PDA

Επιστροφή στο Forum : Γάλα - Κατακράτηση υγρών(Θόλωμα)



pikolo
08-11-07, 22:28
εκοψα το γαλα οπως μου εγιναν συστασεις εδω και φανηκαν ξανα οι κοιλιακοι μου....ειναι δυνατον η ετσι νομιζω?

RUHL
08-11-07, 22:35
Κοψε και τα φρουτα να δεις τι θα γινει :bodybuilder2: :green:

Ειναι δυνατον βεβαια αλλο κακο του γαλακτος ειναι οτι χοντρενει το δερμα

gpol
08-11-07, 22:38
Σιγουρα αυτο ειναι πιθανον να συμβει, αλλα καλα καλα δεν το εκοψες ακομα, μηπως ειναι ψυχολογικο ;;;;;;

pikolo
08-11-07, 22:44
το κοψα εδω και τρεις μερες νομιζω...τι να πω?εκει που ειχα κατι μεταξυ δερματος και μυων τωρα αρχισαν να φαινονται και φοβηθηκα μηπως επερνα πιο λιγες θερμιδες..αν και δεν νομιζω να φταει αυτο....τα φρουτα τα τρωω γιατι δεν εχω πολυ ενεργεια στην προπονηση αλλιως..κανω ενα μιγμα με ενα μιλο και 20 γρ μαλτοδεξτρινη και το περνω αντι για νερω στην προπονηση..

gpol
08-11-07, 22:53
Ειδικα σε ογκο, επιτρεπονται πολλες τροφες. Το θεμα ειναι το σωστο timing, γιαυτο μην αποκλειεις τα φρουτα απο την διατροφη σου

ioannis1
08-11-07, 23:51
Σιγουρα αυτο ειναι πιθανον να συμβει, αλλα καλα καλα δεν το εκοψες ακομα, μηπως ειναι ψυχολογικο ;;;;;;
:green:

pikolo
09-11-07, 00:52
μα το διαπιστωσαν και αλλοι...οποτε δεν μπορει να ειναι ιδεα ολων μας....

gpol
09-11-07, 01:00
Ναι ρε pikolo, απλα σε αυτο δεν μπορει να ευθυνεται το γεγονος που σταματησες το γαλα για 3 μερες! Σου φαινεται λογικο δηλαδη? Αν ειναι ετσι παρε 300γρ επιπελον πρωτεινη σε 3 τρεις μερες και θα αποκτησεις καινουργιους μυς... που λεει ο λογος

ioannis1
09-11-07, 01:18
Ισως ο πικολο να επινε πολυ γαλα και να εχασε λιγα νερακια που κρατουσε. :bodybuilder2:

pikolo
09-11-07, 02:39
εκοψα και τους υδατανθρακες στο 4 γευμα....και εχω κοψει ολο το γαλα....καιτ το πρωινο...την βρωμη με νερο...δεν ξερω γιατι....δεν ειπα οτι τα χασα ολα αλλα μερικα...ισως..

gpol
09-11-07, 02:43
Σιγουρα με το γαλα κρατας αρκετα νερα, το ειπα απο την αρχη. Απλα ενταξει... μην βιαζεσαι να βγαλεις γρηγορα συμπερασματα, περασαν μολις 3 μερες! Εφοσον εκοψες κι αλλους υδατανθρακες, περα απο το γαλα, σιγουρα καποια νερα θα φυγουν. Ποσα γρ υδατανθρακα παιρνεις τωρα ? (πριν?)

pikolo
09-11-07, 02:49
βασικα εχω μπρεδεφτει πολυ με τους υδατανθρακες....θα στα πω σε ρυζι...πριν επερνα 300 γρ ρυζι την ημερα βρασμαενο...+ 50 γρ ανθος ορυζης ενω τωρα τρωω 240 γρ ρυζι...το πεμπτο γευμα μου ειναι 500 ml γιαουρτακι και δεν εχω υδατανθρακα στα δυο τελευταια δηλαδη(εκτος απο σαλατα στο τελευταιο...)


α και δεν θελω να παρω πολλα κιλα και γρηγοα τωρα..αρα ας παχαινω και λιγο λιγοτερο και αν κολλησω σε κιλα θα ανεβασω θερμιδες..

gpol
09-11-07, 02:51
:army2: Απλα μην τους μειωσεις αρκετα και αποτομα

pikolo
09-11-07, 02:53
αρα συμφωνεις ε?να πω την αληθεια περιμενα κατσαδες...αρα καλα βαδιζω..Thanks

gpol
09-11-07, 02:55
Απλα εσυ ξερεις καλυτερα απο τον καθενα εδω μεσα, για τον ιδιο σου τον εαυτο :)
Εφοσον θεωρησες οτι πρεπει να μειωσεις τους υδατανθρακες, τοτε καποιος λογος θα υπαρχει

pikolo
09-11-07, 03:02
βασικα ο Γιαννης μου ειπε να τους βγαλω απο το 5ο γευμα....ισως τους αυξησω λιγακι στα αλλα πχ απο 120 γρ βρασμενο ρυζι να το κανω 140-150(γιατι αν φας οσο ειναι αβραστο 100 γρ ρυζι ειναι οσο μια κατσαρολα...)

Gasturb
09-11-07, 03:08
'Γάλα και θόλωμα' το θέμα.

Oπότε ας σταματήσει εδώ το off topic.

Gt

pimp
16-11-07, 23:55
βασικα ειναι θεμα οργανισμου.απλα σε αλλους η λακτοζη προκαλει φουσκωμα που το λενε θολωμα και σε αλλους οχι.εγω πχ δεν βλεπω διαφορα αν το κοψω. παντως αν στεγνωσεις γενικα και πινεις ενα ποτηρι γαλα το πρωι δεν πιστευω πως θα χαλασει κανεναν..

αν πινεις συνεχεια παχαινει λογο λακτοζης γι αυτο ισως να χανεις γραμμωση.

μια καλη λυση ειναι το νουνου με νερο για οποιον δεν μπορει να κοψει το γαλατακι :awesome:

jamvrsp
12-01-08, 00:02
Το θωλομα που λετε παιδια,θα το εχει και με ενα γαλα 0%?

pikolo
12-01-08, 00:04
ναι γιατι εχει λακτοζη μεσα...

Gasturb
12-01-08, 00:08
γαλα 0%?

http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=602&highlight=%E3%E9%E1%EF%FD%F1%F4%E9

filnabro
16-02-08, 02:21
διαβαζω οτι το γαλα και γενικα τα γαλακτοκομικα θολωνουν το σωμα.απο την αλλη εχω διαβασει οτι ειναι καλο να καταναλωνουμε γιαουρτι το βραδυ γιατι αποτρεπει τον καταβολισμο των μυων.τελικα τι κανω??ή μηπως το γιαουτι επιδρα διαφορετικα απο το γαλα και δεν θολωνουν εξισου το σωμα? ευχαριστω!!!!

Gasturb
16-02-08, 02:31
Ισχύει.. Στην γράμμωση όλα τα γαλακτοκομικά ελαττώνονται μέχρι που κόβονται τελείως. Στον όγκο κ τα 2 - γάλα κ γιαούρτι - επιτρέπενται.

Gt

RUHL
16-02-08, 02:51
Gas last meal στην γραμμωση τι τρως :P :P :P :P :P :P :P :P :P

Gasturb
16-02-08, 03:05
Θα έρθει κ η ώρα της γράμμωσης..

filnabro
16-02-08, 09:53
θολωνει το σωμα ακομα και το γαλα με τα 0 λιπαρα?

argyrakis
16-02-08, 11:15
Ρε φιλέ το γάλα το κόβουμε όταν είναι γεια αγώνες διαφορετικά δεν χρειάζεται άσε που είναι και μια πηγή πρωτεΐνης

Antonio
16-02-08, 12:50
^^+1 :awesome:

Kntrns_MD
16-02-08, 13:12
ακριβώς.... μη τρελαθούμε και τελείως! :cyclops:

RUHL
16-02-08, 13:15
Δεν ξερω τι λετε περι αγωνων αν και δεν κατεβαινω αγωνες(οχι ακομα :P :P :P ) την γραμωση το κοβω(γαλα γαλακτοκομικα) και βλεπω καλα αποτελεσματα :D

Λεπτενει και το δερμα :D

filnabro
16-02-08, 15:31
δηλ εγω που δεν παω σε αγωνες και κανω bb σαν χομπυ δεν χρειαζεται να κοψω καθολου το γαλα,ισως να το περιορισω σε περιοδο γραμμωσης δηλ??και οσον αφορα τα λιπαρα παιζει κανενα ρολο να ναι 1,5 και οχι 0?

RUHL
16-02-08, 15:37
Αμα πινεις καλυτερα το 1,5 και τα γιαουρτια οχι 0% αλλα 2 η 4% συμφωνα με τα λεγομενα του γκας :wave: :^^:

Gasturb
16-02-08, 16:04
Ρε φιλέ το γάλα το κόβουμε όταν είναι γεια αγώνες διαφορετικά δεν χρειάζεται άσε που είναι και μια πηγή πρωτεΐνης


^^+1 :awesome:


ακριβώς.... μη τρελαθούμε και τελείως! :cyclops:

Σεβαστες οι αποψεις σας Στράτο, Antonio, Kontorinis αλλά επιτρέψτε με να 'επιμείνω' με την δική μου ότι ακομα κ σε αγώνες να μην κατεβαίνουμε αν κάνουμε γράμμωση καλό ειναι να το ελλατώνουμε στην αρχή κ στους τελευταίους 1 2 3 μήνες να τα κόβουμε τελείως τα γαλακτοκομικά.

Έχω διαβάσει από πολλές πηγές διατροφολογών ότι όλοι πιστεύουν σε μία συγκεκριμένη άποψη ότι το γάλα δεν το έχει κάνει η φύση για τους ενήλικες ανθρώπους άσχετα αν οι εταιρίες μας το έχουν λανσάρει + επιβάλλει σαν αναπόσταστο κομμάτι της διατροφής μας. Οι μύθοι πχ ότι αποτρέπει την οστεοπόρωση έχει καταρριφθεί με τα υψηλότερα κρούσματα στον κόσμο αυτής της πάθησης στις σκανδιναβικές χώρες (που δεν έχουν κ ηλιοφάνεια για την σύνθεση της D) που πίνουν όμως πολύ γάλα για το ασβέστιο. Αντιθέτως το γάλα ειναι μεγάλος υπεύθυνος για τον καρκίνο του προστάτη κ του μαστού στης Δύση. Καθαρή απόδειξη είναι ότι υπολογίζεται το 2015 στην Κίνα - που δεν πίνουν γάλα - 1 στους 10.000 να έχουν συμπτώματα καρκίνου του μαστού κ 0,5 στους 100,000 καρκίνο του προστάτη. Τα αντίστοιχα αποτελέσματα στην αγγλία - επίσης τρελλαμένοι με το γάλα - είναι 1 στις 10 γυναίκες κ 1 στους 4 άντρες!!! Ακόμη κ να πέσουν έξω οι εκτιμήσεις η απόσταση είναι τεράστια.

Ο λόγος είναι ότι το γάλα ειναι πλούσιο σε IGF-1 (ακόμα πιο πλούσιο στην αμερικη με την χρήση της αυξητικής BGH στις αγελάδες για να παράγουν απο 3 σε.. 30 λίτρα γάλα ημηρεσίως) κ της ταραγμένης σχεσης ασβεστίου:μαγνησίου που ενώ το φυσιολογικό είναι 2:1 στο γάλα αγγίζει τα επίπεδα του 10:1 με αποτέλεσματα να έχουμε μεγάλες ελλείψεις σε μαγνήσιο.

Για να μην το κουράζω αλλά κ να μην φοβίσω κανέναν απλά να πω ότι είμαι της άποψης γράμμωσης με μειωμένο αν όχι κομμένα γαλακτοκομικά δεν θα πάθουμε απολύτως τίποτα μιας κ στην φύση είναι κατεγεγραμένο ότι χρειαζόμαστε σίγουρα γάλα μόνο τους πρώτους μήνες της ζωής μας!

Filnabro σχετικά με την ερωτησή σου για το γάλα 0 % τσέκαρε αυτό Γιαούρτι 0% ή 2%? (http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=602&highlight=%E3%E9%E1%EF%FD%F1%F4%E9)

Gt

filnabro
16-02-08, 20:12
φιλε Gasturb με λυπεις ιδιαιτερα διοτι το γαλα ειναι κατι που μου αρεσει πολυ(ειδικα στο πρωινο με quaker! ) .αν καταναλωνω γαλα τι ποσοτητα θα μου προτεινες ημερησιως ωστε να μην με "θολωσει" και πολυ.(απο οτι καταλαβες για το πρωινο μου γινονται ολα!!! :rolf: )

Gasturb
16-02-08, 20:18
Δεν είναι εγώ τι σου προτείνω filnabro αλλά τι θυσίες είσαι διατεθειμένος να κάνεις εσύ για ένα καλύτερο αποτέλεσμα μιας κ για το bb θυσιάζουμε αρκετά από όσα μας αρέσουν αλλά κ σε τι επίπεδο βρίσκεσαι κ για το αν χρειάζεται στην τελική να κάνεις γράμμωση χωρίς γαλακτοκομικά. Εσύ κρίνεις κ αποφασίζεις.

Gt

TRIANTAFYLLOU
19-02-08, 22:37
Nα μην πνιγομαστε σε μια κουταλια νερό βρέ παιδιά το γάλα είναι καλό αλλά για τα μωρά στούς μεγάλους δεν ειναι τόσο απαραίτητο επειδη τα θρεπτικά συστατικά τα παίρνουμε και απο παράγωγα του γάλακτος οπως τυρι, γιαούρτι κτλ. οσο μεγαλώνουμε κάποια άτομα εχουν προβλημα στο γάλα λόγω ενός ενζυμου της λακτόζης που φέρνει δυσφορία στην χώνεψη. Τ ο γιαούρτι είναι καλό υποκατάστατο γιατι περιέχει τα προβιοτικά και μύκητες που είναι ιδιαίτερα ευεργετικά για την υγεία και ιδιαίτερα κατά της υπέρτασης στους ηλικιωμένους και οχι μόνο. Οσο για τα ποσοστά λίπους που λένε και κολάνε καποια άτομα ας σκεφτουν πρώτα τι ποσοστο λίπους πέρνουν απο την διατροφη τους αν παράδειγμα ειναι 10% δεν νομίζω να τούς χαλάει το γιαουρτάκι του 5% δέν είμαστε αρωστοι για να κολάμε σε τέτοια πράγματα γι αυτό γυμναζόμαστε άλλωστε. κάποιες λεπτομέρειες χρειάζονται μόνο για τους αγώνες στην προαγωνιστική περίοδο τουλάχιστον αυτά τα λέω απο προσωπική εμπειρία χρόνων μόνο τον τελευταίο μήνα πριν τον αγωνα κοβω τα γαλακτοκομικα. Γι αυτό ας μην δυσκολεύουμε την ζωή μας με τέτοιες λεπτομέρειες που εναν που δεν κατεβαίνει σε αγωνες ελάχιστα θα τον επηρεάσουν και εκείνο που παίζει ρόλο ειναι η διατροφη γενικοτερα και όχι αν φάει γιαουρτι η γαλα το βράδυ όπως και ενας που κάνει δίαιτα επιβάλετε μια φορα την εβδομάδα να φάει και τη σαβούρα πού του αρέσει οπως πιτσα πχ για να μην υπάρχει το σύνδρομο της στέρησης και να ξεγελάει τον οργανισμο, αυτο πάντα το εφάρμοζα και ποτέ δεν κατέβηκα αγράμωτος σε αγώνες . όπως και ο στρατος ο αργυράκης που πέτυχε την τέλεια γράμμωση στους τελευταίους αγώνες ενώ άλλοι που τα ψύριζαν δεν κατάφεραν κάτι ανάλογο.

Gasturb
20-02-08, 02:21
Aγαπητέ μου Ηλία

Σχετικά με την δυσανέξια της λακτόζης ναι έχει γραφεί στο παρακάτω άρθρο οπότε κ συμφωνώ.

http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=1637



Nα μην πνιγομαστε σε μια κουταλια νερό βρέ παιδιά το γάλα είναι καλό αλλά για τα μωρά στούς μεγάλους δεν ειναι τόσο απαραίτητο

Εγώ μένω σε αυτό που συμφωνεί με αυτό που λένε κ οι διατροφολόγοι μέσω των ερευνών τους οπότε κάποιοι μήνες τον χρόνο δεν κάνει κακό η απουσία των γαλακτοκομικών.

Επιπλέον οι διατροφές για γράμμωση του MB κ Sourla που υπάρχουν μέσα στο φόρουμ δεν περιέχουν γαλακτοκομικά συν οι απόψεις του Brawny παρακάτω

http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=1347 (1&2 σελίδες)

http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=894&highlight=%E3%DC%EB%E1+brawny

** υπόψην δεν μιλάμε για αγωνιστικές δίαιτες αλλά ούτε κ για γράμμωση για πέταμα αλλά για έναν αθλητή που θέλει να κάνει σωστή δουλεια. Επιπλέον μην θεωρείτε ίδια ανταπόκριση στο θόλωμα του γάλακτος σε ένα σώμα pro με τόσα άλλα 'υποβοηθήματα' κ ενός natural άλλου επιπέδου που το μόνο του 'όπλο' είναι η διατροφή.

Gt

Gasturb
22-02-08, 16:11
Η συνέχεια εδώ

http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=2413


:green:

Billy
11-03-08, 13:48
Πάντως η ορμόνη IGF-1 θεωρήται μέν ύποπτη για καρκινογεννέσεις αλλα δεν βρίσκεται μόνο στο γάλα. IGF-1 υπάρχει σε όλες τις τροφές με υψηλό περιεχόμενο σε πρωτεϊνη.

Επίσης από προσωπική μου εμπειρία είναι σίγουρο ότι τα γαλακτοκομικά βοηθάνε πράγματι στην αύξυση του μυϊκού όγκου καί μάλιστα πάρα πολύ.

PanosGlyf
18-12-13, 13:45
Εν τέλη , το γιαούρτι κρατάει ή δε κρατάει υγρά?
Εγώ τρώω 300γρ Total 2% μαζί με μία μπανάνα σαν δεκατιανό.
Από θέμα γράμμωσης είμαι καλά , απλά για κάποιο λόγο η κοιλιά μου στο κάτω μέρος είναι φουσκωμένη , σα να έχω φάει σε ταβέρνα.Μπορεί να οφείλεται στη κατανάλωση γαλακτοκομικών?

ArgoSixna
18-12-13, 13:57
Εγω παλιοτερα επινα λιγο γαλα και με εστελνε τουαλετα και θολωνα λες και πηρα 3 κιλα..

Τωρα ναι μεν εχω ξεπερασει την δυσανεξια αλλα αμα πιω 2 μερες απο 400+250 οπως προχθες+χθες ... θολωνω λες και εφαγα σε ταβερνα οπως λες :shock:

Την απωλεια λιπους δεν την επηρεαζει αλλα την γραμμωση ναι αν σου δημιουργει παρομοιο προβλημα με εμενα(θολωμα). Με το γιαουρτι δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο και τρωω σχεδον καθε απογευμα/βραδυ. λογικα επειδη ειναι πιο ευπεπτο.

totis
18-12-13, 14:41
Παιδια τα πραγματα είναι απλα και παλι παιζει ρολο ο οργανισμος του καθενος,Εγω είμαι από αυτους που μπορω να απολαμβανω ανετα τα γαλακτοκομικα.Γενικα τα γαλακτοκομικα βοηθάνε παρα πολύ και το γιαουρτακι και το γαλα είναι ενας πολυ καλος τροπος να περνει καποιος πρωτεινη και να συμπληρωνει την ημερησια ποσοτητα σε πρωτεινη.....Εγω στανταρ κάθε βραδυ θα φαω το γιαουρτακι μου συν πινω την ημερα 4 ποτήρια γαλα (από 300ml το ποτηρι)....Το γιαουρτι που περνω είναι το 2% και το γαλα που περνω το 0%.......Οσο για το αν θολωνει εγω δεν εχω δει σε μενα κατι τετοιο,είμαι παντα κατω από 10% λιπος αλλα και παλι θα πω ότι όλα αυτά είναι στα γονιδια του καθενος.....Για εμενα το βασικοτερο για όλα τα θεματα είναι τα γονιδια του καθενος.Εδώ βλέπεις υπαρχουνε παρα πολλες περιπτώσεις ατομα που γυμνάζονται χρονια τρωνε πολύ σωστα και κατεβάζουνε και τονους συμπληρώματα και δεν βλέπεις κατι σημαντικο στο αποτέλεσμα που εχουνε κανει.....Επισης κάθε οργανισμος αντιδράει διαφορετικα οποτε πρεπει να κοιταμε ο καθενας ξεχωριστα τι καθετε καλυτερα στον καθενα μας...

Surfer
18-12-13, 14:59
Και εγώ είμαι οπαδός της άποψης ότι το γάλα είναι άχρηστο στους ενήλικες, εφόσον καταναλώνω τυρί και λοιπά γαλακτοκομικά, που εξαιτίας της ζύμωσης είναι πιο σωστά για τον οργανισμό μας , από το "νεκρό" γάλα. Και μάλιστα, από προσωπική εμπειρία ακόμα και με λίπος 7%, η κατανάλωση τουλάχιστον ενός γιαουρτιού 2% και 30γρ τυρί την ημέρα, δε μου δημιουργεί πρόβλημα στη γράμμωση.

amateur666
23-06-17, 17:17
πινω αρκετο γαλα(300-500μλ) και τρωω κατα μεσο ορο ενα γιαουρτακι την ημερα και 2 scoop whey concetrate...η ερωτηση μ ειναι..αν κοψω το γαλα κ ελατωσω την whey(γιατι απο γαλα παραγωγο ειναι οποτε..)..λετε να εχω λιγοτερη κατακρατηση υγρων?

spyros Bodybuilding
23-06-17, 18:45
Το γάλα έχει καλά και αρνητικά (https://authoritynutrition.com/foods/milk/). Στα καλά του είναι ότι είναι μια καλή πήγη πρωτεϊνης με αρκετές βιταμίνες. Επίσης, βοηθάει στην καταπολέμηση της οστεοπόρωσης και μειώνει τα επίπεδα πίεση τους αίματος.

Τα κακό είναι ότι όσοι έχουν πρόβλημα με την λακτόζη, τότε θα έχουν θέμα με το γάλα. Όσοι είναι σε περίοδο γράμμωσης και έχουν σκοπό να πέσουν σε πολύ χαμηλά ποσοστά λίπους(πχ 10%) καλό θα ήταν να το κόψουν τελείως. Καλύτερα να τρώτε όσο το δυνατόν πιο φυσικά τρόφιμα γίνεται, και να αποφεύγετε τα επεξεργασμένα. Επίσης, η κατανάλωση γάλακτος έχει συνδεθεί με την αύξηση ρίσκου του καρκίνου του προστάτη, αν και οι μελέτες δεν είναι ξεκάθαρες.

Εγώ που έχω ξεκινήσει κετο, έχω κόψει το γάλα. Περιέχει αρκετό υδατάνθρακα για μια κετογονική διατροφή. Ένα ποτήρι γάλα(250 μλ) περιέχει 10γρ υδατάνθρακα, οπότε δεν γίνεται να το έχω σε κετογονική διατροφή.

Summary

Milk is one of the most nutritious drinks in the world.

Not only is it rich in high-quality protein, it is also an excellent source of vitamins and minerals, such as calcium, vitamin B12, and riboflavin.

For this reason, it may cut the risk of osteoporosis and reduce blood pressure.

On the negative side, some people are allergic to milk proteins or intolerant to milk sugar (lactose).

It has also been linked with increased risk for prostate cancer, but the evidence is weak.

At the end of the day, moderate consumption of milk may be healthy, while excessive consumption should be avoided.

beefmeup
23-06-17, 18:49
φιλε, αν εχεις την καλοσυνη..το να κανουμε καμια παραπομπη σε καποιο αρθρο γραμμενο στα αγγλικα μια στο τοσο, παει στο καλο.
εσυ σε καθε ποστ σχεδον, παραθετεις 4-5 αρθρα ολα στα αγγλικα..επειδη το φορουμ, ειναι Ελληνικο, θα σε παρακαλεσω να μην το ξανακανεις, η αν το κανεις να γραφεις μια περιληψη για το καθε λινκ που ανεβαζεις στα Ελληνικα.

spyros Bodybuilding
23-06-17, 19:00
πινω αρκετο γαλα(300-500μλ) και τρωω κατα μεσο ορο ενα γιαουρτακι την ημερα και 2 scoop whey concetrate...η ερωτηση μ ειναι..αν κοψω το γαλα κ ελατωσω την whey(γιατι απο γαλα παραγωγο ειναι οποτε..)..λετε να εχω λιγοτερη κατακρατηση υγρων?

Άμα είναι κόψε το γάλα, γιατί περιέχει υδατάνθρακα. Την whey δεν υπάρχει λόγος να την κόψεις, είναι καλή πηγή πρωτεϊνης και περιέχει πολλά οφέλη. (https://authoritynutrition.com/10-health-benefits-of-whey-protein/)

spyros Bodybuilding
23-06-17, 19:09
φιλε, αν εχεις την καλοσυνη..το να κανουμε καμια παραπομπη σε καποιο αρθρο γραμμενο στα αγγλικα μια στο τοσο, παει στο καλο.
εσυ σε καθε ποστ σχεδον, παραθετεις 4-5 αρθρα ολα στα αγγλικα..επειδη το φορουμ, ειναι Ελληνικο, θα σε παρακαλεσω να μην το ξανακανεις, η αν το κανεις να γραφεις μια περιληψη για το καθε λινκ που ανεβαζεις στα Ελληνικα.

Συγγνώμη φίλε μου, τι πάει να πει είναι ελληνικό το φόρουμ; Δεν επιτρέπεται να κάνουμε παραπομπές σε αγγλικά άρθρα; Το συγκεκριμένο site που περιέχει τα άρθρα, είναι καθαρά διατροφικό και περιέχει αρκετές μελέτες. Για αυτό είναι αξιόπιστο. Επίσης, έκανα μετάφραση του άρθρου, γιατί ανέφερα όλα τα αρνητικά και τα καλά που περιέχει το γάλα, και τα αναφέρει το αρχικό άρθρο. Άμα κάποιος έχει θέμα με τα αγγλικά, τότε μπορεί να το αναφέρει και να του κάνω μια σχετική μετάφραση.

beefmeup
23-06-17, 19:10
Συγγνώμη φίλε μου, τι πάει να πει είναι ελληνικό το φόρουμ; Δεν επιτρέπεται να κάνουμε παραπομπές σε αγγλικά άρθρα; Το συγκεκριμένο site που περιέχει τα άρθρα, είναι καθαρά διατροφικό και περιέχει αρκετές μελέτες. Για αυτό είναι αξιόπιστο. Επίσης, έκανα μετάφραση του άρθρου, γιατί ανέφερα όλα τα αρνητικά και τα καλά που περιέχει το γάλα, και τα αναφέρει το αρχικό άρθρο. Άμα κάποιος έχει θέμα με τα αγγλικά, τότε μπορεί να το αναφέρει και να του κάνω μια σχετική μετάφραση.

σου εκανα μια παρακληση για κατι που εχουμε τονισει πολλες φορες στο παρελθον στο φορουμ αυτο.
απο εκει κ περα, μπορω απλα να σου σβηνω τα ποστ.

spyros Bodybuilding
23-06-17, 19:59
σου εκανα μια παρακληση για κατι που εχουμε τονισει πολλες φορες στο παρελθον στο φορουμ αυτο.
απο εκει κ περα, μπορω απλα να σου σβηνω τα ποστ.

Συγγνώμη, αλλά δεν είμαι πολύ ενεργό μέλος του φόρουμ τα τελευταία χρόνια και σίγουρα δεν έχω δει κάπου να ξαναγίνεται αυτή η παρατήρηση. Επίσης, δεν έχω διαβάσει κάποιον κανόνα που να λέει ότι απαγορεύονται οι παραπομπές από αγγλικά άρθρα. Μόνο από εσένα διαβάζω για πρώτη φορά κάτι τέτοιο. Όπως και να έχει, άμα κάποιος έχει πρόβλημα με τα αγγλικά, τότε να το αναφέρει και να του κάνω την σχετική μετάφραση, αφού φαίνεται ότι υπάρχει τόσο μεγάλο θέμα.

beefmeup
23-06-17, 20:05
οπως εγραψα κ απο πανω, ή κανουμε μια περιληψη μεσα στο ποστ του τι γραφει το link που παραθετουμε, ή αποφευγουμε να κανουμε τετοιου ειδους παραπομπες..
δεν το ανεφερα στα προηγουμενα ποστ σου, γιατι παλι οπως εγραψα απο πανω, μια στο τοσο δεν ειναι θεμα..το αναφερω τωρα γιατι βλεπω το κανεις επι μονιμου βασεως, μην ξαναγραφουμε τα ιδια αν εχεις την καλοσυνη..δεν ξερω αν το ανεφερε κανεις αλλος, κ δεν με απασχολει αλλα το γραφω εγω σαν moderator τωρα, οποτε καλο ειναι να το εχεις υποψιν σου..για να στο γραφω προφανως κ εχει ειπωθει στο παρελθον κ εχω λογο που το γραφω.

TheWorst
23-06-17, 22:42
Γενικα αυτο εξαρταται σε τι κατασταση βρισκεσαι , αμα κοψεις το γαλα και εισαι 20% λιπος με πολλα νερα ετσι κι αλλιως μεγαλη αλλαγη δε νομιζω να δεις . Βεβαια δοκιμασε αν θες καποιες μερες και δες αν επηρεαζει ή οχι την κατακρατηση υγρων στην τωρινη σου σωματικη κατασταση .

TRIANTAFYLLOU
24-06-17, 02:20
Tο θέμα είναι ότι σε Ελληνικο φόρουμ είμαστε και κάποιοι κανονισμοί καλό είναι να τηρούνται , σίγουρα όλοι δεν διαβάζουν εκτενώς τούς κανονισμούς του φόρουμ και θεμιτό είναι να γίνει κανενα λάθος , απλα όταν γίνετε επισήμανση για κάποιο λόγο γίνετε και δεν υπάρχει θέμα εμπάθειας σε κάποιο πρόσωπο ειδικα άγνωστο :thumbup:

Εγω έχω μια απορία ποιός μπορεί να ισχυριστεί οτι αιτία της μη καλής του φόρμας είναι τα 10 γραμμάρια υδατάνθρακα που περιέχει το γάλα , για άλλους λόγους προαγωνιστικά το κοβουμε άλλος λίγο άλλος πολυ και έχει να κάνει με την τέλεια φόρμα και λεπτομέρεια που απαιτείται στούς αγωνες , αλλιως σιγα να μη δεί κανείς διαφορα
Εκτος προαγωνιστικά που επειδη όλα τα προσέχουμε , τότε είναι εύκολο το παραμικρό που μπορεί να κάνει την ζημιά να εντοπιστεί , οπως το δέρμα που χοντραίνοντας χάνετε η σκληράδα , αλλιως αν δεν βρίσκετε στο τελευταίο στάδιο κάποιος σιγα μη καταλάβει διαφορα

και εκτός αυτου αν τον αρέσει τόσο πολυ κάποιον ας το πίνει , αλλα σαν διατροφική αξία εγω το θεωρώ σκουπίδι που μόνο για τα μωρα κάνει και εκείνο καλύτερο το μητρικό γάλα
Γιατι όλα αυτα τα καλα που λέμε έχει τα έχουν άλλα προιόντα πολυ περισσότερο και εκείνο που είναι ευεργετικό για την υγεία είναι το κεφιρ , γιαουρτι , τυρί , τα παράγωγα δηλαδη που περιέχουν μύκητες και προβιοτικά
εγω πχ το χρησιμοποιώ στα δημητριακα οχι για τα διατροφικά του στοιχεία αλλα γιατι με βολεύει καμια φορα αντι για γιαούρτι , για γρηγοράδα και τρώγονται πιο γρήγορα τα δημητριακά
Εμείς πχ το κόβαμε (εγω όχι πάντα καμια φορα έπινα χωρίς να δίνω σημασία τις συνέπειες αφου ποτε δεν κατάλαβα διαφορα ) γιατι το ασβέστιο που περιέχει και κάποια συστατικα μας έκοβαν την λεπτομέρεια να γίνει η φλούδα μας λεπτη ενόψει αγώνων και χανόταν η φλεβικότητα και λέγαμε το κόβουμε το άχρηστο πράμα μη τυχόν και μας κάνει καμια ζημιά
εκτός αυτου και όλες οι τοξίνες απο το ζώο μαζεύονται στο γάλα , το οποιο καμία σχέση δεν έχει με πρίν 40-50 χρόνια , αφου η βιομηχανοποίηση έχει αλλάξει και την διατροφή των ζώων

mono AEK
24-06-17, 15:37
εκτός αυτου και όλες οι τοξίνες απο το ζώο μαζεύονται στο γάλα , το οποιο καμία σχέση δεν έχει με πρίν 40-50 χρόνια , αφου η βιομηχανοποίηση έχει αλλάξει και την διατροφή των ζώων

Εδώ τα είπες όλα!

Συμφωνώ 100%

Για αυτό και μόνο εγώ το έχω κόψει χρονια
Καλύτερο είναι το αμυγδαλογαλα και τέτοια παρεμφερή που δεν είναι ακόμα τόσο ανεπτυγμένη βιομηχανία και μαζική παραγωγή