)...τι πρεπει να κανω για να μειωσω κατα πολυ το λιπος..?


:welcome:Καλως ηρθες!!!!Οταν λες και ολα;Γραψε τι αλλο τρως μεσα στη μερα γιατι μονο με το πρωινο δεν μπορει καποιος να καταλαβει τι θα μπορουσες να κανεις λαθος στη διατροφη σου!!!!Γραψε λιγο πιο αναλυτικα μια μερα σου!!!:welcome:

rafaella
13-06-12, 00:34
Πρωινο: βρωμη με ζεστο γαλα και κανελα
Δεκατιανο: 1-2 φρουτα
Μεσημεριανο: - Σαλατα
- απο μια-δυο φορες την εβδομαδα κοτοπουλο,οσπρια,ψαρι,μοσχαρισιο κρεας αλλα δεν μετρω ποσοτητα
Δεκατιανό: 1-2 φρουτα
Προπονηση 2 ωρες

βραδυνο: γιαουρτι με τοστ ή γιαουρτι με σαλατα

Πινω 3 φραπε την ημερα αλλα με ζαχαρινη...

marvin
13-06-12, 00:42
Πρωινο: βρωμη με ζεστο γαλα και κανελα
Δεκατιανο: 1-2 φρουτα
Μεσημεριανο: - Σαλατα
- απο μια-δυο φορες την εβδομαδα κοτοπουλο,οσπρια,ψαρι,μοσχαρισιο κρεας αλλα δεν μετρω ποσοτητα
Δεκατιανό: 1-2 φρουτα
Προπονηση 2 ωρες

βραδυνο: γιαουρτι με τοστ ή γιαουρτι με σαλατα

Πινω 3 φραπε την ημερα αλλα με ζαχαρινη...

Ειπες οτι παιρνεις μερος σε καποιο ομαδικο αθλημα..ο προπονητης σου δεν σας εχει δωσει καποιο πλανο διατροφη σας;
Γενικα δεν τρως πολλα και δεν ξερω αν πεφτεις σε τσιμπολογηματα.Καλο θα ηταν να βρεις ποσες θερμιδες χρειαζεσαι για να συντηρηθεις σε αυτα τα κιλα που εισαι τωρα και μετα να αφαιρεσεις σιγα σιγα θερμιδες για να αρχισεις να χανεις.
Διαβασε εδω...

http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?5923-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BF%CF%87%CE%B9-%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%BF...

και εδω για να μπεις λιγο στο νοημα..
http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?4298-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1-%CE%A5%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%85-BMR-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B9%CE%B4%CF%89%CE%BD

magdaline
13-06-12, 00:45
Πρωινο: βρωμη με ζεστο γαλα και κανελα 50γρ βρώμη τρώω εγώ (μιση σχεδόν κούπα καφέ)

Δεκατιανο: 1-2 φρουτα
Μεσημεριανο: - Σαλατα
- απο μια-δυο φορες την εβδομαδα κοτοπουλο,οσπρια,ψαρι,μοσχαρισιο κρεας αλλα δεν μετρω ποσοτητα
Δεκατιανό: 1-2 φρουτα απογευματινό εννοείς?
Προπονηση 2 ωρες

βραδυνο: γιαουρτι με τοστ ή γιαουρτι με σαλατα θα ταν καλύτερο αν έβγαζες το ψωμί το βράδυ κ το έβαζες δεκατιανό με δυο φέτες γαλοπουλα ή έτρωγες για δεκατιανό ένα φρούτο

Πινω 3 φραπε την ημερα αλλα με ζαχαρινη...

:unsure:
και καλωσόρισες

rafaella
13-06-12, 00:50
Σε ευχαριστο παρα πολυ!!! Ελπιζω να δω βελτιωση γτ δεν παει αλλο αυτη η κατασταση ;))

dorita
13-06-12, 01:03
rafaella καλως ηρθες....

αρχικα τα κιλα σου για το υψος σου ειναι πολυ λιγα!!...
το λιπος που λες ειναι κατι αντιληπτο σε σενα ή απλα μια μετρηση;;; k εκανες την διαπιστωση;;

επισης εισαι πολυ χαμηλα σε θερμιδες συν οτι η πρωτεινη σου ημερησιως ειναι ελαχιστη!!!

magdaline
13-06-12, 01:05
βάλε στο προφιλ σου καμια φώτο και κάνε μας friend request για να δούμε περίπου που βρίσκεσαι:welcome:

rafaella
13-06-12, 03:04
Βασικα δεν πρεπει κανονικα να εισαι 10 κιλα κατω απο το υψος σου?πρωτος μου στοχος ειναι να χαμηλωσει το ποσοστο του λιπους μου...Ειχα κανει λιπομετρηση και βγαλε 25% το λιπος. Ποσο πρεπει να ειναι το λιπος περιπου?Πρεπει δλδ να αυξησω τις θερμιδες και την πρωτεινη?Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις απλα ειμαι λιγο ασχετη οπως καταλαβατε ;) Εχω βαλει καποιους στοχους και δε ξερω πως να τους πραγματοποιησω :)

koukoutsaki
13-06-12, 07:43
rafaela καλωσορισες ...κ μενα μου φαινεται οτι τρως λιγο ...:unsure:

marvin
13-06-12, 08:48
Βασικα δεν πρεπει κανονικα να εισαι 10 κιλα κατω απο το υψος σου?πρωτος μου στοχος ειναι να χαμηλωσει το ποσοστο του λιπους μου...Ειχα κανει λιπομετρηση και βγαλε 25% το λιπος. Ποσο πρεπει να ειναι το λιπος περιπου?Πρεπει δλδ να αυξησω τις θερμιδες και την πρωτεινη?Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις απλα ειμαι λιγο ασχετη οπως καταλαβατε ;) Εχω βαλει καποιους στοχους και δε ξερω πως να τους πραγματοποιησω :)

Ραφαελα τιποτα ''δεν πρεπει'' αν εσυ απο αυτο που βλεπεις στον καθρεφτη σου σε κανει να νιωθεις καλα και εισαι στα πλαισια ενος ανθρωπου που αγαπα και φροντιζει το σωμα του(εννοωντας δεν εισαι παχυσαρκη και δεν περνας ολη μερα στον καναπε τρωγοντας σαβουρες)τοτε κανενα στανταρ υψους με βαρους δεν σε περιοριζει!!!
Διαβασε τα λιγκ που σου εδωσα θα σε βοηθησουν να καταλαβεις καποια πραγματα αλλιως το να στα ''δωσει'' καποιος ετοιμα δεν θα ειναι προς οφελος σου να τα λειτουργησεις και μετα θα προσπαθησουμε ολοι να σε βοηθησουμε να φτιαξεις μια διατροφη που να σου ταιριαζει.:welcome:

rafaella
13-06-12, 10:32
Ναι τα κοιταξα και οντως με βοηθησαν παρα πολυ!!!αυτο που βλεπω στον καθρεφτη δεν μ αρεσει..οχι οτι ειμαι παχουλη απλα εχω περισσοτερο λιπος στην περιοχη της κοιλιας και φαινεται ασχημο...δεν ειμαι οπως θα ηθελα να ειμαι...

marvin
13-06-12, 10:53
Ναι τα κοιταξα και οντως με βοηθησαν παρα πολυ!!!αυτο που βλεπω στον καθρεφτη δεν μ αρεσει..οχι οτι ειμαι παχουλη απλα εχω περισσοτερο λιπος στην περιοχη της κοιλιας και φαινεται ασχημο...δεν ειμαι οπως θα ηθελα να ειμαι...

Ωραια τωρα προσπαθησε να βγαλεις αναλογα μην την ασχολια σου ποσες θερμιδες χρειαζεσαι για να συντηρηθεις σε αυτα τα κιλα και υστερα ''κοψε'' για αρχη καποιες θερμιδες..γυρω στις 250 την πρωτη εβδομαδα για να δεις πως αντιδρα το σωμα σου.Το λιπος στην κοιλια ειναι θεμα διατροφης κατα πρωτον και γυμναστικης κατα δευτερον!!!Βαλε οπως σου ειπαν τα κοριτσια φωτο στο προφιλ σου για να εχουμε μια εικονα σου ωστε να μπορουμε να σε βοηθησουμε και ελα εδω αν θες,που ειναι γυναικειο τοπικ να σε γνωρισουν και τα αλλα κοριτσια..http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?18568-Female-Gym-Tips&p=592437#post592437

rafaella
13-06-12, 11:30
Νομιζω εβαλα φωτογραφια στο profile μου!!θα προσπαθησω να τηρησω κατα γραμμα τις συμβουλες σου!!μακαρι να τ καταφερω!!για να χασω λιπος πρεπει να κανω αεροβια εε;

gym
24-06-12, 22:12
ραφαελλα μου αν κ νομιζω απαντησα μεσα το Female Gym Tips ,σου λεω και απο εδω οτι για να χασεις λιπος χρειαζεται ενα θερμιδικο ελλειμμα ειτε προερχεται απο την διατροφη σου ειτε απο την προπονηση σου ειτε και συνδυαστικα...

η διαδικασια αυτη ομως θελει χρονο...εαν κανεις υπερβολες ,θα χασεις αλλα το θεμα ειναι τι θα παρεις μετα

μην τρελαινεσαι επειδη ειναι καλοκαιρι...ηδη εχεις ενα πολυ καλο σε αναλογιες σωμα,γυμναζεσαι και πας καλα...

ανοιξε ενα λογκ αν θες,να βλεπουμε με λεπτομερεις τι κ τι κανεις απο διατροφη κ προπονηση και γενικα την προοδο σου...

και να θυμασαι...ΟΧΙ ΠΑΝΙΚΟΣ...απλα να γουσταρεις αυτο που κανεις και θα δεις οτι τα αποτελεσματα θα ερθουν πιο γρηγορα απο οσο περιμενες...

ελπιζω να διαβασες τα λινκς που σου εδωσε η νικη(μαρβιν)επανω γιατι ειναι βασικα ;)