PDA

Επιστροφή στο Forum : Χοντρούλα αλλά ελπίζω.....



fatgirl
10-07-12, 19:44
Καλησπέρα και από μένα...:)
Είμαι 38 χρονών, 80 κιλά και 1.72 ύψος.
Το πρώτο που θα σκεφτείτε είναι, "άσε μας χριστιανή μου, μπες σε κανενα σαιτ με δίαιτες και μετά από κανά τρίμηνο δίαιτας και κανά χρόνο γυμναστική έλα να τα ξαναπούμε".
Αυτό θα ήταν το λογικό, το παράλογο είναι πως χρόνια τώρα αυξομειώσεων βάρους, (είμαι στα πιο βαριά μου) και αδιέξοδο φλερτ με το γυμναστήριο, αποφάσισα πως πρέπει να αλλάξω τρόπο ζωής: να αγαπήσω κατ' αρχήν το σώμα μου και να κάνω κάτι γι αυτό.
Σιγά την ανακάλυψη, θα πείτε. (Είμαι σε φάση αυτοκριτικής όμως και αναγκάζομαι να διαπιστώνω ακόμη και τα αυτονόητα).

Κάπου εκεί λοιπόν άρχισα να χαζεύω το φόρουμ και πραγματικά να θαυμάζω την αυτοσυγκράτηση και την πειθαρχεία όλων σας, τις θυσίες αλλά και το βλέμμα στο στόχο που εξαφανίζει την όρεξη για μια καρμπονάρα ή αλκοολ, (ειδικά αυτά τα υπερθερμιδικά κοκταίλ του καλοκαιριού).

Σκέφτομαι λοιπόν να ξεκινήσω δίαιτα.
Πάω ήδη γυμναστήριο, (σπάνια, αλλά πάω), όπου συνήθως μπαίνω σε προγράμματα αερόβικης/πιλάτες.

Αυτά....:(

RAMBO
10-07-12, 19:59
Καλως ηρθες,υπομονη και ολα θα γινουν:wave:

Nikolas_mk2
10-07-12, 20:00
Καλησπέρα,
είπες το κυριώτερο....''αποφάσισα πως πρέπει να αλλάξω τρόπο ζωής''...Αν είσαι διατεθημένη να ακολουθησεις και στην πράξη αυτο το σκεπτικο τοτε σε 6 μήνες το πολυ-απο σήμερα θα δεις μια σπουδαία διαφορά οχι μονο στον καθρεπτη αλλά κυριως στην καθημερινότητα και στην διαθεση σου ή οποια θα ανεβαινει με τον καιρό.....Όσο για τις διαιτες,δεν ξερω αν ειναι η καταλληλη λεξη,ειδικα για τα κιλα σου νομιζω πως μια προσεγμενη διατροφή(μαζι με λιγο αλκοόλ και καρμποναρα μεσα-όπως όλων μας! :green:) σε συνδιασμό με συστηματική αεροβια ασκηση-ποτε ξανά αραιά και που!!!( :P )-θα σου δωσει σύντομα την ανανεωση που ψάχνεις,λίγη προσοχη θελει στα διατροφικά ''μυστικά'' και προσηλωση στο στοχο σου,τα υπολοιπα θα ερθουν με τον καιρό! :thumbup:

TRIANTAFYLLOU
10-07-12, 20:14
Καλησπέρα και από μένα...:)
Είμαι 38 χρονών, 80 κιλά και 1.72 ύψος.
Το πρώτο που θα σκεφτείτε είναι, "άσε μας χριστιανή μου, μπες σε κανενα σαιτ με δίαιτες και μετά από κανά τρίμηνο δίαιτας και κανά χρόνο γυμναστική έλα να τα ξαναπούμε".
Αυτό θα ήταν το λογικό, το παράλογο είναι πως χρόνια τώρα αυξομειώσεων βάρους, (είμαι στα πιο βαριά μου) και αδιέξοδο φλερτ με το γυμναστήριο, αποφάσισα πως πρέπει να αλλάξω τρόπο ζωής: να αγαπήσω κατ' αρχήν το σώμα μου και να κάνω κάτι γι αυτό.
Σιγά την ανακάλυψη, θα πείτε. (Είμαι σε φάση αυτοκριτικής όμως και αναγκάζομαι να διαπιστώνω ακόμη και τα αυτονόητα).

Κάπου εκεί λοιπόν άρχισα να χαζεύω το φόρουμ και πραγματικά να θαυμάζω την αυτοσυγκράτηση και την πειθαρχεία όλων σας, τις θυσίες αλλά και το βλέμμα στο στόχο που εξαφανίζει την όρεξη για μια καρμπονάρα ή αλκοολ, (ειδικά αυτά τα υπερθερμιδικά κοκταίλ του καλοκαιριού).

Σκέφτομαι λοιπόν να ξεκινήσω δίαιτα.
Πάω ήδη γυμναστήριο, (σπάνια, αλλά πάω), όπου συνήθως μπαίνω σε προγράμματα αερόβικης/πιλάτες.

Αυτά....:(

κατ αρχήν να σε καλωσορ'ισω στο φόρουμ και να σου πώ πως πάνω απ όλα έχει σημασία πως νιώθουμε εμείς με τον εαυτό μας , σε χαλάνε κάποια πράματα συνειδητοποίησες ότι θέλεις να αλλάξεις και έχω να σου πώ πώς όλα γίνονται και είναι εφικτά εκτός απ του σπανού τα γένια .

όλα είναι θέμα στόχων που βάζουμε και ψυχολογίας , μπορεί μια γυναίκα με περισσότερα κιλα ακόμα και χοντρούλα , να είναι ευχάριστος άνθρωπος με ενέργεια και αυτοπεποίθηση και μια φαινομενικά τέλεια , να είναι μεσα στην ανασφάλεια και στην μιζέρια .

το θεμα δεν είναι απλα να πετύχουμε ενα όμορφο σώμα που να νιώθουμε όμορφα με τον εαυτό μας , αλλα με ποιό τίμημα το πετύχαμε , αν δηλαδή είμαστε μεσα στο άγχος μη φάμε τίποτε παραπάνω και χαλάσουμε το σχήμα είναι δώρο άδωρο που λένε , αυτο εξαρτάτε απο τι στόχους έχει ο καθένας και η καθε μια , αλλο να είναι κάποιος η κάποια αθλητης αγωνιστικός και άλλο απλα για μας να κάνουμε ακραία πράματα. γι αυτο και λέω θεμα προτεραιοτήτων και στόχων.

εσυ με καλή διάθεση και ψυχολογία να αλλάξεις πράγματα επάνω σου και με γνώσεις απλές εύκολα εφαρμόσιμες που μπορείς να πάρεις απο το φόρουμ , μπορείς άνετα να πετύχεις τον στόχο σου , με απλα πράγματα εύκολα στην εφαρμογή τους για να μπορείς να τα κάνεις τρόπο ζωής , μπορείς να πετύχεις τον στόχο σου

και όσο και να μην αγαπάς την γυμναστική που λογικό είναι δεν είναι όλοι αθλητικοί τύποι , μπορείς όμως να την αγαπήσεις βλέποντας τα αποτελέσματα επάνω σου , οπότε αυτο θα είναι ενα κίνητρο να συνεχίσεις με όρεξη , γι αυτο λένε το αγώι ξυπνάει τον αγωγιάτη , αν βλέπεις να νοιώθεις καλύτερα να έχεις ευεξία και να χάνεις κάποια κιλα , επόμενο είναι να έχεις μια ώθηση στο να συνεχίσεις

και να ξέρεις δεν μετράει απλα τι εικόνα ΄βγάζουμε πρός τα έξω , αλλα το πώς νοιώθουμε μεσα μας και πόσο ισοροπημένοι είμαστε και για να τα λές όλα αυτα δείχνει πως είσαι πλέον αποφασισμένη να κάνεις κάτι για σένα

και δεν το λέω τώρα ούτε μόνο εγω ότι η ηλικία δεν είναι αρνητικός παράγων , είσαι μια χαρα ηλικιακα και μπορείς να πετύχεις πολλα , έχω πολλα ντοκουμέντα γι αυτο που λέω :thumbup:

fatgirl
10-07-12, 20:19
Καλησπέρα,
είπες το κυριώτερο....''αποφάσισα πως πρέπει να αλλάξω τρόπο ζωής''...Αν είσαι διατεθημένη να ακολουθησεις και στην πράξη αυτο το σκεπτικο τοτε σε 6 μήνες το πολυ-απο σήμερα θα δεις μια σπουδαία διαφορά οχι μονο στον καθρεπτη αλλά κυριως στην καθημερινότητα και στην διαθεση σου ή οποια θα ανεβαινει με τον καιρό.....Όσο για τις διαιτες,δεν ξερω αν ειναι η καταλληλη λεξη,ειδικα για τα κιλα σου νομιζω πως μια προσεγμενη διατροφή(μαζι με λιγο αλκοόλ και καρμποναρα μεσα-όπως όλων μας! :green:) σε συνδιασμό με συστηματική αεροβια ασκηση-ποτε ξανά αραιά και που!!!( :P )-θα σου δωσει σύντομα την ανανεωση που ψάχνεις,λίγη προσοχη θελει στα διατροφικά ''μυστικά'' και προσηλωση στο στοχο σου,τα υπολοιπα θα ερθουν με τον καιρό! :thumbup:

...καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση και κυρίως για την υποστήριξη.
Το κακό με μένα (εξ και οι αυξομειώσεις), είναι πως αν πω, (μετά απο χίλιες φορές) πως θα κάνω δίαιτα, θα κάνω.
Αν παρεκλίνω έστω και στο ελάχιστο, τη χαλάω. Είμαι γενικά των άκρων: ή θα τρώω ότι παχυντικό κυκλοφορεί ή θα ακολουθώ με εβλάβεια ακόμη και την πιο δύσκολη δίαιτα, (το κακό είναι πως το δεύτερο μου συμβαίνει σπάνια).

Ο λόγος λοιπόν που άνοιξα το θέμα είναι για να σας πω τι εχω αποφασίσει να τρώω και να μου δώσετε τα φώτα σας, (εννοείται πως έβγαλα τη διατροφή διαβάζοντας εδώ μέσα).
Στόχος μου είναι να αδυνατίζω και παράλληλα να κάνω γυμναστική, (και εδώ θέλω βοήθεια) ώστε να δυναμώσω λίγο το σώμα μου.
Εδώ να σημειώσω πως έχω σώμα βατράχου: αδύνατα άκρα και όλα τα κιλά κοιλιά και στομάχι, (πολύ κολακευτικός και θυληκός σωματότυπος :Ρ).

Λοιπόν:
Πρωινό μια φρυγανιά ολικής με μια φέτα γαλοπούλα.

Δεκατιανό ένα μήλο.

Μεσημέρι φασόλια μαυρομάτικα με χόρτα.

Απόγευμα ένα γιαούρτι 2%

βράδυ κοτοπουλο/τονο/μοσχάρι με χόρτα.

Αυτά....

Πως σας φαίνεται?

vaggan
10-07-12, 20:23
Καλησπέρα και από μένα...:)
Είμαι 38 χρονών, 80 κιλά και 1.72 ύψος.
Το πρώτο που θα σκεφτείτε είναι, "άσε μας χριστιανή μου, μπες σε κανενα σαιτ με δίαιτες και μετά από κανά τρίμηνο δίαιτας και κανά χρόνο γυμναστική έλα να τα ξαναπούμε".
Αυτό θα ήταν το λογικό, το παράλογο είναι πως χρόνια τώρα αυξομειώσεων βάρους, (είμαι στα πιο βαριά μου) και αδιέξοδο φλερτ με το γυμναστήριο, αποφάσισα πως πρέπει να αλλάξω τρόπο ζωής: να αγαπήσω κατ' αρχήν το σώμα μου και να κάνω κάτι γι αυτό.
Σιγά την ανακάλυψη, θα πείτε. (Είμαι σε φάση αυτοκριτικής όμως και αναγκάζομαι να διαπιστώνω ακόμη και τα αυτονόητα).

Κάπου εκεί λοιπόν άρχισα να χαζεύω το φόρουμ και πραγματικά να θαυμάζω την αυτοσυγκράτηση και την πειθαρχεία όλων σας, τις θυσίες αλλά και το βλέμμα στο στόχο που εξαφανίζει την όρεξη για μια καρμπονάρα ή αλκοολ, (ειδικά αυτά τα υπερθερμιδικά κοκταίλ του καλοκαιριού).

Σκέφτομαι λοιπόν να ξεκινήσω δίαιτα.
Πάω ήδη γυμναστήριο, (σπάνια, αλλά πάω), όπου συνήθως μπαίνω σε προγράμματα αερόβικης/πιλάτες.

Αυτά....:(σε ενα χρονο θα σε κανουμε λαμπαδα...δεν χρειαζεται να στερηθεις τα παντα για να φτιαξεις το σωμα των ονειρων σου..αρκει το σπανια στο γυμναστηριο να γινει συχνα..αυτη ειναι η μεγαλυτερη δεσμευση σου:welcome:

72K
10-07-12, 20:27
Εγώ δεν σε βρίσκω χοντρούλα αλλά "μπαμπάτσικια" όπως λέμε και στο χωριό μου. Παρ'ολα αυτά αν θέλεις να αδυνατίσεις πολύ η επιλογή σου είναι σεβαστή:welcome:

fatgirl
10-07-12, 20:31
κατ αρχήν να σε καλωσορ'ισω στο φόρουμ και να σου πώ πως πάνω απ όλα έχει σημασία πως νιώθουμε εμείς με τον εαυτό μας , σε χαλάνε κάποια πράματα συνειδητοποίησες ότι θέλεις να αλλάξεις και έχω να σου πώ πώς όλα γίνονται και είναι εφικτά εκτός απ του σπανού τα γένια .

Είμαι σίγουρη για αυτό, έχω κάποια παραδείγματα ανθρώπων που είχαν πραγματικό πρόβλημα και βάζοντας ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ στόχο, κατάφεραν να αλλάξουν 100% την εμφάνιση τους.

όλα είναι θέμα στόχων που βάζουμε και ψυχολογίας , μπορεί μια γυναίκα με περισσότερα κιλα ακόμα και χοντρούλα , να είναι ευχάριστος άνθρωπος με ενέργεια και αυτοπεποίθηση και μια φαινομενικά τέλεια , να είναι μεσα στην ανασφάλεια και στην μιζέρια .

Λυπάμαι που θα το πω αυτό, αλλα δεν πιστεύω πως μια γυναίκα χοντρούλα όσο ευχάριστος άνθρωπος και με αυτοπεποίθηση αν είναι, νιώθει καλά με τα κιλά της. Μπορεί να έχει συμβιβαστεί όμως γιατί για διάφορους ψυχολογικούς, (κυρίως) λόγους είναι αδύναμη να φτάσει σε στόχο και έτσι προσπαθεί να περάσει στους άλλους πως δεν έχει πρόβλημα με το...πρόβλημα.....

το θεμα δεν είναι απλα να πετύχουμε ενα όμορφο σώμα που να νιώθουμε όμορφα με τον εαυτό μας , αλλα με ποιό τίμημα το πετύχαμε , αν δηλαδή είμαστε μεσα στο άγχος μη φάμε τίποτε παραπάνω και χαλάσουμε το σχήμα είναι δώρο άδωρο που λένε , αυτο εξαρτάτε απο τι στόχους έχει ο καθένας και η καθε μια , αλλο να είναι κάποιος η κάποια αθλητης αγωνιστικός και άλλο απλα για μας να κάνουμε ακραία πράματα. γι αυτο και λέω θεμα προτεραιοτήτων και στόχων.

Συμφωνώ απολυτα. Το κακό με μένα είναι πως κατά διαστήματα, (λόγω δουλειάς περισσότερο) αλλάζω προτεραιότητες και μπουκώνω το άγχος μου με τόνους φαγητό αλλά και αλκοόλ και μέχρι να τελειώσει αυτή η περίοδος παίρνω συνέχεια κιλά. Τώρα είμαι σε φάση ησυχίας γι αυτό καια τον βλέπω σαν προτεραιότητα.

εσυ με καλή διάθεση και ψυχολογία να αλλάξεις πράγματα επάνω σου και με γνώσεις απλές εύκολα εφαρμόσιμες που μπορείς να πάρεις απο το φόρουμ , μπορείς άνετα να πετύχεις τον στόχο σου , με απλα πράγματα εύκολα στην εφαρμογή τους για να μπορείς να τα κάνεις τρόπο ζωής , μπορείς να πετύχεις τον στόχο σου

και όσο και να μην αγαπάς την γυμναστική που λογικό είναι δεν είναι όλοι αθλητικοί τύποι , μπορείς όμως να την αγαπήσεις βλέποντας τα αποτελέσματα επάνω σου , οπότε αυτο θα είναι ενα κίνητρο να συνεχίσεις με όρεξη , γι αυτο λένε το αγώι ξυπνάει τον αγωγιάτη , αν βλέπεις να νοιώθεις καλύτερα να έχεις ευεξία και να χάνεις κάποια κιλα , επόμενο είναι να έχεις μια ώθηση στο να συνεχίσεις

Το φόρουμ και όσα έχω διαβάσει μέχρι τώρα, με έχουν "ανεβάσει" πολύ γιατί βλέπω ανθρώπους που πραγματικά "έχτισαν" το σώμα τους και έφτασαν στο στόχο τους.
Να διευκρινήσω πως 2-3 φορές στη ζωή μου που είχα κολλήσει έστω και για ένα μικρό διάστημα στο γυμανστήριο, είδα πραγματική διαφορά ειδικά στα πόδια μου.

και να ξέρεις δεν μετράει απλα τι εικόνα ΄βγάζουμε πρός τα έξω , αλλα το πώς νοιώθουμε μεσα μας και πόσο ισοροπημένοι είμαστε και για να τα λές όλα αυτα δείχνει πως είσαι πλέον αποφασισμένη να κάνεις κάτι για σένα

Αυτό που βγάζω προς τα έξω είναι ακριβώς αυτό που νιώθω και μέσα μου: νιώθω χάλια με το σώμα μου.

και δεν το λέω τώρα ούτε μόνο εγω ότι η ηλικία δεν είναι αρνητικός παράγων , είσαι μια χαρα ηλικιακα και μπορείς να πετύχεις πολλα , έχω πολλα ντοκουμέντα γι αυτο που λέω :thumbup:

Σε ευχαριστώ πολύ ............:)

fatgirl
10-07-12, 20:34
σε ενα χρονο θα σε κανουμε λαμπαδα...δεν χρειαζεται να στερηθεις τα παντα για να φτιαξεις το σωμα των ονειρων σου..αρκει το σπανια στο γυμναστηριο να γινει συχνα..αυτη ειναι η μεγαλυτερη δεσμευση σου:welcome:


....σε ευχαριστώ!
Ένας από τους λόγους που γράφτηκα στο φόρουμ, είναι το ενδιαφέρον που δείχνετε προς τα μέλη.
Νιώθω ήδη καλύτερα...:)

fatgirl
10-07-12, 20:35
Εγώ δεν σε βρίσκω χοντρούλα αλλά "μπαμπάτσικια" όπως λέμε και στο χωριό μου. Παρ'ολα αυτά αν θέλεις να αδυνατίσεις πολύ η επιλογή σου είναι σεβαστή:welcome:


κοίτα, αν είχα τα κιλά σε στήθος και γλουτούς το ίδιο θα ένιωθα και γω :ΡΡΡ
Το κακό είναι πως τα χω κοιλιά και στομάχι....:(

TRIANTAFYLLOU
10-07-12, 20:49
Λυπάμαι που θα το πω αυτό, αλλα δεν πιστεύω πως μια γυναίκα χοντρούλα όσο ευχάριστος άνθρωπος και με αυτοπεποίθηση αν είναι, νιώθει καλά με τα κιλά της. Μπορεί να έχει συμβιβαστεί όμως γιατί για διάφορους ψυχολογικούς, (κυρίως) λόγους είναι αδύναμη να φτάσει σε στόχο και έτσι προσπαθεί να περάσει στους άλλους πως δεν έχει πρόβλημα με το...πρόβλημα.....

σκέψου όμως και κάτι άλλο ότι λές δεν νοιώθω καλα με το σωμα μου και με ρίχνει ψυχολογικα , οπότε φτιάχνεις το σώμα σου δεν λέμε να γίνεις φέτες αλλα σε ικανοποιητικά επίπεδα , η να βλέπεις μια σταδιακή βελτίωση που να σε δίνει έξτρα κίνητρο

η άλλη η ό άλλος όμως που ήδη είναι σε καλό επίπεδο και δεν νιώθει καλα η είναι μεσα στην ανασφάλεια , η νομίζει ότι το πάν είναι το σώμα , τι του μένει να κάνει?
εγω τα λέω αυτα γιατι 'ώς αγωνιστικός αθλητής του ββ ποτε δεν ήμουν ευχαριστημένος όπως και πολλοί και ζητάμε το κάτι παραπάνω , όταν όμως δεν είμαι αγωνιστικός λέω χαλάρωσε και δεν γίνετε να είμαι στην μπρίζα συνέχεια και να στερούμε και αυτό που μου αρέσει αλλα όταν ήμουν αγωνιστικός δεν το έτρωγα , να πιω και τα ποτάκια μου και τις παγωμένες τις μπύρες μου .

ξεκίνα λοιπόν συστηματικα το γυμναστήριο πρόσεχε την διατροφή σου και ανα διαστήματα τρώγε και κατι που σ αρέσει αλλα δεν επιτρέπετε να φεύγει το σύνδρομο της στ'ερησης και θα δείς αλλαγες που θα σε χαροποιήσουν και αυτό θα είναι ενα έξτρα κίνητρο για την συνέχεια , εγω δεν τα λέω αυτα για να τα πώ αλλα έχω χειροπιαστα παραδείγματα στο γυμναστήριο στα τόσα χρόνια , ανθρώπων ανδρων και γυναικών που άλλαξαν ριζικά

θυμάμε μια καθηγήτρια αγγλικών καμια 40 χρονών στα 43-44 ήταν πιο καλή απο τα 30 και με έλεγε , που μυαλό ηλία όταν ήμουν νεα να έκανα γυμναστική την έβλεπα σαν καταναγκαστικά έργα και τωρα είμαι πορωμένη και συνειδητοποιημένη

TRIANTAFYLLOU
10-07-12, 20:53
Αυτό που βγάζω προς τα έξω είναι ακριβώς αυτό που νιώθω και μέσα μου: νιώθω χάλια με το σώμα μου.

το θέμα δεν είναι πως νοιώθουμε αλλα τι κάνουμε γι αυτο , μπορεί να νιώθεις χάλια αλλα να μην κάνεις κάτι γι αυτο απλα να κάθεσαι και να μοιρολατρείς και μπορεί να νοιώθεις χάλια αλλα να πείς θα το αλλάξω να αλλάξει η ψυχολογία μου και αυτό είναι το σωστό και αυτο δείχνεις τωρα ότι είσαι αποφασισμένη και ορεξάτη :toast:

fatgirl
10-07-12, 20:53
σκέψου όμως και κάτι άλλο ότι λές δεν νοιώθω καλα με το σωμα μου και με ρίχνει ψυχολογικα , οπότε φτιάχνεις το σώμα σου δεν λέμε να γίνεις φέτες αλλα σε ικανοποιητικά επίπεδα , η να βλέπεις μια σταδιακή βελτίωση που να σε δίνει έξτρα κίνητρο

η άλλη η ό άλλος όμως που ήδη είναι σε καλό επίπεδο και δεν νιώθει καλα η είναι μεσα στην ανασφάλεια , η νομίζει ότι το πάν είναι το σώμα , τι του μένει να κάνει?
εγω τα λέω αυτα γιατι 'ώς αγωνιστικός αθλητής του ββ ποτε δεν ήμουν ευχαριστημένος όπως και πολλοί και ζητάμε το κάτι παραπάνω , όταν όμως δεν είμαι αγωνιστικός λέω χαλάρωσε και δεν γίνετε να είμαι στην μπρίζα συνέχεια και να στερούμε και αυτό που μου αρέσει αλλα όταν ήμουν αγωνιστικός δεν το έτρωγα , να πιω και τα ποτάκια μου και τις παγωμένες τις μπύρες μου .

ξεκίνα λοιπόν συστηματικα το γυμναστήριο πρόσεχε την διατροφή σου και ανα διαστήματα τρώγε και κατι που σ αρέσει αλλα δεν επιτρέπετε να φεύγει το σύνδρομο της στ'ερησης και θα δείς αλλαγες που θα σε χαροποιήσουν και αυτό θα είναι ενα έξτρα κίνητρο για την συνέχεια , εγω δεν τα λέω αυτα για να τα πώ αλλα έχω χειροπιαστα παραδείγματα στο γυμναστήριο στα τόσα χρόνια , ανθρώπων ανδρων και γυναικών που άλλαξαν ριζικά

θυμάμε μια καθηγήτρια αγγλικών καμια 40 χρονών στα 43-44 ήταν πιο καλή απο τα 30 και με έλεγε , που μυαλό ηλία όταν ήμουν νεα να έκανα γυμναστική την έβλεπα σαν καταναγκαστικά έργα και τωρα είμαι πορωμένη και συνειδητοποιημένη


Θα σταθώ σε αυτό που είπες για όσους είναι σε ικανοποιητικό επίπεδο και νιώθουν ανασφάλεια: αυτό σημαίνει πως περίμεναν ότι φτιάχνοντας ένα όμορφο σώμα θα λύνονταν πολλά από τα προβληματα τους, (που σαφως δεν ισχύει), ή βρήκαν την αποδοχή που δεν είχαν φτιάχνοντας σώμα και έτσι ζουν με το φόβο πως θα τα χάσουν όλα αν χάσουν την εμφάνιση.

Σε ευχαριστώ για τα αισιόδοξα λόγια σου.....:)

fatgirl
10-07-12, 20:56
το θέμα δεν είναι πως νοιώθουμε αλλα τι κάνουμε γι αυτο , μπορεί να νιώθεις χάλια αλλα να μην κάνεις κάτι γι αυτο απλα να κάθεσαι και να μοιρολατρείς και μπορεί να νοιώθεις χάλια αλλα να πείς θα το αλλάξω να αλλάξει η ψυχολογία μου και αυτό είναι το σωστό και αυτο δείχνεις τωρα ότι είσαι αποφασισμένη και ορεξάτη :toast:


:)
Αν ήμουν σε αυτή τη φάση θα έμπαινα σε φόρουμ ψυχολογίας και θα κλαιγόμουν όλη μέρα ότι παχαίνω από αέρα και ο κόσμος είναι ρατσιστής με τους ανθρώπους που έχουν παραπανίσια κιλά, κανείς δεν εκτιμά τν καλή καρδιά, τα ψυχικά χαρίσματα και μπλα μπλα μπλα.....

TRIANTAFYLLOU
10-07-12, 21:01
Θα σταθώ σε αυτό που είπες για όσους είναι σε ικανοποιητικό επίπεδο και νιώθουν ανασφάλεια: αυτό σημαίνει πως περίμεναν ότι φτιάχνοντας ένα όμορφο σώμα θα λύνονταν πολλά από τα προβληματα τους, (που σαφως δεν ισχύει), ή βρήκαν την αποδοχή που δεν είχαν φτιάχνοντας σώμα και έτσι ζουν με το φόβο πως θα τα χάσουν όλα αν χάσουν την εμφάνιση.

Σε ευχαριστώ για τα αισιόδοξα λόγια σου.....:)

να λέμε και καμια αλήθεια έτσι είναι τα πράματα , το έπιασες το νόημα πάντως και το έργο το ξέρω πολυ καλά μιας και 30 χρόνια σχεδόν με σώματα ασχολούμαι και προβληματισμούς ανθρώπων που όπως λές επειδή έφτιαξαν απλα το περιτύλιγμα νόμίζουν πιάσαν και τον παπά απ τα αμελέτητα

όλα χρειάζονται σε ισοροπία , δεν λέμε να είναι καλό κορίτσι η αγόρι κάποιος και να είναι και μπουρούχα , αλλα όλα σε σωστη αναλογία και ισοροπία , να μην υπάρχει το άγχος τα χάσαμε και χάσαμε τα πάντα :thumbup:

fatgirl
10-07-12, 21:18
να λέμε και καμια αλήθεια έτσι είναι τα πράματα , το έπιασες το νόημα πάντως και το έργο το ξέρω πολυ καλά μιας και 30 χρόνια σχεδόν με σώματα ασχολούμαι και προβληματισμούς ανθρώπων που όπως λές επειδή έφτιαξαν απλα το περιτύλιγμα νόμίζουν πιάσαν και τον παπά απ τα αμελέτητα

όλα χρειάζονται σε ισοροπία , δεν λέμε να είναι καλό κορίτσι η αγόρι κάποιος και να είναι και μπουρούχα , αλλα όλα σε σωστη αναλογία και ισοροπία , να μην υπάρχει το άγχος τα χάσαμε και χάσαμε τα πάντα :thumbup:


Ακριβώς...:)
Αν θες ρίξε μια ματιά στη διατροφή που έγραψα πως θέλω να ακολουθήσω.
Δε την έθιξε κανείς και με φοβίζει..:ΡΡΡ

billy89
10-07-12, 21:35
Καλώς ήρθες και από εμένα!:welcome:

Αν βάλεις στον εαυτό σου ένα απλό πρόγραμμα διατροφής - γυμναστικής και το τηρήσεις θα τρίβεις τα μάτια σου με τα αποτελέσματα. Αρκεί να το παίξεις έξυπνα και να μην κάνεις "γυναικεία" γυμναστική όπως οι περισσότερες (προς θεού δε μιλάω για τις κοπέλες του φόρουμ) δηλαδή μόνο πόδια και αερόβια αλλά να κάνεις την αερόβιά σου σε συνδυασμό με βάρη.

Η διατροφή σου είναι ελλιπής, με αυτά ούτε συντήρηση δεν κάνεις, απλά δε χάνεις βάρος γιατί ο μεταβολισμός σου κοιμάται και παράλληλα λιμοκτονείς. Γι' αυτό οι περισσότεροι τις παρατάνε τις δίαιτες, γιατί πιστεύουν ότι με το λίγο φαί θα χάσουν κιλά αλλά δεν το αντέχουν.

Χρειάζεται φαί κοντά στη συντήρησή σου, υποθερμιδικά βέβαια και σε συνδυασμό με βάρη για να ενεργοποιηθεί ο μεταβολισμός!:thumbup:

morgoth
10-07-12, 21:36
...καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση και κυρίως για την υποστήριξη.
Το κακό με μένα (εξ και οι αυξομειώσεις), είναι πως αν πω, (μετά απο χίλιες φορές) πως θα κάνω δίαιτα, θα κάνω.
Αν παρεκλίνω έστω και στο ελάχιστο, τη χαλάω. Είμαι γενικά των άκρων: ή θα τρώω ότι παχυντικό κυκλοφορεί ή θα ακολουθώ με εβλάβεια ακόμη και την πιο δύσκολη δίαιτα, (το κακό είναι πως το δεύτερο μου συμβαίνει σπάνια).

Ο λόγος λοιπόν που άνοιξα το θέμα είναι για να σας πω τι εχω αποφασίσει να τρώω και να μου δώσετε τα φώτα σας, (εννοείται πως έβγαλα τη διατροφή διαβάζοντας εδώ μέσα).
Στόχος μου είναι να αδυνατίζω και παράλληλα να κάνω γυμναστική, (και εδώ θέλω βοήθεια) ώστε να δυναμώσω λίγο το σώμα μου.
Εδώ να σημειώσω πως έχω σώμα βατράχου: αδύνατα άκρα και όλα τα κιλά κοιλιά και στομάχι, (πολύ κολακευτικός και θυληκός σωματότυπος :Ρ).

Λοιπόν:
Πρωινό μια φρυγανιά ολικής με μια φέτα γαλοπούλα. Βρωμη με γαλα 2%

Δεκατιανό ένα μήλο. + μια δυο φρυγανιες με γαλοπουλα και τυρι κιτρινο χαμηλων λιπαρων

Μεσημέρι φασόλια μαυρομάτικα με χόρτα. σαλατα με 2 κ.γ λαδι και κρεας/ψαρι/πουλερικο ή οσπρια με λιγο τυρι κιτρινο χαμηλων λιπαρων

Απόγευμα ένα γιαούρτι 2% + 10 αψητα αμυγδαλα

βράδυ κοτοπουλο/τονο/μοσχάρι με χόρτα ή σαλατα με μια κ.γ λαδι.

Αυτά....

Πως σας φαίνεται?

μη το φοβασαι το σωστο φαι. Θελει ομως ασκηση. Οπωσδηποτε 3 φορες τη βδομαδα γυμναστική. Να βγαινεις κομματια απο τη προπονηση.

fatgirl
10-07-12, 21:43
Καλώς ήρθες και από εμένα!:welcome:

Αν βάλεις στον εαυτό σου ένα απλό πρόγραμμα διατροφής - γυμναστικής και το τηρήσεις θα τρίβεις τα μάτια σου με τα αποτελέσματα. Αρκεί να το παίξεις έξυπνα και να μην κάνεις "γυναικεία" γυμναστική όπως οι περισσότερες (προς θεού δε μιλάω για τις κοπέλες του φόρουμ) δηλαδή μόνο πόδια και αερόβια αλλά να κάνεις την αερόβιά σου σε συνδυασμό με βάρη.

Η διατροφή σου είναι ελλιπής, με αυτά ούτε συντήρηση δεν κάνεις, απλά δε χάνεις βάρος γιατί ο μεταβολισμός σου κοιμάται και παράλληλα λιμοκτονείς. Γι' αυτό οι περισσότεροι τις παρατάνε τις δίαιτες, γιατί πιστεύουν ότι με το λίγο φαί θα χάσουν κιλά αλλά δεν το αντέχουν.

Χρειάζεται φαί κοντά στη συντήρησή σου, υποθερμιδικά βέβαια και σε συνδυασμό με βάρη για να ενεργοποιηθεί ο μεταβολισμός!:thumbup:

μπιλ ευχαριστώ για την απάντηση...:)
Όταν λες βάρη τι εννοείς? (Ξέρω τι είναι τα βάρη, μιλώ για τις ασκήσεις, μη παρεξηγηθώ).
Το θέμα δεν είναι να αδυνατίζω παράλληλα?
Γι αυτό τη σκέφτηκα τόσο υποθερμιδική...

fatgirl
10-07-12, 21:45
μη το φοβασαι το σωστο φαι. Θελει ομως ασκηση. Οπωσδηποτε 3 φορες τη βδομαδα γυμναστική. Να βγαινεις κομματια απο τη προπονηση.

Δεν έχω πρόβλημα με το γυμναστήριο αν μπω σε πρόγραμμα, (συν του ότι παίρνω φόρα μαζί σας ;).
Όταν λες κομμάτια, τι εννοείς? (Δε με φοβίζεις ότι και αν γράψεις).

Η διατροφή που μου έβαλες θα με βοηθήσει να χάσω κιλά?
Αυτό είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα μου.

Εχαριστώ...:)

πι ες: να προσθέσω πως δεν μπορώ να πιω με τίποτα γάλα και μισώ το μαρούλι..:(

billy89
10-07-12, 22:01
Πολύ καλύτερα θα αδυνατίζεις αν ξυπνήσεις τον μεταβολισμό σου παρά αν κάνεις τόσο υποθερμιδική-λιμοκτονική διατροφή η οποία σου εγγυάται να σου κάψει ότι μυική μάζα έχεις και δεν έχεις.

Όταν λέω βάρη εννοώ ότι πρέπει να σου βγάλουν πρόγραμμα οι γυμναστές σου αλλά γενικά μιλώντας σου λέω να ξεκινήσεις με ασκήσεις για όλες τις μυικές ομάδες και με ελεύθερα βάρη όχι μόνο μηχανήματα ακόμα και αν βάζεις τα ελάχιστα κιλά. Όσο αυξάνεται ο μυικός σου ιστός τόσο παραπάνω θερμίδες θα καις.

fatgirl
10-07-12, 22:06
Πολύ καλύτερα θα αδυνατίζεις αν ξυπνήσεις τον μεταβολισμό σου παρά αν κάνεις τόσο υποθερμιδική-λιμοκτονική διατροφή η οποία σου εγγυάται να σου κάψει ότι μυική μάζα έχεις και δεν έχεις.

Όταν λέω βάρη εννοώ ότι πρέπει να σου βγάλουν πρόγραμμα οι γυμναστές σου αλλά γενικά μιλώντας σου λέω να ξεκινήσεις με ασκήσεις για όλες τις μυικές ομάδες και με ελεύθερα βάρη όχι μόνο μηχανήματα ακόμα και αν βάζεις τα ελάχιστα κιλά. Όσο αυξάνεται ο μυικός σου ιστός τόσο παραπάνω θερμίδες θα καις.

..το γυμναστήριο που πάω είναι "γειτονιας" αλλά με βολευει γιατί είναι κοντά στο σπίτι μου.
Νομίζω πως πραγματικά δεν ξέρουν τι τους γίνεται εκεί μέσα, αν κρίνω από τα προγράμματα που δίνουν και είναι τα κλασικά τύπου "κάνε 3 επι 15-20" στο τάδε μηχάνημα μια μέρα πόδια μια μέρα χέρια.
(Αμδιβάλω αν κάποιος απ τους ιδιοκτήτες είναι γυμναστής).
Θα προσπαθήσω να πιάσω κουβέντα με παιδιά που βλέπω στα βάρη και έχουν χτίσει σώμα.
Μήπως έχεις κάποιο λινκ από το φόρουμ να δω ασκήσεις?

Ευχαριστώ για την προσοχή σου...:)

koukoutsaki
10-07-12, 22:10
καλωσορισες κι απο εμενα:welcome:
καταρχας το πιο σημαντικο ειναι που το πηρες αποφαση:):weights:
θα παρεις πολλη δυναμη απο το φορουμ ;)
διαβασε το φορουμ...ψαξε ...σιγα σιγα θα γινουν ολα
και συντομα θα πεις ειναι εντελως μα εντελως ακυρο το nickname που επελεξες

Miss Fit
10-07-12, 22:15
Βρώμη χυλός ή μεσα σε ενα γιαουρτάκι 2% ή πιτάκι [/COLOR]

Δεκατιανό ένα μήλο.

Μεσημέρι φασόλια μαυρομάτικα με χόρτα. ή κοτόπουλο με αγγούράκι και λιγο ρυζι-πατάτα + 1κσ λάδι

Απόγευμα ένα γιαούρτι 2% + 1 φρουτο

βράδυ κοτοπουλο/τονο/μοσχάρι με χόρτα. +λαχανικα (κολοκυθάκι-αγγούρι-ντομάτα...) και 1κσ λάδι

Ξεκίνα δυναμικά, προγραμματισε απο την προυγουμενη τα γευματα σου για να μην μπαινεις σε πειρασμο να τρώς αλλα πράγματα, πίνε πολυ νερό και δωστα ολα στο γυμ. Μετα απο μια καλή προπ θα σου ερχεται κρίμα να φας βλακιτσες. ;)

fatgirl
10-07-12, 22:22
καλωσορισες κι απο εμενα:welcome:
καταρχας το πιο σημαντικο ειναι που το πηρες αποφαση:):weights:
θα παρεις πολλη δυναμη απο το φορουμ ;)
διαβασε το φορουμ...ψαξε ...σιγα σιγα θα γινουν ολα
και συντομα θα πεις ειναι εντελως μα εντελως ακυρο το nickname που επελεξες

Ευχαριστώ κουκουτσάκι, (το δικό σου νικ είναι θεικό πάντως).
Ναι, ψάχνω πριν γράαφτώ. Στο μόνο που έχω ελλείψεις είναι η προπόνηση.
Πρέπει να μάθω τι θα κάνω κάθε φορά που πάω.
Να ρωτήσω κάτι?
Αν πηγαίνω από δευτέρα-παρασκευή είναι λάθος?
Έχω ακούσει πως δεν πρέπει να κάνεις κάθε μέρα προπόνηση.

fatgirl
10-07-12, 22:23
Ξεκίνα δυναμικά, προγραμματισε απο την προυγουμενη τα γευματα σου για να μην μπαινεις σε πειρασμο να τρώς αλλα πράγματα, πίνε πολυ νερό και δωστα ολα στο γυμ. Μετα απο μια καλή προπ θα σου ερχεται κρίμα να φας βλακιτσες. ;)

Ευχαριστώ φιτ...:)
Τη βρώμη που θα τη βρω? Τι είναι το πιτάκι?

TRIANTAFYLLOU
10-07-12, 22:29
Ακριβώς...:)
Αν θες ρίξε μια ματιά στη διατροφή που έγραψα πως θέλω να ακολουθήσω.
Δε την έθιξε κανείς και με φοβίζει..:ΡΡΡ

η διατροφή αν καθόσουν όλη μερα και δεν γυμναζόσουν μπορεί κατι να έκανε αλλα αν γυμνάζεσαι αυτη είναι διατροφή λιμοκτονίας ειδικα στο πρωινό δώσε κάτι ακόμη , σε ποιοτικές θερμίδες , όπως πχ η βρώμη
δεν είναι σωστο απο την μια στιγμή στην άλλη να κόβουμε μαχαίρι , το μυστικό είναι η προπόνηση να ανεβάσεις μυικό ιστο και σαν συνέπεια θα έχεις καλύτερο μεταβολισμό και απώλεια λίπους
αλλα και όταν χαθεί το λίπος απο κάτω να μείνουν μύς και όχι συντρίμια και ερείπια και να έχεις φυσική κατάσταση δύναμη και ενέργεια , γιατι δεν μας ενδιαφέρει απλα να χάνουμε κιλά αλλα να χάνουμε λίπος και να χτίζουμε το σώμα μας με μυικό ιστό , που λόγο αγυμνασιάς έχουν ατροφήσει οι μυς

οπότε μια διατροφη για να θεωρηθεί καλή η κακη κρίνετε απο το αποτέλεσμά της οπότε ανέβασε λίγο θερμίδες για αρχή , λαμβάνοντας υπόψιν ότι κάνεις και προπόνηση , αλλα σωστες θερμίδες , δεν λέμε να τρώς παιδάκια και πίτσες , αλλα βάλε βρώμη , ρύζι σε νορμάλ ποσότητες , λαχανικα ενοείτε , προγραμμάτησε 4-5 γεύματα μικρά την μέρα και να ξέρεις απλα τι τρώς σε ποσότητα
απο πρωτείνη μην τρώς μόνο κότα σαν τις αλεπούδες και κρέας κόκκινο άπαχο μπορείς να τρώς και ψάρι , δεν πειράζει αν είναι και κατεψυγμένο , αλλα και τόνο που είναι μια εύκολη λύση ανα πάσα στιγμή , επίσης ενα άλλο φρούτο που έχει και λίποτροπικές ιδιότητες είναι και ο ανανάς , μπορείς να κόβεις μια φετα να τρώς μετα το γεύμα και σαν γεύση αν σ αρέσει , αντι για γλυκό η οτιδήποτε άλλο

οπότε ελέγχεις τα αποτελέσματα ανα 10 μερες και αν δείς δεν έκανες τίποτε σε μείωση λίπους , τότε εφόσον ξέρεις τι τρώς απλα ελάτωσε λίγο υδατάνθρακες και δες πάλι τα αποτελέσματα , αν δείς χάνεις πολυ γρήγορα αλλα μένεις απο δυνάμεις τότε ανέβασε ποσότητα , απλα πράματα είναι

και τήρησε σαν κανόνα το βράδυ το τελευταίο γεύμα πρωτείνη και σαλάτα , νερό να πίνεις αρκετο , κανένα πρασινο τσάι σε ποσότητα μεσα στη μερα που έχει και λιποτροπικές και διουρητικές ιδιότητες
αερόβια προπόνηση κανονικα και βάρη μην φοβάσε τα βάρη ζορίσου να κάνεις δουλειά , μην νομίζεις δεν θα έχεις αποτέλεσμα έτσι :thumbup:

Miss Fit
10-07-12, 23:05
Ευχαριστώ φιτ...:)
Τη βρώμη που θα τη βρω? Τι είναι το πιτάκι?

Βρώμη ειναι το Quaker στα σουπερμαρκετ

Πιτάκι: 1 κρόκος και 3-4 ασπράδια τα χτυπάς με το πιρουνι σαν ομελέτα, εκει ρίχνεις 4 κουταλιές σουπας βρώμη και το ρίχνεις σε ζεστό αντικολητικο ΄τιγάνι για 2-3 ' απο καθε πλευρα. Απο πάνω ρίχνεις κανελίτσα και εισαι έτοιμη. Ειναι πολυ χορταστικό και συνδιάζει πρωτεινη (που την θέλεις για μυική ανάπτηξη) και υδατανθρακα (που τον θέλεις για ενέργεια)

Αν ολά αυτά τα βάλεις στο μπλεντερ με μια ή και μιση μπανάνα και τα χτυπησεις θα γίνει σαν κρέπα!!!!!

vaggan
10-07-12, 23:30
....σε ευχαριστώ!
Ένας από τους λόγους που γράφτηκα στο φόρουμ, είναι το ενδιαφέρον που δείχνετε προς τα μέλη.
Νιώθω ήδη καλύτερα...:)του χρονου θα κανεις παραπονα για το ψευδωνυμο που διαλεξες σου λεω:toast:

tolis93
10-07-12, 23:56
καλως ηρθες στη παρεα. νομιζω οτι δε χρειαζεται να πω και να προσθεσω τιποτα με εχουν καλυψει ολοι οι υπολοιποι

εγω ενα πραγμα μονο θα πω. ειχα πολλα κιλα και πηρα την ιδια αποφαση με εσενα.δε με συγκρινω καν τοτε με τωρα.νιωθω αλλος ανθρωπος και δε συγκρινεται με καμια αλλαγη σε οποιοδειποτε τομεα.παλεψε το.αξιζει και με το παραπανω. καλη αρχη καλη δυναμη και οτι θελεις εδω ειμαστε

ΠανοςΒ
11-07-12, 10:09
Καλως ήρθες στην παρεα μας!:welcome:

Η προσπάθεια για ενα καλύτερο σωμα ειναι μακροχρόνια και στάση ζωής.

Γιαυτό ξεκίνα με το να ζητήσεις απο τους Mods να σου αλλάξουν το nick σε κάτι πιο αισιόδοξο και άλλαξε και τη φωτό σου σε αυτό που θα ήθελες να γίνεις, έτσι ώστε κάθε φορά που μπαίνεις μέσα να το βλέπεις και να εμπνέεσαι να το πετύχεις.

Σχετικά με τη διατροφή σου, θελει δουλίτσα. Υπολόγισε τις θερμιδες συντηρησης σου ( θα βρεις με μια αναζήτηση πολλά τοπικς με οδηγίες). Και ετσι θα βρείς ποσο πρεπει να τρως για να χασεις λίπος.
Να προσπαθείς να εχεις περιοδικότητα στις ημερησιες θερμίδες που καταναλώνεις και να παίζεις 100-150 + - απο τον μέσο όρο που εχεις υπολογίσεις έτσι ώστε να κρατάς τον μεταβολισμό σου ξυπνιο. Αλλιως κοψε κοψε να μπλοκάρεις κάποια στιγμη το σωμα σου.

Σχετικά με την προπονηση σου, επειδη το σωμα σου δεν ειναι μαθημένο , οτι και να κάνεις στην αρχή θα εχει καποιο αποτέλεσμα. Οπότε κάνε αυτά που σου εχουν δώσει στο γυμναστηριο που πας και εν τω μεταξύ διάβασε σαν τρελή το φόρουμ για να εισαι προετοιμασμενη για την αλλαγη του προγραμματος σου οταν το υπάρχον σταματήσει να ειναι αποτελεσματικό.

Να θυμάσαι οτι θα πρεπει οι αλλαγες που θα κάνεις σε διατροφή και προπόνηση να είναι σταδιακές γιατί αν τις κανεις ολες μαζί είναι τεράστιο σοκ για το σώμα σου και συνήθως εκει τα παρατούν οι περισσότεροι.

Επισης ένα απο τα πιο δραστικά συστατικά της επιτυχίας ειναι το θετικό πνεύμα. Γιαυτό, ακόμα και όταν εισαι αγχωμένη να σκεφτεσαι θετικα και να χρησιμοποιείς θετικές λεξεις. Μην σκεφτεσαι αυτό που κανεις σαν θυσία αλλά σαν ενα δωρο στον εαυτό σου, μια πράξη που θα σε φερει κοντά στο στόχο που εχεις θεσει. Οταν κάτι δεν παει βασει σχεδίου μην απογοητευεσαι και τρως ψυχαναγκαστικα. Το να πεφτεις κάτω ειναι μεσα στο πρόγραμμα και ανθρώπινο... το να μην σηκώνεσαι επάνω με περισσότερη δυναμη ειναι κατακριτέο! Κανε τα διαλλείματα σου οποτε αισθάνεσαι οτι το σωμα και το πνεύμα δεν ανταποκρίνεται και μάζεψε δυνάμεις για την αντεπίθεση!

Μην κάνεις μακρόχρονια υποθερμιδική διατροφή, προσπάθησε να εναλλάσεις περιοδους υποθερμιδικής και ισοθερμιδικής διατροφης. Πχ ανα 3 μηνες μεχρι να φτασεις στον στόχο σου.

fatgirl
11-07-12, 11:37
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ!
Το ξανά είπα πως ένας από τους λόγους που γράφτηκα είναι το πνεύμα αλληλουποστήριξης και βοήθειας που διέκρινα διαβάζοντας το φόρουμ.
Αυτό από μόνο του είναι φοβερά αισιόδοξο και βοηθητικό για άτομα που το έχουν ανάγκη.
Ξεκινάω δειλά-δειλά από σήμερα και θα ανοίξω και εγώ ένα θέμα όπου θα γράφω τι τρώω και τι προπόνηση κάνω ώστε να παίρνω δύναμη να συνεχίζω.
:)

Miss Fit
11-07-12, 15:33
Καλως ήρθες στην παρεα μας!:welcome:

Η προσπάθεια για ενα καλύτερο σωμα ειναι μακροχρόνια και στάση ζωής.

Γιαυτό ξεκίνα με το να ζητήσεις απο τους Mods να σου αλλάξουν το nick σε κάτι πιο αισιόδοξο και άλλαξε και τη φωτό σου σε αυτό που θα ήθελες να γίνεις, έτσι ώστε κάθε φορά που μπαίνεις μέσα να το βλέπεις και να εμπνέεσαι να το πετύχεις.

Σχετικά με τη διατροφή σου, θελει δουλίτσα. Υπολόγισε τις θερμιδες συντηρησης σου ( θα βρεις με μια αναζήτηση πολλά τοπικς με οδηγίες). Και ετσι θα βρείς ποσο πρεπει να τρως για να χασεις λίπος.
Να προσπαθείς να εχεις περιοδικότητα στις ημερησιες θερμίδες που καταναλώνεις και να παίζεις 100-150 + - απο τον μέσο όρο που εχεις υπολογίσεις έτσι ώστε να κρατάς τον μεταβολισμό σου ξυπνιο. Αλλιως κοψε κοψε να μπλοκάρεις κάποια στιγμη το σωμα σου.

Σχετικά με την προπονηση σου, επειδη το σωμα σου δεν ειναι μαθημένο , οτι και να κάνεις στην αρχή θα εχει καποιο αποτέλεσμα. Οπότε κάνε αυτά που σου εχουν δώσει στο γυμναστηριο που πας και εν τω μεταξύ διάβασε σαν τρελή το φόρουμ για να εισαι προετοιμασμενη για την αλλαγη του προγραμματος σου οταν το υπάρχον σταματήσει να ειναι αποτελεσματικό.

Να θυμάσαι οτι θα πρεπει οι αλλαγες που θα κάνεις σε διατροφή και προπόνηση να είναι σταδιακές γιατί αν τις κανεις ολες μαζί είναι τεράστιο σοκ για το σώμα σου και συνήθως εκει τα παρατούν οι περισσότεροι.

Επισης ένα απο τα πιο δραστικά συστατικά της επιτυχίας ειναι το θετικό πνεύμα. Γιαυτό, ακόμα και όταν εισαι αγχωμένη να σκεφτεσαι θετικα και να χρησιμοποιείς θετικές λεξεις. Μην σκεφτεσαι αυτό που κανεις σαν θυσία αλλά σαν ενα δωρο στον εαυτό σου, μια πράξη που θα σε φερει κοντά στο στόχο που εχεις θεσει. Οταν κάτι δεν παει βασει σχεδίου μην απογοητευεσαι και τρως ψυχαναγκαστικα. Το να πεφτεις κάτω ειναι μεσα στο πρόγραμμα και ανθρώπινο... το να μην σηκώνεσαι επάνω με περισσότερη δυναμη ειναι κατακριτέο! Κανε τα διαλλείματα σου οποτε αισθάνεσαι οτι το σωμα και το πνεύμα δεν ανταποκρίνεται και μάζεψε δυνάμεις για την αντεπίθεση!

Μην κάνεις μακρόχρονια υποθερμιδική διατροφή, προσπάθησε να εναλλάσεις περιοδους υποθερμιδικής και ισοθερμιδικής διατροφης. Πχ ανα 3 μηνες μεχρι να φτασεις στον στόχο σου.

Αψογος :toast:

kostasrimis
12-07-12, 15:35
Ευχαριστώ κουκουτσάκι, (το δικό σου νικ είναι θεικό πάντως).
Ναι, ψάχνω πριν γράαφτώ. Στο μόνο που έχω ελλείψεις είναι η προπόνηση.
Πρέπει να μάθω τι θα κάνω κάθε φορά που πάω.
Να ρωτήσω κάτι?
Αν πηγαίνω από δευτέρα-παρασκευή είναι λάθος?
Έχω ακούσει πως δεν πρέπει να κάνεις κάθε μέρα προπόνηση.

Καλωσόρισες και από μένα , και σ εύχομαι να καταφέρεις τον στόχο σου! Τώρα όσο για αυτό που ρωτάς καλό είναι όταν γυμνάζεσαι να αφήνεις τους μύες να ξεκουραστούν 1 μέρα. Αυτό γίνετε πολύ εύκολα αν γυμνάζεις διαφορετικό μέρος μυών καθημερινά. Π.χ δευτέρα ποδιά – κοιλιακοί-πλάτη τρίτη τρικέφαλη στήθος κλπ. Κάντο μέρα παρά μέρα και θα είσαι κομλε. Τέλος όσο για την διατροφή καλό είναι ένα μεσημεριανό μέσα στην εβδομάδα να έχει ότι θέλεις για να σε ευχαριστεί. Η δίαιτα δεν γίνετε σε μια μέρα θέλει καιρό υπομονή και επιμονή. Πραγματικά σ εύχομαι να πάνε όλα καλά και ότι χριστείς είμαστε στη διάθεση σ. το φόρουμ εχει εξαιρετικό υλικό π θα σε βοηθήσει να φτάσεις τον στόχο σ . Τρώγε υγειηνα ισορροπημένα αθλήσου και όλα θα έρθουν!! Σ εύχομαι τα καλύτερα.

gym
12-07-12, 18:14
Βλεπω(και χαιρομαι ιδιατερα) που σε εχουν βοηθησει τοσα μελη.
Το μονο που εχεις να κανεις πλεον ειναι να διαβασεις και να θεσεις σε εφαρμογη την θεωρια σου.
Αν δεν εισαι συνεπης και αποφασισμενη,τιποτα δεν θα αλλαξει.

Απο εμας θα εχεις οποια βοηθεια ζητησεις ως προς την καθοδηγηση σου και συντομα αυτο το nickname σου θα ειναι μονο ενα ψευδωνυμο!;)

fatgirl
15-07-12, 20:22
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ..:)
Πριν καν αρχίσω...σταμάτησα, (μη βαράτε, λόγω δύσκολων γυναικείων ημερών που ήθελα να φάω και το σκύλο μου).
Ξεκινάω δυναμικά αύριο και θα ανοίξω σχετικό θέμα όπου θα γράφω ΜΟΝΟ την αλήθεια...:)

gym
15-07-12, 20:24
http://forum.bodybuilding.gr/forumdisplay.php?64-%CE%93%CF%85%CE%BD%CE%B1%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CE%97%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%BF%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%80%CF%8C%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82

εδω ειναι ο χωρος που μπορεις να το κανεις αυτο...με συνεπεια και επιμονη θα πιασεις τους στοχους σου...μικρα βηματα καθε φορα...;)

fatgirl
15-07-12, 20:30
http://forum.bodybuilding.gr/forumdisplay.php?64-%CE%93%CF%85%CE%BD%CE%B1%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CE%97%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%BF%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%80%CF%8C%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82

εδω ειναι ο χωρος που μπορεις να το κανεις αυτο...με συνεπεια και επιμονη θα πιασεις τους στοχους σου...μικρα βηματα καθε φορα...;)

Ευχαριστώ ...:)