PDA

Επιστροφή στο Forum : HIT vs High Volume.



PLEE
11-08-06, 00:07
kalispera se olous!
tha ithela na matho thn gnomh sas sxetika me thn proponisi HIT(HIGH INTENSITY)toy Mike Mentzer(pou akolouthei o Dorian Yates)kai pou vasizetai sta liga set polla kila kai proponisi mia fora thn evdomada gia kathe miiko tmhma kai thn proponisi HIGH VOLUME(Lee Priest,Arnold)pou vasizetai sta polla set kai thn sixni proponisi.Prosopika to programma moy htan kati endiameso(polla set,mia fora thn evdomada kathe miiki omada)omos poli empoiroi bb moy eipan oti otan miosis akoma perissotero to volume ths proponhshs ayxanontas omos thn entash(esto kai gia ene set)ta apotelesmata einai poli kalitera.Ti pistevete???Eyxaristo poli!

Albert_Wesker
11-08-06, 04:59
έλα φιλε μου
βασικά δεν νομίζω ότι θα βρείς την απάντηση σε αυτό το ερώτημα. Πρέπει να την βρείς μόνος σου την απάντηση. Ο καθείς είναι διαφορετικός αρα αντιδρά και διαφορετικα σε κάθε πρόγραμμα.
Προσωπική μοου άποψη:κι εγώ κάνω αυτό που κάνεις εσύ, δηλαδή κάθε μυικό τμήμα ξεχωριστά. Αλλά γι αυτό έχω την δική μου απάντηση:πως θα προλάβει το αίμα να κυκλοφορήσει σε πολλές περιοχές στο σώμα την ίδια μέρα προπόνησης?είνα καθαρα λειτουργικό το θέμα. σαφώς και λειτουργούνε όλες οι αρτηρίες (αλλιώς δεν θα ζούσαμε κακακα) άλλα όταν γυμναζόμαστε κι ανάλογα με το που γυμναζόμαστε ενεργοποιούνται συγκεκριμένα μεγάλα στελέχη και υποστελέχη και κλάδοι κοκ ανάλογα με το τι γυμνάζουμε. δεν μπορεί ο οργανισμός να ΄τσιτώσει΄(με απλά ελληνικά) τις κερκιδικές και τις λαγόνιες αρτηρίες σε διαστήμα πέντε λεπτών.εκτός αν αφιερώσεις πχ πολλή ώρα στο τζίμ και βάλεις δύο μυικές ομάδες με διάλλειμα(αλλά και πάλι το γλυκογόνο θα πρέπει να το ενισχύσεις με λίγη γλυκόζη αλλα και να δώσεις στον οργανισμο σου και αμινοξέα-άποψη μου.) επίσης να πω και κάτι που παλιά έκανα λάθος ο αερόβιος και τα βάρη δεν θα πρέπει να γίνονται την ίδια μέρα η να έχουνε διάλλειμα τουλάχιστον 7 ώρες για να αναρρώνει το γλυκογόνο. είδα απίστευτη βελτίωση και απόδοση!δεν μπορώ να το περιγράψω με λόγια απλά κάντο και θα δεις(αν δεν το κάνεις ήδη).
2η αποψη μου: οσα πιο πολλά κιλά άσχετα με τις επαναλήψεις. ακόμα και δύο τρίες να είναι καλά είναι- το ιδανικό μίνιμουμ είναι οι 4 βέβαια αλλά κανείς δεν λέει ότι αν κάνεις λιγότερες θα χάσεις κάτι... έτσι πρέπει να γίνονται τα βάρη!επίσης σε φάση γράμμωσης για λίγη πιο πολύ γράμμωση βάλε κι ένα σετ με πιο λίγα κιλά και πιο πολλές επανάληψεις-να ενεργοπιήσεις τις άλλες ίνες. αυτά...ελπίζω να μην κούρασα...

Nick3
11-08-06, 17:10
Φίλε Plee,όπως θα γνωρίζεις το bb είναι καθαρά ατομικό άθλημα.Αν δουλεύει κάτι σε άλλους δε σημαίνει ότι δουλεύει απαραίτητα και σε εμάς.Όμως ισχύουν κάποια πράγματα στους περισσότερους.Εσύ έχεις πρόοδο από προπόνηση σε προπόνηση κάνοντας κάθε μυική ομάδα δύο φορές?Δηλαδή φορτώνεις κιλά?Άν ναι τότε συνέχισε.Απλά σε μένα ποτέ δε δούλεψε αυτό.Έμενα στάσιμος για μήνες.Όταν το γύρισα σε μία φορά την εβδομάδα,είχα τον απαραίτητο χρόνο ανάρωσης και έτσι ανέβαζα κιλά και επαναλήψεις.Οπότε προτείνω μία και καλή!Όμως δες και το άλλο.Αν κάνεις δύο φορές την κάθε ομάδα σημαίνει ότι θα πηγαίνεις έξι φορές γυμναστήριο και θα κάθεσαι πάνω από μία ώρα πράγμα αντιπαραγωγικό.Γνωρίζω ότι μετά από μια ώρα προπόνησης ο οργανισμός καίει μυικό ιστό για ενέργεια.Προτείνω λοιπόν κάθε μέρος μία φορά την εβδομάδα,και σε κάθε άσκηση μέχρι δύο βαριά σετ(μέχρι εξαντλήσεως).Μην κάνεις περιττά πράγματα.Από επαναλήψεις 6-12.Στο ξαναλέω πάντως είναι ατομικό θέμα.By the way, οι Mike Mentzer και Arnold πιστεύω ότι έχουν τα καλύτερα σώματα.Απλά οι κορυφαίοι bodybuilders!