PDA

Επιστροφή στο Forum : psonara's diatrofi



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7

psonara
17-06-12, 20:44
καλησπερα σε ολη την παρεα!μετα απο πολυ καιρο ξαναγραφω.σας παρακαλουθω ολον αυτον το καιρο και θαυμαζω τα σωματα των κοριτσιων μας και την προσπαθεια ολων των μελω μας φυσικα.βασικα θελω να χασω λιπος αλλα οχι κιλα.γυμναστηριο πλεον λογω δουλειας δεν προλαβαινω αλλα ανεβοκατεβαινω αρκετες σκαλες καθημερινα!θα ενταξω λιγα λεπτα ελλειπτικο καθημερινα και καμια ασκηση με βαρακια γιατι θελω να ανεβασω μυικη μαζα!απο σημερα θα σας αναφερωτην διατροφη μου και καθε βοηθεια και γνωμη ευσπροδεκτη!ευχαριστω και σορυ αν κουρασα!

Ηλαπ
17-06-12, 20:53
Χωρις γυμναστηριο και μονο με μερικα βαρακια ειναι πολυ δυσκολο εως και ακατορθωτο να χασεις λιπος και να μηνεις στα ιδια κιλα....Καλυτερα τρωγε στις θερμιδες συντηρισης σου και κανε την γυμναστηκουλα σου (οτι μπορεις δλδ) και ετσι θα παρεις καποια μαζα και το σωμα σου θα φαινετε και πιο τονωμενο :

Ασκησεις με το βαρος του σωματος σου κανεις???

psonara
17-06-12, 22:04
Χωρις γυμναστηριο και μονο με μερικα βαρακια ειναι πολυ δυσκολο εως και ακατορθωτο να χασεις λιπος και να μηνεις στα ιδια κιλα....Καλυτερα τρωγε στις θερμιδες συντηρισης σου και κανε την γυμναστηκουλα σου (οτι μπορεις δλδ) και ετσι θα παρεις καποια μαζα και το σωμα σου θα φαινετε και πιο τονωμενο :

Ασκησεις με το βαρος του σωματος σου κανεις???

οχι δυστυχως.τωρα λεω ν'αρχισω.εχεις να προτεινεις κατι?

average_joe
17-06-12, 22:16
για ασκησεις με βαρος σωματος δες σε αυτο το θεμα Calisthenics (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?15389-Calis...) στο ποστ #34 ισως σε βοηθησουν καποιες.

Ηλαπ
17-06-12, 22:20
οχι δυστυχως.τωρα λεω ν'αρχισω.εχεις να προτεινεις κατι?

Για εμενα πουσ απ και μονοζυγο ειναι μαστ και σκουατ βεβαια.....
Μονιιζυγο μπορεις να κανεις εστω και μια ελξη???? Αν οχι εχω ενα προγραμματακι πολυ καλο....Εγω δν μπορουσα ουτε μια και τρ κλειστη λαβη βγαζω 5-6 και κανονικη 1-2 μεσα σε πλ λιγο καιρο...

psonara
18-06-12, 16:47
Για εμενα πουσ απ και μονοζυγο ειναι μαστ και σκουατ βεβαια.....
Μονιιζυγο μπορεις να κανεις εστω και μια ελξη???? Αν οχι εχω ενα προγραμματακι πολυ καλο....Εγω δν μπορουσα ουτε μια και τρ κλειστη λαβη βγαζω 5-6 και κανονικη 1-2 μεσα σε πλ λιγο καιρο...

average kai ηλαπ σας ευχαριστω για τη βοηθεια!οντως το μονοζυγο πολυ καλο αλλα εγω δεν διαθετω!το μονο που εχω ειναι βαρακια ελλειπτικο και ποδηλατο.σκεφτομαι να συνδυασω κατι απο ολα αυτα αλλα δεν ξερω επισης τι ωρα ειναι καλυτερα για προπονηση γιατι ολη τη μερα δουλευω!σκεφτομουν αργα το βραδυ αλλα δεν ξερω...αν θα εχω δυναμεις!

Χριστοφορος123
18-06-12, 16:49
average kai ηλαπ σας ευχαριστω για τη βοηθεια!οντως το μονοζυγο πολυ καλο αλλα εγω δεν διαθετω!το μονο που εχω ειναι βαρακια ελλειπτικο και ποδηλατο.σκεφτομαι να συνδυασω κατι απο ολα αυτα αλλα δεν ξερω επισης τι ωρα ειναι καλυτερα για προπονηση γιατι ολη τη μερα δουλευω!σκεφτομουν αργα το βραδυ αλλα δεν ξερω...αν θα εχω δυναμεις!

Η καλυτερη ωρα για προπονηση ειναι οταν νιωθεις εσυ πως εχεις περισσοτερες δυναμεις!
Μονοζυγο αμα μπορεις παρε ενα κοστιζει γυρω στα 10-15 ευρω και ειναι παρα πολυ χρησιμο για ασκησεις της πλατης που ειναι μεγαλος μυς

psonara
18-06-12, 16:55
17-06-12
σηκωθηκα μεσημερι και εφαγα ενα νεκταρινι.
15΄00.μπαμιες κοκκινιστες με φρεσκια ντοματα (150γρ)και 75γρ κοτα και 55γρ ψωμι
18΄00.500γρ φρουτα(ροδακινο,νεκταρινι και βερυκοκα)
21΄00.το ιδιο με τις 15΄00.

average_joe
18-06-12, 19:35
βαλε παραπανω πηγες πρωτεινης στα γευματα σου.

υπολογισε 1.5γρ ανα κιλο βαρους.

νομιζω οτι με το παραπανω sample της διατροφης σου εισαι χαμηλα σε πρωτεινη που ειναι το βασικο μακροσυστατικο.

τωρα αν δεν κανεις γυμαστικη δεν ξερω κατα ποσο θα αυξησεις τη μυικη σου μαζα αλλα η πρωτεινη σε αυτο το ποσοστο και κρατωντας τις ιδιες θερμιδες για να σαι σε συντηρηση (δηλ θα κοψεις απο υδατανθρακα ή/ και λιπος για να ρθεις σε ισορροπια) ισως σε βοηθησει σε ενα καλυτερο recomp.

psonara
19-06-12, 14:16
βαλε παραπανω πηγες πρωτεινης στα γευματα σου.

υπολογισε 1.5γρ ανα κιλο βαρους.

νομιζω οτι με το παραπανω sample της διατροφης σου εισαι χαμηλα σε πρωτεινη που ειναι το βασικο μακροσυστατικο.

τωρα αν δεν κανεις γυμαστικη δεν ξερω κατα ποσο θα αυξησεις τη μυικη σου μαζα αλλα η πρωτεινη σε αυτο το ποσοστο και κρατωντας τις ιδιες θερμιδες για να σαι σε συντηρηση (δηλ θα κοψεις απο υδατανθρακα ή/ και λιπος για να ρθεις σε ισορροπια) ισως σε βοηθησει σε ενα καλυτερο recomp.

average σ'ευχαριστω για τις συμβουλες σου!βασικα ολα τα χρονια γυμναζομουν αλλα τωρα δεν μπορω να πηγαινω γυμναστηριο!οσο για την πρωτεινη εχεις δικιο.ο υδατανθρακας μου ειναι πολυ πιο ψηλα!θα προσπαθησω να την αυξησω!βεβαια σκετα αυγα και κοτα χωρις ψωμι δεν τρωγονται....αλλα θα προσπαθησω!σαντουιτσακια με αυγα και γαλοπουλα πως τα βρισκεις?

psonara
19-06-12, 14:47
18-06-12
σηκωθηκα παλι αργα.
15.30-κεφτεδακια απο γαλοπουλα(130γρ),20γρ τυρι φετα,αγγουροντοματα και μια αραβικη πιτα(90 θερμιδες)
19.00-φρουτα (500-600γρ)νεκταρινια ροδακινα βερυκοκα
22.00-τοστ με πολυσπορο ψωμι,1 φετα γαλοπουλα και μια φετα τυρι λαιτ και ντοματα

average_joe
20-06-12, 00:51
average σ'ευχαριστω για τις συμβουλες σου!βασικα ολα τα χρονια γυμναζομουν αλλα τωρα δεν μπορω να πηγαινω γυμναστηριο!οσο για την πρωτεινη εχεις δικιο.ο υδατανθρακας μου ειναι πολυ πιο ψηλα!θα προσπαθησω να την αυξησω!βεβαια σκετα αυγα και κοτα χωρις ψωμι δεν τρωγονται....αλλα θα προσπαθησω!σαντουιτσακια με αυγα και γαλοπουλα πως τα βρισκεις?

καλα ειναι.

απο αυγα φροντισε να χεις 1 με 2 ολοκληρα μεσα στη μερα.

γαλοπουλα αλλαντικο?
δεν ειναι απο τις καλυτερες επιλογες οσον αφορα την ποιοτητα κρετος.
αν λες το κανονικο κομπλε.

τωρα σε τι θα δωσεις βαση περαν της πρωτεινης που τα παμε, δηλ αν θα χεις αυξημενα υδατανθρακες ή λιπαρα δεν ξερω.
αυτο εξαρταται σε ποιο απο τα δυο ανταποκρινεσαι καλυτερα.

psonara
20-06-12, 18:00
καλα ειναι.

απο αυγα φροντισε να χεις 1 με 2 ολοκληρα μεσα στη μερα.

γαλοπουλα αλλαντικο?
δεν ειναι απο τις καλυτερες επιλογες οσον αφορα την ποιοτητα κρετος.
αν λες το κανονικο κομπλε.

τωρα σε τι θα δωσεις βαση περαν της πρωτεινης που τα παμε, δηλ αν θα χεις αυξημενα υδατανθρακες ή λιπαρα δεν ξερω.
αυτο εξαρταται σε ποιο απο τα δυο ανταποκρινεσαι καλυτερα.

average σ'ευχαριστω και παλι για τις συμβουλες σου!
σημερα για μεσημερι εκανα μια πρωτεινουχα ομελετα με 1 αυγο,1 ασπραδι,1 φετα γαλοπουλα,20 γρ.τυρι,ντοματα,πιπεριες αγγουρι και το συνοδευσα με 40 γρ ψωμι.βασικα με παιρνει να κανω ενα σαντουιτς το βραδυ με τυρι λαιτ,γαλοπουλα και κοτα?εχω παρει ενα ιταλικο ψωμι για σαντουιτς που λεγεται panini!αλλιως γιαουρτι με μουσλι και δημητριακα και αποξηραμενα φρουτα.

average_joe
20-06-12, 18:20
και τα δυο καλα ειναι.
το ψωμι που λες δεν το ξερω οποτε κοιτα λιγο τα συστατικα του και το επιλεγεις ή οχι με βαση αυτα.
απλα νομιζω οτι μιλαμε πιο πολυ για μια τυπικη διαιτα κοπελας που δεν γυμναζεται (βλεπω λιγη αεροβιο οτι αναφερεις) οποτε δεν νομιζω οτι μπορω να πω και πολλα.
για αυξηση μυικης μαζας κτλ με δυο βαρακια δεν ξερω τι δουλεια θα κανεις.

οι θερμιδες εχω την εντυπωση οτι ειναι χαμηλα και αυτο δεν μπορεις να το συνεχιζεις για μεγαλο χρονικο διαστημα.

εκτος αν μιλαμε μονο για καλοκαιρι οποτε πασο.:welcome:

psonara
21-06-12, 13:41
και τα δυο καλα ειναι.
το ψωμι που λες δεν το ξερω οποτε κοιτα λιγο τα συστατικα του και το επιλεγεις ή οχι με βαση αυτα.
απλα νομιζω οτι μιλαμε πιο πολυ για μια τυπικη διαιτα κοπελας που δεν γυμναζεται (βλεπω λιγη αεροβιο οτι αναφερεις) οποτε δεν νομιζω οτι μπορω να πω και πολλα.
για αυξηση μυικης μαζας κτλ με δυο βαρακια δεν ξερω τι δουλεια θα κανεις.

οι θερμιδες εχω την εντυπωση οτι ειναι χαμηλα και αυτο δεν μπορεις να το συνεχιζεις για μεγαλο χρονικο διαστημα.

εκτος αν μιλαμε μονο για καλοκαιρι οποτε πασο.:welcome:

average ισως εχεις δικιο αλλα τωρα ειναι ανεφικτο να παω γυμναστηριο δυσυχως!θα προσπαθησω ετσι και θ'αυξησω και την πρωτεινη γιατι οταν το εκανα ειχα δει διαφορα!και αναλογως θα συνεχισω!

RAMBO
21-06-12, 14:56
Με 3 γευματα θα ανεβασεις μυικη μαζα?:unsure:

Αμα ξυπνας αργα τοτε κανε τα γευματα σου ως αργα το βραδυ,κατι παρομοιο κανω και γω
*Πολλα φρουτα εχεις..

psonara
21-06-12, 16:48
Με 3 γευματα θα ανεβασεις μυικη μαζα?:unsure:

Αμα ξυπνας αργα τοτε κανε τα γευματα σου ως αργα το βραδυ,κατι παρομοιο κανω και γω
*Πολλα φρουτα εχεις..

φιλε rambo ισως εχεις δικιο.βασικα απο τοτε που σταματησα το γυμναστηριο δεν εχω ορεξη για κρεας και γενικα δεν βλεπω να παιρνω ογκο θελω να βαλω οπωσδηποτε 2-3 καθαρα κιλα γιατι χανει η εξωτερικη μου εμφανιση και εχω ενα θεμα μ'αυτο.εξου και το ψωναρα...τεσπα αστειευομαι ολοι μου λενε τρωγε ο,τι βρεις σοκολατες πιτσες τετοια για να παρεις...και το μονο που εχω πετυχει ο ανω και κατω κορμος κοκκαλο και μια κοιλιτσα φουσκωμενη.και δεν ξερω τι να κανω...οσο για τα φρουτα ...ναι εχω ενα θεμα...δεν μπορω ν'αντισταθω,αλλα δεν νομιζω οτι μου κανουν κακο...τι λες?

RAMBO
21-06-12, 16:56
Χρειαζεσαι φαι και καλη διατροφη για τουλαχιστον 1,5 χρονο συν καλη γυμναστικη για να βαλεις τοσα μυικα κιλα,το κρεας ειναι απαραιτητο οπως και μια διατροφη με πολλα παραπανο απο 2-3 γευματα που κανεις και ειναι πολυ λογικο με αυτα να μην βλεπεις διαφορα και ουτε προκειται να δεις..

Stella
21-06-12, 17:13
Ψωναρα μου χωρίς βαριά προπόνηση με βάρη αποκλείεται να βάλεις μυικά κιλά.
Εδώ με εξουθενωτική προπόνηση και παρακαλάμε να βάλουμε κανα κιλό και πάλι με το σταγονόμετρο.
Οπότε μέχρι να μπορείς να πας γυμναστηριο καλύτερα να το αφήσεις αυτό σαν στοχο. Συνέχισε με μια διατροφή κοντά στη συντήρηση σου και λίγη προπόνηση στο σπίτι ετσι ώστε να διατηρηθεις στα κιλά σου και όταν ξεκινησεις γυμναστηριο συζυτάμε για διατροφή και προπόνηση για να αυξησεις μυική μαζα.
Χωρίς προπόνηση απλά δεν γίνεται!:)

psonara
21-06-12, 17:27
Ψωναρα μου χωρίς βαριά προπόνηση με βάρη αποκλείεται να βάλεις μυικά κιλά.
Εδώ με εξουθενωτική προπόνηση και παρακαλάμε να βάλουμε κανα κιλό και πάλι με το σταγονόμετρο.
Οπότε μέχρι να μπορείς να πας γυμναστηριο καλύτερα να το αφήσεις αυτό σαν στοχο. Συνέχισε με μια διατροφή κοντά στη συντήρηση σου και λίγη προπόνηση στο σπίτι ετσι ώστε να διατηρηθεις στα κιλά σου και όταν ξεκινησεις γυμναστηριο συζυτάμε για διατροφή και προπόνηση για να αυξησεις μυική μαζα.
Χωρίς προπόνηση απλά δεν γίνεται!:)

στελλα μου αρχικα σ'ευχαριστω για την παρεμβαση σου.εχεις δικιο.σκεφτομουν πριν λιγο τη Δευτερα να ξαναγραφτω και ν'αρχισω και μια διατροφη γιατι τρωω τοση σαβουρα και το μονο που φουσκωνει ειναι η κοιλια και χαλιεμαι πολυ οταν μου λενε ολοι εισαι κοκκαλο φαε ο,τι βρεις και εγω τους ακουω και διαφορα διακρινω μονο στην κοιλια.δεν θελω να κανω σωσιβια και κοιλιες...θελω να φουσκωσεικαι να σφιξει ομοιομορφα το σωμα μου γιατι παροτι ειμαι αδυνατη ειμαι χαλαρη.εχω απελπιστει.ο καθεις λεει το μακρυ του και το κοντο του...ασε...

Χριστοφορος123
21-06-12, 17:50
στελλα μου αρχικα σ'ευχαριστω για την παρεμβαση σου.εχεις δικιο.σκεφτομουν πριν λιγο τη Δευτερα να ξαναγραφτω και ν'αρχισω και μια διατροφη γιατι τρωω τοση σαβουρα και το μονο που φουσκωνει ειναι η κοιλια και χαλιεμαι πολυ οταν μου λενε ολοι εισαι κοκκαλο φαε ο,τι βρεις και εγω τους ακουω και διαφορα διακρινω μονο στην κοιλια.δεν θελω να κανω σωσιβια και κοιλιες...θελω να φουσκωσεικαι να σφιξει ομοιομορφα το σωμα μου γιατι παροτι ειμαι αδυνατη ειμαι χαλαρη.εχω απελπιστει.ο καθεις λεει το μακρυ του και το κοντο του...ασε...

Στο λενε επειδη δεν ξερουνε..λογικο ειναι..νομιζουνε πως για να βαλεις κιλα πρεπει να σαβουριασεις αλλα αυτο που πρεπει να κανεις αποτι ξερεις πιστευω ειναι καθαρη διατροφη σε συνδυασμο με βαρη και λιγο αεροβιο...

Stella
21-06-12, 18:07
Nα μην ακους τι λέει ο ένας και ο άλλος. Δηλ αυτοι που σου τα λενε έχουν το τελειο σώμα και κρίνουν εσένα;
Αποφάσισε εσύ πώς θες τον εαυτό σου, ξεκοκκάλισε το φορουμ και θα καταλάβεις και μόνη σου τι πρέπει να κάνεις για να φτάσεις στο στοχο σου. Μόνο αν ενημερωθεις εσύ σωστα και έχεις δική σου αποψη θα βγάλεις ακρη, γιατί πάντα θα υπάρχουν γύρω σου οι ασχετοι που θα σου λένε ο καθένας τα δικά του.
Δεν είναι δύσκολο να μάθεις βασικά πράγματα. Το φόρουμ έχει τα πάντα για προπόνηση και διατροφή αρχαρίων!
Και μεις εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε όπου έχεις απορίες!

psonara
21-06-12, 18:08
Χρειαζεσαι φαι και καλη διατροφη για τουλαχιστον 1,5 χρονο συν καλη γυμναστικη για να βαλεις τοσα μυικα κιλα,το κρεας ειναι απαραιτητο οπως και μια διατροφη με πολλα παραπανο απο 2-3 γευματα που κανεις και ειναι πολυ λογικο με αυτα να μην βλεπεις διαφορα και ουτε προκειται να δεις..

rambo,χριστοφορε και στελλα εχετε δικιο.θα προσπαθησω ν'ακολουθησω τις συμβουλες σας.βασικα θελω την πολυτιμη βοηθεια σας αν γινεται.θα συνθεσω μια διατροφη και να με διορθωσετε οπου χρειαζεται.η ωρα προπονησης παιζει ρολο?δηλαδη αν ειναι βραδυ η' πρωι?σας ευχαρστω εκ των προτερων.

psonara
21-06-12, 18:12
Nα μην ακους τι λέει ο ένας και ο άλλος. Δηλ αυτοι που σου τα λενε έχουν το τελειο σώμα και κρίνουν εσένα;
Αποφάσισε εσύ πώς θες τον εαυτό σου, ξεκοκκάλισε το φορουμ και θα καταλάβεις και μόνη σου τι πρέπει να κάνεις για να φτάσεις στο στοχο σου. Μόνο αν ενημερωθεις εσύ σωστα και έχεις δική σου αποψη θα βγάλεις ακρη, γιατί πάντα θα υπάρχουν γύρω σου οι ασχετοι που θα σου λένε ο καθένας τα δικά του.
Δεν είναι δύσκολο να μάθεις βασικά πράγματα. Το φόρουμ έχει τα πάντα για προπόνηση και διατροφή αρχαρίων!
Και μεις εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε όπου έχεις απορίες!

στελλα μου με σκλαβωνεις με τα λογια σου ειλικρινα.βασικα το σιτε το εχω βγαλει ακτινογραφια 3 χρονια τωρα που σας παρακολουθω...και να πω την αληθεια καθε φορα που ελεγα ν'αρχισω αυτον τον τροπο ζωης επεφταν πανω μου ολοι και μου ελεγαν σαβουριασε και σε μια εβδομαδα θα φουσκωσεις γιατι αμα περιμενεις απο τα αυγα και τις κοτες χοληστερινη θα παθεις και δεν θα φουσκωσεις ποτε...εγω ομως να πω την αληθεια εβλεπα διαφορα στα μπρατσακια αλλα με αγχωναν και τα παρατουσα...και παλι κρεπες και παλι φουσκωματα και τα κοκκαλα κοκκαλα και εγω απελπισμενη

Χριστοφορος123
21-06-12, 18:13
rambo,χριστοφορε και στελλα εχετε δικιο.θα προσπαθησω ν'ακολουθησω τις συμβουλες σας.βασικα θελω την πολυτιμη βοηθεια σας αν γινεται.θα συνθεσω μια διατροφη και να με διορθωσετε οπου χρειαζεται.η ωρα προπονησης παιζει ρολο?δηλαδη αν ειναι βραδυ η' πρωι?σας ευχαρστω εκ των προτερων.

Οποτε νιωθεις εσυ πιο δυνατος..οκ καλο ειναι να μη γινεται πολυ βραδυ..για μενα η καλυτερη ωρα ειναι 6-7 το απογευμα.αλλα και το πρωι μια χαρα ειναι

Stella
21-06-12, 18:18
Ναι, φτιάξε ένα πλάνο γενικό και εμεις θα σε βοηθήσουμε. Η ωρα της προπόνησης παιζει ρόλο ως προς το γευμα πριν και μετά απο αυτή.
Αν και προσωπικά θεωρώ ότι αυτά για τον αρχάριο είναι λεπτομερειες. Σημασία έχει να μπεις στην προπόνηση με τα βάρη και να κατανοήσεις 5 βασικά πραγματα ως προς την εκτέλεςη των ασκήσεων και την ενταση της προπόνησης και να μάθεις να ακολουθεις ένα πλάνο καλης σε γενικές γραμμες διατροφής που να μπορείς να το προσαρμόζεις στην καθημερινότητα σου ανεξαρτητως απροοπτων.
Αν θελεις βάλε και μια φωτό στο προσωπικό σου αλμπουμ γιατι νομίζω οτι υπερβαλλεις λίγο με την κοιλίτσα που λες!;)

psonara
21-06-12, 18:19
Οποτε νιωθεις εσυ πιο δυνατος..οκ καλο ειναι να μη γινεται πολυ βραδυ..για μενα η καλυτερη ωρα ειναι 6-:το απογευμα.αλλα και το πρωι μια χαρα ειναι

βασικα δυνατη θελεις να πεις!!!!τεσπα εγω θα προσπαθησω για 6 η' 7 το απογευμα αλλα αν δεν μπορεσω λογω δουλεια ελεγα 8 .

Χριστοφορος123
21-06-12, 18:20
βασικα δυνατη θελεις να πεις!!!!τεσπα εγω θα προσπαθησω για 6 η' 7 το απογευμα αλλα αν δεν μπορεσω λογω δουλεια ελεγα 8 .

ουπς σορρυ:unsure::unsure:

Stella
21-06-12, 18:25
Ωραία! Μια χαρά βγαίνει ετσιμε προπόνηση στις 8. Βαλε πριν την προπόνηση (καμια ώρα) κανένα φρούτο με γουέι αν πίνεις ή κατι πρωτεινούχο με λίγο ρυζάκι ή κανενα ασπραδι με ρυζογκοφρέτες.... πες και συ καμια ιδέα τι θα σε βολευε....
Και μετά την προπόνηση κατά τις 10 φάε το βραδυνο σου, κατι σε πρωτείνη κρεας/ψαρι/τονο/ομελετα με ρυζι/πατάτα και σαλατουλα.
Τι ωρα κοιμάσαι περίπου;

psonara
21-06-12, 18:31
Ναι, φτιάξε ένα πλάνο γενικό και εμεις θα σε βοηθήσουμε. Η ωρα της προπόνησης παιζει ρόλο ως προς το γευμα πριν και μετά απο αυτή.
Αν και προσωπικά θεωρώ ότι αυτά για τον αρχάριο είναι λεπτομερειες. Σημασία έχει να μπεις στην προπόνηση με τα βάρη και να κατανοήσεις 5 βασικά πραγματα ως προς την εκτέλεςη των ασκήσεων και την ενταση της προπόνησης και να μάθεις να ακολουθεις ένα πλάνο καλης σε γενικές γραμμες διατροφής που να μπορείς να το προσαρμόζεις στην καθημερινότητα σου ανεξαρτητως απροοπτων.
Αν θελεις βάλε και μια φωτό στο προσωπικό σου αλμπουμ γιατι νομίζω οτι υπερβαλλεις λίγο με την κοιλίτσα που λες!;)

βασικα αν ημασταν κοντα θα σε πληρωνα για προσωπικη γυμναστρια..μιλας για την γυμναστικη σαν να τη βιωνεις ως τροπο ζωης και οχι κατι καταναγκαστικο...μπραβο...οκ λοιπον θα διαμορφωσω ενα πλανο διατροφης και θα μου πεις...επισης θα με βοηθησεις και σε τι ασκησεις να κανω στο γυμναστηριο.οσο για φωτο θελω ν'ανεβασω αλλα δεν ξερω πως γινεται ...γενικα δεν τα παω καλα και με την τεχνολογια....

psonara
21-06-12, 18:31
ουπς σορρυ:unsure::unsure:

ελα μην τρελαινεσαι δεν παρεξηγουμαι:P

Χριστοφορος123
21-06-12, 18:34
βασικα αν ημασταν κοντα θα σε πληρωνα για προσωπικη γυμναστρια..μιλας για την γυμναστικη σαν να τη βιωνεις ως τροπο ζωης και οχι κατι καταναγκαστικο...μπραβο...οκ λοιπον θα διαμορφωσω ενα πλανο διατροφης και θα μου πεις...επισης θα με βοηθησεις και σε τι ασκησεις να κανω στο γυμναστηριο.οσο για φωτο θελω ν'ανεβασω αλλα δεν ξερω πως γινεται ...γενικα δεν τα παω καλα και με την τεχνολογια....

Για να ανεβασεις φωτο ετσι πως απαντας ακριβως απο πανω εχει κατι εικονιδια..το 23ο ειναι για να ανεβασεις φωτο..(αφου τη βαλεις στο pc ενοειται)
Οσο για το γυμναστηριο .. 3-5 ασκησεις στηθος,4-5 ασκησεις πλατη,3-4 ωμους,5-7 ποδια,3 δικεφαλα 3 τρικεφαλα και εισαι μοπλε!

Stella
21-06-12, 19:38
βασικα αν ημασταν κοντα θα σε πληρωνα για προσωπικη γυμναστρια..μιλας για την γυμναστικη σαν να τη βιωνεις ως τροπο ζωης και οχι κατι καταναγκαστικο...μπραβο...οκ λοιπον θα διαμορφωσω ενα πλανο διατροφης και θα μου πεις...επισης θα με βοηθησεις και σε τι ασκησεις να κανω στο γυμναστηριο.οσο για φωτο θελω ν'ανεβασω αλλα δεν ξερω πως γινεται ...γενικα δεν τα παω καλα και με την τεχνολογια....

Σιγά καλέ το πράγμα και συ αν θα παρακολουθεις όλα τα θέματα του φορουμ θα τα μάθεις αυτά τα βασικά.
Εννοείται όπου μπορούμε όλοι θα σε βοηθήσουμε.
Προτείνω στο γυμναστηριο που θα πας να πεις να σου βγάλουν αυτοι ενα προγραμμα και το ποσταρεις εδώ και βλέπουμε.
Δες και στο φορουμ τα θέματα περι προπόνησης έχει πολλά και καλά.
Υπάρχουν κοπέλες εδώ που γνωρίζουν πολύ καλά τις προπονητικές μεθόδους και θα σε συμβουλεψουν.
Εγω είμαι λίγο πρωτόγονη σε ότι αφορά την προπόνηση και δεν την ψάχνω πολύ με προγράμματα και τετοια, πιστευω πώς ότι κάνεις στο γυμναστηριο, αν το κάνεις με πάθος (εννοειται στα όρια της σωματικής σου ασφαλειας :green:) και συνεπεια, δουλευει. Δεν υπάρχουν μαγικά προγράμματα.
Τελοσπάντων, το θέμα είναι να βρεις κάποια στιγμη χρόνο να ξεκινήσεις και θα τα βρεις όλα στην πορεία.
Και στο σπίτι φυσικά μπορεις να κάνεις πολλά πραγματα αν έχεις κάποιο βασικό εξοπλισμο. Υπάρχουν απειρa προγραμματα στο youtube (home workout) και ένα σαιτ που μου αρέσει εμενα πολύ για προπόνηση στο σπίτι είναι το www.fitnessblender.com ;)

psonara
22-06-12, 13:50
Ωραία! Μια χαρά βγαίνει ετσιμε προπόνηση στις 8. Βαλε πριν την προπόνηση (καμια ώρα) κανένα φρούτο με γουέι αν πίνεις ή κατι πρωτεινούχο με λίγο ρυζάκι ή κανενα ασπραδι με ρυζογκοφρέτες.... πες και συ καμια ιδέα τι θα σε βολευε....
Και μετά την προπόνηση κατά τις 10 φάε το βραδυνο σου, κατι σε πρωτείνη κρεας/ψαρι/τονο/ομελετα με ρυζι/πατάτα και σαλατουλα.
Τι ωρα κοιμάσαι περίπου;

βασικα σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες.αυριο θα ποσταρω μια διατροφη για να με διορθωσετε και απο δευτερα που θα παω γυμναστηριο θα σας πω και τις ασκησεις.στελλα μου βασικα ξαπλωνω νωρις το βραδυ και θα μου ηταν αδυνατον να φαω φαγητο εκεινη την ωρα.γιατι ρωτησες?παιζει ρολο?

average_joe
22-06-12, 13:57
απο δευτερα που θα παω γυμναστηριο θα σας πω και τις ασκησεις.

:awesome::awesome: welcome back!
το αποτελεσμα θα ναι δεδομενο αν παρακολουθεις και το forum.


ακου τις κοπελιες κυριως, καθως ειναι σε θεση να δωσουν καλυτερες αποψεις λογω φυλου.

Stella
22-06-12, 14:41
βασικα σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες.αυριο θα ποσταρω μια διατροφη για να με διορθωσετε και απο δευτερα που θα παω γυμναστηριο θα σας πω και τις ασκησεις.στελλα μου βασικα ξαπλωνω νωρις το βραδυ και θα μου ηταν αδυνατον να φαω φαγητο εκεινη την ωρα.γιατι ρωτησες?παιζει ρολο?

Τι ωρα δηλ κοιμάσαι;
Εφοσον πας για προπόνηση στις 8 μετα θα πρέπει να τρως. Και το λογικό είναι να πεινάς και αρκετα.
Δηλ εσύ πώς το σκεφτεσαι; Μετα το gym να μην τρως τιποτα και να κοιμάσαι νηστική;
Μπορεις και το άλλο.
Αμέσως μόλις τελειώνεις προπόνηση 1 σκουπ γουει και στο σπίτι πριν τον υπνο κότατζ ή γιαούρτι με ξηρους καρπους. Αυτό ελαφρύ είναι.
Γι΄αυτό ρώτησα για να δούμε τα γευματα σου. Δε γίνεται να μένεις νηστική μετα το gym. Βασικά δε θα μπορεις. Αν κάνεις σοβαρη προπόνηση θα πεινάς!

psonara
22-06-12, 14:55
Τι ωρα δηλ κοιμάσαι;
Εφοσον πας για προπόνηση στις 8 μετα θα πρέπει να τρως. Και το λογικό είναι να πεινάς και αρκετα.
Δηλ εσύ πώς το σκεφτεσαι; Μετα το gym να μην τρως τιποτα και να κοιμάσαι νηστική;
Μπορεις και το άλλο.
Αμέσως μόλις τελειώνεις προπόνηση 1 σκουπ γουει και στο σπίτι πριν τον υπνο κότατζ ή γιαούρτι με ξηρους καρπους. Αυτό ελαφρύ είναι.
Γι΄αυτό ρώτησα για να δούμε τα γευματα σου. Δε γίνεται να μένεις νηστική μετα το gym. Βασικά δε θα μπορεις. Αν κάνεις σοβαρη προπόνηση θα πεινάς!

και φυσικα δεν θα μενω νηστικη.σκεφτομουν κατι σε τοστ η σε γιαουρτι με μουσλι ανακατεμενο με ξηρους καρπους,δημητριακα και αποξηραμενα φρουτα.πως το βλεπεις?βασικα θα δω την ωρα μηπως παω και πιο νωρις και θα σας γραψω.συμπληρωματα δεν θελω ακομα να παρω.

psonara
22-06-12, 14:56
:awesome::awesome: welcome back!
το αποτελεσμα θα ναι δεδομενο αν παρακολουθεις και το forum.


ακου τις κοπελιες κυριως, καθως ειναι σε θεση να δωσουν καλυτερες αποψεις λογω φυλου.

ναι κι εγω αυτο πιστευω.εσυ εχεις δει διαφορα?κανεις διατροφη?

Stella
22-06-12, 15:00
Καλό είναι το γιαούρτι με το μουσλι.
Το τοστ ναι αλλα να βάζεις εσύ μεσα κοτόπουλο/γαλοπούλα ή τόνο όχι ζαμπον και τέτοια γιατί δεν έχουν τίποτα να σου προσφερουν από θρεπτικά συστατικά και πρωτείνη και μετα το γυμναστηριο το σώμα σου χρειάζεται πρωτείνη. Υδατάνθρακα οκ θα πάρεις από το ψωμί του τοστ.;)

koukoutsaki
22-06-12, 15:27
θυμησου αυτο που θα σου πω μετα απο γερη προπονηση θα γυρισεις σπιτι κ θα θες να φας και τους τοιχους .....επισης με γερη κ συστηματικη γυμναστικη κ μολις ξυπνας το πρωι θα πεινας ...;)
οποτε θες θρεπτικο φαγητο οχι ψιχουλακια

psonara
22-06-12, 15:28
Καλό είναι το γιαούρτι με το μουσλι.
Το τοστ ναι αλλα να βάζεις εσύ μεσα κοτόπουλο/γαλοπούλα ή τόνο όχι ζαμπον και τέτοια γιατί δεν έχουν τίποτα να σου προσφερουν από θρεπτικά συστατικά και πρωτείνη και μετα το γυμναστηριο το σώμα σου χρειάζεται πρωτείνη. Υδατάνθρακα οκ θα πάρεις από το ψωμί του τοστ.;)

ναι ζαμπον δεν τρωω ετσι κι αλλιως.κι εγω σκεφτομουν να βαζω μεσα τυρι-γαλοπουλα η' αυγο και τυρι.πειραζει που η γαλοπουλα ειναι αλλαντικο?παιρνω βραστη.εχει ελαχιστες θερμιδες.ψωμι εκτος απο του τοστ μπορω να κανω και με φουρνου ολικης και ποσα γραμμαρια περιπου?

koukoutsaki
22-06-12, 15:32
γενικα εισαι κοριτσι που πεινας η χορταινει αμεσως?
το κακο επισης με τα ψωμια -εκτος την κατακρατηση που κανουν- κ τα αλλαντικα ,ακομα κ βραστα να ειναι , ειναι οτι ΔΕ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙΣ ...:(
κ απο θρεπτικης αξιας δε λενε κ πολλα ...
δηλαδη φατο αραια οχι καθε μερα ...

psonara
22-06-12, 15:49
γενικα εισαι κοριτσι που πεινας η χορταινει αμεσως?
το κακο επισης με τα ψωμια -εκτος την κατακρατηση που κανουν- κ τα αλλαντικα ,ακομα κ βραστα να ειναι , ειναι οτι ΔΕ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙΣ ...:(
κ απο θρεπτικης αξιας δε λενε κ πολλα ...
δηλαδη φατο αραια οχι καθε μερα ...

βασικα δεν χορταινω ευκολα.γι'αυτο τρωω πολυ ψωμι για να με κραταει.δηλαδη σαν υδατανθρακα προτιμω το ψωμι απο ρυζι η πατατα.δηλαδη παιζει ρολο τι υδατανθρακα θα βαλω το βραδυ αν εχει τις ιδιες θερμιδες με το ρυζι η την πατατα?οσο για πρωτεινη μπορει να εναλλασσω τη γαλοπουλα με αυγο!

koukoutsaki
22-06-12, 15:56
βασικα δεν χορταινω ευκολα. ααα δικια μου εισαι κ συ
γι'αυτο τρωω πολυ ψωμι για να με κραταει. παγιδα ....θες πολλες φετες για να χορτασεις ετσι ...:unsure::unsure::unsure:
.δηλαδη σαν υδατανθρακα προτιμω το ψωμι απο ρυζι η πατατα.δηλαδη παιζει ρολο τι υδατανθρακα θα βαλω το βραδυ αν εχει τις ιδιες θερμιδες με το ρυζι η την πατατα?οσο για πρωτεινη μπορει να εναλλασσω τη γαλοπουλα με αυγο!


εκτος απο γαλοπουλα κ αβγο, μοσχαρι, σηκωτι μοσχαρισιο θα μπορουσες που κ που. σουβλακι κοτοπουλο αν φτιαχνει ο χασαπης σου .:green:

Stella
22-06-12, 18:16
To θέμα είναι μετά την προπόνηση να πάρεις αρκετή ποσότητα πρωτείνης και 2-3 φέτες γαλοπούλα δε θα σου προσφερουν τίποτα, γι΄αυτό σου λέω να φας κρέας. Και αν θες αυγο επίσης ένα αυγό δε θα σου δώσει αρκετη πρωτείνη. Βαλε 4-5 ασπράδια για να είσαι εντάξει.
Βαλε το κρέας και αφαιρεσε θερμίδες αλλου αν ξεπερνας τις θερμίδες συντήρησης. Δηλαδή μη σκεφτεσαι τη γαλοπούλα (το αλλαντικο) σαν επιλογή επειδή έχει λιγες θερμίδες. Ε και; Το θέμα είναι αυτό που τρως να σου προσφερει και κάτι.

psonara
23-06-12, 18:03
εχω κανει ενα πλανο διατροφης αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλη.θελω τη βοηθεια σας για να την τελειοποιησουμε.
να υπενθυμισω οτι θελω αυξηση μυικης μαζας 2-3 κιλα και χασιμο λιπους.
11.00-γιαουρτι η' γαλα με μουσλι,δημητριακα,ξηροκαρπια και αποξηραμενα φρουτα(30γρ)
η' ψωμι του τοστ πολυσπορο με ταχινι (1κγ)και μελι(1κγ) και φυσικο χυμο πορτοκαλι
η' τοστ με (τυρι,γαλοπουλα,αυγο) και φυσικο χυμο
η'2 φρυγανιες ολικης με ταχινι και μελι και φυσικο χυμο
η' ενα κουλουρι θεσσαλονικης και γαλα(οταν βρισκομαι εκτος σπιτιου)
13.00- φρουτα
15.00-κρεας(κοτα,μοσχαρι νουα,κουνελι,γαλοπουλα η' απαχο χοιρινο) μαγειρεμενο με λαδι συνοδεομενο ρυζι η' πατατα η' μακαρονια ολικης και ενα μεγαλο πιατο σαλατα και μερικες φορες 1 φετα ψωμι.οταν υπαρχει λαδερο τοτε συνοδευω με 30γρ τυρι και 1-2 φετες ψωμι
18.00-φρουτα
21.00-τοστ η' γιαουρτι η' γαλα με μουσλικαι δημητριακα η' πιτακι (1 κροκος,2 ασπραδια,30γρ κρεας,20γρ τυρι και 100γρ πατατα και ντοματα η' μια αραβικη πιτα με κοτα και λαχανικα και μια φετα τυρι.
προπονηση θα γινεται 12 το πρωι η' το απογευμα κατα τις 18.30 η' 19.00.
εχω βαλει πολλες επιλογες για να μην βαριεμαι.
περιμενω συμβουλες.απο δευτερα που ξεκιναω παλι γυμναστηριο θα σας πω και για ασκησεις.
ευχαριστω εκ των προτερων

Miss Fit
24-06-12, 01:09
εχω κανει ενα πλανο διατροφης αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλη.θελω τη βοηθεια σας για να την τελειοποιησουμε.
να υπενθυμισω οτι θελω αυξηση μυικης μαζας 2-3 κιλα και χασιμο λιπους.
11.00-γιαουρτι η' γαλα με μουσλι,δημητριακα,ξηροκαρπια και αποξηραμενα φρουτα(30γρ)
η' ψωμι του τοστ πολυσπορο με ταχινι (1κγ)και μελι(1κγ) και φυσικο χυμο πορτοκαλι
η' τοστ με (τυρι,γαλοπουλα,αυγο) και φυσικο χυμο
η'2 φρυγανιες ολικης με ταχινι και μελι και φυσικο χυμο
η' ενα κουλουρι θεσσαλονικης και γαλα(οταν βρισκομαι εκτος σπιτιου)
13.00- φρουτα
15.00-κρεας(κοτα,μοσχαρι νουα,κουνελι,γαλοπουλα η' απαχο χοιρινο) μαγειρεμενο με λαδι συνοδεομενο ρυζι η' πατατα η' μακαρονια ολικης και ενα μεγαλο πιατο σαλατα και μερικες φορες 1 φετα ψωμι.οταν υπαρχει λαδερο τοτε συνοδευω με 30γρ τυρι και 1-2 φετες ψωμι
18.00-φρουτα
21.00-τοστ η' γιαουρτι η' γαλα με μουσλικαι δημητριακα η' πιτακι (1 κροκος,2 ασπραδια,30γρ κρεας,20γρ τυρι και 100γρ πατατα και ντοματα η' μια αραβικη πιτα με κοτα και λαχανικα και μια φετα τυρι.
προπονηση θα γινεται 12 το πρωι η' το απογευμα κατα τις 18.30 η' 19.00.
εχω βαλει πολλες επιλογες για να μην βαριεμαι.
περιμενω συμβουλες.απο δευτερα που ξεκιναω παλι γυμναστηριο θα σας πω και για ασκησεις.
ευχαριστω εκ των προτερων

Γειά σου και απο εδω:welcome: Καλή αρχή σου ευχομαι στο λογκ σου!
Γνώμη μου ειναι πως εχεις πολυ λίγη πρωτεινη στην διατροφή σου, πχ 100 γρ κοτοπουλο έχουν περίπου 29 γρ πρωτεινης και εσύ χρειάζεσαι το βάρος σου χ2 σε ποσοτητα ανα ημέρα για να καταφέρεις να αυξησης μυικη μάζα. πχ αν εισαι 50 κιλά θέλεις 100 γρ πρωτεινης. Στην διατροφή σου όμως εχεις μόνο ένα γευμα με κρεατάκι, δεν ξέρω αν την έχεις μετρήσει σε γραμμαρια να δεις ποσο σου βγαίνει στο περίπου.

Εγώ πχ θα έκανα το βραδυνό το ίδιο με το μεσημεριανό με λιγότερο υδατανθρακα στο βραδυνό, θα έβαζα κάτι πρωτεινουχο στο πρωινό μαζί με υδατ-κα και στα ένδιαμεσα ενα μήλο και ένα γιαουρτάκι.΄Αφου θέλεις να χάσεις λιπος μείωσε όσο μπορείς τα τοστ - κουλουρια και τα τυριά , πρόσεχε με το λάδι ( το χρειαζομαστε αλλα σε λογικές ποσότητες) αλλα ολα αυτά σταδιακά για να μην σου ρθει αποτομα η αλλαγή ;) Α! και να πινεις αρκετό νεράκι
Για οτι θέλεις ειμαστε εδω, καλή συνέχεια στην προσπαθεια σου:toast:

psonara
24-06-12, 18:17
Γειά σου και απο εδω:welcome: Καλή αρχή σου ευχομαι στο λογκ σου!
Γνώμη μου ειναι πως εχεις πολυ λίγη πρωτεινη στην διατροφή σου, πχ 100 γρ κοτοπουλο έχουν περίπου 29 γρ πρωτεινης και εσύ χρειάζεσαι το βάρος σου χ2 σε ποσοτητα ανα ημέρα για να καταφέρεις να αυξησης μυικη μάζα. πχ αν εισαι 50 κιλά θέλεις 100 γρ πρωτεινης. Στην διατροφή σου όμως εχεις μόνο ένα γευμα με κρεατάκι, δεν ξέρω αν την έχεις μετρήσει σε γραμμαρια να δεις ποσο σου βγαίνει στο περίπου.

Εγώ πχ θα έκανα το βραδυνό το ίδιο με το μεσημεριανό με λιγότερο υδατανθρακα στο βραδυνό, θα έβαζα κάτι πρωτεινουχο στο πρωινό μαζί με υδατ-κα και στα ένδιαμεσα ενα μήλο και ένα γιαουρτάκι.΄Αφου θέλεις να χάσεις λιπος μείωσε όσο μπορείς τα τοστ - κουλουρια και τα τυριά , πρόσεχε με το λάδι ( το χρειαζομαστε αλλα σε λογικές ποσότητες) αλλα ολα αυτά σταδιακά για να μην σου ρθει αποτομα η αλλαγή ;) Α! και να πινεις αρκετό νεράκι
Για οτι θέλεις ειμαστε εδω, καλή συνέχεια στην προσπαθεια σου:toast:

miss fit σ'ευχαριστω για τις συμβουλες σου!θα μετρησω και θα αυξησω την πρωτεινη απλα οσο για υδατανθρακα πειραζει να χρησιμοποιω πολυσπορο ψωμι αντι για πατατα και ρυζι?οχι παντα απλα τις περισσοτερες φορες.με χορταινει πιο πολυ.για την αραβικη πιτα τι λες?εχω παρει καποιες που εχουν 90 θερμιδες η μια!σκεφτομουν να εβαζα μεσα κοτα και αυγο γατι μονο ετσι θα μπορεσω ν'αυξησω πρωτεινη....

Miss Fit
24-06-12, 18:45
miss fit σ'ευχαριστω για τις συμβουλες σου!θα μετρησω και θα αυξησω την πρωτεινη απλα οσο για υδατανθρακα πειραζει να χρησιμοποιω πολυσπορο ψωμι αντι για πατατα και ρυζι?οχι παντα απλα τις περισσοτερες φορες.με χορταινει πιο πολυ.για την αραβικη πιτα τι λες?εχω παρει καποιες που εχουν 90 θερμιδες η μια!σκεφτομουν να εβαζα μεσα κοτα και αυγο γατι μονο ετσι θα μπορεσω ν'αυξησω πρωτεινη....

Κοιτα δεν ειναι κακό να βάζεις που και που και καμιά αραβική σαν λυση απλά φρόντισε να βάλεις μεσα αρκετή κότα η 3-4 ασπράδια για να εισαι οκ. Επισης να ξέρεις πως αν σου αρέσει αυτό που κάνεις (διατροφή) θα πειραματιστείς και στην μαγειρηκή, δηλ καλό ειναι να φτιάχνεις κάποια πράγματα μόνη σου πχ μπιφτεκάκια κοτόπουλο, ομελετες κτλ για να μην βαριέσαι. Τωρα εγω προσωπικά φτιάχνω ακόμα και το πολυσπορο μόνη μου (ζυμωτό) γιατι δεν μου αρέσει να τρώω τα ετοιμα ( και φτιαχνω και για τον γιο μου) . Ξεκίνα ετσι και σιγα -σιγα θα δεις τι αποδιδει σε σενα, αν δεν βλέπεις αποτελέσματα αλλάζεις - μειώνεις κάτι και ξαναβλέπεις. Και μην ξέχνάς την γυμναστική σου. Εκει τα δίνεις όλα, να φευγεις κομμάτια μετά απο προπ! ΄Και θα πεινάς σαν λυκος μετά όπως λένε και τα κορίτσια παραπάνω:welcome:

psonara
24-06-12, 18:53
Κοιτα δεν ειναι κακό να βάζεις που και που και καμιά αραβική σαν λυση απλά φρόντισε να βάλεις μεσα αρκετή κότα η 3-4 ασπράδια για να εισαι οκ. Επισης να ξέρεις πως αν σου αρέσει αυτό που κάνεις (διατροφή) θα πειραματιστείς και στην μαγειρηκή, δηλ καλό ειναι να φτιάχνεις κάποια πράγματα μόνη σου πχ μπιφτεκάκια κοτόπουλο, ομελετες κτλ για να μην βαριέσαι. Τωρα εγω προσωπικά φτιάχνω ακόμα και το πολυσπορο μόνη μου (ζυμωτό) γιατι δεν μου αρέσει να τρώω τα ετοιμα ( και φτιαχνω και για τον γιο μου) . Ξεκίνα ετσι και σιγα -σιγα θα δεις τι αποδιδει σε σενα, αν δεν βλέπεις αποτελέσματα αλλάζεις - μειώνεις κάτι και ξαναβλέπεις. Και μην ξέχνάς την γυμναστική σου. Εκει τα δίνεις όλα, να φευγεις κομμάτια μετά απο προπ! ΄Και θα πεινάς σαν λυκος μετά όπως λένε και τα κορίτσια παραπάνω:welcome:

miss fit τα εχεις απολυτοδικιο σε ολα.σε διαβαζω με ανοιχτο το στομα.παντα εκανα υγιεινη διατροφη και μ'αρεσει.εχεις δικιο θ αρχισω να πειραματιζομαι για να μην βαριεμαι.πες μου τη συνταγη για το πολυσπορο.επισης πως θα ξερω ποσε θερμιδες ειναι το καθε ψωμακι?οι θερμιδες που αναγραφονται στο αλευρι μιλανε για ωμο?για να ξερω να υπολογισω

Miss Fit
24-06-12, 19:14
miss fit τα εχεις απολυτοδικιο σε ολα.σε διαβαζω με ανοιχτο το στομα.παντα εκανα υγιεινη διατροφη και μ'αρεσει.εχεις δικιο θ αρχισω να πειραματιζομαι για να μην βαριεμαι.πες μου τη συνταγη για το πολυσπορο.επισης πως θα ξερω ποσε θερμιδες ειναι το καθε ψωμακι?οι θερμιδες που αναγραφονται στο αλευρι μιλανε για ωμο?για να ξερω να υπολογισω

Απο 200- 230 θερμίδες τα 100γρ έχει. Τώρα συνταγή εγω κάνω με το μάτι.
Ανακατευω ενα χλιαρό ποτήτι νερό με ένα φακελάκι μαγια και τόσο αλευρι οσο να γίνει ενας παχύς χυλός. Σκεπαζω με πετσέτα και αφήνω για καμιά ώρα να φουσκωσει και να γίνει διπλό σε όγκο. Μετά βάζω αλατάκι και αλέυρι και ζυμώνω καλά μεχρι να μην κολλάει στα χέρια μου η ζύμη. Σκεπάζω πάλι και το ξεχνάω για μια ωρίτσα μεχρι να ξαναφουσκώσει και μετά λαδώνω ταψάκι και ψήνω για 60' σε μέτρια φωτιά. Αφου κρυώσει το κόβω στα 3 και το βάζω καταψυξη για να έχω και για αλλές μέρες. Στα Λιντλ έχει έτοιμα αλευρια για γερμανικό πολυσπορο με οδηγιες και ποσοτητες ακριβώς. Γίνονται σουπερ. Η βάλε την μαμα-γιαγια να σου δείξει (έτσι έκανα κι εγώ αρχικά) Στην συνέχεια πέταξα αρκετά καρβελάκια γιατί γίνονταν τουβλα αλλα τωρα το χω λεμε :turtle:
Κοιτα και στο νετ έχει πολλές συνταγές, όπως και εδώ σε εμάς στο φορουμ

psonara
24-06-12, 19:40
Απο 200- 230 θερμίδες τα 100γρ έχει. Τώρα συνταγή εγω κάνω με το μάτι.
Ανακατευω ενα χλιαρό ποτήτι νερό με ένα φακελάκι μαγια και τόσο αλευρι οσο να γίνει ενας παχύς χυλός. Σκεπαζω με πετσέτα και αφήνω για καμιά ώρα να φουσκωσει και να γίνει διπλό σε όγκο. Μετά βάζω αλατάκι και αλέυρι και ζυμώνω καλά μεχρι να μην κολλάει στα χέρια μου η ζύμη. Σκεπάζω πάλι και το ξεχνάω για μια ωρίτσα μεχρι να ξαναφουσκώσει και μετά λαδώνω ταψάκι και ψήνω για 60' σε μέτρια φωτιά. Αφου κρυώσει το κόβω στα 3 και το βάζω καταψυξη για να έχω και για αλλές μέρες. Στα Λιντλ έχει έτοιμα αλευρια για γερμανικό πολυσπορο με οδηγιες και ποσοτητες ακριβώς. Γίνονται σουπερ. Η βάλε την μαμα-γιαγια να σου δείξει (έτσι έκανα κι εγώ αρχικά) Στην συνέχεια πέταξα αρκετά καρβελάκια γιατί γίνονταν τουβλα αλλα τωρα το χω λεμε :turtle:
Κοιτα και στο νετ έχει πολλές συνταγές, όπως και εδώ σε εμάς στο φορουμ

τα 100γρ αλευρι ωμο εννοεις ετσι?ελεγα να παρω ολικης απο τον ΑΒ.θα το προσπαθησω και θα σου πω.μην ανησυχεις εγω για τηγανιτο αυγο προχθες πεταξα 10!!!!!!!!!!!!

Miss Fit
24-06-12, 22:33
τα 100γρ αλευρι ωμο εννοεις ετσι?ελεγα να παρω ολικης απο τον ΑΒ.θα το προσπαθησω και θα σου πω.μην ανησυχεις εγω για τηγανιτο αυγο προχθες πεταξα 10!!!!!!!!!!!!

Οχι 100 γρ έτοιμο ψωμι εννοω. Αντε μακάρι να σου γίνει καλό, απλά πρόσεχε γιατί μυρίζει ολο το σπιτι ζεστό ψωμάκι μην πέσεις με τα μουτρα!:thumbup:

psonara
25-06-12, 16:19
25-06-12
11.00-ψωμι τσιαπατα σαντουιτς(80γρ) με γαλοπουλα και τυρι και εναν χυμο πορτοκαλι
προπονηση
10 λεπτα ελλειπτικο-3 ασκησεις για ποδια-3 για πλατη-3 για ωμους-κοιλιακους και 10 λεπτα διαδρομο.
15.00-αγγουροντοματα και μπιφτεκια κοτας φουρνου(150 γρ) και μια κουταλια μουσταρδα
19.00-φρουτα(1 ροδακινο,2 μικρα ακτινιδια και 3 βερυκοκα)
21.00-ψωμι τσιαπατα σαντουιτς με φορνου μπιφτεκι κοτας 50γρ και ντοματα
επειδη αρχισα σημερα παλι γυμναστηριο μετα απο 1 χρονο αποχης μου εκανε κυκλικη προπονηση ο γυμναστης.δεν μου εβγαλε προγραμμα ακομα.οποιαδηποτε συμβουλη αποδεκτη

psonara
26-06-12, 15:10
26-06-12
10.00-ψωμι πανινι ιταλικο (63γρ) για σαντουιτς με τυρι λαιτ και γαλοπουλα και 1 ποτηρι χυμο πορτοκαλι
10.30-11.40 προπονηση
12.30-1 βερυκοκο και 1 μικρο δαμασκηνο
15.00-150γρ γαλοπουλα στο τηγανι με λιγο λαδι,150γρ πουρε και αγγουροντοματα
18.30-1 ροδακινο,2 μικρα νεκταρινια και 3 μικρα βερυκοκα
21.00-γιαουρτι με 30 γρ( μουσλι,δημητριακα,αποξηραμενα φρουτα και ξηρους καρπους)

RAMBO
26-06-12, 15:17
Μειωσε τα φρουτα,μετα την προπονηση δεν εχεις βαλει καθολου πρωτεινη

psonara
26-06-12, 15:28
Μειωσε τα φρουτα,μετα την προπονηση δεν εχεις βαλει καθολου πρωτεινη

ναι βασικα μετα το γυμναστηριο δεν παω αμεσως σπιτι γι'αυτο δεν εχω πρωτεινη!οσο για τα φρουτα ειναι η αδυναμια μου.ειδικα του καλοκαιριου...προσπαθω να μην ξεπερνουν τις 250 θερμιδες ημερισιως αλλιως θα ετρωγα ολο τον μαναβη!
ξεχασα να γραψω οτι αλατι δεν τρωω καθολου.δεν μ'αρεσει.και λαδι βαζω στη σαλατα και στον υδατανθρακα βαζω απο αυτο που ειναι μαγειρεμενη πρωτεινη!
γενικα πως την βρισκεις την διατροφη?εχει αρχισει να καλυτερευει!

gym
26-06-12, 20:22
στις ποσες θερμιδες κινεισαι ημερησιως?ποιος ο στοχος σου?

psonara
26-06-12, 21:12
στις ποσες θερμιδες κινεισαι ημερησιως?ποιος ο στοχος σου?

θελω να 3 μυικα κιλα και να χασω το λιπος απο την κοιλια.θελω να κανω πλεον καθαρη διατροφη γιατι ετρωγα ο,τι εβρισκα και ογκο δεν εβαλα.μονο κοιλιτσα.1500 ημερισιως.θελω τις συμβουλες σου

gym
26-06-12, 21:17
θελω να 3 μυικα κιλα και να χασω το λιπος απο την κοιλια.θελω να κανω πλεον καθαρη διατροφη γιατι ετρωγα ο,τι εβρισκα και ογκο δεν εβαλα.μονο κοιλιτσα.1500 ημερισιως.θελω τις συμβουλες σου

καλα κ εγω θελω κανα 5αρι μυικα κ φυσικα κ να ειμαι σκασμενη τουμπανο αλλα τι να κανω που ο Θεος μου εδωσε οιστρογονα?:P:P:P

μην το πας ετσι...θα χαθεις,...

ακου τι θα κανεις ωραια κ καλα...
δωσε εμφαση στην προπονηση σου και σε μια σχετικα καθαρη διατροφη ,πιο πολυ βασισμενη στο να μην ξεφευγεις θερμιδικα κ να βγεις υπερ οπου θα βαλεις λιπακι κ δεν το θελουμε...

η κοιλια κ ολα θα φτιαξουν με τον καιρο αν εισαι πιστη σε προπονηση κ στη διατροφη που εχεις επιλεξει...κ το κατιτις σου θα φας κ ολα θα τα κανεις αλλα πρεπει να εισαι συνεπης την ωρα εκεινη που κανεις γυμναστικη...

να εισαι ψωναρα δηλαδη εκει μεσα κ να πεις,αυτη ειναι η ωρα που γυμναζω το κορμι μου κ τελος...τα δινεις ολα...μην φοβασαι δεν γινεσαι ντουκι αν σηκωνεις πολλα κιλα,ισα ισα καλο θα σου κανεις...

προσποχη στην τεχνικη κ μια χαρα θα εισαι...

1500 τρως αλλα ποσο υποθερμιδικα εισαι?

psonara
26-06-12, 21:22
καλα κ εγω θελω κανα 5αρι μυικα κ φυσικα κ να ειμαι σκασμενη τουμπανο αλλα τι να κανω που ο Θεος μου εδωσε οιστρογονα?:P:P:P

μην το πας ετσι...θα χαθεις,...

ακου τι θα κανεις ωραια κ καλα...
δωσε εμφαση στην προπονηση σου και σε μια σχετικα καθαρη διατροφη ,πιο πολυ βασισμενη στο να μην ξεφευγεις θερμιδικα κ να βγεις υπερ οπου θα βαλεις λιπακι κ δεν το θελουμε...

η κοιλια κ ολα θα φτιαξουν με τον καιρο αν εισαι πιστη σε προπονηση κ στη διατροφη που εχεις επιλεξει...κ το κατιτις σου θα φας κ ολα θα τα κανεις αλλα πρεπει να εισαι συνεπης την ωρα εκεινη που κανεις γυμναστικη...

να εισαι ψωναρα δηλαδη εκει μεσα κ να πεις,αυτη ειναι η ωρα που γυμναζω το κορμι μου κ τελος...τα δινεις ολα...μην φοβασαι δεν γινεσαι ντουκι αν σηκωνεις πολλα κιλα,ισα ισα καλο θα σου κανεις...

προσποχη στην τεχνικη κ μια χαρα θα εισαι...

1500 τρως αλλα ποσο υποθερμιδικα εισαι?

σε μια διαιτολογο που ειχα παει μου ειχε βγαλει 1460 συντηρησηοποτε δεν ειμαι υποθερμιδικα.κανονικα πρεπει να την παω 1200 με πολλη πρωτεινη?εσυ τι λες?ειχα ποσταρει μια διατροφη πιο πανω.δεν κανεις μια διορθωση?σε παρακαλω ελενη μου βοηθησε με.δηλαδη μυικα κιλα δεν προκειται να παρω?

gym
26-06-12, 21:25
σε μια διαιτολογο που ειχα παει μου ειχε βγαλει 1460 συντηρησηοποτε δεν ειμαι υποθερμιδικα.κανονικα πρεπει να την παω 1200 με πολλη πρωτεινη?εσυ τι λες?ειχα ποσταρει μια διατροφη πιο πανω.δεν κανεις μια διορθωση?σε παρακαλω ελενη μου βοηθησε με.δηλαδη μυικα κιλα δεν προκειται να παρω?

δεν ειπα πουθενα οτι δεν θα παρεις μυικα απλα σου ειπα να μην πας με γνωμονα το νουμερο 3 μυικα κιλα...

εισαι σιγουρη οτι σαν συντηρηση εχεις 1460?
αν κ δεν τα πολυπιστευω αλλα εστω για να εχεις εναν μπουσουλα(αν κ μπορεις να το τεσταρεις μονη σου για μια εβδομαδα μετρωντας τι κ τι τρως κ το αποτελεσμα στη ζυγαρια σου στο τελος της εβδομαδας) δες εδω κ βγαλε τις θερμιδες σου http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?4298-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1-%CE%A5%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%85-BMR-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B9%CE%B4%CF%89%CE%BD

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?1240-%CE%98%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B9%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%B7%CF%84%CE%AE%CF%82

psonara
26-06-12, 21:44
δεν ειπα πουθενα οτι δεν θα παρεις μυικα απλα σου ειπα να μην πας με γνωμονα το νουμερο 3 μυικα κιλα...

εισαι σιγουρη οτι σαν συντηρηση εχεις 1460?
αν κ δεν τα πολυπιστευω αλλα εστω για να εχεις εναν μπουσουλα(αν κ μπορεις να το τεσταρεις μονη σου για μια εβδομαδα μετρωντας τι κ τι τρως κ το αποτελεσμα στη ζυγαρια σου στο τελος της εβδομαδας) δες εδω κ βγαλε τις θερμιδες σου http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?4298-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1-%CE%A5%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%85-BMR-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B9%CE%B4%CF%89%CE%BD

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?1240-%CE%98%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B9%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%B7%CF%84%CE%AE%CF%82

εδω μπηκα και καπου τοσες τις εβγαλα γι'αυτο τις εβαλα 1500 επειδη θελω να παρω.ειλικρινα τα εχω μπερδεψει λιγο.ν'αυξησω πρωτεινη και να μειωσω υδατανθρακα?ειδες την διατροφη που εβγαλα?τελικα να μειωσω θερμιδες?σε εχω τρελανει αλλα θελω βοηθεια απο εσενα και οχι απο ολους τους ασχετους...μου ελεγαν σαβουριασε ολα τα γλυκα ο,τι βρεις.και κοιλια εκανα και κοκκαλο εμεινα

lila_1
26-06-12, 21:59
Η διαιτολόγος πώς ακριβώς σου έβγαλε συντήρηση 1.400 θερμίδες (λογικό νούμερο για γυναίκα οπότε μου φαίνεται οκ)
Κρατήσου σε αυτές τις θερμίδες με πρωτείνη 1,5γραμ/κιλό και σε συνδιασμό με βάρη θα κάνεις bodyrecomp οπότε μη σ απασχολεί

psonara
26-06-12, 22:06
Η διαιτολόγος πώς ακριβώς σου έβγαλε συντήρηση 1.400 θερμίδες (λογικό νούμερο για γυναίκα οπότε μου φαίνεται οκ)
Κρατήσου σε αυτές τις θερμίδες με πρωτείνη 1,5γραμ/κιλό και σε συνδιασμό με βάρη θα κάνεις bodyrecomp οπότε μη σ απασχολεί

κ ο υδατανθρακας 50% η' πιο κατω?

lila_1
26-06-12, 22:10
Ρε πουλάκι μου δεν έχει σημασία.
Αυτό που παίζει ρόλο όταν κάνεις ρεκομπ είναι η ποσότητα της πρωτείνης σου και οι συνολικές θερμίδες.
Σου ξαναλέω γιατί ρώτησες και στις γενικές διατροφής, ένας μπούσουλας είναι από τις θερμίδες που σου απομένουν (συντήρησης-θερμίδες πρωτείνης) το υπόλοιπο να αποτελείται απο 80% υ/κα και 20% λιπαρά....ΓΕΝΙΚΟΣ ΜΠΟΥΣΟΥΛΑΣ, δεν είναι κανόνας

Από τη στιγμή που τρώς 1,5-2 γραμ και οι θερμίδες είναι συντήρησης, άσε τα άλλα τα ποσοστά να ρθουν μόνα τους.
Αν ντε και καλά έχεις κολλήσει κατέβασε ένα προγραμματάκι (fitday πχ) και μέτρα τα όλα. Ποσοστά, θερμίδες, γραμμάρια, τα πάντα

psonara
26-06-12, 22:32
Ρε πουλάκι μου δεν έχει σημασία.
Αυτό που παίζει ρόλο όταν κάνεις ρεκομπ είναι η ποσότητα της πρωτείνης σου και οι συνολικές θερμίδες.
Σου ξαναλέω γιατί ρώτησες και στις γενικές διατροφής, ένας μπούσουλας είναι από τις θερμίδες που σου απομένουν (συντήρησης-θερμίδες πρωτείνης) το υπόλοιπο να αποτελείται απο 80% υ/κα και 20% λιπαρά....ΓΕΝΙΚΟΣ ΜΠΟΥΣΟΥΛΑΣ, δεν είναι κανόνας

Από τη στιγμή που τρώς 1,5-2 γραμ και οι θερμίδες είναι συντήρησης, άσε τα άλλα τα ποσοστά να ρθουν μόνα τους.
Αν ντε και καλά έχεις κολλήσει κατέβασε ένα προγραμματάκι (fitday πχ) και μέτρα τα όλα. Ποσοστά, θερμίδες, γραμμάρια, τα πάντα

οκ λιλα μου και σορυ αν σ'επρηξα.απλα ολοι λενε οχι υδατανθρακες το βραδυ.οι υδατανθρακες κανουν λιπος και τετοια....βασικα λογικο μου ακουγεται αυτο που λες.δηλαδη εγω θα κοιταω να ειναι επαρκης η πρωτεινη μου και απο κει και περα θα τρωω τον υδατανθρακα μου μεσα στα ορια της συντηρησης μου ακομα και αν ειναι βραδυ.ελπιζω να καταλαβα σωστα...ειδες καθολου τη διατροφη που εχω βγαλει?

lila_1
26-06-12, 22:40
οκ λιλα μου και σορυ αν σ'επρηξα.απλα ολοι λενε οχι υδατανθρακες το βραδυ.οι υδατανθρακες κανουν λιπος και τετοια....βασικα λογικο μου ακουγεται αυτο που λες.δηλαδη εγω θα κοιταω να ειναι επαρκης η πρωτεινη μου και απο κει και περα θα τρωω τον υδατανθρακα μου μεσα στα ορια της συντηρησης μου ακομα και αν ειναι βραδυ.ελπιζω να καταλαβα σωστα...ειδες καθολου τη διατροφη που εχω βγαλει?

Δε με έπρηξες, απλά μη σκαλώνεις σε λεπτομέρειες :green:
Ναι έτσι ακριβώς....μέτρα θερμίδες και πρωτείνη.....και σε γενικές γραμμές τρώγε σχετικά καθαρά
ούτε η ώρα παίζει ρόλο, ούτε το είδος υ/κα (τόσο πολύ) ούτε τα ποσοστά

Ναι οκ, να ξέρεις ότι τα περισσότερα απ όσα διαβάζεις είναι μύθοι του bb που αναπαράγονται, ενώ κάποια άλλα αφορούν αγωνιστικούς που εκ των πραγμάτων δεν σε ενδιαφέρουν....

average_joe
26-06-12, 22:47
@psonara για να μην πελαγωνεις διαβασε αυτο το θεμα.
IIFYM - If It Fits Your Macros - Αν ταιριαζει στα μακροσυστατικα σας.... (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?18888-IIFYM-If-It-Fits-Your-Macros-%CE%91%CE%BD-%CF%84%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%B9%CE%B1%CE%B6%CE%B5%CE%B9-%CF%83%CF%84...)

κρατα στο 1.5 την πρωτεινη, θα προτεινα στο 1γρ το λιπος (οπως αναφερεται και στο link) και απο κει και περα οτι απομεινει απο θερμιδες σε μια ισοθερμιδικη διατροφη βαλε οτι θες.

αυτο ειναι μια καλη αρχη και ισως να σε βοηθησει.
αν παει καλα κρατα το. αν μετα κολλησεις και θες το κατι παραπανω το ξανασυζηταμε.

μια χαρα ειναι και οι υδατανθρακες για βραδυ.

gym
27-06-12, 10:30
@psonara για να μην πελαγωνεις διαβασε αυτο το θεμα.
IIFYM - If It Fits Your Macros - Αν ταιριαζει στα μακροσυστατικα σας.... (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?18888-IIFYM-If-It-Fits-Your-Macros-%CE%91%CE%BD-%CF%84%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%B9%CE%B1%CE%B6%CE%B5%CE%B9-%CF%83%CF%84...)

κρατα στο 1.5 την πρωτεινη, θα προτεινα στο 1γρ το λιπος (οπως αναφερεται και στο link) και απο κει και περα οτι απομεινει απο θερμιδες σε μια ισοθερμιδικη διατροφη βαλε οτι θες.

αυτο ειναι μια καλη αρχη και ισως να σε βοηθησει.
αν παει καλα κρατα το. αν μετα κολλησεις και θες το κατι παραπανω το ξανασυζηταμε.

μια χαρα ειναι και οι υδατανθρακες για βραδυ.

καλα αυτο το θεμα παιζει αυτες τις μερες να το εχω χιλιοδωσει κ αυτο που με εκνευριζει ειναι οτι τελικα δεν το εχουν διαβασει πολλα μελη...
anyway...ψωαναρα μου απο εδω να ζητας βοηθεια κ δεν πρηζεις κανεναν...ειδες πως ηδη τρια ατομα σε βοηθανε παρα πολυ...αρκει να κατσεις κ εσυ να ασχοληθεις με τον εαυτο σου κ να δειξεις ενδιαφερον...αλλιως το χασαμε το κορμι :green:

psonara
27-06-12, 17:17
καλα αυτο το θεμα παιζει αυτες τις μερες να το εχω χιλιοδωσει κ αυτο που με εκνευριζει ειναι οτι τελικα δεν το εχουν διαβασει πολλα μελη...
anyway...ψωαναρα μου απο εδω να ζητας βοηθεια κ δεν πρηζεις κανεναν...ειδες πως ηδη τρια ατομα σε βοηθανε παρα πολυ...αρκει να κατσεις κ εσυ να ασχοληθεις με τον εαυτο σου κ να δειξεις ενδιαφερον...αλλιως το χασαμε το κορμι :green:

ναι ελενη μου ασπαζομαι την βοηθεια των μελων και τους ευχαριστω.πιστεψε με οτι εχω αφιερωσει και αφιερωνω και τωρα πολυ χρονο στο σωμα...γι'αυτο τα ψαχνω και συνεχεια διαβαζω και λογικο να μπερδευομαι με τοσες αποψεις που κυκλοφορουν.παντως η βοηθεια σας ειναι πολυτιμη και πιστευω οτι θα πετυχω το στοχο μου...δεν ξερω αλλα σας εχω εμπιστοσυνη...απλα μπορει να σας πρηξω λιγο καιρο ακομα...:P
παντως το θεμα υδατανθρακα για βραδυ το λυσαμε δεν σας ξαναρωταω!αν μας παιρνει στα μακρος μας οκ...

psonara
27-06-12, 20:22
27-06-12
10.00-τοστ με πολυσπορο ψωμι(1 φετα τυρι λαιτ-1 γαλοπουλα),1 ποτηρι χυμος πορτοκαλι
11.00-12.10-προπονηση
14.00-ενα πιατο μακαρονια με κιμα (100γρ),φετα τυρι(30 γρ),1 φετα ψωμι
18.00-φρουτοσαλατα(1 μικρο ροδακινο-2 μικρα νεκταρινια-4 βερυκοκακια)
για βραδυ ακομα δεν ξερω ...ειμαι αναμεσα σε φρουτα η' γιαουρτι με μουσλι και δημητριακα

eli_din3
27-06-12, 20:26
27-06-12
10.00-τοστ με πολυσπορο ψωμι(1 φετα τυρι λαιτ-1 γαλοπουλα),1 ποτηρι χυμος πορτοκαλι
11.00-12.10-προπονηση
14.00-ενα πιατο μακαρονια με κιμα (100γρ),φετα τυρι(30 γρ),1 φετα ψωμι
18.00-φρουτοσαλατα(1 μικρο ροδακινο-2 μικρα νεκταρινια-4 βερυκοκακια)
για βραδυ ακομα δεν ξερω ...ειμαι αναμεσα σε φρουτα η' γιαουρτι με μουσλι και δημητριακα

νομιζω..ΠΟΛΥΣ υδατανθρακας και ΠΟΛΥ λιγη πρωτεινη ? :/

psonara
27-06-12, 20:47
νομιζω..ΠΟΛΥΣ υδατανθρακας και ΠΟΛΥ λιγη πρωτεινη ? :/

ναι εχεις δικιο βασικα!προσπαθω ν αυξησω μυικη μαζα χωρις πρωτεινη.ειμαι απαραδεκτη αλλα δενξερω πως να διαμορφωσω τη διατροφη μου με περισσοτερη πρωτεινη...ειχα παντα πιο ψηλα τον υδατανθρακα...ασε και σημερα χαλια η διατροφη...για βραδυ τι προτεινεις μηπως το σωσω?οχι φρουτα ε?βασικα ειμαι φαν γι'αυτο...

eli_din3
27-06-12, 20:52
ναι εχεις δικιο βασικα!προσπαθω ν αυξησω μυικη μαζα χωρις πρωτεινη.ειμαι απαραδεκτη αλλα δενξερω πως να διαμορφωσω τη διατροφη μου με περισσοτερη πρωτεινη...ειχα παντα πιο ψηλα τον υδατανθρακα...ασε και σημερα χαλια η διατροφη...για βραδυ τι προτεινεις μηπως το σωσω?οχι φρουτα ε?βασικα ειμαι φαν γι'αυτο...
χαχα μια απο τα ιδια με τα φρουτα :)
κατι σε τονο ή κοτοπουλο.... μπορεις και ομελετα...:)

average_joe
27-06-12, 20:57
πηγες πρωτεινης

αυγα ολοκληρα (τα υπολογιζεις και στις πηγες λιπους) ή ασπραδια
σολωμος (εχει ω3 λιπαρα που καλο ειναι να υπαρχουν στη διατροφη) ή αλλα ψαρια
cottage cheese (τσεκαρε του lidl 2.2%)
μοσχαρι ή αλλο κοκκινο κρεας
κοτοπουλο/ γαλοπουλα
τυρια (τα υπολογιζεις και στις πηγες λιπους)


τα 5 πρωτα ειναι ψιλοκλασικα, δες αλλα ημερολογια μελων να παρεις περαιτερω ιδεες.
τα τυρια χρησιμοποιησε τα σαν συνοδευτικα.

θα μπορουσες να βαλεις και οσπρια που περιεχουν πρωτεινη αλλα επειδη εχουν και αρκετο υδατανθρακα που βλεπω οτι μεγαλο ποσοστο τον εχεις απο φρουτα δεν θα το προτεινα πολυ συχνα καθως θα ξεφευγεις σε θερμιδες.

βασικα βαλε μια φορα τα macros αφου ζυγιζεις τα φαγητα σου για να δεις που κινεισαι και θα καταλαβεις αν εισαι εντος του 1.5 γρ

psonara
27-06-12, 21:06
χαχα μια απο τα ιδια με τα φρουτα :)
κατι σε τονο ή κοτοπουλο.... μπορεις και ομελετα...:)

ομοιοπαθης δηλαδη?τονος δεν μ'αρεσει καθολου!για αυγα τρελαινομαι απλα αν φαω τωρα αυγο θα το συνοδεψω με ψωμι....σκετο δεν μπορω οποτε παλι υδατανθρακας...αν φαω γιαουρτι παλι υδατανθρακας απο δημητριακα οποτε μηπως να το ριξω στα φρουτα να τελειωνει η ιστορια???ειδες ομως δικαιολογια που βρισκω?

psonara
27-06-12, 21:09
πηγες πρωτεινης

αυγα ολοκληρα (τα υπολογιζεις και στις πηγες λιπους) ή ασπραδια
σολωμος (εχει ω3 λιπαρα που καλο ειναι να υπαρχουν στη διατροφη) ή αλλα ψαρια
cottage cheese (τσεκαρε του lidl 2.2%)
μοσχαρι ή αλλο κοκκινο κρεας
κοτοπουλο/ γαλοπουλα
τυρια (τα υπολογιζεις και στις πηγες λιπους)


τα 5 πρωτα ειναι ψιλοκλασικα, δες αλλα ημερολογια μελων να παρεις περαιτερω ιδεες.
τα τυρια χρησιμοποιησε τα σαν συνοδευτικα.

θα μπορουσες να βαλεις και οσπρια που περιεχουν πρωτεινη αλλα επειδη εχουν και αρκετο υδατανθρακα που βλεπω οτι μεγαλο ποσοστο τον εχεις απο φρουτα δεν θα το προτεινα πολυ συχνα καθως θα ξεφευγεις σε θερμιδες.

βασικα βαλε μια φορα τα macros αφου ζυγιζεις τα φαγητα σου για να δεις που κινεισαι και θα καταλαβεις αν εισαι εντος του 1.5 γρ

average joe σ'ευχαριστω για τις πηγες πρωτεινης.τις γνωριζω απλα σκετες δεν τις παλευω

eli_din3
27-06-12, 21:36
average joe σ'ευχαριστω για τις πηγες πρωτεινης.τις γνωριζω απλα σκετες δεν τις παλευω

δεν χρειαζεται να ναι σκετες..σαλατουλα...

psonara
27-06-12, 22:15
δεν χρειαζεται να ναι σκετες..σαλατουλα...


ελινακι καλα μου τα ελεγες εσυ!δικιο ειχες !δεν με προλαβες ομως!ασε εφαγα φρουτα και ειχα που ειχα το φουσκωμα ηρθε η κοιλια και εγινε μπαλονι!ασε εσκασα!καλα να παθω να μην ακουω...αντε τωρα να ξεφουσκωσω παλι!

gym
28-06-12, 10:52
δεν πειραζει σημερα ειναι αλλη μερα...κρατα τις συμβουλες που ακους,δοκιμασε επανω σου κ θα βρεις αυτο που σου ταιριαζει;)

psonara
28-06-12, 12:41
δεν πειραζει σημερα ειναι αλλη μερα...κρατα τις συμβουλες που ακους,δοκιμασε επανω σου κ θα βρεις αυτο που σου ταιριαζει;)

σ'ευχαριστω ελενη μου.οντως σημερα ειπα να πραξω πιο σωστα με τη διατροφη...θα δουμε πως θα εξελιχθει και συντομα θα ενημερωσω...οσο για τα φρουτα ισχυουν οσαν εχουν ειπωθει εδω στο σιτε οτι εχουν πολλα σακχαρα και για βραδυ δεν ενδεικνυνται?ποια ειναι η αποψη σου?

gym
30-06-12, 13:51
σ'ευχαριστω ελενη μου.οντως σημερα ειπα να πραξω πιο σωστα με τη διατροφη...θα δουμε πως θα εξελιχθει και συντομα θα ενημερωσω...οσο για τα φρουτα ισχυουν οσαν εχουν ειπωθει εδω στο σιτε οτι εχουν πολλα σακχαρα και για βραδυ δεν ενδεικνυνται?ποια ειναι η αποψη σου?

η αποψη μου ειναι οτι ισχυει αυτο που λεμε για τις θρμιδες...αν βγεις υπερθεμριδικα θα βαλεις...αν βγεις υπο χανεις...
περα απο αυτο ομως...

τα φρουτα δεν ειναι η καλυτερη επιλογη για το βραδυ πριν τον υπνο ομως πρωτον γιατι δεν θα χορτασεις με ενα φρουτο ετσι δεν ειναι?εχουν φρουκτοζη δηλαδη ζαχαρη κ συνηθως αυτο σε πολλα ατομα δεν βοηθαει στον υπνο... και μετα υπαρχουν πολυ καλυτερες επιλογες οπως ενα γιαουρτι,γαλα λιγα ξηροκαρπια για καλα λιπαρα...

ολα αυτα ειναι λιγο λεπτομερειες κ για τωρα στηνναρχη κ γενικα...εγω θα σου λεγα...

1.προπονηση
2.διατροφη με τα τροφιμα που αγαπας...αν θες βαλε κ φρουτο το βραδυ αλλα μην στηριζεσαι σε αυτο που λεει ''ο λαος'' οτι ''τα φρουτα ειναι ελαφρυα φατε τα για βραδυνο''ειναι η ιδια παπαρια που λενε για τα kellogs fitness πως τα λενε χαχα;)

psonara
30-06-12, 15:30
η αποψη μου ειναι οτι ισχυει αυτο που λεμε για τις θρμιδες...αν βγεις υπερθεμριδικα θα βαλεις...αν βγεις υπο χανεις...
περα απο αυτο ομως...

τα φρουτα δεν ειναι η καλυτερη επιλογη για το βραδυ πριν τον υπνο ομως πρωτον γιατι δεν θα χορτασεις με ενα φρουτο ετσι δεν ειναι?εχουν φρουκτοζη δηλαδη ζαχαρη κ συνηθως αυτο σε πολλα ατομα δεν βοηθαει στον υπνο... και μετα υπαρχουν πολυ καλυτερες επιλογες οπως ενα γιαουρτι,γαλα λιγα ξηροκαρπια για καλα λιπαρα...

ολα αυτα ειναι λιγο λεπτομερειες κ για τωρα στηνναρχη κ γενικα...εγω θα σου λεγα...

1.προπονηση
2.διατροφη με τα τροφιμα που αγαπας...αν θες βαλε κ φρουτο το βραδυ αλλα μην στηριζεσαι σε αυτο που λεει ''ο λαος'' οτι ''τα φρουτα ειναι ελαφρυα φατε τα για βραδυνο''ειναι η ιδια παπαρια που λενε για τα kellogs fitness πως τα λενε χαχα;)

βασικα ελενη μου δικιο εχεις και θα σου πω τον λογο...οσες φορες εχω φαει φρουτα το βραδυ και φυσικα οχι ενα την αλλη μερα δειχνει 1 κιλο επανω η ζυγαρια...ασε που δεν μπορω να τα χωνεψω και ακομα και το πρωι η κοιλια ειναι τουμπανο ενω οσες φορες εχω φαει γιαουρτι με λιγα δημητριακα και μουσλι αναμεικτα με αποξηραμενα φρουτα και ξηρους καρπους ξυπναω επιπεδη..απλα το κανω επειδη λενε οτι τα φρουτα βοηθουν στη δυσκοιλιοτητα....βεβαια σε μενα δεν ισχυει αλλα παρολα αυτα τα τρωω...παντως θα προσπαθησω σιγα σιγα να μπω σε προγραμμα...

psonara
30-06-12, 22:28
30-06-12
ξυπνησα το μεσημερι οποτε
13.00-2 βερυκοκα ,1 ροδακινο
16.00-κοτοπουλο με σαλτσα απο 2 ντοματες,πεννες ολικης(30γρ) και σαλατα μαρουλι
17.30-18.30-προπονηση
20.00 γυρισα σπιτι και εφαγα 1 ροδακινο,5 βερυκοκα και 2 νεκταρινια
22.00-ψωμι ολικης 55γρ με μια φετα γαλοπουλα και 1 φετα τυρι

gym
01-07-12, 09:09
30-06-12
ξυπνησα το μεσημερι οποτε
13.00-2 βερυκοκα ,1 ροδακινο
16.00-κοτοπουλο με σαλτσα απο 2 ντοματες,πεννες ολικης(30γρ) και σαλατα μαρουλι
17.30-18.30-προπονηση
20.00 γυρισα σπιτι και εφαγα 1 ροδακινο,5 βερυκοκα και 2 νεκταρινια
22.00-ψωμι ολικης 55γρ με μια φετα γαλοπουλα και 1 φετα τυρι

μετρησες θερμιδες?ειδικα απο φρουτα....εχεις 11 φρουτα μεσα..

psonara
01-07-12, 11:22
μετρησες θερμιδες?ειδικα απο φρουτα....εχεις 11 φρουτα μεσα..

βασικα τα φρουτα μερικες φορες τα ζυγιζω και φροντιζω να μην ξεπερνουν τις 300 θερμιδες.νομιζω οτι αν εχω μετρησει σωστα μαζι με τα υπολοιπα ειμαι μεσα στα μακρος μου!σημερα ρεπο και μαλλον λεω να τσιταρω!και απο δευτερα θα κανω πιο αυστηρη διατροφη!αντε να σταματησουν να βγαινουν τα καλοκαιρινα φρουτα να παρω μια σειρα!ελενη να σου κανω μια χαζη ερωτηση?σημερα στο τσιτ για γλυκο να προτιμησω κρεπα η' παγωτο?δεν ξερω τι ειναι πιο ανθυγιεινο...ξεχασα να σου πω οτι η προπονηση παει καλα...και αρχιζω να δυναμωνω...τελικα χωρις βαρη δεν γινεται τιποτα!

kokolakis
01-07-12, 11:52
αναμεικτη μπουενο με ασπρη σοκολατα, κουκιες ή ορεο, μπανανα και μια μπαλα παγωτο καραμελα.... θα με θυμηθεις.... ;)

psonara
01-07-12, 12:11
αναμεικτη μπουενο με ασπρη σοκολατα, κουκιες ή ορεο, μπανανα και μια μπαλα παγωτο καραμελα.... θα με θυμηθεις.... ;)

εννοεις κρεπα με παγωτο?απαπα δεν μ'αρεσε!η' θα φαω κρεπα σοκολατα μπισκοτο η' απο ενα ωραιο παγωτατζιδικο χωνακι μπισκοτενιο με 1 μπαλα κουκις και μια μαλα oreo και τριμμενο μπισκοτο!απλα μωρε δεν θελω να σκασω ....γιατι πρωτα θα προηγηθει ενα περποιημενο σαντουιτς:P.
γι'αυτο ρωτησα τι ειναι πιο ελαφρυ!!!!!!!!!

gym
01-07-12, 13:35
βασικα τα φρουτα μερικες φορες τα ζυγιζω και φροντιζω να μην ξεπερνουν τις 300 θερμιδες.νομιζω οτι αν εχω μετρησει σωστα μαζι με τα υπολοιπα ειμαι μεσα στα μακρος μου!σημερα ρεπο και μαλλον λεω να τσιταρω!και απο δευτερα θα κανω πιο αυστηρη διατροφη!αντε να σταματησουν να βγαινουν τα καλοκαιρινα φρουτα να παρω μια σειρα!ελενη να σου κανω μια χαζη ερωτηση?σημερα στο τσιτ για γλυκο να προτιμησω κρεπα η' παγωτο?δεν ξερω τι ειναι πιο ανθυγιεινο...ξεχασα να σου πω οτι η προπονηση παει καλα...και αρχιζω να δυναμωνω...τελικα χωρις βαρη δεν γινεται τιποτα!


εννοεις κρεπα με παγωτο?απαπα δεν μ'αρεσε!η' θα φαω κρεπα σοκολατα μπισκοτο η' απο ενα ωραιο παγωτατζιδικο χωνακι μπισκοτενιο με 1 μπαλα κουκις και μια μαλα oreo και τριμμενο μπισκοτο!απλα μωρε δεν θελω να σκασω ....γιατι πρωτα θα προηγηθει ενα περποιημενο σαντουιτς:P.
γι'αυτο ρωτησα τι ειναι πιο ελαφρυ!!!!!!!!!

πρωτον...το cheat υποτιθεται το κανεις για να χαλαρωσεις,δεν θα βαλεις περιορισμο και σε αυτο...αμα θες να γουρουνιασεις,ο,τι και να πω εγω θα παει στον αερα....

το πιο ελαφρυ εχει να κανει με το δικο σου στομαχι και βασικα το τι θα προηγηθει του γλυκου...

λογικα το παγωτο μια δυο μπαλες θα σου κατσει πιο ελαφρυ απο οτι μια κρεπα αλλα νταξει ειπαμε...ο,τι θες εσυ φαε....δεν θα σχολιαζουμε τωρα τι θα φαμε κ στα τσιτ...


και στα πιο σημαντικα τωρα....

αν αφου λες οτι εισαι μεσα στα μακρος σου,οκ ...εσυ ξερεις...
σιγα σιγα ολενα και πιο πολυ θα δυναμωνεις;)

psonara
01-07-12, 14:41
πρωτον...το cheat υποτιθεται το κανεις για να χαλαρωσεις,δεν θα βαλεις περιορισμο και σε αυτο...αμα θες να γουρουνιασεις,ο,τι και να πω εγω θα παει στον αερα!

το πιο ελαφρυ εχει να κανει με το δικο σου στομαχι και βασικα το τι θα προηγηθει του γλυκου...

λογικα το παγωτο μια δυο μπαλες θα σου κατσει πιο ελαφρυ απο οτι μια κρεπα αλλα νταξει ειπαμε...ο,τι θες εσυ φαε....δεν θα σχολιαζουμε τωρα τι θα φαμε κ στα τσιτ...


και στα πιο σημαντικα τωρα....

αν αφου λες οτι εισαι μεσα στα μακρος σου,οκ ...εσυ ξερεις...
σιγα σιγα ολενα και πιο πολυ θα δυναμωνεις;)

ελενη μου σ ευχαριστω για ολα και σορυ αν σε πρηζω!δικιο εχεις!ετσι οπως το εθεσες βασικα μου εκοψες λιγο τη φορα!βασικα ναι εχω ορεξη για ενα γλυκο σημερα...τεσπα θα προσπαθησω να μην ξεπερασω τα ορια μου.
οσο για τηνπροπονηση ναι μεν δυναμωνω αλλα βαζω οσα κιλα αντεχω...απλα στα χερια ειναι 10 και 15 σεκαποιες με λιγοτερες επαναληψεις.
στα ποδια αλλες με 10 κ αλλες με 15.στους γλουτους μονο βαζω 25.
ειναι λιγα τα κιλα αλλα δεν μπορω να βγαλω αλλιως τις ασκησεις!μακαρι ομως να με βοηθησουν στη μυικοτητα που θελω εστω και τα λιγα κιλα.

gym
03-07-12, 10:25
ελενη μου σ ευχαριστω για ολα και σορυ αν σε πρηζω!δικιο εχεις!ετσι οπως το εθεσες βασικα μου εκοψες λιγο τη φορα!βασικα ναι εχω ορεξη για ενα γλυκο σημερα...τεσπα θα προσπαθησω να μην ξεπερασω τα ορια μου.
οσο για τηνπροπονηση ναι μεν δυναμωνω αλλα βαζω οσα κιλα αντεχω...απλα στα χερια ειναι 10 και 15 σεκαποιες με λιγοτερες επαναληψεις.
στα ποδια αλλες με 10 κ αλλες με 15.στους γλουτους μονο βαζω 25.
ειναι λιγα τα κιλα αλλα δεν μπορω να βγαλω αλλιως τις ασκησεις!μακαρι ομως να με βοηθησουν στη μυικοτητα που θελω εστω και τα λιγα κιλα.

ε αμα σου εκοψα την φορα για γλυκο,τοτε καλα εκανα...:green:

να κοιτας να δυναμωνεις αλλα να μην χαλας το form σου....
εαν εισαι ακομα αρχαρια παιξε με πιο πολλες reps και κανενα προγραμμα προσαρμογης...να μαθεις τις ακσησεις,την τεχνικη,να συνηθισεις κ μετα θα αλλαξεις σε κατι αλλο...

psonara
09-07-12, 17:49
σας παρακολουθω απλα δεν ανεφερα τη διατροφη γιατι ηταν λιγο αστατη!η προπονηση συνεχιζεται δυναμικα!απο σημερα φτιαχνεται και η διατροφη!
10.00-ψωμι πολυσπορο 57γρ με γαλοπουλα και τυρι λαιτ και ντοματα και μισο ποτηρι χυμο πορτοκαλι
προπονηση
12.30-2 μικρα βερυκοκα
15.00- 3 μικρους σαργους ψητους και 100 γρ τηγανιτες πατατες με λιγο ελαιολαδο και σαλατα χωρις λαδι
18.00-1 ροδακινο,3 μικρα βερυκοκα,2 μικρα νεκταρινια
21.00-γιαουρτι η' γαλα με 30γρ(μουσλι,αποξηραμενα φρουτα,δημητριακα,ξηρους καρπους)

TheWorst
09-07-12, 18:14
Τηγανητες πατατες ? :green:

psonara
09-07-12, 18:59
Τηγανητες πατατες ? :green:

λιγο ελαιολαδο στο τηγανακι μου και ετοιμες!δεν εβαλα ομως ουτε στη σαλατα ουτε στα ψαρια!
βασικα οταν μαγειρευω κατι με λαδι η' την πρωτεινη η' τον υδατανθρακα δεν βαζω ωμο!
πολυ κακο?αφου την ιδια ποσοτητα θα την εβαζα ωμη...

magdaline
09-07-12, 19:16
λιγο ελαιολαδο στο τηγανακι μου και ετοιμες!δεν εβαλα ομως ουτε στη σαλατα ουτε στα ψαρια!
βασικα οταν μαγειρευω κατι με λαδι η' την πρωτεινη η' τον υδατανθρακα δεν βαζω ωμο!
πολυ κακο?αφου την ιδια ποσοτητα θα την εβαζα ωμη...

δοκίμασ να τις κόβεις σαν τηγανιτές και να τις βάζεις στο φούρνο με 1κτ λάδι. δε το χο δοκιμάσει αλλά πιστεύω θα ναι ωραίες, έτσι έχω ακούσει

koukoutsaki
09-07-12, 20:36
ΕΙΝΑΙ ωραιες
το εχω δοκιμασει κανα δυο φορες με μεγαλη επιτυχια
ψησιμο στον αερα 25 λεπτα ;)
για οποιον λατρευει τηγανιτες πατατες ειναι σωτηριο..

psonara
09-07-12, 20:56
ΕΙΝΑΙ ωραιες
το εχω δοκιμασει κανα δυο φορες με μεγαλη επιτυχια
ψησιμο στον αερα 25 λεπτα ;)
για οποιον λατρευει τηγανιτες πατατες ειναι σωτηριο..

κουκουτσακι το δοκιμασα προχθες και βγηκαν χαλια!δεν ξερω γιατι...ασε που καηκα κιολας!εντελως αχρηστη!:P

psonara
11-07-12, 14:16
10-07-12
10.00-1 μικρο βερυκοκο και μια φετα ψωμι ζυμωτο(ακυρο αλλα το λιγουρεψα)
προπονηση
12.00-1 ροδακινο
15.30-2 μικρους σαργους στο φουρνο με λιγο λαδι,αγγουροντοματα και 1 φετα ψωμι πολυσπορο
19.30-2 ροδακινο,3 μικρα βερυκοκα και 2 μικρα νεκταρινια
22.00-το ιδιο με το μεσημερι
στις σαλατες δεν βαζω επιπλεον λαδι αφου εχει το φαγητο

Miss Fit
11-07-12, 15:38
10-07-12
10.00-1 μικρο βερυκοκο και μια φετα ψωμι ζυμωτο(ακυρο αλλα το λιγουρεψα)
προπονηση
12.00-1 ροδακινο
15.30-2 μικρους σαργους στο φουρνο με λιγο λαδι,αγγουροντοματα και 1 φετα ψωμι πολυσπορο
19.30-2 ροδακινο,3 μικρα βερυκοκα και 2 μικρα νεκταρινια
22.00-το ιδιο με το μεσημερι
στις σαλατες δεν βαζω επιπλεον λαδι αφου εχει το φαγητο

Νομίζω πως εχεις πολλα φρουτα = ζαχαρη και λιγη πρωτεινη (ποσο να έχουν 4 μικρά ψαρια;) Σιγουρα δεν φτανεις τηνποσοτητα που χρειάζεσαι. Στης 19.30 θα εβαζα ενα φρουτο και ενα γιαουρτι ή κοτατζ ή ασπράδι ....:welcome:

margarita02
11-07-12, 15:55
10-07-12 10.00-1 μικρο βερυκοκο και μια φετα ψωμι ζυμωτο(ακυρο αλλα το λιγουρεψα) προπονηση 12.00-1 ροδακινο 15.30-2 μικρους σαργους στο φουρνο με λιγο λαδι,αγγουροντοματα και 1 φετα ψωμι πολυσπορο 19.30-2 ροδακινο,3 μικρα βερυκοκα και 2 μικρα νεκταρινια 22.00-το ιδιο με το μεσημερι στις σαλατες δεν βαζω επιπλεον λαδι αφου εχει το φαγητο

Στο πρωϊνό σου μπορείς να βάλεις κάτι με λίγη πρωτεϊνη. Ό,τι σου αρέσει εσένα. Μπορείς δύο ασπράδια ή ένα αυγό, γιαούρτι ή γάλα κτλ.Τα ασπράδια σκέτη πρωτεϊνη είναι καθαρή και από τις καλύτερες. Σε παίρνει νομίζω να τα βάλεις το πρωί. Βασικά ότι σου αρέσει εσένα κάνε απλά επειδή φάνηκε ένα κενό εκεί γι αυτό το είπα.

psonara
11-07-12, 16:34
Στο πρωϊνό σου μπορείς να βάλεις κάτι με λίγη πρωτεϊνη. Ό,τι σου αρέσει εσένα. Μπορείς δύο ασπράδια ή ένα αυγό, γιαούρτι ή γάλα κτλ.Τα ασπράδια σκέτη πρωτεϊνη είναι καθαρή και από τις καλύτερες. Σε παίρνει νομίζω να τα βάλεις το πρωί. Βασικά ότι σου αρέσει εσένα κάνε απλά επειδή φάνηκε ένα κενό εκεί γι αυτό το είπα.

ναι δικιο εχεις και εσυ και η MISS FIT που το παρατηρησε πιο πανω!μ'αρεσει που με συμβουλευετε γι'αυτο και αναφερω τη διατροφη!βασικα μ'αρεσουν πολυ τα αυγα αλλα δεν μπορω να τα φαω σκετα!ενω τρελαινομαι θελω να τα συνοδευω με κατι.πρεπει ομως να τα ενταξω γιατι ειναι ο μονος τροπος ν'αυξησω την προσλαμβανομενη πρωτεινη μου!εχεις καμια καλη ιδεα?
ασχετο σου απντησα και στο προ υπνου....μπες να δεις!

psonara
11-07-12, 16:39
Νομίζω πως εχεις πολλα φρουτα = ζαχαρη και λιγη πρωτεινη (ποσο να έχουν 4 μικρά ψαρια;) Σιγουρα δεν φτανεις τηνποσοτητα που χρειάζεσαι. Στης 19.30 θα εβαζα ενα φρουτο και ενα γιαουρτι ή κοτατζ ή ασπράδι ....:welcome:

εχεις δικιο!πρεπει ν'αυξησω την πρωτεινη επειγοντως!αν βαλω το βραδυ γαλα η' γιαουρτι με λιγο (μουσλι,δημητριακα,ξηρους καρπουςκαι αποξηραμενα φρουτα) θα κανω κατι?η' κανα βραδυαν βαλω καμια μικρη τορτιγια με ασπραδια ?

margarita02
11-07-12, 16:47
ναι δικιο εχεις και εσυ και η MISS FIT που το παρατηρησε πιο πανω!μ'αρεσει που με συμβουλευετε γι'αυτο και αναφερω τη διατροφη!βασικα μ'αρεσουν πολυ τα αυγα αλλα δεν μπορω να τα φαω σκετα!ενω τρελαινομαι θελω να τα συνοδευω με κατι.πρεπει ομως να τα ενταξω γιατι ειναι ο μονος τροπος ν'αυξησω την προσλαμβανομενη πρωτεινη μου!εχεις καμια καλη ιδεα? ασχετο σου απντησα και στο προ υπνου....μπες να δεις!

Κοίταξε. Επειδή κι εγώ είχα ένα θέμα με τα αυγά, ανακάλυψα έναν τρόπο να τα κάνω πιο ευχάριστα. Τα χτυπούσα σε μαρέγκα, τα αρωμάτιζα με κάτι, συνήθως μισή κουταλιτσα του γλυκού σκόνη από ζελέ, τα έψηνα στο φούρνο και τα διατηρούσα για δύο μέρες στο ψυγείο. Μη φανταστείς, τα φρούτα μου συνόδευα με αυτά, κυρίως στο πρωινό ή βραδυνο. Μεσημέρι εντάξει. Έτρωγα κανονικά. Άλλες φορές, κυρίως τώρα το καλοκαίρι ή θα πιω κανένα en 'joy πολύ σπάνια όμως με κανένα φρούτο ή γιαούρτι και αυτό επειδή το γάλα δεν το μπορώ καθόλου. Οπότε ή ασπράδια, ή γιαούρτι, ή en' joy ένα ποτήρι. Το μεσημέρι όμως τρώω κανονικά μέχρι να χορτάσω. Κάπως έτσι θα βρεις τον τρόπο σου να τα βολέψεις κι εσύ. Απλά αυτά που τρως να κοιτάς και να σου αρέσουν.

psonara
11-07-12, 19:08
Κοίταξε. Επειδή κι εγώ είχα ένα θέμα με τα αυγά, ανακάλυψα έναν τρόπο να τα κάνω πιο ευχάριστα. Τα χτυπούσα σε μαρέγκα, τα αρωμάτιζα με κάτι, συνήθως μισή κουταλιτσα του γλυκού σκόνη από ζελέ, τα έψηνα στο φούρνο και τα διατηρούσα για δύο μέρες στο ψυγείο. Μη φανταστείς, τα φρούτα μου συνόδευα με αυτά, κυρίως στο πρωινό ή βραδυνο. Μεσημέρι εντάξει. Έτρωγα κανονικά. Άλλες φορές, κυρίως τώρα το καλοκαίρι ή θα πιω κανένα en 'joy πολύ σπάνια όμως με κανένα φρούτο ή γιαούρτι και αυτό επειδή το γάλα δεν το μπορώ καθόλου. Οπότε ή ασπράδια, ή γιαούρτι, ή en' joy ένα ποτήρι. Το μεσημέρι όμως τρώω κανονικά μέχρι να χορτάσω. Κάπως έτσι θα βρεις τον τρόπο σου να τα βολέψεις κι εσύ. Απλά αυτά που τρως να κοιτάς και να σου αρέσουν.

δυστυχως δεν μπορω να τα συνδυασω ετσι....δηλαδη με φρουτα...απαπα!!!!!!σκεφτηκα με καμια τορτιγια μεσα η' σε φετες ψωμι τοστ!!!!!

psonara
12-07-12, 16:27
11-07-12
10.00-φρουτοσαλατα
προπονηση
14.00-3 κομματια μικρα παστιτσιο,μαρουλι χωρις λαδι και 20γρ τυρι φετα
18.30-2 μικρα ροδακινα,1 μικρο νεκταρινι και 3 μικρα βερυκοκα
22.00-γιαουρτι με 15γρ(μουσλι,δημητριακα και ξηρους καρπους)και 3 αποξηραμενα δαμασκηνα


12-07-12
10.30-1 κουπα γαλα,1 φετα ψωμι πολυσπορο και 20γρ γαλοπουλα
προπονηση
13.00-1 συκο-1 μικρο ροδακινο και 2 μικρα βερυκοκα
16.00-2 αυγα ολοκληρα με ντοματα στο τηγανι με λιγο ελαιολαδο,30γρ ψωμι πολυσπορο,40γρ τυρι φετα και σαλατα αγγουρι χωρις λαδι
19.00-2 ροδακινα,1 νεκταρινι και 3 μικρα βερυκοκα
22.00-δεν ξερω ακομα

psonara
13-07-12, 18:40
11-07-12
10.00-φρουτοσαλατα
προπονηση
14.00-3 κομματια μικρα παστιτσιο,μαρουλι χωρις λαδι και 20γρ τυρι φετα
18.30-2 μικρα ροδακινα,1 μικρο νεκταρινι και 3 μικρα βερυκοκα
22.00-γιαουρτι με 15γρ(μουσλι,δημητριακα και ξηρους καρπους)και 3 αποξηραμενα δαμασκηνα


12-07-12
10.30-1 κουπα γαλα,1 φετα ψωμι πολυσπορο και 20γρ γαλοπουλα
προπονηση
13.00-1 συκο-1 μικρο ροδακινο και 2 μικρα βερυκοκα
16.00-2 αυγα ολοκληρα με ντοματα στο τηγανι με λιγο ελαιολαδο,30γρ ψωμι πολυσπορο,40γρ τυρι φετα και σαλατα αγγουρι χωρις λαδι
19.00-2 ροδακινα,1 νεκταρινι και 3 μικρα βερυκοκα
22.00-δεν ξερω ακομα

τελικα χθες το βραδυ γιαουρτι με μουσλι,δημητριακα,αποξηραμενα φρουτα και ξηρους καρπους και μετα 1 συκο φρεσκο

σημερα 13-07-12
10.30-2 βερυκοκα και 40γρ ψωμι ολικης απο φουρνο
προπονηση
12.30-1 ροδακινο
16.00-μπαμιες λαδερες με φρεσκια ντοματα στο φουρνο,20γρ τυρι φετα και 41γρ ψωμι ολικης
19.00-1 ροδακινο,2 μικρα νεκταρινιακαι 3 μικρα βερυκοκα
21.30-μπαμιες και 20 γρ φετα και 35 γρ ψωμι ολικης

Miss Fit
14-07-12, 12:58
εχεις δικιο!πρεπει ν'αυξησω την πρωτεινη επειγοντως!αν βαλω το βραδυ γαλα η' γιαουρτι με λιγο (μουσλι,δημητριακα,ξηρους καρπουςκαι αποξηραμενα φρουτα) θα κανω κατι?η' κανα βραδυαν βαλω καμια μικρη τορτιγια με ασπραδια ?

Αν θελεις να κάνεις διατροφή ββ τότε σιγουρα θα πρέπει να αυξησης την πρωτεινη σου, τωρα για το βραδυ το γιαουρτι ειναι οτι πρέπει και νομιζω οτι τα 15γρ δημητιακα δεν θα σου κανουν μεγαλη ζημιά. Δεν θα έβαζα αποξ, φρουτα καθως εχουν ζαχαρίτσα, καλυτερα να επιλέξεις ξηρους καρπους που εχουν και καλα λιπαρα.

Τα ασπράδια θα μπορουσες να τα κάνεις ομελετα με εναν κρόκο και να βάλεις μεσα λαχανικά όπως μανιταρια , κολοκυθακια κρεμμυδακι και μπαχαρικα για να πάρουν γευση.

Απο φρουτα τα καλοκαιρινα ειναι κολαση αλλα ενα μηλο θα ηταν καλητερη επιλογη γιατι θα σε χορτάσει πιο πολυ και δεν εχει τοσο ζάχαρη.:welcome::welcome:

psonara
14-07-12, 16:09
Αν θελεις να κάνεις διατροφή ββ τότε σιγουρα θα πρέπει να αυξησης την πρωτεινη σου, τωρα για το βραδυ το γιαουρτι ειναι οτι πρέπει και νομιζω οτι τα 15γρ δημητιακα δεν θα σου κανουν μεγαλη ζημιά. Δεν θα έβαζα αποξ, φρουτα καθως εχουν ζαχαρίτσα, καλυτερα να επιλέξεις ξηρους καρπους που εχουν και καλα λιπαρα.

Τα ασπράδια θα μπορουσες να τα κάνεις ομελετα με εναν κρόκο και να βάλεις μεσα λαχανικά όπως μανιταρια , κολοκυθακια κρεμμυδακι και μπαχαρικα για να πάρουν γευση.

Απο φρουτα τα καλοκαιρινα ειναι κολαση αλλα ενα μηλο θα ηταν καλητερη επιλογη γιατι θα σε χορτάσει πιο πολυ και δεν εχει τοσο ζάχαρη.:welcome::welcome:

γενικα τα φρουτα να ξερεις τα εχω μεσα στη διατροφη μηπως και βοηθησουν το προβλημα με το εντερο!γι'αυτο και τα δημητριακα με μουσλι!
στην ομελετα που λες μπορω να βαλω και κοτοπουλο φιλετο μεσα?βασικα αυτο για μεσημερι το προτεινεις η' για βραδυ?

psonara
15-07-12, 15:17
14-07-12
σηκωθηκα αργα...
13.00-νεκταρινι,1 ροδακινο,1 βερυκοκο
15.00-3 σαργοι φορνου,αγγουροντοματα και 30γρ ψωμι ολικης
19.00-2 μικρα ροδακινα,4 κερασια,1 μικρο νεκταρινι,4 μικρα βερυκοκα
22.00-γιαουρτι με 15γρ(μουσλι,δημητριακα )και 20γρ ξηρα δαμασκηνα
ρεπο απο προπονηση

gym
15-07-12, 15:19
στο θεμα του εντερου αρκει και ενα δαμασκηνο ακομα και ενα συκο και οι σαλατες,οχι ενας κουβας καλε με φρουτα...:green:

πολυ φρουτο,λιγη πρωτεινη...στην ουσια σκας ,φουσκωνεις με τα φρουτα νομιζοντας πως εισαι οκ αλλα αν ετρωγες πρωτεινη παραπανω(δηλαδη παραπανω ψαρακι) θα ειχες πιο ευκολο κορεσμο...

εχεις σκοπο να το συνεχισεις αυτο με τα φρουτα η ειναι απλα περιοδος που σε εχει πιασει μανια?

psonara
15-07-12, 16:48
στο θεμα του εντερου αρκει και ενα δαμασκηνο ακομα και ενα συκο και οι σαλατες,οχι ενας κουβας καλε με φρουτα...:green:

πολυ φρουτο,λιγη πρωτεινη...στην ουσια σκας ,φουσκωνεις με τα φρουτα νομιζοντας πως εισαι οκ αλλα αν ετρωγες πρωτεινη παραπανω(δηλαδη παραπανω ψαρακι) θα ειχες πιο ευκολο κορεσμο...

εχεις σκοπο να το συνεχισεις αυτο με τα φρουτα η ειναι απλα περιοδος που σε εχει πιασει μανια?

μ'εκανες και γελασα!:P
τεσπα οσο αφορα τα φρουτα ναι ειναι η περιοδος η καλοκαιρινη που ειμαι επιρρεπης γιατι ειναι η αδυναμια μου...το χειμωνα τα περιοριζω!
παντως ειναι αληθεια αυτο που λες οτι νιωθω συνεχεια φουσκωμενη και η κοιλια μου ειναι συνεχεια σαν μπαλονι!ειμαι φουσκωμενηκαθε μερα και δεν τρωω σαβουρες αλλα ισως ευθυνονται αυτα δεν ξερω....απλα και μ'αυτα δεν εχω αποτελεσμα στη δυσκοιλιοτητα ποσο μαλλον αν φαω μονο ενα δαμασκηνο....
σαν πιο εμπειρη και βασικα σαν δασκαλα εδω μεσα εχω 2 ερωτησεις αν μπορεις να με βοηθησεις...
1)θα προσπαθησω να φτιαξω μια διατροφη με αυξημενη πρωτεινη και να με διορθωσεις...
2)να βαλω και αεροβιο?αν ναι ποσες φορες την εβδομαδα?νηστικη?ποια ωρα και τι χρονο?σ'ευχαριστω εκ των προτερων

gym
15-07-12, 17:09
μ'εκανες και γελασα!:P
τεσπα οσο αφορα τα φρουτα ναι ειναι η περιοδος η καλοκαιρινη που ειμαι επιρρεπης γιατι ειναι η αδυναμια μου...το χειμωνα τα περιοριζω!
παντως ειναι αληθεια αυτο που λες οτι νιωθω συνεχεια φουσκωμενη και η κοιλια μου ειναι συνεχεια σαν μπαλονι!ειμαι φουσκωμενηκαθε μερα και δεν τρωω σαβουρες αλλα ισως ευθυνονται αυτα δεν ξερω....απλα και μ'αυτα δεν εχω αποτελεσμα στη δυσκοιλιοτητα ποσο μαλλον αν φαω μονο ενα δαμασκηνο....
σαν πιο εμπειρη και βασικα σαν δασκαλα εδω μεσα εχω 2 ερωτησεις αν μπορεις να με βοηθησεις...
1)θα προσπαθησω να φτιαξω μια διατροφη με αυξημενη πρωτεινη και να με διορθωσεις...
2)να βαλω και αεροβιο?αν ναι ποσες φορες την εβδομαδα?νηστικη?ποια ωρα και τι χρονο?σ'ευχαριστω εκ των προτερων

εχεις δοκιμασει να φας αποξηραμενο δαμασκηνο η συκο και δεν σε επιασε?να φας ακτιβια γιαουρτακια ?
επειδη και εγω εχω θεμα κατα καιρους αλλα και πολλα ατομα το εχουν αντιμετωπισει με αυτα που σου λεω...
το νερο θα σε βοηθησει πολυ οπως και η βρωμη βρασμενη ως χυλος...επισης οι σαλατες αλλα σου λεω τα πιο χτυπητα παραδειγματα...
μου κανει εντυπωση αν τα εχεις δοκιμασει ολα αυτα και δεν δουλεψε...

ειναι λογικο να εισαι πρησμενη απο τα φρουτα...ειδικα τα καλοκαιρινα σε φουσκωνουν πολυ...
προσπαθησε να τα περιορισεις γιατι εχουν κρυμμενη ζαχαριτσα και αυτα...φαε αλλα με μετρο...

οταν λες δυσκοιλιοτητα για ποσες μερες μιλαμε?σορρυ που ρωταω αλλα για να καταλαβω...σε γιατρο εχεις παει εαν εχεις τοσο εντονο θεμα?


1.εννοειται θα σε διορθωσω οπου χρειαζεται και θα σε βοηθησουμε αρκει να κατσεις να διαβασεις,να μαθεις πεντε πραγματα και να ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ...εγω αυτο θα θελα να βλεπω...εαν παρεις κατι ετοιμο,πιστεψε με δεν θα το τηρησεις για καιρο και θα τα παρατησεις...εαν μαθεις ομως και προσπαθησεις μονη σου,θα δεις οτι θα δουλεψεις καλυτερα...

εδω ειμαστε για να βοηθαμε ο ενας τον αλλον οποτε εννοειται...


2.το αεροβιο αναλογα το στοχο σου...θες να χασεις και να βοηθησεις την προσπαθεια σου?ναι βαλε...συχνοτητα/ωρα και αλλες λεπτομερειες πρεπει να συζητηθουν εφοσον καθοριστει ο στοχος σου,το επιπεδο σου,η ωρα που διαθετεις αλλα και η ορεξη σου ειδικα τωρα που εχει φουλ ζεστη....


σου δινω ενδεικτικα καποια λινκς για να ξεκινησεις το διαβασμα...
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?9098-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%87%CF%89%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%82-%CE%91%CE%B5%CF%81%CF%8C%CE%B2%CE%B9%CE%B1%CF%82-%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B5%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%B9%CE%B1%CF%82-(%CE%97%CE%99I%CE%A4)

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?492-%CE%91%CE%B5%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%AC...-%CF%83%CE%B5-%CF%84%CE%B9-%CE%AD%CE%BD%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?21378-%CE%93%CE%95%CE%9D%CE%99%CE%9A%CE%95%CE%A3-%CE%95%CE%A1%CE%A9%CE%A4%CE%97%CE%A3%CE%95%CE%99%CE%A3-%CE%91%CE%95%CE%A1%CE%9F%CE%92%CE%99%CE%91%CE%A3-%CE%9A%CE%91%CE%99-%CE%93%CE%A1%CE%91%CE%9C%CE%9C%CE%A9%CE%A3%CE%97%CE%A3

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?21873-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%95%CE%BD%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AD%CF%82-%CE%9C%CE%B5%CE%BB%CF%8E%CE%BD


το ξερω οτι ειναι πολλες οι σελιδες και γενικα θα θελες οπως ολοι μας κατι πιο fast αλλα θα ηταν καλο να εριχνες μια ματια και δυο μη σου πω....:green:

psonara
15-07-12, 17:28
εχεις δοκιμασει να φας αποξηραμενο δαμασκηνο η συκο και δεν σε επιασε?να φας ακτιβια γιαουρτακια ?
επειδη και εγω εχω θεμα κατα καιρους αλλα και πολλα ατομα το εχουν αντιμετωπισει με αυτα που σου λεω...
το νερο θα σε βοηθησει πολυ οπως και η βρωμη βρασμενη ως χυλος...επισης οι σαλατες αλλα σου λεω τα πιο χτυπητα παραδειγματα...
μου κανει εντυπωση αν τα εχεις δοκιμασει ολα αυτα και δεν δουλεψε...

ειναι λογικο να εισαι πρησμενη απο τα φρουτα...ειδικα τα καλοκαιρινα σε φουσκωνουν πολυ...
προσπαθησε να τα περιορισεις γιατι εχουν κρυμμενη ζαχαριτσα και αυτα...φαε αλλα με μετρο...

οταν λες δυσκοιλιοτητα για ποσες μερες μιλαμε?σορρυ που ρωταω αλλα για να καταλαβω...σε γιατρο εχεις παει εαν εχεις τοσο εντονο θεμα?


1.εννοειται θα σε διορθωσω οπου χρειαζεται και θα σε βοηθησουμε αρκει να κατσεις να διαβασεις,να μαθεις πεντε πραγματα και να ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ...εγω αυτο θα θελα να βλεπω...εαν παρεις κατι ετοιμο,πιστεψε με δεν θα το τηρησεις για καιρο και θα τα παρατησεις...εαν μαθεις ομως και προσπαθησεις μονη σου,θα δεις οτι θα δουλεψεις καλυτερα...

εδω ειμαστε για να βοηθαμε ο ενας τον αλλον οποτε εννοειται...


2.το αεροβιο αναλογα το στοχο σου...θες να χασεις και να βοηθησεις την προσπαθεια σου?ναι βαλε...συχνοτητα/ωρα και αλλες λεπτομερειες πρεπει να συζητηθουν εφοσον καθοριστει ο στοχος σου,το επιπεδο σου,η ωρα που διαθετεις αλλα και η ορεξη σου ειδικα τωρα που εχει φουλ ζεστη....


σου δινω ενδεικτικα καποια λινκς για να ξεκινησεις το διαβασμα...
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?9098-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%87%CF%89%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%82-%CE%91%CE%B5%CF%81%CF%8C%CE%B2%CE%B9%CE%B1%CF%82-%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B5%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%B9%CE%B1%CF%82-(%CE%97%CE%99I%CE%A4)

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?492-%CE%91%CE%B5%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%AC...-%CF%83%CE%B5-%CF%84%CE%B9-%CE%AD%CE%BD%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?21378-%CE%93%CE%95%CE%9D%CE%99%CE%9A%CE%95%CE%A3-%CE%95%CE%A1%CE%A9%CE%A4%CE%97%CE%A3%CE%95%CE%99%CE%A3-%CE%91%CE%95%CE%A1%CE%9F%CE%92%CE%99%CE%91%CE%A3-%CE%9A%CE%91%CE%99-%CE%93%CE%A1%CE%91%CE%9C%CE%9C%CE%A9%CE%A3%CE%97%CE%A3

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?21873-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%95%CE%BD%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AD%CF%82-%CE%9C%CE%B5%CE%BB%CF%8E%CE%BD


το ξερω οτι ειναι πολλες οι σελιδες και γενικα θα θελες οπως ολοι μας κατι πιο fast αλλα θα ηταν καλο να εριχνες μια ματια και δυο μη σου πω....:green:

ελενη μου επειδη εθεσες πολλα ερωτηματα θα σου απαντησω σε ενα ενα!αρχικα σας παρακολουθω εδω και 4 χρονια και ο,τι αφορα με διατροφη εδω στο σιτε τα εχω διαβασει πολλακις...απλα τωρα θελω να τα κανω πραξω και ως γνωστον η πραξη απεχει απο τη θεωρια...οποτε δεν περιμενω σε καμια περιπτωση κατι ετοιμο παρα μονο τις πολυτιμες συμβουλες σας..
στο θεμα εντερου τα εχω δοκιμασει ολα εκτος απο τη βρωμη που δοκιμασα μια φορα και την εβγαλα γι'αυτο πηρα μουσλι.ακτιβια τρωω καθε βραδυ με μουσλι και δημητριακα και δαμασκηνα αλλα ακομα τιποτα.στο γιατρο εχω παει και μου ειπε οτι εγω θα γινω γιατρος του εαυτου μου σ'αυτο το προβλημα...νερο πινω πολυ....αλλα τα αποτελεσματα μηδεν...δηλαδη μπορει να παω και καθε μερα και να κανω το μισο απο την κουτσουλιτσα οποτε καταλαβαινεις οτι ειμαι παντα πρησμενη....
βασικα εχω δει να με βοηθα λιγο η κινηση και οι κοιλιακοι.αυτα οσο αφορα το εντερο.
τωρα στοχος μου ειναι 2-3 μυικα κιλα που χρειαζομαι επειγοντως και να χασω λιγο λιπος απο την περιφερεια...
αυτα...παντως σ'ευχαριστω για την αμεση παρεμβαση σου

gym
15-07-12, 17:31
πολλοι εχουν βοηθηθει στο θεμα της δυσκοιλιοτητας με το τρεξιμο(γενικα αεροβιο αλλα με το τρεξιμο πιο πολυ) αλλα και με μαλαξεις στο σημειο(σαν να πιεζεις ;)),οπως και με κοιλιακους απο πιλατες(αυτο πιο πολυ γιατι το πιλατες δουλευει σωστα τους κοιλιακους και συγκεντρωμενα και οχι απλα για να φανουν τα κουτακια αλλα απο μεσα,απο τον εγκαρσιο μυ προς τα εξω...)

ειναι δυσκολο να τα εξηγησω τωρα αλλα προσπαθησε οταν κανεις κοιλιακους να κανεις καλες αναπνοες και να βγαζεις καλα την εκπνοη σου...μαλαξεις-τρεξιμο και τι να πω...προσπαθησε τα ολα...;)

psonara
15-07-12, 18:56
πολλοι εχουν βοηθηθει στο θεμα της δυσκοιλιοτητας με το τρεξιμο(γενικα αεροβιο αλλα με το τρεξιμο πιο πολυ) αλλα και με μαλαξεις στο σημειο(σαν να πιεζεις ;)),οπως και με κοιλιακους απο πιλατες(αυτο πιο πολυ γιατι το πιλατες δουλευει σωστα τους κοιλιακους και συγκεντρωμενα και οχι απλα για να φανουν τα κουτακια αλλα απο μεσα,απο τον εγκαρσιο μυ προς τα εξω...)

ειναι δυσκολο να τα εξηγησω τωρα αλλα προσπαθησε οταν κανεις κοιλιακους να κανεις καλες αναπνοες και να βγαζεις καλα την εκπνοη σου...μαλαξεις-τρεξιμο και τι να πω...προσπαθησε τα ολα...;)

σ'ευχαριστω.αυτο θα κανω...θα ενταξω και αεροβιο 2-3 φορες την εβδομαδα και μπορει να γραφτω πιλατες.
ασε προβλημα...αφου για βραδυ ελεγα να κανω μια μπακετα ολικης με γαλοπουλες και αυγα μεσα για πρωτεινη και το σκεφτομαι μηπως δεν με βοηθησει το πρωι στο εντερο οποτε να καταληξω παλι σε γιαουρτι με μουσλι......

gym
16-07-12, 12:51
σ'ευχαριστω.αυτο θα κανω...θα ενταξω και αεροβιο 2-3 φορες την εβδομαδα και μπορει να γραφτω πιλατες.
ασε προβλημα...αφου για βραδυ ελεγα να κανω μια μπακετα ολικης με γαλοπουλες και αυγα μεσα για πρωτεινη και το σκεφτομαι μηπως δεν με βοηθησει το πρωι στο εντερο οποτε να καταληξω παλι σε γιαουρτι με μουσλι......

βεβαια ξεχασα το σημαντικοτερο...αν εχεις αγχος γενικα στην καθημερινοτητα σου,ολα αυτα που ανεφερα αλλα και γενικα οτι κ αν κανεις,δεν ωφελει...πρεπει να ηρεμησεις αλλιως θα σε χτυπαει εκει αν ειναι το ''σημειο'' σου...

ευχομαι να μην επεσα μεσα στο θεμα αγχος γιατι πραγματικα ειναι ο,τι χειροτερο...μονο η γυμναστικη μπορει να σε βοηθησει σε αυτο ως ενα βαθμο...:toast:

psonara
16-07-12, 13:17
βεβαια ξεχασα το σημαντικοτερο...αν εχεις αγχος γενικα στην καθημερινοτητα σου,ολα αυτα που ανεφερα αλλα και γενικα οτι κ αν κανεις,δεν ωφελει...πρεπει να ηρεμησεις αλλιως θα σε χτυπαει εκει αν ειναι το ''σημειο'' σου...

ευχομαι να μην επεσα μεσα στο θεμα αγχος γιατι πραγματικα ειναι ο,τι χειροτερο...μονο η γυμναστικη μπορει να σε βοηθησει σε αυτο ως ενα βαθμο...:toast:

οχι μονο μεσα δεν επεσες αλλα χτυπησες στον στοχο....αν στο λεξιλογιο το αγχος ηθελε φωτο να ξερεις θα ειχε γιγαντοαφισα μου....ολοι εχουν αγχος αλλα αυτο που συμβαινει σε μενα ειναι εξωπραγματικο...μεχρι και τον υπνο μου εχω χασει απο αυτο το πραγμα...οντως ισως να με χτυπαει και εκει που εχω ευαισθησια....παντως μονο στο γυμναστηριο ξεχνιεμαι λιγο....αυτο ειναι αληθεια ψυχολογε μας!
ασχετο διαβασα τα σιτε με αεροβικη που μου εδωσες και κατεληξα να ενταξω 3 φορες την εβδομαδα αεροβιο νηστικη απο 30 λεπτα χαλαρα ομως....σημερα δεν ειχα το κουραγιο ομως....εφαγα και πηγα γυμναστηριο...ελπιζω αυριο

gym
16-07-12, 13:24
κοιτα...το αγχος ειδικα στην εποχη μας πλεον δυστυχως ειναι ενα μεγαλο κομματι της ζωης μας...
και εγω εχω ευαισθησια του εντερου που με χτυπαει ειτε λογω αγχους ειτε λογω αλλαγης περιβαλλοντος κτλ διαφορα...

το θεμα ειναι στο κομματι του αγχους οτι μπορεις (εαν δεν μπορεις να ηρεμησεις αν κ θα επρεπε να το ψαξεις) μεσω της γυμναστικης και μεσω του τρεξιματος ,αν οχι να το αποβαλλεις αλλα να το περιορισεις λιγακι...

επισης η yoga θα σε βοηθουσε πολυ...υπαρχουν ειδικες θεσεις που βοηθουν σε αυτο το θεμα..

ξερω οτι σε μπλεκω τωρα με πολλα αλλα οσο πιο πολλες ιδεες παρεις τοσο καλυτερα...τα ζυγιζεις,δοκιμαζεις,βλεπεις...

οσον αφορα το αεροβιο αν δεν μποριες νυστικη,κανε το μετα τα βαρη....μην αγχωνεσαι ΚΑΙ γι αυτο ;)

psonara
16-07-12, 20:18
15-07-12
σηκωθηκα αργα!
13.00-λιγα κερασια,1 βερυκοκο
15.00-προσπαθησα να κανω ομελετα με πατατες σαν πιτακι και μονο ομελετα δεν βγηκε!οποτε τα πεταξα και εκανα 2 τοστ με πολυσπορο ψωμι γαλοπουλα,τυρι,ντοματα αγγουρι.αχρηστη εντελως!!!!!!!!
18.00-κερασια-2 ροδακινα-2νεκταρινια και 4 βερυκοκα!ναι ενα μαναβικο εφαγα το ξερω!!!!!
22.00-γιαουρτι με 15γρ(μουσλι,δημητριακα,λιναροσπορο...)και 20γρ αποξηραμενα φρουτα!
ρεπο απο γυμναστηριο


16-07-12
10.00-ψωμι ολικης 65γρ με 2 γαλοπουλες βραστες και τυρι λαιτ
προπονηση
14.30-μπιφτεκια φουρνου απο κοτοπουλο 120γρ και πατατες φουρνου 50γρ και αγγουροντοματα χωρις λαδι αφου ειχα βαλει στο φαγητο και 1 κουταλια μουσταρδα.
18.30-1 ροδακινο-3 μικρα νεκταρινια,4 μικρα βερυκοκα
22.00-ακομα δεν ξερω

eli_din3
16-07-12, 20:22
και εγω ετσι με το αγχος.. αγχωνομαι μεχρι και για να κατεβω απο το λεωφορειο.. να και τωρα που το λεω αγχωθηκα χωρις λογο... κατι πρεπει να κανουμε :/

gym
17-07-12, 07:27
15-07-12
σηκωθηκα αργα!
13.00-λιγα κερασια,1 βερυκοκο
15.00-προσπαθησα να κανω ομελετα με πατατες σαν πιτακι και μονο ομελετα δεν βγηκε!οποτε τα πεταξα και εκανα 2 τοστ με πολυσπορο ψωμι γαλοπουλα,τυρι,ντοματα αγγουρι.αχρηστη εντελως!!!!!!!!
18.00-κερασια-2 ροδακινα-2νεκταρινια και 4 βερυκοκα!ναι ενα μαναβικο εφαγα το ξερω!!!!!
22.00-γιαουρτι με 15γρ(μουσλι,δημητριακα,λιναροσπορο...)και 20γρ αποξηραμενα φρουτα!
ρεπο απο γυμναστηριο


16-07-12
10.00-ψωμι ολικης 65γρ με 2 γαλοπουλες βραστες και τυρι λαιτ
προπονηση
14.30-μπιφτεκια φουρνου απο κοτοπουλο 120γρ και πατατες φουρνου 50γρ και αγγουροντοματα χωρις λαδι αφου ειχα βαλει στο φαγητο και 1 κουταλια μουσταρδα.
18.30-1 ροδακινο-3 μικρα νεκταρινια,4 μικρα βερυκοκα
22.00-ακομα δεν ξερω

κοιτα να δεις τωρα....
θα προτιμουσα να ειχες φαει περισσοτερη πατατα ας πουμε και 200 γρ που θα σε χορταινε σιγουρα περισσοτερο παρα να ετρωγες τοσα φρουτα που οπως ειπαμε σε φουσκωνουν...καταλαβες τι εννοω λεγοντας καλυτερες επιλογες τροφιμων?

psonara
17-07-12, 17:46
και εγω ετσι με το αγχος.. αγχωνομαι μεχρι και για να κατεβω απο το λεωφορειο.. να και τωρα που το λεω αγχωθηκα χωρις λογο... κατι πρεπει να κανουμε :/

ναι οντως ελινακι μου...κι εγω ετσι αγχωνομαι με το παραμικρο....σιγουρα κατι πρεπει να κανουμε!αλλα τι???????????

psonara
17-07-12, 17:55
κοιτα να δεις τωρα....
θα προτιμουσα να ειχες φαει περισσοτερη πατατα ας πουμε και 200 γρ που θα σε χορταινε σιγουρα περισσοτερο παρα να ετρωγες τοσα φρουτα που οπως ειπαμε σε φουσκωνουν...καταλαβες τι εννοω λεγοντας καλυτερες επιλογες τροφιμων?

ναι καταλαβαινω...απλα την περιορισα σκοπιμα αν και τις λιγουρευομουνα που ηταν ετσι ξεροψημενες για να φαω τα φρουτα σκεπτομενη οτι εχουν πιο πολλες φυτικες ινες!ισως και βλακεια δεν ξερω...



τελικα για βραδυ επελεξα γιαουρτι με 15γρ(μουσλι,δημητριακα αποξηραμενα φρουτα και λιναροσπορο)και 20γρ ξηρα δαμασκηνα



17-07-12
10.30-ψωμι ολικης 43γρ με 1 φετα τυρι λαιτ και 1 φετα γαλοπουλα βραστη και μισο ποτηρι χυμο πορτοκαλι
11.00-προπονηση
13.00-2 κερασια
15.30-2 σαργους φουρνου με αγγουροντοματα και λαδι απο το φαγητο και ψωμι ολικης 33γρ
19.00-1 ροδακινο,2 μικρα νεκταρινια και 4 μικρα βερυκοκα
21.30-1 σαργος,αγγουροντοματα και ψωμι ολικης 30γρ

gym
18-07-12, 00:36
ναι καταλαβαινω...απλα την περιορισα σκοπιμα αν και τις λιγουρευομουνα που ηταν ετσι ξεροψημενες για να φαω τα φρουτα σκεπτομενη οτι εχουν πιο πολλες φυτικες ινες!ισως και βλακεια δεν ξερω...

τσου...καλυτερα να ετρωγες παπατες να χορταινες καλε...με τα φρουτα ειπαμε φουσκωνεις...

τελικα για βραδυ επελεξα γιαουρτι με 15γρ(μουσλι,δημητριακα αποξηραμενα φρουτα και λιναροσπορο)και 20γρ ξηρα δαμασκηνα


μετρας θερμιδες ειπαμε η εστω ζυγιζεσαι,μεζουρα?
17-07-12
10.30-ψωμι ολικης 43γρ με 1 φετα τυρι λαιτ και 1 φετα γαλοπουλα βραστη και μισο ποτηρι χυμο πορτοκαλι
11.00-προπονηση
13.00-2 κερασια ???????????????????????/ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΓΕΥΜΑ ΚΑΛΕ?2 ΚΕΡΑΣΙΑ?
15.30-2 σαργους φουρνου με αγγουροντοματα και λαδι απο το φαγητο και ψωμι ολικης 33γρ
19.00-1 ροδακινο,2 μικρα νεκταρινια και 4 μικρα βερυκοκα
21.30-1 σαργος,αγγουροντοματα και ψωμι ολικης 30γρ


ρε περιορισε τα φρουτα και βαλε πχ ενα γιαουρτι και 2 νεκταρινια αφου θες....βαλε ενα κοτατζ...βαλέ λιγα ξηροκαρπια ντε...

psonara
18-07-12, 13:00
ρε περιορισε τα φρουτα και βαλε πχ ενα γιαουρτι και 2 νεκταρινια αφου θες....βαλε ενα κοτατζ...βαλέ λιγα ξηροκαρπια ντε...

θερμιδες μετραω και ζυγιζομαι 1 φορα την εβδομαδα αν και καλυτερη ζυγαρια λενε ειναι ο καθρεφτης!βασικα εχουν πρηστει απειροελαχιστα τα μπρατσακια αλλα εγω θελω εκει να φουσκωσω πιο πολυ και να χασω το λιπος στη λεκανη!το ξερω οτι ζηταω πολλα αλλα το προσπαθω...
τωρα το κοτατζ δεν μ'αρεσει γι'αυτο τρωω γιαουρτι.επισης σημερα μετα τα βαρη εκανα 20 λεπτα διαδρομο γρηγορο περπατημα!βασικα αν και αθλουμαι χρονια δεν εχω αντοχη για τρεξιμο απο μικρη...περπατημα ομως κανω με τις ωρες δεν εχω προβλημα...τωρα αυτο το 20λεπτο θεωρειται αεροβιο η' οχι?
ελενη θελω να σε ρωτησω κατι...για να βαλω τα αυγα παλι στη διατροφη μου πως μπορω να κανω πιτακι?δεν τρωω τη βρωμη ομως...το λεω γιατι ολοι κανουν πιτακι βρωμης...να ριχνω γαλα και αυγα στο τηγανι?λαδι?τι προτεινεις?

psonara
18-07-12, 17:54
18-07-12
10.00-μισο ποτηρι χυμος πορτοκαλι και ενα μικρο κομματι τυροψωμο(βλακεια μου ηταν χαλια και το πεταξα)
προπονηση
13.30-2 αυγα τηγανιτα με αγγουροντοματα χωρις λαδι και 1 φετα ψωμι ολικης(30γρ)
17.30-1 ροδακινο
μετα δεν ξερω γιατι ενω ξεκινησα με απιστευτη ενεργεια το πρωι τωρα ψιλοζαλιζομαι,χαλαστηκα και με αυτα που εφαγα και ενω ειμαι φουσκωμενη πειναω......θα δειξει!

eri_87
18-07-12, 18:08
Λοιπόν, να σου πω κι εγώ για τη δυσκοιλιότητα.. Μόνο με φρούτα δε θα δεις προκοπή! Eri speaking 8-)
Να τρως τα φρούτα σου (εεε λίγο λιγότερα.. και με τη φλούδα) αλλά αυτό που χρειάζεσαι είναι ΦΥΤΙΚΕΣ ΙΝΕΣ. Δηλαδή.. ψάχνεις τροφές που να έχουν αρκετές. Εγώ ξέρω για τα all bran (προτιμώ τα flakes γιατί τα άλλα δεν τρώγονται) που έχουν πααααρα πολλές και επίσης η βρώμη κ άλλα προϊόντα όπως παξιμαδάκια κρίθινα. Άλλο πολύ σημαντικό είναι το ελαιόλαδο ωμό να το έχεις ΠΑΝΤΑ μέσα στη μέρα, οπωσδήποτε 2κουταλιές της σούπας. Στο πρωινό βάλε κ 1κ.γ. μέλι, καλό κάνει...

Βέβαια αν αγχώνεσαι πότε θα πας κ τέτοια, φέξε μου κ γλίστρησα! Χαλάρωσε, μη δίνεις σημασία σε αυτό κ θα έρθει. Απλά να προσπαθήσεις να βρεις κάποια στανταρ ώρα μέσα στη μέρα κ να ξέριες ότι το έντερο "εκπαιδεύεται", αλλά θέλει λίγο χρόνο να συνηθίσει στους νέους ρυθμούς. Ελπίζω να βοήθησα. ;)

eli_din3
18-07-12, 18:51
εγω παντως που ημουν 2-3 φορες την εβδομαδα και αν...(και αυτο με την διατροφη..γιατι πριν 1-2) καποια περιοδο π το χα παρακανει με το αγγουρι με βοηθησε..καθε μερα.. και ελεγα ελα ρ φιλε τι γινετια..εγω?? μολις το κοψα παλι τ ιδια...δεν ξερω αν ετυχε..αλλα εμενα μ ειχε βοηθησει.. τοτε ετρωγα μονο αγγουρι κολοκυθακια ντοματες κτλ απο υδατανθρακα

eri_87
18-07-12, 19:05
εγω παντως που ημουν 2-3 φορες την εβδομαδα και αν...(και αυτο με την διατροφη..γιατι πριν 1-2) καποια περιοδο π το χα παρακανει με το αγγουρι με βοηθησε..καθε μερα.. και ελεγα ελα ρ φιλε τι γινετια..εγω?? μολις το κοψα παλι τ ιδια...δεν ξερω αν ετυχε..αλλα εμενα μ ειχε βοηθησει.. τοτε ετρωγα μονο αγγουρι κολοκυθακια ντοματες κτλ απο υδατανθρακα

Ελίνα μου εμένα μου είπε ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ επειδή είναι τροφές που δημιουργούν αέρα μέσα στο έντερο και μου κανουν κολικό, όχι για τη δυσκοιλιότητα να τα αποφεύγω. Εσένα μάλλον σε βοήθησε γιατί σου έλειπαν υγρά κ το αγγούρι μ την τομάτα έχουν πολλά.

eli_din3
18-07-12, 19:29
Ελίνα μου εμένα μου είπε ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ επειδή είναι τροφές που δημιουργούν αέρα μέσα στο έντερο και μου κανουν κολικό, όχι για τη δυσκοιλιότητα να τα αποφεύγω. Εσένα μάλλον σε βοήθησε γιατί σου έλειπαν υγρά κ το αγγούρι μ την τομάτα έχουν πολλά.

δεν ξερω....γιατι ετσι κ αλλιως πινω υπερβολικο νερο.. κανα 7λιτρο :/

psonara
18-07-12, 19:46
Λοιπόν, να σου πω κι εγώ για τη δυσκοιλιότητα.. Μόνο με φρούτα δε θα δεις προκοπή! Eri speaking 8-)
Να τρως τα φρούτα σου (εεε λίγο λιγότερα.. και με τη φλούδα) αλλά αυτό που χρειάζεσαι είναι ΦΥΤΙΚΕΣ ΙΝΕΣ. Δηλαδή.. ψάχνεις τροφές που να έχουν αρκετές. Εγώ ξέρω για τα all bran (προτιμώ τα flakes γιατί τα άλλα δεν τρώγονται) που έχουν πααααρα πολλές και επίσης η βρώμη κ άλλα προϊόντα όπως παξιμαδάκια κρίθινα. Άλλο πολύ σημαντικό είναι το ελαιόλαδο ωμό να το έχεις ΠΑΝΤΑ μέσα στη μέρα, οπωσδήποτε 2κουταλιές της σούπας. Στο πρωινό βάλε κ 1κ.γ. μέλι, καλό κάνει...

Βέβαια αν αγχώνεσαι πότε θα πας κ τέτοια, φέξε μου κ γλίστρησα! Χαλάρωσε, μη δίνεις σημασία σε αυτό κ θα έρθει. Απλά να προσπαθήσεις να βρεις κάποια στανταρ ώρα μέσα στη μέρα κ να ξέριες ότι το έντερο "εκπαιδεύεται", αλλά θέλει λίγο χρόνο να συνηθίσει στους νέους ρυθμούς. Ελπίζω να βοήθησα. ;)

ερι μου σ'ευχαριστω πολυ.βασικα τωρα αρχισα στο γιαουρτι να βαζω μουσλι με αποξηραμενα και φιτνεςς.ναι οντως φρουτα τρωω πολλα αλλα δεν ξερωαν ειναι καλο η' κακο....παντως σ'ευχαριστω για την απαντηση

psonara
19-07-12, 20:11
19-07-12

9.00-μισο ποτηρι χυμο πορτοκαλι,1 ασπραδι και 1 φετα ψωμι ολικης(20γρ) με 1κγταχινι και 1κγμελι
10.00-προπονηση
14.00-χοιρινο ψαρονεφρι με λιγο λαδι στο τηγανι (150γρ) και αγγουροντοματα χωρις λαδι και ρυζι καστανο(26γρ)
18.30-1ροδακινο-2μικρα νεκταρινια και 7 μικρα βερυκοκα
βραδυ ακομα δεν ξερω...θα σας πω αυριο

kostas_m
19-07-12, 20:28
Μπραβο συνεχισε ετσι !!

psonara
20-07-12, 17:13
χθες τελικα για βραδυ στις 22.00 εφαγα γιαουρτι με 15γρ(μουσλι,δημητριακα,λιναροσπορο κτλ) και 20γρ ξηρα δαμασκηνα.

σημερα 20-07-12
10.00-μισο ποτηρι χυμος πορτοκαλι,1 βραστο αυγο και 10γρ ψωμι ολικης
προπονηση
12.00-1 φρεσκο δαμασκηνο
15.30-κιμας κοτοπουλο με φρεσκια ντοματα και 50γρ μακαρονια ολικης και 15γρ τυρι τριμμενο και 1 μπωλ μαρουλι
18.30-1 ροδακινο,2 μικρα νεκταρινια και 4 μικρα βερυκοκα
21.00-το ιδιο με το μεσημερι
στα μακαρονια και στις σαλατες δεν εβαλα λαδι γιατι ειχα βαλει στο κιμα.

psonara
20-07-12, 17:14
Μπραβο συνεχισε ετσι !!

σ'ευχαριστω κωστα

psonara
21-07-12, 19:36
21-07-12

cheat day και ρεπο απο το γυμναστηριο!

psonara
24-07-12, 16:59
23-07-12

10.00-ψωμι ολικης 30γρ και 2 ασπραδια
προπονηση
14.30-ψαρονεφρι χοιρινο στο φουρνο 150γρ και πατατες φουρνου 100-150γρ και αγγουροντοματα με λαδι φαγητου
18.30-1νεκταρινι,1 ροδακινο κ 5 βερυκοκα μικρα
21.30-γιαουρτι με (μουσλι,δημητριακα ξηρους καρπους κτλ)15γρ και αποξηραμενα δαμασκηνα 20γρ

gym
25-07-12, 11:31
ψωναρα πως παμε εδω?το θεμα της δυσκοιλιοτητας κραταει?

psonara
25-07-12, 17:02
ψωναρα πως παμε εδω?το θεμα της δυσκοιλιοτητας κραταει?

ελενη μου πιστευω οτι βαδιζω καλα και με σταθερα βηματα εξελιξης και χαιρομαι πολυ.
η προπονηση παει καλα και κυμαινεται καπως ετσι
10 λεπτα ελλειπτικο,11 ασκησεις με βαρη μετα κοιλιακους και τελος 20 λεπτα διαδρομο.
την διατροφη σιγα σιγα τη βελτιωνω ακομα δεν την εχω τελειοποιησει αλλα δεν ειναι οπως στο παρελθον(αρχισα και τρωω κρεας και ψαρι):P
τωρα στο εντερο εχω δει λιγη βοηθεια απο το γιαουρτι με μουσλι και δημητριακα και αποξηραμενα φρουτα που κανω τις περισσοτερες φορες το βραδυ.οχι οτι εχει θεραπευτει αλλα κατι αρχιζει και κινειται...απο το τιποτα....
βασικα για ολη αυτη την εξελιξη ευχαριστω εσενα και ολα τα μελη εδω που με συμβουλευετε!
αυτα απο μενα περιμενω διορθωσεις σου.
βασικα ηθελα να σε ρωτησω κατι...επειδη το πρωινο μου λιγο δεν με καλυπτει λεω να κανω ενιοτε κανα πιτακι αλλα δεν τρωω τηβρωμη!αν βαλω γαλα και αυγα και απο πανω καμια γαλοπουλα θα γινει πιτακι?θελω να ενταξω και το γαλα στη διατροφη μου αν και δεν ειμαι καθολου φιλη του:P....τι λες?
σορυ αν σε κουρασα σ'ευχαριστω

psonara
25-07-12, 17:13
24-07-12
10.00-γαλα με 10γρ δημητριακα,1 δαμασηνο φρεσκο
προπονηση
14.30- ψαρακια φουρνου με λιγο λαδι(150γρ),αγγουροντοματα και 35γρ ψωμι πολυσπορο
18.00-2νεκταρινια,1 ροδακινο,2 βερυκοκα,4κερασια
22.00-γιαουρτι με 15γρ (μουσλι,δημητριακα κτλ),κριτσινι πολυσπορο 5γρ και αποξηραμενα δαμασκηνα 20γρ



25-07-12
10.00-1 κουπα γαλα-40γρ πολυσπορο ψωμι με 1κγ ταχινι και 1κγ μελι
προπονηση
14.30-ψαρακια φουρνου με λιγο λαδι(150γρ),αγγουροντοματα και 37γρ πολυσπορο ψωμι
18.00-φρουτα
21.30-γιαουρτι με 15γρ(μουσλι,δημητριακα κτλ),κριτσινι 5γρ και αποξηραμενα δαμασκηνα 20γρ

gym
26-07-12, 10:55
ελενη μου πιστευω οτι βαδιζω καλα και με σταθερα βηματα εξελιξης και χαιρομαι πολυ.
:clap::clap:


η προπονηση παει καλα και κυμαινεται καπως ετσι
10 λεπτα ελλειπτικο,11 ασκησεις με βαρη μετα κοιλιακους και τελος 20 λεπτα διαδρομο.
αν θες μπορεις να τα γραφεις και αναλυτικα,μπορει να χρειαζεται διορθωσεις η εστω να παρεις μια αποψη περαιτερω...


την διατροφη σιγα σιγα τη βελτιωνω ακομα δεν την εχω τελειοποιησει αλλα δεν ειναι οπως στο παρελθον(αρχισα και τρωω κρεας και ψαρι):P
τωρα στο εντερο εχω δει λιγη βοηθεια απο το γιαουρτι με μουσλι και δημητριακα και αποξηραμενα φρουτα που κανω τις περισσοτερες φορες το βραδυ.οχι οτι εχει θεραπευτει αλλα κατι αρχιζει και κινειται...απο το τιποτα....


βασικα για ολη αυτη την εξελιξη ευχαριστω εσενα και ολα τα μελη εδω που με συμβουλευετε!
αγαπη μου γι αυτο ειναι το φορουμ,για να μαθαινετε/μαθαινουμε ολοι μας και να δεχομαστε βοηθεια απο οσους θελουν να βοηθησουν!:toast:

αυτα απο μενα περιμενω διορθωσεις σου.
βασικα ηθελα να σε ρωτησω κατι...επειδη το πρωινο μου λιγο δεν με καλυπτει λεω να κανω ενιοτε κανα πιτακι αλλα δεν τρωω τηβρωμη!αν βαλω γαλα και αυγα και απο πανω καμια γαλοπουλα θα γινει πιτακι?θελω να ενταξω και το γαλα στη διατροφη μου αν και δεν ειμαι καθολου φιλη του:P....τι λες?
σορυ αν σε κουρασα σ'ευχαριστω

εννοειται και να κανεις πιτακι,υπαρχει και τοπικ η μαλλον τοπικςςς στο φορουμ σχετικα με το πιτακι,χρησιμοποιησε την εξελιγμενη αναζητηση επανω δεξια για να βρεις ακριβως αυτο που θες.
κακως δεν τρως τη βρωμη,θα σε βοηθησει πολυ ειπαμε στο εντερο.
την γαλοπουλα το σκατοαλλαντικο τι το θες?βαλε εκει αυγα ασπραδια και εναν κροκο,βαλε τη βρωμη η το πιτουρο σου χτυπησε τα,αν θες ριξε κ λιγο γαλα μεσα να γινει σαν ομελετα και φατο.απο πανω ριξε κ λιγο μελι αν θες ΑΛΛΑ κοιταξε...ολα μεσα στα μακρος.Βλεπω πολλα φρουτα συνεχεια και ελπιζω μονο να μην ξεφευγεις θερμιδικα.

Χμ...εσυ μαλλον θελεις λιγο ξυλο...δεν τρως το ενα το αλλο...γιατιι?????
Κοιτα το γαλα απαραιτητο δεν ειναι πλεον αφου μεγαλωσες,αλλα και να το πιεις δεν τρεχει κατι.

Διαβασες καλα κανενα αρθρο απο αυτα σχετικα με διατροφη η μπα?;)

psonara
26-07-12, 16:39
εννοειται και να κανεις πιτακι,υπαρχει και τοπικ η μαλλον τοπικςςς στο φορουμ σχετικα με το πιτακι,χρησιμοποιησε την εξελιγμενη αναζητηση επανω δεξια για να βρεις ακριβως αυτο που θες.
κακως δεν τρως τη βρωμη,θα σε βοηθησει πολυ ειπαμε στο εντερο.
την γαλοπουλα το σκατοαλλαντικο τι το θες?βαλε εκει αυγα ασπραδια και εναν κροκο,βαλε τη βρωμη η το πιτουρο σου χτυπησε τα,αν θες ριξε κ λιγο γαλα μεσα να γινει σαν ομελετα και φατο.απο πανω ριξε κ λιγο μελι αν θες ΑΛΛΑ κοιταξε...ολα μεσα στα μακρος.Βλεπω πολλα φρουτα συνεχεια και ελπιζω μονο να μην ξεφευγεις θερμιδικα.

Χμ...εσυ μαλλον θελεις λιγο ξυλο...δεν τρως το ενα το αλλο...γιατιι?????
Κοιτα το γαλα απαραιτητο δεν ειναι πλεον αφου μεγαλωσες,αλλα και να το πιεις δεν τρεχει κατι.

Διαβασες καλα κανενα αρθρο απο αυτα σχετικα με διατροφη η μπα?;)

ελενη μου τα αρθρα σχετικα με τη διατροφη τα εχω ξεκοκκαλισει ολα....οσο για τα φρουτα απο σεπτεμβρη θα τα περιορισω!
τα τοπικς για το πιτακι τα εχω διαβασει αλλα ειναι ολα με βρωμη!μπορει να το κανω χωρις βρωμη για πρωινο να δω πως θα βγει!

magdaline
26-07-12, 17:00
ελενη μου τα αρθρα σχετικα με τη διατροφη τα εχω ξεκοκκαλισει ολα....οσο για τα φρουτα απο σεπτεμβρη θα τα περιορισω!
τα τοπικς για το πιτακι τα εχω διαβασει αλλα ειναι ολα με βρωμη!μπορει να το κανω χωρις βρωμη για πρωινο να δω πως θα βγει!

ενα πραγμα παραξενο, έχω διαβασει καποια αρθρα γενικα για διατροφή αλλα ποτέ δε καθισα να τα ξεκοκκαλισω.. βαριεμαι.. λειτουργω εμπειρικα.. χαρας το κουραγιο σου......:welcome:

eli_din3
26-07-12, 17:27
ελενη μου τα αρθρα σχετικα με τη διατροφη τα εχω ξεκοκκαλισει ολα....οσο για τα φρουτα απο σεπτεμβρη θα τα περιορισω!
τα τοπικς για το πιτακι τα εχω διαβασει αλλα ειναι ολα με βρωμη!μπορει να το κανω χωρις βρωμη για πρωινο να δω πως θα βγει!

το πιτακι δεν γινεται χωρις κατι σταθερο.. το αναφερω γιατι λες πανω να το κανεις με αυγα και γαλα μονο.. ετσι δν εχει κατι να δεσει :S:S η ουσια του πιτακιου ειναι το στερεο τα αλλα ειναι για να παρει μορφη...

αφου δεν τρως με ΤΙΠΟΤΑ βρωμη βαλε αλευρι ολικης..ξερω γω?? ή μισο μισο.. μισο μισο γινεται πλ καλο..αν και πιστευω πως αν δν το δοκιμασεις δεν μπορεις να αποφασισεις οτι δεν σαρεσει...φτιαξτο μια φορα κ βλεπεις... απλα μη το κανεις ετσι σκετο...βαλε καμια ζαχαρινη καμια κανελα ή λιγο μέλι ή ξερω γω οτι θες.. γιατι σκετο ετσι οπως σε κοβω στο σκουπιδοτενεκε το βλεπω (ποσα πιτακια πεταξα εγω..ουυ)

psonara
26-07-12, 17:50
το πιτακι δεν γινεται χωρις κατι σταθερο.. το αναφερω γιατι λες πανω να το κανεις με αυγα και γαλα μονο.. ετσι δν εχει κατι να δεσει :S:S η ουσια του πιτακιου ειναι το στερεο τα αλλα ειναι για να παρει μορφη...

αφου δεν τρως με ΤΙΠΟΤΑ βρωμη βαλε αλευρι ολικης..ξερω γω?? ή μισο μισο.. μισο μισο γινεται πλ καλο..αν και πιστευω πως αν δν το δοκιμασεις δεν μπορεις να αποφασισεις οτι δεν σαρεσει...φτιαξτο μια φορα κ βλεπεις... απλα μη το κανεις ετσι σκετο...βαλε καμια ζαχαρινη καμια κανελα ή λιγο μέλι ή ξερω γω οτι θες.. γιατι σκετο ετσι οπως σε κοβω στο σκουπιδοτενεκε το βλεπω (ποσα πιτακια πεταξα εγω..ουυ)

ναι ελινακι σημερα εβαλα πατατα και εκανα ομελετα τελικα!θα δω τι εναλλαγη αλλη μπορω να κανω!

psonara
26-07-12, 17:55
ενα πραγμα παραξενο, έχω διαβασει καποια αρθρα γενικα για διατροφή αλλα ποτέ δε καθισα να τα ξεκοκκαλισω.. βαριεμαι.. λειτουργω εμπειρικα.. χαρας το κουραγιο σου......:welcome:

οταν λεω οτι τα εχω ξεκοκκαλισει εννοω απλα οτι οταν βλεπω αρθρο για διατροφη το διαβαζω!τροπος του λεγειν ηταν αυτη η εκφραση!δηλαδη εσυ τι καταλαβες και μου δινεις κουραγιο?

magdaline
26-07-12, 18:49
οταν λεω οτι τα εχω ξεκοκκαλισει εννοω απλα οτι οταν βλεπω αρθρο για διατροφη το διαβαζω!τροπος του λεγειν ηταν αυτη η εκφραση!δηλαδη εσυ τι καταλαβες και μου δινεις κουραγιο?
οτι περνας το χρονο σου διαβαζοντας αρθρα

psonara
26-07-12, 20:14
οτι περνας το χρονο σου διαβαζοντας αρθρα

αν ειχα χρονο το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν θα το σπαταλουσα με το να διαβαζω αρθρα διατροφης!απλα διαβασα τα αρθρα του σιτε οταν εγινα μελος για να ξερω 2 πραγματα....αλλωστε ολα τα μελη εδω μεσα αυτο κανουν και ετσι πρεπει...δεν νομιζω να εκανα κατι υπερβολικο!

gym
27-07-12, 12:53
ελενη μου τα αρθρα σχετικα με τη διατροφη τα εχω ξεκοκκαλισει ολα....οσο για τα φρουτα απο σεπτεμβρη θα τα περιορισω!
τα τοπικς για το πιτακι τα εχω διαβασει αλλα ειναι ολα με βρωμη!μπορει να το κανω χωρις βρωμη για πρωινο να δω πως θα βγει!

το θεμα δεν ειναι μονο να τα διαβασεις αλλα και να τα εφαρμοζεις.Τι να σου πω...ειπαμε ηδη για τα φρουτα και μπορει αυτα να σου προκαλουν φουσκωμα,αν δεν θες να τα περιοερισεις απο τωρα,ειναι επιλογη σου.

Χωρις βρωμη μωρε γινεται ομελετα.Πιτακι λεγεται γιατι εχει κατι συμπαγες μεσα να το ''φτιαξει'',να το δεσει που λεμε.
Αμα θες βαλε πιτουρο η βαλε μουσλι ξερω εγω,αν δεν θες μην βαζεις.

gym
27-07-12, 12:54
ενα πραγμα παραξενο, έχω διαβασει καποια αρθρα γενικα για διατροφή αλλα ποτέ δε καθισα να τα ξεκοκκαλισω.. βαριεμαι.. λειτουργω εμπειρικα.. χαρας το κουραγιο σου......:welcome:

η πραξη και ο πειραματισμος ερχονται μετα απο το διαβασμα και τις γνωσεις.Αν δεν μπορεις να εμπεδωσεις κατι,δεν μπορεις να το κανεις και πραξη και ετσι θα πεφτεις συνεχως σε λαθη που θα μπορουσες να γλιτωσεις εαν διαβαζες καλυτερα.Δεν το λεω ειδικα για σενα αλλα γενικευω.Το διαβασμα δεν εβλαψε ποτε κανεναν.

gym
27-07-12, 13:06
οταν λεω οτι τα εχω ξεκοκκαλισει εννοω απλα οτι οταν βλεπω αρθρο για διατροφη το διαβαζω!τροπος του λεγειν ηταν αυτη η εκφραση!δηλαδη εσυ τι καταλαβες και μου δινεις κουραγιο?


καταλαβαμε ρε συ τι εννοεις...οτι εκατσες και τα διαβασες πολυ ΑΝ Κ ΜΕΝΑ αλλα μου δειχνεις πουλακι μου :green::green:

οτι περνας το χρονο σου διαβαζοντας αρθρα

ρε συ τι εννοεις εδω ?πραγματικα δεν καταλαβαινω τον σκοπο του ποστ σου...
δηλαδη προτεινεις σε καποιον να μην διαβαζει?οτι απλα περναει το χρονο του διαβαζοντας?
εξηγησε μου αν θες για να δουμε αν παρερμηνευσα εγω η οχι



αν ειχα χρονο το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν θα το σπαταλουσα με το να διαβαζω αρθρα διατροφης!απλα διαβασα τα αρθρα του σιτε οταν εγινα μελος για να ξερω 2 πραγματα....αλλωστε ολα τα μελη εδω μεσα αυτο κανουν και ετσι πρεπει...δεν νομιζω να εκανα κατι υπερβολικο!

εδω εσυ παλι τι λες?σπαταλας τον χρονο σου διαβαζοντας?ειναι δυνατον το διαβασμα να ειναι σπαταλη χρονου?:shock::shock:

εννοειται οτι ολοι αυτο κανουμε αν θελουμε να μαθουμε και να μην περιμενουμε μασημενη τροφη.Αν δεν διαβασεις πως θαμαθεις?

psonara
27-07-12, 14:07
καταλαβαμε ρε συ τι εννοεις...οτι εκατσες και τα διαβασες πολυ ΑΝ Κ ΜΕΝΑ αλλα μου δειχνεις πουλακι μου :green::green:


ρε συ τι εννοεις εδω ?πραγματικα δεν καταλαβαινω τον σκοπο του ποστ σου...
δηλαδη προτεινεις σε καποιον να μην διαβαζει?οτι απλα περναει το χρονο του διαβαζοντας?
εξηγησε μου αν θες για να δουμε αν παρερμηνευσα εγω η οχι




εδω εσυ παλι τι λες?σπαταλας τον χρονο σου διαβαζοντας?ειναι δυνατον το διαβασμα να ειναι σπαταλη χρονου?:shock::shock:

εννοειται οτι ολοι αυτο κανουμε αν θελουμε να μαθουμε και να μην περιμενουμε μασημενη τροφη.Αν δεν διαβασεις πως θαμαθεις?

αυτο ακριβως εννοω ελενη μου οτι αν δεν μαθω πως θα κανω πραξη αυτα που μου λετε και γιατι να υιοθετησω τις αποψεις αυτες.δεν θα σπαταλουσα τον χρονο σε ανουσια αρθρα...αυτο εννοουσα...και φυσικα θα διαβασω πολλες φορες περι διατροφης για να εμπεδωσω γιατι με μια απλη ματια δεν μπορεις να υιοθετησεις τιποτα...ποσο μαλλον να το κανεις τροπο ζωης....τωρα αν αυτο ειναι κακο που μελετω τα αρθρα του σιτε τι να πω...οκ αποψεις ειναι αυτες!


ελενη μου σε λιγο καιρο θα δεις και την πραξη οσων εχω διαβασει!:P
απλα τωρα εχεις δικιο δεν εφαρμοζω ο,τι εχω διαβασει!;)με φαγανε τα καλοκαιρινα φρουτακια!!!!!!

psonara
27-07-12, 18:21
26-07-12
11.00-1 νεκταρινι και 1 βερυκοκο
προπονηση
14.30-ομελετα με 1 αυγο και 2 ασπραδια και πατατες στο τηγανι με λιγο λαδι και αγγουροντοματα χωρις λαδι και 10γρ τυρι τριμμενο
18.30-2 ροδακινα,1 νεκταρινι,3 βερυκοκα
22.00-γιαουρτι με 7γρ(μουσλι,δημητριακα,λιναροσπορο κτλ),5γρ κριτσινι πολυσπορο και 20γρ ξηρα δαμασκηνα


27-07-12
10.00-1 αυγο και 31γρ ψωμι πολυσπορο
προπονηση
14,30-μπιφτεκια κοτοπουλου φουρνου(100γρ) με λιγο λαδι,αγγουροντοματα και λιγη ντοματα απο γεμιστα χωρις ρυζι και 31γρ ψωμι πολυσπορο
18.30-1ροδακινο,1 νεκταρινι,3 βερυκοκα
22.00-το ιδιο με το μεσημερι

koukoutsaki
27-07-12, 18:24
Πεθαινω με το απογευματινο σου ....στο δευτερο φρουτο εγω πρηζομαι δε μπορω καν να το φαω ολο :shock:
τυχερη;)
ωραια τα καλοκαιρινα φρουτα
απο το να φας βλακιτσες χιλιες φορες ....

magdaline
27-07-12, 18:26
καταλαβαμε ρε συ τι εννοεις...οτι εκατσες και τα διαβασες πολυ ΑΝ Κ ΜΕΝΑ αλλα μου δειχνεις πουλακι μου :green::green:


ρε συ τι εννοεις εδω ?πραγματικα δεν καταλαβαινω τον σκοπο του ποστ σου...
δηλαδη προτεινεις σε καποιον να μην διαβαζει?οτι απλα περναει το χρονο του διαβαζοντας?
εξηγησε μου αν θες για να δουμε αν παρερμηνευσα εγω η οχι




εδω εσυ παλι τι λες?σπαταλας τον χρονο σου διαβαζοντας?ειναι δυνατον το διαβασμα να ειναι σπαταλη χρονου?:shock::shock:

εννοειται οτι ολοι αυτο κανουμε αν θελουμε να μαθουμε και να μην περιμενουμε μασημενη τροφη.Αν δεν διαβασεις πως θαμαθεις?

χαλάρωσε. απλά είπα ότι εγώ δεν έχω όρεξη να διαβάζω τα περισσότερα άρθρα.

psonara
27-07-12, 18:40
Πεθαινω με το απογευματινο σου ....στο δευτερο φρουτο εγω πρηζομαι δε μπορω καν να το φαω ολο :shock:
τυχερη;)
ωραια τα καλοκαιρινα φρουτα
απο το να φας βλακιτσες χιλιες φορες ....

κι εγω πεθαινω με το απογευματινο μου απο το πρηξιμο που κραταει μεχρι την αλλη μερα αλλα ειμαι επιρρεπης στα καλοκαιρινα φρουτα!δυστυχως:P

koukoutsaki
27-07-12, 18:42
να σου πω κατι? απο το να εισαι επιρρεπης στα ..καλοκαιρινα παγωτα, τηγανιτα καλαμαρακια κλπ κλπ καλυτερα!:green:
ειναι η εποχη τωρα με πολλα κ πολυχρωμα φρουτα...ας φαμε λιγα, τωρα πλεον αρχισα να τρωω κι εγω :green:


εντιτ
πεπονι καρπουζι δε τρως?

psonara
27-07-12, 18:50
να σου πω κατι? απο το να εισαι επιρρεπης στα ..καλοκαιρινα παγωτα, τηγανιτα καλαμαρακια κλπ κλπ καλυτερα!:green:
ειναι η εποχη τωρα με πολλα κ πολυχρωμα φρουτα...ας φαμε λιγα, τωρα πλεον αρχισα να τρωω κι εγω :green:


εντιτ
πεπονι καρπουζι δε τρως?

οχι καρπουζι και πεπονι ουτε να τα δω!δεν μ'αρεσουν!τα κερασακια παλι με τρελαινουν!μ'αρεσε το λιγα που ανεφερες που εγω φθανω καθε μερα στο 1 κιλο!:P

koukoutsaki
27-07-12, 18:53
οχι καρπουζι και πεπονι ουτε να τα δω!δεν μ'αρεσουν! :shock::shock::shock: τι λες !!!! μα αυτα ειναι ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ! :)

τα κερασακια παλι με τρελαινουν!μ'αρεσε το λιγα που ανεφερες που εγω φθανω καθε μερα στο 1 κιλο!:P
Ε κοιτα καθενας εχει αλλη ηλικια αλλο μεταβολισμο αναγκες προπονητικη δραστηριοτητα...ολα χρειαζονται ομως .
υποθετω απο σεπτεμβρη θα μειωσεις λιγο φρουτα ε;)

gym
27-07-12, 20:53
χαλάρωσε. απλά είπα ότι εγώ δεν έχω όρεξη να διαβάζω τα περισσότερα άρθρα.

Eγω χαλαρη ειμαι απλα επειδη γραφετε σε ενα φορουμ και ειναι ΓΡΑΠΤΟΣ ΛΟΓΟΣ καλο θα ειναι να εκφραζεστε ορισμενοι πιο συγκεκριμενα.Εαν εσυ δεν γουσταρεις το διαβασμα ειναι δικο σου θεμα,δεν ειναι φρονιμο ομως να προτεινεις σε μια νεα κοπελα αρχαρια να το ''κοψει'' αυτο το σπορ.;)

psonara
28-07-12, 13:47
Ε κοιτα καθενας εχει αλλη ηλικια αλλο μεταβολισμο αναγκες προπονητικη δραστηριοτητα...ολα χρειαζονται ομως .
υποθετω απο σεπτεμβρη θα μειωσεις λιγο φρουτα ε;)

εννοειται οτι απο σεπτεμβρη θα τα μειωσω!ευτυχως τα χειμερινα δεν εχουν τοση ποικιλια!:P

psonara
29-07-12, 20:41
28-07-12
12.00-1 νεκταρινι και 1 βερυκοκο
14.30-ψαρια φουρνου με λιγο λαδι και αγγουροντοματα και ψωμι πολυσπορο (31γρ)
18.30-2ροδακινα,1 νεκταρινι και 2 βερυκοκα
22.00-γιαουρτι με (7γρ μουσλι,δημητριακα κτλ) και 6γρκριτσινι πολυσπορο και 20γρ ξηρα δαμασκηνα


29-07-12
13.00-φιλετο γαλοπουλας στο τηγανι με λιγο λαδι 150γρκαι αγγουροντοματα χωρις λαδι και ρυζι 15γρ καστανο και ψωμι 14γρ
18.00-2νεκταρινια,1 ροδακινο και 2 βερυκοκα
22.00-γιαουρτι με μουσλικαι δημητριακα7γρ και κριτσινι πολυσπορο6γρ και δαμασκηνα ξηρα 20γρ



και οι 2 μερες χωρις προπονηση

psonara
31-07-12, 17:15
30-07-12

10.00-1 αυγο βραστο και 30 γρψωμι ζυμωτο
προπονηση
14.30-μπιφτεκια κοτοπουλου 120γρ και πατατες φουρνου 150γρ και αγγουροντοματα και 1κσ μουσταρδα
18.30-2 ροδακινα,1 νεκταρινι και 2 βερυκοκα
21.30-τοστ με πολυσπορο ψωμι και μαρουλι και 40γρ μπιφτεκι κοτοπουλου φουρνου

psonara
01-08-12, 14:20
31-07-12
11.00-1 μεγαλο ροδακινο και μισο δαμασκηνο
προπονηση
14.30-ψαρακια φουρνου 150γρ και αγγουροντοματα και 25γρ ψωμι πολυσπορο
18.30-2 ροδακινα,1 νεκταρινι και 2 βερυκοκα
21.30-γιαουρτι με 7γρ(μουσλι,δημητριακα κτλ),6γρ κριτσινι πολυσπορο και 20γρ δαμασηνα αποξηραμενα

psonara
02-08-12, 18:25
01-08-12
10.30-1 ροδακινο 1 νεκταρινι
προπονηση
15.30-μπαμιες (300γρ ωμες) με 4 ντοματες 2 καροτα και λαδι στο φουρνο,30γρ τυρι φετα και 30γρ ψωμι πολυσπορο
19.00-600γρ φρουτα
22.00-τοστ(2 φετες ψωμι τοστ πολυσπορο με τυρι και γαλοπουλα και μαρουλι


2-08-12
10.30-μιση αραβικη πιτα σταρενια και 1 βραστο αυγο
προπονηση
15.30-150γρ κοτοπουλο στο τηγανι με λιγο λαδι και 15γρ καστανο ρυζι και αγγουροντοματα και μουσταρδα
18.30-600γρ φρουτα
21.30-γιαουρτι με 7γρ(μουσλι,δημητριακα κτλ),κριτσινι πολυσπορο 6γρ και 20γρ αποξηραμενα φρουτα

magdaline
02-08-12, 19:24
01-08-12
10.30-1 ροδακινο 1 νεκταρινι
προπονηση
15.30-μπαμιες (300γρ ωμες) με 4 ντοματες 2 καροτα και λαδι στο φουρνο,30γρ τυρι φετα και 30γρ ψωμι πολυσπορο
19.00-600γρ φρουτα
22.00-τοστ(2 φετες ψωμι τοστ πολυσπορο με τυρι και γαλοπουλα και μαρουλι


2-08-12
10.30-μιση αραβικη πιτα σταρενια και 1 βραστο αυγο
προπονηση
15.30-150γρ κοτοπουλο στο τηγανι με λιγο λαδι και 15γρ καστανο ρυζι και αγγουροντοματα και μουσταρδα
18.30-600γρ φρουτα
21.30-γιαουρτι με 7γρ(μουσλι,δημητριακα κτλ),κριτσινι πολυσπορο 6γρ και 20γρ αποξηραμενα φρουτα


γεια, νομίζω ότι άμα θες να κάψεις λίπος και να χάσεις νερα, πρέπει να αποφεύγεις λάδι τηγανιτό, μουστάρδες, κριτσίνια, ψωμια κ τα πολλά φρούτα. Επίσης να προτιμάς τη πράσινη σαλάτα, και να αποφεύγεις τη ντομάτα. Μπορείς να ανεβάσεις πρωτείνη αντι γιαυτών και να τρως περισσότερη σαλάτα και μερικά καλα λιπαρά όπως είναι τα αμύγδαλα. Το πράσινο τσάι επίσης βοηθάει, όπως και το νερό.
:welcome:

psonara
04-08-12, 17:52
γεια, νομίζω ότι άμα θες να κάψεις λίπος και να χάσεις νερα, πρέπει να αποφεύγεις λάδι τηγανιτό, μουστάρδες, κριτσίνια, ψωμια κ τα πολλά φρούτα. Επίσης να προτιμάς τη πράσινη σαλάτα, και να αποφεύγεις τη ντομάτα. Μπορείς να ανεβάσεις πρωτείνη αντι γιαυτών και να τρως περισσότερη σαλάτα και μερικά καλα λιπαρά όπως είναι τα αμύγδαλα. Το πράσινο τσάι επίσης βοηθάει, όπως και το νερό.
:welcome:

τωρα το καλοκαιρι τρωω αγγουροντοματα.βεβαια βαζω 1 μικρη ντοματα και 1 αγγουρι!το χειμωνα μονο μαρουλι!τα κριτσινια ειναι χωρις αλατι και ζαχαρη και τρωω μισο την ημερα με το γιαουρτι γιατι με τους ξηρους καρπους δεν ειμαι και τοσο φαν γι'αυτο βαζω και 2 κουταλιες δημητριακα με μουσλι...τωρα οσο για τοψωμι εχω αδυναμια δυστυχως αλλα φροντιζω παντα να ειναι ολικης η' σικαλεως...το λαδι το βαζω στο μαγειρεμα και μετα μενει και για τη σαλατα οποτε δεν προσθετω αλλο!παιζει ρολο?τσαι ουτε να το δω ...απο νερο πινω πολυ ευτυχως....για την πρωτεινη δηλαδη τι ποσοτητα προτεινεις?σ'ευχαριστω παντως για τις συμβουλες σου

psonara
04-08-12, 18:00
03-08-12
12.00-2 νεκταρινια και 1 ροδακινο
17.00- 1 πολυσπορο κουλουρι θεσσαλονικης
23.00-μοσχαρισια γαλακτος στη σχαρα,10μικρες πατατες τηγανιτες,1 φετα ψωμι,αγγουροντοματα και λιγα κολοκυθακια και πιπερακια τηγανητα.(ημουν σε ταβερνα...)
προπονηση δεν ειχε σημερα...ημουν εκτος...

Stella
05-08-12, 02:17
τωρα το καλοκαιρι τρωω αγγουροντοματα.βεβαια βαζω 1 μικρη ντοματα και 1 αγγουρι!το χειμωνα μονο μαρουλι!τα κριτσινια ειναι χωρις αλατι και ζαχαρη και τρωω μισο την ημερα με το γιαουρτι γιατι με τους ξηρους καρπους δεν ειμαι και τοσο φαν γι'αυτο βαζω και 2 κουταλιες δημητριακα με μουσλι...τωρα οσο για τοψωμι εχω αδυναμια δυστυχως αλλα φροντιζω παντα να ειναι ολικης η' σικαλεως...το λαδι το βαζω στο μαγειρεμα και μετα μενει και για τη σαλατα οποτε δεν προσθετω αλλο!παιζει ρολο?τσαι ουτε να το δω ...απο νερο πινω πολυ ευτυχως....για την πρωτεινη δηλαδη τι ποσοτητα προτεινεις?σ'ευχαριστω παντως για τις συμβουλες σου

Ναι έχει διαφορά το ελαιόλαδο που έχει μαγειρευτεί δηλ έχει υποβληθεί σε υψηλές θερμοκρασίες με το ωμό ελαιόλαδο. Αν το θέλεις το λαδάκι στο φαγητό σου να το προσθέτεις μετά στο πιατο σου ωμό. Αυτή είναι η βελτιστη επιλογή.
Για την πρωτείνη υπολόγισε 1,5γρ ανά κιλό του σωματικού σου βάρους. Δηλ αν είσαι 55κιλά υπολόγισε 55*1,5=85,5γρ.
Και παραπάνω να σου βγεί δεν τρέχει τίποτα. Εγώ τρώω γύρω στα 130-150γρ ημερησίως χρόνια τώρα...:)

psonara
05-08-12, 20:09
Ναι έχει διαφορά το ελαιόλαδο που έχει μαγειρευτεί δηλ έχει υποβληθεί σε υψηλές θερμοκρασίες με το ωμό ελαιόλαδο. Αν το θέλεις το λαδάκι στο φαγητό σου να το προσθέτεις μετά στο πιατο σου ωμό. Αυτή είναι η βελτιστη επιλογή.
Για την πρωτείνη υπολόγισε 1,5γρ ανά κιλό του σωματικού σου βάρους. Δηλ αν είσαι 55κιλά υπολόγισε 55*1,5=85,5γρ.
Και παραπάνω να σου βγεί δεν τρέχει τίποτα. Εγώ τρώω γύρω στα 130-150γρ ημερησίως χρόνια τώρα...:)

ναι ισως πρεπει ν'αυξησω την πρωτεινη μου!αυτο θα κανω στελλα μου!η κυηση πως παει?

psonara
05-08-12, 20:19
4-08-12
10.30-1μεγαλο ροδακινο,2 μεγαλα νεκταρινια
17.00-τοστ(2 φετες τοστ πολυσπορο με 1 φετα γαλοπουλα και 1 φετα τυρι λαιτ,αγγουρι ντοματα)
19.00-1 νεκταρινι,1 ροδακινο και 1 βανιλια και 5 μικρα συκα
22.00-4 φετες ψωμι ζυμωτο με 2 φετες γαλοπουλα και 2 φετες τυρι λαιτ και ντοματα


5-08-12
12.00-5 συκα
14.00-μπιφτεκι κοτοπουλο(120γρ) και 150γρ πατατες φουρνου με μουσταρδα και αγγουροντοματα
18.00-2νεκταρινια και 1 ροδακινο
21.00-γιαουρτι με 6γρ (μουσλι,δημητριακα κτλ) και 20γρ ξηρα δαμασκηνα και 7γρκριτσινι πολυσπορο

αποχη και τις 2 μερες απο γυμναστηριο

psonara
05-08-12, 20:30
Ναι έχει διαφορά το ελαιόλαδο που έχει μαγειρευτεί δηλ έχει υποβληθεί σε υψηλές θερμοκρασίες με το ωμό ελαιόλαδο. Αν το θέλεις το λαδάκι στο φαγητό σου να το προσθέτεις μετά στο πιατο σου ωμό. Αυτή είναι η βελτιστη επιλογή.
Για την πρωτείνη υπολόγισε 1,5γρ ανά κιλό του σωματικού σου βάρους. Δηλ αν είσαι 55κιλά υπολόγισε 55*1,5=85,5γρ.
Και παραπάνω να σου βγεί δεν τρέχει τίποτα. Εγώ τρώω γύρω στα 130-150γρ ημερησίως χρόνια τώρα...:)

στελλα κατι που ξεχασα να ρωτησω...αν σ'ενα γευμα για πχ εχω 100γρ κοτοπουλο και δεν εχω αλλο κοτοπουλο μπορω να φαω και ενα αυγο μαζι για να συμπληρωσω την πρωτεινη που θελω να παρω?

psonara
09-08-12, 20:15
09-08-12
09.30-μιση αραβικη πιτα και 1 αυγο βραστο
προπονηση
14.00-ψαρια φουρνου με λιγο λαδι,αγγουροντοματα,ψωμι πολυσπορο 20γρ
16.00-1 λαττε σκετο
18.00-φρουτα εποχης 600γρ
21.00-ψωμι πολυσπορο 34γρ,1 φετα τυρι λαιτ και 1 φετα γαλοπουλα
22.00-200γρ συκα

Stella
10-08-12, 17:06
στελλα κατι που ξεχασα να ρωτησω...αν σ'ενα γευμα για πχ εχω 100γρ κοτοπουλο και δεν εχω αλλο κοτοπουλο μπορω να φαω και ενα αυγο μαζι για να συμπληρωσω την πρωτεινη που θελω να παρω?

Ναι βεβαια μπορεις! Μπορείς και να φας λίγο παραπάνω πρωτείνη στο επόμενο γευμα. Να υπολογίζεις στο τελος της ημέρας να είσαι οκ. Και μην κολλάς να σου βγαίνουν τα γρ ακριβώς. Στο περίπου υπολόγιζε. Το καλύτερο βεβαια σου το είπαμε. Να μειώσεις λίγο τα φρούτα και τα ψωμιά και να βάλεις πηγές πρωτείνης. Ετσι θα είσαι μέσα στις ποσότητες σίγουρα και δε θα χρειάζεται να κάθεσαι να μετράς και να ψάχνεις γρ. πρωτείνης!
Αλλά ξέρω....από χειμώνα....:green:

psonara
10-08-12, 17:30
Ναι βεβαια μπορεις! Μπορείς και να φας λίγο παραπάνω πρωτείνη στο επόμενο γευμα. Να υπολογίζεις στο τελος της ημέρας να είσαι οκ. Και μην κολλάς να σου βγαίνουν τα γρ ακριβώς. Στο περίπου υπολόγιζε. Το καλύτερο βεβαια σου το είπαμε. Να μειώσεις λίγο τα φρούτα και τα ψωμιά και να βάλεις πηγές πρωτείνης. Ετσι θα είσαι μέσα στις ποσότητες σίγουρα και δε θα χρειάζεται να κάθεσαι να μετράς και να ψάχνεις γρ. πρωτείνης!
Αλλά ξέρω....από χειμώνα....:green:

ναι ναι απο χειμωνα:P
παντως απο δευτερα θ'αρχισω για πρωινα πιτακια για να αυξησω την πρωτεινη!!!!;)

gym
17-08-12, 17:36
ψωναρα που εισαι?

psonara
17-08-12, 20:05
ψωναρα που εισαι?

εδω ειμαι ελενη μου!σας παρακολουθω καθημερινα και μας ελειψες!απλα αυτες τις μερες δεν προλαβα να γραψω.εφτιαξα και κατι σαν ψευτοκεικ με μουσλι!πολυ καλο!θα κανω και πιτακι σιγα σιγα για να παιρνω την πρωτεινη που πρεπει και να μην τρωω μονο υδατανθρακα!

gym
18-08-12, 15:08
εδω ειμαι ελενη μου!σας παρακολουθω καθημερινα και μας ελειψες!απλα αυτες τις μερες δεν προλαβα να γραψω.εφτιαξα και κατι σαν ψευτοκεικ με μουσλι!πολυ καλο!θα κανω και πιτακι σιγα σιγα για να παιρνω την πρωτεινη που πρεπει και να μην τρωω μονο υδατανθρακα!

ε καντο καλε...σιγα την διαδικασια που εχει το πιτακι...
αιντε να οργανωθουμε σιγα σιγα λεμεεεε :weights::weights:

psonara
21-08-12, 19:47
ε καντο καλε...σιγα την διαδικασια που εχει το πιτακι...
αιντε να οργανωθουμε σιγα σιγα λεμεεεε :weights::weights:

ναι ναι ετοιμαζομαστε για πολυ καλη οργανωση!θα εχουμε ενδιαφερον χειμωνα!εχω απο παρασκευη να παω γυμναστηριο!ειμαι στο νησι στην θεια μου!προσπαθησα να μην ξεφυγω πολυ αλλα και το μουσακα μου εφαγα και το γλυκο μου και για πρωτη φορα αρκετη κοτα!απο παρασκευη συμμαζεμα!!!!!!!!!

gym
09-09-12, 13:01
53243:unsure::unsure:

psonara
09-09-12, 16:58
πολλες καλησπερες σε ολα μας τα μελη!αντε και καλο φθινοπωρο!τη διατροφη τη χαλασα λιγο αλλα μπαινουμε σε προγραμμα παλι!
αντε ελενακι αναψε τα αιματα λιγο και νομιζα οτι μας ξεχασες!αστειευομαι...παμε γερα!
απο αυριο σε προγραμμα παλι!

gym
09-09-12, 17:45
χαχαχαχ εδω ειμαι βρε απλα τρεχω κλασσικα...ολα θα γινουν!stay tuned!!!!!:green:

psonara
11-09-12, 16:19
10-09-12

9.30-μιση αραβικη και 1 αυγο
προπονηση
12.00-1 νεκταρινι
15.00-μπιφτεκια απο κοτοπουλο στο φουρνο με λιγο λαδι(140γρ),1 αυγο βραστο και αγγουροντοματα και ψωμι 40γρ
18.00-2νεκταρινια και 1 ροδακινο
21.00-42γρ ψωμι με γαλοπουλα,τυρι λαιτ και ντοματα
22.00-7 συκα

psonara
11-09-12, 16:38
10-09-12

9.30-μιση αραβικη και 1 αυγο
προπονηση
12.00-1 νεκταρινι
15.00-μπιφτεκια απο κοτοπουλο στο φουρνο με λιγο λαδι(140γρ),1 αυγο βραστο και αγγουροντοματα και ψωμι 40γρ
18.00-2νεκταρινια και 1 ροδακινο
21.00-42γρ ψωμι με γαλοπουλα,τυρι λαιτ και ντοματα
22.00-7 συκα

gym
11-09-12, 16:45
10-09-12

9.30-μιση αραβικη και 1 αυγο
προπονηση
12.00-1 νεκταρινι
15.00-μπιφτεκια απο κοτοπουλο στο φουρνο με λιγο λαδι(140γρ),1 αυγο βραστο και αγγουροντοματα και ψωμι 40γρ
18.00-2νεκταρινια και 1 ροδακινο
21.00-42γρ ψωμι με γαλοπουλα,τυρι λαιτ και ντοματα
22.00-7 συκα[/QUOTE]

[QUOTE=psonara;628481]10-09-12

9.30-μιση αραβικη και 1 αυγο
προπονηση
12.00-1 νεκταρινι
15.00-μπιφτεκια απο κοτοπουλο στο φουρνο με λιγο λαδι(140γρ),1 αυγο βραστο και αγγουροντοματα και ψωμι 40γρ
18.00-2νεκταρινια και 1 ροδακινο
21.00-42γρ ψωμι με γαλοπουλα,τυρι λαιτ και ντοματα
22.00-7 συκα

δεν χρειαζεται να σχολιασω...ειπαμε θα μπεις σε προγραμμα απο σεπτεμβριο....να περασουν τα καλοκαιρινα τα φρουτα που σου αρεσουν πολυ....ε φτανει καλε ...παει το καλοκαιρι...τα μηλα,οι μπανανες,τα μουρα ειναι μια χαρα...


μπες σε προγραμμα...θελω να δω μια πιο νορμαλ και πιο χορταστικη μερα απο σενα...
ποσο πια σε χορταινουν τα φρουτα?πρεπει να φας εναν κουβα για να σε φουσκωσουν με τα υγρα τους να πεις οτι χορτασες...;)

psonara
11-09-12, 22:02
[QUOTE=psonara;628476]10-09-12

9.30-μιση αραβικη και 1 αυγο
προπονηση
12.00-1 νεκταρινι
15.00-μπιφτεκια απο κοτοπουλο στο φουρνο με λιγο λαδι(140γρ),1 αυγο βραστο και αγγουροντοματα και ψωμι 40γρ
18.00-2νεκταρινια και 1 ροδακινο
21.00-42γρ ψωμι με γαλοπουλα,τυρι λαιτ και ντοματα
22.00-7 συκα



δεν χρειαζεται να σχολιασω...ειπαμε θα μπεις σε προγραμμα απο σεπτεμβριο....να περασουν τα καλοκαιρινα τα φρουτα που σου αρεσουν πολυ....ε φτανει καλε ...παει το καλοκαιρι...τα μηλα,οι μπανανες,τα μουρα ειναι μια χαρα...



τι πλακα εχεις ετσι οπως τα λες!με τον κουβα γελασα πολυ...και φαντασου κρατιεμαι να μην φαω περισσοτερα....
δηλαδη απο τα φρουτα ειμαι πρησμενη στη κοιλια καθε μερα?βασικα οταν τα τρωω φουσκωνω απιστευτα παθαινω τυμπανισμο αλλα λεω ενταξει υγιεινα ειναι δεν εχουν και κακες θερμιδες

psonara
12-09-12, 16:55
11-09-12

11.00-1 αυγο και μιση αραβικη πιτα
προπονηση
13.00-4 μικρα συκα
15.00-χοιρινη μπριζολα(ψαρονεφρι)150γρ στο φουρνο με 100γρ πατατες φουρνου και μαρουλι
16.00-1 κουπα λαττε χωρις ζαχαρη
18.30-3 νεκταρινια
21.00-τοστ(2 φετες πολυσπορο ψωμι του τοστ),γαλοπουλα 25γρ και 20γρ.τυρι λαιτ και ντοματα
22.00-7 μικρα συκα



12-09-12

10.00-νεκταρινι 1,5
προπονηση
12.00-1 νεκταρινι
15.00-γαλοπουλα στο τηγανι με λιγο λαδι(100γρ) με 1 αυγο ολοκληρο και 1 ασπραδι ομελετα μεσα,αγγουροντοματα και 50γρ ψωμι πολυσπορο
17.00-λαττε σκετο
18.30-φρουτα(3-4)
21.00-ψωμι πολυσπορο 67γρ και γαλοπουλα και τυρι λαιτ και ντοματα
22.00-7συκα μικρα

tolis93
12-09-12, 17:04
11-09-12

11.00-1 αυγο και μιση αραβικη πιτα
προπονηση
13.00-4 μικρα συκα
15.00-χοιρινη μπριζολα(ψαρονεφρι)150γρ στο φουρνο με 100γρ πατατες φουρνου και μαρουλι
16.00-1 κουπα λαττε χωρις ζαχαρη
18.30-3 νεκταρινια
21.00-τοστ(2 φετες πολυσπορο ψωμι του τοστ),γαλοπουλα 25γρ και 20γρ.τυρι λαιτ και ντοματα
22.00-7 μικρα συκα



12-09-12

10.00-νεκταρινι 1,5
προπονηση
12.00-1 νεκταρινι
15.00-γαλοπουλα στο τηγανι με λιγο λαδι(100γρ) με 1 αυγο ολοκληρο και 1 ασπραδι ομελετα μεσα,αγγουροντοματα και 50γρ ψωμι πολυσπορο
17.00-λαττε σκετο
18.30-φρουτα(3-4)
21.00-ψωμι πολυσπορο 67γρ και γαλοπουλα και τυρι λαιτ και ντοματα
22.00-7συκα μικρα

βαλε καλυτερα ενα γιαουρτακι με βρωμη το βραδυ με 2-3 συκα αν σ αρεσουν.κατα τα αλλα κομπλε τη βρισκω αν κ βλεπω αρκετα φρουτακια και αν θες να βαλεις βαρος δε θα σε βοηθησουν ιδιαιτερα;) μετα τη προπονηση καλυτερα να βαλεις και λιγη πρωτεινη μαζι με το φρουτακι σ.πχ 2 φετες γαλοπουλα η 2 αυγα ασπραδια:)

psonara
13-09-12, 16:31
βαλε καλυτερα ενα γιαουρτακι με βρωμη το βραδυ με 2-3 συκα αν σ αρεσουν.κατα τα αλλα κομπλε τη βρισκω αν κ βλεπω αρκετα φρουτακια και αν θες να βαλεις βαρος δε θα σε βοηθησουν ιδιαιτερα;) μετα τη προπονηση καλυτερα να βαλεις και λιγη πρωτεινη μαζι με το φρουτακι σ.πχ 2 φετες γαλοπουλα η 2 αυγα ασπραδια:)

ναι τη βρισκω καλυτερη επιλογη αυτη που προτεινεις για βραδυ αλλα με μουσλι η' all bran γιατι η βρωμη δεν μ'αρεσει!οσο για τα φρουτακια εχετε δικιο ολοι απλα στα καλοκαιρινα εχω μια αδυναμια!ελπιζω απο εβδομαδα να τελειωσουν οποτε θα τα μετριασω αισθητα!

tolis93
13-09-12, 16:33
ναι τη βρισκω καλυτερη επιλογη αυτη που προτεινεις για βραδυ αλλα με μουσλι η' all bran γιατι η βρωμη δεν μ'αρεσει!οσο για τα φρουτακια εχετε δικιο ολοι απλα στα καλοκαιρινα εχω μια αδυναμια!ελπιζω απο εβδομαδα να τελειωσουν οποτε θα τα μετριασω αισθητα!

και το μουσλι η τα all bran μια χαρα επιλογη ειναι(ειδικα τα στικς). τωρα ξεκινανε τα καλα τα φρουτα βασικα:turtle:

margarita02
13-09-12, 16:51
Τελειώνουν λέει ευτυχώς. Τί λέτε βρε παιδιά. Τώρα αρχίζουν. Δηλ. θα αντέξεις χωρίς μήλα, χωρίς πορτοκάλια, ρόδια και λωτούς; Ξέχασα τα τζίτζιφα που έχουμε ένα δέντρο έτοιμο να πέσει.

Πέρισσυ το χειμώνα προσπάθησα να τα περιορίσω γιατί κι εγώ τρώω και έτρωγα αρκετά. Όλη μέρα γκρίνιαζα, δεν ήξερα τί μου φταίει, κάποιες φορές κατέληξα να φάω βλακείες για να μη φάω κανένα παραπάνω φρούτο κ.α. χαζά. Και να πεις ότι τα στερήθηκα τελείως να πω εντάξει. Έτρωγα απλά λιγότερα από αυτά που ήθελα. Φέτος δεν πρόκειται να το ξανακάνω. Θα τρώω όσους λωτούς, ρόδια και από τα υπόλοιπα θέλω. Νομίζω έτσι θα καταφέρω να τα ελέγξω καλύτερα.

gym
13-09-12, 19:56
Mην τα βγαζετε τελειως εξω απο το διατροφολογιο σας,δεν υπαρχει λογος.Απλα καλο ειναι και σε αυτο να υπαρχει ενα μετρο.;)

psonara
13-09-12, 21:53
Mην τα βγαζετε τελειως εξω απο το διατροφολογιο σας,δεν υπαρχει λογος.Απλα καλο ειναι και σε αυτο να υπαρχει ενα μετρο.;)

μα αυτο ειπα κι εγω!εννοειται οτι δεν τα βγαζω εκτος διατροφης!βασικα δεν μπορω να ζησω εστω μια μερα αν δεν φαω!τζιμακι μια μπανανα,1 μηλο και 2 ακτινιδια και ενας φυσικος χυμος πορτοκαλι σε καθημερινη βαση ειναι καλα?

psonara
13-09-12, 22:01
13-09-12

11.00-1 νεκταρινι
14.00-2 αυγα με ντοματα(καγιανας),ψωμι πολυσπορο 30γρ και 2 μικρα τυροπιτακια της μαμας (50γρ και τα 2)
18.00-3 νεκταρινια και μισο ροδακινο
21.00-πολυσπορο ψωμι 52γρ και τυρι φετα 30γρ και ντοματα
21.30-8 συκα
προπονηση δεν πηγα σημερα

gym
14-09-12, 14:40
μα αυτο ειπα κι εγω!εννοειται οτι δεν τα βγαζω εκτος διατροφης!βασικα δεν μπορω να ζησω εστω μια μερα αν δεν φαω!τζιμακι μια μπανανα,1 μηλο και 2 ακτινιδια και ενας φυσικος χυμος πορτοκαλι σε καθημερινη βαση ειναι καλα?


αγαπη μου ειναι καλυτερα απο αυτα που τρως τωρα χαχα....

μια μπανανα ενα μηλο κ ενας χυμος ειναι οκ....τωρα ενταξει τα ακτινιδια θα σε χαλασουν?αλλα μην το κανεις συστημα τοσο με την υπερβολικη ποσοτητα πιο πολυ για το θεμα του πρηξιματος που ελεγες...

gym
14-09-12, 14:44
13-09-12

11.00-1 νεκταρινι ειναι πρωινο αυτο?
14.00-2 αυγα με ντοματα(καγιανας),ψωμι πολυσπορο 30γρ και 2 μικρα τυροπιτακια της μαμας (50γρ και τα 2)
18.00-3 νεκταρινια και μισο ροδακινο αυτο παλι?
21.00-πολυσπορο ψωμι 52γρ και τυρι φετα 30γρ και ντοματα
21.30-8 συκα jesus dear jesus...θα σε παει αιμα πια καλε :green::green:
προπονηση δεν πηγα σημερα

ας μαλωσω λιγο...

λοιπον ακου να δεις τι θα κανεις εφοσον σου αρεσουν τα συκα πολυ....
πρωτον φυτεψε μια συκια απο εξω απο το σπιτι σου η παρε κανεναν ομοφυλοφυλο :P:P:P:P(αχ πως τα λεω η ατιμη...:green::green:)
δευτερον βαλε τα συκα το πρωι ,θα σε βοηθησουν να πας σφαιρα στο βε σε μαζι με ενα γιαουρτακι....

τριτον μην τρως τοσα φρουτα μαζεμενα...θα σε πιασει καμια διαρροια με αυτα τα νεκταρινια...μην ξεχνας τα φαρμακα που τρωνε αυτα για να μεγαλωσουν,...

τεταρτον...αλλαξε τη διατροφη σου και βαλε μεσα κατι πρωτεινουχο...κατι σε γαλα,γιαουρτι λιγο κοτατζ εστω με τα φρουτα σου τελος παντων...
πεμπτον γραψε μου ξανα τα στατς σου κ μια μερα προπονησης σου αντε γιατι με τοσο φρουτο που διαβαζω σε σενα λες κ ειμαι στην φρουτοπια πια...

psonara
17-09-12, 21:49
ας μαλωσω λιγο...

λοιπον ακου να δεις τι θα κανεις εφοσον σου αρεσουν τα συκα πολυ....
πρωτον φυτεψε μια συκια απο εξω απο το σπιτι σου η παρε κανεναν ομοφυλοφυλο :P:P:P:P(αχ πως τα λεω η ατιμη...:green::green:)
δευτερον βαλε τα συκα το πρωι ,θα σε βοηθησουν να πας σφαιρα στο βε σε μαζι με ενα γιαουρτακι....

τριτον μην τρως τοσα φρουτα μαζεμενα...θα σε πιασει καμια διαρροια με αυτα τα νεκταρινια...μην ξεχνας τα φαρμακα που τρωνε αυτα για να μεγαλωσουν,...

τεταρτον...αλλαξε τη διατροφη σου και βαλε μεσα κατι πρωτεινουχο...κατι σε γαλα,γιαουρτι λιγο κοτατζ εστω με τα φρουτα σου τελος παντων...
πεμπτον γραψε μου ξανα τα στατς σου κ μια μερα προπονησης σου αντε γιατι με τοσο φρουτο που διαβαζω σε σενα λες κ ειμαι στην φρουτοπια πια...

λοιπον εσενα ελενη πρεπει καποια στιγμη οπωσδηποτε να σε γνωρισω γιατι εχεις ιδιαιτερα ανεπτυγμενη την αισθηση του χιουμορ...κατι που σπανιζει στις μερες μας!γελασα πολυ με το ποστ!
λοιπον 1)τελος τα καλοκαιρινα φρουτα και αυτες οι τεραστιες ποσοτητες.σημερα πηρα μπανανες και μηλα!
2)ειμαι 1.59 και τα κανονικα μου κιλα παντα ηταν 47.εχω τετοιο σωματοτυπο που εκει φαινομαι κανονικη!ουτε αδυνατη ουτε παχια!τωρα αν και εχω χασει καποια κιλα εχω κοιλιτσα και παραπανω λιπος.θελω 3-4 μυικα κιλα και αν γινεται να χασω το λιπος!ξερω οτι ειναι δυσκολο αλλα θα το παλεψω!
3)απο προπονηση κανω κυκλικη καπου 11 ασκησεις αλλα οχι πολλα κιλα(3 σετ των 10 επαναληψεων).επισης 15 λεπτα διαδρομο στην αρχη,15 στο τελος αλλα περπατημα!
βασικα ξερω εχω πολλα λαθη γι'αυτο θελω να μου προτεινεις εσυ ενα προγραμμα προπονησης.εντος των ημερων θα ποσταρω τη διατροφη που σκεφτομαι ν ακολουθησω!σ'ευχαριστω εκ των προτερων!

gym
24-09-12, 10:43
λοιπον εσενα ελενη πρεπει καποια στιγμη οπωσδηποτε να σε γνωρισω γιατι εχεις ιδιαιτερα ανεπτυγμενη την αισθηση του χιουμορ...κατι που σπανιζει στις μερες μας!γελασα πολυ με το ποστ!
λοιπον 1)τελος τα καλοκαιρινα φρουτα και αυτες οι τεραστιες ποσοτητες.σημερα πηρα μπανανες και μηλα!
2)ειμαι 1.59 και τα κανονικα μου κιλα παντα ηταν 47.εχω τετοιο σωματοτυπο που εκει φαινομαι κανονικη!ουτε αδυνατη ουτε παχια!τωρα αν και εχω χασει καποια κιλα εχω κοιλιτσα και παραπανω λιπος.θελω 3-4 μυικα κιλα και αν γινεται να χασω το λιπος!ξερω οτι ειναι δυσκολο αλλα θα το παλεψω!
3)απο προπονηση κανω κυκλικη καπου 11 ασκησεις αλλα οχι πολλα κιλα(3 σετ των 10 επαναληψεων).επισης 15 λεπτα διαδρομο στην αρχη,15 στο τελος αλλα περπατημα!
βασικα ξερω εχω πολλα λαθη γι'αυτο θελω να μου προτεινεις εσυ ενα προγραμμα προπονησης.εντος των ημερων θα ποσταρω τη διατροφη που σκεφτομαι ν ακολουθησω!σ'ευχαριστω εκ των προτερων!

ναι ναι εχω κ χουμορ και νευρα κ απο ολα εχω...ελα παρε παρεεεεεε....:green::green:

ωραιααααααα!
αρα...

1.αντε να δουμε το νεο σου πλανο με διατροφη...καλυτερα εποχιακα φρουτα δηλαδη τωρα ακτινιδια μηλα....μπανανες τρως ολο τον χρονο,ας βγουν κ λιγο οφφ εφοσον εχεις επιλογες...

2.θες μυς...τωρα το ποσα κιλα μυς αυτο θα το δεις στην πορεια...δεν ειναι κ ευκολη υποθεση,θελει χρονο και ΔΟΥΛΕΙΑ...ΣΥΝΕΠΕΙΑ

3.γραψε την προπονηση σου γιατι υποψιαζομαι πατατες...

psonara
24-09-12, 16:00
ναι ναι εχω κ χουμορ και νευρα κ απο ολα εχω...ελα παρε παρεεεεεε....:green::green:

ωραιααααααα!
αρα...

1.αντε να δουμε το νεο σου πλανο με διατροφη...καλυτερα εποχιακα φρουτα δηλαδη τωρα ακτινιδια μηλα....μπανανες τρως ολο τον χρονο,ας βγουν κ λιγο οφφ εφοσον εχεις επιλογες...

2.θες μυς...τωρα το ποσα κιλα μυς αυτο θα το δεις στην πορεια...δεν ειναι κ ευκολη υποθεση,θελει χρονο και ΔΟΥΛΕΙΑ...ΣΥΝΕΠΕΙΑ

3.γραψε την προπονηση σου γιατι υποψιαζομαι πατατες...

ναι η προπονηση ειναι λιγο χαλια!θελω να μου προτεινεις εσυ μια και να την τηρω με συνεπεια!γιατι εκει η γυμναστρια με βαζει και κανω 2 ασκησεις απο μια ομαδα και αυτο ειναι ολο!

gym
29-09-12, 13:03
ναι η προπονηση ειναι λιγο χαλια!θελω να μου προτεινεις εσυ μια και να την τηρω με συνεπεια!γιατι εκει η γυμναστρια με βαζει και κανω 2 ασκησεις απο μια ομαδα και αυτο ειναι ολο!

γραψε μου ξαναλεω την προπονηση σου αν δω ακριβως το τι κανεις και μετα βλεπουμε...

psonara
04-01-13, 21:19
χρονια πολλα και καλη χρονια σε ολους ευχομαι με υγεια πανω απ'ολα!εδω και μερες αποχη απο γυμναστηριο και εντονη συμμετοχη σε μεγαλα και πλουσια γευματα δυστυχως!απο δευτερα επανερχομαι με προπονησεις οσο καλυτερες μπορω και με πολλες διορθωσεις στη διατροφη μου πλεον με την πολυτιμη βοηθεια σας παντα!gymακο οσο για προπονηση κανω μια μυικη εβδομαδα την ημερα και την εχω υιοθετησει απο το κουκουτσακι με καποιες παραλλαγες και με λιγοτερα κιλα φυσικα γιατι δυστυχως δεν ειμαι στο επιπεδο που ειναι η κουκου!πριν τα βαρη κανω 20 λεπτα περπατημα στο διαδρομο!διατροφη τη δευτερα!

psonara
21-02-13, 22:18
καλησπερα.μετα απο καποιους μηνες ασχημης διατροφης επανερχομαι προσπαθωντας να μπω σε καποιο προγραμμα.
στοχος μου ειναι να βαλω 4 μυικα κιλα οσο πιο καθαρα γινεται και φυσικα μειωση λιπους.

πρωι 1 ωρα αεροβια
μετα 1 κουλουρι πορτοκαλιου με σουσαμι ,1 ποτηρι γαλα
12- 1 πορτοκαλι,1 ακτινιδιο
14.30-200γρ κοτοπουλο βραστο,31γρ μακαρινια νουμερο 5 και 10γρ τυρι τριμμενο
18.30-μιση μπανανα ,2 ακτινιδια,μισο μηλο και 1 μικρο πορτοκαλι
21.30-γιαουρτι 2% με 5 γρ δημητριακα ολικης ,3 αμυγδαλα και 20γρ αποξηραμενα δαμασκηνα


ολη μερα φουσκωμενη γιατι το προηγουμενο βραδυ ειχε προηγηθει τρελο φαγητο σε ταβερνα.
οσο για το ποδηλατο δεν εχει αντισταση δυστυχως.ειναι χαλασμενο οποτε δεν ξερω για τα αποτελεσματα του.
ελπιζω αυριο να ειναι καλυτερη η μερα διατροφικα!

dorita
21-02-13, 22:36
kalo ξεκινημα....;)

θα το βρεις που θα παει...:thumbup:

psonara
21-02-13, 22:40
kalo ξεκινημα....;)

θα το βρεις που θα παει...:thumbup:

σ'ευχαριστω ρε ντοριτακι.να σαι καλα και περιμενω τις διορθωσεις σας

psonara
22-02-13, 16:36
11.00-1 ποτηρι γαλα,1 ποτηρι φυσικος χυμος (2 ακτινιδια,1 πορτοκαλι) και 1 μουστοκουλουρο
14.30-2 αυγα στο τηγανι με 2κσ λαδι,30γρ τυρι φετα και 46γρ ψωμι,σαλατα μαρουλι
18.30-φυσικος χυμος( 2 ακτινιδια,1 πορτοκαλι,μισο μηλο,1 μανταρινι) και 1 τοστ (γαλοπουλα,τυρι λαιτ,ντοματα,μαρουλι)
21.00-γιαουρτι 2% και 5γρ δημητριακα ολικης και 4γρ αμυγδαλα και 20γρ αποξηραμενα δαμασκηνα η' 1κγ μελι

50 λεπτα ποδηλατο και κοιλιακους

psonara
24-02-13, 21:44
23-02-13

12.00-φυσικος χυμος (2 ακτινιδια,1 πορτοκαλι) και μισο μηλο
14.30-2 αυγα στο τηγανι με λιγο λαδι,30γρ φετα,μαρουλι,ψωμι 40γρ
17.00-18.00-ποδηλατο
18.30-φυσικος χυμος(2 ακτινιδια και 1 πορτοκαλι)
19.00-τοστ(γαλοπουλα τυρι ντοματα μαρουλι)
22.00-κρεμα βανιλια εμποριου(200γρ),κανελα



24-02-13
12.00-φυσικος χυμος (2 ακτινιδια,1πορτοκαλι)
14.30-ρολο κιμα με 1 αυγο βραστο μεσα και πατατες φουρνου(100γρ) μαρουλι και 1 φετα ψωμι,λιγη μουσταρδα
18.30-φυσικος χυμος (2 ακτινιδια,1πορτοκαλι)
19.00-1 μηλο και 1 πορτοκαλι
βραδυ δεν ξερω ακομα
ξεκουραση σημερα

Gianna
24-02-13, 21:51
Πάντως μ' αυτή τη διατροφή, δεν νομίζω ότι θα βάλεις μυϊκά κιλά. Γεύματα με μόνο φρούτα δεν είναι πλήρη και δεν έχεις αρκετή πρωτεϊνη. Επίσης από γυμναστική, βάρη δεν κάνεις; Κάνεις σπίτι ή πάς γυμναστήριο;

psonara
25-02-13, 09:25
Πάντως μ' αυτή τη διατροφή, δεν νομίζω ότι θα βάλεις μυϊκά κιλά. Γεύματα με μόνο φρούτα δεν είναι πλήρη και δεν έχεις αρκετή πρωτεϊνη. Επίσης από γυμναστική, βάρη δεν κάνεις; Κάνεις σπίτι ή πάς γυμναστήριο;

δυστυχως πλεον κανω σπιτι.θα βαλω και ασκησεις με αλτηρες αλλα λογω δουλειας δεν προλαβα αυτη την εβδομαδα.τα φρουτα τα εχω για το εντερο αν και συνεχιζω να εχω προβλημα.τι θα μου διορθωνες στη διατροφη μου?αν μπορεις πες μου..θα με βοηθουσε σημαντικα

Gianna
25-02-13, 13:00
Σε γενικές γραμμές και από τα όσα ξέρω, μπορώ να επισημάνω τα εξής:

Στο πρωϊνό και το απόγευμα καλύτερα να βάλεις ολόκληρα φρούτα και όχι χυμό, γιατί παίρνεις τις φυτικές ίνες και έχεις μεγαλύτερο αίσθημα πληρότητας. Βάλε 2 ακτινίδια ή 1 μήλό ή 1 πορτοκάλι. Επίσης πρέπει να συνοδεύονται και άπο κάτι πρωτεϊνούχο και σύνθετο υδατάνθρακα (ειδικά το πρωί ο σύνθετος υ/α). Βάλε το πρωί βρώμη ή δημητριακά χωρίς πρόσθετα με γάλα/γιαούρτι και 1 αυγουλάκι ολόκληρο και το απόγευμα γιαούρτι/ τυρί κόττατζ με ένα φρούτο. Α, και ξηρούς καρπούς ωμούς, ανάλατους για το βράδυ με γιαούρτι ή σαν ενδιάμεσα σνακ.
Επίσης πρέπει να έχεις ποιοτική πρωτεϊνη στα γεύματά σου, κοτόλουπουλο φιλέτο, μοσχάρι, ψάρι και όσπρια με ρύζι. και φυσικά σαλάτες ή βραστά λαχανικά με ωμό ελαίολαδο.
Και φυσικά για να βάλεις μυικά κιλά, ότι και να φας είτε καλό είτε σαβούρα, αν δεν κάνεις βάρη (κατά τη γνώμη μου σε γυμναστήριο, μόνος του μόνο αν είναι έμπειρος κανείς και έχει καλό εξοπλισμό κάνει δουλειά), δεν θα δεις και μεγάλη αλλαγή. Για αρχή βέβαια και αν δεν μπορείς γυμναστήριο για τον χ/ψ λόγο, πάρε αλτήρες και ξεκίνα σπίτι:weights:
Α, Για το έντερο δοκίμασε και δαμάσκηνα αποξηραμένα.

psonara
25-02-13, 15:49
Σε γενικές γραμμές και από τα όσα ξέρω, μπορώ να επισημάνω τα εξής:

Στο πρωϊνό και το απόγευμα καλύτερα να βάλεις ολόκληρα φρούτα και όχι χυμό, γιατί παίρνεις τις φυτικές ίνες και έχεις μεγαλύτερο αίσθημα πληρότητας. Βάλε 2 ακτινίδια ή 1 μήλό ή 1 πορτοκάλι. Επίσης πρέπει να συνοδεύονται και άπο κάτι πρωτεϊνούχο και σύνθετο υδατάνθρακα (ειδικά το πρωί ο σύνθετος υ/α). Βάλε το πρωί βρώμη ή δημητριακά χωρίς πρόσθετα με γάλα/γιαούρτι και 1 αυγουλάκι ολόκληρο και το απόγευμα γιαούρτι/ τυρί κόττατζ με ένα φρούτο. Α, και ξηρούς καρπούς ωμούς, ανάλατους για το βράδυ με γιαούρτι ή σαν ενδιάμεσα σνακ.
Επίσης πρέπει να έχεις ποιοτική πρωτεϊνη στα γεύματά σου, κοτόλουπουλο φιλέτο, μοσχάρι, ψάρι και όσπρια με ρύζι. και φυσικά σαλάτες ή βραστά λαχανικά με ωμό ελαίολαδο.
Και φυσικά για να βάλεις μυικά κιλά, ότι και να φας είτε καλό είτε σαβούρα, αν δεν κάνεις βάρη (κατά τη γνώμη μου σε γυμναστήριο, μόνος του μόνο αν είναι έμπειρος κανείς και έχει καλό εξοπλισμό κάνει δουλειά), δεν θα δεις και μεγάλη αλλαγή. Για αρχή βέβαια και αν δεν μπορείς γυμναστήριο για τον χ/ψ λόγο, πάρε αλτήρες και ξεκίνα σπίτι:weights:
Α, Για το έντερο δοκίμασε και δαμάσκηνα αποξηραμένα.

αρχικα σ'υχαριστω πολυ για τις συμβουλες.τωρα τα κανω χυμο για να μπορω να φαω και κατι αλλο.δηλαδη για απογευμα πινω φυσικο χυμο και τρωω και τοστ η' ψωμι με αυγο γιατι οταν τα ετρωγα ετσι φουσκωνα και δεν μπορουσα να φαω κατι αλλο.οσο για τα δαμασκηνα καθε μερα βαζω στο γιαουρτι αλλα τιποτα!θα προσπαθησω παντως να υιοθετησω τις συμβουλες σου.στις ημερησιες θερμιδες να μεταω και τα φρουτα?

Gianna
25-02-13, 16:28
Ναι, μετράνε κι αυτά βέβαια. Εντάξει π.χ. λόγω του θέματος δυσκοιλιότητας και να φας 2 ακτινίδια το βράδυ με το γιαούρτι και να μην τα μετρήσεις, τι έχουν 100 θερμίδες περίπου, δεν τρέχει και τίποτα.
Α, και κάτι που είδα σε προηγούμενα ποστ σου. (4 γρ. αμύγδαλα.....) Δεν είναι αναάγκη να τρελαίνεσαι με την ακρίβεια στις ποσότητες. Ειδικά τέτοιες τροφές μη τις φοβάσαι. Άλλα πράγματα πρέπει να αποφεύγουμε και όχι 5 αμύγδαλα ή 2 αυγά παραπάνω. Δοκίμασε γλυκοπατές για υδατάνθρακα με κοτοπουλάκι, μπιφτεκάκια γαλοπούλας με συνταγές από το φόρουμ (miss fit αν δεν απατώμαι), μπρόκολο με σολωμό, ψωμί πάντα ολικής άλεσης και όσο μπορείς χωρίς πρόσθετα. Γενικά υπάρχουν πολλά ωραία και ποιοτικά φαγητά, με λίγο ψάξιμο και οργάνωση (των φρονίμων τα παιδιά....) θα είσαι κομπλε από διατροφή. Αν στρώσεις και την προπόνηση:clapping:

psonara
25-02-13, 17:22
Ναι, μετράνε κι αυτά βέβαια. Εντάξει π.χ. λόγω του θέματος δυσκοιλιότητας και να φας 2 ακτινίδια το βράδυ με το γιαούρτι και να μην τα μετρήσεις, τι έχουν 100 θερμίδες περίπου, δεν τρέχει και τίποτα.
Α, και κάτι που είδα σε προηγούμενα ποστ σου. (4 γρ. αμύγδαλα.....) Δεν είναι αναάγκη να τρελαίνεσαι με την ακρίβεια στις ποσότητες. Ειδικά τέτοιες τροφές μη τις φοβάσαι. Άλλα πράγματα πρέπει να αποφεύγουμε και όχι 5 αμύγδαλα ή 2 αυγά παραπάνω. Δοκίμασε γλυκοπατές για υδατάνθρακα με κοτοπουλάκι, μπιφτεκάκια γαλοπούλας με συνταγές από το φόρουμ (miss fit αν δεν απατώμαι), μπρόκολο με σολωμό, ψωμί πάντα ολικής άλεσης και όσο μπορείς χωρίς πρόσθετα. Γενικά υπάρχουν πολλά ωραία και ποιοτικά φαγητά, με λίγο ψάξιμο και οργάνωση (των φρονίμων τα παιδιά....) θα είσαι κομπλε από διατροφή. Αν στρώσεις και την προπόνηση:clapping:

βασικα εχεις δικιο σ'αυτο.πολλες φορες θελω να φαω αυγα η' κρεας η' λιγα αμυγδαλα παραπανω και επειδη ξεφευγω συνηθως 100-200 θερμιδες παραπανω τρωω κατι αλλο μη πρωτεινουχο και χανω ολο μου το στοχο...βασικα αυτο ηθελα να σε ρωτησω πριν οτι αν θελω να βαλω στο πρωινο κανενα αυγο η' κατι αλλο πρωτεινουχο να μην το φοβηθω λογω θερμιδων...ετσι?με προλαβες βασικα...απ'οτι να βαλω κατι αλλο μη ποιοτικο θα προτιμησω τα αυγουλακια και ας εχουν θερμιδες...ειναι και τα φρουτα που μου καταλαμβανουν τουλαχιστον 300 θερμιδες...αλλα ειπαμε σαν φαρμακο...τεσπα μην σε κουραζω αλλο ..ξερεις κανενα γιαουρτι με προβιοτικα που να βοηθα στο εντερο? εκτος απο το activia.σε κουβαδακι αν γινεται για πιο οικονομικα γιατι θα προσθεσω πολυ γιαουρτι απ'ο,τι βλεπω....

Gianna
25-02-13, 23:26
Μπα, όχι δεν ξέρω άλλο γιαούρτι. Σιγά, ούτε προβιοτικά, ούτε activia συνέχεια. Πάρε κανονικό γιαούρτι 2% και πρόσθετε μόνη σου είτε δαμάσκηνα, είτε λίγο μέλι/ταχίνι, πίτουρο σταριού (από bio) είναι επίσης καλό για το έντερο, βρώμη, ξηροκάρπια, λιναρόσπορο κοπανισμένο κλπ. Ναι, αυγουλάκια να προσθέσεις άφοβα!!

psonara
26-02-13, 09:14
25-02-13

πρωινο-1 κουπαγαλα και φυσικος χυμος(2 ακτινιδια,1 μικρο πορτοκαλι) και μισο μηλο
μεσημερι-κοτοπουλο150γρ και 1 μικρη πατατα βραστη,2 καροτα βραστα και 50γρ αρακα βραστο και 1κγ μουσταρδα
απογευμα-1 μικρο μπωλακι φαριν λακτε και φυσικος χυμος(1 μικρο πορτοκαλι,2 ακτινιδια)
βραδυ-1 αυγο βραστο,30γρ ψωμι και 2 ακτινιδια

1 ωρα ποδηλατο

psonara
27-02-13, 11:57
26-02-13

πρωινο-1 αυγο,1 φετα ψωμι και φυσικος χυμος(2 ακτινιδια και 1 μικρο πορτοκαλ) και μισο μηλο
μεσημερι-2 μπιφτεκιαγαλοπουλας φουρνου και μια πατατα μικρη βραστη και 2 καροτα και 50γρ αρακα βραστο
απογευμα-φρουτοσαλατα(2 μικρα πορτοκαλια,2 ακτινιδια,μιση μπανανα,μισο μηλο)
βραδυ-τοστ(γαλοπουλα,τυρι,μαρουλι) και φυσικος χυμος (1 πορτοκαλι και 2 ακτινιδια)


1 ωρα ποδηλατο
η διατροφη λιγο χαλια σημερα αλλα θα διορθωθει

Gianna
27-02-13, 13:36
26-02-13

πρωινο-1 αυγο,1 φετα ψωμι και φυσικος χυμος(2 ακτινιδια και 1 μικρο πορτοκαλ) και μισο μηλο
μεσημερι-2 μπιφτεκιαγαλοπουλας φουρνου και μια πατατα μικρη βραστη και 2 καροτα και 50γρ αρακα βραστο
απογευμα-φρουτοσαλατα(2 μικρα πορτοκαλια,2 ακτινιδια,μιση μπανανα,μισο μηλο)
βραδυ-τοστ(γαλοπουλα,τυρι,μαρουλι) και φυσικος χυμος (1 πορτοκαλι και 2 ακτινιδια)


1 ωρα ποδηλατο
η διατροφη λιγο χαλια σημερα αλλα θα διορθωθει

Γνώμη μου:
To πρωί βάλε επιπλέον 3 ασπράδια και 1 φέτα ψωμί και βγάλε το μισό μήλο
Μεσημέρι ο.κ (με ελαιόλαδο έτσι;;)
Απόγευμα πρόσθεσε 1 γιαούρτι με 5-6 αμύγδαλα και βγάλε τα 2 πορτοκάλια
Βράδυ δε χρειάζεται ο χυμός, βάλε και 1 αυγό - αν θες να βγάλεις θ/α βγάλε από εδώ τη 1 φ. ψωμί για να τη βάλεις πρωί.

psonara
27-02-13, 16:35
Γνώμη μου:
To πρωί βάλε επιπλέον 3 ασπράδια και 1 φέτα ψωμί και βγάλε το μισό μήλο
Μεσημέρι ο.κ (με ελαιόλαδο έτσι;;)
Απόγευμα πρόσθεσε 1 γιαούρτι με 5-6 αμύγδαλα και βγάλε τα 2 πορτοκάλια
Βράδυ δε χρειάζεται ο χυμός, βάλε και 1 αυγό - αν θες να βγάλεις θ/α βγάλε από εδώ τη 1 φ. ψωμί για να τη βάλεις πρωί.

ναι το μεσημερι βαζω λαδι στο ταψι η' στο τηγανι στα κρεατικα και δεν βαζω στη σαλατα και στον υδατανθρακα γιατι παιρνω του κρεατος...δηλαδη χθες τα μπιφτεκια τα εβαλα στο φουρνο με νερακι και λαδι και στη σαλατα και στην πατατα εβαλα απο αυτο που εμεινε οταν ψηθηκε.
οσο για το πρωινο εχεις δικιο οταν θα τρωω αυγα θα βαζω και 3 ασπραδια επιπλεον απλα τα κανω μελατα στην κουπα και δεν ξερω πως να αφαιρεσω τον κροκο που ειναι υγρος και οχι σφιχτος....ασε που τους λυπαμαι...
το μηλο λεω να το βαλω για δεκατιανο γιατι μ'αρεσει να τρωω ενα μηλο τουλαχιστονν τη μερα!
για το ψωμι το βραδυ πως να το αφαιρεσω αν κανω τοστ?με μια φετα θα το κανω????:P
ισως το βαλω το τοστ απογευμα και βραδυ το γιαουρτι....
σ'ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σου...
θα φτιαξω καινουρια διατροφη εκει που εχω ποσταρει την πρωτη και περιμενω κι αλλες συμβουλες...σ'ευχαριστω

koukoutsaki
27-02-13, 16:48
ψωναρα μου κι εγω μελατα τα τρωω για να αφαιρεις τον επιπλεον κροκο εκτος απο αυτον που θα φας, το σπας κ το ξεφλουδιζεις προσεκτικα κ με ενα κουταλακι τον αφαιρεις και στον κάδο ....... μετα με το κουταλακι με προσεκτικες κινησεις μη πανε κ τσοφλια βαζεις ολο το ασπραδι στο μπολακι σου κι εγω ετσι το κανω :welcome:

psonara
27-02-13, 17:22
ψωναρα μου κι εγω μελατα τα τρωω για να αφαιρεις τον επιπλεον κροκο εκτος απο αυτον που θα φας, το σπας κ το ξεφλουδιζεις προσεκτικα κ με ενα κουταλακι τον αφαιρεις και στον κάδο ....... μετα με το κουταλακι με προσεκτικες κινησεις μη πανε κ τσοφλια βαζεις ολο το ασπραδι στο μπολακι σου κι εγω ετσι το κανω :welcome:

αχ ωραια βρηκα και καποιον που τα τρωει ετσι!ολοι τα βαζουν στο αντικολλητικο χωρις λαδι και εγω ετσι δεν μπορω ειναι ανοστα εντελως.ποσο ψωμι βαζεις?λευκο η' μαυρο?του τοστ η΄κανονικο?λεω να τα ενταξω στη διατροφη μου η' πρωινο η' απογευματινο αφου μ'αρεσουν πολυ!να σε ρωτησω και κατι αλλο?αν θελω να τα φαω στο τηγανι οπως σημερα εβαλα μια κσουπας λαδι...κακο?

psonara
01-03-13, 09:30
χθες 28-02-13

12.00- 1 κουπα γαλα,φυσικος χυμος(1πορτοκαλι και 2 ακτινιδια) ,μισο μηλο
14.00-χοιρινη μπριζολα με λιγο λαδι στο τηγανι,40γρ ψωμι,30γρτυρι φετα και σαλατα αναμεικτη με λιγο λαδι
18.00-1 πορτοκαλι και 2 ακτινιδια
20.00-36γρ ψωμι και 1 αυγο
23.00-50γρ γιαουρτι,3 αμυγδαλα και 2 ακτινιδια
1 ωρα ποδηλατο
το φουσκωμα και η δυσκοιλοτητα παραμενουν γι'αυτο αυξησα το ελαιολαδο

καλο μηνα να εχουμε!

dorita
02-03-13, 00:59
πες μου λιγο τοσα φρουτα που τρως μες την μερα εκτος απο την δυσκοιλιοτητα που λες, τα τρως για καποιον αλλο λογο π.χ. θερμιδες, ή για βιταμινες;;

κ παλι ετσι η πρωτεινη σου ειναι πολυ χαμηλα...

FITNESS GIRL
02-03-13, 01:01
μην ξεχναμε οτι και τα φρουτα εχουν ζαχαρη :thumbup:

psonara
02-03-13, 09:21
πες μου λιγο τοσα φρουτα που τρως μες την μερα εκτος απο την δυσκοιλιοτητα που λες, τα τρως για καποιον αλλο λογο π.χ. θερμιδες, ή για βιταμινες;;

κ παλι ετσι η πρωτεινη σου ειναι πολυ χαμηλα...

βασικα μ'αρεσουν πολυ και νομιζω οτι εχει εθιστει πλεον ο οργανισμος μου στα φρουτα.βεβαια ενας κυριος λογος που τα προτιμω ειναι για τη δυσκοιλιοτητα..να σου πω την αληθεια βεβαια πολλες φορες εκει που εχω τα φρουτα θελω καταβαθος να φαω για πχ αυγα με ψωμι η' τοστ ,αλλα λεω απο μεσα σου οτι αν τα φαω αυτα θα γινω χειροτερα και τελικα καταληγω εκει.δεν ξερω ειλικρινα τι να κανω..καθε μερα αλλη διατροφη βγαζω με πολλη πρωτεινη και φουσκωνω τοσο πολυ που τιποτα απο αυτα που θελω δεν τρωω.δεν ξερω τι να κανω

psonara
02-03-13, 09:23
μην ξεχναμε οτι και τα φρουτα εχουν ζαχαρη :thumbup:

δηλαδη παιρνω αρκετες θερμιδες?δεν λενε οτι ειναι ο,τι πιο υγιεινο?

psonara
02-03-13, 09:27
χθες 01-03-13

πρωι-1 πορτοκαλι
μεσημερι-1 αυγο και 40 γρ ψωμι
απογευμα-1 κουπα γαλα και μισο μηλο,1 πορτοκαλι και 2 ακτινιδια
βραδυ-πηγα σε ταβερνα και εφαγα μπριζολα μοσχαρισια γαλακτος στη σχαρα,σαλατα,λιγες τηγανιτες πατατες πολυ λεπτες,φετα και 4 φετες ψωμι ψημενο

χαλια διατροφη σημερα
1 ωρα ποδηλατο

psonara
02-03-13, 09:29
πες μου λιγο τοσα φρουτα που τρως μες την μερα εκτος απο την δυσκοιλιοτητα που λες, τα τρως για καποιον αλλο λογο π.χ. θερμιδες, ή για βιταμινες;;

κ παλι ετσι η πρωτεινη σου ειναι πολυ χαμηλα...

αν αυξησω πρωτεινη θα υπερβω σε θερμιδες.λεω να φτιαξω βασικα ενα αλλο πλανο και να με διορθωσετε εκει επανω μηπως και βρω μια σειρα

FITNESS GIRL
02-03-13, 12:48
δηλαδη παιρνω αρκετες θερμιδες?δεν λενε οτι ειναι ο,τι πιο υγιεινο?

ναι αλλα κανεις δεν λεει οτι πρεπει να το παρακανεις εγω πχ βαζω ενα ξυνομηλο μετα την προπονηση αντε και μιση μπανανα το πρωι,καλυτερα να μειωσεις κατι αλλο και να αυξυσεις τα γευματα σου,το γευμα σου δεν ειναι γευμα πχ ενα πορτοκαλι για πρωι δεν ειναι πρωινο δες τι τρωνε και τα αλλα κοριτσια,και επιμενω δεν βλεπω πουθενα πρωτεινη :toast:

psonara
02-03-13, 16:21
ναι αλλα κανεις δεν λεει οτι πρεπει να το παρακανεις εγω πχ βαζω ενα ξυνομηλο μετα την προπονηση αντε και μιση μπανανα το πρωι,καλυτερα να μειωσεις κατι αλλο και να αυξυσεις τα γευματα σου,το γευμα σου δεν ειναι γευμα πχ ενα πορτοκαλι για πρωι δεν ειναι πρωινο δες τι τρωνε και τα αλλα κοριτσια,και επιμενω δεν βλεπω πουθενα πρωτεινη :toast:

δικιο εχεις ..κι εγω θελω να προσθεσω πρωτεινη στα γευματα μου..απλα με φουσκωνουν τα ατιμα τα φρουτα και δεν μπορω..αν ανεβασω την πρωτεινη και ας τρωω και τα φρουτα λες να με βοηθησει για μυικη μαζα η' θα υπερβω τσαμπα τις θερμιδες?
θα φτιαξω ενα καινουριο πλανο διατροφης στις διατροφες και θα ηθελα να με διορθωσεις εκει για να εχω αποτελεσμα..σ'ευχαριστω παντως

COBRA_STYLE
02-03-13, 16:23
σαφως και θα βοηθησει η αυξηση της πρωτεινης απο τη στιγμη που παιρνεις πολυ λιγη.

TRIANTAFYLLOU
02-03-13, 17:40
μην κανετε ρε σεις σαν υποχόνδριες με τα φρούτα , φρούτα είναι δεν είναι ιμαμ μπαιλντι :P απλα παίζει ρόλο το ταιμινκ , δηλαδη όταν θελουμε διατροφη γράμωσης όχι το βραδυ γιατι είναι απλοί υδατανθρακες αλλα στην διάρκεια της μερας πρίν η μετα την προπόνηση και με μέτρο υπολογίζοντας την ημερήσια πρόσληψη θερμιδων και όταν θελουμε μείωση λίπους και δεν μας βοηθάει το σώμα μας τοτε προτιμάμε χαμηλού γλυκαιμικού δείκτη φρούτα

και αυτο για το αυγο και τον κρόκο είναι μυθος μπορει να έχει περισσότερες θερμίδες αλλα η υπερβολη κανει την ζημια και όχι ενας δυο κρόκοι , μην το κανουμε σαν το ανέκδοτο με την ελια που εφαγε ο άλλος ενα γουρούνι και λέει η ελιά που εφαγα απο πανω με φούσκωσε , λες και όλη την μερα ότι τρωμε είναι στην πένα και αυτο θα μας χαλάσει και αν κάποια δεν χάνει αλλού να ψάχνει την αιτια και όχι σε τετοια ψηρίσματα , αλλα αυτο με τα φρούτα το βραδυ σαν ιδανικό για χασιμο πολλοι το κανουν και είναι λάθος

Gianna
03-03-13, 00:16
Και μένα μ' αρέσουν πολύ τα φρούτα και παλιά έτρωγα πιο πολλά, αλλά ούτε αποτελούν από μόνα τους γεύμα και δεν σε κρατάνε. Το πρωί ειδικά πρέπει να τρως καλά για να ενεργοποιείται και ο μεταβολισμός σου. 2-3 φρούτα τη μέρα είναι αρκετά. Παραπάνω δεν θα σε βοηθήσουν για τη δυσκοιλιότητα. Φάε παιδί μου κανονικό φαΪ, γιαούρτι, κόττατζ, δημητριακά ολικής χωρίς ζάχαρη, κοτόπουλο, σαλάτες, λαχανικά, φάε και το ψωμί σου με μέτρο, αυγουλάκια, μπιφτέκια, τόνο, σολωμό, μακαρόνια ολικής, ξηροκάρπια, ταχίνι (με μέτρο), μέλι, λαδάκι βάζε, τόσα υπάρχουν, μη κολλάς τόσο με θερμίδες. Ξεκίνα να φτιάξεις ένα πρόγραμμα με τρόφιμα που σου αρέσουν και σε ικανοποιούν για να μπορείς να το τηρείς. Όσο για την πρωτεΊνη, εννοέίται ότι πρέπει να αυξήσεις. Μπορεί στην αρχή να σε φουσκώνει, αλλά αν την κατανείμεις σωστά μέσα στην ημέρα και βάζεις και το λάδι, λαχανικά για να είναι και πιο εύπεπτη θα συνηθίσεις.:welcome:

psonara
03-03-13, 08:53
Και μένα μ' αρέσουν πολύ τα φρούτα και παλιά έτρωγα πιο πολλά, αλλά ούτε αποτελούν από μόνα τους γεύμα και δεν σε κρατάνε. Το πρωί ειδικά πρέπει να τρως καλά για να ενεργοποιείται και ο μεταβολισμός σου. 2-3 φρούτα τη μέρα είναι αρκετά. Παραπάνω δεν θα σε βοηθήσουν για τη δυσκοιλιότητα. Φάε παιδί μου κανονικό φαΪ, γιαούρτι, κόττατζ, δημητριακά ολικής χωρίς ζάχαρη, κοτόπουλο, σαλάτες, λαχανικά, φάε και το ψωμί σου με μέτρο, αυγουλάκια, μπιφτέκια, τόνο, σολωμό, μακαρόνια ολικής, ξηροκάρπια, ταχίνι (με μέτρο), μέλι, λαδάκι βάζε, τόσα υπάρχουν, μη κολλάς τόσο με θερμίδες. Ξεκίνα να φτιάξεις ένα πρόγραμμα με τρόφιμα που σου αρέσουν και σε ικανοποιούν για να μπορείς να το τηρείς. Όσο για την πρωτεΊνη, εννοέίται ότι πρέπει να αυξήσεις. Μπορεί στην αρχή να σε φουσκώνει, αλλά αν την κατανείμεις σωστά μέσα στην ημέρα και βάζεις και το λάδι, λαχανικά για να είναι και πιο εύπεπτη θα συνηθίσεις.:welcome:

οκ γιαννα μου αυτο θα κανω..ετσι κι αλλιως ετσι αποτελεσμα δεν εχω οποτε ας δοκιμασω και κατι αλλο.θα φτιαξω ενα νεο πλανο και θα δω...θα περιμενω διορθωσεις...σ'ευχαριστω

psonara
03-03-13, 08:59
μην κανετε ρε σεις σαν υποχόνδριες με τα φρούτα , φρούτα είναι δεν είναι ιμαμ μπαιλντι :P απλα παίζει ρόλο το ταιμινκ , δηλαδη όταν θελουμε διατροφη γράμωσης όχι το βραδυ γιατι είναι απλοί υδατανθρακες αλλα στην διάρκεια της μερας πρίν η μετα την προπόνηση και με μέτρο υπολογίζοντας την ημερήσια πρόσληψη θερμιδων και όταν θελουμε μείωση λίπους και δεν μας βοηθάει το σώμα μας τοτε προτιμάμε χαμηλού γλυκαιμικού δείκτη φρούτα

και αυτο για το αυγο και τον κρόκο είναι μυθος μπορει να έχει περισσότερες θερμίδες αλλα η υπερβολη κανει την ζημια και όχι ενας δυο κρόκοι , μην το κανουμε σαν το ανέκδοτο με την ελια που εφαγε ο άλλος ενα γουρούνι και λέει η ελιά που εφαγα απο πανω με φούσκωσε , λες και όλη την μερα ότι τρωμε είναι στην πένα και αυτο θα μας χαλάσει και αν κάποια δεν χάνει αλλού να ψάχνει την αιτια και όχι σε τετοια ψηρίσματα , αλλα αυτο με τα φρούτα το βραδυ σαν ιδανικό για χασιμο πολλοι το κανουν και είναι λάθος

κ.Τριανταφυλλου αρχικα σας ευχαριστω για την παρεμβαση σας ...και ισως με διαφωτισατε λιγο στο θεμα φρουτων..θα τα εχω στη διατροφη μου ολα και περισσοτερη πρωτεινη και ας ξεφευγω λιγο...αλλωστε αλλα ειναι τα τροφιμα που μας επιβαρυνουν...
θα φτιαξω ενα πλανο διατροφης και θα ηθελα και τις δικες σας συμβουλες..καθε σχολιο ειτε αρνητικο ειτε θετικο απο καποιον εμπειρο γνωση προσφερει..σας ευχαριστω

psonara
03-03-13, 09:04
χθες 02-03-13

ξυπνησα αργα και εφαγα ενα πορτοκαλι και μετα το γευμα-κοτοπουλο(200γρ κοτοπουλο,50γρ πατατα βραστη και 2 καροτα βραστα και μια χουφτα μικρη αρακα βραστο και 1 φετα ψωνι ολικης και 1 κσ μουσταρδα)
19.00-1 μικρο πορτοκαλι και μισο μηλο και 2 ακτινιδια
21.00-1 τοστ με 2 φετες γαλοπουλα,1 φετα τυρι,ντοματα,μαρουλι και 2 ακτινιδια

1 ωρα ποδηλατο

psonara
04-03-13, 08:47
ξυπνησα αργα και αμεσως εφαγα
κοτοπουλο 200γρ και μια πατατα και 2 καροτα βρασμενα με λιγο αρακα και 1 φετα ψωμι ολικης
16.00-1 κουπα γαλα
19.00-2 πορτοκαλια 3 ακτινιδια μιση μπανανα και μισο μηλο
20.00-ψωμι με αυγο
22.30- μεγαλη κρεπα με μερεντα και μπισκοτα(την ειχα πολυ λιγουρα)

psonara
05-03-13, 01:07
και σημερα χαλια διατροφη.μεσα στη μερα εφαγα 2 σαντουιτς,5 φρουτα,λιγο ψωμι ζυμωτο,μια κουπα γαλα και μια μεγαλη κρεπα με μερεντα και μπισκοτα.

COBRA_STYLE
05-03-13, 01:09
Kαθε μερα κρεπα με μερεντα τρως?:green:Εσυ θα διαπρεψεις:P

psonara
05-03-13, 09:58
Kαθε μερα κρεπα με μερεντα τρως?:green:Εσυ θα διαπρεψεις:P

το παραξεφτιλισα αυτη την εβδομαδα..θα μπω σε σειρα...λες να εβαλα ακετο λιπος?

Gianna
05-03-13, 23:28
Μην άγχεσαι για το αν έβαλες λίπος κλπ. μεν, πάρτο απόφαση να μπεις σε ένα πρόγραμμα δε!!!:Όταν πραγματικά το θελήσεις, θα το κάνεις.
Έτσι και γω μετά από κάθε γουρουνιά, μες τη μιζέρια και δώστου να ζυγιστώ και πόσο πήγα και όλο λίπος θα γινε και ήταν βράδυ και βλακείες. Άκόμα την πατάω βέβαια, αλλά όπως μου είχαν γράψει εδώ τα παιδιά, ό,τι έγινε έγινε, εγώ το έκανα και δεν πρέπει να κάθομαι να κλαίω πάνω από το χυμένο γάλα. Το παίρνεις απόφαση να φτιάξεις THN ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΣΟΥ μαζί με τη διατροφή, την οποία θα βρεις σιγά σιγά στην πράξη και θα τη φας και την κρέπα σου, αλλά με μέτρο και υπό την προϋπόθεση ότι θα έχεις λάβει τα θρεπτικά συστατικά που το σώμα σου χρειάζεται και δεν θα είναι κάθε μέρα cheat day;)

psonara
07-03-13, 11:26
Μην άγχεσαι για το αν έβαλες λίπος κλπ. μεν, πάρτο απόφαση να μπεις σε ένα πρόγραμμα δε!!!:Όταν πραγματικά το θελήσεις, θα το κάνεις.
Έτσι και γω μετά από κάθε γουρουνιά, μες τη μιζέρια και δώστου να ζυγιστώ και πόσο πήγα και όλο λίπος θα γινε και ήταν βράδυ και βλακείες. Άκόμα την πατάω βέβαια, αλλά όπως μου είχαν γράψει εδώ τα παιδιά, ό,τι έγινε έγινε, εγώ το έκανα και δεν πρέπει να κάθομαι να κλαίω πάνω από το χυμένο γάλα. Το παίρνεις απόφαση να φτιάξεις THN ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΣΟΥ μαζί με τη διατροφή, την οποία θα βρεις σιγά σιγά στην πράξη και θα τη φας και την κρέπα σου, αλλά με μέτρο και υπό την προϋπόθεση ότι θα έχεις λάβει τα θρεπτικά συστατικά που το σώμα σου χρειάζεται και δεν θα είναι κάθε μέρα cheat day;)

γιαννα μου εχεις απολυτο δικιο ο,τι εγινε,εγινε σιγα μην κλαμε πανω απο κατι ου δεν μπορει ν'αλλαξει...οποτε συνεχιζουμε...

5-03-13
πρωι-τοστ γαλοπουλα τυρι,1 αυγο και 1 ακτινιδιο
μεσημερι-αυγο τηγανητο και ψωμι
απογευμα-φρουτα
και μετα μια κρεμα βανιλια εμποριου
βραδυ-σαντουιτς γαλοπουλα τυρι

5-03-13
πρωι-αυγο και 1 φετα ψωμι
μεσημερι-200και κατι γρ μοσχαρισιο κιμα και μακαρονια νουμερο 5(30γ ωμη ζυγιση) και σαλατα
απογευμα-φρουτα
βραδυ-γιαουρτι 200γρ και δημητριακα ολικης και αποξηραμενα δαμασκηνα και 10 αμυγδαλα

1 ωρα ποδηλατο

FITNESS GIRL
07-03-13, 20:25
γιαννα μου εχεις απολυτο δικιο ο,τι εγινε,εγινε σιγα μην κλαμε πανω απο κατι ου δεν μπορει ν'αλλαξει...οποτε συνεχιζουμε...

5-03-13
πρωι-τοστ γαλοπουλα τυρι,1 αυγο και 1 ακτινιδιο
μεσημερι-αυγο τηγανητο και ψωμι
απογευμα-φρουτα
και μετα μια κρεμα βανιλια εμποριου
βραδυ-σαντουιτς γαλοπουλα τυρι

5-03-13
πρωι-αυγο και 1 φετα ψωμι
μεσημερι-200και κατι γρ μοσχαρισιο κιμα και μακαρονια νουμερο 5(30γ ωμη ζυγιση) και σαλατα
απογευμα-φρουτα
βραδυ-γιαουρτι 200γρ και δημητριακα ολικης και αποξηραμενα δαμασκηνα και 10 αμυγδαλα

1 ωρα ποδηλατο

κοριτσακι εγω στη θεση σου θα απεφευγα τα τηγανητα[προσωπικα εχω χρονια να φαω τηγανητο]

και δεν θα ετρωγα στο βραδυνο μου υδατανθρακα αλλα καθαρη πρωτεινη με σαλατα πρασσινη και μια κουταλια ελαιολαδο,θελει πολλες αλλαγες η διατροφουλα σου ακομα:toast:

TRIANTAFYLLOU
07-03-13, 21:00
κ.Τριανταφυλλου αρχικα σας ευχαριστω για την παρεμβαση σας ...και ισως με διαφωτισατε λιγο στο θεμα φρουτων..θα τα εχω στη διατροφη μου ολα και περισσοτερη πρωτεινη και ας ξεφευγω λιγο...αλλωστε αλλα ειναι τα τροφιμα που μας επιβαρυνουν...
θα φτιαξω ενα πλανο διατροφης και θα ηθελα και τις δικες σας συμβουλες..καθε σχολιο ειτε αρνητικο ειτε θετικο απο καποιον εμπειρο γνωση προσφερει..σας ευχαριστω

αυτα τα λέω γιατι ξερω την ουσία και αμα είναι να είμαστε όλη μερα με το άγχος μη φαμε καμιοα ελιά παραπάνω η κανα φρούτο και χαλάσει το σχήμα να το βράσω , αθλούμενοι άνθρωποι είμαστε όχι άρωστοι , εγω πάντα τό λεγα γι αυτο γυμνάζομαι να μπορω να τρωω κατι παραπάνω επειδη είμαι μερακλής στο φαί και αν δείτε αυτα τα άτομα που όλα τα κανουν και καλά στην εντελεια ούτε κοιλιακούς δεν έχουν , η και να έχουν αν είναι να τρώς την ψυχή σου να τους διατηρείς να το βράσω

εγω απλα τα λέω να δίνετε βαση στην ουσία και όχι σε άχρηστες λεπτομέρειες , απλα λέμε ενω πχ εγω ότι και να έτρωγα πάντα οι κοιλιακοι δεν χανόταν ποτε , τα άτομα που έχουν θεμα και θέλουν να γραμώσουν οι υδατάνθρακες το βράδυ δεν βοηθάν και τα φρούτα είναι υδατανθρακες όσο ευεργετικα και να είναι για την υγεία , οπότε τα βάζουμε στην διάρκεια της μέρας

psonara
08-03-13, 09:06
αυτα τα λέω γιατι ξερω την ουσία και αμα είναι να είμαστε όλη μερα με το άγχος μη φαμε καμιοα ελιά παραπάνω η κανα φρούτο και χαλάσει το σχήμα να το βράσω , αθλούμενοι άνθρωποι είμαστε όχι άρωστοι , εγω πάντα τό λεγα γι αυτο γυμνάζομαι να μπορω να τρωω κατι παραπάνω επειδη είμαι μερακλής στο φαί και αν δείτε αυτα τα άτομα που όλα τα κανουν και καλά στην εντελεια ούτε κοιλιακούς δεν έχουν , η και να έχουν αν είναι να τρώς την ψυχή σου να τους διατηρείς να το βράσω

εγω απλα τα λέω να δίνετε βαση στην ουσία και όχι σε άχρηστες λεπτομέρειες , απλα λέμε ενω πχ εγω ότι και να έτρωγα πάντα οι κοιλιακοι δεν χανόταν ποτε , τα άτομα που έχουν θεμα και θέλουν να γραμώσουν οι υδατάνθρακες το βράδυ δεν βοηθάν και τα φρούτα είναι υδατανθρακες όσο ευεργετικα και να είναι για την υγεία , οπότε τα βάζουμε στην διάρκεια της μέρας

εχω αρχισει πλεον και το κατανοω..θα τα τρωω μεσα στη μερα πλεον και οχι βραδυ που δεν μπορουσα να τα χωνεψω κιολας.σας ευχαριστω γιατις παρατηρησεις σας.αν μπορουσατε να μου διορθωσετε και τη διατροφη μου θα ημουν υποχρεη.εχω ανοιξει θεμα ως (αυξηση μυικου ιστου και χασιμο λιπους).ευχαριστω

psonara
08-03-13, 09:09
κοριτσακι εγω στη θεση σου θα απεφευγα τα τηγανητα[προσωπικα εχω χρονια να φαω τηγανητο]

και δεν θα ετρωγα στο βραδυνο μου υδατανθρακα αλλα καθαρη πρωτεινη με σαλατα πρασσινη και μια κουταλια ελαιολαδο,θελει πολλες αλλαγες η διατροφουλα σου ακομα:toast:

αν βαζω μια κσουπας στο τηγανι ετσι για να νομιζω οτι ειναι τηγανητο εχει μεγαλη διαφορα απ'οτι ωμο?βασικα η διατροφη μου οντως θελει πολλες αλλαγες.αν ζητησω και απο εσενα να με διορθωσεις επανω στο πλανο που εβγαλα?μηπως και μπω σε μια σειρα καποια στιγμη οπως παλια:P

FITNESS GIRL
08-03-13, 16:04
αν βαζω μια κσουπας στο τηγανι ετσι για να νομιζω οτι ειναι τηγανητο εχει μεγαλη διαφορα απ'οτι ωμο?βασικα η διατροφη μου οντως θελει πολλες αλλαγες.αν ζητησω και απο εσενα να με διορθωσεις επανω στο πλανο που εβγαλα?μηπως και μπω σε μια σειρα καποια στιγμη οπως παλια:P

καλυτερα μην τρως ωμα τα αυγουλακια για τους ευνοητους λογους,μπορεις να να τρως βραστα,η ποσε[στο νερο]η αν τα θες στο τηγανι μπορεις να τα ριχνεις χωρις λαδι και θα ειναι οπως ειναι τα ποσε ετσι τα φτιαχνω και εγω το πρωι :thumbup:

τα φρουτακια ενα δυο κατα την διαρκεια της ημερας αρκουν μην το παρακανεις

οσο για το βραδυ η καλυτερη επιλογη ειναι πρωτεινη με πρασσινο σαλατικο ,αφου θες να χασεις λιπος να διαλεγεισ καθαρεσ τροφες ;)

psonara
08-03-13, 16:45
καλυτερα μην τρως ωμα τα αυγουλακια για τους ευνοητους λογους,μπορεις να να τρως βραστα,η ποσε[στο νερο]η αν τα θες στο τηγανι μπορεις να τα ριχνεις χωρις λαδι και θα ειναι οπως ειναι τα ποσε ετσι τα φτιαχνω και εγω το πρωι :thumbup:

τα φρουτακια ενα δυο κατα την διαρκεια της ημερας αρκουν μην το παρακανεις

οσο για το βραδυ η καλυτερη επιλογη ειναι πρωτεινη με πρασσινο σαλατικο ,αφου θες να χασεις λιπος να διαλεγεισ καθαρεσ τροφες ;)

δεν τα τρωω ωμα....απαπα τα κανω στην κουπα μελατα οχι εντελως βρασμενα με ψωμι μεσα.το βραδυ αντι για πρωτεινη με σαλατα μπορω να βαλω γιαουρτι με αμυγδαλα και 1κγ δημητριακα ολικης η' 1 φετα ψωμι με αυγα και λιγο λαδι?που και που το απογευμα τρωω και καμια κρεμα βανιλια εμποριου(οχι πανω απο 180 θερμιδες) η' τοστ..καλα ειναι?αντι να τρωω 4-5 φρουτα μαζι και να φουσκωνω....

TRIANTAFYLLOU
08-03-13, 19:25
στην διατροφη δεν υπάρχει μονόδρομος ούτε κάνει να τρωμε μόνο 2-3 είδη τροφων , το καλύτερο είναι να τρώμε απο όλες τις ομάδες τροφων σε σωστες ποσότητες και συνδιασμούς και στο σωστο ταιμινκ , ανάλογα βέβαια και με τούς στόχους που έχουμε θέσει

ακόμη και όταν πρόκειτε πχ για ομελέτα στο τηγάνι κανένα πρόβλημα , άλλο να γίνετε μπλούμ στο λάδι και άλλο στο αντικολητικό και με λίγο λάδι , ούτε χρειάζετε να γινόμαστε υποχόνδριοι λές και είμαστε άρωστοι

το φαγητό και το να έχει όρεξη κανείς είναι υγεία και δεν χρειάζονται κομπλεξισμοί, επίσης όταν κάνεις μια δίαιτα η διατροφή το άν αυτο που κάνεις είναι σωστο η όχι κρίνετε εκ του αποτελέσματος

αν δηλαδη κάνεις ενα πλάνο και με την βοήθεια του φόρουμ με καλούς συνδιασμούς και παρέχεις στον οργανισμό πρωτείνες , υδατανθρακες , φυτικές ίνες , καλά λιπαρα , βιταμίνες και μέταλα και δείς ότι σε διάστημα 1 με 2 εβδομάδων δεν έχεις πετύχει τον στόχο που είναι πχ η μείωση λίπους και δεν κινείσε σ αυτη την κατεύθυνση , τότε απλα εφ'όσον ξέρεις τι τρώς και ξέρεις την ποσότητα τροφής που λαμβάνεις , απλα μειώνεις λίγες θερμίδες απο υδατάνθρακες και ελέγχεις πάλι τα αποτελέσματα , έτσι ώστε να μην πηγαίνει χαμένος ο χρόνος και μιλάμε για έστω μικρές διαφορες που να μας δείχνουν ότι κινούμαστε στην σωστη κατεύθυνση

δηλαδη το αποτέλεσμα μας καθοδηγεί και κανείς δεν μπορει να πεί με ακρίβεια πόσα γραμμαρια πρέπει να τρως αυτο το βρίσκεις τσεκάροντας το τι τρώς και ελέγχοντας σε βαθος χρόνου τα αποτελέσματα και εφοσον ξερεις πάνω κατω τι τρώς μπορείς και να υπολογίσεις πόσο πρέπει να κόψεις

COBRA_STYLE
08-03-13, 19:32
το παραξεφτιλισα αυτη την εβδομαδα..θα μπω σε σειρα...λες να εβαλα ακετο λιπος?

πού να ξερω ρε συ,σε εχω δει?:P

psonara
08-03-13, 19:38
πού να ξερω ρε συ,σε εχω δει?:P

χα χα σωστο κι αυτο!:P