PDA

Επιστροφή στο Forum : μυικες ομαδες



giannis64
15-07-08, 22:42
παιδια για πητε μου. το να κανεις προπονηση 5 φορες την εβδομαδα απο καθε μυικη ομαδα ξεχωρα καθε φορα ειναι λαθος? για μενα οχι αλλα θελω της γνωμες σασ\ς γιατι εχουμε διαφωνιες στο γυμναστηριο!

RUHL
15-07-08, 23:57
γιατι τοσο κολλημα με τις προπονησεις
το παρατηρησα και σε αλλα σου ποστ

οσο για τις προπονησεις υπαρχει ενα ποστ
αλλα μην περιμενεις να δεις η να σου πει καποιος τι προπονηση εχει κανει

αν θες κατι πιο συγκεκριμενο στειλε π.μ



:lol: :lol: :lol: :P :idea: :joker:

Edit lol
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?p=32641#32641

giannis64
16-07-08, 01:16
δεν ειναι κολημα. απλα περναω ευχαριστα 1 ωρα στο γυμναστιριο. μου αρεσει και επιτα οταν κανω μονο μια μυικη ομαδα καθε μερα χρειζομαι 45 λεπτα περιπου και αν κανω και αεροβια τοτε 1.30. ασε που οποτε προσπαθησα να κανω και δευτερη ομαδα λογο δουλειας δεν μπορεσα να αποδωσω καταληλα και να την γυμνασω.ενωθα κουρασμενος πολυ και τα παρατουσα γιατι εβλεπα πως ηταν αδικος κοπος.

RUHL
16-07-08, 01:18
Eδω ειναι το κανονικο ποστ τωρα

διο προγραμμα κανουμε ετσι πιστευω

εγω εχω
1 μερα ποδια
2 στηθος
3 παυση
4 πλατη
5 δελτοιδης
6 χερια(δικεφαλ-τρικεφαλ)
7παυση

Τα χερια μονα τους αποδηδουν καλυτερα επειδη μπορω να φορτοσο παραπανω ενω αν κανω στηθος τρικεφαλο ηδη ειναι γεματα αιμα και δεν μπορεις να τα προπονησης αναλογα ουτε να κανεις πολλα σετς

αποδηδη πολυ καλα για πολλα χρονια τωρα και ξεκουραζεσε πληρως
ι
εσυ τι κανεις?

giannis64
16-07-08, 17:39
εγω κανω 1μερα στηθος
2μερα πλατη
3μερα ποδια
4μερα χερια
5μερα ομους
6+7 ξεκουραση.

RUHL
16-07-08, 17:51
5 μερες σερι :affraid: μου θυμιζει τον αναγνωστου προσοχη σε τετοιες προπονησεις
ειδικα την σειρα που τις εχεις καλυτερα βαλε την 3η μερα χερια ειναι πιο ξεκουραστο ετσι αν ειναι να κανεις ντε και καλα 5 μερες εγω πανω απο 3 στην σειρα με τιποτα :chinese:

Λεγε λοιπον τι διαφωνιες ειχατε? εχω και εγω περιεργεια να μαθω :drunken: :drunken:

KATERINI 144
16-07-08, 19:08
εγω κανω 1μερα στηθος
2μερα πλατη
3μερα ποδια
4μερα χερια
5μερα ομους
6+7 ξεκουραση.
αν εχεις χρονο και ορεξη μια χαρα ειναι (αν βεβαια δεν παιρνεις εξτρα "βοηθηματα" δε χρειαζεται υπερβολες στις ασκησεις και στα σετ), και η σειρα που εχεις καλη ειναι.

TRIANTAFYLLOU
16-07-08, 19:22
δεν παίζει ρόλο το σερι αν οι προπονήσεις είναι σε σωστά όρια και δεν γίνετε υπερπροπόνηση εγω θυμάμαι κάναμε 6 μέρες σερι και μόνο κυριακή οφ απο δυο φορές την εβδομάδα κάθε ομάδα για πολλά χρόνια δεν αξίζει ούτε να ποστάρω το πρόγραμα γιατί θα πάθετε πλάκα απλά ενδεικτικά θα αναφέρω οτι μόνο για τα χέρια κάναμε απο 25 σέτ για στήθος καμιά 45 , σκουώτ κάτω απο 8 σέτ σε καμία περίπτωση αφού λέγαμε το δυσκολότερο άθλημα στον κόσμο είναι το ββ έτσι νομίζαμε γιατί μας ερχόταν πολλές φορές να λιποθυμήσουμε στην προπόνηση . απλά δεν ξέραμε οτι μόνο εμείς το κάναμε αυτό.
τωρα τι πάθαμε απο αυτό απολύτως τίποτε σε θέμα ζημιάς ενοώ, ουτε οι μυς καηκαν ουτε τίποτε γιατί και καλό ζέσταμα κάναμε και αποθεραπεία και διατάσεις απλά όγκο δεν μπορούσα να βάλω και όλο τον χρόνο ήμουν φέτες με 6000 θερμίδες την ημέρα και σαβούρα αφού κατέβαινα στούς περισσότερους αγώνες με 15 μέρες δίαιτα .
τώρα όμως απολαμβάνω αυτά που πέρασα τι ενοώ δεν γυμνάζομαι λόγω υποχρεώσεων τακτικά και σωστα δεν κάνω καθόλου διατροφή και εγινα χάλια αλλά αυτό είναι σχετικό γιατί ακόμη και χάλια πάλι φαίνονται οι κοιλιακοί . το μόνο κακό που μου έκανε αυτό το πρόγραμμα ηταν στασιμότητα στην μυική αναπτυξη αλλά είχα φυσική κατάσταση μουλαριού και γράμμωση όλο τον χρόνο.
τελικά καταλήγουμε στο συμπέρασμα οτι αν καρφώσεις ενα καρφί δεν χρειάζετε να το χτυπάς αλλο μπορεί και να το χαλάσεις το ίδιο ισχύει και στην προπόνηση όταν περνάμε τα όρια αλλά αυτο είναι σχετικό με τον καθένα γιατί ο καθενας με την εμπειρία διαβάζει τα μυνήματα που δίνει το σωμα του και ξέρει που θα σταματήσει δηλαδή μιλάμε για ενστικτώδης προπόνηση ενας που γυμνάζετε χρόνια και σοβαρά μαθαίνει να ξέρει τα όρια του και αυτά δεν είναι ίδια κάθε φορά .
πολλές φορές κατι όταν δεν είναι το ιδανικό δεν συμαίνει δεν μπορεί να έχει αποτέλεσμα όπως αν κάνεις 5 μέρες προπόνηση συνεχόμενα επειδή ετσι βολεύει η μας ευχαριστεί αν γίνετε σωστός συνδιασμός ασκήσεων και μυικών ομάδων πάλι θα έχουμε οφέλη ενα παράδειγμα αν σημερα πχ κάνουμε δικέφαλο αυριο αν κάνουμε πλάτη τότε θα έχουμε πρόβλημα γιατί θα είναι κουρασμένος ο δικέφαλός και δεν θα τραβάμε στην πλάτη ετσι ενα παράδειγμα.

giannis64
16-07-08, 21:26
+++ Ηλια. ειμαστε και συμπολητες και παω και σε γνωστο σου γυμναστηριο. τελος παντων η σηρα της προπονησης δεν ειναι παντα η ιδια στη σηρα. της αλλαζω συνεχεια. αλλωστε με αυτο το προγραμα δεν χρειαζετε να περναω και πολλες ωρες στο γυμναστηριο. 1 και 15 λεπτα ειναι αρκετα. (οταν δεν υπαρχη αεροβια βεβαια)

TRIANTAFYLLOU
16-07-08, 21:36
κατάλαβα αυτό που λές για την προπόνηση, αλλά δεν κατάλαβα σε πιό γυμναστήριο πηγαίνεις και όταν λές συμπολίτες ενοείς απο χρυσούπολη η καβάλα;

giannis64
16-07-08, 21:38
απο καβαλα!! παω στου τασου.

TRIANTAFYLLOU
16-07-08, 21:42
βέβαια με τον τασούλη είμασταν και συμαθητές στο γυμνάσιο ίδια τάξη και αίθουσα το 77,78,79 τα χαιρετίσματά μου .

giannis64
16-07-08, 21:47
ναι ξερω. εχει και φοτο σου μεσα στο γυμνστηριο. εχεις και καλο solarium!!!!! xaxa!!!

RUHL
16-07-08, 21:47
Λεγε λοιπον τι διαφωνιες ειχατε? εχω και εγω περιεργεια να μαθω :drunken: :drunken:
Μια απαντηση εδω?

balantis
16-07-08, 22:07
egw kanw
1mera podia
2mera stithos karpous
3mera aerobia
4mera plati dikefalo
5mera wmous trikefalo
6+7 ksekourasi kai ligo kolimpi
ine kala?

giannis64
16-07-08, 22:12
για να κανεις μονο μια μερα αεροβια θα πρεπει να εισαι φετες! εγω προσωπικα δεν συμφωνω μετα απο πλατη δυκεφαλους και με στηθος τρικεφαλο!

Betrex
16-07-08, 22:21
για να κανεις μονο μια μερα αεροβια θα πρεπει να εισαι φετες! εγω προσωπικα δεν συμφωνω μετα απο πλατη δυκεφαλους και με στηθος τρικεφαλο!

+1

θα προτιμούσα αντίστροφα,δλδ στήθος δικέφαλο και πλάτη τρικέφαλο μιας και το στήθος "πιάνει" πολύ το τρικέφαλο και η πλάτη "πίανει" το δικέφαλο.

Billy
24-07-08, 21:25
για να κανεις μονο μια μερα αεροβια θα πρεπει να εισαι φετες! εγω προσωπικα δεν συμφωνω μετα απο πλατη δυκεφαλους και με στηθος τρικεφαλο!

+1

θα προτιμούσα αντίστροφα,δλδ στήθος δικέφαλο και πλάτη τρικέφαλο μιας και το στήθος "πιάνει" πολύ το τρικέφαλο και η πλάτη "πίανει" το δικέφαλο.

βασικά στίς ασκήσεις γιά την Πλάτη δέν πρέπει να συμετέχουν οι Δικέφσλοι καθόλου, αν συμετέχουν είναι κακιά τεχνική.
Όταν κάνεις πχ Pulldown ποτέ δέν τραβάς με τους Δικέφαλους αλλά με τους Πλατύς Ραχιαίους αυτοί είναι οι μύς που πρέπει να συσπώνται στο μαξιμουμ, οι δικέφαλοι θα πρέπει να είναι εντελώς χαλαροί,
Το ίδιο ισχύει καί στις κωπηλατικές κλπ, οι δικεφαλοι πάντα χαλαροί.

RUHL
24-07-08, 21:46
Billy ευχαρηστω για την ασκηση της πλατης που με προτηνες :toast: :toast: δουλευει και τελικα κανει καλο και στον πονεμενο δελτοειδη μου που εχω τραυματησμο με μια μικρη ερευνα που εκανα
http://youtube.com/watch?v=cPgEmJdDQzg

alekoukosmyconian
25-07-08, 00:20
προσωπικα παίζω ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΝΗΣΤΙΚΟΣ ΑΕΡΟΒΙΑ ΣΥΝΟΛΟ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΜΕΤΑ ΤΑ ΒΑΡΗ 10 ΑΕΡΟΒΙΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ

δευτέρα: στήθος και δικέφαλοι
τρίτη: πλάτη,τραπέζιοι και κοιλιά
τετάρτη: πόδια μόνα τους ( ή μονο ΤΕΤΡΑΚΕΦΑΛΑ, ΠΡΟΣΑΓΩΓΟΥΣ,ΓΑΜΠΕΣ
πέμτη: αερόβια και κοιλιά
παρασκευή: ώμοι και τρικέφαλα
σάββατο: ή πόδια μόνα τους( μονο ΔΙΚΕΦΑΛΑ ΜΗΡΙΑΙΑ,ΠΡΟΣΑΓΩΓΟΥΣ,ΓΑΜΠΕΣ) ή αερόβια μονο αν ΤΕΤΑΡΤΗ ΟΛΟ ΤΟ ΠΟΔΙ
κυριακή: ΞΕΟΥΡΑΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΕΡΟΒΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΒΑΡΗ

Billy
25-07-08, 20:46
Billy ευχαρηστω για την ασκηση της πλατης που με προτηνες :toast: :toast: δουλευει και τελικα κανει καλο και στον πονεμενο δελτοειδη μου που εχω τραυματησμο με μια μικρη ερευνα που εκανα
http://youtube.com/watch?v=cPgEmJdDQzg

μεγάλε, είσαι σίγουρος ότι είναι Δελτοειδής;;;;;
μήπως είναι κάποιος εσωτερικός μύς;;;
μήπως ο πόνος έρχεται από μέσα;;

Γιά ψάξου παλικάρι μου γιατί κάπως έτσι αρχίζουν οι τραυματισμοί στους ώμους

RUHL
25-07-08, 21:59
μπροστα δελτοειδης εχω χρονιο προβλημα την επαθα απο μειρκες ασκησης(πιεσεις παγκου και τερμα ανοιχτη λαβη στο μονοζυγο με πολα κιλα στην μεση) καμια 4-5 χρονια πριν

KATERINI 144
26-07-08, 23:18
ας προσεχες :spank:

giannis64
28-07-08, 20:53
πω πω κακια!!!!! :evil2: (χιουμορ)

philipposmich
28-07-08, 22:32
Off topic....